2018 május Matek érettségi megoldások második rész

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 май 2018
  • Nézd meg az érettségi feladatok megoldását lépésről-lépésre, olyan stílusban, ahogyan eddig még nem láttad:) Nem raboljuk az idődet hosszú és unalmas magyarázatokkal, csak a lényeget mondjuk el, de azt gyorsan. Ha Te is szeretnél azok közé tartozni, akik úgy gondolják, a matek egyszerű, kukkants rá a www.mateking.hu oldalra.

Комментарии • 30

  • @Gigory
    @Gigory 6 лет назад +48

    Látom nem csak én felejtettem el a trapéz területét kiszámolni

  • @szaboattila4783
    @szaboattila4783 4 года назад +9

    15. feladat az a 11/2-ed hogy jött ki?

  • @laszlonagy5683
    @laszlonagy5683 6 лет назад +2

    Szia! Rendszeresen nézem az érettségi feladatokat szinte minden évben, a tv, rádió,újság azt próbálta hangsúlyozni hogy ez is olyan volt mint minden évben.
    Lehet csak nekem tűnt nehezebbnek a mostani !?
    Mintha a második részben nem találtam volna idén"bónusz" feladatot..

  • @lacasystem1859
    @lacasystem1859 5 лет назад +1

    Köszönöm a videót nagyon hasznos volt.

  • @D0r1na
    @D0r1na 4 года назад

    A 13. feladat b részénél jó megoldás a 4 is. Hibás a kitétel, ami szerint 1-x nem lehet 0-nál kevesebb. Magad mondtad, hogy egy szám gyöke lehet negatív is. A diszkrimináns 25, így az egyenletnek 2 valós gyöke van.

  • @vas13full
    @vas13full 6 лет назад +2

    38 pont zsebelve a részpontokat nem tudom :/

  • @LtJackMorton
    @LtJackMorton 6 лет назад +14

    Ma írtam és nem merem megnézni xdd

  • @hegeduspatrik2042
    @hegeduspatrik2042 3 года назад +1

    17:00 4-2 az hogy hat?

  • @ivettszovan2199
    @ivettszovan2199 5 лет назад +1

    Mikor lesz az Októberi fent?

    • @matekinghu
      @matekinghu  5 лет назад

      Itt van: ruclips.net/video/yzxYKXzSlw0/видео.html

  • @kamillaandreakovacs4245
    @kamillaandreakovacs4245 4 года назад +1

    14. a.) feladatnál kimaradt a trapéz területének kiszámítása, pedig kíváncsi lettem volna :(

  • @petervagvolgyi9084
    @petervagvolgyi9084 3 года назад

    21:00 - Akkor tisztázzuk.
    Ott az AB szakaszra merőleges egyenes egyenletét kéri a feladat, Igaz? Azt pedig úgy kapjuk meg, hogy elforgatjuk 90°-al, ugye! Miért nem forgatja el kedves tanárbácsi?
    Komolyan érdekelne, mert itt valamelyikünk téved és nem tudom hogy melyikünk! Legyen szives már válaszolni valaki!!!

  • @r.maj.7065
    @r.maj.7065 6 лет назад +14

    Első feladat - a gyökös egyenlet , aztán pedig a geometria feladat.
    Nos azt kellene agyonütni aki ilyeneket kitalál, és azt még tanítja is az iskolában.
    Semmi értelme az egésznek - teljesen felesleges.
    De hát ez a magyar oktatás - rengeteg sok baromság, ami csak pokollá teszi a tanulók életét.
    Tudjon valaki helyesen írni és olvasni, valamint ismerje a kultúráját, a történelmet.
    Aki pedig műszaki pályára készül annak legyen matek is, és egyéb furfangos baromságok.
    Értem én, hogy kell sok minden az élethez. :)
    És azt is, hogy nem ilyen egyszerű ez ahogyan leírtam.
    De ez őrület komolyan mondom.
    A 8 elemi elvégzése után aki matektanár vagy mérnök akar lenni az tanuljon ilyen tárgyakat is, de aki másfelé orientálódik, annak ne kelljen már az ilyeneket végig szenvedni a 4 év gimnázium alatt!
    Bődületes na!

