JH Solar s.r.o.
JH Solar s.r.o.
  • Видео 7
  • Просмотров 48 179
Fakta o fotovoltaice a programu NZÚ Light
O fotovoltaice s nezávislým odborníkem. K jakému účelu sloužit má a k jakému ne a fakta, o kterých se nemluví, o dotacích a o medvědech.
Просмотров: 622

Видео

Fotovoltaika a NZÚ LIGHT trailerFotovoltaika a NZÚ LIGHT trailer
Fotovoltaika a NZÚ LIGHT trailer
Просмотров 2205 месяцев назад
Bez cenzury o fotovoltaice, na co je vhodná, na co ne, o dotacích atd. S nezávislým odborníkem. Československá spolupráce.
Zefektivnění tepelného čerpadla pomocí fotovoltaického a fototermického systémuZefektivnění tepelného čerpadla pomocí fotovoltaického a fototermického systému
Zefektivnění tepelného čerpadla pomocí fotovoltaického a fototermického systému
Просмотров 2,7 тыс.5 месяцев назад
V poslední době se píše a mluví o vytápění pomocí tepelného čerpadla v kombinaci s fotovoltaikou. V tomto videu dostanete odpověď, kdy je s TČ vhodné kombinovat fotovoltaiku nebo fototermiku, případně kdy je možná kombinace obou systémů. Zazní i varování před praktikami nepoctivých firem.
Efektivní, ekonomické a ekologické využití FT a FV systémuEfektivní, ekonomické a ekologické využití FT a FV systému
Efektivní, ekonomické a ekologické využití FT a FV systému
Просмотров 1,2 тыс.6 месяцев назад
Jak efektivně využít střechu pro rychlou návratnost fotovoltaických a fototermických systémů. Lidé si v této době pořizují fotovoltaický ohřev vody z programu Nová zelená úsporám Light. Často je to pod vlivem klamavé reklamy a s vidinou minimálního doplatku. Některé tyto systému pak bohužel mají s ekonomickým a hlavně s ekologickým přínosem málo společného. O zhodnocení nemovitosti, pak nemůže ...
NZÚ Light ohřev vody - fototermika nebo fotovoltaikaNZÚ Light ohřev vody - fototermika nebo fotovoltaika
NZÚ Light ohřev vody - fototermika nebo fotovoltaika
Просмотров 11 тыс.6 месяцев назад
Kdy je vhodnější použít pro ohřev vody fototermický (teplovodní) a kdy fotovoltaický systém. Porovnání technické i cenové.
Fototermika nebo fotovoltaika na ohřev vody?Fototermika nebo fotovoltaika na ohřev vody?
Fototermika nebo fotovoltaika na ohřev vody?
Просмотров 28 тыс.9 месяцев назад
Porovnání fototermického a fotovoltaického ohřevu vody.
Sluneční kolektory TS v ziměSluneční kolektory TS v zimě
Sluneční kolektory TS v zimě
Просмотров 5 тыс.11 лет назад

Комментарии

  • @josefstora3529
    @josefstora3529 2 месяца назад

    Do střídače bojleru není žádná sít zapojena.

  • @jakubsevcik733
    @jakubsevcik733 2 месяца назад

    To porovnavani je takove tendencni ve prospech termiky. Mame FVE a da se to regulovat tak, ze ohrivate bojler jen z FVE pres den a v noci se ohrev (z baterie ci site) vypne. Je to zcela jednoduche. Vubec nepotrebujete dve patrony ani strasne velke bojlery. jsme 4 a mame 200 l bojler, vyuzijeme maximalne 1/2, vyjimecne napustime-li plnou vanu vice (spise zima).

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 2 месяца назад

      @@jakubsevcik733 Jsou tam fakta na základě fyziky. Pokud máte jedno těleso dole, tak pokud např. posvítí jen dopoledne na chvíli a bude nedostatečně ohřátá voda, pak ze sítě dohřejete, abyste měli vodu navečer a doho začne navečer svítit slunce. To prostě nezregulujete.

  • @petr63sisa
    @petr63sisa 2 месяца назад

    Omlouvám se, ale máte pravdu jen v jedné věci a to je zabraná plocha. Ostatní je propagace dražší varianty.

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 2 месяца назад

      @@petr63sisa Je to váš názor. Pokud si najdete čas a shlédnete i ostatní videa, tak můžeme o výhodách a nevýhodách jednotlivých systémů diskutovat. Má to podmínku nemit klapky na očích a mít zkušenosti s FT a FV. Pokud by vám v některém dalším videu nebylo něco jasné, jsme vám k dispozici.

  • @MarmelindaJam
    @MarmelindaJam 3 месяца назад

    Děkuji :):)

  • @Glykoj
    @Glykoj 3 месяца назад

    Je to obyčejná reklama! Jen se Pán snaž, seč mu ústa stačí, tvrdit, že není! FT = jen teplá voda FV = vše na co jen si vzpomenu

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 3 месяца назад

      Náklady na ohřev teplé vody je největší energetická zátěž nejen domácností. Velikost vhodných střech má své limity. To není reklama, ale realita o které se v dnešní době málo mluví. Argumenty o efektivním využití střech v následujících videích.

    • @karelnovosad735
      @karelnovosad735 3 месяца назад

      Mam stejnej nazor - FVE je lepsi reseni. Mam detailne monitorovanou energii pro ohrev i dalsi spotrebu (oddelene topeni, nabijeni a zbytek). Ohrev konkretne u nas je cca 10-15% celkove spotreby, topeni cca 30-35%- Zbytek bezna spotreba a baterkac (elektromobil). Termika nedava zadny smysl. Zvlast kdyz FVE si udelam sam.

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 3 месяца назад

      @@karelnovosad735 Záleží, jestli máte zkušenosti s fotovoltaikou svépomocí nebo i nějakou zkušenost s termikou. Ty dva systémy se doplňují a hodnotit lze po osobních zkušenostech ideálně po několika desítkách let provozu.

    • @karelnovosad735
      @karelnovosad735 3 месяца назад

      @@jhsolars.r.o.2559 Zkusenosti s fotovoltaikou mam natolik dlouhe, ze nemam potrebu uvazovat o termice. S termikou nemam zkusenosti zadne. Problem s mistem na strese nemam a za stejnou cenu mensiho termickeho systmu udelam spis nekolik desitek kW fotovoltaiky (zejmena pro zimni obdobi vyroby, kdy je radove nizsi vyroba nahrazena vykonem). Cena rozsireni fotovoltaiky je natolik nizka, ze nedava smysl uvazovat o jednoucelove termice. Nerikam, ze u nekoho jineho to vychazi jinak, ale u me termika smysl nedava. Samozrejme neporovnavam system v hodnote 20.000kc, ktery nabizely firmy drive za 90.000kc, ale plnohodnotnou FVE s akumulaci do baterii i do vody...

