Witam, ja u siebie mam zrobiona instalacje w domu na wykorzystanie wody deszczowej w toalecie. Teraz planuje zbiornik 12m3 który będzie zbierał z ok 250m2 dachu. Mam również studnie i pompę którą mogę również zaciągnąć ze zbiornika na deszczówkę. Oczywiście będzie rozprowadzone nawadnianie na ogród z tych dwóch źródeł. A z tego co się orientowałem to jeżeli jest kanalizacja to nie można podłączyć deszczówki do wc, dokładnie nie pamiętam u mnie akurat jest oczyszczalnia biologiczna.
Witam. Filmik bardzo ciekawy. Jeżeli na działce będą iglaki można je zasilać w wodę cały. Radze koledze zamontować w zbiorniku sondę poziomu i do tego np. Wskaźnik poziomu w domu w pomieszczeniu co znacznie ułatwi obsługę i kontrolę poziomów wody w zbiorniku. Zostawił bym w tym celu rurę oskonowa pod tarasem do piwnicy w celu przeprowadzenia przewodu do budynku plus na kabel zasilacy do pompy. Co do odzysku wody do spłukiwania toalet trzeba poprowadzić odrębną instalacje zimnej wody pod te punkty z zasilaniem że zbiornika poprzez hydrofor. Pozdrawiam serdecznie
Możesz zastosować drugą pompę zatapialną ( zanurzeniową ) z pływakiem o w miarę dobrej wydajności - u mnie takie rozwiązanie dobrze funkcjonuje nawet prz zbiorniku bez przelewu który posiadam -- nadwyżka wody szybko jest wypompowana ze zbiornika
U mnie zamontowane 3 podobne zbiorniki łącznie na 10tys. litrów. I to jest objętość która wg wyliczeń powinna starczyc na takie +/- 250m2 dachu na tydzień regularnego deszczu. Do tego przelewka do studni chłonnej w razie przepełnienia zbiornika. Pompę mam bliźniaczą (IBO Multi IP auto). One obslużą nawet 1,5 cala średnicy więc taki wąż na ogródek działkowy 1/2cala trochę ją dławi. Ja mam pompę podłączona do instalacji w domu, gdzie mam zawory do przełączania sieć/deszczówka na ogród i na toalety. Jeśli dobrze widziałem, że jesteś z Klebarka to zapraszam do siebie (Różnowo) - zobaczysz co i jak :)
@@MichalLubliniec ta pompa od IBO jest automatyczna, tzn. uruchamia się jak jest spadek ciśnienia na przyłączu, i wyłącza się jak dobije do 3 barów. Zwłoka jest okolo 1sek, więc na takim zraszaczu/pistolecie jest ledwo zauważalny chwilowy spadek ciśnienia.
Moja rekomendacja z wyliczeń, które robił mi projektant - przy takim dachu to 7-10 kubików zbiornik, automatyczna czujka na 70-80% pojemności i szybka pompa na wąż 1 cal i wydajności >100L/min. Można też zrobić przelew do kanalizy deszczowej ze zbiornika ;)
Ja mam podobne rozwiązanie, zbieram do zbiornika deszczówkę, a przelew mam rozwiązany przez pompę i kontrakton pływakowy, który po zalaniu zbiornika w jakis 90% załącza pompę i wypompowuje ja do jeziorka za domem. Oczywiscie gdyby kiedyś ktoś chciał zlikwidować jeziorko lub brakło prądu dodatkowym zabezpieczeniem jest drenaz 😁
Pierwszy minus : brak prądu, zbiornik pełny zalewa podwórko Drugi minus : teraz sąsiad pozwala wylewać wodę do siebie, ale jak zacznie mu to przeszkadzać to Ci zabroni i będziesz miał następny problem Trzeci minus : załączanie pompy nieprzemyslane (ale jest już pomysł) i to się ceni. Czwarty minus : dławienie ciśnienia wylotu pompy. Przerób na sztywno z możliwością rozkręcenia na rurach PE wodnych, z boku zbiornika otwór i wyjście na zewnątrz. Piąty minus : brak pływaka do pompy, pływak sam załączy wodę i ją wypompuje
1. Pompa może działać na czujnikach poziomu wody, bez potrzeby biegania gdziekolwiek. 2. Włącznik można ogarnąć na gnieździe wifi i kontrolować on/off z aplikacji np.: tuya
Spłukując toalety deszczówką musisz założyć dodatkowy licznik na powrocie ze zbiornika do domu więc za ścieki i tak byś płacił. Co do nadmiaru deszczówki to chyba najtańszym rozwiązaniem będzie studnia chłonna.
