Cieszę się bardzo ,że znalazłam tu tak wiele informacji na temat ptaków. Prowadzący jest fantastyczny ! Mówi zrozumiale i czytelnie, dużo treści w zdaniach- nie rozwlekle. Przypomina mi troszeczkę M. Sumińskiego, więc słucha się, jak jakiejś gawędy, z wielkim zainteresowaniem. Będę tu często zaglądać.
Super, że wspomniałeś o soli, to samo tyczy się wszelkich orzechów i słonecznika, NIE WOLNO dawać ptakom solonych rzeczy. Chleb też jest słony, więc to też jest zła karma. Regularność dokarmiania, to też podstawa. Ja mam zwariowaną pracę, nie ma mnie w domu czasami przez kilka dni, ale w tym momencie sprawdzają się gotowe kule tłuszczowe, starczają na kilka dni.
Świetny film, bardzo ważne informacje w lekki sposób podane. Dużo pożytecznego może przynieść. W temacie dokarmiania zimowego wspomnianym o wodzie (ciepłej) w czasie mrozów bo czasem łatwiej o jedzenie niż o niezamarznieta wodę. Pozdrawiam.
Oglądam Pana filmy - są bardzo wartościowe jeżeli chodzi o edukacje ornitologiczną! Sama ilustruje ptaki i staram się edukować na ten temat społeczeństwo :) Czekam na kolejne filmy i pozdrawiam.
Właśnie znalazłam ten kanał i zainteresowaniem obejrzałam film. Bardzo dziękuję za świetną robotę na rzecz ptaków. Ja je kocham i widzę, że teraz, będę gdzie miała uzupełniać wiedzę. Pozdrawiam 😊
Bardzo cenne porady. Sprzedawca gdzie kupuję słonecznik niełuskany dla sikorek powiedział że sikorki ostrzą swoje ptasie dzióbki i wolą słonecznik niełuskany.Pozdrawiam.
Pouczające uwagi dla mnie bo ja dokarmiam ptaki regularnie i mam ptaszki zawsze które na mnie czekają i ja mam przyjemność oglądania pozdrowienia dla pana od J.S.
Ciekawy film.Poszła łapka w górę.Słyszałem kiedyś w radiu(chyba Pani Sumińska mówiła),że lepiej podawać słonecznik niełuskany,bo ptaki sobie ostrzą dziobki.Pozdrawiam wszystkich dokarmiających ptaszki i tych którzy się jeszcze wahają.
To też zależy od nauczyciela ale uczeń powinien nie glupot szukac w internecie a właśnie takie lekcje ,więc nie zwalajmy wszystkiego na nauczycieli , a zapytajmy ,ile czasu spędzają rodzice z dziećmi
Kurczę...o ten łuskany słonecznik to u mnie na tarasie prawdziwe walki sikorek sa...🤣🤣🤣🤣 przetestowałem różne nasiona....za każdym razem wygrywał słonecznik...👍
U mnie najlepiej idzie słonecznik. I kule, ale takie po5szt. Jazda z czym innym, tyle że przestały być dostępne☹️. Jak dawałam mieszankę dla ziarnojadow był foch. A połówkę kokosa wykorzystuje do zalewania ziaren smalcem. Dorobiłam uchwyt i się sprawdza. Super program 👍
Cieszę się, że mam potwierdzenie, że robię dobrze. Mam na myśli - co i jak przygotowane, wykładam do karmnika. Patrzę potem zza szyby i radośnie miauczę.
Wielkie dzięki ! Za ukierunkowanie , co i dla kogo ? Moimi składnikami którymi przez 10-lecia dokarmiałem ptaki ,były słonina .słonecznik ,płatki owsiane . . . Które zjadały wróble jednak bez wielkiego przekonania . .Orzechy włoskie w siatce już powiesiłem . .
😷 A ja dopiero dzisiaj trafiłem na ten kanał? Ciekawe odcinki. Zostaje dłużej z wami😉 właśnie mi sie sikorka wprowadziła do domku👍. Pozdrawiam ptasiomaniaków 🙂 😷
Ja dokarmiam ptaki gotowymi mieszankami ziaren. Wybieram zawsze wersję łuskaną. Ziarna nie wsypuję do otwartych karmników lecz do specjalnych tub, które pozwalają na utrzymanie czystości. Dodatkowo zawieszam kule tłuszczowe także w dozjerach do tego przeznaczonych. Ważne jest również poidło i czysta woda, szczególnie, gdy są mrozy... Wszystko przymocowuję pod gałęziami na świerku, który stanowi naturalny parasol od deszczu i wiatru. Codziennie tłum przeróżnych ptaków się zlatuje na ucztę, a śpiewy budzą mnie od samego rana :)
Witam serdecznie, orzeszki mozna zmielic w młynku do kawy ale dosłownie kilka sekund i pieknie się rozdrobnią,ptaki chętnie będą takie podjadać metoda sprawdzona
Kurde, bardzo ważny materiał. Ale ma zasadniczą wadę: najważniejsza informacja jest na samym końcu!! Już prawie wyłączyłem po "ptasich pyzach" , "bo przecież wszystko już wiem"... Ja zapalałem pasją do ptaków po Twoich filmach i oglądam od deski do deski, ale niestety młodzież nie jest już tak cierpliwa (wiem, bo próbowałem pokazywać dzieciom - 7 i 13 lat)... Może warto dać ten film jeszcze raz, ale z notatką o regularności na początku?
Moje ptaszki zawsze już czekają na pobliskich sosnach, kiedy zbliża się pora karmienia, najczęściej daję orzechy włoskie (mam własne) rozdrobnione blenderem:)
Super. Bardzo przydatne😅! Zrobiłam mieszankę z 10 składników: 2 rodzaje orzechów, konopia, słonecznik łuskany i niełuskany, 3 rodzaje kaszy dla urozmaicenia diety i odrobinę pszenicy i żyta. Dałam też płatki owsiane i zawieszę słoninę🙂
Onegdaj zmieniłem słonecznik cały na łuskany i z tego co pamiętam nie schodził tak jak ten w całości. Jednak wolą sobie trochę podziobać. Ale i tak najbardziej smakują im orzechy.
