Jak połączyć trening SIŁOWY z KOLARSKIM? Treningowe rozkminy o okresie przygotowawczym

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 янв 2025

Комментарии • 45

  • @dominikharber8676
    @dominikharber8676 Год назад +17

    Fim z cyklu "nikt nie prosił, każdy potrzebował" 👍👍

  • @mgfjokilhcyr5694
    @mgfjokilhcyr5694 16 дней назад

    Dziękuję bardzo za treściwe wyjaśnienie i rozrysowanie😊 tematu

  • @krzycho0000
    @krzycho0000 Год назад +2

    Super materiał. Właśnie planuje swój sezon. 3 lata pod okiem trenera ale chce sprobowac zrobić to inną drogą ;D. Bardzo pomagasz. Pozdrawiam!

  • @pjoter_on_bike
    @pjoter_on_bike Год назад +3

    yeah ! lubie takie tematy, zwlaszcza, ze wjeżdza w okresie mojego roztrenowania i tworzenia planów na zimę ;)

  • @Piter-bike
    @Piter-bike Год назад +1

    Super materiał. Wlasnie szukałem takiego filmu, bo nie wiedziałem jak to wszystko skleić do kupy

  • @PenitencjarzKoscielny
    @PenitencjarzKoscielny Год назад +2

    Dokładnie tak.

  • @PenitencjarzKoscielny
    @PenitencjarzKoscielny Год назад

    Lubię takie opowieści przy kawce. ☕️🍰

  • @robertzaskorski1770
    @robertzaskorski1770 Год назад +1

    swietny materiał. dzięki.

  • @bartasol80
    @bartasol80 Год назад +1

    Fantastyczny poradnik, dzięki

  • @damianwaligorski564
    @damianwaligorski564 Год назад

    Wielkie dzięki Tomku za odpowiedź na moje pytanie, jestem w 100% usatysfakcjonowany.

  • @nicolasname5239
    @nicolasname5239 Год назад +1

    kosa.. fajny material

  • @TheDesmoo
    @TheDesmoo Год назад

    Tomasz mistrz :)

  • @Jarek.
    @Jarek. Год назад +2

    22:29 - nie wiem jaki jest materiał źródłowy skąd wzięto ten eksperyment ale patrząc na sam obrazek to wygląda trochę dziwnie.... "2k erg test on Day #8" wskazuje, że na siłowni dymali całe 7 dni... Nie wiem co poza zakwasami można zyskać po jednymtygodniu chodzenia na siłkę... To jedna mała uwaga - ogólnie bardzo doceniam Twoją wiedzę i że masz ochotę dzielić się nią z nami na YT. Pozdrawiam 👍👍

    • @movementcare
      @movementcare  Год назад +2

      Sorry, szybkie wytłumaczenie, bo w filmie chyba nie do końca jasno to omówiłem 😇
      Badanie zakładało sprawdzenie czy ten regularnie prowadzony trening siłowy będzie wpływał negatywnie na wynik sportowy, dlatego nie robili żadnego specjalnego deloadu (tak mniemam). Wyszło że pomimo znacznie wyższej kinazy kreatynowej (tam była dość duża różnica bo 190 vs 520), spadku skoczności czy bolesności mięśniowej grupa pod treningiem siłowym praktycznie w ogóle się nie pogorszyła - ani realnym wynikiem na wiośle ani nie zauważono zmian w obrębie ergospirometri (tu niewielki wzrost VO2 w grupie pod treningiem siłowym).
      Konkluzją jest to, że wbrew "powszechnej" opini, że ten trening siłowy mocno przeszkadza to jednak okazuje się że poza CK czy odczuciem wysiłku nie zmienia to specjalnie wyników czy możliwości sportowych :)

  • @wojtekphotography5538
    @wojtekphotography5538 Год назад +1

    Ja w tym okresie roztrenowania to chce iść systemem jeden trening na siłe 3-5 powtórzenia duży ciężar, a następny trening wytrzymałościowy 12-15 powtórzeń. W sezonie to 1 czasem 2 razy na siłowni w tygodniu.