Ja mam zbiornik o pojemności 10 000 litrów i zrobiony przelew do studni chłonnej. Takie rozwiązanie zapewnia mi spokój i nie muszę myśleć czy jest pełny zbiornik czy nie. Pozdrawiam
Do spłukiwania deszczówką WC trzeba by pociągnąć osobną sekcję rur do toalet i spokojnie technicznie da się to zrobić. Deszczówka jest miękka i nie osadza się tak kamień na WC. Co do formalności to zakład komunalny wymaga założenia osobnego licznika na wodę do płacenia za ścieki...no chyba, że nic się nie zgłosi. Oszczędność choćby na koszcie wody.
Jak masz instrukcje od pompy sprawdź min. średnicę węża pewnie będzie 1 cal. Przez mniejszy przekrój jak u ciebie teraz 1/2 cal możesz zajechać pompę :(
Podstawowy błąd podczas budowy zbiornika ten Pan ma rurę dopływową z rynny nie ma rury odpływowej !!!! Do zbiornika powinna być doprowadzona rura z rynny i jedna rura odpływowa ze zbiornika położona 10 cm w przypadku przepełnienia!!! do czego odprowadzić rurę odpływową ?? np do ziemi w postaci rury drenażowej ... proste. Zbiornik dochodzi do 100% i nadmiar wody odpływa ze zbiornika do rury drenażowej.
Przecież ta pompa bliźniacza do IBO Multi IP Auto - ona sama się wyłącza gdy nie ma wody oraz gdy nabije ciśnienie ok 4bary. Po co co chwilę ją wyłączać? Mam taką samą i działa perfekt. Nie ma zaworu przy punkcie poboru? Zbiornik 3m3 to jest malutko. Ja mam 3,5m3+beczka robiąca za filtr przed wejściem 300litrów + studnia. Przy ogrodzie ponad 1000m2 to starcza na 1-2 podlewania. Trawa potrzebuje 20litrów/m2 żeby była porządnie podlana. 3500l starczy ledwo na 200m2 trawnika. Marzy mi się kolejne kilka m3, ale zbiorniki ostatnio strasznie podrożały (o jakieś 1/3).
Jednak mauzery to bardziej ekonomiczne rozwiazanie dla mniejszych domów, akurat mam przydomowa oczyszczalnie wiec taki zbiornik nie ma sensu, lepiej od razu rozprowadzić wodę od rogów domu na rabaty/ogród (Twoja żona ma racje, doszła kolejna robota do pilnowania). Tak, na etapie budowy domu ale niestety architekci jeszcze o tym nie myślą jak deszczówka ma byc zagospodarowania pod toalety , a do prania rowniez lepsza niz chlorowana.
