TÉLI ÉS ALPESI BAKANCSOK

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 окт 2024
  • A mostani videóban azt mutatom be, hogy én milyen típusú bakancsokat használok téli túrákra, és alpesi mászásokra, gleccserre, hótalpas túrákra. Ha kiváncsi vagy, hogy milyen bakancsokat ajánlok hazai téli túrákra, vagy alpinizmusra, akkor ezeket eléred az alábbi linkeken.
    hikentech.com/...
    hikentech.com/...
    #winterboots #boots #alpinisme #outdoors

Комментарии • 10

  • @jozsaedmond4986
    @jozsaedmond4986 9 месяцев назад +1

    Szervusz! Érdekel a tapasztalatod a következőkről:
    1. Vibram talp -
    Tapasztalatom szerint a magas hegyre készült külső talpaik a tartósságot célozva keményebbek, viszont pont ezért nagyon csúsznak kiemelten nedves felületen (kő) - nekem ez a mérvadó egy túra lábbeli tapadásánál, mert szárazon szinte mind jól tapad. Ilyen, szerintem életveszélyesen csúszós talp a Tront, Mont anyagai a Vibramnak - az Alaska GTX alpesi változatát Mont anyagúval szerelték szemben a vizes-havas felszínen is jól tapadó normál Hanwag Alaska GTX bakancs talpával, amely Foura (XS-Trek): életveszélyes. Ami jó Vibram talp: a Megagrip, és egyes XS-Trek anyagok, ld. Alaska GTX. Mit tapasztaltál?
    2. Gore-Tex (GTX) vízálló membrán -
    A cipő merevségétől függően megadja magát nagyon hamar, akár csak 100 km - ahol minden lépésnél meghajlik a lábbeli (lábujjaknál), ott elszakad a csupán kb. 0,01 mm vastagságú (10 mikron) membrán. A legerősebb GTX membránt (nem ezt teszik a legtöbb cipőbe!) 400 km-re tesztelik a GTX gyáraiban, a Decathlon a legkomolyabb alpesi bakancsait 50 kilométerre teszteli (!). A GTX garanciavállalása a lábbeli teljes élettartamára vonatkozik (ez nincs konkrétan meghatározva, pl. hány kilométer...) - nekem már három cipőt cserélt ingyen a GTX. Ha vastag a cipő felső, és rendszeresen ápolom, akkor a membrán szakadása csak nagyon sokára tűnik fel. Viszont könnyű túracipőknél szerintem kifejezetten kerülendő (!), mert hamar értelmét veszti a membrán (beázik), amely a szellőzést viszont nagyon rontja. Csak nagyon merev cipőnél látom értelmét a GTX membránnak, amely nem hajlik és nem szakad el a GTX. Mi a véleményed? Másfelől, az átázott GTX membrán borzasztó lassan szárad ki - volt már bőr belsős bakancsod, az gyorsabban szárad ki? Ha igen, akkor 3 évszakos (nem kifejezetten téli) bakancsnál egyértelműen a bőr belső a jobb.
    Köszönöm a véleményed, túratársi üdvözlettel: Edmond

