👍 Subskrybuj moreleTV ➡ morele.tv/subskrybuj 🛒 Monitory 144Hz+ w Morele ➡ morele.tv/3rWBOC6 🛒 Monitory 27” 1440p 144Hz+ w Morele ➡ morele.tv/3g1IH2d 🛒 Monitory 4K w Morele ➡ morele.tv/3My8afL 📺 Link do przetestowanych monitorów i TV ➡ morele.tv/monitory ⚠ A tu znajdziecie najnowsze promocje na Morele ➡ morele.tv/Price-Man-Promki
To jest jakaś myśl, dziękuję za pomysł, teoretycznie planowałem kiedyś coś takiego, ale wolę to fajnie ogarnąć i zrobić to trochę bardziej profesjonalnie od A do Z zaczynając od prostego tematu profilowania (Wystarczy zwykłe darmowe oprogramowanie DisplayCal i "kolorymetr" pokroju Xrite I1 Display Pro [Hardware Unboxed zrobił fantastyczny materiał na ten temat] kończąc na pełnej "prawdziwej" sprzętowej kalibracji ze spektroradiometrem)
Generalnie największa zmiana jest w proporcjach - z każdym rokiem monitory robiły się coraz bardziej panoramiczne. Swoją drogą zupełnie tak jak Stilgar :D
Niby tak, aczkolwiek powstały też CRT o proporcjach 16:10 oraz 16:9 i tak się składa że są to moje ulubione proporcje. Szersze ekrany są.. fajne, ale nie do wszystkiego. Ma to wady jak i zalety :)
Jako użytkownik monitorów tego typu od końca 2001 roku, pamiętam że najbardziej bolały niskie kąty widzenia. Tę przypadłość miały dwa monitory, które posiadałem. Pamiętam że jeden kosztował ponad 2000 zł, więc nie mało w tamtych czasach. Był to philips. Gdy przychodzili do mnie koledzy to musieli siedzieć dosłownie za mną żeby widzieć coś na ekranie, siedząc z boku praktycznie nic nie było widać;)
Oj tak, zapomniałem o tym wspomnieć w filmie, ale kąty widzenia pierwszych monitorów LCD zarówno na matrycy TN jak i VA były często naprawdę złe tym bardziej porównując do CRT.
Nie wspomniałeś o jedynej wadzie CRT, czyli elektryzowaniu się powierzchni kineskopu (proponuje zrobić sobie test z „przyklejeniem” kartki do kineskopu, co prawda późnej w trinitronach ten problem zminimalizowano, ale to był już schyłek technologii). W TV to nie był problem, bo siedziało się daleko, ale w CRT osoby pracujące w tamtych czasach permanentnie z komputerem miały problemy z wysuszonym okiem. Po 5 latach pracy po kilkanaście godzin dziennie z monitorem CRT musiałem szukać rozwiązań zastępczych, kupowało się filtry z uziemieniem albo nosiło okulary zerówki. Dla takich osób jak ja, LCD było wybawieniem 😊
Bardzo podoba mi się Twój kanał 😊 nie spodziewałem się, że tak ciekawie ogląda się filmiki o telewizorach i monitorach 😊 robisz świetną robotę! Czekam na kolejne materiały i pozdrawiam! 😊
Problem z 60hz crt był poważny szczególnie dla laików czyli dla mnie w 2003r po godzinie grania naświetliłem sobie tak oczy że w nocy nie mogłem otworzyć oczu tak zaropialy a jak mi się udało to widziałem jak przez mgłę. Problem prawie zniknął przy ustawieniu 85hz . Problem całkowicie zniknął jak kupiłem LCD pozdrawiam
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Nawe w obecnie produkowanych LCD, zwłaszcza tych tańszych, wystarczy przemieścić swoją głowę o 10cm zwłaszcza w pionie, żeby wyświetlany obraz nieco zmienił kolory.
Jeny kocham Twoje materiały o monitorach i TV, sam przeżyłem w domu dwa TV CRT, i hej, no naprawdę były okej xd chyba ponad 30 calowy CRT był wyzwaniem by go eksmitować, na decku od deskorolki go po schodach "znosiłem", przy zdemontowanej obudowie xd z obudową nie przeszedłby mi teraz przez drzwi. Nie wiedziałem nic o TV plazmowych, teraz wiem, i myślałem o kupieniu takiego nawet, jako grzejnika xd
Co do plusów pierwszych lcd to sam mogę dodać jeszcze jeden, ustawienia geometrii obrazu. Do tej pory pamiętam ile razy trzeba było bawić się róznymi pokrętłami aby ustawić w miarę równe boki na kineskopach.
Prawda, bardzo dobra uwaga i mój błąd, że o tym nie wspomniałem - Geometria obrazu na LCDkach to aspekt bardzo ważny tym bardziej do prac biurowych i/lub designerskich/projektowych, gdzie to właśnie LCDki sprzedawały się hurtowo jak ciepłe bułeczki.
Fakt, LCD potrafi samemu równo umieścić obraz na ekranie, jednak to jest poraz kolejny wada jak i zaleta - nie raz spotkałem się z monitorami w których nie było żadnej opcji ustawienia obrazu "po swojemu" i po odpaleniu rozdzielczości o proporcjach innych jak te które ma monitor obraz był sztucznie rozciągnięty w celu wypełnienia ekranu. A czasem trafiałem na jeszcze bardziej komiczne przypadki gdzie po odpaleniu nienatywnej rozdzielczości o proporcjach 16:10 na monitorze 16:10 monitor wykrywał rozdzielczość nie prawidłowo i obraz był ściśnięty.. "Geometria"? - poza natywną rozdzielczością nie istnieje :l Bez "custom resolutiun utility" najlepiej nie zmieniaj wgl rozdzielczości.
