A középkori ideális munkaritmus, az óra mint az elnyomás eszköze, az alapjövedelem és a szabadidő

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 янв 2025

Комментарии • 742

  • @violetta0322
    @violetta0322 Год назад +308

    Munka - erőmet adom el a piacon a covid óta. Rájöttem ,hogy a munka-erőm és a saját időm csak akkor eladó, ha jól érzem magam és viszonylag meg is fizetik. 2023-ban a 4.váltásban vagyok, mert otthagytam ha nem tartották be az ìgéreteket. Fel kell ismerni hogy az időnk fogy és nagyon nem mindegy kinek, mennyiért hova adjuk el azt! + ismerni kell a saját munkaerődet! Az időd fogy ,egy életed van, nem mindegy hol töltöd el!

    • @timike1974
      @timike1974 Год назад +29

      Egy krónikus betegség engem is erre az életvitelre sarkalt. Elég nehéz érvényt szerezni az érdekeimnek. Szerintem nekem is csak ez az egy életem van, a munkáltatók szerint életemet és véremet a tulajdonos érdekeiért, ha munkát akarok.

    • @violetta0322
      @violetta0322 Год назад +13

      @@timike1974 higgadtan,nyugodtan el kell adni amihez ért. Ez lehet bármi. Okosan kell eladni az időt🥰 minden jót kìvánok Önnek🙏

    • @MaxCohagen
      @MaxCohagen Год назад +43

      Az időd fogy ,egy életed van,"
      igen, én ezért mondom már régóta mindenkinek, hogy a munkával (jelenleg moder rabszolgaság) AZ ÉLETEDET ADOD EL!!!!!! és a jelenlegi bérezés alapján GOMBOKÉRT! ez a valóság sajnos, nem több. hogy a cégtulajdonosok jól éljenek! ezen el lehet gondolkozni....

    • @violetta0322
      @violetta0322 Год назад +29

      @@MaxCohagen így van, de megvan a szabadságod, hogy azt vállald el ,amit szeretsz csinálni! Igenis váltani kell, amìg csak lehet. Gombokat kapunk, de nem mindegy mennyi szabad-időt tudsz kiszorítani pl.
      Én az 5 napos 8-16 ig munkaidőbe 2 év alatt teljesen kiégtem!
      Most heti 40 órát dolgozom ,de többet vagyok otthon mint bárki más, van délutános műszakom és késő esti is...gyakorlatilag többet lát a családom mint eddig bármikor plusz ezt szeretem csinálni, nem is érzem munkának! Akkor mit is nyertem??? konkrétan időt magamnak! Letojom a gombot, az időm a lényeg! És a munkahelyi jó közérzetem!
      Mindenki addig váltson amìg jól nem érzi magát a munkahelyen és otthon is...legyen balance, legyen szabad saját idő! Semmi más nem számít!
      Szép estét!

    • @szekelymartin8153
      @szekelymartin8153 Год назад +2

      Jól mondod.

  • @VReb1
    @VReb1 Год назад +16

    Sok munka = Sok vasarlas = Sok szemét
    = Sok betegseg! Ideje atertekelni mindent!

  • @szabolcsszarka2101
    @szabolcsszarka2101 Год назад +251

    Hál istennek én már kb 1 éve vagyok 4 napos munkarendbe. Baromi sokat számít!
    Olyan mintha lassabban telne az idő:-)
    5 naposnál annó azt vettem észre hogy csak úgy repűlnek a hónapok/évek. Már azon gondolkoztam h le se bontom a karifát hisz mindjárt úgy is állíthatom fel .
    Rendesen rettegek hogy mi lesz ha 1x visza kell térni az 5 napos munkarendre.
    5 naposnál nincs időd élni és csak lepörög az életed.

    • @NorbertNagy-y8g
      @NorbertNagy-y8g Год назад +24

      6 naposnál mit szólnál? Mert itt hungarisztánban van kötelező túlóra szombat ha 8órás munkarend ha nem akkor meg 4x12

    • @szabolcsszarka2101
      @szabolcsszarka2101 Год назад +62

      ​@@NorbertNagy-y8g
      6 napos? El se tudom képzelni!
      Az 5 nél is úgy éreztem hogy a hétvége pont annyira elég hogy annyi energiám legyen hogy a következő 5 nap mókuskereket kibírjam. Mire elég a 2 nap? Bevásárlás,főzés,mosás,takarítás és ugye még pihenni is kéne.
      4 nél már plusz energiám is van és olyan dogokat csínálok amire azelött nem volt időm. Legalább is azt hittem hogy időm nincs de igazából energiám nem volt.

    • @NorbertNagy-y8g
      @NorbertNagy-y8g Год назад

      Kiégetik az embereket aztán csodálkoznak nem megy a termelés mert az ember az nem gép hogy csak dolgozik más nem is kell.
      Multiknál még enni se hagynak nincs ebéd idő 10perc van 11-kor az mi lenne??? tízórai? 10perc alatt.
      Mire haza érek 15:00 legalább mert még utazok is szóval ebéd idő nem jár de energia veszteség lesz, mert szigor az van nincs nasi semmi. Olyanok ezek akik a tehént fejni akarják, de etetni nem. Pedig nem csak fizikailag lenne szükség, de szellemileg is arra meg munkaszünet a megoldás de mivel még enni se hagynak nyugodtan az idióták🤣így nem megy a munka. @@szabolcsszarka2101

    • @MaxCohagen
      @MaxCohagen Год назад +1

      @@szabolcsszarka2101 vasárnap már sz.r mert tudod, hogy újra indul a robot :D tehát azt nem mondanám olyan igazi pihenőnapnak :D azt meg figyelné kell még, hogy 8.5 órás munkarendet erőltetik a vállalkozók még mindig.....emellett sokan nem engednek home officet, illetve vannak munkák ahol nem is lehet, így sokszor ingázás is hozzájárul ehhez az időhöz..jellemzően 1 óra hossza, jobb esetben 10 percre vagy a melóhelytől rosszabb esetben 1 órára és akkor oda vissza 2 óra....de átlagolhatjuk azt, hogy 9.5 óra. az meg azért azt tudjuk, hogy még a középkori besztástól is rosszabb és tulajdonképpen szinte zéró életed van mellette, főleg ha 5 napos is igen......

    • @totoprojects5981
      @totoprojects5981 Год назад +20

      ​@@szabolcsszarka2101 számomra pl a hétvége annyira elegendő hogy hétfőn tudjak csak 100%-os lenni.

  • @ferencbognar6188
    @ferencbognar6188 Год назад +458

    Robikám, nagyon szeretlek és tisztellek de itt az ideje, hogy megint egy pár hónapos szünetre menj. Kibaszottul sok vagy mostanában, a többieknek úgy kell kiharcolni a szóhoz jutást és azonnal behozol egy ingerült vibráló hangulatot, ami a hallgatónak is kellemetlen

    • @attilamajor4312
      @attilamajor4312 Год назад +54

      Ez általánosságban igaz, de szerintem itt most pont Robinak van igaza abban, hogy elmondja, hogy ő hogy látja, ezzel szemben Oszi tényleg moderálni próbálja és rávenni arra, hogy lássa máshogy, ahelyett, hogy kifejtené az ő saját véleményét. Érdekes módon Oszi nem szokott párhuzamosan beszélni mással - nem tudom, hogy itt most miért nem sikerült ez kultúráltan, hallgathatóan meglépni. A tárgyi tévedéseket pedig szerintem érdemes helyre tenni, mert f@szságokról, féligazságokról vitatkozni teljesen felesleges.

    • @quasii7
      @quasii7 Год назад +43

      @@attilamajor4312 Szerintem meg teljesen elbeszélnek egymás mellett. Robi mintha meg sem akarná érteni, hogy Bulcsu miről beszél.

    • @BiharyGabor
      @BiharyGabor Год назад +31

      @@attilamajor4312Puzsér hülyeségeket ad elő agresszíven, ez itt a baj. Őt kellene először is helyére tenni, hogy készüljön fel rendesen ezekre a beszélgetésekre, mert így csak trollkodás, amit művel.
      Persze értem, hogy ebből ő egész kellemesen megél, ha innen nézzük, nincs ezzel semmi baj 🙂

    • @attilamajor4312
      @attilamajor4312 Год назад +11

      @@quasii7 Bulcsú alapvető fogalmakat kever. Szerintem ennek van jelentőssége, úgy tűnik, Robi szerint is, persze lehet, hogy az alapfelvetés kapcsán nincs. Azért a hitelesség okán szerintem nem mindegy, hogy milyen fogalmakat használunk, de persze lehet ezt szőrszálhasogatásnak nevezni. Én a videóban egyébként Oszit nem értem, aki úgy viselkedik, mintha először találkozott volna Robival élő adásban, aki szeretné a fogalmakat a helyükre tenni..... igen, a maga agresszív és vehemens módján. Ugyanakkor én a részéről nem hallottam személyeskedést..... igaz, nem is néztem végig a videót a teljesen felesleges spirál miatt, ami beszippantotta az egész témát és amit - szerintem - Oszi a máskor olyan példaértékű higgadtságával kezelhetett volna jobban.

    • @attilamajor4312
      @attilamajor4312 Год назад +12

      @@BiharyGabor Én ezt azzal együtt is máshogy látom, hogy én is kritikus vagyok Robi kirohanásaival kapcsolatban. Viszont úgy gondolom, hogy a tárgyi tudása jelentősen magasabb, mint Bulcsúé, aki - számomra - valamiért nem igazán hiteles véleményformáló. Lehet, hogy épp az ilyen fogalmak keverése miatt, mint a "középkori bér" mint fogalom, ami fából vaskarika.... fentebb kifejtettem, miért, nem ismételném itt magam. Ezzel együtt igazából nem sikerült kihozni ebből a témából azt a perspektívát, ami ebben van.

  • @zsoltk6145
    @zsoltk6145 Год назад +144

    Olyan szívesen hallgattam volna Bulcsú további gondolatait, ha nem töltötte volna meg zajjal Robi.

    • @ekyra2011
      @ekyra2011 Год назад +14

      Pont ugyanezt gondoltam én is

    • @haranghy
      @haranghy Год назад +11

      Rajzolgathatott volna meg egy kicsit

    • @jimraynor1223
      @jimraynor1223 Год назад +2

      Szerintem meg keverte a szezont a fazonnal a pali... inkább robi 100x is!