komentarz praktyczny. Zacznę od sikorek. One naprawdę lubią tłuszcz i wystarczą im paski słoniny niesolonej zawieszone na drzewie, krzaku, karmniku, byle gdzie. To nietypowa zima, ale w czasie mrozu i śniegu ptaki muszą odżywić się czymś tłustym. Z kolei już w kwietniu najchętniej jedzą płatki owsiane górskie, Stoisław. Najprościej kupić kule, ale można też "lepsze" zrobić samemu. Oceniając dziób małych ptaków, to powinno być pokruszone na grubość zapałki, lub mniej. Jedzą chętnie małe tłuste nasiona, a groch nie. Orzechy laskowe, włoskie, migdały, słonecznik - pokruszone i zlepione tylko odrobiną smalcu niesolonego. Jedzą masło, nie samo. Na mrozie można jedzenie zwilżyć olejem, żeby nie zamarzło. Słonecznik jest idealny, ale właściwie odżywcze są tłuszcze zwierzęce. Nasiona pszenicy jedzą, nawet ostropest, ale mowa o zimie. Jeżeli chodzi o ściąganie ptaków, to tego się nie robi, ale wrony gawrony oceniam na 2 suszone krojone chleby dziennie. Jeżeli chodzi o niektóre mieszanki, to tego nie ruszą, ale przypadkowe. Kule tak.
W domu zawinęłam łuskane orzechy w reklamówkę i rozbiłam je na drobne tłuczkiem do kotletów. Wymieszałam je w wiadrze razem z pokarmem dla kanarków, papug i suszonymi owadami z zoologicznego, przesypywałam codziennie do płytkiej miski w karmniku. Cała zima:)
No to już wiem czemu pszenicą pogardziły ;) U mnie hitem jest zatopiony w margarynie słonecznik. Jak dotąd przylatywały: sikorki bogatki i modraszki (ze dwa razy chyba uboga), dzwońce, ostatnio grubodziób, dwa razy zdarzył się rudzik.
@@Arlet5a a co jest nie tak z margaryną? W przeciwieństwie do masła nie zrobi się z niej kostka lodu na mrozie, a ptaki muszą uzupełnić zapas tłuszczu.
@@7snowdognie odbieraj tego jako atak.....ale szkoda tych maleństw....słonina smalec jest tania OK, ja wieszam słoninkę i wcinają mocno, można pół kostki smalcu rozrobić widelcem z nasionami słonecznika , siemienia lnianego i wcisnąc do jakiegos spodeczka i do karmnika, u mnie jedzą pozdr:)
Małe ptaki raczej nie będą tego jadły, ja sypię to bażantom i kuropatwom. Najlepszy jest słonecznik, jedzą go wszystkie ptaki, zamawiam przez internet, taniej niż w sklepie, kule tłuszczowe, słoninę jedzą sikorki i sójki. Kule i inny pokarm można przed zimą kupić np. w Lidlu lub w zoologicznych sklepach. Kosy i kwiczoły bardzo lubią jabłka.
najważniejsza uwaga końcowa,.. albo regularnie dokarmiasz i zawsze ptaki będą mogły polegać na Tobie,.. albo wcale,.. wtedy mocniej się napracują, ale dadzą sobie radę,.. przeżyją bez Ciebie:) ptaki się w siatkę nie zaplątują, kule tłuszczowe wieszasz na bieżąco, nie rób zapasów w lodowce:)))
Konsekwencja w dokarmianiu jest dla mnie zrozumiała, zatem kiedy przerwać dokarmianie (Mam na myśli okres wiosenny) tak, aby nie narazić ptaków na głód?
Mamy w naszym karmniku coraz więcej ptaków. Dziś niestety tez pierwszą ofiarę karmnika. O szybę tarasu zabił się krogulec. Co nakleić na szybę by była dla ptaków widoczna? Bardzo mnie zmartwiła ta niepotrzebna śmierć.
krogulec sam jest sobie winien, one specjalnie zaganiaja drobnego ptaka tak by ten rozbil sie o szybe i nie trzeba bylo za nim dlugo latac, kto mieczem wojuje...
@@tucobenedictopacificojuanm168 Karmniki powinny być montowane blisko krzewów gdzie ptaki będą mogły się tam schować przed krogulcem przynajmniej na chwilę.Nigdy karmnik nie może być na otwartej przestrzeni lub za murami budynków.Tak wtedy dokarmimy również krogulca który z łatwością będzie wyłapywał ptaki z zaskoczenia.
Witam serdecznie. Czy w koronie brzozy można powiesić budke i czy jak drzewo zarośnie liśćmi nie utrudni to ptaką dostepu do niej latem a nawet wczesną wiosną. Pozdrawiam.
Mi się wydaje, że wolą niełuskany słonecznik ze względu na lepszą wartość smakową...łuskany jest wywietrzały, bardziej suchy i przez to gorszy w smaku. Uważam tak, bo ja wszelkie orzechy wolę w skorupkach, mimo, że trzeba je rozłupywać, ale smak znacznie lepszy ;)
Bardzo istotna rzecz... Karmić regularnie .Mowi się,że zaczynamy dokarmiać ptaki ,kiedy spadnie snieg ...to nie prawda ...u mnie rzadko pada snieg...zaczynam dokarmiać... wtedy kiedy sikorki pukają mi do okna ...nie żartuje. Co roku ,jest to inna data ,w zależności od tego ,kiedy robi się zimno ...To wielka frajda pomagać naszym braciom mniejszym 😊
Mieszkam w Berlinie, w Zielonej Górze zawsze wywieszałam słoninkę i ptaki szalały, a tutaj nie ruszają ^_^ Ziarna wyjadają do zera, a ze słoniną nie wiedzą co zrobić :D
Ja na dużą zakrętkę od słoika sypnąłem zmielone orzechy i ziarna słonecznika. Zalałem to roztopionym wcześniej na patelni i schłodzonym smalcem. Wstawiłem do stężenia do lodówki. Na drugi dzień położyłem na parapecie i przyleciały różne ptaszki. Sikorki, dzwoniec, czyżyk, szpak. W dwa dni było wyskubane do cna. Aha - w tej zakrętce wybiłem dziurkę z boku, żeby przewiązać takie "korytko" sznurkiem. To może być również jakaś plastikowa pokrywka z opakowań po różnych rzeczach kupowanych w sklepie. Ale nigdy nie wolno położyć takiego "korytka" w taki sposób, żeby ostre zakończenie brzegu, było do góry. Po prostu - ptaszki mogą się skaleczyć w łapki.
