Cyrkulacja w domu, a komu to potrzebne. Czy to działa?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 17 сен 2024
  • Smart DOM 2.0
    Zapraszam do subskrypcji i polubienia kanału.
    ****************************************************************
    Zapraszam do obejrzenia filmu na temat cyrkulacji wody w domu. Zobacz jak to działa czy naprawdę jest to potrzebne.
    ***************************************************************************
    W domu połączone jest w całość za pomocą Home Radio FiF system ogrzewania, oświetlenia, klimatyzacji, kina domowego oraz wszystkie nowoczesne
    *************************************************************************
    Jeśli potrzebujesz pomocy lub zastanawiasz się nad takim systemem to napisz, spróbuję pomóc.
    biuro@smartdom20.pl

Комментарии • 22

  • @radekk907
    @radekk907 3 года назад +2

    Dzięki za materiał, czekam na następne :)

  • @robertol5946
    @robertol5946 3 года назад +2

    Piękny test, nie licząc pomyłki to i tak sporo wody tracimy przy każdym odkręceniu kranu. A automatyka cyrkulacji super sprawa.

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  3 года назад +1

      Człowiek nieświadomie potem marnuje setki litrów wody czekając aż będzie ciepła.

  • @tiptop642
    @tiptop642 2 года назад +1

    U mnie jest podobne rozwiązanie, ale pompę obiegową zasilaną z gniazda 230 mam wpiętą w czasowy cyfrowy programator tygodniowy. Koszt około 25 zł. Mam tak samo ustalone czasy zapotrzebowania wody ciepłej w określonych godzinach. W tygodniu są to godziny poranne i popołudniowe. Dom i wodę użytkową ogrzewam peletem. W domu mam 4 krany w których mam dostęp od razu do ciepłej wody. Jeśli nie ma
    czasowego wyłączenie pompy to wychodziło mi około 3kg peletu na dobę więcej licząc 1zł/kg to robi się już miesięcznie około 90 zł. Teraz podgrzanie wody i dostęp do ciepłej od ręki zamykam w 5kg/24h dla 4 osób. Masz dom napakowany czujnikami, to może pompa niech się uruchamia wtedy kiedy jest ktoś w domu. To było by chyba idealne rozwiązanie. Jeżeli ktoś nie ma inteligentnego w domu a ma alarm , to można się zastanowić jak podłączyć to pod pompę lub inny bajer np światło , bo czujniki w domu i tak pracują 24/h (nie sprawdzałem tej możliwości, to tylko teoria).. Pozostaje kwestia w jakim czasie po włączeniu pompy jest ciepła woda w kranie Nawet jak pompa się wyłączy to i tak ciepła woda pozostaje w rurach u mnie 30 min do 45min wyczuwalnie ciepła. Pozdrawiam

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 года назад +1

      Witam, sterowanie jest bardzo ważne i naprawdę daje duże oszczędności. Zapraszam na jutrzejszy film na ten temat.

  • @Piotr_T
    @Piotr_T 3 года назад +1

    Nie znam się, to się wypowiem - bardzo dobry pomysł z podpieciem cyrkulacji do automatyki. Ja nie mam obiegu wody, bo wszyscy hydrauliko-"budowlańcy" twierdzili że to niepotrzebne i nie ma sensu zakładać. Teraz czeka mnie otwieranie ściany żeby taka cyrkulację sobie zrobić, bo od groma wody zimnej leci w kanał. I teraz to co zaoszczędziłem na rurkach wydaje co pół roku w zmarnowanej wodzie.

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  3 года назад +1

      W zlewnie możesz zaradzić podgrzewaczem przepływowym ale wanny i prysznica już nie.

    • @wojciechwarmuz
      @wojciechwarmuz 3 года назад +1

      To że się oszczędza na wodzie to super, ale ile marnuje się energii, na cyrkulację to można sprawdzić wyłączając ją:) coś za coś, indywidualna sprawa czy ktoś chce zapłacić na wodę czy "energię" która ja ogrzewa

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  3 года назад +1

      Tu się nie mogę zgodzić w pełni bo owszem jeśli mówimy o energii dla pompki to ok faktycznie zużywa. Natomiast jeśli chodzi o energię potrzebną do ogrzania wody to już nie bardzo, ponieważ:
      -tak czy inaczej potrzebujesz ciepła wodę w kranie np. do zmywania tzn. ta woda i tak musi popłynąć z bojlera do kranu +17l zimnej wody. Czyli z bojler pobierasz to co potrzebujesz +17 l.
      - następnie ta woda stygnie w rurce bez cyrkulacji i przy kolejnym użyciu znów leci zimna(prawie zimna) woda tzn. znów pobierasz więcej.
      - w dobrze zaprogramowanej cyrkulacji działa ona tylko wtedy gdy potrzebujesz ciepłą wodę, a nie cały czas.
      -przez to że za każdym razem pobierasz więcej wody ciepłej to musisz jej więcej grzać i tu jest różnica bo w przypadku cyrkulacji ta dodatkowa woda jest ciepła(chłodniejsza o spadek na rurkach) a nie zimna jak w przypadku pobierani jej z źródła.

