Puzuri un to darināšana Jelgavā / Latvijas Nacionālais nemateriālās kultūras mantojums 2021

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 23 дек 2024
  • 2021. gada 18. oktobrī Nemateriālā kultūras mantojuma padomes sēdē pieņemts lēmums par sešu jaunu vērtību iekļaušanu Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma (NKM) sarakstā.
    Tostarp arī Puzuri un to darināšana Jelgavā (pieteicējs Jelgavas valstspilsētas pašvaldības iestāde “Kultūra”).
    ...
    Puzuri un to darināšana Jelgavā
    Mūsdienās puzurus, galvenokārt, pazīst kā Ziemassvētku rotājumus, tomēr senāk tos gatavoja no rudens līdz pavasarim un izmantoja arī daudzos citos godos (kāzās, kristībās, bērēs). To veidošana palīdzēja pārdzīvot gan tumšo gadalaiku, gan arī izrotāt ar tiem telpas, jo citu rotājumu nebija. Šodien situācija ir mainījusies un telpas rotājumu piedāvājums ir ļoti plašs , sākot no krāsainām plastmasa bumbām, degošām lampiņām līdz pat spīdīgiem un vizuļojošiem serpentīniem. Neskatoties uz lielo izvēli, šodien mūsu vidū ir arī cilvēki, kuri vēlas telpas rotāt ar paša veidotiem rotājumiem, kuru izejmateriāls iegūts no dabas veltēm. Gatavojot puzuru, tiek sakārtotas paša gatavotāja domas, tiek raisīta iztēle, jo puzuru savdabīgo ģeometrisko formu var dažādi interpretēt un intelektualizēt. Katram puzuru gatavotajam ir savs skatījums un savs mērķis, kāpēc viņš to veido. Ikviena paaudze no jauna atklāj sen zināmo, interpretē to, ieliek savu pieredzi, radot arī savas laikmeta zīmes, savu pasaules izpratni, tāpēc puzuru forma ir tik ļoti daudzveidīga. Mēdz gatavot ļoti krāšņus un sarežģītus puzurus, bet vienkāršu puzuru pagatavošana ir pa spēkam arī bērniem.
    Pati puzuru gatavošana, kā Ausma Spalviņa uzsver, ietver sevī ne tikai darināšanas prasmes, bet arī zināšanas (piemēram, ģeometrijas likumsakarību izpratne) un paražas, kas saistītas ar dabu un Visumu (zināšanas par puzuru materiālu vākšanu, sagatavošanu). Veidošana attīsta vēl tādas rakstura iezīmes kā pacietība, precizitāte, iztēle. Bērniem tā labvēlīgi attīsta motoriku, uzmanību, matemātiku. Ja pati darināšana var kalpot kā prāta asināšana un sava veida meditācija, tad pats darba rezultāts ir pārsteidzošs.
    Vairāk: nematerialakul...

Комментарии •