Michal Stehlík
Michal Stehlík
  • Видео 207
  • Просмотров 750 322
Nekončící příběh první republiky
Tentokrát jsme si pozvali spoluautory publikace o narativech vzniku Československa v měnícím se čase a prostoru mezi lety 1918 a 1992 Jana Hálka a Borise Moskoviće. To, jak jsme si kdy připomínali nebo zamlčovali příběh vzniku samostatného státu, co jsme zdůrazňovali a co naopak potlačovali, to je opravdu dlouhý, pestrý a dodnes nedokončený příběh. Ideální chvíle podívat se, kdy pro nás byl rok 1918 završením národní revoluce, kdy jen pokračování ruské revoluce říjnové, kdy byl dnem znárodnění a kdy snad ani nebyl…
Просмотров: 198

Видео

Valdice podruhé: Valdickou věznici jako první řídila žena
Просмотров 1,2 тыс.16 часов назад
Série o dějinách českého vězeňství pokračuje druhým dílem specificky zaměřeným na Valdice. Takže se k nám ve zdejším kostele sv. Josefa přidal znalec valdických dějin Roman John a došlo nejen na Albrechta z Valdštejna nebo boromejku, která vedla věznici jako první ředitelka, ale také na pátera Toufara, generála Syrového, novináře Škutinu či Ivana Jirouse a mnohé další.
Crossover s Kanárky v síti
Просмотров 2,5 тыс.День назад
Fake news, propaganda, informační operace, desinformace, témata, kterými se dnes hojně zabýváme. Takže podcast Přepište dějiny spojil síly s Kanárky v síti a nabízí crossover s Alexandrou Alvarovou a Josefem Holým a prošli jsme tím, jak jsme se propagandou a dalšími tématy vyrovnávali a potýkali ve 20. století.
Valdice poprvé: Kdy bylo v českých věznicích nejvíce plno?
Просмотров 2,7 тыс.14 дней назад
Přepište dějiny se ocitly za katrem. A to ne obrazně, ale doslova. Dva rozhovory o dějinách českého vězeňství jsme natáčeli v kostele sv. Josefa, který je součástí areálu valdické věznice. Takže jsme opravdu skončili za mřížemi. V prvním díle spolu s námi seděl také historik vězeňství Aleš Kýr a probrali jsme dějiny toho, jak Češi a Moravané bručeli od starého Rakouska po tu Havlovu amnestii.
140 let Edvarda Beneše
Просмотров 2,4 тыс.21 день назад
Myslet na moderní československé dějiny znamená myslet na Edvarda Beneše. Jak se dnes vypořádáváme s tímto problematickým politikem, který byl celoživotní demokrat, přesto stál u dvou totalit, které jím založený stát postihly? V bonusu na Gazetistu a HeroHero se pak na Benešův odkaz podíváme skrze myšlenky Jana Patočky a Ferdinanda Peroutky.
Nebyly jen šeříky
Просмотров 5 тыс.28 дней назад
Kdy končí druhá světová válka? Jak pro koho. A nejde nutně jen o debatu mezi 8. a 9. květnem, ale o realitu postupného osvobozování, a také o to, že důsledky války v podobě mrtvých, znásilněných, okradených, zdevastovaných životů se vlečou ještě po generace na mírový květen 1945. V bonusu na Gazetistu a HerHero se detailněji zaměříme na to, jaký dopad měla válka na některé národy a společenské ...
Svátek práce
Просмотров 3,4 тыс.Месяц назад
Boj dělníků za sociální práva, svátek politických stran, studentský majáles, líbání pod rozkvetlou třešní, slavení úrody a plodnosti nebo demošky anarchistů? Co to vlastně byl ten 1. Máj a s ním spojený svátek práce? Jak jsme jej prožívali nebo spíš neprožívali? A čím je nám dnes? V bonusu na Gazetistu a HeroHero navíc probereme májové oslavy v 60. letech od Ginsberga k pražskému jaru.
Speciál: Jede, jede poštovský panáček... (díl druhý)
Просмотров 1,2 тыс.Месяц назад
Pošta byla internetem 18. a 19. století. Síť spojující města, regiony, státy, banky, úřady, ale také občany byla váženou institucí, která ve vrcholné době měla jen u nás na 150 000 zaměstnanců. Poštovním muzeem podcast Přepište dějiny provázejí ředitel Jiří Střecha a historik Jan Kramář. Minulá část patřila poště jako takové, dnes se zaměříme na poštovní známky.
Speciál: Jede, jede poštovský panáček (díl první)
Просмотров 2,2 тыс.Месяц назад