  • @Kaszman
    @Kaszman Год назад +179

    A huszonnyolcadik perc, mikor Bulcsu sokadjára (és mindhiába) próbálja ugyanazt elmagyarázni, Róbert meg azzal van elfoglalva, hogy a telerajzolt papírját épp benyálazza a könnyebb kettészakítás reményében, a Twin Peaks legsziporkázóbb pillanatait idézi. Szerintem David Lynch is elismerően csettintene, ha látná. Sokadjára érzem azt, de itt végképp kiütközött, hogy fölösleges vitapartnert hívni, ha egy egyszermélyes show a cél. Biodíszletnek persze remek a harmadik fél, de láthatóan kellemetlenül érzi magát, mert szavai még annyi figyelmet sem kapnak, mint egy A4-es nyomtatópapír.

    • @PrototypeXV
      @PrototypeXV Год назад +13

      Mentségére szóljon, hogy Robi ezt terápiás célzattal csinálja és nem azért mert nem érdekli a másik mondandója.

    • @gergelyboros8138
      @gergelyboros8138 Год назад +24

      @@PrototypeXV Nem túl hatásos terápia.

    • @laszlonagy2928
      @laszlonagy2928 Год назад +17

      de idegesítő, hogy Bulcsu nem mondhatott el egy épkézláb gondolatot sem. Akkor is, ha Oszi és Puzsér is érdekes dolgokat vetett fel. Túlfűtött téma, Meg kell ismételni, vagy folytatni. Kiváncsi vagyok Bulcsu teljes kifejtésére!!!

    • @CSILLAMFASZLAMA1986
      @CSILLAMFASZLAMA1986 Год назад +7

      Most találtam rá ezekre a videókra ,esetleg valaki meg tudja mondani hogy mik ezek a papírbirizgálások?

    • @celticaion
      @celticaion Год назад +4

      Köszi, hoyg emgfogalmaztad, mi olyan pokolian idegesítő az egészben. Tök jó műsor lenne, HA ....Sajna a "ha" ott van :(

  • @cigirodazsolt
    @cigirodazsolt Год назад +57

    Nagyon szimpatikus Oszkár hozzáállása. Nem csak a negatív dolgokat keresi mint Robi. Semleges érzelmi töltéssel áll a kérdéshez. Csak így lehet valamit jól megvizsgálni.

  • @totoprojects5981
    @totoprojects5981 Год назад +39

    Örülök, hogy ez a téma is ki lett beszélve, mert nem sok helyen beszélnek róla, pedig rengeteg embert érint. Én személy szerint lemondanék a fizetésem bizonyos százalékáról ha több szabadidőm lenne.

    • @bondjam8
      @bondjam8 Год назад +5

      megteheted. 20 és 30 órás foglalkoztatás címszó alatt

    • @milyenferi1
      @milyenferi1 Год назад +2

      ​@@bondjam8ugyanugy cege valogatja, h megteheted-e.

    • @hajnalkajuhasz5833
      @hajnalkajuhasz5833 Год назад +3

      Bármit megtehetsz, amit csak akarsz, mióta szabad munkaeroaramlas van Európában, nem olyan nagy kunszt megcsinálni, h elmesz egy Nyugat-europai orszagba dolgozni, ahol emberkozpontubb a foglalkoztatas. Finnország, Norvegia es Svédország nagyon közelít ahhoz, amit Bulcsú mond, Norvégiában az utazasi ido a fizetett munkaido resze. Ergo, ha te 2 orat utazol naponta a melohelyedre, es 8 oras a munkad, akkor ez a 8 orahoz nem hozzáadódik, hanem abbol levonodik!!! De itthon is megcdinalhatod, h rugalmas munkavegzest biztosito munkaltatot keresel. Jellemzoen a teljesitmenyberes munkak pont ilyenek. Óraberben lenni a legnagyobb rabszolgasag es idopazarlas! Akik munkaidőben nem dolgoznak folyamatosan, azok sem véletlenül nem teszik.... Az óraberben dolgozok, foleg irodai munkasok 99%-rol ez elmondhato, h jo, ha a munkaidejuk 50-60%-at toltik munkával. De pl egy japán kutatas szerint a soron dolgozo munkasok akkor a legtermékenyebbek, ha a munkaidejuk 40% - at (!!!) pihenessel toltik!!! Meg hozhatnam a kismillio peldat a kiskapukra, tok jo megoldasokra, atipikus munkarendekre, de csak nyitott szemmel kell jarni élni es dolgozni. Az eletfilozofiam, aki keres, az talal, aki ker, annak adatik... Stb.

  • @szilviacsepp2426
    @szilviacsepp2426 Год назад +60

    Edzéstervezésben tanultuk, hogy az emberi izomzat a 2 naponta való terheléssel erősödik. Ez a természetes oka a nehéz nap és könnyű nap munkavégzésnek és az edzésekben a mai napig jól használható az izomerősítésnél is.

    • @chosenone2215
      @chosenone2215 Год назад +4

      Tehát menjünk kétnaponta szabira?

    • @gezalesko3813
      @gezalesko3813 Год назад +3

      és aki agyat akar erősíteni? az kétnaponta gondolkodjon?

    • @chosenone2215
      @chosenone2215 Год назад +2

      @@gezalesko3813 így van

    • @abonyriszter
      @abonyriszter Год назад

      Izomagyuaknál.......@@gezalesko3813

    • @abonyriszter
      @abonyriszter Год назад

      @@gezalesko3813 hasizomnál más, nem?

  • @balazspetho5070AgroGO
    @balazspetho5070AgroGO Год назад +6

    Nagyanyám 1925-ben született. Ma a garázsban 2 nagy szekrény őrzi a kézimunkáit. Párnahuzat, terítő, ágynemű, csipkék, stb. A hosszú téli estéken a ropogó tűz mellett hobbizott.
    Ma a hosszú téli esték sok nőnek a neonnal teleb@szott éjszakai műszakokban telnek a gyárakban.
    A tized meg a kilenced helyett van brutál adó, 27% ÁFA, vagyonszerzési illeték, jövedéki adó, stb... 25 évig nyögünk egy panelt. Az 2 pótkocsi sóder vaze.
    Ahhoz képest hogy mink van, hatalmas idegi terhelés alatt vagyunk, a fizikai melósok meg este alig bírnak hazavánszorogni. 15 perces ebédszünet meg hasonlók.

  • @sziauram52
    @sziauram52 Год назад +63

    Azért dolgozunk, hogy valaki multimilliomos legyen a végén...
    Ha nem lennének telhetetlenek a munkaadók, jóval kevesebb időt lehetne tölteni a munkahelyünkön, és jóval többet a családdal barátokkal, ne adj isten még több pénzért is...
    Dolgoztam én olyan helyen, ahol irreálisak voltak az elvárások, kevesen is voltunk, a heti 7 nap 12 óra is kevés lett volna ahhoz hogy a normákat időben teljesíteni lehessen... Sok ilyen van, és ez se normális...
    Csak minél több pénz legyen, az se számít ha a dolgozó megdöglik közbe, majd lesz másik...

    • @chosenone2215
      @chosenone2215 Год назад

      Ezért a kapitalizmusért harcoltak a népek a szocializmusban hát egyék.

    • @Order89Hun
      @Order89Hun Год назад +5

      @@chosenone2215 Ez vadkapitalizmus van különbség.

    • @chosenone2215
      @chosenone2215 Год назад

      @@Order89Hun A kapitalizmus megannyi állítólagos változatából itt mi csak a szarját kaptuk, jó az nekünk, úgy gondolták.

    • @rakopelo
      @rakopelo Год назад +1

      @@Order89Hun ,,ez nem rák, hanem csak 1-es stádiumú rák"

    • @Order89Hun
      @Order89Hun Год назад

      @@rakopelo Van jobb?

  • @ezilyen
    @ezilyen Год назад +128

    Robi eltévedtél, ez nem feudalista nosztalgia, hanem a természet és az ember biológiai ritmusához igazodó életritmus, és ennek részeként az optimális munkarendről szólt...

    • @HBD_94
      @HBD_94 Год назад +10

      egyetértek... valószínűleg sosem dolgozott sehol igazán, kiabálni azt tud

    • @kismatyas
      @kismatyas Год назад +7

      Ezt a mondatot szerintem megtanulni lehetséges egyedül. Értelmezni már teljesen lehetetlen. :) Először is: a te biológiai ritmusod épp a természettől áll a legtávolabb. Sem a termelés, sem a világ gazdaság ritmusa, sem az időzónák semmi igyekszik hozzád hasonulni. Gyakorlati, szervezési szükségszerűségeken kívül nem is tud értelmezni olyan ideákat amiről beszélsz. Te kelsz, alszol, dolgozol, eszel, szarsz, szaporodsz úgy, ahogy ritmizálódott benned. Még az órát is az alapján állítod be évente kétszer, ahogy valaki levezette neked energiafogyasztás szempontjából. Sem a nap, sem a sötét órák változása nem érvényesül benne. A természet ritmusát meg bárhogy egyeztetni, munkanapok, globális időzónák, szabadnapok, világórák tekintetében nettó faszság. Amikor ezt mondom, hogy a dunai süllő ősszel 10kor kezd majd enni, igazából rólam szól, én csak innen értem az időt, és azt mi 10 órának hívjuk. A földön egy ember sincs még eszkimó vadász sem, törzsi benszülött sem, aki a természet ritmusát követné. Mindegyik villanyt kapcsol. Ember, bioritmus, egyensúly, kozmosz, szavak helyén ezt találod a közgazdasági alapkönyvben: Profit, dolgozói hatékonyság, termelésmaximalizálás, pénzügyi környezet. Az ilyen kutatási eredményeknek a létrejötte, levezetése, kimutatása is tervezett érdek, embert benne csak megmérnek, vizsgálni és értékelni nem fognak. Az eredménye is pl. a munka órák hatékony elvégzésének fasz tudja milye.

    • @istvanfejes7815
      @istvanfejes7815 Год назад +6

      Kedvencem a múlt idealizálása, különböző múltaké, különböző féleképpen. Régen minden jobb volt. Egy dolog közös ezekben a kijelentésekben, az, hogy jellemzően figyelmen kívül hagynak sok-sok tényezőt. Lehet, hogy a középkori ember a "földeken" vagy (a szerencsés kevesek) a cipész műhelyében napi 5 órát dolgozott, de az életfeltételeinek a biztosítása annyival több munkát igényelt, hogy az bőven kitette a többi idejét. A paraszt mondjuk télen meg esőben kevesebbet dolgozott - mert nem lehetett. De nem azért, mert ez valami embernek ideális kor volt. Még a 80'-as évek végén olvastam egy tanulmányt a Scientific American folyóiratban. hogy valójában milyen jól is éltek a sivatagban a bushmanok, mert az idejük harmadát töltötték csak vadászattal, a többit családi közösségben, meg a rokonaiknál. De ez nagyon jó volt neki, mert mennyire jól és könnyen elvoltak a sivatagban. Arra nem nagyon adott magyarázatot a tanulmány, hogy a bushmanok miért is költöznek be a bádogvárásokban és hagyják abba a vándorlás. Pedig az nekik jó.

