Powiem przewrotnie i wbrew większości- uwielbiam " występy" prof. Glapińskiego, a że nie posiadam odpowiednich narzędzi , pozostaje mi wierzyć w jego prognozy. Podobny stosunek mam do prof. Piątkowskiego- i chciałabym widzieć i sluchać Go częściej.
Z tego co pamiętam, to spełnił się jego najbardziej optymistyczny scenariusz spadku inflacji. A ze świeczką w ręku szukać pozytywnych wypowiedzi na ten temat. Temat gospodarki jest niesamowicie zakłamany przez media. Sami sobie robimy taką pesymistyczną propagandę, bo pesymizm lepiej się sprzedaje 😢
@@fijau Dlatego od lat nie oglądam/ nie czytam mainstreamu i marzę w cichości ducha, że wszyscy Polacy pójdą w końcu po rozum do głowy i zaczną żyć w realu.
No właśnie ludzie się z niego śmieją, tylko że to Glapiński miał rację, a nie pseudoeksperci straszący co dzień w mediach drugą Turcją, drugą Argentyną. drugą Grecją i tak dalej.
Dyskutując o podatkach trzeba myśleć o rozwiązaniach radykalnych i o zastąpieniu CIT podatkiem PRZYCHODOWYM , bo takie korporacje jak telekomy czy wielkie sieci sklepów w ogóle nie płacą podatku dochodowego, zawsze znajdą ucieczkę. A prosty podatek przychodowy, który wprost wynika z rejestrowanego przecież obrotu jest NIE DO OMINIĘCIA. To, że tego do dziś nie ma dowodzi tylko jak wielkie przełożenie na rządy mają grupy lobbingowe.
Podatek od sklepów wielkopowierzchniowych i podatek bankowy tak działają. A w Europie podatek cyfrowy. Problem jest taki, że przy każdym takim podatku pojawiają się ekonomiści dowodzący o jego wysokiej przerzucalności na konsumenta. Nie wiem, czy to są uczciwe badania, bo korporacje ekonomistów też czasem opłacają. Ogólnie podatek przychodowy jest bardzo problematyczny i prowadzi do wysokich zniekształceń rynku (inaczej niż dochodowy), natomiast do ścignięcia kasy z korporacji może być dobry. Jedna partia miała w programie takie coś, nie powiem która, zgadnijcie :). Druga rzecz, że państwa zachodnie mocno działają w kierunku globalnego CIT-u, który już jest w Unii Europejskiej.
W Polsce większość mainstreamowych ekonomistów jest albo kupiona albo nie kompetentna. Chcą przy obecnym długu wprowadzać Austerity, które prowadzi do WZROSTU długu a więc odwrotnie od tego co myślą "eksperci". Polecam spojrzenie ludzi z polskiej sieci ekonomii, dużo ludzi z rynku prywatnego, katedr, którzy są prorozwojową lewicą narodową - w przeciwności do kawiorowej lewicy z partii o tej nazwie.
Zmiana podatków i ich efekt zależy jaki jest punkt startu. Jeżeli podatki są bardzo wysokie to obniżka może mieć pozytywny wpływ na wpływy. Przy niskich podatkach ich dalsze obniżanie spowoduje tylko dziurę w budżecie.
Ale wiesz że Polska jest po lewej stronie krzywej laffera? Tzn. Że u nas podatki są jeszcze do podwyższenia? Aczkolwiek ja osobiście zmniejszyłbym opodatkowanie pracy, wprowadził od obrotu,konsumpcji i nieruchomości
A co do dywidendy to wypłaca się ją wtedy jak są zyski a nie długi. Więc jaka dywidenda? Dopóki kraj będzie miał długi ma je spłacać w możliwie szybkim tempie.
Wniosek do tezy 30 20 10. Po pierwsze inwestycja w szkolnictwo "mądrość ludzi", zmiana przerośniętej biurokracji, dalszy rozwój szeroko rozumianego TRANSPORTU.
Inwestycja w szkolnictwo a jednocześnie zrobienie tak, żeby młodzi ludzie po zdobyciu dobrego wykształcenia budowali nasz wzrost a nie zasilałi zagranicznych konkurentów Polski. Amen
Na to samo zwróciłam uwagę. Ta ciągła płochliwość Polski, nieustanna lokajska wręcz postawa ( i to nie tylko w dziedzinie ekonomii) - doprowadzają mnie do szału.
Ciekawe nagranie. Dziękuję. BARDZO nam potrzeba różnych ale jakoś docelowo zbieżnych wizji. Często słyszało się od sojuszników(?) i innych dobrze życzących , że TYERAZ kolej na nas, Polaków, żebyśmy powiedzieli głośno O CO NAM IDZIE, CZEGO CHCEMY, DO CZEGO DĄŻYMY itp. "Our own song to sing". Może warto nagrać seri wywiadów/wypowiedzi różnych konstruktywnie myślących ludzi o ich wizjach przyszłości? Pozdrawiam.
Świetna rozmowa. Cieszę się, że tak dużo ostatnimi czasy dyskutuje się na temat modelu gospodarczego w Polsce. Sam pod wpływem takich osób jak p. Piątkowski zacząłem zmieniać swoje poglądy ekonomiczne.
Myśle ze przyniosło rezultat . Żeby urodzić dziecko musimy być pewne, że zdołamy je utrzymać i wychować . Dzieci są przyszłością każdego narodu . Każda polityka prorodzinna , jest dobrze widziana.