Pošta byla internetem 18. a 19. století. Síť spojující města, regiony, státy, banky, úřady, ale také občany byla váženou institucí, která ve vrcholné době měla jen u nás na 150 000 zaměstnanců. Poštovním muzeem podcast Přepište dějiny provázejí ředitel Jiří Střecha a historik Jan Kramář. První část patří poště jako takové, za týden se zaměříme na poštovní známky.
Bonus: Brněnská Káznice
Просмотров 2,2 тыс.Месяц назад
V rámci festivalu faktor K vystoupil podcast Přepište dějiny minulý rok v prostředí vězeňské kaple v brněnské Káznici. Tentokrát jsme se zaměřili nejen na období po roce 1945, ale i na místní slavné vězně. Co si o svých spoluvězních myslel třeba Petr Bezruč? Po dohodě s organizátory dáváme teď díl volně k dispozici všem. Použité zvuky: Babi, proč se tak trápíš (2023, režie: Pavel Paleček, Zdeně...
Sovětská puma z Jáchymova
Просмотров 2,3 тыс.Месяц назад
Už v roce 1945 jsme odevzdali Sovětskému svazu své zásoby uranu. Proč na smlouvě trvali a dokonce ji podepisovali i politici nekomunistických stran? Jak moc výhodná smlouva pro Československo byla? A byli jsme opravdu tak zásadní pro sovětský jaderný program? V bonusu na Gazetistu a HeroHero se pak na skok ještě vydáme na Slovensko - mají i tamní prezidentské volby své Benešovy dekrety?
Hledání Josefa Guttmanna
Просмотров 1,5 тыс.2 месяца назад
Loni na podzim vyšla kniha Jacquese Rupnika o Josefu Guttmannovi. Čím může být ještě dnes zajímavý komunista vyloučený ze strany v roce 1933? A jak jeho názory na Rusko souvisí s dneškem? Jacques Rupnikem se o Guttmanna zajímá už desítky let, jen najít jeho stopy v USA bylo dobrodružství.
Smlčí-li pravdu spisovatel, lže!
Просмотров 3,3 тыс.2 месяца назад
Právě v těchto dnech uplynulo 95 let od chvíle, kdy 25. března 1929 sedm komunistických spisovatelů zveřejnilo manifest, kterým protestovali proti bolševizaci KSČ. Nebylo to ani poprvé ani naposledy, kdy spisovatelé u nás promlouvali do politiky. Jak to bylo s tím „svědomím národa“? Plná verze tohoto dílu na Gazetistu a HeroHero.
Prázdno Jana Masaryka
Просмотров 3,7 тыс.2 месяца назад
Jan Masaryk je takový český John Fitzgerald Kennedy. Syn významného otce, nesmírně populární ve společnosti, sympaťák, jehož život skončil za dosud ne zcela vyjasněných okolností. I letos se objevila nová badatelská teorie. Proč nás syn TGM tak fascinuje a jaký byl třeba jeho politický výkon? A názor? Plná verze tohoto dílu na Gazetistu a HeroHero.
Půlkacíř nebo celý rebel?
Просмотров 3,7 тыс.2 месяца назад
Na přání vás, posluchačů podcastu Přepište dějiny, jsme natočili díl o Karlu Krylovi. Hlavně o tom porevolučním. Ale nejen. Změnil se on, nebo společnost? Znali jsme vlastně Karla Kryla člověka nebo jen bratříčka? Plná verze tohoto dílu na Gazetistu a HeroHero.
Na návštěvě u Jaroslava Foglara
Просмотров 2,2 тыс.2 месяца назад
Na návštěvě u Jaroslava Foglara
Friedrich řečený Bedřich
Просмотров 14 тыс.3 месяца назад
Friedrich řečený Bedřich
Putinův historismus
Просмотров 6 тыс.3 месяца назад
Putinův historismus
Pomni, pomníku
Просмотров 2,7 тыс.3 месяца назад
Pomni, pomníku
Gustáv Fico
Просмотров 4,7 тыс.3 месяца назад
Gustáv Fico
V šatně u Cimrmanů
Просмотров 21 тыс.4 месяца назад
V šatně u Cimrmanů
PřítomnoSTO
Просмотров 2,7 тыс.4 месяца назад
PřítomnoSTO
100 let bez Lenina
Просмотров 9 тыс.4 месяца назад
100 let bez Lenina
Zdravotnictví jako za Bismarcka?
Просмотров 3,7 тыс.4 месяца назад
Zdravotnictví jako za Bismarcka?
Rok české hudby, baroka nebo Žižky?
Просмотров 1,4 тыс.5 месяцев назад
Rok české hudby, baroka nebo Žižky?
Třinec: město přemožené železárnami?
Просмотров 21 тыс.5 месяцев назад
Třinec: město přemožené železárnami?
Sport je (taky) politika
Просмотров 2,2 тыс.5 месяцев назад
Sport je (taky) politika
Když to nefachá, volejte Harracha!
Просмотров 6 тыс.5 месяцев назад
Když to nefachá, volejte Harracha!
Stávka je vždy politická
Просмотров 3,1 тыс.5 месяцев назад
Stávka je vždy politická
Zábava jako za socíku?
Просмотров 3,5 тыс.6 месяцев назад
Zábava jako za socíku?