    • @JiriHradek
      @JiriHradek 3 месяца назад

      @@karelnovosad735 Tak to potom jste jen nějaké zanedbatelné procento možných případů, které se netýká běžných zákazníků a kdybyste poznal, co kvalitní FT dokáže, asi byste názor přehodnotil. Ten, kdo má fotovoltaiku např. 10 kW a je jich takových dost, kteří ji tak velkou nepotřebovali, ale díky tučným dotacím si pořídili, tak s přebytkem ohřívají bojler, dokážu pochopit. Ale cíleně si pořizovat FV na ohřev vody a nebo na úkor ostatních elektrospotřebičů a nabíjení baterie ohřívat FV bojler je neefektivní a neekologické atd.( ostatní důvody jsou v následujích videích). Děláme FT 30 let a máme FV na firmě cca 14 let, vedle fototermiky na přitápění a FV používám na pohon elektrospotřebičů a nikdy by mne nenapadlo to málo, co vyrobí mařit na teplo, když tady na to mám daleko efektivnější FT systém s delší životností a větší účinností. Tento náš FV systém už po těchto letech potřeboval vyměnit část kabeláže, střídač a zanedlouho možná baterky a panely, ale přesto netvrdím, že je FV neefektivní a neekonomická a že bych si jí příště nepořídil. Denně řešíme případy, kdy hledáme vhodnou jižní nezastíněnou plochu na RD, abychom našli alespoň 5 m2 pro FT na ohřev vody. Už se nám ozývají i rozumné firmy s fotovoltaikou, které s námi konzultují efektivní rozmístění FV a FT panelů nejen na RD, ale na bytových domech, kde je toho místa omezené množství a doslova "zabití" této malé plochy jen FV systémem by udělal jenom hodně špatný hospodář. Vše je to o kvalitních informacích, kterých je hodně málo.

  • @martinjuras9163
    @martinjuras9163 3 месяца назад

    Výhoda těch elektrických panelů je hlavně ta, že můžu dát např. 4x 500 Wp na východ, 4x500Wp na západ a ohřívat bojler ráno a odpoledne a večer. Termika je jen na jedné straně domu, je to dost drahé. Až se nahřeje na 90 stupňů bojler, můžu dokonce využívat přebytky el. energie z regulátoru, tohle zase termika neumí. Navíc elektrické panely odpojím snadno, když bude v létě extrém, fototermika má obrovskou teplotu a bezpečnostním ventilem může vyletět voda o teplotě varné konvice.

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 3 месяца назад

      Fototermika se instaluje většinou logicky na jižní stranu. Pokud tato strana není k dispozici, lze systém nainstalovat i např. na východ a západ s přepínáním. To se většinou dělá u větších systémů, protože při malé ploše které stačí fototermice na rozdíl od fotovoltaiky to není potřeba řešit. Každý systém je určen na něco a každý má své výhody i nevýhody. Více je vysvětlené v následujících videích. Přehřívání FT je závislé na odběru a dobrém nadimenzování. Kvalitní systém se umí bez problémů vypnout, tzn. že k žádnému přehřívání nebo vyváření nedochází.

    • @richardpetrovic8941
      @richardpetrovic8941 Месяц назад

      Vtip je v tom že nikto, že nikto nerieši sklon FT panelov. Pritom je to jedna z najdôležitejších podmienok pre ich bezproblémové fungovanie. Sklon 50-55° v našich podmienkach zabezpečí kolmejšie postavenie panelu k slnku v zime a zároveň zmenší zisk tepla v lete. Mne to takto bezproblémovo funguje. Samozrejme v zime vodu dohrievam ale nie v zásobníku. Ak slnko svietil v zime, vakuový kolektor ohrieva ale treba si uvedomiť že slnko v zime svieti krátko a je nízko nad obzorom.

  • @tomdedis7546
    @tomdedis7546 3 месяца назад

    Tak,po 14 letech s fototermikou jsme pri vMene střechy šli do fve. Návrh jsem si udělal sám, mám dva 200l bojlery v kaskádě, řízení přepínání mezi němi,rovněž mezi sítí a sluníčkem má na starosti rozvaděč s dvěmi jednotkami dodanými k bojlerum,jednotkou a řízení přepínání. Vše postaveno na arduinu. Naprosto spolehlivě šlape,v zimě se přenastavi na fb předehřev a druhý na případný ohřev sítí. To vše v ceně 42 tisíc,bez bojlerů,6 panelů s výkonem 3300kwp+střídač,kabeláže a příslušenství,též řídící systém. To,že Vám dinosaurus bude svysvetlovat proč neměl vyhynout realitu nezmění.

    • @tomdedis7546
      @tomdedis7546 3 месяца назад

      A jako třešnička je přístup přes aplikaci k tuya k hodnotám teplot,možnost změny automatizace a měření spotřeby jak FV tak síť

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 3 месяца назад

      Jakou jste měl fototermiku? Kolik litrů? Bylo tam po těch 14 letech něco, co nefungovalo nebo jste měl po tuto dobu s něčím problémy?

    • @tomdedis7546
      @tomdedis7546 3 месяца назад

      @@jhsolars.r.o.2559 Dobrý den, výkon byl tuším kolem 5kw,zásobník 300l. Ano neustálé problémy s tím byly, několikrát nám selhalo čerpadlo,po návratu z dovolené mě oprava stala 37 tisíc, vytopena technicka místnost,tehdy díky bohu za odpad pro sprcháč který se nakonec nestavěl. Když bylo krásné počasí, nahřálo to super, paradoxně někdy až moc. Když to nebylo ono, žádná divočina stejně jako FV. Cena? Za jednu opravdu jsem v podstatě pořídil jiný systém. Kouzlo není ve fyzikální účinnosti,ale v jednoduchosti. Několikrát jsem řešil zatékání,jednou únik nosné kapaliny,pořád něco. Rekonstrukce střechy mě nahrála to sundat, podotýkám že dům už jsem s tím systémem koupil a bylo mě řečeno že není špatnej ale starej,měl pět let při koupi nemovitosti. Takže kromě nádrže z nerezové oceli silně o životnosti přes dvacet let pochybuji. Dnes je zásobník předělaný na aku pro topení a přebytek energie z fve se posílá do něj a temperuje do koupelny.

    • @tomdedis7546
      @tomdedis7546 3 месяца назад

      @@jhsolars.r.o.2559 Zřejmě mi řeknete že to byl na prd systém, nekvalitní montáž atd. Stejne je to ovšem u FV systému,to co vídávám montované nemůže fungovat. Jako všechno na co dám dotaci půjde jen o štempl a peníze. A jsem strojař,ne elektrikář, čili jsem studoval oba systémy a za mě jsou výhody, převážně konstrukcí jednoznačně na jedné straně. Mějte krásný den.

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 3 месяца назад

      Máte pravdu v tom, že zkušenosti hodně ovlivňují komponenty a kvalita montáže. To, že může proreznout bojler, se stane u obou systémů. A nezachrání to nerez. Kolikrát je to naopak. Máme zkušenosti z montáže a provozování několika 1000 systémů a drtivá většina vyžaduje jen kontrolu a případně výměnu nemrz. směsi po cca 10 letech. Paradoxně největší procento poruchovosti je elektronika a z té se skládá právě ten FV systém. U FT systémů je to co jde vyřešeno fyzikálně vrstvením a stratifikací. To nikdy nevyřešíte více zásobníky a složitou regulací. Slunce prostě nezregulujete. Vysvětluji to i v následujících videích. O využitelné ploše na střeše se věnuji v samostatném díle o efektivitě jednotlivých systémů. Na jedné střeše by mělo být vždy místo pro dobře navrhnutou fototermiku i fotovoltaiku. A když by si stát i lidé uvědomili vždy všechny ekonomické a ekologické dopady, tak by ohřev vody FV měl být to poslední.