Mam pytanie o ilość karmy. U mnie mają pokarm mieszany czyli zborze plus inne nasiona + słonecznik do tego pyzy i słonina. W pierwszej kolejności jedzą praktycznie tylko słonecznik i to w każdej ilości. Ile im tego słonecznika dawać bo z tego co zauważyłem nawet jak bym im z rana dał z pół kilo to wieczorem nie ma już prawie nic. Oczywiście mam kilka karmników i masę drzew i krzewów około 600 które sam posadziłem, więc ptaków jest zatrzęsienie. Od wiosny do jesieni jest ciągłe ćwierkanie i śpiewanie mi to się podoba ale moja to mi marudzi że nie idzie spać bo cały czas hałasują. Co do budek to nie mam bo praktycznie większość uwielbia gniazda robić w Tujach mam te żywotnik zachodni brabant około 300 szt a on jest duży i gęsty. Koty nie wejdą bo biegają psy po ogrodzonym podwórku więc ptaki mają spokój.
Witam, Mam dwa pytania, mianowicie, czy te kule tłuszczowe się czasem nie psuja? Należy je jakoś odpowiednio przechowywać? I drugie pytanie, czy ptaki się nie zaplatają w siatkę od tych kul? Super kanał:) Pozdrawiam
Porządne kule tłuszczowe powinny mieć datę przydatności. Niekiedy bardzo długą. W ciągu sezonu nie powinny się zepsuć. Jednak warto co jakiś czas rzucać okiem czy nie pleśnieją jeśli tak to taką kule należy wyrzucić. Siatka jest dla ptaków bezpieczna - nie zaplątują się.
Ja w ciągu niecałych trzech miesięcy skarmiłam już 20 kg słonecznika, niewielką ilość prosa, kilkanaście kul tłuszczowych, parę kilo jabłek i trochę słoniny, czasami daję rozdrobnione orzechy włoskie lub fistaszki w siatce ( sójki je uwielbiają, podobnie jak kule ). Przylatują sikorki, wróble, sójki, kosy ( i nie wiem co jeszcze 😀) a ostatnio pojawił się terrorysta w postaci kwiczoła, który odgania kosy od karmnika, myślę że chodzi mu o jabłka, o które konkuruje z kosami. Na polu sypię trochę kaszy, płatków owsianych i pęczaku, bo nie mam innego ziarna, dla bażantów i kuropatw. Bardzo mądrze pan mówi, ze trzeba być w karmieniu konsekwentnym i odpowiedzialnym a ja dodam, nie traktować tego jako jednorazowej atrakcji dla dzieci.
wszystko przemarznięte, kule trzeba skruszyć- ja nawet łopatą i młotkiem nie mogłem rozbić. Na mrozie chętnie jedzą pokruszone kule bez siatek, słonecznik pokruszony i nie, orzechy, masło, smalec. Troszkę dziobały jabłka i po raz pierwszy pomarańczę. W mieszankach jest około 2 % siemienia lnianego i więcej nie zjedzą. Przemarznięte, po śniegu nawet się włóczą. Ciekawe gdzie spędzają noc, bo ptaków nie widać.
@@kartrok3072 Też mnie to ciekawi, gdzie spędzają noc, wrony to wiadomo w gniazdach ale reszta😀 Masła bałam się dawać, nie wiem czy wolno, tak samo z pomarańczami, to nie nasze owoce, wolę nie eksperymentować. Do połowy kwietnia ilość skarmionego u mnie słonecznika wzrosła do 50 kg. Jeszcze trochę podkarmiam ale powoli odstawiam ich już od cycka na szczęście mało ptaków przylatuje...teraz będzie tylko woda.
Jeszcze nie sprawdziłam bo to cenowy rarytasik, ale poleca się suszonego mącznika (można kupić pakowany) lub w postaci mączki do wyrobu swoich kul tłuszczowo - robalowo - nasiennych.
Dzień dobry :) kupiłam niedawno karmnik na ziarna, dzisiaj go wytestowalam, przylatuje mnóstwo sikorek! Tylko zastanawiam się czy powinnam teraz je karmić? Jest 9 stopni na dworze w nocy 3. No ale jest już niemal 10 listopada... może karmić je na razie 2-3 razy w tygodniu?
Należy karmić kiedy spadnie śnieg, na jesieni jeszcze znajdują jedzenie, gorzej w zimie i na wiosnę, kiedy nie ma pokarmu. Wydaje mi się, że z karmieniem co kilka dni to nie jest dobry pomysł, ptaki szybko spalają i kiedy przylecą do karmnika wyczerpią swoją energię.
Dziękuje panu,przydadzą mi się te informacje.Kocham sikorki bo są śliczne i malutkie,najbardziej nie lubie gołębi bo muszę potem zdrapywać odchody.Mam takie pytanie-czy to prawda że można karmić kowaliki owocami?Bo ostatnio był u mnie w karmniku.Liczę na odpowiedź.
Nie ma nic złego w wykładaniu owoców dla ptaków. Wiele z nich w tym także sikory lubi urozmaicać swoją dietę. Podobnie może być z kowalikami - one same zweryfikują czy owoce im odpowiadają czy nie. A co do samych owoców to polecam przede wszystkim jabłka.
Witam! A jak się Pan ustosunkowuje do stwierdzenia, że dokarmianie ptaków osłabia populację w taki sposób, że słabsze osobniki dzięki dokarmianiu przeżywają zimę, której normalnie by nie przetrwały i potem swój "gorszy" materiał genetyczny przekażą potomstwu... Z jednej strony pomoc naszym braciom mniejszym a z drugiej osłabianie jako tako gatunku. To sprawia, że mam wątpliwości czy lepiej dokarmiać czy lepiej zostawić naturę samej sobie akurat w tej kwestii (bo oczywiście, ludzie zmienili już pewne aspekty w środowisku tak, że niektóre gatunki do przetrwania potrzebują pomocy człowieka)
@@ewaeswu Pewnie że znika,jak ptaki są głodne i nie świadome co jedzą, aby przetrwać.Od razu się nie umiera, śmierć przychodzi po czasie. Ludzie też pewnie nieświadomie, spozywają np; E 420 - glutaminian sodu ( poprawiacz smaku) wywołujący alergię i cukrzycę,- jedzą bo im smakuje.