Ja swojego crt - lg flatron - zmieniłem dopiero w 2012. Dopiero wówczas dałem się (nie bez oporów) przekonać na model ips. Do tego czasu w ogóle nie mogłem zrozumieć czemu znajomi przesiadali się ze swoich crt na (wtedy) badziewne LCD - szczególnie te na matrycy TN. Przecież nawet gołym okiem było widać ogromną różnice na niekorzyść LCD.
Ciekawy film - mogę dowiedzieć się jeszcze więcej o historii CRT i LCD. Fajnie też że wspomniałeś o męczeniu się wzroku bo na to uwagę zwraca wielu ludzi. Sam używałem CRT przez parę dni przy 110Hz i przy takim odświeżaniu wzrok nie męczy się praktycznie w ogólne. W każdym razie, ja dalej trzymam kciuki że CRT kiedyś wróci. Nie ma technologii idealnej. Tak jak bez LCD nie było by czegoś takiego jak smartfon czy kompaktowe laptopy jakie dziś znamy tak dla gracza kineskop może być lepszą opcją. Możliwość dostosowania rozdzielczości i odświeżania do swojego komputera i własnych preferencji to dla mnie duży +, w dodatku nie wiąże się to z żadną stratą w postaci rozmytego obrazu czy większych opóźnień. Rozmiary i waga to dla mnie nie problem. Zwłaszcza waga - monitor się wnosi i ustawia na biurku raz na kilka ładnych lat a nie biega z nim po mieszkaniu. Myślę że CRT ma jeszcze potencjał i gdyby udało się osiągnąć 500Hz na tej technologii to rozwiązalibyśmy w dużym stopniu problem z migotaniem ale też był by to absolutnie genialny sprzęt do gier. Lubię LCD, ale gdybym mógł mieć tubę która ma dobry obraz i nie będzie powodowała żadnego dyskomfortu, szczerze - wolał bym CRT zamiast LCD. Na marginesie.. tak, pamiętam o OLEDzie, ale i ten nie daje takiej swobody w zmianie rozdzielczości i odświeżania :D
Mam w piwnicy płaski monitor LCD z 2001r dla grafików. Znalazłem nawet recenzje kiedyś z 2001r na komputer świat gdzie cena tego monitora to było ponad 5000zł. Zacząłem szperać o tym monitorze w internecie bo dużo rzeczy w nim mi nie pasowało. Np. był zrobiony z old schoolowego białego plastiku, nie był do końca płaski jak współczesne monitory dodatkowo był idealnie kwadratowy. A to troche inny wygląd "pierwszych płaskich monitorów" jaki zapamiętałem z perspektytwy dzieciaka który grał w gry i widywał je w sklepach na półkach.
gdzieś na strychu przetrzymuje LCD z 2005, ponoć model z *najniższej* wtedy półki, jednak obraz.... żyletka, wiadomo roździelczość to chyba 1024x768, jednak wszystko jest wyraźne, a sam monitor leciutki jak piórko :)
JA do dziś pamiętam jak dźwigałem crt na lan party co kilka mc :D a już nie wspomnę jak się dorwałem do iiyamy 21 cali na trynitronie gdzie ciężko było ja komfortowo "złapać"
za tamtych czasów, kiedy szukało się czegoś do zastąpienia CRT , po przeszukiwaniach różnych for(um?) gdzie użytkownicy porównywali wady (i zalety... głównie wady) matryc tn ,va, ips , zazwyczaj użytkownik gdy już zgłębił tajniki temtu dochodził do konkluzji.. Lepiej Czekać Dalej
Mialem iiyame i Eizo 22" w proporcjach 3x4. Kupione jako używane z rynku dla DTP i grafików. One osiągały kosmiczne rozdzielczości. Ogólnie dochodziłem do maksimum kart graficznych które miałem a monitor ciągle dawał radę. Pierwszy LCD miałem 17" 1280x1024 - chyba Belinea od MaxDaty. W 2007 przesiadka na 2x22" 1680. A dziś 2x 27" 2 4k plus stary 22" FHD i ledwo mi starcza przestrzeni roboczej.
1:32 2006-2008? A to trochę dziwne z mojego punktu widzenia, kolega który pierwszego kompa miał w 2003 miał już wtedy jakiś tani LCD Belinea. Ja w nowym kompie z 2005 również i podczas kupowania nawet nie wchodziło w grę że będzie miał coś innego, inny kolega ze starszym kompem chyba też jakoś wtedy wymienił sobie tylko sam monitor. W 2008 uwzględniając otoczenie swoje i internetowe do jakiego miałem dostęp kojarzę tylko dwie osoby które używały CRT jeszcze wtedy które uchodziły już wówczas za coś kompletnie archaicznego, przy tym mój kolega który miał po prostu ten sam co kupiony w 2003 roku. Jak na moją intuicję to ta statystyka wydaje się jakaś przesunięta w czasie, bo imo 2005-2006 i potem to CRT był już jedynie archaizmem który w zachował się tam gdzie był jakiegoś czasu i nie opłacało się zmieniać, a nie pierwszą falą nowej zmiany.
Właśnie zdałem sobie sprawę, że oglądam to na moim 2 monitorze czyli iiyamie z 2001 i zupełnie wystarcza do swojej roli i nie odbiega poza rozdzielczością i czasem włączenia od Acera z 2017.
Stilgar, zrob recenzję jakiegos monitora z farmy BenQ, np Mobiuz EX2710Q albo EX2780Q, do tego moim zdaniem powinienes dodac w testach temat pracy w photoshop/premiere, czyli ogolnie obrobka zdjec i video pzdr
Ten FS, który pokazałeś to i tak nowy egzemplarz. Chociaż podświetlany świetlówkami, to i tak o wiele lepszy niż matryce w tanich, nadal sprzedawanych laptopach. Poszukaj takiego 15-calowego o rozdzielczości 1024x768 z matrycą sterowaną sygnałami TTL (a nie LVDS czy eDP jak obecnie). Chociaż panel był aktywny, to smużenie w nim nieco tylko mniejsze względem ekranów pasywnych w laptopach z lat 90-tych. Jak nie znajdziesz, to napisz do mnie - mam taki panel bez obudowy, ale powinien być jeszcze sprawny.