1. Mam takie 2 zbiorniki ale zrobione z betonowych kręgli. Jedna rada, żeby nie było cyrków z przepełnionym zbiornikiem, to trzeba na końcu każdej rynny zrobić kratkę przelewową, dzięki czemu jak się zbiornik zapełni co jest pewne na bank, woda spokojnie wypływa sobie obok domu na kostkę lub trawnik w zależności gdzie masz wyjście rynien ... popełniłeś podstawowy błąd budowlany 😉😉😉 I NIE MUSISZ NIC PILNOWAĆ !!! 2. Zawsze trzeba kostkę położyć zanim zacznie się mieszkać. 3. Większy zbiornik nie ma sensu, wyjedziesz na 2 tygodnie będą burze i co wtedy !!! ZROB REWIZJE PRZEPŁYWOWE NA KONCU RYNIEN PRZY DOMU. Kto Panu podłączył na sztywno rynny ? I kto tak doradził ? 😉 4. Strasznie Pan to przekombinował ... a można to ogarnąć bardzo prosto i łatwo, tylko trza pomyśleć ;)
Sam wkopałem zbiornik niedawno 10m3 (betonowy). Mam 2 pompki. 1 do podlewania gardena 5900 automatic 3.5 bar wpięta ciągle do prądu, na orgordzie mam kran ogrodowy (słupek 1m zakonczony kranem, wyk. z nierdzewki). Do kranu idzie PE 32mm potem przejscie na sztywno na 3/4 cala + filtr. W zbiorniku oczywiscie mam tez 2ga pompkę o dużej wydajnosci (niskie cisnienie) do wypompowania nadmiaru (ok 2m3) do studni chłonnej wykonanej z mauzera wkopanego do połowy do ziemi - dodatkowy kubik w razie nie odbierania wody przez ziemie). Całość pracuje w trybie automatycznym, nie musze tam zaglądać nawet i problemu z przelewaniem wody nie mam.
Luke, po co ci tyle zawracania sobie głowy dla paru litrów deszczówki, nie lepszym rozwiązaniem by było zlecić wykonanie studni głębinowej? koszty od 3 do max 6tyś, kiedy chcesz masz wode na ogród...zupełnie nie rozumiem takiego rozwiązania z tym zbiornikiem...
Nie wszędzie da się studnię głębinową zrobić ponosząc racjonalne koszty. Przy głębokości powyżej 30m dochodzi kwestia zgód wodnoprawnych. U mnie minimum 40m gliny i zostaje tylko studnia kopana - mam taką na 4,5m głębokości. Pobieram z niej wodę do napełniania takiego zbiornika, gdy nie ma deszczu. W studni dość długo woda nachodzi-1-2 doby przez gliniastą ziemię.
@@hulaszczezycie6130 to skrajne przypadki, w większości ziem w Polsce, nie ma problemu z wodą. takie studnie mają dziesiątki tysięcy osób. studnia 30metrów?? bez przesady.
@@kukeszko3534 jak na samym początku masz już takie problemy z tym to co będzie za 2,3,5,10 lat...przecież ci to pod taras będzie wybijać, może sie waterproof rozszczelnić i przeciek do piwnicy będzie..
Nie ma możliwości podpiąć wody deszczowej do spłukiwania. Po pierwsze musiałbyś zaingerować wodę deszczową zbiornikową (skażoną bakteriologicznie) do instalacji sanitarnej. Po drugie nie ma takiej możliwości. Po trzecie możliwość jest na etapie projektu, ale to jest nie przepisowe bo deszczówki nie można wprowadzać do sanitarki, najwyżej po "cichu".
Uwielbiam to pajacowanie ludzi z bloku z woda deszczową. Mozna ogladac bez końca jak pajacują. Milion litrowe zbiorniki zakopane. Instalacje za setki tysięcy. Spadnie troche deszczu i porażka. Mam nadzieje jeszcze ze jak oproznisz zbiornik w czasie deszczu to Ci wyskoczy na powierzchnie. Koniecznie to nagraj😂😂😂😂
Dualna instalacja hydrauliczna jest legalna i można ją wykonać. Wodę tą też można wykorzystać do pralki i zmywarki tylko trzeba założyć licznik na wyjściu ścieków i to zgłosić. Wykonanie tego musisz zaplanować na etapie projektu z tego względu że wejście musi być po niżej strefy przemarzania żeby zimą się nie okazało że nie masz wody bo zamarzła. Najlepiej wykonać dodatkowy zawór by można było to odciąć i móc przełączyć się na normalną wodę
Zbiornik napełnił się po deszczowej nocy do pełna!