  • @BAtika.
    @BAtika. Год назад +98

    Az a kijelentés kissé erős volt, hogy sor mellett nem dolgoznak emberek...javasolnék egy gyárlátogatást bármelyik multinál az országban, lehet, hogy meglepődnétek...ezekben a gyárakban még a 4 napos munkarend alatt is tönkremész.

    • @CHARLIEtheCATofficial
      @CHARLIEtheCATofficial Год назад +9

      Jól odab…sz a szervezetnek, az tény. Főleg éjjel

    • @huzoro
      @huzoro Год назад +5

      @@CHARLIEtheCATofficial Ez így van, biztos csökken a várható éltkor. Azon meg csak röhögni tudok mikor az óraátállítás miatt sírnak (ami egyébként szerintem is felesleges).

    • @ZsoltKiss90
      @ZsoltKiss90 Год назад +1

      Szigorúan 20 perc szünetre, 12 órás műszakban 2x20 perc úgy, hogy amúgy az út az étkezőig 5+5 perc. Multinál vagyok én is. Vegyi részleg, rákkeltő anyagok, amik a levegőben terjengenek. Veszélyességi pótlék nincs, mivel mérőműszerekkel alá támasztották, hogy itt hegyi levegő tisztaságú levegőt szívunk be napi 12 órában. Azt a mérőműszert a gőzölgő vegyszer fölé tetted is ugyanannyit mutatott, mint a friss levegőn. 12 óra terheléses munka, sok esetben szünet nélkül, mivel kevés az ember, de nem azért, mert nem jönnek, hanem mert a lehető legkisebb létszámmal kell üzemeltetni a gépeket. Csináljuk, mert kell a pénz, és kicsivel több, mint a legtöbb multinál, és ez tart itt nagyon sok embert. Természetesen irodistából annyi van, hogy nincs már szabad asztaluk se.

    • @user-hk6ke7id7q
      @user-hk6ke7id7q Год назад +20

      Betiltanám mint a rabszolgaságot kb azzal egyenértékü. Gusztzstalan hogy lehet embereket 3 müszakban dolgoztatni a 21. században.

    • @CHARLIEtheCATofficial
      @CHARLIEtheCATofficial Год назад +4

      @@user-hk6ke7id7q én speciel 17 éve csak éjjel melózok. Teljesen elment az időérzékem. Egész filmszakadásig vagyok fent, aztán 1-2 óra alvás szerűség (valamikor csak pár percek) , aztán megint megy tovább...

  • @Zilahi-Branyi_Laszlo
    @Zilahi-Branyi_Laszlo Год назад +81

    Robi itt amellett, hogy folyamatos mellébeszéléssel lehetetlenítette el az eredeti téma megvitatását, legfeljebb értelmi fogyatékosokat érintő problémát is képes volt általánosan mindenkire vonatkoztatva előhozni:
    Egyre több helyen jellemző, hogy a fiatalok középiskola és egyetem, vagy tanulmányok és munkába/saját lábra állás között kihagynak 1-2 évet, amiben semmilyen kötelezettségük nincs, ami bármiféle külső kényszert gyakorolna az időbeosztásukra. De ahol ez nem is jellemző, ott is egyre gyakoribb, hogy a szükséges tartalékok birtokában az emberek kiszakadnak néhány évre a világból, hogy azzal töltsék az idejüket, amihez éppen kedvük van. Ezeknél az embereknél a megnövekedett antidepresszáns fogyasztás maximum a munka/tanulmányok folytatása következtében újra megjelenő kényszerek után mutatkozik, az ember általában ugyanis nagyon jól ki tudja tölteni az idejét mindenféle külső kényszerek nélkül, el tudja dönteni, hogy éppen mihez van kedve, a problémát pont a kényszerek okozzák, amelyek nem teszik lehetővé a vágy szerinti cselekvést.

    • @MaxCohagen
      @MaxCohagen Год назад

      " hogy azzal töltsék az idejüket, amihez éppen kedvük van." SKANDALLUM! léhűtő sátánfajzatok!!!!! HÁT HOGY LESZ IGY A MULTI-VÁLLALKOZÓKNAK ÚJ YACHT,SZIGET,LUXUSVILLA,STB!!

    • @Bundesfrau
      @Bundesfrau Год назад +22

      Egyetértek. Magam részéről mindig csodáltam azokat az embereket, akik képesek unatkozni. Szerintem mindig akad olyan értelmes tevékenység, amivel elfoglalhatja magát az ember és ezt a szellemi és akár anyagi gyarapodására is fordíthatja.
      Véleményem szerint a depresszió egyik melegágya az, hogy az ember kényszertevékenységekkel kell, hogy keresse a betevő falatot, mert ami a legjobban érdekli - netán a jobbak közé is számít benne -, abból igen gyakran nem tud megélni, nem tudja a kedvtelését a megélhetésének forrásává kovácsolni, a meglévő tudását piacképessé tenni. Nálam például ez utóbbi jelenség állt fenn az elmúlt 3 évben. Ha azzal kereshetném a kenyeremet, amit a legjobban szeretek, az életem problémáinak a 90%-a megoldódna.

    • @BiharyGabor
      @BiharyGabor Год назад +15

      @@Bundesfrau Valójában nem szükséges értelmes tevékenység sem. Értelmetlennel is ki lehet tölteni az időt, még attól sem lesznek tömegesen öngyilkosok az emberek. Persze kérdés, hogy ki dönti el, mi az értelmes tevékenység és mi nem az. Puzsér nyilván szívesen döntené el mindenki helyett is.

    • @metalberserk
      @metalberserk 11 месяцев назад

      Le a kalappal, teljesen jó észrevétel, ritka amikor Robinak nincs igaza de azért néha előfordul :)

    • @xyzabc1478
      @xyzabc1478 11 месяцев назад +1

      A kényszert nem tudod kiiktatni. Az embernek mégiscsak fent kell tartania önmagát és családját, és ez 0 befektetés mellett nem fog menni.
      Az persze igaz, hogy az 5×8 órás munkarend is túl nagy kötöttség, ezen már jócskán túlléphetne az emberiség.
      Bonyolult és veszélyes lett a világunk, túl sok mindenre kell odafigyelnie egy felelős polgárnak az élethez a munkaidőn kívül is.
      Megszűnt a kommunizmus hazug kényelme.

  • @ladybird761
    @ladybird761 Год назад +1

    Róbert, kettes alá, leülhet, köszönjük.

  • @kalmankore23
    @kalmankore23 Год назад +49

    Szegény Bulcsu. Alig hagyták szóhoz, pedig én kíváncsi voltam a mondani valójára.

  • @sabrehun257
    @sabrehun257 Год назад +42

    Techno feudalizmus hajnalán aktuális téma. De röviden arról vitáznak: feudalizmusban a természethez igazodva volt a munka (aratás, vetés, élelmiszer feldolgozás, földművelés), nem órára és normára. A határidő sokkal tágabb, lazább volt. A munka ezért természetesebben belesimult a napi életbe. A kapitalista versenyben végzett normativ és/vagy szigorú határidős munka viszont köszönő viszonyban nincs a természettel és abban az emberrel. Az ÓRA által diktált teljesitmány kényszer járulékosan frusztrál mindenkit.

  • @coolhead7282
    @coolhead7282 Год назад +38

    Puzsér, meg a munka világa. 😂

    • @balazssagi8292
      @balazssagi8292 Год назад

      Orbán,60évesen,meg a munka világa..kb 2-4napot dolgozott ÖSSZESEN a politika világán kivül versenyszférában,azt is filmstatisztaként 1980asok elején.Lásd Szegény Dzsoni és Árnika-ban önmagát (trükkös ősölltözetű roma tolvaj,focista) alakitotta

  • @MyNyami
    @MyNyami Год назад +67

    A 8 órás munkaidővel nem lenne semmi gond, ha nem 10-12 órát kellene 8 óra alatt elvégezni. Plusz, ha az iskola is adná a várt szintet, és meló után nem kéne az embernek átvedleni matek, angol stb pedagógussá, emellett jön az ápolasra is az átvedlés, mert van ott egy beteg szülő is. A sok sallangot nem is említem, mint házimunka, bevásárlás stb...

    • @kapppa1458
      @kapppa1458 Год назад +7

      Ez van, ha nem fizetik meg a tanárokat.

    • @gergelyboros8138
      @gergelyboros8138 Год назад +9

      +kb 2 óra utazás Budapest és vonzáskörzetében.

    • @legolas4774
      @legolas4774 Год назад +8

      A 8 óra se égészséges, csak ilyenkor senki ne a saját nyomorából induljon ki. Mert ha 10-12 óra munkáját kell 8 alatt elvégezni, az már régen rossz! Ez nem embernek való túlhajszoltság. De ettől szerintem még nem lesz egészséges mindenkinek a 8 óra se. Van az embernek egy saját élete, mindig tud mivel foglalkozni, ez lehet kulturált időtöltés, művelődés stb. (tehát sok olyan dolog amitől szerintem igazán ember az ember) és adott esetben a családról való gondoskodás is ide tartozik,(most mindegy milyen okból) amire szintén idő kell. (Egyébként sajnos sok munkatársamon megfigyeltem, hogy a munka egy menekülés neki a saját élete elől.)

    • @pitthe7676
      @pitthe7676 Год назад +2

      @@legolas4774 Igen sokan pl lelki sérült emberek a munkába menekülnek ismerek én is ilyen embereket,viszont maguk elől nem menekülhetnek valószínű ha van egy kis szabad idejük akkor szenvedés minden perc a munkába meg bele mélyed ami viszont nem egészséges egy bizonyos szint felett már.De képesek emberek így leélni egy életet.

  • @aybcd
    @aybcd Год назад +5

    Sziasztok,
    Leképeztem egy videóverziót, amelyben megfordítottam Robi hangsávját -1x-ére, így a videóban csak Bulcsú és Oszi beszélgetnek. Ha akarjátok elérhetővé teszem online

  • @Game_bugs001
    @Game_bugs001 Год назад +10

    Bulcsu nagyon jo hogy itt vagy! Okos ertelmes ember vagy!

  • @Vladtempt8271
    @Vladtempt8271 Год назад +55

    Puzsér most nagyon toxikus volt.
    Nem hagyta, hogy a vittapartnerei az alaptézisükből kifejtsék a gondolataikat, és csak a saját magában felmerülő gondolatok szerint nyomta végig a műsort.

    • @nagyste7491
      @nagyste7491 Год назад +5

      Robi nonstop toxikus...pedig annyira jol indult-lehet a baratnoje hozott romlast az elet minosegevel?