@@kebabowypablo466 Oczywiście że szkoda, ale jeśli przyjmie się że korzystam z niego głównie do przeglądania internetu to okazuje się że mógłby to być dowolny możliwy monitor i nie ma większego sensu kupować monitora za 700zł kiedy aktualny sprawdza się równie dobrze. Choć przyznam że odwzorowanie czerni/bieli jest tak złe że nie da się żadnego filmu obejrzeć w którym są ciemne sceny.
Obecne LCD monitory mają 2 wady: 1 nie ma nowych w proporcjach 4:3 idealnych do retro (mówię o nowych i w rozmiarze np 19 czy nawet 24 cale a co jak szaleć co szaleć) oraz w kolorze białym... napisał to gość siedzący przed 19 cali TN monitorem marki Iyama o proporcjach 5:4 ;)
Stilgar. To wspomnienia z przeszłości. Sam miałem 19 Samsunga /CRT/ wielka kolumbryna ale fajnie się grało i..projektowało. Długo nie mogłem przyzwyczaić się LCD-ków. CRT i plazma to było to. Teraz to tylko historia. Mam prośbę. Zrób odcinek - porównanie IPS, kontra nanoIPS, kontra VA.
Mój pierwszy PC był z monitorem 17cali CRT firmy HIVISION. ale to był lans kiedy wszyscy znajomi mieli 15 i 14 cali 😂 a potem przesiadka na nowy komputer z Intel C2D i monitor LCD Samsung 21.5 cala który do dnia dzisiejszego działa 😃
też miałem swój pierwszy PC po wyjściu z wojska do cywila 17 calowego HIVISION 3 lata działał i problem z włącznikiem coś tam ze stycznikiem jak pamiętam ale cóż nie naprawiałem tylko zakupiłem nowego 19 lcd asusa
Monitory monitorami, ja kupiłem GN800 od LG i bardzo dziękuję za jego polecenie, jest wręcz idealny dla mojego XSS (1440P@120FPS + FreeSync). Pojawia się jednak problem z doborem głośników. Można liczyć na jakieś propozycje w oddzielnym materiale od Grupy Morele? Pozdrawiam Jakub.
Ja aż takim dużym ekspertem nie jestem, ale swego czasu jak szukałem czegoś dla siebie to praktycznie wszyscy polecali Presonus Eris 3.5 (Są też większe wersje) [Cena to okolice 450zł, używki tańsze] i odkąd je kupiłem to jestem w szoku jak dobrze mogą brzmieć tak proste i relatywnie małe głośniki, więc z całego serca od siebie mogę polecić Erisy 3.5, ale z podkreśleniem, że przetestowałem może 6 różnych par głośników i nie jestem ekspertem.
Prosze o recenzje monitora Samsunga 4k Neo 8 240hz Nigdzie nie moge znalesc polskich recenzji a tobie ufam i cenie twoje zdanie na temat sprzetu. Mam nadzieje ze za tydzien zobacze recenzje tego monitora :)
Sony Trinitron FW900 jeśli chodzi o monitory, zdecydowanie. Ogólnie w CRT im większy sprzęt tym większy zegar, więc automatycznie na więcej pozwala i najczęściej przychodzi z większą natywną rozdzielczością. Aktualnie FW900 kosztuje miliony monet i jest uważany za święty graal (Około kilka tysięcy złotych na rynku US), chociaż nie jest to oczywiście jedyny taki monitor
Coś tu poszło nie tak. Pierwsze LCD może i były reklamowane parametrami jakie wymieniłeś ale nie były to ich główne zalety. Czasy ich pojawienia to okres intensywnego rozwoju IT w wielu branżach. Do wygodniej pracy w 'wordzie' potrzeba było wyższych rozdzielczości i ostrości obrazu... w CADowych programach potrzebna była geometria... Dodatkowo trzeba było 8h siedzieć 50cm od ekranu. Pamiętam przesiadkę i pamiętam świadomość od początku że LCDki nie nadają się do zabawy.
Mam w domu dwa trinitony i z jednego korzystam codziennie. A i mam LCD z 2007 roku i jest bardzo dobrej jakości ale to jest monitor typowo do grafiki .
Niestety wymagał lekkiej naprawy i przyciski od menu nie działają, a sam panel jest bardzo nietypowo wręcz "rozlany" czy jakby "wypalony", ale fakt faktem nadal robi to co ma robić i dopóki nie będziemy szczegółowo patrzeć na minusy to działa świetnie
ja wiedziałem że są gorsze a i tak go kupiłem bo jest mniejszy i zabiera mniej miejsca. Taka sama sytuacja była z słuchawkami na BT pierwsze były okropne ale miałem dość jacka i przesiadłem się na gorsze z BT. nie zawsze jakość jest najważniejsza ale producenci to sprytnie wykorzystują
Co kto woli. Gdyby tak pominąć wszystkie wady urządzeń bezprzewodowych to powiedział bym że są lepsze niż te z kablem. Jednak ciężko mi tak po prostu ominąć choćby fakt że trzeba to ciągle ładować. Nie ma nic bardziej irytującego niż słuchanie muzyki i ten dźwięk że pada ci bateria.. bateria która z czasem straci żywotność i będzie padała coraz częściej. Co prawda takie słuchawki np naładują się w moment ale jednak, musisz zrobić przerwę. Do tego sam fakt że jest to na BT - ja mam słuchawki JBL TUNE500BT i wiecznie jest z nimi jakiś problem. Niby są włączone ale nie można się z nimi połączyć. Muszę je wyłączyć, włączyć i może wtedy się uda. Tym czasem ten jakże skomplikowany jack który wsadzasz w gniazdo i o zobacz *działa*. No a ostatni minus to taki że mój PC nie ma BT a nie chce kupować głupiego modułu za 1/3 ceny słuchawek tylko po to żeby używać ich zamiast tych na kabel :b
Jak wchodziły te monitorki LCD to mówiłem że to się nie przyjmie. Kiepskie kolory beznadziejne konty widzenia. Jedyny plus. Takich paneli to wielkość i waga. Nic wiencej
Prawdę mówiąc pierwszy monitor LCD zobaczyłem w okolicy 2005 roku w jakimś markecie na wystawie i zakochałem się odrazu :P w porównaniu do bani cienki, lekki, obraz ostry jak żyletka w porównaniu do CRT faktycznie trochę bardziej "wyblakłe" kolory ale do pracy w cadzie i programowania coś pięknego. Tym bardziej że jestem mocno wrażliwy na migotanie obrazu - CRT poniżej 120Hz w zasadzie jest dla mnie niezdatny do użytku.