Nie wiem czy nasiona chia nadają się do karmienia ptaków. Szałwia hiszpańska (chia) nie jest spokrewniona z lnem zatem jedno z drugiego wynikać nie musi. Nie zmienia to faktu że siemienia lnianego w moim karmniku nic nie zjada (podobnie ma bardzo wiele osób) . Niezależnie od tego, że poleca je bardzo wiele poradników ochrony ptaków...
Witam serdecznie mam do Pana pytanie jako do specjalisty mam na działce dwie budki lęgowe dla sikorek czy mogą być umiejscowione blisko siebie ok 3m bo tak mam drzewa i jeszcze jedno pytanie czy sikorki mogą wyłapywać murarkę ogrodową w locie bardzo dziękuję z góry za odpowiedź Pozdrawiam
W przypadku budek powieszonych tak blisko jest mało prawdopodobne żeby były zajęte przez ten sam gatunek. Wyjątkiem może być wróbel czy mazurek. Co to murarki to Sikory rzadko łapie owady w locie. Potencjalnie mogą zjadać larwy jeśli miałyby łatwy dostęp. Myślę że nie szukałbym to zasiłek jakiegoś poważnego konfliktu. Pozdrawiam serdecznie
+Ren G Dodać można, ale czy ptaki będą zachwycone wątpię. U mnie tego nie jedzą, dlatego już dawno nie korzystam z lnu. Do kul warto dodać mielonej pszenicy, to dobry i zdrowy wypełniacz za grosze.
Ptasia Strefa ...tak ,to ciekawe ,ze ptaki nie lubią nasion lnu . Mam pytanie ,co zrobic zeby wrocily sikorki do karmnika ? Kazdego roku dokarmiamy ptaki ,byly to najczesciej sikorki .Od dwoch lat czeredy wrobli oblegają karmnik i odganiaja sikorki .Wroble wyjadają wszystkie ziarna oprocz ...lnu oczywiscie . Nie mam nic przeciwko wroblom ,sa u nas caly rok i niech tak zostanie .Ale żal mi sikorek ktore boją sie tych wrobli. Wywieszalam osobno słoninkę ,zeby choc cos dla sikorek zostało ale wroble je przepędzają .
To co Pan robi to jest kochane.
Musli.tawaci
Cieszę się bardzo ,że znalazłam tu tak wiele informacji na temat ptaków. Prowadzący jest fantastyczny ! Mówi zrozumiale i czytelnie, dużo treści w zdaniach- nie rozwlekle. Przypomina mi troszeczkę M. Sumińskiego, więc słucha się, jak jakiejś gawędy, z wielkim zainteresowaniem. Będę tu często zaglądać.
Dokarmiam ptaki słonecznikiem czarnym.Obserwuje przez okno i cieszę się bardzo gdy przylatują
Super, że wspomniałeś o soli, to samo tyczy się wszelkich orzechów i słonecznika, NIE WOLNO dawać ptakom solonych rzeczy. Chleb też jest słony, więc to też jest zła karma. Regularność dokarmiania, to też podstawa. Ja mam zwariowaną pracę, nie ma mnie w domu czasami przez kilka dni, ale w tym momencie sprawdzają się gotowe kule tłuszczowe, starczają na kilka dni.
Świetny film, bardzo ważne informacje w lekki sposób podane. Dużo pożytecznego może przynieść. W temacie dokarmiania zimowego wspomnianym o wodzie (ciepłej) w czasie mrozów bo czasem łatwiej o jedzenie niż o niezamarznieta wodę. Pozdrawiam.
Oglądam Pana filmy - są bardzo wartościowe jeżeli chodzi o edukacje ornitologiczną! Sama ilustruje ptaki i staram się edukować na ten temat społeczeństwo :) Czekam na kolejne filmy i pozdrawiam.
Ja dokarmiam ptaki zimą -codziennie rano 6.30...no nie można zapomnieć o tych pękatych brzuszkach cudnych :)
Mądre słowa na koniec !
Właśnie znalazłam ten kanał i zainteresowaniem obejrzałam film. Bardzo dziękuję za świetną robotę na rzecz ptaków. Ja je kocham i widzę, że teraz, będę gdzie miała uzupełniać wiedzę. Pozdrawiam 😊
Bardzo cenne porady.
Sprzedawca gdzie kupuję słonecznik niełuskany dla sikorek powiedział że sikorki ostrzą swoje ptasie dzióbki i wolą słonecznik niełuskany.Pozdrawiam.
Pouczające uwagi dla mnie bo ja dokarmiam ptaki regularnie i mam ptaszki zawsze które na mnie czekają i ja mam przyjemność oglądania pozdrowienia dla pana od J.S.
Ciekawy film.Poszła łapka w górę.Słyszałem kiedyś w radiu(chyba Pani Sumińska mówiła),że lepiej podawać słonecznik niełuskany,bo ptaki sobie ostrzą dziobki.Pozdrawiam wszystkich dokarmiających ptaszki i tych którzy się jeszcze wahają.
Moje kochanie ptaszki bardzo chętnie odwiedzają mój wlasno ręcznie wykonany karmniki. Pozdrawiam.
bardzo dziękuje za wiedzę, w tym roku wykonam mój pierwszy karmink :)
Super materiał Brawo dla autora filmiku
dzieki za lekcje, właśnie tego powinni uczyć w szkolach, a nie pierdoly ktore czlowiek i tak zapomni dzieki raz jeszcze
😄
No tak właśnie w szkołach na przyrodzie powinni uczyć tego co jest zawarte w tym filmie.
akurat na przyrodzie ucza sie tego. chyba ze pana dziecko chodzi do jakies dziwnej szkoly.
To też zależy od nauczyciela ale uczeń powinien nie glupot szukac w internecie a właśnie takie lekcje ,więc nie zwalajmy wszystkiego na nauczycieli , a zapytajmy ,ile czasu spędzają rodzice z dziećmi
Świetnie się ogląda, treść wyczerpująca temat dokarmiania ptaków. Gratuluję i pozdrawiam. Aparat przyroda i inne zjawiska - pozdrawia. Rafał Pajestka.
Bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
fajnie - prosto i na temat bez pitolenia - już wiem co kupić. Czuwaj!
ciekawe i praktyczne informacje! dzięki ! znowu wiem cuś więcej!
Kubus ,dziekuje za te praktyczne rady.
rozsądnie i na temat, bardzo pomocny filmik
Bardzo ciekawy program jak i inne Dziekuje i z checia ogladam!
