Ha még aktuális a kérdésed, akkor mindenképpen érdemes elmenni egy íjászegyesületbe, de legalábbis egy íjász szakboltba, ahol erre és még sok más kérdésedre meg tudják adni a választ. Ugyanakkor az íj kiválasztásánál figyelembe kell venni a testalkatod (fizikai állapotod, amely meghatározza az íj erősségét), ki kellene választani a sok lehetőség közül a neked megfelelő lövéstechnikát (ez vicces módon, valószínűleg majd csak tanulás közben fog kiderülni, ahhoz persze már szükség lesz valamilyen kezdetleges felszerelésre, tehát íjra is) és annak megfelelően le kell mérni a saját húzáshosszodat (a Kassai-féle lövéstechnikával sokkal nagyobb lesz a húzáshosszod, mint pl. a standard 2 fixpontos angol lövéstechnika alkalmazásával). Ezután, illetve emellett még ki kell választani a megfelelő merevségű és kialakítású vesszőket. Összefoglalva, az íjászat 3 fő elemének (azaz az íjász, az íj és a vessző) össze kell passzolnia. Kezdetben inkább gyengébb íjat válassz, hogy jól meg tudd tanulni, be tudd gyakorolni az alapokat.
Tisztelt Barantások! Szeretném megkérdezni, hogy honnan tanulták ezen alapokat, illetve a technikát? Válaszukat előre köszönöm! Tisztelettel: Kovács Ádám
Ha jobbkezes, illetve ha a jobb kézzel húzza az ideget, akkor igen. A bal kézzel történő feszítés esetén értelemszerűen minden tükörképszerűen történik.
Egy a fő probléma. Nem három ujjal használták a nomád íjakat. A hegyek, amelyek felfele álltak a magyar tegezben, nem könnyítenék meg a háromujjas technika használatát. Íjászgyűrűvel egyszerűbb. Kis célokra, gyenge íjakkal abszolút működik ez a baranta technika, de az emberi test anatómiájából kifolyólag erősebben tudsz feszíteni ha a hüvelykujjas feszítésre jellemző kéztartást alkalmazod. Ha gyalogos íjászat a cél, akkor érdemes lenne inspirálódni a török íjászatban is, illetve a húzókézben tartani a vesszőket. A khatra technikát már nem fejtem ki, mert így is hosszú lett a kommentem. Köszi. Üdv.
Ebben sok igazság van, a saját tapasztalataimmal is alá tudom támasztani. Ugyanakkor a Baranta és a Kassai-féle lovasíjászat valahol a magyar hagyományokról is szól, amibe a török íjászat már nem biztos, hogy belefér (bármenyire is a legfejlettebbek vagy leghatékonyabbak közé sorolható, legalábbis ami a 15. századot illeti). Tudomásom szerint a magyar harci kultúrában többnyire nem írásban, hanem szóban adták át a tudást. Mivel a magyar íjásztechnikáról tudtommal nem maradt fenn részletes leírás és a magyar hagyományőrzést bizonyos dolgokban sajnos megszakította a romboló idegen propaganda, ezért a hagyományos magyar íjásztechnikáról jelenleg nincs egyértelmű, történelmileg hiteles információ... a "Szaracén Íjászat" című könyv (és más, ázsiai területről származó - kínai, koreai, japán, stb. - egyéb szakirodalom) ad ugyan némi támpontot vagy ötletet arra vonatkozóan, hogy hogyan lőhettek, milyen technikát vagy technikákat használhattak az őseink, de ez valószínűleg még mindig nem elegendő a múlt, a jelen és a jövő egyértelmű összekapcsolásához ebben a témában (pl. ha már többek között felmerült a magyar "homokóra" vesszőtegez alkalmazása a hegyekkel felfelé betárazott vesszőkkel, hiszen többek között erről sem ír pl. a "Szaracén Íjászat" című könyv). Ha esetleg időközben mégis előkerülne egy hiteles írás vagy bizonyított, egyértelmű információ ezzel kacsolatban, szívesen megnézném.