Комментарии

  • @dp4162
    @dp4162 7 дней назад

    Je mi to lito, ale ta pani toho moc nepřinesla, často ruší a přijde mi, že i páni to vnímají.

    • @karels3972
      @karels3972 2 дня назад

      taky mě nepadli ty Cimrmani proč že neměli v souboru ženy .

  • @trojanpetrcz
    @trojanpetrcz 8 дней назад

    Díky. Super.

  • @Deckart1313
    @Deckart1313 9 дней назад

    Jogurt byl za korunu, ale průměrnej plat byl dejme tomu 800 kčs ? Tak si mohli koupit 800 jogurtů za výplatu, dnes sice stojí jogurt korun 20 ale člověk vydělá násobně větší výplatu a těch jogurtů by si při průměrným platu mohl koupit třikrát tolik ,ale to oni už nevidí že vlastně většina věcí byla dražší , pokud teda ty věci vůbec byly . Jak dlouho se šetřilo na auto ? Pračku? Lednici,televizi ??? Dnes si všechno tohle může z výplaty koupit každej .

    • @karels3972
      @karels3972 2 дня назад

      no proč zrovna " jogurt " ja si teda nepomatuju za korunu možná 2 a tak . potraviny vuči i obvyklému příjmu v soukromém jsou dnes jsou dnes samozřejmě levnější minimálně ty hlavní . nejvíc je to vidět na ceně masa v obchodech . taky nesrovnatelný výběr . což o to horší je " cena bydlení" ruzné pokuty , závislost mnohých na půjčkách ...

  • @karoljakub3077
    @karoljakub3077 9 дней назад

    Dobré to je, rád Vás počúvam, azda len pár drobností: Budapešť nebola oslobodená, ale dobytá. Máte medaily za (fonet.) asvabaždénie Prágy, asvabaždénie Varšávy, vzjátie Königsberga, vzjátie Budapéšťa (viem po rusky, ale nechcem to ďobať v azbuke, vy ste mladá generácia a po rusky už asi neviete). Podobne pokiaľ viem Portugalsko bolo vo WWII V EURÓPE neutrálne (a pekne zarobilo na nerastnom bohatstve) ale bolo vo vojnovom stave s Japonskom kvôli Východnému Timoru. Takže nakoniec boli tak či tak na strane víťazov. Máte like, pokračujte.

  • @MilanPolak-xs5jv
    @MilanPolak-xs5jv 10 дней назад

    J

  • @zdenakychlerova6736
    @zdenakychlerova6736 11 дней назад

    Prima. Jen by se paní Alvarová mohla snažit neskákat do řeči a ubrat na cizích výrazech tam, kde je lze nahradit češtinou.

  • @petravojtiskova2344
    @petravojtiskova2344 11 дней назад

    Babička se narodila 1907 valdickému dozorci p.Šindelářovi, jméno si prosím ověřte,který bydlel pod trestnicí.Vězni pracovali ,, pro,, pradědu a prý ho měli rádi...děkuji za Valdice,jako děti jsme chodily do místní army na nákupy...to byly mé prázdniny...

  • @pavelnovak4740
    @pavelnovak4740 11 дней назад

    Mírová hnutí na Západě vznikla právě v důsledku svobody slova a toho, ze lide v těchto demokratickych zemích svobodně vyjádřili své přirozené obavy z války (na rozdíl od médií a vlád, které masivní zbrojení podporavaly). To, ze paní označí ve videu takove lidi posměšně za 'chcimíry', je stejná podpásovka jako chování tehdejšího Sovětského svazu, který mírová hnutí zneužíval.

  • @pavelnovak4740
    @pavelnovak4740 11 дней назад

    Výrok o tom, že "dohoda na nějaké verzi pravdy je základem demokracie" (cca 1.09.10), je velmi sporný a sám zavání určitým typem autoritativního myšlení. Problematičnost slova "pravda" ukazuje vlajka prezidenta republiky, na které je napsáno, že "Pravda vítězí". A která že pak pravda, když toto heslo měli na standardě všichni naši prezidenti? Vítězí pravda Pavlova, Klausova, Zemanova? Nebo dokonce ta Gottwaldova? Pravda je vždy slovo, které má nějaký obsah a ten obsah je správný za určitých okolností. Základem demokracie tak není shoda na jedné pravdě, tedy jednota, ale naopak pluralismus, mnohost. Demokracie je tedy soutěž názorů a soutěž oněch pravd. Shodu na jedné pravdě naopak prosazoval fašismus, kdy i slovo "fasces" znamená jednotu, svazek. Pravdu nemají stanovovat intelektuálové ani instituce. Co je pravdou určují lidé, kteří vybírají politiky ve volbách. Princip pravidelné obměny politiků a jejich pravd je podstatou a základním principem demokracie. Demokracie tím pouze odstraňuje tyranii, ale nestanovuje pravdu. Ostatně i v románu Umberta Eco "Jméno růže" říká Vilém z Baskervillu knihovníku Jorgemu: "Lhali ti, ďábel není vládce hmoty, ďábel je troufalost ducha, víra bez úsměvu, pravda, kterou nikdy nezachvátí pochyby. Ďábel je zamračený, protože ví, kam jde, a jde neustále tam, odkud přišel."