Kurczę...o ten łuskany słonecznik to u mnie na tarasie prawdziwe walki sikorek sa...🤣🤣🤣🤣 przetestowałem różne nasiona....za każdym razem wygrywał słonecznik...👍
U mnie najlepiej idzie słonecznik. I kule, ale takie po5szt. Jazda z czym innym, tyle że przestały być dostępne☹️. Jak dawałam mieszankę dla ziarnojadow był foch. A połówkę kokosa wykorzystuje do zalewania ziaren smalcem. Dorobiłam uchwyt i się sprawdza.
Super program 👍
Cieszę się, że mam potwierdzenie, że robię dobrze.
Mam na myśli - co i jak przygotowane, wykładam do karmnika. Patrzę potem zza szyby i radośnie miauczę.
Ostatnio cie widzialem jak żresz słoninke z karmnika. Już kupiłem gazówke na ciebie
Najlepszy do dokarmiania ptaków zimą jest słonecznik- ptaki najbardziej go lubią.
Odkryłam dzisiaj Pana filmiki i są SUPER. Dziękuję 🙂🙂🙂
Dzięki :) Potrzebne informacje dla miłośników ptactwa. :) Skorzystam :D
Mądrego i przyjemnie posłuchać
bardzo ciekawe - zawsze eksprymentowalam - Wyprobuje Panow Rady. 🐦😛🐦 - Dziekujemy.
bardzo cenna lekcja, dziekuje
Potrzebny pouczający film Dziekuje😀😀😀
Wielkie dzięki ! Za ukierunkowanie , co i dla kogo ? Moimi składnikami którymi przez 10-lecia dokarmiałem ptaki ,były słonina .słonecznik ,płatki owsiane . . . Które zjadały wróble jednak bez wielkiego przekonania . .Orzechy włoskie w siatce już powiesiłem . .
Bardzo fajny film dzięki za pomoc i już wiem że robię dobrze a do tego przylatują sikorki, gołębie i sroki. 😘
😷 A ja dopiero dzisiaj trafiłem na ten kanał? Ciekawe odcinki. Zostaje dłużej z wami😉 właśnie mi sie sikorka wprowadziła do domku👍. Pozdrawiam ptasiomaniaków 🙂 😷
w tym roku sam robiłem kule dla ptaków - mieliłem orzechy, słonecznik, płatki zbożowe i mieszałem to z smalcem (dokładałem też inne ziarna) -
Czy można ten smalec pomieszać płatkami owsianymi?
pewnie tak ale sikorki są wybredne i nie wiem czy takie postne kule będą im smakować ;) @@anja-em
❤️Super porady.
Super wiedza. Przydatne rzeczowe informacje dla miłośników ptaków.
Ooo i ta wiedza nam się bardzo przyda, zima tuż tuż :)
Ja dokarmiam ptaki gotowymi mieszankami ziaren. Wybieram zawsze wersję łuskaną. Ziarna nie wsypuję do otwartych karmników lecz do specjalnych tub, które pozwalają na utrzymanie czystości. Dodatkowo zawieszam kule tłuszczowe także w dozjerach do tego przeznaczonych. Ważne jest również poidło i czysta woda, szczególnie, gdy są mrozy... Wszystko przymocowuję pod gałęziami na świerku, który stanowi naturalny parasol od deszczu i wiatru. Codziennie tłum przeróżnych ptaków się zlatuje na ucztę, a śpiewy budzą mnie od samego rana :)
Ja daję orzeszki,kule na drzewa,słonecznik łuskany i wiele innych
Witam serdecznie, orzeszki mozna zmielic w młynku do kawy ale dosłownie kilka sekund i pieknie się rozdrobnią,ptaki chętnie będą takie podjadać metoda sprawdzona
tak
Witam. Super filmik, cieplutko pozdrawiam
Dziękuję bardzo 😁😘😘👍
Dziekuje super iporady ,,,,,,👍👍👍
Bardzo ciekawa i użyteczna opowieść
Jak zawsze....dobra robota
Kurde, bardzo ważny materiał. Ale ma zasadniczą wadę: najważniejsza informacja jest na samym końcu!! Już prawie wyłączyłem po "ptasich pyzach" , "bo przecież wszystko już wiem"... Ja zapalałem pasją do ptaków po Twoich filmach i oglądam od deski do deski, ale niestety młodzież nie jest już tak cierpliwa (wiem, bo próbowałem pokazywać dzieciom - 7 i 13 lat)...
Może warto dać ten film jeszcze raz, ale z notatką o regularności na początku?
Moje ptaszki zawsze już czekają na pobliskich sosnach, kiedy zbliża się pora karmienia, najczęściej daję orzechy włoskie (mam własne) rozdrobnione blenderem:)
Dzięki za wartościowy film
Super. Bardzo przydatne😅! Zrobiłam mieszankę z 10 składników: 2 rodzaje orzechów, konopia, słonecznik łuskany i niełuskany, 3 rodzaje kaszy dla urozmaicenia diety i odrobinę pszenicy i żyta. Dałam też płatki owsiane i zawieszę słoninę🙂
Onegdaj zmieniłem słonecznik cały na łuskany i z tego co pamiętam nie schodził tak jak ten w całości. Jednak wolą sobie trochę podziobać. Ale i tak najbardziej smakują im orzechy.
Wspaniała lekcja przyrody👍 dzisiaj dzieci nie odróżniają kury od gołębia 😢zauważyłam w parku na spacerze
komentarz praktyczny. Zacznę od sikorek. One naprawdę lubią tłuszcz i wystarczą im paski słoniny niesolonej zawieszone na drzewie, krzaku, karmniku, byle gdzie. To nietypowa zima, ale w czasie mrozu i śniegu ptaki muszą odżywić się czymś tłustym. Z kolei już w kwietniu najchętniej jedzą płatki owsiane górskie, Stoisław. Najprościej kupić kule, ale można też "lepsze" zrobić samemu. Oceniając dziób małych ptaków, to powinno być pokruszone na grubość zapałki, lub mniej. Jedzą chętnie małe tłuste nasiona, a groch nie. Orzechy laskowe, włoskie, migdały, słonecznik - pokruszone i zlepione tylko odrobiną smalcu niesolonego. Jedzą masło, nie samo. Na mrozie można jedzenie zwilżyć olejem, żeby nie zamarzło. Słonecznik jest idealny, ale właściwie odżywcze są tłuszcze zwierzęce. Nasiona pszenicy jedzą, nawet ostropest, ale mowa o zimie. Jeżeli chodzi o ściąganie ptaków, to tego się nie robi, ale wrony gawrony oceniam na 2 suszone krojone chleby dziennie. Jeżeli chodzi o niektóre mieszanki, to tego nie ruszą, ale przypadkowe. Kule tak.