@@szabi1978 bizonyított, hiszen a Zengő Nyíl történelmi íjásziskola is hitelesen oktatja az íjászatot Magyarországon. A fő gond, hogy nem kellőképpen komplex az a módszertan, ahogy érveltek sokan ilyen esetekben. Pengés heggyel bizony bizony kassai töltéssel megvágod magad. De ami még tiriviálisabb, és talán előremutató/és egyszerűen levezethető szisztéma, azt az alábbiakban ismertetem. Az íjak fontereje nem volt mindig pontosan ismert, és a vesszők se voltak mindig pontosan az íjhoz kalibrálva. Namármost mediterrán húzásnál az íj markolatával nagyobb mértékben súrlódik a vessző, mint gyűrűs módszerrel. Ez azt is jelenti, hogy a spine érték-a vessző merevsége jobban befolyásolja a vessző egyenes röptét. Tudja mindenki, aki egy kicsit is utánanézett már ennek, hogy a vesszőre két egymásra 90°os irányvektor hat nem ablakos íjak esetében. Egy irányvektor, amit az ideg fejt ki azzal, hogy a markolat közepe fele tart oldás során. Egy erre 90°-os irányvektor pedig a markolat helyzete miatt lép fel a vessző röppályája során. Következtetés: Gyűrűs módszernél van esély arra, hogy a vessző nem végig súrlódva a markolaton, kevésbé fog S alakú pályán repülni, eltérő paraméterekkel rendelkező vesszők is egyenesen repülnek. Szóval megköszönném, ha nem népnevekből fakadó lózungok alapján állnának sokan a hagyományőrző íjászathoz, hanem annak a fizikai alapjait is ismernék-főleg ha erre magyarságtudatot is szeretnétek építeni. Annak legyen szakmai alapja is. Később vastag viseletben is észre lehet venni, hogy nem csap az alkarhoz a nyílvessző, nagyobb húzáshossz érhető el. Amit a pengés nyílvesszőknél ecseteltem, a kassai töltés nem fog működni nehéz harci vesszőkkel. Húzókézben is lehet tartani több vesszőt, miután a hengeres tegezből ki lett véve. Nincs hiteles forrás? Dehogynem nincs. Csak a szemellenzőt le kellene venni mostmár 2024 végén.
Lenne egy kérdésem,: Ebben a stílusban, (Kassai Lovasíjász Iskola (Kassai Original System) rendszerére) tud dolgozni a hát? Csak mert a vidó bemutatójánál ez nem megy.
Ebben igaza van, de itt nem állította senki, hogy a Kassai-féle lövéstechnika történelmileg helyes vagy hiteles (márcsak azért sem, mert mint tudjuk, nem működik a harci vagy pengés vadászhegyekkel), viszont a lovasíjászat sportként történő alkalmazásához nagyon jól alkalmazható. Tudomásom szerint a Lajos is szeretett volna hüvelykujjal lőni, de egy sérülés miatt nem tud, legalábbis nem mindkét oldalra... ezért a standard angol 2 fixpontos technikát mediterrán horgonyzással módosította és alkalmazza úgy, hogy működjön lovaglás közben (T-"vonalba húzás" mellkasra, illetve kulcscsontra, az oldáskor hátra csapódó kézre pedig nagy valószínűséggel az íjász lóháton történő stabilitásának megtartásához van szükség).
Kedves Barantások! Az alapok nagyon stabilnak tűnnek, látszik, hogy a Kassai-rendszertől vettétek át. Érdemes lett volna ezt a videóban elmondani, legyetek büszkék rá, hogy egy jól felépített rendszertől vettetek át mozdulatokat (főleg, ha a Kassai Iskola alapító Mesterével, Kassai Lajossal is konzultáltatok ez ügyben). Hiánypótlásként én a videó leírásában megjelölném forrásként Kassai Lajost. Még akkor is, ha tettetek hozzá saját ötletet...
Jó kis videó! : Egy íjász!
Majdnem leestem a székről, mikor, 1:30-nál azt mondta az oktató, hogy innen kezdve tudnak íjászkodni. :-)
Szuper videó, köszönöm a feltöltését!
Szuper video, nagyon motival! :)
Szuper bemutató
A délszlav háborúban a 90es években voltak cifrább dolgok is...
Jó videó.
Értékes a tudás, amit mutat a videó - sajnos rossz minőségben.
awesome! thx for sharing
Én segítséget kérnék 14 vagxok mien erőségü ilyat es mekora nyilat vegyek hozzá? Köszönöm a választ
Ha még aktuális a kérdésed, akkor mindenképpen érdemes elmenni egy íjászegyesületbe, de legalábbis egy íjász szakboltba, ahol erre és még sok más kérdésedre meg tudják adni a választ.