  • @andyfrolik3961
    @andyfrolik3961 11 дней назад

    Velký srdíčko za tenhle díl, pane profesore ❤Zapomínání negativních zkušeností a zveličování pozitiv minulosti je u seniorů přirozený podvědomý proces, který je má postupně vrátit do dětství a usnadnit smíření se s blížící smrtí - návrat na začátek. Vyrovnání se s předchozími traumaty probíhá v produktivním věku, aby stáří mohlo být klidné. Jinými slovy u sedmdesátníka už změna není možná a sám slyší na jogurty, zatímco u padesátníka se triggerují traumata ve snaze přenést stále ještě dostupný vztek na kohokoliv ze současnosti, aby náhodou neprozřel. Jediným lékem na dezinfo je kolektivní motivace k sebelásce. Člověk, který se má rád, dobrovolně neposlouchá narušování vlastního klidu. Dokud se budou lidé, kteří vyrůstali ve strachu a nebylo jim dopřáno poslouchat sami sebe, označovat za horší, protože podléhají lži, místo, aby k nim bylo přistupováno s empatií, budeme se točit v opakujících se cyklech.

  • @michalvecera4643
    @michalvecera4643 11 дней назад

    Prosím pěkně, já vím, že to tentokrát byla zcela podružná informace, ale slyším ji od vás asi popáté... Babičku netočila UFA ani Prag-film, ale Lucernafilm Miloše Havla. Takže české a nikoliv německé peníze. Pokud máte zdroj potvrzující opak, rád se nechám přesvědčit.

  • @ELVIScz
    @ELVIScz 12 дней назад

    Ta ženská se furt jen divi, jako by o tom slyšela prvně...

  • @karelbroda8877
    @karelbroda8877 12 дней назад

    Is the girl providing just a “background music”? Annoying!

  • @PK-by1br
    @PK-by1br 13 дней назад

    at zije ksc...! to jo, ale za svoje...!!!

  • @danielvesely4473
    @danielvesely4473 13 дней назад

    Spoustu nepresnosti napr. Cepicka nebyl od roku 56 sefem planovaciho uradu, ale uradu pro vynalezy. Planovaci urad byl vyznamny urad, narozdil od toho druheho

    • @karels3972
      @karels3972 13 дней назад

      jo k tomu " mučení " nedodal právo ůtrpné ?! poslouchám to první 1/2 ale hodně se my toho nezdá . myslím že to právo utrpné nezrušila Maruša ale až Josef II . i když ono to před tím tak vyhasínalo ....

  • @danielvesely4473
    @danielvesely4473 13 дней назад

    Univerzitni profesor vyslovi Toussaint jako Tuzén

  • @josefkotnour5018
    @josefkotnour5018 13 дней назад

    To zrušení trestu smrti Josefem II muselo být o 100 let dříve než vyslovených 1878. Přeřek?

    • @karels3972
      @karels3972 13 дней назад

      taky my to přijde divny . vím že probíhala nejaká reforma hrdelního soudnictví která končila nějak koncem 18. století. no možná se těch trestu smrti ( přímích ) dávalo málo ale že by to bylo jak v Californii 1970?!

    • @josefkotnour5018
      @josefkotnour5018 13 дней назад

      @@karels3972 Já nejsem žádný odborník. Jen mi bylo divné, že mluví o Marii Terezii a jejím synovi Josefu II. jak v roce 1779 zakázala mučení. Takže pak těžko mohl syn zrušit i trest smrti o 100 let později. Když navíc (jak jsem zjistil), zemřel ve věku 49 let. Ale oni ho zase brzy zavedli znovu, takže "bezsmrtné" trestní období netrvalo dlouho. A když navíc pán tvrdí, že podmínky v žaláři "na doživotí" byly takové, že vězni umírali do 2 let.... Jedině že by s v průběhu těch dvou let objevil "pravý" viník. Ale nevím, jak to bylo s obnovením trestního řízení tenkrát.