W domu zawinęłam łuskane orzechy w reklamówkę i rozbiłam je na drobne tłuczkiem do kotletów. Wymieszałam je w wiadrze razem z pokarmem dla kanarków, papug i suszonymi owadami z zoologicznego, przesypywałam codziennie do płytkiej miski w karmniku. Cała zima:)
Też tak robię...sikorki i inne małe ptaszki szaleją za takimi rozdrobnionymi orzechami
No to już wiem czemu pszenicą pogardziły ;) U mnie hitem jest zatopiony w margarynie słonecznik. Jak dotąd przylatywały: sikorki bogatki i modraszki (ze dwa razy chyba uboga), dzwońce, ostatnio grubodziób, dwa razy zdarzył się rudzik.
@7snowdog margaryna??? no nie ryzykowałabym
@@Arlet5a a co jest nie tak z margaryną? W przeciwieństwie do masła nie zrobi się z niej kostka lodu na mrozie, a ptaki muszą uzupełnić zapas tłuszczu.
@@7snowdog to nie wiesz ,że margaryna jest BARDZO szkodliwa dla ludzi , a co dopiero dla takich maleństw..no i sól
@@Arlet5a ok, poczytałam, dokształciłam się i faktycznie nie jest to najlepszy pomysł. Dzięki za zwrócenie uwagi.
@@7snowdognie odbieraj tego jako atak.....ale szkoda tych maleństw....słonina smalec jest tania OK, ja wieszam słoninkę i wcinają mocno, można pół kostki smalcu rozrobić widelcem z nasionami słonecznika , siemienia lnianego i wcisnąc do jakiegos spodeczka i do karmnika, u mnie jedzą pozdr:)
Brawo edukacja jek najbardziej .
Dziękuję.
Super filmy, pozdrawiam!
Witam. Bardzo dobry cenny film.Dużo się nauczyłem. Chciałem zapytać, czy np. można płatki owsiane dawać ptakom albo pęczak, kaszę jęczmienną?
@_yoko_ raczej maslo
Małe ptaki raczej nie będą tego jadły, ja sypię to bażantom i kuropatwom.
Najlepszy jest słonecznik, jedzą go wszystkie ptaki, zamawiam przez internet, taniej niż w sklepie, kule tłuszczowe, słoninę jedzą sikorki i sójki.
Kule i inny pokarm można przed zimą kupić np. w Lidlu lub w zoologicznych sklepach.
Kosy i kwiczoły bardzo lubią jabłka.
Witam, czy można do karmienia używać siemienia lnianego? Pozdrawiam i dziękuję za Ptasią strefe.
Ja używam...ale poprzednio je miele w młynku .Siemię lniane , złote...nie to palone
Dziekuje , bardzo przydatny filmik
jak dokarmiam ptaki slonecznikiem siedza sikorki golebie wróblem i inne a wiosna i latem mam nmniej komarów brakuje jeszcze jeżyków
najważniejsza uwaga końcowa,.. albo regularnie dokarmiasz i zawsze ptaki będą mogły polegać na Tobie,.. albo wcale,.. wtedy mocniej się napracują, ale dadzą sobie radę,.. przeżyją bez Ciebie:)
ptaki się w siatkę nie zaplątują, kule tłuszczowe wieszasz na bieżąco, nie rób zapasów w lodowce:)))
Dziękuje, super film. Czas na zakupy :D A można podawać owoce i pokarm zwierzęcy (suszone drewnojady czy mączniki)?
wspaniała wiedza..bardzo się przyda..dziękuję bardzo..to piękne co Pan robi
Konsekwencja w dokarmianiu jest dla mnie zrozumiała, zatem kiedy przerwać dokarmianie (Mam na myśli okres wiosenny) tak, aby nie narazić ptaków na głód?
Zobaczysz ..jak pojawia się muszki i inne robaczki na wiosnę... należy przestać dokarmiać
dzięki
Dobry materiał kolego
Pozdrawiam
Mamy w naszym karmniku coraz więcej ptaków. Dziś niestety tez pierwszą ofiarę karmnika. O szybę tarasu zabił się krogulec.
Co nakleić na szybę by była dla ptaków widoczna?
Bardzo mnie zmartwiła ta niepotrzebna śmierć.
krogulec sam jest sobie winien, one specjalnie zaganiaja drobnego ptaka tak by ten rozbil sie o szybe i nie trzeba bylo za nim dlugo latac, kto mieczem wojuje...
@@tucobenedictopacificojuanm168 Karmniki powinny być montowane blisko krzewów gdzie ptaki będą mogły się tam schować przed krogulcem przynajmniej na chwilę.Nigdy karmnik nie może być na otwartej przestrzeni lub za murami budynków.Tak wtedy dokarmimy również krogulca który z łatwością będzie wyłapywał ptaki z zaskoczenia.
Kiedy zobaczysz ile ptaków zabija u Ciebie w karmniku krogulec nie będzie ci go już szkoda.
Paski takie jak na ekranach drogowych albo sznureczki.
Każdy drapieżnik w biotopie jest na wagę złota,łapie chore i osłabione osobniki powodując tym samym równowagę biologiczną.
Witam serdecznie. Czy w koronie brzozy można powiesić budke i czy jak drzewo zarośnie liśćmi nie utrudni to ptaką dostepu do niej latem a nawet wczesną wiosną. Pozdrawiam.
spokojnie dadzą radę :) Pytanie dodam do QIA bofajne. Pozdrawiam
Dzięki. Pozdrawiam.
Mi się wydaje, że wolą niełuskany słonecznik ze względu na lepszą wartość smakową...łuskany jest wywietrzały, bardziej suchy i przez to gorszy w smaku. Uważam tak, bo ja wszelkie orzechy wolę w skorupkach, mimo, że trzeba je rozłupywać, ale smak znacznie lepszy ;)
to prawda i orzechy i slonecznik w lupinach sa swiezsze, nie zjelczale, nie stare
super film
Super filmik. 👍
Bardzo fajny film
Bardzo istotna rzecz... Karmić regularnie .Mowi się,że zaczynamy dokarmiać ptaki ,kiedy spadnie snieg ...to nie prawda ...u mnie rzadko pada snieg...zaczynam dokarmiać... wtedy kiedy sikorki pukają mi do okna ...nie żartuje. Co roku ,jest to inna data ,w zależności od tego ,kiedy robi się zimno ...To wielka frajda pomagać naszym braciom mniejszym 😊
Fajny film i przydatny, wielkie dzięki :-) A siemię lniane-oleista roślina, masz jakieś spostrzeżenia?