Ugyanakkor az íj kiválasztásánál figyelembe kell venni a testalkatod (fizikai állapotod, amely meghatározza az íj erősségét), ki kellene választani a sok lehetőség közül a neked megfelelő lövéstechnikát (ez vicces módon, valószínűleg majd csak tanulás közben fog kiderülni, ahhoz persze már szükség lesz valamilyen kezdetleges felszerelésre, tehát íjra is) és annak megfelelően le kell mérni a saját húzáshosszodat (a Kassai-féle lövéstechnikával sokkal nagyobb lesz a húzáshosszod, mint pl. a standard 2 fixpontos angol lövéstechnika alkalmazásával). Ezután, illetve emellett még ki kell választani a megfelelő merevségű és kialakítású vesszőket. Összefoglalva, az íjászat 3 fő elemének (azaz az íjász, az íj és a vessző) össze kell passzolnia.
Kezdetben inkább gyengébb íjat válassz, hogy jól meg tudd tanulni, be tudd gyakorolni az alapokat.
Nagyon jó, de egy mikrofon beszerzését azért tudnám ajánlani, akkor hallani is lehet amit mondtok :)
Tolle Performance
Tisztelt Barantások!
Szeretném megkérdezni, hogy honnan tanulták ezen alapokat, illetve a technikát?
Válaszukat előre köszönöm!
Tisztelettel:
Kovács Ádám
Ezek az alapok nagyon sok helyen megtalálhatóak, de eléggé hasonlítanak a Kassai féle lovasíjász alapokra.
Átteszi a vesszőt bal oldalra???
Ha jobbkezes, illetve ha a jobb kézzel húzza az ideget, akkor igen. A bal kézzel történő feszítés esetén értelemszerűen minden tükörképszerűen történik.
Egy a fő probléma. Nem három ujjal használták a nomád íjakat. A hegyek, amelyek felfele álltak a magyar tegezben, nem könnyítenék meg a háromujjas technika használatát. Íjászgyűrűvel egyszerűbb. Kis célokra, gyenge íjakkal abszolút működik ez a baranta technika, de az emberi test anatómiájából kifolyólag erősebben tudsz feszíteni ha a hüvelykujjas feszítésre jellemző kéztartást alkalmazod. Ha gyalogos íjászat a cél, akkor érdemes lenne inspirálódni a török íjászatban is, illetve a húzókézben tartani a vesszőket. A khatra technikát már nem fejtem ki, mert így is hosszú lett a kommentem. Köszi. Üdv.
Ebben sok igazság van, a saját tapasztalataimmal is alá tudom támasztani. Ugyanakkor a Baranta és a Kassai-féle lovasíjászat valahol a magyar hagyományokról is szól, amibe a török íjászat már nem biztos, hogy belefér (bármenyire is a legfejlettebbek vagy leghatékonyabbak közé sorolható, legalábbis ami a 15. századot illeti). Tudomásom szerint a magyar harci kultúrában többnyire nem írásban, hanem szóban adták át a tudást. Mivel a magyar íjásztechnikáról tudtommal nem maradt fenn részletes leírás és a magyar hagyományőrzést bizonyos dolgokban sajnos megszakította a romboló idegen propaganda, ezért a hagyományos magyar íjásztechnikáról jelenleg nincs egyértelmű, történelmileg hiteles információ... a "Szaracén Íjászat" című könyv (és más, ázsiai területről származó - kínai, koreai, japán, stb. - egyéb szakirodalom) ad ugyan némi támpontot vagy ötletet arra vonatkozóan, hogy hogyan lőhettek, milyen technikát vagy technikákat használhattak az őseink, de ez valószínűleg még mindig nem elegendő a múlt, a jelen és a jövő egyértelmű összekapcsolásához ebben a témában (pl. ha már többek között felmerült a magyar "homokóra" vesszőtegez alkalmazása a hegyekkel felfelé betárazott vesszőkkel, hiszen többek között erről sem ír pl. a "Szaracén Íjászat" című könyv).
Ha esetleg időközben mégis előkerülne egy hiteles írás vagy bizonyított, egyértelmű információ ezzel kacsolatban, szívesen megnézném.