  • @zoltanvarga7448
    @zoltanvarga7448 Год назад +13

    4:40 - A középkorban csak a jobbágyoknak nem járt bér, bár ha a meghatározott roboton felül dolgoztak, akkor nekik is (magyarán a túlórát fizették nekik..). Mindenki másnak igen. Az egyik legnagyobb bűnnek a középkori katolikus egyház szerint "a szolgák és munkások bérének a visszatartása" számított.

    • @zsoltfenyvesi1423
      @zsoltfenyvesi1423 Год назад +3

      A feudalizmus során jellemzően terményben kapták meg a munkabért a munkások. Csak egy kis rész járt pénzérmében /monéta/. Erről előre megállapodtak a birtokossal, hiszen az érme ugyanolyan vagyontárgy volt, mint a portéka. Ez leginkább a mezőgazdasági munkásokra igaz. Innen is jön a nevük: béres. 🙂

  • @Shadrannat
    @Shadrannat Год назад +4

    Felcsigazott a cím és hop indult a beszélgetés de 13 perc után le kellett állnom mert úgy tűnt, el fog Puzsérosodni (leordít mindenkit és vége a beszélgetésnek), valamint mindenki elbeszélt egymás érvei mellett. Inkább a kommenteket olvastam el, ott voltak érdekes hozzászólások. Remelem valaki más majd feldolgozza ezt a témát, a Mindenségit vagy a Partizán. Azt majd jó és érdemes lesz végig hallgatni.

  • @PocusHocus-h5k
    @PocusHocus-h5k 11 месяцев назад +2

    Én még azt szoktam nevetni, mikor cégeknél stb a munkaszüneti napot, hétvégén le kell dolgozni. Mint ha a világ sorsa ezen múlna. Ez annyira alantas szánalmas emberi szokás!!!! De jó is lenne a 4 napos munkarend amúgy. Persze akkor magasabb fizetéssel, már mint kapjak annyit mint ha 5 napot dolgoztam volna. Ilyen úgy sem lesz idehaza sosem.

  • @annamartaszaraz285
    @annamartaszaraz285 Год назад +15

    Szegény Bulcsut hívják már be egy saját időtartamra, amikor nem szakítják meg és nem lehetetlenítik el a gondolatinak kifejtésében..... annyira visszataszító ezt hallgatni, hogy nem egyenrangú partnerként van kezelve és lenyomják

  • @webweb1470
    @webweb1470 Год назад +11

    Szar napod van Robi, látom. Menj szabira!❤😊

  • @k.krisztina189
    @k.krisztina189 Год назад +5

    Nem tudtam begig hallgatni, csak a 12. percig (nagy kín -keservesen), mert Puzsér erőszakos verbalitása magyon myomasztó volt. Sajnalom, mert a téma erdekes volt. Emnyi idősen azért illene megtanulni inteligensen kommunikálni, ha már társasággal beszélget.

    • @norina80
      @norina80 Год назад

      Még küzdök,mert a téma miatt nyomtam a videóra, de roppant idegesítő számomra Puzsér Róbert idegbeteg beszéde. Döbbenetes. Régen ha hallottam egy-egy műsorban, ott is lobbanékony volt, de most már csak lobog...nem is értem hogyan lehet folyamatosan ilyen idegbajos valaki?! Ez valami betegség? Vagy felvett szerep?
      Lehet,h sose tudom meg, pedig a nehéz és könnyű munkanapok a középkorban nagyon érdekelne...de már szinte odacsapnék,h fogja be...

  • @gergohavasi7902
    @gergohavasi7902 Год назад +21

    A tartalom nagyon jo ezekben az adásokban, de Puzser beszedstilusan lenne mit csiszolni. Nem ertem miert van szukseg ennyi ideges feszultsegre egy alapvetően elmeleti vitában a munkáról. Szerintem ezeket a podcastokat többnyire azok nezik akik tanulni akarnak valami ujat a világról, nem az aki realityre vagyik még ezen a platformon is.

  • @mihalykarakai3373
    @mihalykarakai3373 Год назад +2

    Duzzog a Puzsér! 🙂

  • @gergelyboros8138
    @gergelyboros8138 Год назад +8

    "hiába a viszonyom megvan, de a szervezetem nem kívánja"

  • @kisbika76
    @kisbika76 Год назад +3

    27:40 Nagyon nagy tévedés. Sokan dolgoznak még a sorok mellett, vagy a sorokon is. Például a beültetőgépeket (az alkatrészek tekercseken érkeznek, mint a régi filmek tekercsei hasonlóak), el kell látni úgy, hogy az ne álljon meg hogy lefogyjon az alkatrész. Vannak olyan alkatrészek, amelyeket a 8-12 órában!! 15-20 percenként kell cserélni(fűzni). A kisebb-nagyobb hibák elhárítása is az ott dolgozó operátor/gépkezelő/technikus dolga. Nem beszélve a termék váltásokról, amelyeket szintén nekik kell megcsinálni. Ezeket a dolgokat - még- nem tudják semmilyen robotikával, vagy automatikával helyettesíteni. És még ma ezek a gyártósorok vannak többségben.

    • @Greg-T
      @Greg-T 9 месяцев назад

      Beültetős kollega, tiszteletem. :) és közben, futsz, jobb esetben sétálsz, de leülni 1 percre sem, és futás vissza szünetről, mert úgyis káosz lesz amikor visszamész, ebédlő dísznek van, vagy másoknak. Nem beszélve párhuzamosan rengeteg adminisztrációt végezni, intézni az anyag rendelést, porszemet ha ellenőr talál instant fegyelmi +extra pszichés terhelés.

  • @balintilles1310
    @balintilles1310 Год назад +17

    Fuh, Robi, hagyd már a többieket is szóhoz jutni. Ez az agresszív kommunikáció teljesen megöli az értelmes vitát. Pedig pont te szoktál a vitakultúránk fejlesztéséért felszólalni. Ez most nagyon nem volt “gyerebe”!

  • @aaaaaa2206
    @aaaaaa2206 Год назад +4

    Puzsér minden vitájában feljön belőle ez az állandó, szűnni nem akaró feszültség, düh aminek a forrása valami érzelmi megrázkódtatás és nem pedig a vita tárgya. Ezt évek óta nem tudja rendbe rakni pedig sokkal hallgathatóbb lenne a vita, ő pedig jobb vitázóvá válna.

  • @ferencnadj145
    @ferencnadj145 Год назад +21

    Egy Bushman a Kalahári sivatagban átlagosan napi másfél órát dolgozik, nyilván nem összkomfortban él.

    • @sokadikpeter
      @sokadikpeter 11 месяцев назад

      igen nem abban él, de mindene ami van az övé... Nem hitelből... Mert ami hitelből van, csak akkor a tied, amior már az utolsó részletet is kifizetted, akorra vagy elavul, vagy elhasználódik, tehát vagy vehetsz újat hitelből, vagy vehetsz fel hitelt a felújításra, tehát megint nem lesz a tied, csak akkor ha kifizetted az utolsó részletet is... Vagy egyszerűen bérled... tehát egy busmannak az egyszem íjával, meg dárdájával lehet több vagyona van, mint egy magyar melósnak a kölcsönre vett autójával, mosógépével, mobiltelefonjával, és 30 éves hitelre vett házával... És nem biztos, hogy a busman boldogtalanabb, sőt a kutatások szerint boldogabb... sokan röhögnek azon is hogy sok helyen még tevékel szállítanak, milyen nagy nyomor, csakhogy a teve se hitelből van és van belőle 4, és drágább mint egy 5 éves golf... meg mellette a 6 tehén, meg a 12 kecske, meg az 50 tyúk... Igen, mellette vályogház, vályog istálló, csak ha ezt összeadod akkor egy családi ház ára jön ki Budapest mellett, és a családi ház árával ellentétben nem hitelből van... Hát akkor ki a gazdag? Sajnos ők is azt hiszik, hogy mi, ezért jönnek ide, aztán itt pofára esnek hogy gürizni kell a gyárban, akkor se lesz semmid csak hitelre... Elbasznak 50-100k eurót mire végigcsempésztetik magukat a fél világon, is itt állnak letolt gatyával, és soha az életben nem lesz többet 50k eurójuk félretéve akkor se ha szarrá dolgozzák magukat, ezért aztán sokan nem is látják értelmét annak hogy dolgozzanak, és elkezdenek szembemenni a rendszerrel, illetve be sem akarnak illeszkedni... Sokan pedig dolgoznak mint az állat, és elhiszik hogy jobb, vagy jobb lesz, de nem, mert ott a család ellát, ha öreg vagy vagy beteg, de ez a rendszer szétveri a családokat, ha nem, akkor sincs ideje a családnak, hogy gondoskodjon érdemben - főállás szerűen- az öreg vagy beteg emberekről, vagy ha valaki mégis megteszi, az nyomorogni fog...

  • @ritacsontos9313
    @ritacsontos9313 Год назад +1

    De vagyunk sor mellett!

  • @gaborbakos7058
    @gaborbakos7058 Год назад +3

    "Munka
    Lopja a napomat."
    (Fodor Ákos)
    A műsor csak addig volt jó amíg Bulcsú beszélhetett. Aztán Puzsér szokás szerint fennakadt egy mondvacsinált baromságon és elbaszott mindent a hőbörgő faszságaival, amivel teljesen félrevitte a lényeget és elrontotta a műsort.

  • @andorbencsik9758
    @andorbencsik9758 Год назад +31

    Egyszerüen nem tudom, hogy lehet valaki töritanár, ha nem tudja, hogy bérezték az embereket a középkorban!
    Segítek: zsoldos, ékszerész, kovács, korcsmáros, állattenyésztő,stb. Bizony mind függő viszonyban állt! De, nem tulajdon volt….

    • @attilamajor4312
      @attilamajor4312 Год назад +1

      A zsoldos zsoldot kapott, a kocsmárosnak bevétele volt, nem bére. Állattenyésztő a szó mai értelmében nem létezett - paraszt volt, illetve zsellérek és jobbágyok. A kézművesnek is bevétele volt, amennyiben a piacon a termékeit értékesítette vagy a kereskedőnek eladta. Nem volt az újkori értelemben vett alkalmazás, tehát nem volt bér, mint fogalom sem.

    • @kunsagigyula8091
      @kunsagigyula8091 Год назад +7

      Ezeket hogy hasonlítod össze egy munkavállalóval, aki bérből él?
      Segítek: az analógia úgy helyes, ha ezeket vállakozóknak tekinted.
      Amit Bulcsú itt beszél az nettó romantizálása a középkornak.

    • @andorbencsik9758
      @andorbencsik9758 Год назад +1

      @@kunsagigyula8091 ne segíts! Másik adást nézel.