    • @ktg0001
      @ktg0001 6 лет назад +3

      Hmmm, ezzel nem értek egyet. Egyrészt szerintem nem indokolt a történelem kiemelése, mivel egy műszaki pályára készülőnek semmi szüksége rá, gyanítom még a magánéletében sem lesz az, és hasonlóan ez minden tárgyra elmondható. Ha egy gyerek zongoristának tanul 4 éves kora óta, és az is akar lenni, akkor ne tanuljon semmit se? Vagy valaki sportoló akar lenni, akkor neki is csak sportolnia kell?
      Másrészt, a matek az a tárgy, ami nem lexikális tudásra épül, nem tudod megtanulni az összes létező példát, emiatt akkor kell kitalálnod (gondolkoznod rajta), amikor eléd kerül a példa. Az anyagban meg természetesen azért kell haladni, mert egy idő után rájön, hogy hogyan kell neki kezdenie egy-egy példának az adott témakörön belül.
      Természetesen ilyen az összes reál tárgy is.
      Arról meg nem is beszélve, hogy valaki hogy döntse el, hogy műszaki pályára készül, ha csak akkor tanul matekot mélyebben, ha úgy dönt, hogy műszaki pályára készül. Az (közép)iskolának az a lényege, hogy minden tárgyból egy alapot adjon, hogy könnyebben el tudd dönteni, hogy melyik tárggyal szeretnél foglalkozni a jövőben.

    • @r.maj.7065
      @r.maj.7065 6 лет назад +1

      KTG!
      Egyet értek veled egy bizonyos szintig. :)
      De szerintem - legalábbis szerény véleményem szerint - teljesen felesleges ennyire lemenni a matematika világába a szakközépiskolában.
      Ezek annyira bonyolult dolgok, amikre szerintem már nem lenne szükség.
      A történelmünk megimserésére pedig sokkal jobban szükség van mint, hogy mennyi 2xQYa harmadikon per négyzetgyök- 326-2yx652 a négyzeten.
      Az, hogy valójában ki is vagy, hova tartozol,kultúra és történelem - ezzel tisztában kell, hogy légy.
      Hogy tudj helyesen írni és olvasni - ezek pedig azért kellenek, hogy magadba tudd szívni a tudást a későbbiekben - könyvek olvasása, illetve, hogy mondjuk meg tudd értetni magadat például itt is.
      Olvasok itt néha olyan hsz.-ket is amikor úgy kell kihámozni mit akart mondani az illető.
      Szóval visszatérve a matekra - szerintem ez már nem egy alap dolog ami ezekben a feladatsorokban van.
      Teljesen felesleges szerintem.
      Viszont ami kötődik az élethez - körülvesz téged, nos ezekhez nem árt tanulni azokat a tárgyakat amiket leírtam már.
      De valahol neked is igazad van.
      Nehéz lenne mezsgyét vonni az között, hogy mi az ami még alap, és mi az, amire már tényleg semmi szükségünk nem lenne.
      Maradok Tisztelettel!