Brak konkretów co należy zrobić. Piękne ogólniki z przeznaczeniem więcej pieniędzy na rozwój i naukę. Jak jednak powinna być zorganizowana aby generowała produkty, jak rozwijać nowe gałęzie przemysłowe. Poza tym fiskalne, ekonomiczne recepty. Tylko rozwój zaawansowania i wchodzenie w nowe przemysły generuje rozwój i uniknięcie pułapki średniego dochodu - ani nie ma żadnych oznak że takiej pułapki unikniemy.
To jest problem braku kadr w rządach a nawet w katedrach u nas. Nawet Niemcy mają problem żeby ludzie od AI zostali u nich bo zwyczajnie nie ma tam środowiska na bycie milionerem jak w US. W Polsce musiałaby być burza mózgów na ten temat za zamkniętymi drzwiami. Przy obecnej polaryzacji tego brak.
Tak, tak, tak, i jeszcze raz tak! Przyznam się, że ostatnio troszeczkę w pana zwątpiłem (pszprszm :o)) - ale tylko troszeczkę, pozostając zresztą widzem, subskrybentem, lajkatorem :o) i komentatorem (choćby taktycznym), różnice zdań zdały się narastać... A tu taki gość! Zgadzam się że wszystkim, co tu padło, właściwie nie mam nic do do dania... coś jak u Dylana: "And every one of them words rang true; And glowed like burnin’ coal; Pourin’ off of every page; Like it was written in my soul" :D Ten odcinek to złoto :o) "must see" dla każdego, spod jakiejkolwiek opcji. No, dość już egzaltacji, dziękuję.
Pan professor nie mówi czemu zupełnie na co kasa w budżecie jest przepieprzana na emerytury i inny social. Tani dług? Tani dług się skończył jakby nie widział kosztów pożyczkowych państwa. Bardzo jednostronne myślenie jak na professora
Proszę rozważyć poniższe: Postulat wspomagający demografię PL: => wyrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 65 r.ż. z możliwością jego obniżenia poprzez wychowanie: - 2 dzieci (do 60lat) - 3 dzieci (do 55lat) - 4(+) dzieci (do 50 lat) z warunkiem minimalnego stażu pracy.
Niegłupie. Sam bym te 3 dzieci chyba narobił w zamian za wizję emerytury w wieku 55 lat. Tylko czy ta emerytura starczy na cokolwiek. Bo co z bycia na emeryturze za 1k
Inwestycje w siebie też powinny być mądre. Nie było nas stać na produkcję grafenu, na nowoczesne technologie. Ale na budowę komina w Ostrołęce wydać 2 mld mogliśmy, który to komin został po 4 latach zdemontowany i zapłaciliśmy za to kolejne 2 mld.
Tak naprawdę to, co mówi Piątkowski, to zachodni mainstream dzisiaj (zresztą azjatycki też, jeśli kogoś Zachód razi), stanowisko w Banku Światowym nie jest przypadkiem. Jak ktoś na poważnie interesuje się ekonomią, ale nie sloganami i filmikami na YT, to będzie to wiedział. Z drugiej strony że w Polsce takie poglądy są uznawane za jakąś zupełną nowość i wzbudzają zdumienie, to bardzo źle świadczy o nas. Oczywiście Piątkowski to ekspert klasy światowej i bardzo przenikliwy badacz. Powinniśmy mu dziękować, bo to on dzisiaj "sprzedaje" na świecie naszą historię o złotym wieku. To na niego powołują się wszyscy sensowni autorzy piszący o Polsce.
Nie uważam, że nasze firmy nie sa innowacyjne. Handluje chemią techniczną z wieloma firmami z różnych branż i każda jest innowacyjna, każda stawia na nowe produkty, nowe technologie. Od 33 lat.
a z drugiej strony kazda wykopana dziura w ziemi jest w 80% sprzedana w 6 miesiecy. od znajomych co w tym siedza wiem ze kupuja to gl os fizyczne na pierwsze lokum, fundusze to kilka %
Idąc tokiem rozumowania Pana profesora. Czemu ja mam chodzić do pracy i utrzymywać kogoś komu się nie chce ponieść minimum wysiłku i pójść pracy? Są takie czasy i zdrowa osoba znajdzie pracę. Trzeba dawać ulgi podatkowe dla pracujących a nie zasiłki.
Ty lepiej nie próbuj isc jego tokiem rozumowania bo twój wpis i tobie podobnych wyraznie wskazuje że jestes upośledzony intelektualnie i nie potrafisz nawet prostych hipotez weryfikować .
To własnie skrajny liberalizm prowadzi do wieksza liczba darmozjadów bo prowadzi do skrajnego rozwarstwenia społecznego a pozniej degeneracji społecznej tych grup które trafiają na dno . Takie grupy potem k tworzą potem różnego rodzaje getta różnych patologi i darmozjadów żyjących z róznych patologii czesto nienawidzących reszty społeczeństwa . Całe dzielnice narkomanów w takich USA to własnie dzieło skrajnych liberałów ekonomicznych . Jak cos takiego stworzysz to takich zniszczonych ludzi już nie naprawisz co zostali bezdomnymi i spadli na same dno czy wpadli w jakas narmkomania . To skrajny liberalizmy , indywidualizm i wyścig szczurów bez zadnych osłon socjalnych kreuje tak swiat i problemy dlatego mądre kraje starają sie równomiernie rozwijać swoje społeczeństwo i państwo .