Z mojego doświadczenia: siemię lniane jest w karmniku ignorowane przez większość drobnych ptaków... Tylko gołębie zjadają wszystko co jest ziarnem ;)
Mieszkam w Berlinie, w Zielonej Górze zawsze wywieszałam słoninkę i ptaki szalały, a tutaj nie ruszają ^_^ Ziarna wyjadają do zera, a ze słoniną nie wiedzą co zrobić :D
Bogaty kraj nie wiedzą co to słonina
Ja na dużą zakrętkę od słoika sypnąłem zmielone orzechy i ziarna słonecznika.
Zalałem to roztopionym wcześniej na patelni i schłodzonym smalcem.
Wstawiłem do stężenia do lodówki.
Na drugi dzień położyłem na parapecie i przyleciały różne ptaszki.
Sikorki, dzwoniec, czyżyk, szpak.
W dwa dni było wyskubane do cna.
Aha - w tej zakrętce wybiłem dziurkę z boku, żeby przewiązać takie "korytko" sznurkiem.
To może być również jakaś plastikowa pokrywka z opakowań po różnych rzeczach kupowanych w sklepie.
Ale nigdy nie wolno położyć takiego "korytka" w taki sposób, żeby ostre zakończenie brzegu, było do góry.
Po prostu - ptaszki mogą się skaleczyć w łapki.
Zabiegów województwa jesteś jeśli wolno spytać?
Z jakiego?
@@piotrbrodkorb2299
Nie ma potrzeby pisać po raz drugi, można edytować wcześniej napisany post, z prawej strony na końcu wiersza.
Dziękuję
Dobry filmik
W sklepach dostepne sa tez suszone larwy czy gasiennice. Czy to tez jest dobrym pokarmem dla ptakow?
Szczerze nie próbowałem. Może warto spróbować choć lepsze na pewno będą żywe larwy mącznika :)
Mam pytanie o ilość karmy.
U mnie mają pokarm mieszany czyli zborze plus inne nasiona + słonecznik do tego pyzy i słonina.
W pierwszej kolejności jedzą praktycznie tylko słonecznik i to w każdej ilości.
Ile im tego słonecznika dawać bo z tego co zauważyłem nawet jak bym im z rana dał z pół kilo to wieczorem nie ma już prawie nic.
Oczywiście mam kilka karmników i masę drzew i krzewów około 600 które sam posadziłem, więc ptaków jest zatrzęsienie.
Od wiosny do jesieni jest ciągłe ćwierkanie i śpiewanie mi to się podoba ale moja to mi marudzi że nie idzie spać bo cały czas hałasują.
Co do budek to nie mam bo praktycznie większość uwielbia gniazda robić w Tujach mam te żywotnik zachodni brabant około 300 szt
a on jest duży i gęsty. Koty nie wejdą bo biegają psy po ogrodzonym podwórku więc ptaki mają spokój.
Witam, w sprzedaży jest kilka rodzajów ( kolorów) prosa czy ma to jakieś znaczenie dla ptaków ?
Ja używam żółte i czerwone. nie zauważyłem różnicy mazurki jedzą tak samo dobrze to i to , innych kolorów nie próbowałem.
Jaki pokarm polecasz do dokarmiania gili?
Witam,
Mam dwa pytania, mianowicie, czy te kule tłuszczowe się czasem nie psuja? Należy je jakoś odpowiednio przechowywać?
I drugie pytanie, czy ptaki się nie zaplatają w siatkę od tych kul?
Super kanał:)
Pozdrawiam
Porządne kule tłuszczowe powinny mieć datę przydatności. Niekiedy bardzo długą. W ciągu sezonu nie powinny się zepsuć. Jednak warto co jakiś czas rzucać okiem czy nie pleśnieją jeśli tak to taką kule należy wyrzucić.
Siatka jest dla ptaków bezpieczna - nie zaplątują się.
Ptasia Strefa Dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam:)
gdzie można dostać ten granulat?
Ja kupowałem na allegro , mój robi firma Megan
DZIEKUJE.
Cześć, czym dokarmiać łabędzie na stawie parkowym jesienią i zimą ?
Ja w ciągu niecałych trzech miesięcy skarmiłam już 20 kg słonecznika, niewielką ilość prosa, kilkanaście kul tłuszczowych, parę kilo jabłek i trochę słoniny, czasami daję rozdrobnione orzechy włoskie lub fistaszki w siatce ( sójki je uwielbiają, podobnie jak kule ).
Przylatują sikorki, wróble, sójki, kosy ( i nie wiem co jeszcze 😀) a ostatnio pojawił się terrorysta w postaci kwiczoła, który odgania kosy od karmnika, myślę że chodzi mu o jabłka, o które konkuruje z kosami.
Na polu sypię trochę kaszy, płatków owsianych i pęczaku, bo nie mam innego ziarna, dla bażantów i kuropatw.
Bardzo mądrze pan mówi, ze trzeba być w karmieniu konsekwentnym i odpowiedzialnym a ja dodam, nie traktować tego jako jednorazowej atrakcji dla dzieci.
wszystko przemarznięte, kule trzeba skruszyć- ja nawet łopatą i młotkiem nie mogłem rozbić. Na mrozie chętnie jedzą pokruszone kule bez siatek, słonecznik pokruszony i nie, orzechy, masło, smalec. Troszkę dziobały jabłka i po raz pierwszy pomarańczę. W mieszankach jest około 2 % siemienia lnianego i więcej nie zjedzą. Przemarznięte, po śniegu nawet się włóczą. Ciekawe gdzie spędzają noc, bo ptaków nie widać.
@@kartrok3072
Też mnie to ciekawi, gdzie spędzają noc, wrony to wiadomo w gniazdach ale reszta😀
Masła bałam się dawać, nie wiem czy wolno, tak samo z pomarańczami, to nie nasze owoce, wolę nie eksperymentować.
Do połowy kwietnia ilość skarmionego u mnie słonecznika wzrosła do 50 kg.