  • @petrt8498
    @petrt8498 3 месяца назад

    Je vidět, že pán má odporné a praktické zkušenosti, ale hlavně s termickým systémem. Pro FVE zle také pořídit zásobník, který má 2 el. patrony - jedna dole s možným napojením na solární panely a druhou uprostřed na dohřev ze sítě, když je třeba. Takže pak musí porovnávat stejné. Jinak mám termiku cca 10 let a tehdy mě s 250l zásobníkem vyšla na 80 tis. Kč (mínus 50% dotace), tak nevím, že teď za stejný systém chtějí více jak 2x tolik?

    • @JiriHradek
      @JiriHradek 3 месяца назад

      Ano, pokud se použije i na FV systém zásobník s jednou patronou dole a dohřívací nahoře, pak je to v pořádku, za předpokladu dodržení odpovídajícího objemu. Bohužel se používá u FV ohřevu v praxi hlavně z důvodu instalací za "korunu" vyjímečně. Jinak platí zmíněné výhody i nevýhody, které ve videu zazněly. Co se týká cen, tak hodně záleží na zvolených komponentech a na pracnosti celé montáže. My jsme ještě cca před 10 lety drželi ceny např. u 300 litrového ohřevu mezi 90 a 120 tisíci a to trvalo cca 20 let. Ceny komponentů díky růstům cen surovin šly nahoru hlavně v posledních letech. A to není jen materiál, ale i neustálý tlak na růst mezd, takže i cena práce jde nahoru. 2 x tolik to není, ale 300 l se dnes pohybuje kolem 145 - 165 tis. To si myslím, že u systému, který pokryje 70 % ročních nákladů na ohřev vody s prověřenou životností 30 let a předpokládanou 50 let velice slušné.

  • @martinv4501
    @martinv4501 3 месяца назад

    Děkuji za pěkné video. Do jaké teploty dokáže tepelné čerpadlo vytopit akumulační nádrž? V hlavě si maluji řešení - předimenzovaná fotovoltaika, a předimenzované akumulační nádrže pro ukládání maxima energie ze slunečních dnů přes tepelné čerpadlo. Nikde jsem zatím takové řešení neviděl, jaký byste měl na toto názor?

    • @JiriHradek
      @JiriHradek 3 месяца назад

      Dobrý den. Pokud se týká velkých akumulací do vody, tak když budu chtít kvalitní stratifikační akumulátor, tak narazím na cenu. Velké akumulace jsme dělali v 90 tých letech, kdy nebyl takový problém v ceně nádrží. Bylo to vždy ve spojení se solárně termickým systémem. V tomto videu jsem chtěl ukázat další cestu, která není tak mediálně omývaná a tou je ono spojení tepelného čerpadla s fototermikou, kde jde především o to, aby se ušetřilo tepelné čerpadlo nejen z hlediska energetického, ale hlavně z hlediska jeho životnosti, což v případě kombinace Tč a FVe není. Fotovoltaika Tč nutí v případě příznivých klimatických podmínek k násobení jí vyrobené energie, na rozdíl od termiky, která v určitém okamžiku řekne Tč, že dává dost energie na to, aby si odpočinulo a tím si prodloužilo svou životnost. Na druhou stranu v případě chlazení je Tč a FV optimální kombinací. Velké aku nádrže jsou závislé nejen na prostoru, ale i na samotném umístění, izolaci a topném systému. Dalším nezanedbatelným faktorem je kvalita a ošetření topné vody. Obecně lze říct, že na cca 11 - 14 kW instalované termiky potřebuji cca 1 m3 akumulace. Ve své praxi se setkávám i s tím, že se lidé, kteří mají velké akumulace 4 - 6 m3 z dob, kdy se topení elektřinou vyplácelo, tak je ruší. To je velká škoda, protože pokud by došlo k úpravám na topném systému, případně doizolování domu, pak ve spojení s fototermickým systém a kotlem na dřevo, případně hlavně v budoucnu akumulováním energie za spotové ceny nebo v krajním případě z přebytků z FVe. To by se samozřejmě mělo dít jen v případě, že nemáme pro FV žádné smysluplnější využití. JH

  • @minduton
    @minduton 3 месяца назад

    Bude teď dělat low-cost FV ohřev TUV. Spotřebu elektřiny na ohřev TUV máme jen 4-6 kWh denně. Bojler 125 litrů. 4 ks FV panely po 420 Wp. Topné těleso se dvěma samostatnýma spirálama bude dělané na míru od Hlavačky. 1,5 kW/120VDC + 1,5 kW/230AC. K tomu TUV střídač od BEL, ten je schopen pracovat od 60 V DC. Fototermika je minulost. Panely počítám 4x 2250 Kč, konstrukce cca 4000 Kč, BEL střídač 3000 Kč (DIY), ostatní 4000 Kč. Těleso 2000 Kč. Vlastní práce za nula. Počítám 20 - 25 tisíc Kč, bez dotace. Návratnost 4-5 let.

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 3 месяца назад

      Tak malý bojler se ani na termiku nedělá. Nevyplatí se. Ve videu a dalších je vysvětlené, proč. A pokud u vašeho zásobníku jsou obě tělesa zespodu, zase je to špatně a odpověď je zase ve videu těch následujících.

    • @minduton
      @minduton 3 месяца назад

      @@jhsolars.r.o.2559 OKCE 125.1 NTR/HV/2,2 kW Chci tam tenhle, pěkně pod plynový kotel, ten chci taky měnit. Má nízké ztráty, přírubu pěkně ze shora, suchou šachtu na těleso a jde to dohřívat i kotlem. Jen to těleso se bude muset vzít zakázkové (120 V DC), protože nebudu dávat 6 či 7 FV panelů kvůli tomu, baych dosáhl 230V+, když mi výkonově stačí 4 ks.

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 3 месяца назад

      Jak jsem psal. Je malý, odpovídá spotřebě max 2 lidi. I když máte dotop nahoře, tak roční pokrytí bude nízké.

  • @milanjakes3095
    @milanjakes3095 4 месяца назад

    A jak je to u fototermického systému, když je v létě nad 30oC, zcela jasná obloha a nulový odběr (teplo už není kam dávat)?

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 4 месяца назад

      U FT ohřevu je důležité dimenzování s ohledem na léto, zvláště u kombinace TV a přitápění, bez ohřevu bazénu. Teplota nehraje až takovou roli, jako míra využití, která bývá v letních 2 měsících na přitápění minimální. Co se týká ohřevu vody, tak mimo to, že v létě, za dlohých slunných dnů se zásobník logicky ohřívá na vyšší teplotu, se nic jiného oproti jiným obdobím neděje.

  • @pabloesp2
    @pabloesp2 4 месяца назад

    Zcela tendenčně natočené video ve prospěch fototermiky. Není divu, na kanále jejího prodejce. Mám pouhých 6 fve panelů na ohřev 160l bojleru a voda je teplá již v poledne na 65st…zbytek dne měnič přepne na druhý výstup, kde může třeba napájet žebříky v koupelnách nebo olejový radiátor. Čtyřčlenná domácnost určitě nepotřebuje 300l bojler. Leda by jej něco nedokázalo nahřát na dostatečnou teplotu. Celý systém mě při stavbě svépomocí, a stávajícím bojleru, nevyšel na více než 25000,-Kč a voda je nahřátá ze slunce 10 měsíců v roce…. Návratnost investice je 2 až 3 roky dle tarifu. Systém funguje i při výpadku proudu, není na něm co servisovat, nemusím se bát kontaminace pitné vody fridexem při proreznutí zásobníku, nepřehřívá se, nemusím mít chladicí smyčku. Takže ano, když není dostatek místa, je na snadě použít fototermiku, jinak bych ale fotovoltaiku tolik nezatracoval.