Ale jeżeli się zastanowisz i uważnie posłuchasz rozmowy to okaże się, że bezrobocie jest bardzo niskie, a poziom zatrudnienia bardzo wysoki. Z czego można wysnuć wniosek, że nie utrzymujesz nierobów, a generalnie podwyższa się poziom życia społeczeństwa. Daje wielu osobom szansę na np. poprawę możliwości edukacyjnych.
Tu nie chodzi o ciebie typie to raz. A dwa, że bezrobocie wskazuję że sytuacja o której mówisz nie istnieje. Od 2008 mieliśmy wzrost pracujących o 2 mln. Przy czym większość ludzi mówiących takie hasła jak ty nie zarabia wiele a dla nich 7-8 k miesięcznie to już "elita". Nie róbmy sobie jaj, po coś to państwo i ta społeczność ma być.
1:19 Na szczęście , stosunkowo krótkie rządy PIS-u, nie zdołały popsuć tego , co naród polski wypracował, przynajmniej od końca wojny. Po prostu- normalniejemy, mamy już silny system ekonomiczny, a także , to ważne , jesteśmy członkami UE. Co z przyszłością ? Najważniejsze , nie powinno być wojny, polski rzad powinien byc spokojny i przewidywalny..
Dziwne, działało po II wojnie światowej przy największym rozwoju i wzroście dzietności. Oczywiście do czasu jak w latach 70 przyleźli neoliberałowie. O PL nawet nie mówię, bo ostatnie 20 lat to właśnie wycofanie państwa doprowadziło do braku strategicznych inwestycji. Leseferzym nie działa.
Japonia jest bardzo mało efektywna - większość tych nadgodzin przynosi mało. Ale Japonia też nie ma złodziei, więc nie potrzeba tyle agencji ochrony i ludzie chętnie kupują drogie rzeczy.
Pozwolę sobie zwrócić panom uwagę na jeszcze jeden aspekt. Za rządów PiS dzięki forsownemu podwyższaniu dochodów ludzi (płaca minimalna , socjal zwany rozdawictwem, brak bezrobocia mimo Kowidu ) powstrzymano EMIGRACJĘ zarobkową. To niemal najważniejsze osiągnięcie . Rządy Tuska wygnały na emigrację za chlebem 2 miliony ludzi. To dopiero są NIEPOWETOWANE STRATY SPOŁECZNE a nie nieco niższa stopa inwestycji
Póki są jeszcze na rynku pracy pokolenia wyżu demograficznego, ludzi ambitnych i pracoholików, trzeba lać paliwo pieniędzy inwestycyjnych. To okienko się zamknie i za 10 lat będzie już ich mniej, a za 20 będzie za późno.
Nie rozumiem. Proszę mi wytłumaczyć, skoro i tak większość jest na skali podatkowej, to i tak do 60k nie będzie płaciła PITu. A ci, którzy zarabiają dużo bedą te podatki płacić. To w jaki sposób niby to zwiększa nierówności, skoro biedniejszym zostanie więcej w kieszeni?
Trzeba być naiwnym, aby wierzyć, że 500+ miało zwiększyć dzietność. To była wprost forma redystrybucji, której celem było a) wyrównanie dochodów b) likwidacja biedy wśród polskich rodzin. Oba cele zostały osiągnięte, co jest fenomenalnym sukcesem. Także odróżniajmy realia, od frazeologii politycznej.
No fajnie ... jest wzrost PKB, jest 500+/800+, itd., itp ... a co z rozwarstwieniem dochodów? co z rozszerzającymi się nożycami dochodowymi? co z niskimi dochodami (średnia, mediana) większości społeczeństwa? co z usługami społecznymi (szkolnictwo, służba zdrowia)? Jak to się zmianiało i jak może się zmieniać w najbliższych latach? jakieś ryzyka? jakieś szanse?
Może państwo bogate ,ale ludzie biedni ,mediana zamoznosci w PL jest niższa niż w Rumunii. Niżna tez niż średnia światowa . Bogate państwo to takie co ma bogatych obywatelii. Pkb dzis jest jutro nie ma ,ważne ile zostaje w kieszeni, a z tym słabo
Pan Profesor jest dobry: najpierw się cieszy, że rząd się zmieni, a parę minut później wyraża nadzieję, że nie powróci ideologia fiskalnego fundamentalizmu po 8 latach przerwy.
jako wyborca PiS od 3 kadencji, moze sie nie ciesze, ale tez widze plusy w przegranej. ja i moja rodzina jestesmy w na tyle dobrej sytuacji materialnej, ze zadne z programow PiSu nas nie objely. Polski Lad tez nie zmienil nic w naszych przychodach. a jako osoba, ktora bardzo liczy na rozwoj glownie energetyki (ale tez duzych inwestycji infr. typu porty czy CPK) troche mnie wkurza, ze zamiast ladowac pieniadze w przyspieszenie projektu Lubiatowo-Kopalino i prace nad druga duza EJ, pieniadze ida na 14 emeryture czy waloryzacje 500+. a potem slysze od emerytow i beneficjentow, ze ta kasa im sie nalezy jak psu micha i oni ida glosowac na Konfe, TD i PO.
Oglądałem pierwszy wywiad. Na początku myślałem, że jest ok ale teraz widzę, że "śliski" gość. Mówi ogólniki i ślizga się po tematach. Widać, że dużo lat w USA spędził.
