Parafia Polanów - Kościół na żywo

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 11 июн 2024
  • Zapraszamy na live wydarzeń w Parafii Podwyższenia Krzyża świętego w Polanowie.
    Krótka historia:
    Pod koniec XIX wieku proboszczowie koszalińscy starali się utworzyć w Polanowie samodzielną placówkę duszpasterską. Nabożeństwa katolickie odprawiano w Krągu (11 km od Polanowa) w prywatnym mieszkaniu konwertytki Natalii von Riepenhausen. Z powodu trudności dojazdowych punkt ten był niewygodny. Starano się o korzystniejsze miejsce na skrzyżowaniu dróg do Miastka, Koszalina, Bobolic i Sławna.
    Od 1900 roku nabożeństwa odprawiano w nowym pomieszczeniu w Polanowie. Były to dwa pokoje na pierwszym piętrze budynku mieszkalnego. Rozpoczęto starania zmierzające do budowy kaplicy.
    W 1901 roku zakupiono działkę w pobliżu domu misyjnego przy ulicy Schlawer-strasse 28.
    W schematyźmie diecezji wrocławskiej z 1907 roku wśród 9 ośrodków wchodzących w skład archiprezbiteratu koszalińskiego znajduje się Polanów. Do ośrodka w Polanowie należało 513 katolików z 28 miejscowościami z ludnością katolicką. Obsługiwał ks. J. Majunke z Koszalina, który rozpoczął posługę duszpasterską 7.08.1902 roku. Wzrost ilości katolików w tym okręgu zadecydował, że we wrześniu 1907 roku biskup wrocławski J. Kopp ustanowił dla Polanowa osobnego duszpasterza. Został nim ks. Karol Herold, który początkowo zamieszkał w Koszalinie. Znając język polski zajmował się także duszpasterstwem Polaków w parafii koszalińskiej, kołobrzeskiej i słupskiej. Gdy 15 kwietnia 1908 roku ustanowiono gminę wyznaniową w Polanowie,
    ks. Karol Herold tu zamieszkał. Od tego czasu Polanów stał się nieformalną Kuracją. W 1909 roku zamieszkał w Polanowie ks. R. Szala. Od samego początku czynił starania o budowę kaplicy. Pomoc swoją ofiarował proboszcz koszaliński ks. dr F. Piontek. On to zaproponował architektowi kosza-lińskiemu Czesławowi Tarce opracowanie planu kaplicy (plany te znajdują się w archiwum parafii). Opracowany projekt został zatwierdzony przez komisję kościelną i 22.VIII.1911 roku minister wyznań wyraził zgodę na budowę.
    Budowę rozpoczęto 24.X.1911 roku, 10.XI wmurowano kamień węgielny. Czasopismo "Pollnower Zeitung" (Gazeta Polanowska) w dniu 19.XII.1911 r. w notatce -" Uroczystość wieńcowa w kościele katolickim w Polanowie" - pisała m. in. "..w sobotę 16 grudnia zostały zakończone wszystkie prace zewnętrzne przy budowie miejscowego kościoła katoli-ckiego, aż do wierzchołka wieży". "My ewangelicy cieszymy się, że kościół jest ozdobą miasta. Pragnę powiedzieć w tym miejscu, czyja to zasługa, że tworzymy z katolikami wspólnotę, dobrze się rozumiemy. Do tego doprowadził ks. Szala. Mamy nadzieję, że chrześcijańska wiara wszystkich nas połączy. Pragnę, aby nowy kościół służył naszemu wspólnemu pojednaniu".
    Wczesną wiosną dokończono budowę kaplicy i 28 marca 1912 r została poświęcona przez ks. dr Piontka. Homilię poświęconą krzyżowi - symbolowi wiary, nadziei i miłości rozpoczął słowami: "Po wielu latach stęsknionego ocze-kiwania katolicy rozległej kuraty Polanów stoją dzisiaj szczęśliwie u celu; to, czego pragnęli od dawna znajduje się dzisiaj w ich posiadaniu; skromna ale własna świątynia. Pomieszczenia, z których korzystano do tej pory są w takim stanie, iż nie może być mowy o godnym przeżywaniu świętych sakramentów naszej wiary; gdy wierni po długiej podróży docierali do Polanowa zmuszeni byli uczestniczyć we Mszy Świętej odprawianej w dwóch niewielkich pokojach znajdujących się na pierwszym piętrze plebani. Długo, zbyt długo trwała ta sytuacja. Tym większa jest dziś nasza radość. I z radością składamy podziękowania naszym dobroczyńcom z daleka i z bliska, którzy przyczynili się do wzniesienia tej kaplicy. Ten Dom Boży nosi miano Krzyża Świętego; pozłacany krzyż promienieje na szczycie wieży; wizerunki krzyża zdobią oba okna frontowe; a także ołtarz, który wkrótce tutaj się pojawi, będzie wyrażał w szczególny sposób fakt, że kościółek ten nosi nazwę Krzyża Świętego".
    Kuracja Polanów utworzona 1.IV.1923 r. przy kaplicy w Polanowie powstała w łączności z parafią św. Józefa w Koszalinie. W 1938 r Kuracja liczyła 140 katolików. Kuratusem był ks. Józef Gunhel ustanowiony w Polanowie 15.VIII.1936 r. Po zakończeniu działań wojennych Polanów należał do Ordynariatu Gorzowskiego Administracji Apostolskiej, dekanatu Sławno.
    Obecnie parafia Polanów należy do diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, jest siedzibą dekanatu.
    #church #churchonline #religion

Комментарии •