  • @leonakohoutova4377
    @leonakohoutova4377 17 дней назад

    Děkuji moc za příspěvek. K Ploštině mám vztah.

  • @leonakohoutova4377
    @leonakohoutova4377 17 дней назад

    V těch lesich jsou pořád díry.mam chalupou Vysoké Pole. Hodně jsem o tom slyšela.

  • @pavelnovak4740
    @pavelnovak4740 20 дней назад

    Na jedné straně je ve videu citován Eden, který naznačuje, že Edvard Beneš neuměl zaujmout stanovisko. Na straně druhé je zmiňováno, že si Beneš v r. 1938 "vybral" řešení. Jak to tedy je? Byl Beneš nerozhodný nebo neměl pragmaticky vybírat? V konečném důsledku to byl zejména v r. 1938 právě Beneš, který nesl politickou odpovědnost (nikoliv tedy armáda ani lid). Z tohoto pohledu je velmi laciné se do něj jakkoliv navážet a osobní ataky typu, že to byl fyzicky slabý chlap jsou vyloženě neférové. Sám Beneš své motivy v r. 1938 vysvětluje v knize "Mnichovské dny". Možná před hodnocením Beneše je vhodné si ji přečíst stejně jako Mnichovský komplex od Jana Tesaře.

  • @leonakohoutova4377
    @leonakohoutova4377 20 дней назад

    Mám chalupu Vysoké Pole. Pořád jsou i jámy po partyzánech.Na Ploštinu chodím.

  • @tatrankaska2305
    @tatrankaska2305 20 дней назад

    Díl na velvyslanectví ve Vídni počítá s pár diváky krajany nebo mě vyhodí když se tam ukážu?

  • @user-dz3qw9ij2l
    @user-dz3qw9ij2l 23 дня назад

    O Karlu Krylovi, stejně jako o tancích v roce 1968 jsem věděla. Tanky s nechápajícími tankysty( tatínek jim při nedělní procházce hrozil) jsem viděla. Můj tatínek po večeři poslouchával Svobodnou Evropu na "plné kule"(rušili to). A v létě zásadně u otevřeného okna. To dunění tanků cítím dodnes.

  • @dataviznews8454
    @dataviznews8454 27 дней назад

    Pane Gromane, vy máte tak strašně milý, nakažlivý smích. Bez přehánění jeden z důvodů, proč váš podcast vyhledávám. ☺️

  • @mityador
    @mityador 28 дней назад

    25:00 Je samozřejmě otázkou, zda "dekolonizační vstřícnost" Británie a Francie nebyla dána spíš tím, že neměly kapacity po válce dělat nic jiného; a také tím, že ekonomická pomoc USA (Marshallův plán) byla v podstatě dekolonizací podmíněna. I tak se zejména Francie pokusila ty nejkličovější kolonie (Indočína/Vietnam, Alžírsko) silou udržet, dalo by se asi mluvit i o Suezské krizi.

  • @pavelnovak4740
    @pavelnovak4740 28 дней назад

    Pro čs. komunistický režim byla druhá světová válka, její začátek, průběh i konec, tzv. iniciačním zážitkem, od kterého až do r. 1989 komunisté odvozovali svoji politickou legitimitu. Zatímco třeba Poláci mají Katyň, my jsme měli Mnichov s jeho zradou Západu a Sovětským svazem ochotným pomoci. Bolševici od r. 1945 říkali lidu: "S námi a se Sověty už nepoznáte hospodářskou krizi ani vás nepřepadne žádný nový Hitler". Tyto jistoty komunisté dali lidu výměnou za některé svobody, které naopak vzali. Proto byl z jejich strany (i násilně) vnucován určitý příběh druhé světové války. Něco bylo zamlčováno, něco naopak zdůrazňováno a jiný výklad se nepřipouštěl. Vše se lakovalo na růžovo i pomocí symboliky, např. prostřednictvím zmíněných šeříků. Spojenectví se Sovětstkým svazem bylo nezpochybnitelnou mantrou. Podobnou logikou, tedy dle sovětského vzoru, byl formálně ukončován válečný stav s Německem, kdy SSSR jej ukončil v r. 1955, a po něm tak učinilo ve stejném roce i Československo. Naopak současné demokratické vlády vč. naší neodvozují svoji legitimitu od žádného iniciačního zážitku, ale od demokratických voleb. Nejsou vystavěny na žádné ideologii. Proto je legitimita takových vlád pravidelně v čase obnovována a nedochází k jejímu podemletí, jak se to stalo komunistům. I demokracie má však své hodnoty, nikoliv východní, ale západní. Tyto hodnoty nejsou vnucovány nijak ostentativně a nejsou považovány za jedinou pravdu jako v autoritativních režimech. Projevují se spíše rétoricky, například tím, že se zdůrazní, že na konci/v průběhu války osvobozoval ukrajinský front a okupovali Sověti (rozuměno Rusové), přičemž ani ty dříve všudypřítomné šeříky v květnu 1945 nemohly být, neboť nekvetly. Jako dovětek je k zaniklým královstvím ještě případně vhodné připomenout výmluvný příklad ve videu obecně zmíněné Itálie, kdy si Italové po válce v referendu odhlasovali republiku a italské království v r. 1946 zaniklo. Král Viktor Emanuel III. byl odstaven. Stejný král, který v roce 1922 dle své úvahy a dle převažujícího veřejného mínění (a v souladu s platnou italskou ústavou) jmenoval Mussoliniho premiérem, aby stejný král v r. 1943, poté co byl bombardován Řím a Itálie byla v troskách s vypálenými vesnicemi, na Mussoliniho vydal zatykač.