To może załóżmy fundusz celowy na badania i rozwój, ciągnijmy to społecznie ponad politycznymi podziałami, promujmy składkę jako dobrowolną inicjatywę podatkową, zobaczmy co z tego wyjdzie... 50% na bieżące finansowanie 50% na inwestycje na zasadzie funduszu inwestycyjnego, albo coś...
Panie Krzysztofie, warto pewną rzecz sprostować, a mianowicie, że to osoby bez dzieci łożą na tych z dziećmi i 500+, to jest po prostu nieprawda. Po pierwsze osoby z dziećmi płacą takie same podatki jak ci bez. A dwa w Polsce budżet opiera się niemal wyłącznie na konsumpcji, to kto bardziej utrzymuje budżet poprzez wspomnianą konsumpcję duża rodzina z dziećmi czy osoba samotna?
Na dodatek, dopłacając do cudzych dzieci,inwestujesz w to że za 20lat będziesz mijał na ulicy swojaków a nie dzikich którzy lepiej posługują się maczetą niż długopisem ✌️
Duża część rozmowy polegała na tym, że państwo powinno mieć więcej pieniędzy w budżecie. Skąd założenie, że pieniądze w rękach państwa będą lepiej wydane niż w rękach obywateli? Dlaczego zakładamy, że skoro obniżenie podatków obniża wpływy budżetowe jest to zjawisko negatywne? Nie mogę też się zgodzić, że jak chcemy być jak Francja i Niemcy to musimy kopiować ich obecne rozwiązania, moim zdaniem powinniśmy naśladować rozwiązania które doprowadziły ich do obecnego stanu. Koniec końców jako osoba na etacie nie mogę naśladować nawyków i rozwiązań kogoś kto ma własną firmę i zatrudnia 10000 pracowników.
Twój wpis pokazuje własnie sposób myslenia ludzi wychowanych w bananowej republice czy postkomunistycznym kraju gdzie ludzie nie mają zaufania do państwa i gdzie obywatele nigdy nie mieli sensownych elit oraz sprawnego państwa problem w tym że bez czegos takeigo na dłuższa meta daleko sie nie zajedzie i własnie o tym mówi ten gość
Ty potrafisz słuchac ze zrozumieniem ?? Zadaniem elit jest stworzyc sprawne państwo gdzie własnie te pieniądze będą odpowiednio zarządzane i inwestowane w strategicznie ważne projekty dające impulsy rozwojowe w bardzo wielu obszarach jak nauka , infrastruktura i connectivity , energetyka etc . . Bez sprawnego państwa ogarnietych elit w tym temacie osiaga sie szklany sufik jak np. pułapka średniego dochodu .
Chodzi o to że od wysokości podatków tak na prawde wazniejsze jest żeby byly one zwyczajnie proste i przewidywalne a państwo sprawne i dobrze dzikałające stwarzające równe warunki dla wszystkich . Podatki mogą byc i wyższe pod warunkiem że sa przewidywalne i proste a elity umieją inwestować w strategicznie wazne obszary i projekty dla państwa wspierające rozwój własnych firm , miast i potencjał ludzki w skali całego kraju . Realnie nikt poza państwem nie zasypie np. przepasci infrastrukturalnej miedzy wschodnia Polska a zachodnia itp . a prywatne firmy bedą inwestowac w mniej dostępnych regionach dopiero jak im państwo zbuduje tam jakies dobre drogie itd i w takiej kolejności to działa i im dane miejsce jest lepiej skomunikowane tym ma wieksza wartośc na rynku i jest to lepsze miejsce dla inwestycji . Czy to dotyczy jakiegos CPK i centrum logistycznego blisko najwiekszego miasta regionu , atomu i cen energii , metra w wawie , wydatków na nauke itd. to wszystko pieniądze wydane na inwestycje które mają stope zwrotu i przyczyniają sie do zwiekszania PKB długoterminowo i są to rzeczy na które warto wydawać pieniądze nawet jak sie troche zadłużasz czy zwiekszasz troche podatki żeby to zbudowac
@@mr.komentarz8416pułapka średniego rozwoju jest związana z bazowaniem jedynie na kapitale zagranicznym, więc o czym ty piszesz? W tej rozmowie ta kwestia nie była poruszona w ogóle, tylko gadanina o jakichś magicznych inwestycjach. Co nam po wykwalifikowanych pracownikach, skoro oni będą pracować w zagranicznych korporacjach? Rozwijana infrastruktura też będzie przynosić korzyści w głównej mierze korpo, a nie państwu.
To że właśnie Francja i Niemcy tak się rozwijały ostatnie 200 lat a zwłaszcza po II wojnie gdy była odbudowa po wojnie. Polecam poczytać o historii gospodarczej bo dzisiejsze bzdury o tym, że to tylko "wolny rynek" zbudował dobrobyt zachodu to kłamstwa i przeinaczenia.
srednia krajowa to 7k, bogolem jestes od 10k, dla wielu ludzi przeliczenie zarobkow na eur i przeniesienie do niemiec spowoduje wielka optymalizacje podatkowa 😂 tak naprawde fachowcy w polsce maja 2-3x tyle to juz calkiem 😅 naprawde bogaci nie siedza na uop tylko maja kilka spolek a tam podatek rzedu 3%. ogolnie to siedzenie w polsce to glupota jezeli patrzec na podatki
Niestety większość naszego PKB wychodzi na "Zachód" są to setki mld złotych, to koncerny zachodnie eksportują wypracowany w Polsce zysk. Przez ostatnie dwa lata wychodzą wielkie pieniądze również "do wschodu", ciekawe kiedy komornik zjawi się po swoje pieniądze? USA też jest w wielkim kłopocie i wspomaga się swoimi wasalami. W tej chwili jest dobrze, jak ktoś kto wziął duży kredyt i mówi "teraz to będę żył jak panisko..." Proszę o jeden laik, sprawdzam czy nadal jestem wykluczony.