Fajne ,cały czs na czuwaniu👍co deszcz ,to zbiórka przy zbiorniku🤔😃
Witam, ja u siebie mam zrobiona instalacje w domu na wykorzystanie wody deszczowej w toalecie. Teraz planuje zbiornik 12m3 który będzie zbierał z ok 250m2 dachu. Mam również studnie i pompę którą mogę również zaciągnąć ze zbiornika na deszczówkę. Oczywiście będzie rozprowadzone nawadnianie na ogród z tych dwóch źródeł. A z tego co się orientowałem to jeżeli jest kanalizacja to nie można podłączyć deszczówki do wc, dokładnie nie pamiętam u mnie akurat jest oczyszczalnia biologiczna.
Witam. Filmik bardzo ciekawy. Jeżeli na działce będą iglaki można je zasilać w wodę cały. Radze koledze zamontować w zbiorniku sondę poziomu i do tego np. Wskaźnik poziomu w domu w pomieszczeniu co znacznie ułatwi obsługę i kontrolę poziomów wody w zbiorniku. Zostawił bym w tym celu rurę oskonowa pod tarasem do piwnicy w celu przeprowadzenia przewodu do budynku plus na kabel zasilacy do pompy. Co do odzysku wody do spłukiwania toalet trzeba poprowadzić odrębną instalacje zimnej wody pod te punkty z zasilaniem że zbiornika poprzez hydrofor. Pozdrawiam serdecznie
Dzięki za podpowiedzi. Kiedy ja to wszystko zrobię:P
Najlepiej założyć studnię np 4 kręgi na przelew w glebe
Wysyp kamień kliniec 1-3mm fajnie się ubija i jest czysto.
Chciałem, tylko za 1,5 miesiąca będzie już kostka, wiec nie wydaję kasy
Nie skleja się to w całość by tracić energię elektryczną na wypompowywanie wody. Może studnia chłonna?
Możesz zastosować drugą pompę zatapialną ( zanurzeniową ) z pływakiem o w miarę dobrej wydajności - u mnie takie rozwiązanie dobrze funkcjonuje nawet prz zbiorniku bez przelewu który posiadam -- nadwyżka wody szybko jest wypompowana ze zbiornika
U mnie zamontowane 3 podobne zbiorniki łącznie na 10tys. litrów. I to jest objętość która wg wyliczeń powinna starczyc na takie +/- 250m2 dachu na tydzień regularnego deszczu. Do tego przelewka do studni chłonnej w razie przepełnienia zbiornika. Pompę mam bliźniaczą (IBO Multi IP auto). One obslużą nawet 1,5 cala średnicy więc taki wąż na ogródek działkowy 1/2cala trochę ją dławi.
Ja mam pompę podłączona do instalacji w domu, gdzie mam zawory do przełączania sieć/deszczówka na ogród i na toalety.
Jeśli dobrze widziałem, że jesteś z Klebarka to zapraszam do siebie (Różnowo) - zobaczysz co i jak :)
Cześć, dzięki za informację! Skorzystam z zaproszenia, jak już wezmę się konkretnie za temat zbiornika, dzięki!
Jak masz rozwiązane z tą pompą w zbiorniku, żeby działała wraz z zapotrzebowaniem? Jakiś przekaźnik? Włącznik?
@@MichalLubliniec ta pompa od IBO jest automatyczna, tzn. uruchamia się jak jest spadek ciśnienia na przyłączu, i wyłącza się jak dobije do 3 barów. Zwłoka jest okolo 1sek, więc na takim zraszaczu/pistolecie jest ledwo zauważalny chwilowy spadek ciśnienia.
Moja rekomendacja z wyliczeń, które robił mi projektant - przy takim dachu to 7-10 kubików zbiornik, automatyczna czujka na 70-80% pojemności i szybka pompa na wąż 1 cal i wydajności >100L/min.
Można też zrobić przelew do kanalizy deszczowej ze zbiornika ;)
Dzięki za podpowiedź, poszukam jak mógłbym zainstalować taką czujkę
@@kukeszko3534 szukaj na kanałach: termipol, amper tv
@@kukeszko3534wystarczy zamontować czujnik pływakowy i podpiąć do przekaźnika zasilającego pompę.