    • @movementcare
      @movementcare  Год назад +2

      Podpowiedź z mojej strony: nie mieszałbym adaptacji, jak jednego dnia zaataktujesz w kierunku siły maksymalnej, drugiego będziesz kombinował z jakąś wytrzymałością to ciało nie za bardzo wie co ma robić. Wytrzymałość siłową zrób na rowerze a na siłce skup się na realnej sile 😇

  • @ppp.1334
    @ppp.1334 Год назад

    Dzięki, ciężko mi to spamiętać 😏

  • @F1Tomo1989
    @F1Tomo1989 Год назад +1

    Kiedyś próbowałem zrobić trening siłowy na rowerze rano a wieczorem trening wytrzymałościowy. Tragedia była, bo choć trening siłowy wszedł ideolo i super się czułem, tak wytrzymałościowy ledwo jechałem, męczyłem się bardziej i efektów to kompletnie nie dało.

    • @movementcare
      @movementcare  Год назад +2

      Tu kluczem jest ładowanie węgli ale nawet przy dobrym żywieniu może być problem z pobudzeniem układu nerwowego po ciężkiej siłce 😇

  • @michamat7619
    @michamat7619 Год назад +2

    A czy jak zrobię we wtorek trenażer vo2max albo próg siłowy (1h) środa trenażer jazda regeracyjna 30 min, czwartek mocno nogi na siłowni, piątek siłka ale delikatnie ogólnorozwojowo i sobota, niedziela tlen po 1,5-2h to będzie OK? Poniedziałek wolne. Mam 46 lat i praca biurowa.

    • @PenitencjarzKoscielny
      @PenitencjarzKoscielny Год назад +3

      Opłać jak chcesz mieć trenera to będzie Cię prowadzić.

    • @pawepietrzak2855
      @pawepietrzak2855 Год назад

      herciu Cię olał, bo robi to dla kasy. Wg mnie szkoda zdrowia. Żadnego łączenia siłowni z rowerem!. Po prostu jeździj ze zmienną kadencją np. 70 potem 100 i jeździj na odczuciach.

    • @movementcare
      @movementcare  Год назад +1

      @michamat7619 nie brzmi to najgorzej. Jeżeli chcesz wrzucić jeden dzień siłowy, skupiony głównie na nogach a w drugim ich specjalnie nie ruszasz a skupiasz się na całej reszcie to nie będzie to złym wyjściem. W miarę możliwości wtedy postaraj się żeby przerwa między piątkowym a sobotnim treningiem była przynajmniej te 12-16h żeby już sobie tych adaptacji siłowych nie wygaszać treningiem wytrzymałościowym. Najważniejsze jest to żeby po prostu ten trening siłowy wrzucić, szczególnie po 40tce gdzie ma to niebagatelne znacznie z punktu widzenia zdrowia, hormonów i „długowieczności” :)

  • @BCcycling
    @BCcycling Год назад +1

    Mówiąc o łączeniu ST HIT + HIT masz na myśli ten sam dzień 40:23?

    • @movementcare
      @movementcare  Год назад +1

      Zarówno ten sam dzień (w formie tzw. bigday) jak i np. dwa dni pod rząd :)

  • @pawelweglicki7117
    @pawelweglicki7117 Год назад +2

    Hej Tomek, czy jest możliwość żeby w filmikach robić timestampy? Wiadomo że to dodatkowa praca i poświęcony czas, jednak przy znacznej większości filmików na YT jest to standard i już ciężko bez tego żyć;P Pozdrawiam i super robota

    • @movementcare
      @movementcare  Год назад

      Jest, może nie we wszystkich ale przy tych dłuższych postaram się ogarnąć 😇

  • @PenitencjarzKoscielny
    @PenitencjarzKoscielny Год назад +1

    Cześć.

  • @jarekpietrzkiewicz9952
    @jarekpietrzkiewicz9952 Год назад +1

    Temat bardzo na czasie ale niestety tym razem przedstawiony mało zrozumiałe i w zawiły skomplikowany sposób . Porównywanie badań dla wioślarzy to raczej inna metodyka treningu siłowego niż dla kolarza. Polecam trening siłowy Nino na YT

    • @BCcycling
      @BCcycling Год назад

      Tak w szczególności dla paralityków, którzy nie potrafią zrobić przysiadów i pompki a ich motoryka jest zerowa.
      To co on tam wyprawia to są lata treningu 95% amatorów powinno skupić się na podstawowych wzorcach ruchowych i wykonywać ćwiczenia w pełnym zakresie ruchu.
      Wygibasy na piłce proponuję zostawić jako ćwiczenia akcesoryjne w późniejszym czasie.