    • @hikentech
      @hikentech  9 месяцев назад +1

      Szia. Vizes, jeges, havas sziklán sajnos majdnem minden gumikeverék csúszik, mondjuk ez sziklától is függ, mert pl. a horvát, vagy tengerparti mészkőn aminek kicsit durva a felülete ott egész jól tapad a mont keverék is, és még a grániton is. Ez olyan mint a nagy sárba mindegy hogy mi van rajtad, csúszni fogsz, nyilván a lépéstechnika és tapasztalt segít ezeken. Az Alaska talpa amúgy nem rossz talp, én meg voltam vele elégedve. Amúgy a gyártók közösen dolgoznak együtt a Vibrammal, igy sok magashegyi bakancs talpának (gyártónak Scarpa, Lasportiva, stb.) kicsit más a keveréke, de alapvetően mindegyik kicsit keményebb, hogy tovább tartson.
      A GTX membrán, ahogy írod egy idő után megtörik és ott át fog ázni, a könnyű cipőkre, terepfutó cipőkre ez jobban jellemző, abból nem nagyon szoktam venni GTX verziót. Merevebb bakikban jobban bírja, nekem az Alaskám a 15 év használatból csak az utolsó években kezdett kicsit beázni. De persze ha olyan helyre és időben mész a GTX is simán át tud ázni ( több napos esős, alpesi túra) de én ezt már megszoktam. A GTX mellett a HDry membrán sem rossz, ott más a laminálási technológia mint a GTX esetén (legalábbis a Scarpa esetében) simán bírja addig mint a Gore Tex, vagyis nekem ez a tapasztalatom. Az adatok amiket feltüntet a gyártó mindig laboratóriumi adatok, nem mindig mérvadóak, ez olyan mint a kabátok esetében a mm, valós környezetben mindig mást mutatnak. Amúgy talán nekem eddig a GTX ami legjobban bevált vízállóság szempontjából.
      Üdv
      Csabi

  • @Zolka001
    @Zolka001 8 месяцев назад

    Én csalódtam már Lowa, Meindl, Salomon bakancsokban, de lehet nagyon amorf lábam van, mert borzasztóak voltak. Egy márka van amiben ÉN teljes mértékben komfortban érzem magam, az a Salewa. Érdekelne a véleményed erről a márkáról.

    • @hikentech
      @hikentech  8 месяцев назад

      Szia, igazából ezeknek a bakancsoknak a minősége és anyaghasználata nagymértékben megegyezik. A legnagyobb különbség a kaptafában, a cipő kialakításában lesz. Nekem a Salewa cipők nem túl kényelmesek a lábamra, főleg a bakancsok, de neked igen, szóval lábfüggő is a dolog. Amúgy jó bakancsok, ha bejött akkor maradj a márkánál!

  • @addgbarar90
    @addgbarar90 8 месяцев назад +1

    Szia, esetleg a kesztyűkről szoló videónak lennék nagyon hálás, illetve a finomrahangolt tábori eszközökről.

    • @hikentech
      @hikentech  8 месяцев назад

      Szia, hamarosan lesz majd több videó is, a fent említett témákból!

  • @attilagaborhorvath6694
    @attilagaborhorvath6694 8 месяцев назад

    Hello, azt szeretném megtudakolni, hogy Magyarországon van e Hanwag bakancsot újratalpaló vállalkozás? Eredeti Vibram talppal és megbízható minőségben? Üdv!

    • @hikentech
      @hikentech  8 месяцев назад +1

      Szia. Én anno a Lokitban talpaltattam újra, ugyanazt a Vibram talpat rakták rá mint az eredeti volt (Hanwag Alaska) és az eredetihez hasonló PU középtalpat kapott, kb 25000 Ft volt. Illetve a Mountex is foglalkozik vele, ők visszaküldik Németországba de ez legalább 1.5 hónap mire kész lesz és 100 euró környékén van. Van még egy két vállalkozás aki csinál, de PU középtalp helyett EVA használ, ami egy kicsit keményebb, de tartósabb!
      Üdv
      Csabi

  • @Metallumm
    @Metallumm 8 месяцев назад

    hello. először tervezek téli túrára menni gyephavas terepre kb. 2200m magasságig. könnyű, hágóvasas körülmények vannak. más felszerelés nem kell hozzá. milyen bakancsot javasolnál egy ilyen 8-10 órás csúcskörre?
    előre köszi! tetszett a videó :)

    • @hikentech
      @hikentech  8 месяцев назад +1

      Szia, valamilyen merevebb talpú B/C kategóriás bakancsot ajánlok, azokra lehet kötözős hágóvasat rakni. Hanwag Alaska kategória, Lowa Camino, Lowa Tibet stb, Meindl Island, Zamberlan Dufur, stb. Ezek mind minőségi bőrbakancsok, sokáig tartanak, de nyilván vannak olcsóbb modellek is, de ezeket sok helyen és egész évben tudod használni.