  • @jirifajkus3538
    @jirifajkus3538 Месяц назад

    Se zlomeným vazem na věčné časy. Ale ani o minutu dýl!

  • @jirifajkus3538
    @jirifajkus3538 Месяц назад

    Všichni jsme staří a brzo umřem. Chvála Bohu!

  • @jirifajkus3538
    @jirifajkus3538 Месяц назад

    ...nebo geniální nájemník?

  • @janaebersmidova7833
    @janaebersmidova7833 Месяц назад

    Nadcházejícím globalismem a to vlády jedné miliardy pro NWO. Všemi změnami pro WHO. Je toho mnoho co se nového na nás chystá. Naplňují se Kalgeriho plány a protokoly sionských mudrců, které jsou nyní skrze cenzuru odstraňovány. Stalinův bolševismus byl za jeho éry šílený. Nacismus za Hitlera rovněž se všemi jeho plány vyhladit Slovanské národy, Židy, všechny méněcenné řasy. A víte co je liberální nacionalismus? Tak to je právě obdoba Marxismu Leninismu, kteou se řídí Klaus Schwab pro NOVÝ SVĚTOVÝ ŘÁD. Jo a bystu LENINA má ve své pracovně v DAVOSU. Nacistům se za dvě světové války nezdařili jejich vysněné plány. Tak vytváří svou hegemonií v USA proti RF nové zrůdnosti. Nyní jdou na vše trochu jinak. Opět se plánuje nové otroctví. Ti stejní co to řídí si získali politiky EU a EP , kteří jsou pouhými vykonavateli všeho pro Evropu zlého. S tím rozdílem, že se to tentokrát nebude dělit na východ s západ. Nadvláda liberální levice je novým typem nadvlády, jen se tentokrát vytvářela od roku 1954 vzniklým Bilderbergem nová pravidla nadvlády. 1

  • @zdenakychlerova6736
    @zdenakychlerova6736 Месяц назад

    Děkuji tentokrát především za to, že jste si minimálně skákali do řeči, pánové. Vždy, když se to děje, špatně rozumím a uniká mi tak spousta užitečných informací.

  • @pavelnovak4740
    @pavelnovak4740 Месяц назад

    Odborník na nedemokratické režimy Juan José Linz prvomájové průvody v období komunismu označuje za tzv. mobilizační vehikly, tedy nástroje/nosiče, kterými režim mobilizuje obyvatelstvo ke své podpoře. V podstatě to vychází již ze starořímského "chléb a hry", kdy je nutné výměnou za omezení svobod lidu nabídnout i nějakou tu zábavu, praporky, veselici, stále však zábavu politickou. Právě to, že člověk musí žít politicky, veřejně a nikoliv soukromě, je pro každý nedemokratický režim nejpodstatnější. Nenechat člověku žádný vlastní prostor a nechat ho vybíjet energii jen na politických shromážděních. "Všechny ty jejich praporky, průvody jsou jen zastydlý sex. Když je člověk šťastný v soukromí, proč by se vzrušoval nad Velkým bratrem? Proto je nutné rodinu a soukromí zničit" říká Julie, přítelkyně hlavního hrdiny Winstona Smithe v Orwellově románu 1984.

  • @janakadrnozkova5163
    @janakadrnozkova5163 Месяц назад

    Pánové, jste skvělí! Vaše podkasty Přepište dějiny přímo hltám a těším se vždy na další díl. Doplňuji si tak vzdělání, které jsem nabyla ve škole za socialismu 😅. Díky za vaši perfektní a přínosnou práci.

  • @ctiradricanek9285
    @ctiradricanek9285 Месяц назад

    Je vidět že demokrat nepoužívá nálepky a uvás vy jste nezažili socializmus. Ale říkáte že jste svobodnější než za sociku . V sociku jsem znal nepřítele ,ale tu ne a takové noviny balo rudé právo . Tacheci nejhorší moderátor .dějiny vašeho pojetí je hlupáctví . Svoboda je pocit člověka a vy říkáte že někteří mají horší pocit . Gdo vám dává právo říkat co mám cítit ubožáci . Vy mluvíte co jste nepoznali ,ale jste chytrý.