mam stary monitor LG niczego mu niebrakuje tylko mam dziwną zależność że 75 hz osiąga na kablu dvi tylko do 800x600 natomiast na vga maks rozdziałke 1280x1024 niskie opóźnienie matrycy 3ms według instrukcji i pełną palete barw ponad SRGB brat ma nowszy ekran na matrycy ips(moja to tn) i ma dużo gorsze kolory :D
Gorsze bo właśnie mniejsze pokrycie RGB, miałem Lenovo ideapad gamig3, i go sprzedałem bo to i w grach bardzo blady ekran był. Chyba tylko 45% pokrycia rgb,
👍 Subskrybuj moreleTV ➡ morele.tv/subskrybuj
🛒 Monitory 144Hz+ w Morele ➡ morele.tv/3rWBOC6
🛒 Monitory 27” 1440p 144Hz+ w Morele ➡ morele.tv/3g1IH2d
🛒 Monitory 4K w Morele ➡ morele.tv/3My8afL
📺 Link do przetestowanych monitorów i TV ➡ morele.tv/monitory
⚠ A tu znajdziecie najnowsze promocje na Morele ➡ morele.tv/Price-Man-Promki
HP Omen 27i - mozesz zrobic recenje tego monitora? wyglada bardzo ciekawie i specyfikacja rowniez
Podobają mi się takie filmy gdzie mówisz właśnie o takiej technologii "troszkę starszej" i można zobaczyć różnicę między nowszym a starszym ;)
Cieszę się bardzo, że się podobają, zawsze miło takie komentarze poczytać
Witam:)
Zrób film o tym jak zacząć zabawę z kalibracja obrazu. Czego używasz i co warto kupić na początek:)
Jestem za
Był już chyba taki film nagrany razem z zmaslo
To jest jakaś myśl, dziękuję za pomysł, teoretycznie planowałem kiedyś coś takiego, ale wolę to fajnie ogarnąć i zrobić to trochę bardziej profesjonalnie od A do Z zaczynając od prostego tematu profilowania (Wystarczy zwykłe darmowe oprogramowanie DisplayCal i "kolorymetr" pokroju Xrite I1 Display Pro [Hardware Unboxed zrobił fantastyczny materiał na ten temat] kończąc na pełnej "prawdziwej" sprzętowej kalibracji ze spektroradiometrem)
@@MizuuV12 ja też B)
Generalnie największa zmiana jest w proporcjach - z każdym rokiem monitory robiły się coraz bardziej panoramiczne. Swoją drogą zupełnie tak jak Stilgar :D
Niby tak, aczkolwiek powstały też CRT o proporcjach 16:10 oraz 16:9 i tak się składa że są to moje ulubione proporcje. Szersze ekrany są.. fajne, ale nie do wszystkiego.
Ma to wady jak i zalety :)
Jako użytkownik monitorów tego typu od końca 2001 roku, pamiętam że najbardziej bolały niskie kąty widzenia. Tę przypadłość miały dwa monitory, które posiadałem. Pamiętam że jeden kosztował ponad 2000 zł, więc nie mało w tamtych czasach. Był to philips. Gdy przychodzili do mnie koledzy to musieli siedzieć dosłownie za mną żeby widzieć coś na ekranie, siedząc z boku praktycznie nic nie było widać;)
Oj tak, zapomniałem o tym wspomnieć w filmie, ale kąty widzenia pierwszych monitorów LCD zarówno na matrycy TN jak i VA były często naprawdę złe tym bardziej porównując do CRT.
Nie wspomniałeś o jedynej wadzie CRT, czyli elektryzowaniu się powierzchni kineskopu (proponuje zrobić sobie test z „przyklejeniem” kartki do kineskopu, co prawda późnej w trinitronach ten problem zminimalizowano, ale to był już schyłek technologii). W TV to nie był problem, bo siedziało się daleko, ale w CRT osoby pracujące w tamtych czasach permanentnie z komputerem miały problemy z wysuszonym okiem. Po 5 latach pracy po kilkanaście godzin dziennie z monitorem CRT musiałem szukać rozwiązań zastępczych, kupowało się filtry z uziemieniem albo nosiło okulary zerówki. Dla takich osób jak ja, LCD było wybawieniem 😊
Bardzo podoba mi się Twój kanał 😊 nie spodziewałem się, że tak ciekawie ogląda się filmiki o telewizorach i monitorach 😊 robisz świetną robotę! Czekam na kolejne materiały i pozdrawiam! 😊
Mój pierwszy ekran LCD to laptop, oczywiście nie licząc telefonów, kalkulatorów i zegarków na rękę. A monitora CRT używałem do ok. roku 2012.