Dzięki za info
Ja mam podobne rozwiązanie, zbieram do zbiornika deszczówkę, a przelew mam rozwiązany przez pompę i kontrakton pływakowy, który po zalaniu zbiornika w jakis 90% załącza pompę i wypompowuje ja do jeziorka za domem.
Oczywiscie gdyby kiedyś ktoś chciał zlikwidować jeziorko lub brakło prądu dodatkowym zabezpieczeniem jest drenaz 😁
Zamontuj osobny hydrofor z instalacją do spłukiwania deszcowką. Pozdrawiam
Super filmik pozdrawiam
Dzięki
Pierwszy minus : brak prądu, zbiornik pełny zalewa podwórko
Drugi minus : teraz sąsiad pozwala wylewać wodę do siebie, ale jak zacznie mu to przeszkadzać to Ci zabroni i będziesz miał następny problem
Trzeci minus : załączanie pompy nieprzemyslane (ale jest już pomysł) i to się ceni.
Czwarty minus : dławienie ciśnienia wylotu pompy. Przerób na sztywno z możliwością rozkręcenia na rurach PE wodnych, z boku zbiornika otwór i wyjście na zewnątrz.
Piąty minus : brak pływaka do pompy, pływak sam załączy wodę i ją wypompuje
1. Pompa może działać na czujnikach poziomu wody, bez potrzeby biegania gdziekolwiek.
2. Włącznik można ogarnąć na gnieździe wifi i kontrolować on/off z aplikacji np.: tuya
Fajny materiał. Jeszcze nic mnie tak nie przekonalo do niemontownia takiego zbiornika. :)
Nie miałem takiego zamysłu, zbiornik jest ok, mam też stydnie chłonną ale naprawdę cały czas było full wody, dlatego się zemściło. Zbiornik polecam
Bardzo ciekawy materiał 👏
Dzięki'1
Co to za pompa? Szukam takiej która uciągnie 70m węża
Spłukując toalety deszczówką musisz założyć dodatkowy licznik na powrocie ze zbiornika do domu więc za ścieki i tak byś płacił. Co do nadmiaru deszczówki to chyba najtańszym rozwiązaniem będzie studnia chłonna.
Dzięki za info
Czy masz przelew w zbiorniku ? Z tego chomika kojarzę zakładałeś takie tunele jak one się sprawdzają ?
Osobne dojście wody do WC jakiś PEX 16. Rowek w ścianie gładź i malowanie
Troche roboty jest😄
Ja mam zbiornik o pojemności 10 000 litrów i zrobiony przelew do studni chłonnej. Takie rozwiązanie zapewnia mi spokój i nie muszę myśleć czy jest pełny zbiornik czy nie. Pozdrawiam
Mam studnie chłonną, ale widocznie już było zbyt pełno
Do spłukiwania deszczówką WC trzeba by pociągnąć osobną sekcję rur do toalet i spokojnie technicznie da się to zrobić. Deszczówka jest miękka i nie osadza się tak kamień na WC. Co do formalności to zakład komunalny wymaga założenia osobnego licznika na wodę do płacenia za ścieki...no chyba, że nic się nie zgłosi. Oszczędność choćby na koszcie wody.
Dzięki za info
Najlepiej zrobić przelew z rozsączeniem po działce, ewentualnie (lepsza opcja) studnię chłonną. Nie potrzeba prądu, pompy, ani żadnej automatyki.
Jak masz instrukcje od pompy sprawdź min. średnicę węża pewnie będzie 1 cal.
Przez mniejszy przekrój jak u ciebie teraz 1/2 cal możesz zajechać pompę :(
Dzięki za info, kupię grubszy wąż
Dodatkowo zbiornik hydroforowy minimum 50L.