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 4 месяца назад

      1:38 Toto video a následná bylo natočeno s cílem vysvětlit, že fotovoltaika je určena k výrobě elektřiny a fototermika k výrobě tepla. Sám píšete 6 FV panelů k ohřevu bojleru 160 l. U fototermiky jsou 2 panely, případně jeden a nejmenší bojler 200 l. Jsou zde vysvětlené i důvody, proč pro cca 4 osoby má být 250 až 300 l bojler na to, aby bylo pokrytí cca 70 %. Dohřev je v horní části, což u bojleru 160 l není možné a nemůže být pokrytí 10 měsíců v roce, jak píšete. Koupelnový žebřík není problém napojit i na fototermiku. Jako náplň není fridex, ale ekologický nejedovatý propylenglykol a stačí jednou za cca 10 let kontrola, případně výměna a není potřeba pravidelná revize, jako u fotovoltaiky, při dobrém nadimenzování se nepřehřívá a není potřeba chladicí smyčka.

  • @rostislavapeltauer9149
    @rostislavapeltauer9149 4 месяца назад

    Nemůže se fototermický systém v létě přehřát?

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 4 месяца назад

      Pokud je předimenzovaný nebo jeho konstrukce neumožňuje tzv. vyprázdnění kolektorů při výpadku el. energie atd., pak se to může stát.

  • @HynekProkop
    @HynekProkop 4 месяца назад

    Kde se u FVE ztratí těch 10% ? :-D

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 4 месяца назад

      Obecně se udává pokles výkonu 0,8% ročně, což může být různé, podle typu panelu. Během životnosti 20 - 30 let, to může být 10 - 20%. Je to předpoklad, který na rozdíl od fototermiky není podložený praxí.

    • @HynekProkop
      @HynekProkop 4 месяца назад

      @@jhsolars.r.o.2559 Mám na mysli účinnost systému. Když tedy bereme 20% účinnost panelů, a systému pak 10%. Kde se ztratilo těch 10%?

    • @HynekProkop
      @HynekProkop 4 месяца назад

      @@jhsolars.r.o.2559 Myslem jsem v účinnosti systému. Střídače mají většinou účinnost kolem 97%. Těch zbylých 7% se ztratí kde?

    • @solarnisystemykocian1833
      @solarnisystemykocian1833 3 месяца назад

      Více než polovinu solární energie v Česku vyrábějí zařízení stará třináct let a více. Komponenty těchto instalací degradují a bude je potřeba brzy modernizovat. Stáří technologií má úměrný vliv na jejich celkovou výkonnost, která se s každým rokem snižuje. Upozornila na to společnost Greenbuddies………doplním, ze termika po 13 letech je pořád ,,nový systém,,. P.K.

  • @zivezuby
    @zivezuby 4 месяца назад

    Dekuji za zajimave video. Jak moc citliva je fototermika na sklon strechy? Bylo nam receno ze pri neoptimalni orientaci strechy vychodo-jih a sklon strechy 22` bude lepsi fotovoltaika z duvodu vetsi ucinosti nez termika. Termika musi mit udajne idealni sklon 45` na JIH. Jaky je Vas nazor? Dekuji

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 4 месяца назад

      Děkujeme za dotaz. Sklon a orientace panelů souvisí s tím, k jakému účelu má systém sloužit. Nedá se říct, že když má střecha nevhodný úhel a sklon, tak je výhodnější fotovoltaika. U fotovoltaiky se většinou volí sklon cca 30 ° aby se maximalizoval zisk v letních měsících a v zimě se od ní u některých systémů moc neočekává. Často se dělá i to, že na jednom systému je více orientací, což se u fotovoltaiky řeší snáze, než u fototermiky, kde se musí dbát na hydrauliku. Fototermika má u většiny systémů ideální orientaci jih ( JV,JZ ) a sklon 45°. Pokud slouží FT k ohřevu vody nebo bazénu, tak může být sklon i cca 30°. Naopak, pokud mám Ft systém k přitápění, tak se sklon upravuje kolem 55°. Vždy záleží na místních podmínkách, ale obecně platí, že pokud chci teplo, tak fototermika, pokud elektřinu, tak fotovoltaika.

  • @bomba3326
    @bomba3326 5 месяцев назад

    Super

  • @mv8292
    @mv8292 5 месяцев назад

    Dobrý den, můžete alespoň orientačně sdělit finanční nákladnost na všechny tři varianty, ideálně s uvedením možnosti získat dotaci.

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 5 месяцев назад

      Dobrý den, var.I jako jedna z možností FV ohřev vody cca 160 l cena cca 95 - 115tis mínus dotace. Var. II je FT ohřev vody 200 l cca 115 - 130 tis. mínus dotace a FV systém cena záleží na aku atd. Var. III FT ohřev vody a přitápění 750/200 l. Orientační cena cca 240 - 290 tis mínus dotace. Ta je závislá, zda je to NZU light až 90 tis nebo NZU pro ohřv TV 45tis a přit 60 tis.

  • @ibrahimmustafa7501
    @ibrahimmustafa7501 5 месяцев назад

    Je to individualni. Pokud by tam nebyla dilna (jako že ve většině rodinnych domu není) a výkon FVE sel do TČ, tak by to bylo o něčem jiném. Vzduchové čerpadlo taky problém. Navíc existuje tarif virtuální baterie a je vhodný pro ty, co dodávají aspoň 1Mgwh za rok. Ja dodavam zhruba v lete 5 mwh do site a čerpadlo ze země to za zimu spapá. Náklady za topeni elektriku v dome do 2.000, za měsíc. Jaké jsou náklady za el.plyn a veškeré energie v tomto domečku? Jaké byly náklady na pořízení včetně dotací?

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 5 месяцев назад

      Dobrý den, cílem bylo ukázat, že kombinace TČ s fototermikou, která má minimální propagaci, se vyplácí z důvodu toho, že v době svitu, dokáže čerpadlo na rozdíl od FV nahradit a tím mu prodloužit životnost. A je jedno, jestli je to TČ vzduch voda nebo země voda. Pokud by se na domy montovaly FV systémy, které odpovídají spotřebě domu, to znamená rozdíl provozovna a RD, pak by se nezatěžovala síť a ekonomický a ekologický přínos by byl daleko větší.

  • @karelrutte2606
    @karelrutte2606 5 месяцев назад

    Velice pěkné video o kombinaci TČ a termického systému. Zajímavé by bylo zveřejnění denních zisků termického systému v měsících prosinec, leden.

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 5 месяцев назад

      Dobrý den, dal jsem tam příklad z počátku ledna, kdy je slunce nízko, ale hlavně byl mráz. V prosinci bude zisk menší, ale rozdíl je minimální. Výsledky máme k dispozici v grafech. Možná to bude námět na další video.