Problem z 60hz crt był poważny szczególnie dla laików czyli dla mnie w 2003r po godzinie grania naświetliłem sobie tak oczy że w nocy nie mogłem otworzyć oczu tak zaropialy a jak mi się udało to widziałem jak przez mgłę. Problem prawie zniknął przy ustawieniu 85hz . Problem całkowicie zniknął jak kupiłem LCD pozdrawiam
Super materiał o takim retro sprzęcie vs obecny
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Nawe w obecnie produkowanych LCD, zwłaszcza tych tańszych, wystarczy przemieścić swoją głowę o 10cm zwłaszcza w pionie, żeby wyświetlany obraz nieco zmienił kolory.
Jeny kocham Twoje materiały o monitorach i TV, sam przeżyłem w domu dwa TV CRT, i hej, no naprawdę były okej xd chyba ponad 30 calowy CRT był wyzwaniem by go eksmitować, na decku od deskorolki go po schodach "znosiłem", przy zdemontowanej obudowie xd z obudową nie przeszedłby mi teraz przez drzwi. Nie wiedziałem nic o TV plazmowych, teraz wiem, i myślałem o kupieniu takiego nawet, jako grzejnika xd
Co do plusów pierwszych lcd to sam mogę dodać jeszcze jeden, ustawienia geometrii obrazu. Do tej pory pamiętam ile razy trzeba było bawić się róznymi pokrętłami aby ustawić w miarę równe boki na kineskopach.
Prawda, bardzo dobra uwaga i mój błąd, że o tym nie wspomniałem - Geometria obrazu na LCDkach to aspekt bardzo ważny tym bardziej do prac biurowych i/lub designerskich/projektowych, gdzie to właśnie LCDki sprzedawały się hurtowo jak ciepłe bułeczki.
Fakt, LCD potrafi samemu równo umieścić obraz na ekranie, jednak to jest poraz kolejny wada jak i zaleta - nie raz spotkałem się z monitorami w których nie było żadnej opcji ustawienia obrazu "po swojemu" i po odpaleniu rozdzielczości o proporcjach innych jak te które ma monitor obraz był sztucznie rozciągnięty w celu wypełnienia ekranu. A czasem trafiałem na jeszcze bardziej komiczne przypadki gdzie po odpaleniu nienatywnej rozdzielczości o proporcjach 16:10 na monitorze 16:10 monitor wykrywał rozdzielczość nie prawidłowo i obraz był ściśnięty.. "Geometria"? - poza natywną rozdzielczością nie istnieje :l Bez "custom resolutiun utility" najlepiej nie zmieniaj wgl rozdzielczości.
Ja swojego crt - lg flatron - zmieniłem dopiero w 2012. Dopiero wówczas dałem się (nie bez oporów) przekonać na model ips. Do tego czasu w ogóle nie mogłem zrozumieć czemu znajomi przesiadali się ze swoich crt na (wtedy) badziewne LCD - szczególnie te na matrycy TN. Przecież nawet gołym okiem było widać ogromną różnice na niekorzyść LCD.
Swag 😄
Ja z CRT zrezygnowałem dopiero w 2009r xD nie z powodów ekonomicznych a jakości obrazu ;)
Ciekawy film - mogę dowiedzieć się jeszcze więcej o historii CRT i LCD.
Fajnie też że wspomniałeś o męczeniu się wzroku bo na to uwagę zwraca wielu ludzi.
Sam używałem CRT przez parę dni przy 110Hz i przy takim odświeżaniu wzrok nie męczy się praktycznie w ogólne.
W każdym razie, ja dalej trzymam kciuki że CRT kiedyś wróci. Nie ma technologii idealnej. Tak jak bez LCD nie było by czegoś takiego jak smartfon czy kompaktowe laptopy jakie dziś znamy tak dla gracza kineskop może być lepszą opcją. Możliwość dostosowania rozdzielczości i odświeżania do swojego komputera i własnych preferencji to dla mnie duży +, w dodatku nie wiąże się to z żadną stratą w postaci rozmytego obrazu czy większych opóźnień. Rozmiary i waga to dla mnie nie problem.
Zwłaszcza waga - monitor się wnosi i ustawia na biurku raz na kilka ładnych lat a nie biega z nim po mieszkaniu.
Myślę że CRT ma jeszcze potencjał i gdyby udało się osiągnąć 500Hz na tej technologii to rozwiązalibyśmy w dużym stopniu problem z migotaniem ale też był by to absolutnie genialny sprzęt do gier. Lubię LCD, ale gdybym mógł mieć tubę która ma dobry obraz i nie będzie powodowała żadnego dyskomfortu, szczerze - wolał bym CRT zamiast LCD.
Na marginesie.. tak, pamiętam o OLEDzie, ale i ten nie daje takiej swobody w zmianie rozdzielczości i odświeżania :D
Mam w piwnicy płaski monitor LCD z 2001r dla grafików. Znalazłem nawet recenzje kiedyś z 2001r na komputer świat gdzie cena tego monitora to było ponad 5000zł. Zacząłem szperać o tym monitorze w internecie bo dużo rzeczy w nim mi nie pasowało. Np. był zrobiony z old schoolowego białego plastiku, nie był do końca płaski jak współczesne monitory dodatkowo był idealnie kwadratowy. A to troche inny wygląd "pierwszych płaskich monitorów" jaki zapamiętałem z perspektytwy dzieciaka który grał w gry i widywał je w sklepach na półkach.
gdzieś na strychu przetrzymuje LCD z 2005, ponoć model z *najniższej* wtedy półki,
jednak obraz.... żyletka, wiadomo roździelczość to chyba 1024x768, jednak
wszystko jest wyraźne, a sam monitor leciutki jak piórko :)
3:05 - cały czas mam taki mały 17" monitor na szafce. Idealny, aby wziąć go w rękę i podłączyć go do serwera, gdy coś nie działa po sieci.