Podstawowy błąd podczas budowy zbiornika ten Pan ma rurę dopływową z rynny nie ma rury odpływowej !!!! Do zbiornika powinna być doprowadzona rura z rynny i jedna rura odpływowa ze zbiornika położona 10 cm w przypadku przepełnienia!!! do czego odprowadzić rurę odpływową ?? np do ziemi w postaci rury drenażowej ... proste. Zbiornik dochodzi do 100% i nadmiar wody odpływa ze zbiornika do rury drenażowej.
Jest rura odpływowa z drenażem.
Przecież ta pompa bliźniacza do IBO Multi IP Auto - ona sama się wyłącza gdy nie ma wody oraz gdy nabije ciśnienie ok 4bary. Po co co chwilę ją wyłączać? Mam taką samą i działa perfekt. Nie ma zaworu przy punkcie poboru? Zbiornik 3m3 to jest malutko. Ja mam 3,5m3+beczka robiąca za filtr przed wejściem 300litrów + studnia. Przy ogrodzie ponad 1000m2 to starcza na 1-2 podlewania. Trawa potrzebuje 20litrów/m2 żeby była porządnie podlana. 3500l starczy ledwo na 200m2 trawnika. Marzy mi się kolejne kilka m3, ale zbiorniki ostatnio strasznie podrożały (o jakieś 1/3).
~Dzięki
Jednak mauzery to bardziej ekonomiczne rozwiazanie dla mniejszych domów, akurat mam przydomowa oczyszczalnie wiec taki zbiornik nie ma sensu, lepiej od razu rozprowadzić wodę od rogów domu na rabaty/ogród (Twoja żona ma racje, doszła kolejna robota do pilnowania). Tak, na etapie budowy domu ale niestety architekci jeszcze o tym nie myślą jak deszczówka ma byc zagospodarowania pod toalety , a do prania rowniez lepsza niz chlorowana.
:)
Jakiej firmy zbiornik założyłeś
znajdź na allegro, zestaw moja woda gold i tam będzie
Jaki masz zbiornik?
4m3
Dobrze było żeby z zbiornika był przelew do studni chłonnej żeby tam rozsączyć nadmiar wody. Wtedy nie ma potrzeby awaryjne pompować wody do sąsiada.
Mam studnie, tylko przez kilka ostatnich dni padalo, zbiornik byl pelny, studnia pewnie też
@@kukeszko3534 To fakt, studnia też ma ograniczoną możliwością pochłaniania wody.
1. Mam takie 2 zbiorniki ale zrobione z betonowych kręgli.
Jedna rada, żeby nie było cyrków z przepełnionym zbiornikiem, to trzeba na końcu każdej rynny zrobić kratkę przelewową, dzięki czemu jak się zbiornik zapełni co jest pewne na bank, woda spokojnie wypływa sobie obok domu na kostkę lub trawnik w zależności gdzie masz wyjście rynien ... popełniłeś podstawowy błąd budowlany 😉😉😉
I NIE MUSISZ NIC PILNOWAĆ !!!
2. Zawsze trzeba kostkę położyć zanim zacznie się mieszkać.
3. Większy zbiornik nie ma sensu, wyjedziesz na 2 tygodnie będą burze i co wtedy !!!
ZROB REWIZJE PRZEPŁYWOWE NA KONCU RYNIEN PRZY DOMU.
Kto Panu podłączył na sztywno rynny ? I kto tak doradził ? 😉
4. Strasznie Pan to przekombinował ... a można to ogarnąć bardzo prosto i łatwo, tylko trza pomyśleć ;)
Dzięki za komentarz, bardzo wartościowy
Sam wkopałem zbiornik niedawno 10m3 (betonowy). Mam 2 pompki. 1 do podlewania gardena 5900 automatic 3.5 bar wpięta ciągle do prądu, na orgordzie mam kran ogrodowy (słupek 1m zakonczony kranem, wyk. z nierdzewki). Do kranu idzie PE 32mm potem przejscie na sztywno na 3/4 cala + filtr. W zbiorniku oczywiscie mam tez 2ga pompkę o dużej wydajnosci (niskie cisnienie) do wypompowania nadmiaru (ok 2m3) do studni chłonnej wykonanej z mauzera wkopanego do połowy do ziemi - dodatkowy kubik w razie nie odbierania wody przez ziemie). Całość pracuje w trybie automatycznym, nie musze tam zaglądać nawet i problemu z przelewaniem wody nie mam.