  • @ctiradricanek9285
    @ctiradricanek9285 Месяц назад

    Momentálně svoboda je zvláštní ,ale co je zásadní že demokracie není , TGM o demokracii četli jste to je proruský trol ubožáci /Werich / Znám mnoho vzdělaných hlupáků .

  • @alexandr8606
    @alexandr8606 Месяц назад

    Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli nemáte v plánu něco natočit s Alexejem Kelinem :)

  • @pavlapetru3080
    @pavlapetru3080 Месяц назад

    A vy jste kdo? Ideologický, progresivní kecy a propaganda...,prosazování "toho správného a jediného" narativu, pomlouvání někoho, kdo vám šťouchnul do vaší ideologie, nic více.

  • @007mikelynn
    @007mikelynn Месяц назад

    Tak tohle je moc zajímavé povídání. Já jsem sém na poště dělal cca od 1984 do 1991 (tedy s výjimkou dvouleté vojenské služby), prošel jsem takzvaným "karťákem" a posléze jsem přešel do ambulantních pošt (autobusy, vlaky), zprvu jako průvodčí a posléze jako vedoucí. Legrační je, že si dodnes pamatuji spoustu PSČ a když potkám někoho, kdo pochází z místa mně neznámého, tak se ho optám, jaké má poštovní směrovací číslo a hned vím odkud vítr fouiká a to včetně Slovenska. Byla to práce náročná, hlavně to tahání balíků a novin, turnusy, většinou noční směny, ale byla tam spousta zábavy a skvělých lidí. Díky za krásné video.

  • @vasylsidej8905
    @vasylsidej8905 Месяц назад

    Jako Češi nezapomínají na Pražské jaro, Ukrajinci nezapomenou na ruské jaro na Krymu v roce 2014 a válku Ruska proti Ukrajině od 24. února 2022.

  • @007mikelynn
    @007mikelynn Месяц назад

    Zajímavé a poučné povídání, které jsem si rád poslechl a potěšilo mě, že jsem se zase dozvěděl něco nového. Celkem mě zaujala otázka té paní na česko/německo/židovskou problematiku v Brně. Jsem z Jihlavy a u nás to bylo hodně podobné. Nechci idealizovat situaci za první republiky, ale mám pocit, že se ty tři komunity byly schopny (v rámci možností) snášet cekem dobře, ale potom to začalo: přišlo předválečné období a válka, odskákali to Židé, přišlo poválečné období a odskákali to Němci a protože nás tu zbylo málo, tak se příležitosti chopili lidé "mazaní" a moje rodné město se údajně stalo jednou z nejmasivnějších komunistických bašt v poválečné republice. Nevím co je na tom pravdy, ale připadá mi to celkem logické - židům se sebraly majetky a nemovitosti, po vítězné válce se totéž stalo majetkům německým (ať už k ním přišli jak chtěli) a do domů, vil se přesunuli noví "vládci" a jejich pohůnci, nebo se z nich stali úřady a různé instituce.

  • @jago2278
    @jago2278 Месяц назад

    Robert Fico balancuje mezi Farskou republikou Jožky Tisa a normalizovaným Československem Gusty Husáka. Obojí tragédie.

  • @pavelnovak4740
    @pavelnovak4740 Месяц назад

    Právo a zákony se vždy vykládají podle aktuálního mentálního stavu společnosti, který působí i na soudce. Tak se stejný právní předpis může vyložit jinak v r. 1990 a v roce 2020. Podle Zdeňka Vašíčka a Francoise Mayer jsou v roli soudců v jistém smyslu i historikové, neboť podávají odborný výklad a rozřešení dějinných událostí, ke kterým se dnes díky technologiím může vyjadřovat každý. Také na historiky ale působí onen duch času a doba, ve které své názory říkají. Pokud je ve videu opakovaně kladena otázka, jak je možné, že už v r. 1945 (tedy ne až 1948) byly uzavírány smlouvy evidentně výhodné pro Sovětský svaz, je na ni i v závěru odpovězeno. Byl to onen duch doby. Atmosféra 1945 - 1948 již nebyla demokratická. Bez problémů prošel zákaz prvorepublikových pravicových stran. Veřejně bylo zakázáno o něčem hovořit (např. zpochybňovat spojenectví se SSSR). Proti obecně akceptovanému levicovému myšlení se v tehdejším Československu nepostavila žádná významnější kulturní osobnost. Odpor z řad obyvatel byl výjimečný, drtivá většina naopak stála na straně komunistů. Zkrátka většina byla přesvědčena o tom, co je pravda. Dnes je tato tehdejší pravda vykládána považována za lež či přinejmenším omyl. Kdo ví tedy, co si za čtyřicet let budeme myslet o tom, o čem jsme dnes přesvědčeni, že je onou stoprocentní pravdou ....