Właśnie kupilem LG C2 42 z outletu Morele ;D Bedzie sluzyć jako monitor do PC razem z RTX 4090
JA do dziś pamiętam jak dźwigałem crt na lan party co kilka mc :D a już nie wspomnę jak się dorwałem do iiyamy 21 cali na trynitronie gdzie ciężko było ja komfortowo "złapać"
Słyszałem kiedyś że CRT były szkodliwe ze względu na emitowane promieniowanie.
Pamiętam jaki byłem zawiedziony nowym monitorem lcd, jakoś obrazu na nowym lcd była dużo gorsza niż na starym crt...
Mam monitor TFT Philips 150S z 2000r i jak dla mnie poza rozdzielczością (1024x768) to nie odbiega od tych nowszych. Kolory ma bardzo ładne.
Dokładnie, ja mam jako 2 jakąś iiyamę z 2001 i zupełnie wystarcza do swojej roli.
Proszę o opinie Monitor Gigabyte AORUS FI32U KVM + HDMI 2.1 czy warty jest tej ceny czy patrzeć na inny jakiś model 4K.
za tamtych czasów, kiedy szukało się czegoś do zastąpienia CRT , po przeszukiwaniach różnych for(um?) gdzie użytkownicy porównywali wady (i zalety... głównie wady) matryc tn ,va, ips , zazwyczaj użytkownik gdy już zgłębił tajniki temtu dochodził do konkluzji.. Lepiej Czekać Dalej
97 rok mój pierwszy CRT 15 cali ''Target'' blisko 1000 zł, a to było parę wypłat.
Mialem iiyame i Eizo 22" w proporcjach 3x4. Kupione jako używane z rynku dla DTP i grafików. One osiągały kosmiczne rozdzielczości. Ogólnie dochodziłem do maksimum kart graficznych które miałem a monitor ciągle dawał radę. Pierwszy LCD miałem 17" 1280x1024 - chyba Belinea od MaxDaty. W 2007 przesiadka na 2x22" 1680. A dziś 2x 27" 2 4k plus stary 22" FHD i ledwo mi starcza przestrzeni roboczej.
Jako dziecko nienawidziłem monitorów CRT właśnie ze względu na te bóle głowy i oczu, gdyby ktoś tylko wtedy powiedział że trzeba tylko podnieść hz...
Bardzo merytoryczne podchodzisz do obu technologii.
Konkret film. Zasługuje na taktyczny LIKE i komentarz dla zasięgów
1:32 2006-2008? A to trochę dziwne z mojego punktu widzenia, kolega który pierwszego kompa miał w 2003 miał już wtedy jakiś tani LCD Belinea. Ja w nowym kompie z 2005 również i podczas kupowania nawet nie wchodziło w grę że będzie miał coś innego, inny kolega ze starszym kompem chyba też jakoś wtedy wymienił sobie tylko sam monitor. W 2008 uwzględniając otoczenie swoje i internetowe do jakiego miałem dostęp kojarzę tylko dwie osoby które używały CRT jeszcze wtedy które uchodziły już wówczas za coś kompletnie archaicznego, przy tym mój kolega który miał po prostu ten sam co kupiony w 2003 roku. Jak na moją intuicję to ta statystyka wydaje się jakaś przesunięta w czasie, bo imo 2005-2006 i potem to CRT był już jedynie archaizmem który w zachował się tam gdzie był jakiegoś czasu i nie opłacało się zmieniać, a nie pierwszą falą nowej zmiany.
..ciekawy natchniony materiał:)
pytanie czemu niema monitorów oled fullhd ?
Skoro LCD zaczęło popularyzować się w ok 2004 roku, to jak działały ekrany laptopów choćby z lat 90?
Jeszcze gorzej, tak że dzisiaj na nich nic nie widać jak pokazywał Zmaslo w testach
Właśnie zdałem sobie sprawę, że oglądam to na moim 2 monitorze czyli iiyamie z 2001 i zupełnie wystarcza do swojej roli i nie odbiega poza rozdzielczością i czasem włączenia od Acera z 2017.
Buhahaha 😹 Tak się kończy zakup marnego Chinola 😸 Jakość jak z 2k01 🤣
@@jarekzahary Mówisz o Acerze? Był mega tani, ale na prawdę nie jest zły.
@@qkohe155 tak sobie wmawiaj 😆
@@jarekzahary chlop co zjarany pisze komentarze
@@_marqu_8650 🌿 😋
Stilgar, zrob recenzję jakiegos monitora z farmy BenQ, np Mobiuz EX2710Q albo EX2780Q, do tego moim zdaniem powinienes dodac w testach temat pracy w photoshop/premiere, czyli ogolnie obrobka zdjec i video pzdr
Ten FS, który pokazałeś to i tak nowy egzemplarz. Chociaż podświetlany świetlówkami, to i tak o wiele lepszy niż matryce w tanich, nadal sprzedawanych laptopach. Poszukaj takiego 15-calowego o rozdzielczości 1024x768 z matrycą sterowaną sygnałami TTL (a nie LVDS czy eDP jak obecnie). Chociaż panel był aktywny, to smużenie w nim nieco tylko mniejsze względem ekranów pasywnych w laptopach z lat 90-tych. Jak nie znajdziesz, to napisz do mnie - mam taki panel bez obudowy, ale powinien być jeszcze sprawny.
Ja do dzisiaj korzystam z moniitora Fujitsu computers siemens, dokładnie ten sam model jak ukazany na filmie 😁. (oczywiście jako drugi monitor)
Nie szkoda Ci oczu ?
