Szőlőfeldolgozás eszközeinek bemutatása és egy kis szüreti elmélet

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 дек 2024

Комментарии • 7

  • @youtubeborasz
    @youtubeborasz  Год назад +3

    Csaooo! Nagyon köszi a videólinket! Hihetetlenül csípem mindkét embert! Komoly munka van mögöttük, én is csak ajánlani tudom az anyagiakat.
    Visszatérve a kérdésedre, tanulmanyaim során azt tapasztaltam, hogy a reduktiv borkeszitesnel fontos a folyamatos alacsonyabb hőn tartás. Ez már a szüretnél kezdődik. Ha az ember fajelesztovel dolgozik, akkor azért kell hidegen szedni a szőlőt, hogy a magasabb hő hatására ne induljanak meg a daralas során erjedesi folyamatok. ( ne szaporodjanak fel az erjeszto gombak a cefrebe ), mert az a célunk, hogy próbáljuk konzervalni az illat és íz anyagokat, egy 2-3 órás aztatassal. Ha magasabb lenne a hő akkor az áztatás során, megindulhatnanak olyan mikro erjedesi folyamatok, amik negativ irányba vinnék ezeket az ízeket.
    Persze nagyapaink még nem foglalkoztak ilyennel és sikerült nekik is jó minőséget készíteni. ( valamennyire )
    Illetve igazad van, a spontán erjesztessel kapcsolatban, idén én is készítettem egy 25L és ballon ( latji fogod) ami simán kiterjedt minden nélkül. Ez választás kérdése ki mit használ. Azt szokták mondani, hogy a fajelesztos irányított erjesztéssel egy stabilabb jobb minőség állítható elő.
    Kinek a pap, kinek a papné :)

  • @tamasbarta5691
    @tamasbarta5691 Год назад +2

    Szia. Korrekció: 12:40 - Reduktív folyamat, tehát oxigén kizárásával, nem oxigén kizárása nélkül. Csak így tovább!! (pacsi)

    • @youtubeborasz
      @youtubeborasz  Год назад +1

      Nagyon köszi a helyreigazitast. Lányos zavaromban 😂

  • @benszce
    @benszce Год назад +2

    Nem vagy messze, egyszer meglátogatlak ha nem vagyok túl pofátlan. :)

  • @agostonkristof8311
    @agostonkristof8311 Месяц назад

    Szia!
    Hol tanultad a mesterséget? :) Felbuzdultam és elkezdtem a MATE szőlész borász agrármérnöki képzését, de jelenleg inkább elveszi a kedvem a szakmától. Mit javasolnál? :)

  • @tenorino2010
    @tenorino2010 Год назад +2

    Szia! Ismét jó videó! Egy kérdésem lenne: miért nem lehet meleg a szőlő a feldolgozáskor? Már mástól is hallottam, de nem értem.
    És egy bátortalan tanács: ha valaki megnézi az alábbi videót ruclips.net/video/ZfwhIJjmpyg/видео.htmlsi=sNhn15y2O_1dKq1v , akkor elgondolkodik, miért is oltják be a mustot. Szerintem nem kell, nekem nélküle is kiforr, csak lassan. További sok örömöt a szőlőben, és hajrá magyarok (bravó Sallai!)

    • @youtubeborasz
      @youtubeborasz  10 месяцев назад +1

      Csaó Valamiért eltűnt a kommentem. sorry. Nagyon tisztelem mindkét urat! Rendkívül okosnak tartom mindkettőt.
      Ketté bontanám a válasz: 1. azért érdemes hűtött szőlőt feldolgozni, mert a mai modern ( reduktív ) borkészítésben már minden folyamatot hűtenek, hogy az íz és zamatanyagokat meg tudják őrizni maxon. Ha melegebb a szőlő könnyebben beindulnak idő elött az erjedési folyamatok. Amiket pont, hogy fajélesztővel szeretnénk elindítani.
      Ezek ízlések és pofonok. Illetve borelkészítési technológia függőek.
      2. A régi nagy öregek is kiváló borokat készítettek hűtés nélkül. Idén nekem is volt 30 L borom, amit egy üvegballonban spontán erjesztettem ki, és igazad van, így is nagyon jól kierjedt. Viszont ez szerencse kérdése volt. Mert minden stimmelt ( hőmérséklet, szőlő minősége, flórája )
      Azért tértek át az irányitott erjesztésre a modern borászatban, mert sokkal jobban ki tudják hozni a szőlő és a terroir valódi arcát, ha minden lépést erjedéskor kézben tartanak és nem rábízzák a természetre.
      Természetesen vannak olyanok, akik ezt elvetik, és arra esküsznek, hogy úgy készüljön el a bor ahogy az a JóIsten megteremti.
      Ezt mindenki maga választja. :)