  • @yorgTube
    @yorgTube Месяц назад

    Problém je, aby nám rusové (sověti) nechtěli vrátit ukradený uran ve zpracovaném stavu s doručením prostřednictvím raket.

  • @jago2278
    @jago2278 Месяц назад

    Klasické ankety mezi občanstvem se dnes už vůbec nedělají kvůli GDPR - ještě na začátku 21. století byly ankety kde se uvedlo celé jméno, věk, zaměstnání respondenta i fotka. Takto jsem kdysi zcela náhodou ulovil k anketě fotbalistu Martina Kotůlka, který v tu chvíli procházel olomouckým Dolním náměstím. 😄

  • @jago2278
    @jago2278 Месяц назад

    Dalo by se dlouze vyprávět o panu Janu Machů (nebyl příbuzný konfidenta Machů), který přežil jako jediný v té hořící chalupě, po válce kritizoval komunisty, byl jimi vězněn a zemřel v roce 1988. Bratr komunistického spisovatele Ladislava Mňačka byl vězněn komunisty kvůli protikomunistickém odboji -Světlana. A třeba první obětí komunistů krátce po válce byl kněz Antonín Vysloužil, vizovický farář, který v prosinci 1945 odjel vlakem s písemnými materiály a seznamy gestapáckých českých konfidentů, kteří se zatím prekabátli do KSČ... Vysloužila našli mrtvého na kolejích u Kolína.

  • @jago2278
    @jago2278 Месяц назад

    Pro moderátora - správně je TEN Izrael

  • @MilanKabrna
    @MilanKabrna Месяц назад

    Mládenci, Vy se opravdu bavíte o tom, že Major Zeman, seriál, čili film, nesouhlasí se skutečností? Víte o tom, že Rambo neexistoval? Přijde mi, že se bojíte hororů. Kluci, je to jen film.

  • @pavelnovak4740
    @pavelnovak4740 2 месяца назад

    Většina intelektuálů je levicového ražení. Levicové myšlení je totiž konstruktivistické a na společenské otázky a proč se nám něco nedaří dává pohodlnou odpověď - vysvětlí, kdo je nepřítel a jeho odstraněním, nastane krásný svět. Tento typ intektuálů v daném duchu vystaví určitou myšlenku chce ji aplikovat na chování všech lidí. Kdo do jeho uměle vystavěného konceptu nezapadá či se mu snaží vzpouzet, toho intelektuál odsuzuje, resp. v praxi jej pronásleduje. Lidé jsou však přirozeně různí, a proto intelektuálský konstruktivismus ztroskotá. A také proto u intelektuálů dojde k onomu konfliktu svědomí a rozumu, který zmiňuje pan Rupnik. Rozum totiž nadále intelektuálům velí naplňovat jejich teoretické sny, ale tváří tvář realitě, na kterou se sny aplikovat nedají, mají špatné svědomí. Vidí, že jejich myšlenky vedou zpravidla k tragédiím. Uvedený konflikt však intelektuál vyřeší jednoduše: neselhala jeho myšlenka, ale selhali lidé. Není tedy nutné nahradit myšlenku, ale nahradit lidi. Nějakým lepším typem člověka, který lépe zapadá do intelektuálských představ. Nacistické konečné řešení nebo bolševický třídní boj, kdy jedna třída má nakonec nahradit druhou, jsou extrémními konci tohoto typu myšlení.

  • @jurajlukac9082
    @jurajlukac9082 2 месяца назад

    Debili v Čechách sa množia geometrickým radom, prečo nerozoberáte, Beneš, Gotvald , Zápotocky, Novotny, Havel ... Čo sa neustále miešate do iných krajin keď vaše historické země sú najbohatšie na debilov.

  • @jurajlukac9082
    @jurajlukac9082 2 месяца назад

    Počas celého videa ste nič múdreho nepovedali! To vám nevadí, že ako príslušníci českého národa ste negatívny prvok Slovenských dejín, neustále sa šprtáte v dejinách sveta, len nad sebou sa nedokážete zamyslieť. Ste nehorázny debili, ktorý nepoznajú vlastne dejiny a kultúru, už si nedokážete spomenúť ako ste od Masaryka, Beneša až po Novotného ste neuznávali slovensky národ v rámci Československa, pritom vám veľa nechýbalo aby ste zanikli ako Lužicky Srbi. Je nehorázne ako dokážete ohovárať, pritom debilný Česi zamorili Československo komunizmom len preto aby ste svetu ukázali akí ste katolícky somári, ktorí chcú predbehnúť budúcnosť..