Jeszcze trochę podkarmiam ale powoli odstawiam ich już od cycka na szczęście mało ptaków przylatuje...teraz będzie tylko woda.
Jeszcze nie sprawdziłam bo to cenowy rarytasik, ale poleca się suszonego mącznika (można kupić pakowany) lub w postaci mączki do wyrobu swoich kul tłuszczowo - robalowo - nasiennych.
A siemię lniane?
w małej ilości
@@kartrok3072
Nie chcą jeść.
Dzień dobry :) kupiłam niedawno karmnik na ziarna, dzisiaj go wytestowalam, przylatuje mnóstwo sikorek! Tylko zastanawiam się czy powinnam teraz je karmić? Jest 9 stopni na dworze w nocy 3. No ale jest już niemal 10 listopada... może karmić je na razie 2-3 razy w tygodniu?
Należy karmić kiedy spadnie śnieg, na jesieni jeszcze znajdują jedzenie, gorzej w zimie i na wiosnę, kiedy nie ma pokarmu.
Wydaje mi się, że z karmieniem co kilka dni to nie jest dobry pomysł, ptaki szybko spalają i kiedy przylecą do karmnika wyczerpią swoją energię.
Dziękuje panu,przydadzą mi się te informacje.Kocham sikorki bo są śliczne i malutkie,najbardziej nie lubie gołębi bo muszę potem zdrapywać odchody.Mam takie pytanie-czy to prawda że można karmić kowaliki owocami?Bo ostatnio był u mnie w karmniku.Liczę na odpowiedź.
Nie ma nic złego w wykładaniu owoców dla ptaków. Wiele z nich w tym także sikory lubi urozmaicać swoją dietę. Podobnie może być z kowalikami - one same zweryfikują czy owoce im odpowiadają czy nie. A co do samych owoców to polecam przede wszystkim jabłka.
Witam! A jak się Pan ustosunkowuje do stwierdzenia, że dokarmianie ptaków osłabia populację w taki sposób, że słabsze osobniki dzięki dokarmianiu przeżywają zimę, której normalnie by nie przetrwały i potem swój "gorszy" materiał genetyczny przekażą potomstwu...
Z jednej strony pomoc naszym braciom mniejszym a z drugiej osłabianie jako tako gatunku. To sprawia, że mam wątpliwości czy lepiej dokarmiać czy lepiej zostawić naturę samej sobie akurat w tej kwestii (bo oczywiście, ludzie zmienili już pewne aspekty w środowisku tak, że niektóre gatunki do przetrwania potrzebują pomocy człowieka)
Witam .mam smalec i skwarki (nie solone) czy to wszystko moge połączyć z nasionkami czy skwarki raczej nie pasuja dla ptaszków ?
+Danuta W. Można dawać nawet mięso mielone. Ważne żeby nie było zjełczałe i bez ani grama soli.
Siemię lniane?
U mnie się nigdy nie sprawdzało. Jak pytałem o to widzów to odpowiadali to samo lub że schodziło dość słabo...
Ja wieszam sam ( nie solony ) smalec . Od paru lat . Wkładam do siateczki i na sznurku wisi . Sikorki co rano przylatują
Słonecznik wyłuskuje się chemicznie i one to czują-unikają chemii jeśli mogą
Sonyh50alfa
A to ciekawe, przy pomocy czego?
Nie zgodzę się. Daję ptakom łuskany i rąbią, aż im się uszy trzęsą. Słonecznik łuskany znika raz-dwa. Zatem - chyba nic nie czują...
@@ewaeswu Pewnie że znika,jak ptaki są głodne i nie świadome co jedzą, aby przetrwać.Od razu się nie
umiera, śmierć przychodzi po czasie. Ludzie też pewnie nieświadomie, spozywają np; E 420 - glutaminian sodu ( poprawiacz smaku)
wywołujący alergię i cukrzycę,- jedzą bo im smakuje.
Rozumiem że jesli mozna uzyc nasion lnu to takze chia będzie ok?
Nie wiem czy nasiona chia nadają się do karmienia ptaków. Szałwia hiszpańska (chia) nie jest spokrewniona z lnem zatem jedno z drugiego wynikać nie musi. Nie zmienia to faktu że siemienia lnianego w moim karmniku nic nie zjada (podobnie ma bardzo wiele osób) . Niezależnie od tego, że poleca je bardzo wiele poradników ochrony ptaków...
Witam serdecznie mam do Pana pytanie jako do specjalisty mam na działce dwie budki lęgowe dla sikorek czy mogą być umiejscowione blisko siebie ok 3m bo tak mam drzewa i jeszcze jedno pytanie czy sikorki mogą wyłapywać murarkę ogrodową w locie bardzo dziękuję z góry za odpowiedź Pozdrawiam
W przypadku budek powieszonych tak blisko jest mało prawdopodobne żeby były zajęte przez ten sam gatunek. Wyjątkiem może być wróbel czy mazurek. Co to murarki to Sikory rzadko łapie owady w locie. Potencjalnie mogą zjadać larwy jeśli miałyby łatwy dostęp. Myślę że nie szukałbym to zasiłek jakiegoś poważnego konfliktu. Pozdrawiam serdecznie
Sorki, o siemieniu już było wcześniej, czego nie zauważyłam. Ale czy można je dołożyć do samodzielnie robionej kuli tłuszczowej?
+Ren G Dodać można, ale czy ptaki będą zachwycone wątpię. U mnie tego nie jedzą, dlatego już dawno nie korzystam z lnu. Do kul warto dodać mielonej pszenicy, to dobry i zdrowy wypełniacz za grosze.
+Ptasia Strefa Dzięki za odpowiedź.
Ptasia Strefa ...tak ,to ciekawe ,ze ptaki nie lubią nasion lnu .
Mam pytanie ,co zrobic zeby wrocily sikorki do karmnika ?
Kazdego roku dokarmiamy ptaki ,byly to najczesciej sikorki .Od dwoch lat czeredy wrobli oblegają karmnik i odganiaja sikorki .Wroble wyjadają wszystkie ziarna oprocz ...lnu oczywiscie .
Nie mam nic przeciwko wroblom ,sa u nas caly rok i niech tak zostanie .Ale żal mi sikorek ktore boją sie tych wrobli. Wywieszalam osobno słoninkę ,zeby choc cos dla sikorek zostało ale wroble je przepędzają .