Na domiar złego wszystko może zostać zaprzepaszczone jeśli ruSScy nas najadą. Kto wie kto zasiądzie w Bialym Domu i czy jak Thrump to dobrze dla Polski i naszego bezpieczeństwa. Pomysł z podatkiem celowym na wojsko uważam za bardzo sensowny i z chęcią bym go płacił jeśli by faktycznie te pieniądze szły na wydatki zbrojeniowe i ogólnie wojskowe.
Trochę nie rozumiem argumentu o zmniejszeniu inkluzywności przy podwojeniu kwoty wolnej. W 2024r minimalna płaca to 4300 miesięcznie, czyli 51 tys. Rocznie. W jaki sposób kwota wolna 60 tys ma zmniejszyć inkluzywność?
Przy dochodzie gwarantowanym Pan profesor nie bierze pod uwagę psychologi, bo nawet jesli obecne badania (o ktorych nie slyszalem) pokazują ze dochod gwarantowany nie ma wplywu na aktywność zawodową to z pewnością wynika to z przyzwyczajenia do pracy, natomiast kolejne pokolenie przyzwyczai się do brania "dywidendy" bez pracy. Ponadto to wlasnie przez "dywidendę" zachodnie państwa mają problemy z migracją.
Mam pytanie Panie Krzysztofie dla Pana, z czego wynika to że Indie na czele z Premierem Narendrą Modim zdecydowały się poprzeć Izrael? Czy jedyną motywacją było tu to że Pakistan (czyli wróg Indii) wspiera Palestynę więc Indie popierają Izrael na złość Pakistanowi, czy była tu jeszcze może jakaś inna motywacja?
W sumie to ten konflikt Izrael-Palestyna jest trochę podobny do konfliktu Indie-Pakistan. Jest oczywiście dużo różnic, ale dostrzec można też pewne podobieństwa.
Kolejna merytoryczna dyskusja i ludzie którzy potrafią wyjść poza tępy fanatyzm PO/PIS. Widać że tacy ludzie interesują się Polską, kochają Polskę i wg mnie powinni mieć wpływ na losy naszej ojczyzny.
Dobra, książka kupiona. Dam jej szansę. Chociaż nie jestem aż takim optymista że prof ma ze wszystkim rację i wszystko jest realizowane, oraz może się ułożyć korzystnie.
Świetna dyskusja. Pomysł o oparcie socjalu na PKB jest genialny i to powinno odnosic sie do wiekszosci stawek ale 500+ jest dobrym początkiem. Nie zgadzam się tylko z tym, że ograniczanie podatków to zły kierunek. Tzn równie dobrze mogą zostać takie jakie są ale zamiast wydawać na pseudo artystów, tvp, jakieś nic niewnoszące organizacje "społeczne" to wydać to na innowacje, szkolnictwo, lekarzy, policje etc.
Powiązanie 500+ ze wzrostem pkb jest w mojej opinii nie najlepszym pomysłem. Sam w sobie wzrost pkb nie powinien być celem, celem powinien być zrównoważony i długotrwały wzrost. Tak samo jak pkb rosnie o 6% w danym roku to mogą się pojawić pewne znaki inflacyjne tzn popyt ludzi jest większy niż zdolnosci produkcyjne (nawet chwilowo) i wtedy dosypanie do 500+ tych 6% przy prawie pelnych mocach produkcyjnych wplynie tylko proinflacyjnie. A w czasach recesji jezeli obnizymy ten dodatek to wplynie to jeszcze bardziej prorecesyjnie. 500+ w mojej opinii powinno być aspektem polityki antycyklicznej. Jesli jest dobra koniunktura i nie ma zadnych strukturalnych klopotow typu za maly popyt to utrzymujemy na +- stalej wartosci a w momencie kryzysu gdzie jest zbyt maly popyt i spada produkcja wtedy waloryzacja to dodatkowy kop dla gospodarki
Haczyk jest taki, że wśród ekspertów jest 10% ogarniętych a wśród tych 10%, 5% jest kupionych przez organizacje i partie polityczne. Więc zostaje 5% i teraz trzeba wybrać, którzy to są ci zajebiści.
Te marzenia założenia Pana gościa raczej w przyszłości się nie spełnią bo właśnie do koryta dostali się ludzie którzy jeszcze nie zaczęli rządzić a już mówią że się nie da. Duch Balcerowicz powrócił. :)
Bo się nie da. Nie udało się PISowi i nie uda się KO. Tu nie chodzi o braku materialne ale wiele innych czynników, analogicznych jak na zachodzie. Dlatego PIS chciał ściągnąć dodatkowe 400 tys ludzi z Afryki i Azji. Hipokryzja polega na tym, że nimi straszą. Ale prawda jest taka, że PIS wie, że są ci ludzie potrzebni. I nie chodzi tylko o demografię ale o to, że w wielu zawodach Polacy nie chcą podejmować już pracy. Na tę chwilę brakuje ok. 2 mln rąk do pracy.