    • @ktg0001
      @ktg0001 6 лет назад +3

      Szakközépben nem is feltétlen tanítják. A érettségi eredetileg arra volt jó, hogy szórja az embereket és tényleg csak azok kerüljenek a felsőoktatás közelébe, akik komolyan veszik. Ma már szinte mindenki tud érettségit szerezni, ezért az egyetemek nagyon nehezen találják meg azokat a hallgatókat, akik komolyan veszik és végig csinálják az egyetemet.
      Amúgy szerintem fontos, és nem feltétlen a gyakorlati alkalmazása miatt, hanem mert tornáztatja az agyat. Az hogy szó szerint megtanulja valaki valamelyik király rendeleteit az nem tornáztatja az agyat. És ma már sokkal fontosabb lenne a long life learning, mint az, hogy valaki csak annyit akarjon tudni, mint amennyit érettségiig megtanult. (Mellesleg az iskola nem tanít meg tanulni, csak számonkéri, és ha valaki rossz módszerrel tanul, akkor ő hátrányból is indul. Tanulási módszereket is lehetne tanítani.)
      Az, hogy ki hova tartozik azt mindenki a saját útján dönti el. Ez már a korosztályok közt is nagyon eltérő. Például, ha megkérdezel egy fiatalt, akkor nem a kultúra és történelem alapján határolja be a hova tartozását, és ez sok esetben másokkal is így van. Ma már nagyon széles skálán mozognak az emberek vélemények, tudás szerint (stb-stb. szerint is) és emiatt kizárólag történelem és kultúra alapján hova tartozásról dönteni csalóka lehet, vagy inkább nagyon egyszerű.
      Az olvasás pont egy olyan dolog, amivel megutáltatod a fiatalokkal az iskolát, legalábbis a jelenlegi formájában mindenképp. A mai fiatalságnak sokkal nehezebben befogadható egy 200 éves mű. Velem például meg is utáltatták a (könyv)olvasást, gimnáziumban évente kb. 6-8 kötelezőt kellett elolvasni, aminek semmi hasznát sem vettem. (És ennek ellenére szerintem viszonylag tisztán le tudom írni a gondolataimat.)
      Ez a kötődik az élethez dolog elég jól hangzik. Ez például az oktatás hibája, hogy azt hisszük, hogy a matek nem kötődik az élethez. A matematikai elemek, összefüggések (pl gyökvonás, hatvány, deriválás, stb.), azért alakultak ki, mert volt egy probléma (a valóságban), amire megoldást kellett keresni, illetve a természettudományok azok, amik legjobban körbe veszik az embert: számítógép, autó, telefon. Mind-mind olyan eszköz, amiket meg kellett tervezni és ezekben nagy szerepet játszott a matematika. Mondok egy példát is, ami nem régiben történt az egyik ismerősömmel. Egyik ellenzéki tüntetés után, ő azt vetette fel, hogy az ellenzéki média adásait meghack-elték, mert a tüntetés megkezdése után szakadozni kezdett, majd teljesen megszakadt a élő közvetítés. Pedig egyszerűen csak arról volt szó, hogy olyan sok ember volt, olyan kis helyen, hogy a szolgáltatók nem bírták ezt a terhelést.
      Én úgy látom, hogy a mostani tananyag (még emelt szintű érettségire is) elvárható lenne, és teljesíthető is. A legnagyobb probléma a tanárokkal van matematika terén, mivel nagyon sok esetben a tanár csak egyféleképpen tudja elmondani az anyagot és nem biztos, hogy azt mindenki érti. A kérdésekre meg már nem tud válaszolni, mert nem tudja máshogy elmagyarázni. Erre is van egy példám. Ha egyetem mellett van időm, akkor visszajárok az általános iskolámba, ahol az egyik alkalommal a matek(-kémia) tanárom korrepetált egy kilencedikes lányt kémiából, mert középiskolában olyan tanárt kapott, aki szó szerint felolvassa a könyvet, és ha rákérdeznek, akkor azt mondja, hogy ez benne van a könyvben. Látható, hogy így nyilván nem lehet megérteni az anyagot.
      Andris pont azért csinálja a mateking-et, mert meg akarja mutatni, hogy lehet élvezetesen tanítani a matekot (egyetemi oktatóként is nagyon élvezhető órákat tart, ahol könnyű odafigyelni), hisz az ember természete is olyan, hogy tanul. Például senkit sem kényszerítenek arra, hogy megtanuljon beszélni, megtanuljon járni, hanem elsajátítja. Az iskolával az a helyzet, hogy amint rosszul tanítanak, úgy a diák kedve is elmegy tőle.
      Az még talán idetartozik, hogy a legtöbben ebben is látják a jövőt. A Korn Ferry-nek volt egy jóslata 2030-ra Franciaországgal kapcsolatban. Miszerint sok ember felesleges lesz, mivel nem rendelkeznek majd megfelelő szaktudással (lásd gépesítés), illetve Franciaország nagy összegtől fog elesni azért, mert a húzó ágazatokban pedig hiányzik a szakképzett munkaerő (ipar, pénzügy, informatika), azok a területek, ahonnan elengedhetetlen a matek. Ez valamennyire Magyarországra is igaz. Európai emberekhez képest a magyarok nem nagyon szeretik továbbképezni magukat, továbbá magyarországról is megközelítőleg 20 ezer programozót tudnának felvenni egyik napról a másikra, és ez csak az informatikai terület. Európa szinten ez az érték több millióra rúg.
      Nem akartam ilyen hosszút kommentet írni, bocsi. :D

    • @r.maj.7065
      @r.maj.7065 6 лет назад +3

      Élvezettel olvastam a gondolataidat!
      Itt a youtube-on nagyon ritkán futok össze egy ilyen elmével!
      Köszönöm a soraidat!
      Meggyőztél valamennyire.
      Egyébként ez egy baromira komplex dolog valójában.
      Mondhatni nehéz ügy az oktatás.
      Azért talán egy kis megreformálás mégsem ártana neki, főleg amilyen állapotban most van.
      Szívem szerint én ilyen emberekre bíznám mint amilyen te is vagy, és nem kiégett pártkatonákra.
      Én nekem mindig Gálvölgyi János szavai jutnak eszembe aki anekdotázásai során azt mondotta, hogy mindig is utálta a matekot - a reál tárgyakat úgy alle zusammen.
      Mi a fene szükség van ezekre, sosem értette.
      Nyilván ő egy egy kicsit elfogult ezen dolgokkal mivel hát színész. :)