Luke, po co ci tyle zawracania sobie głowy dla paru litrów deszczówki, nie lepszym rozwiązaniem by było zlecić wykonanie studni głębinowej? koszty od 3 do max 6tyś, kiedy chcesz masz wode na ogród...zupełnie nie rozumiem takiego rozwiązania z tym zbiornikiem...
Nie wszędzie da się studnię głębinową zrobić ponosząc racjonalne koszty. Przy głębokości powyżej 30m dochodzi kwestia zgód wodnoprawnych. U mnie minimum 40m gliny i zostaje tylko studnia kopana - mam taką na 4,5m głębokości. Pobieram z niej wodę do napełniania takiego zbiornika, gdy nie ma deszczu. W studni dość długo woda nachodzi-1-2 doby przez gliniastą ziemię.
@@hulaszczezycie6130 to skrajne przypadki, w większości ziem w Polsce, nie ma problemu z wodą. takie studnie mają dziesiątki tysięcy osób. studnia 30metrów?? bez przesady.
Niestety już zbiornik zrobiony... nie przemyślałem sprawy wcześniej....
@@kukeszko3534 jak na samym początku masz już takie problemy z tym to co będzie za 2,3,5,10 lat...przecież ci to pod taras będzie wybijać, może sie waterproof rozszczelnić i przeciek do piwnicy będzie..
Co do uruchamiania pompy kup najprostszą Smart plug 🔌 I uruchomisz przez wifi w telefonie
dobry pomysł
Nie ma możliwości podpiąć wody deszczowej do spłukiwania.
Po pierwsze musiałbyś zaingerować wodę deszczową zbiornikową (skażoną bakteriologicznie) do instalacji sanitarnej.
Po drugie nie ma takiej możliwości.
Po trzecie możliwość jest na etapie projektu, ale to jest nie przepisowe bo deszczówki nie można wprowadzać do sanitarki, najwyżej po "cichu".
Zawór antyskażeniowy na "punkcie styku" z wodą z sieci i po sprawie. Do tego dodatkowy licznik na wodę deszczową, żeby można było ścieki rozliczyć.
12 tys ? 😳😳😳😱😱😱 Jeźuś Maryja! Ogarnął bym to za jakieś 3 tysiaki 😉🙂.
Sam zbiornik i pompa 5k, studnia chłonna 550 beton i żwir 1200, no i robocizna 2k no i koparka za która zapłaciłem. 1620.....
@@kukeszko3534 podasz link do zbiornika ? I ile
Litrów
A włącznik nie rób kup sobie inteligentne gniazdko i z tel odpalaj
Tak zrobię, już o tym czytałem, dzięki
Uwielbiam to pajacowanie ludzi z bloku z woda deszczową. Mozna ogladac bez końca jak pajacują. Milion litrowe zbiorniki zakopane. Instalacje za setki tysięcy. Spadnie troche deszczu i porażka. Mam nadzieje jeszcze ze jak oproznisz zbiornik w czasie deszczu to Ci wyskoczy na powierzchnie. Koniecznie to nagraj😂😂😂😂
Spłukiwanie toalet deszczówką jest nielegalne...
Ogólnie wszystko już jest nielegalne w tym kraju ... ha ha ha A życie życiem ;)
Dualna instalacja hydrauliczna jest legalna i można ją wykonać. Wodę tą też można wykorzystać do pralki i zmywarki tylko trzeba założyć licznik na wyjściu ścieków i to zgłosić.
Wykonanie tego musisz zaplanować na etapie projektu z tego względu że wejście musi być po niżej strefy przemarzania żeby zimą się nie okazało że nie masz wody bo zamarzła. Najlepiej wykonać dodatkowy zawór by można było to odciąć i móc przełączyć się na normalną wodę
@@mariuszrl1143 :)