Minimalne wynagrodzenie ma w przyszłym roku wynosić 4300 zł, czy w skali roku 51 600 zł. Nie rozumiem zatem krytyki podnoszenia kwoty wolnej od podatku. Takie rozwiązanie wesprze przede wszystkim osoby najmniej zarabiające.
Rozmowa interesująca-szkoda tylko że Pan profesor nie jest wstanie powstrzymać się od politycznych (wprawdzie dosc subtelnych) komentarzy. To powoduje że jest mniej wiarygodny , zwłaszcza gdy wyraża nadzieję co do działań ewentualnego rządu totalnej opozycji. Jeśli spojrzy się na wszelkie dokonania tuska nadzieje pana są zupełnie nie zasadne. Poziom intelektualny i merytoryczny totalnej opozycji pchającej się do stołków jest żenująco niski. Czego dokonał tusk w swoim rządzie lat 2007-2015 oprócz zniszczeń? Skąd te Pana oczekiwania ?tusk siebie nie przeskoczy , pomijam tu jego ukryte intencje jako wysłannika Webera
35:45 😂podniesienie kwoty wolnej od podatku jest benefitem dla najbogatszych? Co za bzdura. 60 tys rocznie wolne od podatku nie wystarcza na utrzymanie osoby doroslej i dziecka.
Tacy eksperci,ktorzy twierdza, ze w Polsce infrastruktura jest gorsza niz na zachodzie. Drogi panie Piatkowski, prosze sie przejechac po amerykanskiej infrastrukturze, ktora ostatnio byla modernizowana i budowana kilkadziesiat lat temu i porownac ja do polskiej, prosze sie przejsc na przystanek autobusowy w UK i sprawdzic, czy ma pan tam takie opcje sprawdzenia, czy kupienia biletu jak w Polsce, prosze sie przejsc po sklepie osiedlowym, czy galerii handlowej w Polsce, a w Szkocji i sprawdzic jaka jest jakosc i jaki wybor ma pan tutaj i tam? Dziwia mnie tacy eksperci, ktorzy tylko patrza na slupki w excelu, a w zyciu, zycia nie widzieli i taki ktos, chce robic polska przyszlosc, gdzie PKB Wloch, czy Japonii na lepka jest takie same, a z jego gadki wynika, ze Japonia to jakis kosmos jest wzgledem Wloch, czy reszty . To tak jak wlasciciel, czy zarzadca fabryki, slupki w excelu sie zgadzaja, ale to, ze na linii produkcyjnej polityka firmy wzgledem swoich pracownikow jest fatalna to nie ma znaczenia tylko slupki w excelu sie licza i wskazuja, ze wszystko jest ok. Ekspercie, zejdz na ziemie bo widac, ze wszystkie rozumy pozjadales i straciles kontakt z rzeczywistoscia i prawdziwym zyciem i chcesz swoje glupoty uskuteczniac innym.
Balcerowicz owszem powinien się usunąć, ale jego reformy po 89 dały bezsprzecznie podwaliny pod rozwój kraju, który wychodził z realnego socjalizmu. Można dyskutować nad poszczególnymi decyzjami, ale przeprowadzić takie zmiany, w tak trudnej sytuacji, za to należy się szacunek. Skrajne obwinianie Balcerowicza i liberalnych reform jest równie nieuczciwe co mówienie, że za każdym kryzysem stoi PIS.
@@jangosciniak4785 Co najmniej połowa Polski nie miała wtedy co jeść, miliony młodych ludzi wyjechało, prawie wszystkie fabryki padły i zostały sprywatyzowane. Bezrobocie było ogromne. A ludzi sparaliżowało, stracili bezpieczeństwo i radość życia.
@@mirosawapaucka2597A wiesz dlaczego? Bo Polska zbankrutowała przez głupią politykę Gierka. Jej efekty były widoczne na przełomie lat 80-tych i 90-tych... Ale to przecież wina Balcerowicza była... przytaczanie takich faktów bez stanu gospodarczego państwa to demagogia.
Krzysztof, w kolejnej rozmowie zadaj proszę pytanie o postulat Warsaw Enterprise Institute aby wprowadzić podatek od przychodu (ok. 1.5%) oraz o podatek katastralny jako sposób przeciwdziałania rozwarstwieniu społecznemu
@@krzysztofwidzinski223 Kataster może być z minimalną kwotą wolną albo z metrażem na osobę To jest do ogarnięcia Ale mądrze skonstruowany kataster dla zdrowej gospodarki jest niezbędny.
Panie Krzysztofie sympatyzuję z panem bo wydaje mi się na tle tak licznych ekspertów człowiekiem bardzo uczciwym ale proszę trochę popracować nad schematem spotkania, dobrym wstępem i podsumowaniem. Po wysłuchaniu pana wstępu jestem bardzo skonsternowany i niepewny co pan chciał przekazać. To nie wygląda dobrze.