@@kebabowypablo466 Oczywiście że szkoda, ale jeśli przyjmie się że korzystam z niego głównie do przeglądania internetu to okazuje się że mógłby to być dowolny możliwy monitor i nie ma większego sensu kupować monitora za 700zł kiedy aktualny sprawdza się równie dobrze. Choć przyznam że odwzorowanie czerni/bieli jest tak złe że nie da się żadnego filmu obejrzeć w którym są ciemne sceny.
Matryca TN w ThinkPad A20p z końca 1999r ma o wiele lepszy obraz niż w Inspironie 15R z 2013r :)
Obecne LCD monitory mają 2 wady: 1 nie ma nowych w proporcjach 4:3 idealnych do retro (mówię o nowych i w rozmiarze np 19 czy nawet 24 cale a co jak szaleć co szaleć) oraz w kolorze białym... napisał to gość siedzący przed 19 cali TN monitorem marki Iyama o proporcjach 5:4 ;)
Buhahaha 😹 Że ty możesz się tak katować jeszcze 😄
Czy jest sens używać nawet dzisiaj używać monitorów czy ekranów o większej ilości herców niż 60 ? Czy tylko do wymagających gier
Witam jaki monitor do rtx 4xxx. Dzięki za info.
Stilgar.
To wspomnienia z przeszłości. Sam miałem 19 Samsunga /CRT/ wielka kolumbryna ale fajnie się grało i..projektowało. Długo nie mogłem przyzwyczaić się LCD-ków. CRT i plazma to było to. Teraz to tylko historia.
Mam prośbę. Zrób odcinek - porównanie IPS, kontra nanoIPS, kontra VA.
Musiał być ogromny 😂
@@kebabowypablo466 Biurko 160 cm długości. Z tego około połowy zajmował monitor. Było go trochę. Ale ta waga!? Brrr....
Mój pierwszy PC był z monitorem 17cali CRT firmy HIVISION. ale to był lans kiedy wszyscy znajomi mieli 15 i 14 cali 😂 a potem przesiadka na nowy komputer z Intel C2D i monitor LCD Samsung 21.5 cala który do dnia dzisiejszego działa 😃
też miałem swój pierwszy PC po wyjściu z wojska do cywila 17 calowego HIVISION 3 lata działał i problem z włącznikiem coś tam ze stycznikiem jak pamiętam ale cóż nie naprawiałem tylko zakupiłem nowego 19 lcd asusa
A czemU służyło i na czym polegało rozmagnesowywanie ekranu CRT?
Tylko pytanie co się bardziej opłaci wymienić monitor czy płacić rachunki za prąd
Monitory monitorami, ja kupiłem GN800 od LG i bardzo dziękuję za jego polecenie, jest wręcz idealny dla mojego XSS (1440P@120FPS + FreeSync).
Pojawia się jednak problem z doborem głośników.
Można liczyć na jakieś propozycje w oddzielnym materiale od Grupy Morele?
Pozdrawiam Jakub.
Ja aż takim dużym ekspertem nie jestem, ale swego czasu jak szukałem czegoś dla siebie to praktycznie wszyscy polecali Presonus Eris 3.5 (Są też większe wersje) [Cena to okolice 450zł, używki tańsze] i odkąd je kupiłem to jestem w szoku jak dobrze mogą brzmieć tak proste i relatywnie małe głośniki, więc z całego serca od siebie mogę polecić Erisy 3.5, ale z podkreśleniem, że przetestowałem może 6 różnych par głośników i nie jestem ekspertem.
Gemini powiedziało ze pierwszy lcd sprzedano ... dwadziescia lat wcześniej w 1983 przez Sharp. Czy to prawda?
Prosze o recenzje monitora Samsunga 4k Neo 8 240hz Nigdzie nie moge znalesc polskich recenzji a tobie ufam i cenie twoje zdanie na temat sprzetu. Mam nadzieje ze za tydzien zobacze recenzje tego monitora :)
Minął tydzień i recenzji nie ma. Jak on mógł!!!!
@@patrykvel XDD
Przetestujesz LG24GN600-B, czyli najtańszy monitor IPS 144hz?
Rok 2022, laptopty po 4k zł i panel z pokryciem 50-60%. Dobranoc...
Spoko odcinek
Bardzo proszę o test AOC Agon AG273QZ na matrycy TN 🙂
Jaki to film z 2:31?
Panele CRT ? 🤔
pytanie jakie są jedne z ciekawszych CRT na rynku ? :)
Sony Trinitron FW900 jeśli chodzi o monitory, zdecydowanie. Ogólnie w CRT im większy sprzęt tym większy zegar, więc automatycznie na więcej pozwala i najczęściej przychodzi z większą natywną rozdzielczością. Aktualnie FW900 kosztuje miliony monet i jest uważany za święty graal (Około kilka tysięcy złotych na rynku US), chociaż nie jest to oczywiście jedyny taki monitor
@@Stilgarius źle to napisałem xd bardziej mi chodziło o jakiś ciekawy crt dostępny od reki i nie kosztujący tyle co monitory 240 Hz :)
Ej kiedy będzie kolejny odcinek z multiplą ?
Ja się zastanawiam czemu sprawia mi przyjemność używanie CRT i teraz chyba rozumiem
może recenzja pegasusa ?
Coś tu poszło nie tak. Pierwsze LCD może i były reklamowane parametrami jakie wymieniłeś ale nie były to ich główne zalety. Czasy ich pojawienia to okres intensywnego rozwoju IT w wielu branżach. Do wygodniej pracy w 'wordzie' potrzeba było wyższych rozdzielczości i ostrości obrazu... w CADowych programach potrzebna była geometria... Dodatkowo trzeba było 8h siedzieć 50cm od ekranu. Pamiętam przesiadkę i pamiętam świadomość od początku że LCDki nie nadają się do zabawy.
będzie materiał o nuphy air60?
