Channel CW Tea Party - maritime radio at 500kHz, część trzecia

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 13 сен 2024
  • Nagranie z lat sześćdziesiątych. Odsłuchałem, spisałem, uzupełniłem o fotografie statków oraz stacji brzegowych, które tam występują. Część trzecia nagrania.

Комментарии • 18

  • @aa5tb
    @aa5tb 8 лет назад +3

    Real CW, very nice! Thanks for helping to preserve history.

  • @MatsyaAvatar
    @MatsyaAvatar 9 лет назад +1

    Choć jestem PLOwcem to ten obraz PŻMowskiej Kopalni Szombierki jest mi miły.
    ten statek słyszałem zarówno na codziennej giełdzie na 12 megaherców - zaraz się dowiem, jak i na stacjach brzegowych, gdzie słyszałem jak weszła do eksploatacji nasz duma Pomerania z PŻB a teraz w mojej Kopenhadze widzę jak jej miejsce

  • @hughsegrave3979
    @hughsegrave3979 5 лет назад +1

    dont know when this was recorded?? sounds very quiet channel traffic compared to 70,s and early 80,s... maybe times were changing .. as indeed they did.. Thanks for the lovely memory.. I can still remember the working freqs of GNF, GNI ,GPK, GLD, FFB, PCH.DAN AH THE GOOD DAYS.

    • @brianlong8155
      @brianlong8155 4 года назад

      Hi Hugh - you didn't mention GCC WX broadcasts - there was one or two brilliant fists at GCC - no baghdad morse types!! Some of these bug-key operators have not quite mastered it.

    • @hughsegrave3979
      @hughsegrave3979 4 года назад

      Many thanks Brian, yes Cullercoats, Oban Gne never worked, there was one Hastings or near the Thames forgotton the station name and C/S. I still have an electronic key bought in Brasil many moons ago, have a practice every now and again. Kind of a sad feeling my friend..

    • @heinrichpechtold1189
      @heinrichpechtold1189 4 года назад

      So i think this is a very important link for you.
      archive.org/details/qrt500

  • @MatsyaAvatar
    @MatsyaAvatar 9 лет назад

    Tam po tym LSN 1890 jest -...- co się równa w alfabecie znakowi = a jako skrót telegraficzny - idziemy tam - na tą częstotliwoś (1890 na falach pośrednich o teoretycznym zasięgu 500km).

  • @MatsyaAvatar
    @MatsyaAvatar 9 лет назад

    Boulogneradio/FFB było najważniejszą stacją dla Kanału La Manche - jak nas uczono w szkole a dla English Channel jak o tej drodze morskiej mówią wszyscy marynarze. Informacje podawane przez stacje angielskie i francuskie były tak samo rzetelne i pełne. Ja jednakże wolałem np. jakoś te stacje angielskie np. portisheadradio/GKA. Choćby z tego względu, że ich nadawanie morsem było czystsze. W sygnale FFB słyszymy nieregularności i brak melodii choć prawdopodobnie nadaje go osoba z wieloletnim stażem. Nadawca nie zachowuje nawet zaleconych proporcji kresek, kropek, przerw między literami, przerw między słowami. Idealne proporcje zachowuje automat nadawczy. Melodia alfabetu Morse'a ma jednak dużo wspólnego z muzyką niż by się teoretykom wydawało. Radiooficer ze słuchem muzycznym i poczuciem estetyki instynktownie nadaje sygnałom nieznacznie inne długości niż te podręcznikowe przez co nadaje im większą łatwość rozumienia. O dziwo ten efekt najłatwiej uzyskuje się przy pomocy zwykłego klucza sztorcowego niż np. elektronicznego squeeza.

  • @MatsyaAvatar
    @MatsyaAvatar 9 лет назад

    jak jej miejsce w mojej Kopenhadze od niedawna zajęły większe promy - bez wdawania się w szczegóły.

  • @MatsyaAvatar
    @MatsyaAvatar 9 лет назад

    Wie pan co? Gdzieś tu w internecie jest nagranie z transmisji kończącej działalność gdyniaradio/SPH. Mi to serce rozdziera ale potem nastąpił internet i mnie pocieszył w pełni. Ale ja tam siedziałem nocą na QRJ, na 2182, na radioteleksach i potem się szło podrzemać na parę godzin i pamiętam jak był taki statek łowczy, czy to Dalmoru, czy Odry o nazwie Wineta a nowa koleżanka w środku nocy wołała na cały świat - mineta, mineta tu szczecinradio szczecinradio czy pan mnie słyszy?

  • @MatsyaAvatar
    @MatsyaAvatar 9 лет назад

    W sekwencji pch pch dalej jest de sxiy sxiy - nieco niechlujnie nadawanie ale... spróbowałby się pan dogadać z niegdysiejszym porbandarradio w Indiach. Małe szanse jak się pan nie znał na hodowli kóz.

  • @heinrichpechtold1189
    @heinrichpechtold1189 4 года назад

    Another link:
    archive.org/details/DavidH.SmithZl2wtMorseCodeRecordingCollection

  • @heinrichpechtold1189
    @heinrichpechtold1189 4 года назад

    And here is a lot of material from the old days,
    archive.org/details/maritimemorsememories

    • @hughsegrave3979
      @hughsegrave3979 4 года назад

      Many thanks Heinrich, listened to the last farewells from your suggested site. Sad listening to the end of an era. There is no doubt, it was a wonderful life. Kindest regards from Dublin.

    • @heinrichpechtold1189
      @heinrichpechtold1189 4 года назад

      ​@@hughsegrave3979 Hello Hugh, I posted this link some months ago, and because of your answer I can imagine, that this video could be interesting for you.
      It is also a sad story, but this recording is most interesting. May be you have seen it already. You can have a deep look inside the heart of UK maritime radio.
      The main part of the suggested video starts at about 11 minutes.
      archive.org/details/qrt500
      vy 73

  • @zawir_usaodpowiadausa3354
    @zawir_usaodpowiadausa3354 4 года назад

    Strasznie niechlujnie spisane. Poza tym dalej się nie nauczyłeś że sygnał [ = ee ] oznacza po prostu QSY

    • @theamisiek4527
      @theamisiek4527  4 года назад +1

      a ty się nie nauczyłeś kultury osobistej. Gdybyś trochę więcej wiedział, to być może wiedziałbyś dlaczego te dwie kropki tam są. I niekoniecznie znaczą QSY. Nie zawsze i nie wszędzie. Narzekasz - to dlaczego nie zrobisz tego lepiej samemu?