1. Nie znam żadnego kraju który wprowadzając coraz wyższe podatki szybciej się rozwijał. 2. Pań prof za wzór pokazuje Niemcy Hiszpanów itp trzeba wyższych podatków bo u nas za niskie, ale z tych krajów tylko Polska się rozwija
Moja propozycja: 80% socjalów skasować, a system ustawić tak, żeby każdemu bardziej się opłacało na swoje utrzymanie samemu pracować zamiast okradać innych z jego zarobków. Każdy, kto ma dwie nogi i dwie ręce w miarę sprawne - powinien pracować. Jeśli zarobi za mało, to trzeba mu dopłacać do najniższej krajowej płacy. Te 20% zasiłków tylko dla ludzi z niepełnosprawnością uniemożliwiającą fizycznie lub psychicznie jakąkolwiek pracę. Dotyczy także wszystkich odbywających kary więzienia, część zarobionych pieniędzy zostawić im na nowy początek po wyjściu na wolność. Żadnych darmozjadów!
Nie panie leseferysto. To nie działa, więc jak nie podoba Ci się "kradzież" to jedź sobie do jakiegoś małego kraju w Ameryce Południowej bez infrastruktury, policji, szpitali. I będzie cacy.
Ja bardzo poważnie zastanawiam się dlaczego ludzie którzy już byli u władzy 8 lat i się skompromitowali maja teraz być tymi co poprowadzą dalej rozwój kraju. Te wszystkie Nitrasy, Kierwińscy, Myrchy, Tomczyki i Kosniaki nagle doznali jakiejś przemiany?? Dlaczego od tego samego zestawu przeciętnych aparatczyków partyjnych wymagamy teraz nowej jakości. Nie upieczesz chleba z trocin. Nie można oczekiwać ze wkładając gówno wyjmiemy smaczny lizak.😂😂😂 Pan profesor pewno straciłby 3/4 znajomych gdyby powiedzial ze te wybory to była tragedia. Żadnego programu poza odsunienciem pisu od władzy. O jakich wizjach można mówić jeśli ta nowa jakość reprezentują nazwiska wymienione wyżej? Jedyny co może ma wizję to nitras jak się na wącha mąki.. 😂😂
Panie Krzysztofie. Znowu trochr wywiad rozczarowujacy. Liczylem ze bardziej bedzie Pan zadawal trudniejsze pytania a tak to tylko niestety taka troche laurkę Pan zlozyl Panu Profesorwi. Jedynm z przykladowych pytan mogloby byc czemu w swojej ksiazce wychwala kolege z uniwersytetu a nie wspomina nic o innym ministrach finansow probujac zrobic z Pana Kolodki Balcerowicza ( w sensie bohatera transformacji). Kolejna kwestia mogloby byc to ze wspolczynnik Giniego bardzo spadal za rzadow Po i na poczatku Pisu tez a teraz znowu rosnie bardzo szybko. Nie wierze w dobre dzialania programu 500 plus dlatego ze ludzie biedni wydaja to na konsumpcje a nie inwestuja w siebie i dzieci a takie pieniadze moznaby wpompowqc w edukacje czy sluzbr zdrowie. Dodatkowo Pan Piatkowski mowi de facto o zwiększoniu zadluzenia Polski do jakich poziomow ono mialoby nastapic? Nie jestem przekonany czy w trudnych czasach nalezy sie zapozyczac bez opamiętania. Mam nadzieje ze na 3 spotkaniu poruszy Pan kwestie o ktorych mowiq inni ekonomisci np. Pan Zuber.
O bosz... zeby porownac inflacje pazdzirnik 2022 do pazdziernika 2023 musimy poczekac do kwietnia 2025 zeby sprawdzic czy zanizenie cen paliwa przez Orlen wplynelo na obnizenuie inflacji za pazdziernik 2023 podawana w listopadzie 2023? Coz za konstrukcja intelektualna 😂
Panu Wojczalowi lepiej "wychodzą" pogadanki w temacie geopolitycznym aniżeli ekonomii gospodarczej Polski. Po drugie gość, który polityczne preferencje przedkłada nad zdrowy rozsądek i "klepie" ideologiczne farmazony tzw opozycji staje się niewiarygodny i śmieszny zarazem. Po latach pogardy i okradania na bezczela polskiego społeczeństwa PIS musiał znaleźć sposób na odbudowę małych i średnich przedsiębiorstw. Negowane przez "profesora" 13,14 emerytury, 500plus i inne tego typu programy z jednej strony budowały siłę ekonomiczną polskiej gospodarki z drugiej zaś stanowiły element likwidacji ubóstwa i ekonomicznej niemożności. To dzięki tym środkom Polska Powiatowa "stanęła na nogi" i okrzepła. Powstało tysiące firm, które swe istnienie zawdzięczają właśnie impulsom socjalnym. Zyskał na tym również budżet, gdyż zwielokrotniony obrót gospodarczy znacząco zwiększył dochody podatkowe, głównie VAT. Skąd ten strumień pieniędzy się wziął? Głównie z zatrzymania powszechnego za czasów PO-PSL złodziejstwa i korupcji. Za ich czasów olbrzymia część należnych dochodów podatkowych była wprost eksportowana i lokowana w krajach trzecich, w tym również UE. Holandia, Niemcy, Belgia mocno na tym procederze zyskiwali. Szacunki mówią o około 300 mld zł. Wg. mnie skala była jeszcze większa. No cóż, profesor musi się umieć "sprzedać" i jakże często profesorowie nauk humanistycznych robią to w łajdacki sposób wbrew swojej wiedzy i logice.
Czapka z glow panowie. Slucha sie znakomicie. Panie Krzysztofie - powinien Pan zglosic akces do profesjonalnego doradztwa dla nowego MSZ lub MON. Pozdrawiam serdecznie,
Powiem przewrotnie i wbrew większości- uwielbiam " występy" prof. Glapińskiego, a że nie posiadam odpowiednich narzędzi , pozostaje mi wierzyć w jego prognozy.