    • @Pawlik1988
      @Pawlik1988 3 года назад +1

      Z tego co wiem to straty na cyrkulacji sa rzędu 5%.

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  3 года назад +1

      Ale w stosunku do braku cyrkulacji czy prostu działania ?

  • @Pawlik1988
    @Pawlik1988 3 года назад +1

    Cyrkulacja dobra rzecz. Jak mogę zapytać ilu litrowy masz zasobnik wody użytkowej i jak dobierales rozmiar? Nie wiem czy kupic 150, 200 czy 300l. Moze umialbys nagrac fajny film na ten temat co jest bardziej opłacalne i ile trzeba grzać taka wodę w dużym i mniejszym zasobniku. Tak by miec odpowiedź na pytanie czy lepiej dogrzewać wodę w dużym zasobniku czy w małym gdzie częściej bedzie trzeba grzać praktycznie od zera. Pozdrawiam

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  3 года назад +2

      Mam zbiornik 150l ale to jest bojler tzn. sama ciepła woda do CWU nie mylić z buforem. Pewnie dam radę zrobić do takiego jak mam i do 80l wiem że to nie dużo ale już się da coś wywnioskować. Potrzebuję na to trochę czasu bo teraz robię na temat wydajności grzejników przerobionych na wymuszony obieg.

    • @Pawlik1988
      @Pawlik1988 3 года назад +1

      @@SmartDom20 super dzięki

  • @Tomasz-ke5ew
    @Tomasz-ke5ew 3 года назад +4

    laleś do miarki po 0,5 L wody.

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  3 года назад +1

      A faktycznie, to się popisałem. Ok sprostowanie lałem po ok 600 ml tzn. 11l nie 17 . Nadal to wiadro wody.

  • @monikaantkowiak8107
    @monikaantkowiak8107 Год назад

    Z całym szacunkiem dla dobrych chęci doświadczenia, ale zostało schrzanione. Wlewałeś po pół litra wody do naczynia, to jedno. Po za tym pytanie, czy tak się powinno spuszczać wodę zakręcając kran co pół litra czy należałoby puścić wodę jednym ciągiem do dużego naczynia i wtedy woda lecąc bez przerwy nagrzałaby się szybciej. Moim zdaniem filmik do skasowania.

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  Год назад

      Proszę wytłumacz mi jaki ma wpływ sposób wylewania wody z kranu na prędkość jej nagrzewania (no chyba że bierzesz pod uwagę siły tarcia). Z tego co wiem to nagrzewanie wody zachodzi w buforze a nie w rurkach, więc ilość wody którą spuściłem to po prostu zawartość rurek od kranu do bufora.

    • @monikaantkowiak8107
      @monikaantkowiak8107 Год назад

      @@SmartDom20 Nie twierdzę, że mam rację, ale zadaję pytanie czy taki sposób przerywania poboru wody ma wpływ. Ja używam teraz pieca gazowego i jak odkręcam kran to włącza się piec, muszę czekać aż zleci zimna woda i zacznie lecieć ciepła. gdybym tak sobie zamykała i otwierała kran co chwilę nigdy bym się nie doczekała na ciepłą wodę bo piec by się wyłączał przy zamykaniu kranu i tak w kółko. Ale pewnie w gazowym działa to inaczej niż w Twoim.

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  Год назад

      @@monikaantkowiak8107 tak w gazowym jest inaczej bo jest to piec przepływowy, i tu faktycznie jeśli zbyt mało odkręcisz wodę to może nie wyłapać tego . Natomiast cyrkulacja występuje jedynie w zastosowaniach gdzie posiadasz buffor z gorąca woda, która jest niezależnie nagrzewana. A żeby się do niej dobrać musisz jedynie pobrać zimna wodę z rurek. Zastosowanie cerkulacji ma też sens jedynie przy kranach oddalonych od źródła ciepła. Jeśli mamy kran przez ścianę to nie ma to sensu .