Oj nie planuję, a Radyjko chyba też nie
Pamiętam jak jeszcze Stilgar był chudy/suchy. Tworzy dobry kontent więc niech się mu wiedzie.
Dzięki. Zasnąłem
Zara zaraz 60 herców czyli 60 klatek na sekundę powoduje zmęczenie bo za niski to wynik? To co mieli powiedzieć 4 generacje graczy PS?
Mam w domu dwa trinitony i z jednego korzystam codziennie. A i mam LCD z 2007 roku i jest bardzo dobrej jakości ale to jest monitor typowo do grafiki .
Buhahaha 😹 Bdb jakości 😆
Dzięki temu filmowi przypomniało mi się że mam w starym domu monitor z 2005 czy coś młodszego, a przydał by mi się drugi monitor :)
Do czego? 🤣
On chyba nawet nie ma podświetlania LED tylko normalnie lampami CCFL ...
Ten oscyloskop to zawsze się tak na sucho tam grzeje? xD
Delikatnie nowsze tak z 2005 roku mam w szkole. Rozdzielczosc to zarwazajace 1024x768.
2003 rok i nadal działa jak wyjęty z pudełka
Niestety wymagał lekkiej naprawy i przyciski od menu nie działają, a sam panel jest bardzo nietypowo wręcz "rozlany" czy jakby "wypalony", ale fakt faktem nadal robi to co ma robić i dopóki nie będziemy szczegółowo patrzeć na minusy to działa świetnie
Super recenzja
pierwsze monitory lcd produkowała firma LG w 2001 roku to była jedna najlepsza seria fabryczna
Za 15 lat - dlaczego pierwsze qd oledy byly takie okropne? 😂
Buhahaha 😹 Nie ośmieszaj się 😆
ja wiedziałem że są gorsze a i tak go kupiłem bo jest mniejszy i zabiera mniej miejsca. Taka sama sytuacja była z słuchawkami na BT pierwsze były okropne ale miałem dość jacka i przesiadłem się na gorsze z BT. nie zawsze jakość jest najważniejsza ale producenci to sprytnie wykorzystują
Co kto woli.
Gdyby tak pominąć wszystkie wady urządzeń bezprzewodowych to powiedział bym że są lepsze niż te z kablem. Jednak ciężko mi tak po prostu ominąć choćby fakt że trzeba to ciągle ładować. Nie ma nic bardziej irytującego niż słuchanie muzyki i ten dźwięk że pada ci bateria.. bateria która z czasem straci żywotność i będzie padała coraz częściej. Co prawda takie słuchawki np naładują się w moment ale jednak, musisz zrobić przerwę.
Do tego sam fakt że jest to na BT - ja mam słuchawki JBL TUNE500BT i wiecznie jest z nimi jakiś problem.
Niby są włączone ale nie można się z nimi połączyć. Muszę je wyłączyć, włączyć i może wtedy się uda.
Tym czasem ten jakże skomplikowany jack który wsadzasz w gniazdo i o zobacz *działa*.
No a ostatni minus to taki że mój PC nie ma BT a nie chce kupować głupiego modułu za 1/3 ceny słuchawek tylko po to żeby używać ich zamiast tych na kabel :b
monitor sony pvm 1354Q to jest dopiero retro profesjonalny ekran kineskopowy wysokiej jakości
Miałem kiedyś lg 1510S jak dobrze pamiętam.
Jak wchodziły te monitorki LCD to mówiłem że to się nie przyjmie. Kiepskie kolory beznadziejne konty widzenia. Jedyny plus. Takich paneli to wielkość i waga. Nic wiencej
super ja napewno kupie
Prawdę mówiąc pierwszy monitor LCD zobaczyłem w okolicy 2005 roku w jakimś markecie na wystawie i zakochałem się odrazu :P w porównaniu do bani cienki, lekki, obraz ostry jak żyletka w porównaniu do CRT faktycznie trochę bardziej "wyblakłe" kolory ale do pracy w cadzie i programowania coś pięknego. Tym bardziej że jestem mocno wrażliwy na migotanie obrazu - CRT poniżej 120Hz w zasadzie jest dla mnie niezdatny do użytku.
Tak naprawde oled zrobil rewolucje w czerniach po lcd
Still oledy wychodzą jak grzyby po deszczu a ty monitory z 2003 r pokazujesz
Pierwsze monitory miały słabe podzespoły
mam stary monitor LG niczego mu niebrakuje tylko mam dziwną zależność że 75 hz osiąga na kablu dvi tylko do 800x600 natomiast na vga maks rozdziałke 1280x1024 niskie opóźnienie matrycy 3ms według instrukcji i pełną palete barw ponad SRGB brat ma nowszy ekran na matrycy ips(moja to tn) i ma dużo gorsze kolory :D
Gorsze bo właśnie mniejsze pokrycie RGB, miałem Lenovo ideapad gamig3, i go sprzedałem bo to i w grach bardzo blady ekran był. Chyba tylko 45% pokrycia rgb,
14:26 Rage time.
need cc subtitle
Dzieki za dobra lekture
Sam nosilem 40kg telewizor zeby pograc
czy prowadzący uczęszcza do logopedy?
Takim filmikiem tylko odstraszacie moich potencjalnych klientow (mam LCD Fujitsu-Siemens do sprzedania).
Do dziś mamy nadal matryce z gorszym pokryciem koloru
CRT miały dużo ładniejszy kontrast
Taki sam Fujitsu Siemens jaki mam w szkole 🤣🤣🤣🤣
W mojej szkole takie mają
ja mam dalej LCD
Tako stary, a ješče može :)
Nieporównywalnie
Nawet przy pierwszych monitorach lcd oczy mniej sie męczyły niż przy crt i to był durzy plus nowej technologi
Dałem like nr 1000!
1024p? to niezłe prawie Full HD. Musiał kosztować z miliard