    • @BiharyGabor
      @BiharyGabor Год назад

      @@kunsagigyula8091Vállalkozónak azt tekintheted, aki saját eszközökkel végez önálló árutermelő tevékenységet.
      A bérmunkás meg az, aki meghatározott idejű munkát végez valaki másnak, aki meghatározza a munka tartalmát és formáját, a munkája termékéből pedig nem részesül, hanem a munkájáért bért kap.
      Ebben az értelemben mind vállalkozó, mind bérmunkás volt a középkorban is.

    • @BiharyGabor
      @BiharyGabor Год назад +5

      @@attilamajor4312Valamelyik szálban reagálsz majd egyszer arra a kérésemre, hogy add meg a "bér" és a "bérmunkás" definícióját, amivel dolgozol?
      A kocsmáros alkalmazottjának szerinted nem volt bére? Vagy szerinted tiltva volt a középkorban, hogy a kocsmárosnak alkalmazottja legyen? Vagy mi a csudát akarsz állítani?

  • @istvannagy8001
    @istvannagy8001 Год назад +18

    36:32 persze, hogy a több szabadidőt választják. De igazuk is van. A pénz semmi másra nem jó, minthogy tulajdonképpen időt vásárolj magadnak. A pénzt a sírba nem tudod magaddal vinni és nem is éltet. Éltetni olyan dolgok tudnak mint boldog momentumok összessége. Boldog momentumokat pedig akkor tudsz átélni ha van hobbid. Hobbi két dolgot igényel. Pénzt és időt, de valójában ahogy az üzleti élet mutatja: idő = pénz. Szóval kevesebb pénz plusz több idő, akárhogy is nézzük vagyonnövekmény :)

    • @MegaAbgt
      @MegaAbgt Год назад +1

      Es hobbit hogy találsz ha nincs..

    • @istvannagy8001
      @istvannagy8001 Год назад

      Nekem speciel a kriptovaluta egy jó hobbi. Igaz én nem spekulálok holmi kriptovaluta és FIAT-deviza közötti árfolyamváltozásra, de mégis rengeteget tanulok a területről és már ott tartok, hogy felgogtam, hogy a Bitcoin egy olyan protokol amely nem úgy kell tekinteni, hogy kriptovaluta, hanem úgy mint a FIAT rendszer decentralizált monetáris alternatívajára. Hobbimnak köszönhetően a mainstream az én buksim nem tudja átverni olyan hülyeségekkel mint például a CBDC mert átlátok a szitán. Hobbi rengeteg van, csak keresni kell és ugye aki keres az talál, én meg pont ilyen vagyok. Jelen hobbim épp, hogy olyan kereskedési hálózatokkal építek ki kapcsolatot ahol az általam direkt módon megszerzett kriptovalutát direkt módon el is költhetem. Emellett is még azért akad hobbim 😉

  • @ttthoops
    @ttthoops Год назад +1

    hallgathatatlan, értelmetlen amit Robi mond, csapong tételek között és két percen belül magának is ellent mont az elején

  • @BodaRichard
    @BodaRichard 10 месяцев назад +1

    Szeretünk Bulcsú!! ❤

  • @pambi75
    @pambi75 Год назад +6

    @Puzsér Robi, te mit csinálsz közben? Dolgozatot javítasz?

  • @jozseftarr1537
    @jozseftarr1537 Год назад +22

    Azt mar eszrevettem, h Robi minel inkabb dilattans egy temaban, annal agresszivabban probal mindenkit leugatni... kellemes figura

    • @sandorgombos1455
      @sandorgombos1455 5 месяцев назад

      Sajnos. Ez tortenik mindenkivel aki sajat maga hatasa ala kerul. A legnagyobb es leghasznosabb megszerezheto tudas a sajat korlataink biztos ismerete.

  • @MrRjuh
    @MrRjuh 4 месяца назад

    Robi meg van reccsenve, a beszélgetés ettől még érdekes volt. Köszönöm

  • @sarkadiildiko205
    @sarkadiildiko205 Год назад +1

    Robi egy energiavámpír. Nagyon kellemetlen! 🫵💉

  • @szabolcssanta403
    @szabolcssanta403 Год назад +3

    Puzser úr! Feudalizmus ban is voltak napszámos munkások.. akiknek nem volt földjük.. ők voltak azok akik "bért kaptak munkájukért cserébe.

  • @rekasopoian3444
    @rekasopoian3444 Год назад +1

    Érdekes téma lett vona de 9ik perctől méltatlan volt... ez a fajta megnyilvánulás, feszültségkeltő és közönséges

  • @ThePegazus80
    @ThePegazus80 Год назад +4

    Már a home office előtt elvesztettük a szabadidőnk feletti szabad rendelkezés jogát! 300 óra túlórára kötelezhetnek a munkatörvénykönyv szerint. Kérdem én hogy lehetséges ez??? Mikor lettünk rabosítva???

    • @tamasposta6178
      @tamasposta6178 Год назад

      A munkahelyek 99%-án nincs ilyen mennyiségű túlóra. Sőt, a munkahelyek 90%-ánál nincs is túlóra. Az mindenkinek egyéni baja, ha olyan helyet választ, ahol túlórára kötelezik.

  • @2012capsule
    @2012capsule Год назад +3

    Kozgazdasz szemmel mondom, ha ezt a 4 napos munkarendu rendszert kepesek alaposan megszervezni, meg gazdasagelenkito hatasai is lehetnek :) Mondhatni kicsikarhato ebbol egy Win-Win szituacio is. En tamogatom ezt a dolgot, hajra!

    • @MrRjuh
      @MrRjuh 4 месяца назад

      A legtöbb területen hiány van munkaerőből, így szerintem nincs realitása a négynapos munkahét bevezetésének.

  • @adamprancz4566
    @adamprancz4566 Год назад +2

    A Puzser eléggé idegesítő egy beszélgető partner. Kis nyugtató vagy antidepresszáns lehet segítene neki szalonképesebbé válni.

  • @etelkakarolyi9728
    @etelkakarolyi9728 Год назад +1

    Nagyon sok érdekes meglátás volt, amit elkezdtek boncolni és nagyon szerettem volna meghallgatni. 💖 Kár, hogy nem lehetett, mert a vitapartnerek folyton egymás szavába vágtak.

  • @ottofabian5241
    @ottofabian5241 Год назад +1

    Csak akkor lehet lemondani jövedelemről, ha az normális fizetés ès nem a mai szokásos költség tèrítès

  • @janostoth9349
    @janostoth9349 11 месяцев назад +2

    13 percig néztem, eddig szól a megállapításom. Nem ismerem ezt a Puzsért, de nekem úgy tűnik, hogy egy értetlen hangoskodó, okoskodó. Márpedig mindig az üres szekér zörög a leghangosabban. Elkéne neki egy kis mezőgazdasági munka, kizárólag kéziszerszámokkal.

    • @andreatrenka5689
      @andreatrenka5689 4 месяца назад

      Puzsěr tud nagyon jó fej is lenni. Csak něha túlhergeli saját magát.😅 Kár, hogy pont 1 ilyen műsort fogtál ki!

  • @dobronteiferenc5628
    @dobronteiferenc5628 4 месяца назад +1

    Érezni, hogy az a kijelentés, hogy a "szalag mellett nem lesz termelési fejlődés" kijelentője nem dolgozott még gyárban, vagy hasonló munka körülményekben. Lehet, hogy a 4 napos munkarend nem fog több termelést biztosítani, de a dolgozók mentális / egészségügyi részét jobbá tenné. Plusz ahogy elhangzott, kevesebb lesz a selejt. És minőségibb lehet az adott termék. Én is dolgoznék home office-ba, de már a targonca nem fér el a lakásba, nem hogy a raktár. :D

  • @Marcikutya88888
    @Marcikutya88888 Год назад

    Olyan szívesen meghallgattam volna Puzsér ellenében Bulcsút is, nagyon érdekelt volna a téma is!!! Borzalom h. képtelen féket tenni magára h. hallgatható legyen a műsor!!!!! A saját nyugalmam érdekében el kellett menni innen

  • @szardarabkakazegbol
    @szardarabkakazegbol Год назад +1

    Robit nagyon szeretem, de lehet megváltozna sok mindenről a véleménye, ha kényszerből kéne fos fizetésért, kizsigerelő kőkemény fizikai munkát végeznie mondjuk... 5-10 évig... 😬

  • @GyGDugong
    @GyGDugong Год назад +2

    Köszönöm Oszkár! Gyönyörű végszó!

  • @MrMufics
    @MrMufics Год назад +11

    Phu..bazz ezt most kínos volt hallgatni.
    Mintha a Robi ezt szándékosan nem akarná megérteni, és ahelyett hogy végighallgatná Bulcsút, inkább csak a saját hisztérikus félelmeivel akarta ledominálni a vitapartnerét.
    Azt hinné az ember hogy valaki aki ennyi vitában vett részt már van annyi önismerete, hogy túlemelkedjen saját érzelmi kitörésein vagy figyeljen ezekre. Megadni a tiszteletet a vitapartnernek igenis erény.

  • @proveit99
    @proveit99 Год назад +21

    Mi a véleményetek az olyan heti 4 napos munkahétről, ahol a teljes béred 80%-át kapod csak meg? ( elvileg termelékenyebb vagy, de mégis kevesebbet kapsz... ) AKkor megint csak a vezető jár jól.. Jobban teljesítesz kevesebbért. Egyszerűen csak több embert kell alkalmaznia 20%-al.. Elég nagy kicseszés szerintem.

    • @tobaccoraccoon6082
      @tobaccoraccoon6082 Год назад +7

      Én kb ugyanezt javasoltam az előző munkahelyemen, úgy kiröhögtek, mint állat majd megkérdezték, hogy "mi vagy te, kismama?" (ffi vagyok)

    • @MaxCohagen
      @MaxCohagen Год назад +1

      @@tobaccoraccoon6082 mi vagy te, kismama?"
      igen, az elhülyített rabszolgalelkű bohócok tudnak ilyet mondani, illetve a cégvezetők......a cégvezetők részéről érthető a cikizés, hisz nekik az a jó, ha minél sz -rabb bérért minél többet robotol egy ember. viszont egy átlagos embernek semmi java nem származik abból, ha ezt a deviáns (csak cégvezetőknek jó) nézetet támogatja.

    • @esz7678
      @esz7678 Год назад +7

      Én is erősen gondolkozom rajta sokszor még 3 nap is elég lenne az elvégzendő munkára.

    • @andrasjanka9004
      @andrasjanka9004 Год назад

      A 4 napos hèt azt jelenti,hogy 40 órát 4 nap alatt dolgozod le.
      Ausztriában ez a lehetőség már règóta adott,főleg az èpítőiparban.