@@szabi1978 bizonyított, hiszen a Zengő Nyíl történelmi íjásziskola is hitelesen oktatja az íjászatot Magyarországon. A fő gond, hogy nem kellőképpen komplex az a módszertan, ahogy érveltek sokan ilyen esetekben. Pengés heggyel bizony bizony kassai töltéssel megvágod magad.
De ami még tiriviálisabb, és talán előremutató/és egyszerűen levezethető szisztéma, azt az alábbiakban ismertetem.
Az íjak fontereje nem volt mindig pontosan ismert, és a vesszők se voltak mindig pontosan az íjhoz kalibrálva.
Namármost mediterrán húzásnál az íj markolatával nagyobb mértékben súrlódik a vessző, mint gyűrűs módszerrel.
Ez azt is jelenti, hogy a spine érték-a vessző merevsége jobban befolyásolja a vessző egyenes röptét.
Tudja mindenki, aki egy kicsit is utánanézett már ennek, hogy a vesszőre két egymásra 90°os irányvektor hat nem ablakos íjak esetében.
Egy irányvektor, amit az ideg fejt ki azzal, hogy a markolat közepe fele tart oldás során. Egy erre 90°-os irányvektor pedig a markolat helyzete miatt lép fel a vessző röppályája során.
Következtetés: Gyűrűs módszernél van esély arra, hogy a vessző nem végig súrlódva a markolaton, kevésbé fog S alakú pályán repülni, eltérő paraméterekkel rendelkező vesszők is egyenesen repülnek.
Szóval megköszönném, ha nem népnevekből fakadó lózungok alapján állnának sokan a hagyományőrző íjászathoz, hanem annak a fizikai alapjait is ismernék-főleg ha erre magyarságtudatot is szeretnétek építeni. Annak legyen szakmai alapja is.
Később vastag viseletben is észre lehet venni, hogy nem csap az alkarhoz a nyílvessző, nagyobb húzáshossz érhető el. Amit a pengés nyílvesszőknél ecseteltem, a kassai töltés nem fog működni nehéz harci vesszőkkel. Húzókézben is lehet tartani több vesszőt, miután a hengeres tegezből ki lett véve.
Nincs hiteles forrás? Dehogynem nincs. Csak a szemellenzőt le kellene venni mostmár 2024 végén.
Lenne egy kérdésem,: Ebben a stílusban, (Kassai Lovasíjász Iskola (Kassai Original System) rendszerére) tud dolgozni a hát? Csak mert a vidó bemutatójánál ez nem megy.
Üdv, milyen típusú íj az a fekete piros? Köszi a választ.
A három újas fogás az angoloktól származik, ez az elfogadott sportíjász fogás, az őseink szerintem nem az angolok voltak!
Ebben igaza van, de itt nem állította senki, hogy a Kassai-féle lövéstechnika történelmileg helyes vagy hiteles (márcsak azért sem, mert mint tudjuk, nem működik a harci vagy pengés vadászhegyekkel), viszont a lovasíjászat sportként történő alkalmazásához nagyon jól alkalmazható.
Tudomásom szerint a Lajos is szeretett volna hüvelykujjal lőni, de egy sérülés miatt nem tud, legalábbis nem mindkét oldalra... ezért a standard angol 2 fixpontos technikát mediterrán horgonyzással módosította és alkalmazza úgy, hogy működjön lovaglás közben (T-"vonalba húzás" mellkasra, illetve kulcscsontra, az oldáskor hátra csapódó kézre pedig nagy valószínűséggel az íjász lóháton történő stabilitásának megtartásához van szükség).
nock=vessző-ajak bammmm
Ez a Kassai féle íjász módszer
Kedves Barantások! Az alapok nagyon stabilnak tűnnek, látszik, hogy a Kassai-rendszertől vettétek át. Érdemes lett volna ezt a videóban elmondani, legyetek büszkék rá, hogy egy jól felépített rendszertől vettetek át mozdulatokat (főleg, ha a Kassai Iskola alapító Mesterével, Kassai Lajossal is konzultáltatok ez ügyben). Hiánypótlásként én a videó leírásában megjelölném forrásként Kassai Lajost. Még akkor is, ha tettetek hozzá saját ötletet...
benne van a video alatti leirasban :)