    • @karelrutte2606
      @karelrutte2606 5 месяцев назад

      Určitě ty grafy budou zajímat i někoho jiného.@@jhsolars.r.o.2559

  • @radimdrbal7678
    @radimdrbal7678 6 месяцев назад

    Skvěle vysvětleno! 👍 jen tak dál 🙂

  • @radimdrbal7678
    @radimdrbal7678 6 месяцев назад

    Dobrý den, opět skvělé video obsahující srozumitelné porovnání obou systémů. 👍

  • @Spouter919
    @Spouter919 6 месяцев назад

    Slušelo by se doplnit, že klidně i pro FV se může použít akumulační nádrž (né jenom bojler s topným tělesem dole). Akumulační nádrž může mít poté topné těleso dole, vprostřed i nahoře a třeba i klidně všechny najednou tzn. lze to navrhnout úplně stejně jako pro FT. Zde tedy žádný rozdíl není. Další nedostatek je v konstatování, že FV regulátor vyžaduje připojení k DS. Některé regulátory tohle nevyžadují. Jinak chválím za uzemnění panelů. Dále kdo uvažuje o FV elektrárně bude mít při pořízení FV ohřevu již cca 6 panelů o výkonu 2,5 kWp na střeše tzn. již 1/4 nebo 1/3 panelů potřebných pro běžný dům.

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 6 месяцев назад

      Cílem videa bylo jen vysvětlit rozdíly mezi FV a FT ohřevem vody v programu NZU light. Detaily už by ho prodlužovaly, což neni žádoucí. Samozřejmě, je spousta regulátorů a některé připojení k DS nevyžadují. To ale neřeší problém, na který jsem chtěl upozornit. Zmínil jsem se o tom, že je několik případů, kdy by se mohlo zvolit řešení ohřevu TV FV. To ale v drtivé většině není potřeba a je efektivnější sáhnout k účinnějšímu FT ohřevu. O přitápění bych se rád zmínil v některém příštím videu. V tomto zaznělo, k čemu jsou FT a FV vyrobené. Určitě ne FV k přitápění. Pokud je v zimním období energie z FVe navíc, která se nepoužije k pohonu el. zařízení v domácnosti a měla by se mařit na teplo, pak je něco špatně v návrhu.

    • @Spouter919
      @Spouter919 6 месяцев назад

      @@jhsolars.r.o.2559 Slušelo by se říci i to B a to že termický systém nic jiného než ohřev vody neumí. Dále nebyla řeč o FVE a návrhu FVE a posílání přebytků do vody, ale o FV ohřevu vody. Pokud si dám na střechu FT nic jiného než ohřev vody z toho mít nebudu a to při srovnatelné ceně jako za FV. Když dám na střechu FV mohu z toho kdykoliv mít klasickou fotovoltaickou elektrárnu, kdy si přebytky pošlu do baterie nebo v případě jednoduchých MPPT regulátorů jen na ohřev vody si po nahřátí bojleru pošlu přebytek do jiných odporových spotřebičů. Jednoduchou výměnou regulátoru mám z FV ohřevu klasickou FVE. V letních měsících je bojler natopen již v dopoledních hodinách. Co potom se systémem odpoledne? Nechat ležet ladem? Po udržitelnosti vyměním u FV regulátor a mám z hloupého ohřevu elektřinu pro celý dům! Oproti tomu u FT budu v trubkách točit jen teplou vodu a to po celou dobu životnosti systému...

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 6 месяцев назад

      Já vám tak trochu rozumím, co chcete říct, ale nechápete princip toho, co jsem se snažil vtěsnat do videa. Mimochodem, ohřev vody je pro domácnost jedna z největšich položek za energie. ( odpověď na to "jen" ohřev vody) Nemluvil jsem o těch, kteří si nechali namontovat FVe systém na stodolu takřka bez limitů prostoru na střeše s cílem vybrat dotaci na min. 10 kWp elektrárnu. Ano, tam už se v letních přebytcích energie ten bojler ohřeje. V zimě byste byl blázen, abyste mrhal elektřinou vyrobenou s malou účinností ze záření zpátky na teplo na ohřev vody. O energii do topení vůbec nemůže být řeč. Znovu opakuji, že předmětem tohoto videa je ohřev vody z programu NZÚ light, kdy v cca 10% případů, by bylo možná vhodné použít fotovovoltaický ohřev vody a v 90% je výhodnější FT ohřev vody na základě argumentů, které ve videu zazněly, ale mediální a dotační osvěta ze strany státu a obrovský lobbing se zasloužil o to, že je to bohužel v Čechách přesně naopak. Podívejte se ještě jednou na téměř konec videa, kdy stojím u střechy a podobných je poměrně dost a mluvím o možnostech využití, této relativně malé střechy. A pak uznáte, že daleko efektivnější, když ne na přitápění, tak alespoň na vodu využít FT systém a ještě tam na tu fotovoltaiku pro domácnost zbyde.

    • @Spouter919
      @Spouter919 6 месяцев назад

      @@jhsolars.r.o.2559 Absolutně chápu princip videa a to je reklama. Co však nechápu je prosazování FT ohřevu oproti FV. Pokud by nebyly dotace, tak se žádný ze systémů nezaplatí. Dotace z NZUlight je cílena na důchodce a nízkopříjmové domácnosti. V drtivé většině jsou příjemci důchodci tj. 1-2 členové domácnosti s velmi nízkou potřebou teplé vody. Standardně bojler o velikosti 80-120 litrů. K čemu je těmto lidem větší účinnost termického systému? K tomu aby v létě měli ohřátou vodu za jednu hodinu od východu slunce? Co bude dělat FT systém po zbytek dne - chátrat na střeše? Oproti tomu FV systém může po ohřátí vody přepnout na další spotřebič a zásobovat jej elektřinou po zbytek dne. Například se může jednat o koupelnový radiátor na ručníky, může nabíjet baterii, třeba pro lokální rekuperaci/větrání, zabezpečovací systém, kamerový systém, pohon vrat, noční osvětlení zahrady, čističku odpadních vod atd... Každý by měl zvolit takový systém, aby jej dokazál využít po maximum denní doby, kdy přináší nějaký užitek tzn. maximalizovat výnos z daného systému. K čemu je násobně větší účinnost FT, když ji nedokáži využít. Pokud by si měl důchodce koupit FT nebo FV systém bez dotací za své, tak se při jeho malé potřebě teplé vody nikdy systém nezaplatí. Proto je nutné najít co možná největší uplatnění pro daný systém a bohužel uplatnění FT je pouze pro ohřev vody. Proto je tedy i scestné porovnávat účinnost FT a FV, když ta účinnost je u FT jen na ohřev vody.

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 6 месяцев назад

      Reklama bylo úplně to poslední, co bylo cílem videa. Asi spadáte do skupiny majitelů nebo realizátorů fotovoltaik, pro které už takové informace nejsou přínosné. Cílem bylo hlavně vysvětlení rozdílů mezi oběma systémy, protože v tom lidé tápou a bohužel z médií a ani od většiny poradeských středisek se nedozvědí pravdu. Je to jednostranná masáž. Pokud o to stojíte, pusťte si celé video ještě jednou a bude tam odpověď na většinu vašich protiargumentů. Je tam nejen řečeno, že malé zásobníky se nevyplatí, je tam řečeno, že pro důchodce by se vyplatila kombinace s přitápěním ( poslední cenová varianta ), která má kombi nádrž nebo ji propojujeme po ohřátí bojleru i do žebříků, je tam vysvětleno i to, proč je FV určena pro výrobu elektřiny a jen v krajním případě pro výrobu tepla do zásobníku TV a už vůbec ne na vytápění. Je tam zmínka o prověřených FT systémech, které dokáží na poměrně malé ploše střechy pokrýt potřebu TV z cca 75% a za určitých podmínek až 40% na přitápění.