  • @PrinceBejita
    @PrinceBejita Год назад +1

    Amúgy már a rómaiak is kaptak bért aki nem hiszi nézzen utána.
    Ordibálás meg félbeszakítása másiknak fenyegtő hangon nagyon idegesítő...

  • @morpava1942
    @morpava1942 Год назад +1

    Robi! Nyugi, nincs baj.

  • @fybrk
    @fybrk Год назад +8

    Írásos bizonyítékok szerint 200 éve, hogy elkezdődött az ipar robotizálása, ennek ellenére, indiában, kinában mai napig a minőségi dolgokat továbbra is kézzel rakják össze, nem hiszem, hogy ez a tendencia, még az életem során változni fog.

    • @sokadikpeter
      @sokadikpeter 11 месяцев назад +1

      Az audiban is ott állunk a sor mellett és az autók nagyrészt kézzel kerülnek összerakásra, hiszen minden autó nagyrészt egyedi a megrendelő igénye szerint, és ezért nem robotizálható minden, vagy olyan költséggel ami nem megtérülő, mert a megtérülési idő előtt megtörténik a típusváltás... persze vannak szakaszok amik robotizáltak, de max 30%... azért a robot sem olcsó, és az sem megy öröké, nagy a karbantartási igénye - tekintettel az iszonyatos igénybevételre, amit megint nem végezhet robot... Ráadásul egy soron készülnek totál különböző típusok is, pl novemberig egy soron készült a q3 meg a tt is, ami ugye suv vs sportautó mix a gyártásban, ráadásul mindkét típus a megrendelő által személyre szabottan... képetelenség lenne robotizálni, vagy olyan költséggel, ami megfizethetetlen... Ki az a marha aki azért hogy 200 eurónyi állandóan változó 8-10 alaktrészt/munkaállomás felpakoltasson/darab autó, beruház egytöbbmilliárdos robotba, hogy multifunkciós legyen, meg fizessen 3 programozót (1/ műszak) amik autónként átállítja a gépet 3 műszakban (akár egy 1 eurós matricáért) amikor azt 3 melós simán megoldja (1/műszak) - nincs karbantartó, programozó, és még akkor is a melós lenne az olcsóbb, ha 5000 eurót keresne havonta... Ráadásul a robot és az ai egyenlőre elég butus ahhoz, hogy a felmerülő problémákat (mivel minden autó valahol egyedi ezért vannak) azonnal meg tudja oldani, az emberek többsége pedig tudja orvosolni takt időn belül, nem véletlenül vernek nagyokat minőségben a kézzel készített termékek a nagy mértékben robotizáltakra (pl. Tesla)... Érdekes amikor olyan emberek filozofálnak a gyártásról pl. ebben a műsorban, akik a 30 perces gyárlátogatáson kívül soha nem láttak termelést, soha nem dolgoztak termelésben...

  • @zoltannemethi8271
    @zoltannemethi8271 7 месяцев назад +1

    A jobbágyok munkájával kapcsolatban a Bulcsu angol íróktól idézet, és a feudalizmus minden országban egy kicsit más volt. Angliában valóban kaptak a jobbágyok bért, azonban a kontinentális európában robot volt.

  • @GulyasSzilard
    @GulyasSzilard 10 месяцев назад +2

    ruclips.net/video/hvk_XylEmLo/видео.html
    Bulcsu alapvetően jól foglalta össze a Historia Civilis félórás videóját. Talán csak jobban hangsúlyozta azt a tényezőt, hogy a kapitalizmus előtti világ élet- és munkaritmusa évezredeken keresztül és földrajzi területtől függetlenül azonos volt. (Két apróságot hagyott csak ki. Egyrészt, hogy a munkavégzés rendjét a munkások szervezték meg maguknak. Másrészt, hogy a mi "nyolc óra munka, nyolc óra pihenés, nyolc óra szórakozás" napirendünk helyett itt a munkavégzés, a pihenés és a szórakozás egyidejűleg, a munkaidő során történt - a "munkáltató" biztosította az étkezést!) Puzsér alapvetően történészként kötött bele az elméletbe, és ezzel a "beszélgetést" szétforgácsolta. Melléktémákkal kezdtek foglalkozni a fődolog helyett. Ha hagyja végighallgatni Bulcsút, és társadalomkritikusként viszonyult volna a kérdéshez, az építőbb eredménnyel járt volna. Érdemes volna folytatni a témát.
    Évezredeken keresztül és földrajzi területtől függetlenül azonos volt-e az emberiség élet- és munkaritmusa? Ezt ókori, középkori és újkori életmódtörténészek meg tudnák mondani, ha összeülnének. A videó bár említi a középkort is, de alapvetően a kőkort és a bronzkort említi. Az ókor pedig teljesen kimarad. Fenti általánosításon tehát lehetne még csiszolni. De, ahogyan Puzsér helyesen felveti, az, hogy volt egy ilyen történeti hagyomány, az alapvetően csak a konzervatívok számára szolgál érvként. Egy baloldali számára az a legfőbb érv a jelenlegi élet- és munkaritmus átalakítására, hogy szar, embertelen viszonyok között élünk. Efelől nézve, egy olyan konzervatív szemléletű (de nem konzervatív gondolkodású) társadalom számára, mint a magyar, érdemes népszerűsíteni, hogy igenis, van más életmódalternatíva.
    (A Historia Civilis egyébként egy ókori római történelemmel foglalkozó oldal. Van videójuk arról, milyen volt a rómaiak életminősége.)
    ruclips.net/video/OmKxmxGmzi8/видео.html
    Milyen lesz a jövő? A tőke és a politikai elit globálisan a kapitalista viszonyok fenntartásában és megerősítésében érdekeltek. Az ez ellen hatni képes erők, mindenek előtt a munkásmozgalom, annyira gyönge, hogy jószerével halott. Vagyis az elitek akarata mellett elsősorban a kényszer lesz a legfőbb befolyásoló tényező - az automatizálás és számítógépesítés következményei, esetleg kevéssé a globális környezeti fenntarthatóság. Bulcsu megfogalmazta, hogy szerinte az automatizálás szükségképpen el fogja hozni a munkaritmus megváltozását. Szerintem három opció lehetséges.
    ❶ Az automatizálás szükségképpen el fogja hozni a változást. Ekkor az elitek látszólag kegyet gyakorolva módosítanak a szabályozáson. A munkaritmus átalakul, de a kapitalizmus, a polgári társadalom és a képviseleti politikai struktúra megmarad. Ideológiailag szólva: a reform útja azonos az ellenforradalom útjával.
    ❷ Marad minden annyiban, ahogyan van. Az elitek ragaszkodni fognak egy az emberi testi és mentális egészség szempontjából fenntarthatatlan állapothoz. Sokszor már ma is az látszik, hogy a bérmunka nem az emberi szükségletek biztosításáról szól, hanem arról, hogy nevelje, idomítsa a munkást: elvegye a szabadidejét, amelyben kreatív és értelmes tevékenységet végezhetne a maga örömére és javára. (A lényeg az, mint a Kádár-rendszer idején, hogy bent legyél a munkahelyeden nyolctól négyig: nem is kell értelmes dolgot csinálni, csak munkaképes állapotban ott lenni, látszattevékenységet végezni.) Ez egyfajta kapitalista techdiktatúrában éri majd el a csúcsát, ami akár a globális politikai egységesülést is megvalósíthatja. (Lásd Orwell 1984-beli disztópiáját.)
    ❸ A jelenlegi társadalmi elégedetlenség létrehoz egy új munkásmozgalmat. Az élet- és munkaritmus átalakítását a munkások hajtják végre. De ha a munkás átalakítja ezeket, akkor át fogja alakítani a termelés módját, a társadalmi struktúrát és a politikai struktúrát is, méghozzá a saját igényei, érdekei szerint. Ha több a munkás szabadideje, azt kreatív tevékenységre, örömet adó szórakozásra, önképzésre, tanulásra, vagy a közélet formálására fordíthatja. A 4-6 órás munkanap természetes következménye a demokratizálódás. És nyilvánvalóan ez az út visz a legközelebb ahhoz, hogy a leginkább megvalósuljon az a humanista eszmény, amely témánk volt. Ideológiailag: az önszerveződés útja, az alulról jövő átalakulás egyszersmind a forradalom útja.

  • @janospeto831
    @janospeto831 Год назад +14

    Ez jó volt! Senkivel sem értek egyet! 👍🥴😂🤣

    • @andrasmeichl4062
      @andrasmeichl4062 Год назад +2

      Sosem az a cel itt, hogy valamelyik felszolaloval egyet tudjunk erteni. Sokkal inkabb, hogy a felvetett temakrol mi mindannyian egy-egy egyeni velemenyt tudjunk alkotni.

    • @BiharyGabor
      @BiharyGabor Год назад +4

      @@andrasmeichl4062Ahhoz szükség volna tárgyi tudásra is. Anélkül semmit nem érnek a vélemények. Márpedig ezeknek a beszélgetéseknek a nagy része sajnos felkészületlen handabandázás 😞

    • @andrasmeichl4062
      @andrasmeichl4062 Год назад +3

      @@BiharyGabor viszont nem lehet mindig minden témában mindenkinek felkészültnek lennie. Főleg nem mint hallgató. Egyébként aláírom, hogy ezek a beszélgetések nem szakszerűek.

    • @BiharyGabor
      @BiharyGabor Год назад +5

      @@andrasmeichl4062Persze, így van. Pont azt akartam ezzel mondani, hogy ha valaki műsort csinál hallgatóknak, akkor NEKI fel kellene készülnie. Nyilván nem a hallgató dolga ez. Pont ezért ő a hallgató 🙂

    • @MaxCohagen
      @MaxCohagen Год назад

      @@BiharyGabor de most mit vársz? egyetemi docenseket, ahogy 99%ban szakszavakkal megvitatnak valamit? sztem robiék is véleményt mondanak csak, nem is akarnak érthetetlen disszertációkba belebonyolódni (nem is tudnának :D ) és ez így jó.

  • @9zfj
    @9zfj Год назад +6

    Robi ,nem az òra a fő bünős hanem a villany feltalálása. Làmpafény mellett lehetett 24 òràba dolgoztatni az embereket.Az òra csak azért hasznos a 19.szàzad emberének mert nem késik el a vasùtàllomàsròl .De ekkor még nincs szò folyamatos ipari termelésről .Alkalmazkodni kell a napfényhez.Télen nem lehet annyi ipari termelés mint nyáron.

  • @tamasnika9499
    @tamasnika9499 Год назад +1

    Oszi zseniálisan ismeri, szereti, működik együtt Puzsérral. Zseniális páros!