    • @movementcare
      @movementcare  Год назад

      Akurat pod względem fizjologii to wiosło ma sporo wspólnego z kolarstwem. Ale mniejsza o to, wybacz jeśli było niezrozumiałe. Jeśli chodzi o drugą kwestie, zgadzam się z @BCcycling. Zdecydowanie warto zająć się najpierw złapaniem sprawności a nie podpatrywaniem treningów od innych, szczególnie okrutnie sprawnych zawodników 😇

  • @kryspin92
    @kryspin92 Год назад +1

    Cześć, ogólnie bardzo dobry temat na materiał i fajnie ze sie go podjąłeś, ale wydaje mi sie, że omawianie go na tym schemacie blokowym plus później na tej tabelce nie było dobrym rozwiązaniem.
    Na końcu schemat jak i tabelka byla totalnie pomazana na czerwono i nie wiadomo bylo w którym miejscu jest wskaźnik.
    Całość obronila się podsumowaniem z którego czegoś się dowiedzialem..bez niego nie dowiedział bym sie zbyt wiele.
    PS. Na przyszłość jak omawiasz i kreślisz coś na tablecie to proponuję zamień wielkością ekrany. Moze jesteś młody i piękny, ale bardziej interesujące jest to chcesz przekazać- moze bylo by to bardziej czytelne.

  • @oCICHYo
    @oCICHYo Год назад +1

    Tylko wlasciwie po jaka cholere tracic czas ktorego nam amatorom z reguly brakuje, na cwiczenia silowe ktore nie porawia naszej wydolnosci, FTP w/kg ETC.lepiej dorzucic te 2 godziny na np na jazde w tlenie , korzyści będą duzo większe dla sportowca wytrzymałościowego.Nie ma badan ktore mowia ,ze trening silowy poprawi nasze parametry a juz na pewno nie w wiekszym stopniu niz trening na rowerze , analize tych badan podjali sie kiedys panowie na kanale
    Jessiego Cole "The Truth about Strength Training for Cyclists" mozna sobie wyszukac na YT. Mysle ,ze to taki jeden z największych mitów kolarstwa siłownia, zaraz obok periodyzacji odwróconej(czyli zaczynania od d.. strony nie poparte badaniami)

    • @movementcare
      @movementcare  Год назад +5

      Głównie dlatego żeby przy pierwszej glebie kości nie łamały się jak zapałki. Albo dlatego żeby na stare lata nie męczyć się z osteoporozą bo po 30 latach jeżdżenia na rowerze okaże się że jednak to niedotykanie podłoża czy ciężaru trochę słabo zrobiło na gęstość kości.
      No i generalnie dla zdrowia - to raczej dość istotny element jeśli już mówimy o amatorach.
      Albo jak ktoś jest ambitnym amatorem i potrzebuje znacznie poprawić swój sprint czy performance w trudnym terenie.
      Albo jak ktoś uprawia enduro / downhill to musi wyważyć trening siłowy z kolarskim żeby móc jakakolwiek rywalizację podejmować.
      No i na koniec np. Dlatego że jak ktoś robi to od nastu/dziesięciu lat to po prostu dla jakiejkolwiek odmiany, żeby głowa nie spuchła od siedzenia nonstop na rowerze.
      Ale no generalnie w tym filmie nikt nikomu nie nakazuje trenować siłowy i nie mówi o jego wyższości nad specyficznym bodźcem kolarskim

    • @Jarek.
      @Jarek. Год назад +2

      Akurat to co mówi Jessie dzielę przez 4 a i tak to wydaje się obdaraniem go zbyt dużym zaufaniem... Pomijam materiały na YT pokazujące badania z bardzo dużym pozytywnym wpływem targania żelaza. Ale na logikę - kolarstwo to taki dziwny sport gdzie jest bardzo dużo wysiłku a zaskakująco mało ruchu. Więc praca nad ogólnym rozwojem ciała jest bardzo ważna (a z wiekiem zawodnika- coraz ważniejsza). Polecam książkę"Ukryta przewaga" Danielsona. Pozdrawiam👍

    • @Pablo_Coach
      @Pablo_Coach 11 месяцев назад

      @@Jarek.również bardzo istotny jest trening mięśni głębokich. Przekłada się to na poprawę generowanej mocy na rowerze👍