  • @JosefDvorsky
    @JosefDvorsky 6 месяцев назад

    Pěkně vysvětlené pro neznalé. Jen by mě zajímalo z praxe co je pravdy na tom, že když není v létě odběr od fototermiky a stále dochází k ohřevu kapaliny, tak prý dochází k znehodnocení nemrznoucí směsi.

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 6 месяцев назад

      Děkuji, častá otázka. Dříve cca 15 - 20 let dozadu, se systémy montovaly vysokotlaké, aby se posunul bod varu směrem nahoru v důsledku vypnutí čerpadla. To už je teď minulostí a systémy se mohou odstavit např z důvodu dostatečného ohřátí nebo výpadku. V tomto případě se díky konstrukci kolektoru může systém kdykoli odstavit a kapalina se pak vytlačí do expanzní nádoby, takže k jejímu přehřátí a degradaci nedochází a proto se její kontrola doporučuje až po 10 letech.

    • @radimloubek2388
      @radimloubek2388 6 месяцев назад

      O kapalinu bych strach neměl ale třeba u trubic je problém čim častěji stagnace tím rychleji odejdou v trubici kondenzátory takže raději větší zásobník nebo trojcestný ventil a dochladit třeba přes bazén

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 6 месяцев назад

      Trubice jsou vhodné např. na fasádu, ale na ostatní aplikace je lépe použít kvalitní ploché kolektory, kteté mají jen o cca 3% menší účinnost než trubice, což je zanedbatelné a rizika jsou minimální.

  • @jhsolars.r.o.2559
    @jhsolars.r.o.2559 6 месяцев назад

    Nic proti trubicím, pokud nejsou zrovna na šikmé střeše z důvodu zranitelnosti. Problém je, pokud solární systém řídí termostat a ne diferenční regulátor. Další, z čeho bych měl obavu, je potrubí. Na solár by se měla používat měď nebo nerezový vlnovec.

  • @radimloubek2388
    @radimloubek2388 6 месяцев назад

    Od roku 2015 mam 40 trubic a 300 litru bojler bez nějaké regulace pouze jeden termostat a cerpadlo které jede na 8wat plus časovač vedení alpex komplet cena vyšla 33000kč kolektor je na hospodarske střeše vzdalene od bojleru 28 metrů zatím bezproblému

  • @user-uy7sc2sn7e
    @user-uy7sc2sn7e 7 месяцев назад

    Zdravím JH Solar. Pěkně vysvetleno, jste šikovní! Držte se, a budte zdraví.😊 Struhár A. z Ladné.

  • @outtony
    @outtony 8 месяцев назад

    FVE -> tepelne cerpadlo -> tepla voda

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 8 месяцев назад

      Ano, proč ne. Ale pokud svítí, tak termikou ohřívám napřímo a zastavím Tč, kterému po tuto dobu ušetřím motohodiny a prodloužím životnost.

  • @marosvranko2666
    @marosvranko2666 8 месяцев назад

    Čo ak budem mať 150l bojler napojený na fototermicky panel aj el.patrolu a v lete keď bude celý deň svietiť slnko na panel a vodu už budem mať nahriatu na cca 80(90)stupnov čo potom ? Ďakujem za odpoveď

    • @davidtkoc2661
      @davidtkoc2661 8 месяцев назад

      Vypnes patronu 😁

    • @marosvranko2666
      @marosvranko2666 8 месяцев назад

      No veď jasné patronu áno ale kolektor nevypnem bude ďalej zohrievať vodu Alebo to je jeho Max že na viac ako 90 nedokáže už zohriať vodu ?

    • @slavekkmenta
      @slavekkmenta 8 месяцев назад

      @@marosvranko2666proto je dobré to napojit i do akumulačky

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 8 месяцев назад

      Je to vše o návrhu velikosti systému. Většina systémů je od 200 litrů výš, což odpovídá min. 2 kolektorům 4 m2. Pokud by se tento systém v létě přehříval na teplotu vyšší než cca 80 °C, tak je to pouze při nulové spotřebě tj. např dovolená. I na tyto případy je kvalitní termický systém připraven a dokáže se zastavit. Nic se neděje, jen se kapalina vytlačí z kolektorů do exp. nádoby. Vše se děje automaticky.

  • @martinhavlicka
    @martinhavlicka 8 месяцев назад

    Popsané řešení fotovoltaického ohřevu vody ve videu je neekonomické. Přepínat klasický bojler na fotovoltaiku a distribuci je nevhodné, ve videu je popsáno i proč. Lepší řešení je bojler s dvěma termostaty a topnými spirálami, kdy termostat na fotovoltaiku nastavíte na max. cca 90-95°C a termostat na ohřev ze sítě na ECO mód cca. 60°C. Při dostatečně velkém bojleru a dostatečném výkonu FVE po většinu roku nemusí teplota v bojleru klesnout pod 60°C a tudíž se nebude většinou ani ohřev ze sítě zapínat. Ještě lepším řešením jsou bojlery 2 zapojené za sebou do série. 1. větší bojler je napájený z FVE a nastavený na max. teplotu a 2. menší (napojený za 1. bojler), který je napájený ze sítě tak nastaven na ECO mód. Nevýhoda dvou bojlerů je cena za 2 bojlery a větší zabraný prostor. Výhoda je že vždy jde do 2. bojleru předehřátá voda z toho 1. a dohřívá se až když to je opravdu třeba (řešení s jedním bojlerem a dvouma termostaty se ta voda mísí a není to tak optimální). Místo 1. bojleru jde ale použít třeba akumulační nádrž topení s průtokovým ohřevem teplé vody, kdy se tato nádrž nahřívá topnou patronou z FVE (při topné sezóně se při dostatečném nadimenzování může FVE i z části podílet na topení). Pak je ale na úvaze,jestli že je použita akumulační nádrž pro topení, jestli je vůbec potřeba 2. bojler připojený na síť. Mimo topnou sezónu stačí na ohřev vody fotovoltaika a v topné sezóně díky výměníku v akumulační nádrži ohřejeme vodu topením. Pro zálohu v akumulační nádrži může být vždy připravena ještě jedna topná patrona s termostatem napojená na síť.

  • @bohdanszczesik7482
    @bohdanszczesik7482 8 месяцев назад

    Skvele vysvetleno

  • @zenys19
    @zenys19 8 месяцев назад

    Kazdy normalni logicky smislejici clovek si da 2+2 dohromady. Pokud chci ohrivat vodu vezmu termiku. Vetsi ucinost minimalni ztraty behem premeny vody na teplou. Foto ma mensi ucinost a premena el. na teplo je mnohem vice ztratove. Pokud ale budu foto pouzivat i na beh domacnosti nabijeni baterii a dalsi veci je zbytecne mit 2 systemy ohrevy.