    • @andreatrenka5689
      @andreatrenka5689 4 месяца назад

      Oszinak végtelen tūrelme van. ❤ A Robi meg megint túlpörög. Kár. Mert jó beszélgetés lett volna.

  • @paltomori6025
    @paltomori6025 Год назад +7

    A középkorban mezőgazdasági munkáért előfordult pénzjuttatás és terménybeni juttatás is.

    • @bencehajnal3956
      @bencehajnal3956 Год назад

      Előfordulni előfordulhatott, de hogy nem ez volt prevalens, az biztos.

    • @BiharyGabor
      @BiharyGabor Год назад

      ​@@bencehajnal3956mit jelent itt, hogy "prevalens"? És ki állította, hogy az volt?
      Puzsér egy totális állítást tett: a középkorban szerinte egyáltalán nem volt bérmunka és bér. Ez egyetlen ellenpéldával is megcáfolható, azon meg rég túl van ez a beszélgetés.

  • @juditseregelyes5320
    @juditseregelyes5320 Год назад +2

    Úgy tűnt, mintha Puzsér Robi csak saját magát akarná hallani. Nehéz mellette szóhoz jutni.
    Szerintem ez a beszélgetés jobb lett volna nélküle. Teljesen félreértett mindent, és félrevitte a beszélgetés irányát.

  • @gazember78
    @gazember78 Год назад +1

    Horgászni megyek, majd megcsinálom holnap. 👍

    • @MrRjuh
      @MrRjuh 4 месяца назад +1

      Remélem, hogy nem tűzoltó vagy:)esetleg traumatológus...

    • @andreatrenka5689
      @andreatrenka5689 4 месяца назад

      ​@@MrRjuh😅

  • @kormostunde
    @kormostunde Год назад +38

    Érdekes, hogy a nyugdíjasok esetében senki nem aggódik a megnövekedett szabadidejükön.

    • @kremkolbasz292
      @kremkolbasz292 Год назад +16

      De a kormány igen. Azért kell nekik dolgozniuk.

    • @robertgarai123
      @robertgarai123 Год назад +10

      Mert az igazság az, hogy egyre több dolgozik közülük.

    • @vittya4373
      @vittya4373 Год назад +6

      ​@@robertgarai123meg visszahívják őket dolgozni, miután mondjuk 5-6 éve nyugdíjba mentek

    • @sziauram52
      @sziauram52 Год назад +8

      Még jó, hisz ők már dolgoztak eleget az életükbe, mit szeretnél mit csináljanak? Ha csak nem azért lett valaki nyugdíjas mert idő közben meggazdagodott, akkor egész életét munkával töltötte, és még így is vissza mennek dolgozni az alacsony nyugdíjak mellett...

    • @agmandzsitvatoroki3772
      @agmandzsitvatoroki3772 Год назад +4

      "Érdekes, hogy a nyugdíjasok esetében senki nem aggódik a megnövekedett szabadidejükön."
      - Egyrészt sokuk dolgozni kényszerül. Másrészt ha nyugdíjasokat megdobsz pénzzel és idővel, azért ők már annyira nem destabilizálják a társadalmat. Nem állnak neki gyereket csinálni, forradalmat kirobbantani, ellenben támogatják a családjukat.

  • @emptychannel1222
    @emptychannel1222 Год назад +6

    A téma nagyon érdekes és jó. A műsorvezető pedig az egészet tönkre tette.

  • @Csicsere
    @Csicsere Год назад +27

    Ha nevel valaki 1-2-3-4 gyereket, sose fogja magát feleslegesnek érezni, mindig van tennivaló vigasztalni való, tanítani való, nevelni való. Akkor is, ha már nagyobbak. Buborékban vagytok "kicsit".

  • @gyulakiss7426
    @gyulakiss7426 20 дней назад

    Imádom a Puzsér Robit úgy általában, de most felcseszte az agyam! :)

  • @reveszandi
    @reveszandi Год назад +1

    Nagyon érdekelnek az ilyen beszélgetések, és az is, hogy az ilyen konfliktusokat hogyan élik meg a beszélgetők három szemszögből.

  • @mickadatwist1620
    @mickadatwist1620 Год назад +10

    En 1547-ben szulettem es mondhatom, hogy tenylegesen volt munkaber a 16.szazadban. Sokszor kaptunk ugyan bort vagy csirket de legtobbszor Krajcarral fizettek.

    • @maximacloaca4590
      @maximacloaca4590 Год назад +6

      Ó fiatalság! Az én unokám is 1500 után született már!

    • @BiharyGabor
      @BiharyGabor Год назад +1

      @@attilamajor4312Biztos vagy benne, hogy mondjuk Egyiptomban, Rómában vagy Velencében sem volt bérmunka? Biztos vagy benne, hogy az az absztrakt feudalizmuskép, amit Puzsér előadott, valóságosan létezett akár csak Európa nagy részén mondjuk a nagy pestisjárvány utáni évszázadban?
      Szerinted a kárpát-medencei falvak jelentős részének megalapításában szerepet játszó szabad vállalkozók, a soltészek, illetve az ő falvaikban élő szabad bevándorlók a feudális rendszerbe jobbágyként illeszkedtek be vagy földesúrként?
      Utánanéztél a magyar "bér" szó történetének, vagy csak kreáltál egy hihetőnek tűnő elméletet?

    • @andreamarcso2783
      @andreamarcso2783 Год назад

      😂

  • @aprilkah.32
    @aprilkah.32 Год назад +6

    Mi számít munkának? Dolgoztak a földeken ( elfogadom, talán kevesebbet), aztán ellátták az állatokat, télen javították a szerszámokat, szőttek-fontak stb. Szabadidejükben nem Netflixet néztek és nem rendelték a kaját.

  • @zoltanpeto3037
    @zoltanpeto3037 Год назад +2

    Kedves Róbert! A robot az egy évben össesen 1-2 rosszabb helyeken 3 nap volt. Ezen kívül nem dolgoztak ingyen a a középkorban sem az ember ek. Az kiváltság volt, ha valakinek jutott saját föld is. Nem minden szerencsétlennek jutott föld. Sokan földnélküli napszámosok vagy béresek voltak. Kérném ízlelgetni ezt a szót "béres"! :

  • @mczolee
    @mczolee Год назад +4

    Szívesebben hallgattam volna ezt a beszélgetést, ha csak Oszkár és Bulcsu beszélgettek volna, mert mint mindig, most is sok volt Robi erőszakoskodása. Úgy látszik, a bal oldal nem változik. De nevezzük feudalizmusnak, szocializmusnak vagy kapitalizmusnak, mindegyik lényege, hogy a munkájuk, munkaidejük által rabszolgásítják az embereket az uralkodók. De cserébe legalább fenntartják a rendet és lefoglalják az embereket illetve az idejüket és még szabadnak is érzik magukat de nincs se szabad idejük, se pénzük, hogy szabad idejükben pénzt költsenek. Szóval, nincs igazság, mert azt sem látnám szívesen, hogy pár forint alapjövedelemből tengődő suhanc a jövőben ne akarna többet... ezáltal generálna magának munkát, csak az már szabályozatlan lenne...

  • @laszlogg
    @laszlogg Год назад +12

    Robi, az az érzésem, mint hallgató, hogy te ide kötözködni jöttél és minden áron bele akarsz kötni valamibe és a többieknek úgy kell kiharcolni a szóhoz jutást, mint ha szerelmes lennél a saját hangodba…

  • @katalinimre5518
    @katalinimre5518 Год назад +1

    Látszik, hogy Puzsér soha életében látott munkahelyet élőben.

  • @gaborszel8264
    @gaborszel8264 7 месяцев назад +1

    Ha egy kijelentésre adott reflexió nem cáfolja annak tartalmát, csak hozzátesz, a kötőszó azonban pl. "de", az a hallgatóban a cáfolás érzetét keltheti, miközben irreleváns új információval összekapcsolt tagadás történik valódi cáfolat helyett. Én is felhúznám magam.

  • @sopi2
    @sopi2 Год назад +3

    Azert ne ahhoz merjuk mar magunkat, aki amugy nem tudna mit csinalni, es inkabb bemenne dolgozni. Azert, mert o nem szeret a csaladjaval lenni otthon, akkor rohadjon meg a tavmunka.

  • @MedveNagy
    @MedveNagy Год назад

    Gödri Bulcsu! Kiváncsi vagyok a gondolatodra! Ez most itt nem sikeredett

  • @csufigazsag5798
    @csufigazsag5798 Год назад +8

    Én nem félek a robotizációtól. Visszatérnek a régi szakmák és a kézműves alkotások az alapjövedelem kiegeszítőjeként és nem fog korlátlan pénzen vásárolt hatalom koncentrálódni néhány szerencsés kezében.

    • @BiharyGabor
      @BiharyGabor Год назад +2

      Én is ebben bízom, de ezt a robotizáció nem hozza el. Legfeljebb a feltételeinek egy részét teremti meg.

    • @timike1974
      @timike1974 Год назад +2

      Szerintem is ez volna az ideális, de nem hiszem, hogy még az én éltemben megvalósul.

    • @palkholman132
      @palkholman132 Год назад

      Csak ebből az egész robotizációból az mberek kifelejtik azt a képletet hogy ugyebár vannak diktátorok zsarnokok akik nem biztos hogy az emberek számára a legjobbat hozzák ki a dologból. Meg hogyha most nem fizetik meg az embereket rendesen hogy dolgoznak miből gondoljátok ha majd nem dolgoznak meg fizetik őket? Ja és ez az alapjövedelem vajon mennyire fogja követni az inflációt? És vajon mit kell majd tenni azért a pénzért mert ha 1 dolgot meg tanultam az életben semmi sincs ingyen.

    • @zoltanvarga7448
      @zoltanvarga7448 Год назад +2

      A robotizáció még nagyobb hatalomkoncentrációt eredményezhet a néhány szerencsésnek.. Ha pedig mégse, akkor pont emiatt nem fogják sose bevezetni...

    • @BiharyGabor
      @BiharyGabor Год назад

      @@zoltanvarga7448 A történelem szerencsére annál mindig bonyolultabb volt, mintsem hogy néhány hatalmas ember mindentudó lett volna és mindent meghatározhatott volna. Valójában az események jellemzően inkrementálisan, elemi lépésekben zajlanak, és mindig a pillanatnyi informáltság és mozgástér együttese által meghatározott pályán mozog rengeteg aktor. Nincsenek hosszú távú tervek, amiket meg tud valaki valósítani, mint Asimovnál például.

  •  Год назад +1

    Hogy jön ki a 3,5hónap? Mert a 365napnak a fele legyen 183nap, azaz annyit dolgoztak egy évben. Ok. mi most 52x2nap=azaz 104nap a hétvége. Plusz min. 6nap ünnep, az 110nap. Tehát akkor mi 255nap körül dolgozunk, ami 72nap, naptári, ami közel sincs 3,5hónap... vagy?