    • @ktg0001
      @ktg0001 6 лет назад +1

      Mostmár inkább muszáj lenne megreformálni. Az egészségügy és az oktatás olyan, hogy ha elhanyagolod, akkor magától is romlik a színvonal, az utóbbi időben pedig csak halmozták az elvárásokat a diákok felé. Például nagyon kedves, hogy az állam azt szeretné, ha a diákok nyelvvizsgát szereznének (diplomához már kötelező is), és emiatt ingyenes az első nyelvvizsga, de ha a nyelv oktatását nem fejleszti, csak növeli az elvárásokat, akkor azzal nagy károkat lehet okozni. Nem teljesíthetetlen, de a jelenlegi középiskolásoknak, de összehasonlítva egy 10 évvel ezelőtti középiskolással, azt látjuk, hogy nőttek az elvárások. Egyrészt meg vannak ugyanazok, amik 10 évvel ezelőtt voltak. Másrészt, nőttek az óraszámok (többféle képpen is): heti 5 tesi, hittan/erkölcstan, 50 óra közösségi szolgálat.
      Ahelyett, hogy az anyagot reformálnánk meg. És akkor itt most el is mondanám a saját elképzelésemet. Szerintem nyugodtan tanulhatnak történelmet is, de ne úgy ahogy most. A lexikális részét kapják meg, mint egy mesét, és ne kérjék számon. Viszont rá lehetne menni arra, hogy a történelem órán is a fejüket használják a diákok. Például sokkal szívesebben írnának szerintem dolgozatot, ha az lenne a kérdés vagy érvelni kéne amellett, hogy miért jó a felperzselt föld taktika, vagy egyes szerződéseknek milyen előnyei/hátrányai voltak, miért kötötték meg, stb. Ezt a magyarral is meg lehet csinálni, mondjuk kicsit drasztikusabban is hozzá nyúlnék a tárgyakhoz, például magyar esetében is. A magyar nyelvtanban növelném az érveléssel töltött időt, hogy tényleg tudják jól használni az érveket és észrevegyék, ha valaki hibásan érvel. A magyar irodalom helyett pedig egy művészetek tárgy lehet, ami magába foglalja az irodalmat, festészetet, szobrászatot, építészetet, médiát, szóval a legtőbb művészeti ágat, és itt sem a lexikális tudásra kéne építeni, hanem például megnézhetnek egy filmet, amit elemezhetnek. Egy filmet sokkal könyebben befogadnak, és lehet olyan filmet nézni, amiben találhatóak mély gondolatok. Persze itt is lehet mesélős órákat tartani mondjuk az építészetről.
      Amúgy csak azért találtam ide, mert évfolyamtársam mondta, hogy Andris videóban megoldja az érettségit, és kiváncsi voltam rá. :)

  • @andras_cs9663
    @andras_cs9663 6 лет назад +1

    :(

  • @szilardsomogyi7049
    @szilardsomogyi7049 6 лет назад

    A 13-as feladat b, részénél (1-x) négyzeten az nem 1-2*1*(-x)+xnégyzet ami =1+2x+xnégyzet köszi a választ

    • @matekinghu
      @matekinghu  6 лет назад

      hát nem... (1-x)^2=1-2x+x^2 az amit te írsz az (1+x)^2

    • @matekinghu
      @matekinghu  6 лет назад

      A rövid feladatoknál nem gond, 13-18 már kell levezetés is.

  • @felix10374
    @felix10374 6 лет назад

    Fuck :(

  • @piki217
    @piki217 6 лет назад +2

    :(

    • @feri7094
      @feri7094 6 лет назад

      Nocturnal217 nem jött össze?

    • @piki217
      @piki217 6 лет назад

      Feri sajnos nagyon nem. Ùgy làtszik mègsem készültem fel rendesen. Egyébként a videók sokat segítenek és örülök hogy vannak.

    • @feri7094
      @feri7094 6 лет назад

      Ugyan így vagyok én is :(