    • @martinhavlicka
      @martinhavlicka 8 месяцев назад

      Nemáte úplně pravdu, ono to je totiž daleko složitější. U fototermiky musíte řešit médium. Voda by vám v panelech zmrzla, i když přes den v zimě svítí slunce a nahřejí se celkem na vysoké teploty, tak v noci by zamrzla a zničila panely. Naopak v létě dá tolik tepla, že akumulační nádrž může začít vařit a to nesmí nastat, takže je třeba vypnout oběhové čerpadlo, pak to ale zase vaří v panelech (a nebo menší panely, ty ale nebudou stačit v zimě). Řešením je směs co nemrzne a nevaří, ale ta má svoji životnost a je vysoce korozivní. Naproti tomu fotovoltaika má zase jiné nevýhody (je méně účinná -> větší plocha panelů), ale výše popsaným problémům se zase vyhnete. Jde o to dobře posoudit pro a proti jednotlivých řešení a správně si to spočítat. Navíc řešení fotovoltaického ohřevu vody ve videu s přepínáním jednoho termostatu a jedné topné patrony je dost nešťastné. Navíc zrovna přeměna elektrické energie na teplo je téměř 100%.

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 8 месяцев назад

      Samozřejmě, že nejdůležitější je dobrý návrh a nadimenzování tak, aby bylo maximální využití a minimální přebytky. U fototermiky to platí hlavně u systémů s přitápěním a tam kde je přes léto využití jen teplé vody a není např. bazén. Stejně by se mělo přistupovat i k fotovoltaice, kde bohužel časté měřítko není spotřeba domácnosti, ale velikost střechy. U fototermických systémů se standardně používá nemrznoucí směs, která odolává vysokým teplotám a u dobře navržených systémů se při zastavení oběhového čerpadla vytlačí do expanzní nádoby.Její životnost je min.10 let.

  • @jakubsevcik733
    @jakubsevcik733 8 месяцев назад

    Mame FVE 9,5kWp, baterie, bojler 200 l. Ve slunecne sezone se bojler nahriva prave z FVE. V noci si obcas bojler docucne z baterie. Jedna se asi o 1-2kWh dle vecerni spotreby. Fototermika mi v dnesni dobe uz nedava smysl. I kdyby nebyly dotace, je lepsi si udelat 1f reseni s levnym stridacem a sam si to zapojit. Urcite je to jednodussi a levnejsi nez termika. Termiku jsem si udelal svepomoci na ohrev 20m3 bazenu. Zde mi prijde smysluplna, ale stalo mne to jen par tisic. Cerne hadice na cerne strese zahradního domku, levne cerpadlo s casovacem na par hodin denne.

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 8 месяцев назад

      Ano, k ohřevu sezónního bazénu postačuje černý absorber, je tam dobrá účinnost, protože se ohřívá když je slunečno a teplo. To už neplatí u ohřevu vody a přitápění, kde je potřeba selektivní termický kolektor s nemrznoucí směsí. Bohužel u nás v Čechách se dělají i fotovoltaické systémy k ohřevu vody.Příčinou je malá informovanost a velká dotační podpora ze strany státu na úkor termiky. Na střechách by měl být prostor pro oba systémy a používat je k účelu, pro který jsou určené. Důvody, výhody a nevýhody jsou předmětem videa.

    • @richardpetrovic8941
      @richardpetrovic8941 5 месяцев назад

      Fototermika = vysoká účinnosť, nízke obstarávacie náklady, vysoká efektivita, dlhá životnosť, bezproblémová prevádzka. Fotovoltaika = nízka účinnosť, vysoké obstarávacie náklady, klesajúca efektivita, klesajúca kapacita akumulátorov, straty v meniči, zavápňovanie špirál, životnosť??? A to som elekrotechnik. Ale fyzika nepustí. A čo takto ušetriť trochu el. energie a dopojiť na tú fototermiku pračku a umývačku riadu. A efektivita je zrazu vyššie. A o ekológii fotovoltaiky mi radšej nepíše. To sú naivné predstavy hlúpich politikov eú.

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 5 месяцев назад

      @@richardpetrovic8941 ano, o pračce jsme se nezmínili. Dělá se to běžně přes mix a úspora je velká, protože víc než na pohon bubnu spotřebuje na ohřev vody.

  • @Stanislavek
    @Stanislavek 8 месяцев назад

    zajímavé, určitě jsem pro oboje panely, jen ať počítám jak počítám máte cca dvojnásobnou potřebu vody dnes úsporné baterie i sprchy rapidně šetří s vodou proto sice pohodlíčko ale úsporně

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 8 месяцев назад

      Aby se solárním systémem uspořilo ročně cca 70% energie, je potřeba velikost solárního zásobníku zdvojnásobit. Napříkad pokud má čtyřčlenná rodina 120 l elektrický bojler, pak je potřeba jej nahradit 300 l solárním zásobníkem. Je to o akumulaci, ze dne kdy svítí na den kdy nesvítí, aby se co nejvíce omezil elektrický, případně jiný drahý dohřev.

    • @Stanislavek
      @Stanislavek 8 месяцев назад

      @@jhsolars.r.o.2559 Hmm to má hlavu i patu mám v úmyslu aquaponický skleník a protože jsem pro chov vybral teplomilné ryby tilápii a sumečka tak musím mít alespoň 2-3.000 l aby se udržela vysoká teplota v okruhu nejen při krátkodobém ale i střednědobém výkyvu počasí.tím pádem bude vyřešená i teplá užitková voda

  • @minduton
    @minduton 8 месяцев назад

    Fototermika je mrtvá. Je v tom kapalina, čerpadlo atp. Tedy spousta sračkoidních věcí, které se mohou velice lehce podělat. Má význam u skutečně velkým odběrů teplé vody, např. hotely atp., kde je nějaký pohůnek, co to povede v merku a bude to hlídat.

  • @viktorbilek9454
    @viktorbilek9454 8 месяцев назад

    Jednak, porovnaval bych v obou pripadech uplne stejne bojlery. Za dalsi, pokud chci oba systemy nainstalovat do starsiho (obydleneho) domu, tak pro FVE udelam male dirky pro ele. kabely, v pripade termiky se jedna o mnohem zasadnejsi naruseni domu trubkami. Pokud nepotrebuji z FVE v lete dalsi ele, nic se nedeje. Navic ele je zcela univerzalni. Mohu s tim docela dobre nahrivat i vodu, ale delat i vse to dalsi ve videu zminene. Termika je jednoucelova. Termika vyrabi teplo i v lete a je tam problem s chlazenim. A pak ciste osobni vec - termicke panely se mi nelibi na pohled. Jak vy rikate, ze namate nic proti FVE, ja zas nemam uplne vyhranene negativni nazory proti termice, jen domu bych to nechtel. Uznavam, vyssi ucinnost, mensi potrebu plochy na strese, ale dalsi minusy pro termiku a plusy pro FVE zapricinuji, ze v mych ocich FVE vitezi kompletne.

  • @MarieBartova-hp1og
    @MarieBartova-hp1og 8 месяцев назад

    Děkuji všem za připomínky. Ano, fotovoltaika i fototermika využívá sluneční záření. Pokud nesvítí - nejhorší solární dny jsou v listopadu, prosinci, kdy je krátký den, bývá zataženo a slunce má nízký sklon - nemůže být funkční ani jeden systém. Pod pojmem funkční myslím to, že nám ohřeje boiler. Pokud FV systém za den vyrobí několik desítek W, nemůžeme brát, že je funkční. Samozřejmě ani termika v tomto období boiler neohřeje. Naopak v lednu, únoru, pokud bude venkovní teplota mínus 10°C a bude jasno, budou funkční oba systémy. Ze zkušenosti vím, že při těchto podmínkách bude na termických kolektorech 60°C úplně bez problémů. Navíc kvalitní termické kolektory jsou opatřeny tzv. selektivní vrstvou, která dokáže pohlcovat i nepřímé (difuzní) záření, takže mohou vyrábět teplo i pokud není plné slunce.