  • @IvadyLevente
    @IvadyLevente Год назад +2

    A cégtulajok csak akkor mennek bele a 4napos dealbe, ha van belőle hasznuk. (Haszon alatt azt értem, hogy ha eddig egy képzeletbeli 100as skálán 5napos rendszerben mondjuk 92 pontos volt a cég, akkor a 4napos ötlet akkor lesz vonzó számukra, ha minimum 93pontos hatást kelt az ötlet. Ja, és még több haszonigénye lesz a cégvezetőségnek akkor, ha az új rendszer nagy átszervezéseket igényel.)
    Az ideális az lenne, ha a legtöbb cégvezetőség el tudná engedni azt, hogy egy ötlet (pl 4napos munkahét) csak akkor jó, ha a végső termelési számokban is látható.
    Lesznek (vannak) ilyenek, ők a progresszívebb gondolkodásúak, bár bennük is ott lesz a félsz, hogy mi lesz akkor ha hosszútávon nem a munkavállaló boldogsága, hanem a lustasága nő. (“A csütörtök lesznek az új, faszverő péntekek”)
    A munkavállalók persze nyitottak a 4 naposra, de ők nem szeretnének emiatt fizetéscsökkenést. Ők se tudják elengedni a saját kapitalista hozzáállásukat, hogy a számok ne romoljanak, bár ez a részükről kevesebb esetben kapzsiság.
    Összességében viszont igaz az állítás, hogy a 4 napiz munkahét az emberiség azon függősége miatt terjed el nehezen, mert nem szimplán fejlődni akarnak, hanem a fejlődésnek is fejlődnie kell. (A cégvezetők se, de a kisemberek se szeretnek Merci után visszaülni egy Suzukiba.)
    Azon pedig csodálkozom, hogy a Puzsér nem harapott rá, hogy az első órákat pont a kapitalizmus leginkább kérdéses találmánya, a tőzsdézés miatt szerelték fel.
    Az emberiség gyönyörűen szimbólikus pillanata ez: egyszerre van benne a rabszolgaság alakváltása, a szupergazdagok csírázásának kezdete, és az egyház tiltása pedig azt is mutatja, hogy hová fog sodródni az egyház 300 év múlva a babonás, haladással lépést tartani képtelen dogmatikus konzervativizmusával.
    Ami ebben a nagy veszekedésben viszont tényleg tetszett, az az, amikor Puzsér egy pillanatra rávilágított arra, hogy maga a vállalkozói lét is egy csapda: lehetne a modern ember új ideája, ahogy arra a közhelypuffogtató amerikai önsegítő irodalom próbál terelni, csak az a baj, hogy jelenleg 3 lehetőség van vállalkozóként a világon: vagy beszállsz a kapitalista versenyfutásba és kiégsz, vagy betartod a work-life balance-ot, és elveszíted a kapitalista versenyt. És csak a harmadik forgatókönyv az, hogy megélhetésre és/vagy megtakarításra alkalmas sikert érsz el. Azaz egy vállalkozónak 33% az esélye maximum, és állítólag azt is csak úgy, ha elfogadja, hogy legalább 5 évig nullára sem jön ki, és az első elfogadhatóbb pluszokban 10év kőkemény gürcölés után részesül.
    Azaz az a sikeres, aki képes kiégés nélkül 120%on pörögni 10 évig.
    Ezen tudna segíteni az állam, viszont nem érdeke! Mert egyrészt nagyon csodálatosan kiépített üzleti kapcsolatrendszer veszi körül az államot olyan óriáscégekkel, akiknek nem jó, ha kevés a munkás, vagy új konkurencia nő ki kisvállalkozókból, másrészt nem igénye az államnak, hogy sok legyen az autonóm, a szavazatát gondolkozva adó ember.
    Ezért lesz óriási változás, amikor már pl egy győri Audi munkahelyteremtő ereje nem lesz akkora a robotok miatt.
    Az irodai szektorban egy darabig felmerülhet a 4naposmunkahét kérdése, de ezt megválaszolni maga a robotok és az AI organikus begyűrűzése fogja inkább.

    • @tamasdenem7892
      @tamasdenem7892 Год назад

      4 órás munkahét? Gyanítom nem erre gondoltál.

    • @IvadyLevente
      @IvadyLevente Год назад +1

      @@tamasdenem7892 ja, nem, 4 napost akartam írni, át is írom

  • @Pozokix
    @Pozokix Год назад +2

    Köszönöm a videót, nagyon tetszett. Róbert, át kel sokszor tekerjem a mondandóját a videóba, mert idegesítő a kommunikációja számomra. Javaslom, hogy fejlessze az érzelmi intelligenciáját és legyen nyíltabb és tisztelettudóbb a beszélgető partnereivel. Hangerővel és ismételgetéssel, dühösen beszél.

  • @andreakapolnai2992
    @andreakapolnai2992 Год назад +8

    Csak Magyarországon néz ki minden úgy, hogy az ehenhalas és a nyugalmas élet között nincs viszony!!!!! Bizony a normális a nyugodt élet elégséges jövedelemmel ami bőség érzést hoz. A normálisan. Szemben a magyar stukosseg örökös valosagaval

    • @escap.r3849
      @escap.r3849 Год назад +2

      Azért nem hiszem, hogy "csak" Magyarországon..így is a világ felső 20?(%)-hoz tartozunk...gondolj valamilyen harmadik világbeli országra ahol a nyugati cégek dolgoztatnak napi néhány dollárért, hogy nekünk itt legyen 1200 Ft-os póló a H&M-ben. Aztán hazamennek a komfort nélküli otthonukba ahol 7-en élnek egy szobában es a tiszta ivóvíz (esetleg) is hatalmas érték.
      Itt meg azon szenvednek, hogy a fogyasztói társadalom egyes cikkeit -aminek egy részére semmi szükség - nehezen engedik meg maguknak bizonyos rétegek.

    • @zorozyx1347
      @zorozyx1347 Год назад

      Elég naiv gondolat, hogy csak itt van gáz.

  • @eszgabor
    @eszgabor Год назад +1

    Szerintem meg értelmes cégek pont válság idején ajánlják fel a 4 napos munkahetet (igaz 80% fizetésért), de így meg tudják tartani a munkaerő zömét (lehet páran elmennek a kevesebb fizu miatt, de válság idején másik helyet sem olyan könnyű találni) és ha újra megindul a gazdaság, akkor megvan a bevált dolgozói gárda, vissza lehet állni heti 5 napra 100% fizuért.

  • @BodyParkour
    @BodyParkour Год назад +3

    Detroitban már a Fordnál 4 napos munkahét van bevezetve a minap beszéltem egy a gyárban dolgozó családtagommal.

  • @davidgal175
    @davidgal175 Год назад +5

    Én 12 órás műszakokban dolgozok éjszaka és nappal. Két ember helyett.

    • @laszlokosa5838
      @laszlokosa5838 Год назад +3

      Sajnálni kell, vagy átkozni a munkaadót, esetleg gratulálni?

    • @davidgal175
      @davidgal175 Год назад

      @@laszlokosa5838 Nem kell sajnálni. Csak van ilyen is

  • @laszlokovacs7693
    @laszlokovacs7693 Год назад +1

    Pár éve lehetett arról hallani, hogy a számítógépes avatarok kiszorítják a filmszínészi munkát. Készülnek ma is ilyen filmek, de látszik, hogy az emberek vágynak a hús-vér színészekre.

  • @szentivex
    @szentivex Год назад +1

    Siralmas a Puzsér és rémes.😊😊

  • @peterjakab6111
    @peterjakab6111 Год назад +4

    31:55 "Tehát te ki mered jelenteni azt, hogy van olyan típusú munkavégzés, amit hosszabb távon sem -akár több évszázados távlatban sem- fog tudni kiváltani a gép."
    kiváltani szinte biztos hogy bármit kivált, de nem eltünteti. lesz kereslet az emberi kéz által készített dolgokra, ahogy már ma is marketing értéke van annak hogy valami "kézműves". majdnem mindenki evett már pocsék minőségű kézműves street foodot, van látott mondjuk skanzen ajándékboltban ronda és haszontalan kézműves bisz-baszokat, amiket attól függetlenül az emberek megvesznek, mert nem praktikum miatt veszik meg.

  • @gyongyverszecsenyi4323
    @gyongyverszecsenyi4323 Год назад +2

    4 nap jól hangzik. Hány órás munkaidő per nap?

  • @37medor25
    @37medor25 Год назад +2

    Nagyon érdekes téma, nagy kíváncsisággal indítottam el a videót, de sajnos bizonyos szakaszai nézhetetlenek, hallgathatatlanok. Egyfolytában egymás szavába vágva próbálják saját véleményüket érvényesíteni. Lehet hogy ez mások számára nem zavaró mert hozzászoktak az úriemberek stílusához és habitusához, de nekem bántja a fülem és a szemem az a magatartás amit képviselnek.

  • @limbekcs
    @limbekcs Год назад +2

    1:28 - kedves Oszi, örülök, hogy nem köt le "teljes 8 órában" a műsorvezetés, és így alkalmad nyílt rá, hogy (félr)lefordítható szójátékra hívd fel a közönség figyelmét - köszi szépen : )

  • @preoncsillag
    @preoncsillag Год назад +2

    Régen azért volt jobb a munka-szabadidő arány,mert tiltották,vagy korlátozták a kamatot,és nem létezett ez az erőltetett fejlődési kényszer,ami kizsarolja és elpusztítja az erőforrásokat csak azért,hogy az ipar vissza tudja törleszteni ezt az eszement rabló kamatot..Nem csak a természeti,hanem az emberi erőforrásokat is pusztítja a kamat,ami egyre látványosabban gyorsul és növekszik egészen az összeomlásig.Az ókori Egyiptom 5000 éve alatt szinte alig volt "fejlődés",és ha egy ókori embert áthelyeznénk a 19 századba,vagy a 20 század elejére,minden további nélkül beilleszkedne,de ez a mai kapitalizmusnak mondott kamatrabszolgaság felfoghatatlan lenne neki,és nekünk is egyre nehezebb lesz,főleg akkor ha egy kézben összpontosul majd minden erőforrás,mert e felé tart a világ egyre gyorsabban addig amig a világ urai le nem csökkentik a népességet,azért hogy biztosan a kezükben maradjon a hatalom,és a földi élővilág is megmaradjon.

  • @zbencz
    @zbencz Год назад +2

    Ha Robi hatalomhoz jutna, mindenkit lekiabálna, mert okos, sőt okosabb. Nem figyel, csak beszélni akar. Robi, nézz magadba.