    • @jakubsevcik733
      @jakubsevcik733 8 месяцев назад

      No, FVE v mraze za jasneho pocasi jede jako drak. Ted v prosinci jsem ve slunecnych dnech v mrazech vyrobil i 8-9kWhod/den(instalovano 9,5kWp - zapad/vychod string). Termika by nevyrobila nic.

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 8 месяцев назад

      ​@@jakubsevcik733Selektivní termický kolektor vyrábí energii i za mrazu a není problém dosáhnout teploty přes 60°C.

  • @jip4746
    @jip4746 8 месяцев назад

    To vysvetleni funkce ohrevu pomoci FVE je dost zavadejici a existuje spousta trivialnich reseni jak nenahrivat bojler v noci, coz jinak uplne rozvrati ekonomiku takoveho zarizeni. Jednak od puli jara do puli podzimu je uplne nejjednodussi bojler od site natvrdo odpojit, protoze naopak budou prakticky denne velke prebytky el. energie. A nebo vlozit do obvodu uplne jednoduchy wifi spinac za par stovek, kterym si muzete i na dalku bojler k siti pripojit, kdyz uvidite ze bude par dni v lete treba prset. No a uplny zaklad je nemit k FVE ohrevu bojler na 80-120l !!! To je uplny nesmysl, minimalne 200 l, cim vice tim lepe a diky tomu neni problem naaukumulovat horkou vodu i na nekolikadenni spatne pocasi a naopak veskera produkce v nasledujici slunecne dny bude plne vyuzita. Pokud nekdo prodava system tak jak je prezentovano, tak je to zlodej.

  • @oktipy
    @oktipy 8 месяцев назад

    Nesouhlasím s tím, že fotovoltaika nepotřebuje sluneční svit. No ona ho nepotřebuje, ale vyrobí 10x méňě elektriky. Zatímco, termické panely s vakuovými kolektory dokáží ohřát médium na 60-70st.c. Moderní kolektory mají i ochranu proti přehřátí nad 110 st.c. použitým médiem. Na výrobu elektriky se mohou použít i stirling motory vyvinuté v roce 1816, které mají účinnost 35%, ale to je zakázané téma v čechách, přitom tyto motory používají bioplynové stanice a nic na tom nemění fakt, že je to předchůdce parních motorů. V USA byl vyvinut s tímto motorem prototyp auta s výkonem 50kw, ale to je již 50-60 let. Mimochodem v němcku se prodávají plynové, peletkové kotle s moderními stirling motory o výkonu 1KW, ( k dispozici jsou samozřekmě výkonnější ) ale 24 hodin denně a topná sezona je u nás 8 měsíců, tedy vyrobí téměř 6 MGW. Jedná se minimálně o stabilnější zdroj elektrické energie oproti fotovoltaice a v době, kdy je elektrika potřeba.

  • @hankaajindrich8622
    @hankaajindrich8622 8 месяцев назад

    Mě by spíše zajímaly informace jak to funguje v zimě, kdy mrzne a je málo slunečního svitu a jak je to s účinností FTE. Ohřívám vodu FVE do 180l bojleru a když je voda studená přepojím ručně bojler do sítě. Také bych mohl mít dvě topná tělesa a dva termostaty, na FVE nastavit 75 stupňů a ze sítě 40 stupňů, tím odstraním nevýhodu o které mluvíte. Tuto zimu jsem zatím jen dvakrát zapl bojler do zásuvky, takže zatím o druhém topném tělese neuvažuji.

    • @jip4746
      @jip4746 8 месяцев назад

      Vse moc slozite, kupte si za par stovek nejaky wifi spinac, kterym si bojler od napajeni odpojite kdy chcete. To co je popisovano ve videu je ten nejhorsi mozny zpusob jak provozovat FVE ohrev vody prakticky s nulovou navratnosti. Nemluve o tom, ze dnes je mozne k bojlerum koupit uz i DC topna telesa a obejdete se uplne bez stridace.

    • @Passco666
      @Passco666 8 месяцев назад

      Ja ti poviem presne 12 mesiac pred 3 dnami som zapol FVE lebo bolo stlae huste mracno.. cize 25 dni 0 teraz robim tak 3-5kW za den.. ohreje bojler v pohode .. ked bude slnecnych dni viac viac vyrobis ked je zamracene nepocitaj s tym vobec. Viac ti zozere obehove cerpadlo😅

    • @richardpetrovic8941
      @richardpetrovic8941 5 месяцев назад

      Termický ohrev vody vakuovými trubicami funguje aj v mrazoch pokiaľ svieti slnko. Problémy sú tri , zatiahnutá obloha dva tri mesiace , velmi krátka dráha slnka nízko nad obzorom, lúče idú cez hrubú vrstvu atmosféry. Napriek tomu sa voda čiastočne ohrieva. Túto predhriatu vodu dohrievam kotlom podľa potreby to znamená že neohrievam solárny zásobník. Teplota vody v zásobníku je rôzna závisí aj od toho koľko jej minieme, postupne zasa stúpa a teraz koncom Marca už bola stále cez 50°C .

  • @josefn.8507
    @josefn.8507 8 месяцев назад

    Mám FVE na bojler 120l a když mi ho FVE nahřeje na plno což je 75° tak nemám problém pro čtyř členou rodinu, přebytek mi jde do akunádrže, navíc FVE funguje i v mrazech, fototermika nedělá nic v mrazu, v létě sice udělá víc ale to tolik teplé vody není potřeba

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 8 месяцев назад

      Aby byla roční úspora pro ohřev vody 70%, tak byste měl mít solární zásobník o objemu 300 l a dohřev elektřinou v horní části cca 120l. Kvalitní termický kolektor se selektivní vrstvou funguje i za mrazu, není problém při slunci a mínus 10 mít na kolektoru 60°C. Pokud je mlha a zataženo nefunguje ani FT a ani FV.

    • @josefn.8507
      @josefn.8507 8 месяцев назад

      @@jhsolars.r.o.2559 to jo ale termiku za 40t komplet nepořídím a musí to honit čerpadlo aby to chodilo, FVE mohu v létě použít i na jiné věci a termika mi oběd neuvaři😉

    • @usczechfarmer1947
      @usczechfarmer1947 Месяц назад

      @@jhsolars.r.o.2559 ale funguje ... Ze své FV nahřeju boiler i za celodeně zataženého počasí. panely mi vytvoří cca 5kWh.

    • @jhsolars.r.o.2559
      @jhsolars.r.o.2559 Месяц назад

      @@usczechfarmer1947 Zataženo je široký pojem. Pokud je "zataženo" a je difuze, funguje i ft a fv. Pokud je nízká oblačnost nefunguje ani jeden systém. 5 kWh za den při jakém instalovaném výkonu?

    • @usczechfarmer1947
      @usczechfarmer1947 Месяц назад

      @@jhsolars.r.o.2559 4,5kwp

  • @mutombo49
    @mutombo49 8 месяцев назад

    Super