Podobny stosunek mam do prof. Piątkowskiego- i chciałabym widzieć i sluchać Go częściej.
Z tego co pamiętam, to spełnił się jego najbardziej optymistyczny scenariusz spadku inflacji. A ze świeczką w ręku szukać pozytywnych wypowiedzi na ten temat. Temat gospodarki jest niesamowicie zakłamany przez media. Sami sobie robimy taką pesymistyczną propagandę, bo pesymizm lepiej się sprzedaje 😢
@@fijau Dlatego od lat nie oglądam/ nie czytam mainstreamu i marzę w cichości ducha, że wszyscy Polacy pójdą w końcu po rozum do głowy i zaczną żyć w realu.
No właśnie ludzie się z niego śmieją, tylko że to Glapiński miał rację, a nie pseudoeksperci straszący co dzień w mediach drugą Turcją, drugą Argentyną. drugą Grecją i tak dalej.
Kolejny świetny odcinek. Bardzo merytoryczna i dobrze argumentowana rozmowa, godna polecenia i wysłuchania.
Dziękuję. Swietna rozmowa, interesujące treści.
książka kupiona - perfekcyjna rozmowa!!!!!
Dyskutując o podatkach trzeba myśleć o rozwiązaniach radykalnych i o zastąpieniu CIT podatkiem PRZYCHODOWYM , bo takie korporacje jak telekomy czy wielkie sieci sklepów w ogóle nie płacą podatku dochodowego, zawsze znajdą ucieczkę. A prosty podatek przychodowy, który wprost wynika z rejestrowanego przecież obrotu jest NIE DO OMINIĘCIA.
To, że tego do dziś nie ma dowodzi tylko jak wielkie przełożenie na rządy mają grupy lobbingowe.
Podatek od sklepów wielkopowierzchniowych i podatek bankowy tak działają. A w Europie podatek cyfrowy. Problem jest taki, że przy każdym takim podatku pojawiają się ekonomiści dowodzący o jego wysokiej przerzucalności na konsumenta. Nie wiem, czy to są uczciwe badania, bo korporacje ekonomistów też czasem opłacają. Ogólnie podatek przychodowy jest bardzo problematyczny i prowadzi do wysokich zniekształceń rynku (inaczej niż dochodowy), natomiast do ścignięcia kasy z korporacji może być dobry. Jedna partia miała w programie takie coś, nie powiem która, zgadnijcie :). Druga rzecz, że państwa zachodnie mocno działają w kierunku globalnego CIT-u, który już jest w Unii Europejskiej.
W Polsce większość mainstreamowych ekonomistów jest albo kupiona albo nie kompetentna. Chcą przy obecnym długu wprowadzać Austerity, które prowadzi do WZROSTU długu a więc odwrotnie od tego co myślą "eksperci".
Polecam spojrzenie ludzi z polskiej sieci ekonomii, dużo ludzi z rynku prywatnego, katedr, którzy są prorozwojową lewicą narodową - w przeciwności do kawiorowej lewicy z partii o tej nazwie.
Zmiana podatków i ich efekt zależy jaki jest punkt startu. Jeżeli podatki są bardzo wysokie to obniżka może mieć pozytywny wpływ na wpływy. Przy niskich podatkach ich dalsze obniżanie spowoduje tylko dziurę w budżecie.
Ale wiesz że Polska jest po lewej stronie krzywej laffera? Tzn. Że u nas podatki są jeszcze do podwyższenia?
Aczkolwiek ja osobiście zmniejszyłbym opodatkowanie pracy, wprowadził od obrotu,konsumpcji i nieruchomości
@@karolb8924 skąd taki wniosek? Jak zmierzyć czy dany kraj jest po jednej, czy drugiej stronie krzywej Laffera?
Teraz poprosimy rozmowę z Gwiazdowskim na temat pomysłów, które padły w tym filmie
Czy uwazasz, ze Gwiazdowski ma realnie, sensowniejsze propozycje czy to bardziej konfrontacja z jego tezami, ktore sie nie sprawdzily?
Z nowym rządem nie uda nam się wyjść z postkolonializmu gospodarczego.
A co do dywidendy to wypłaca się ją wtedy jak są zyski a nie długi. Więc jaka dywidenda? Dopóki kraj będzie miał długi ma je spłacać w możliwie szybkim tempie.
Pozdrawiam serdecznie.
Wniosek do tezy 30 20 10. Po pierwsze inwestycja w szkolnictwo "mądrość ludzi", zmiana przerośniętej biurokracji, dalszy rozwój szeroko rozumianego TRANSPORTU.
Inwestycja w szkolnictwo a jednocześnie zrobienie tak, żeby młodzi ludzie po zdobyciu dobrego wykształcenia budowali nasz wzrost a nie zasilałi zagranicznych konkurentów Polski. Amen
Bardzo interesująca rozmowa 👏 Zwłaszcza aspekt o ambitnym podejściu do własnych możliwości i gospodarczych celów Polski.
Na to samo zwróciłam uwagę. Ta ciągła płochliwość Polski, nieustanna lokajska wręcz postawa ( i to nie tylko w dziedzinie ekonomii) - doprowadzają mnie do szału.
Ciekawe nagranie. Dziękuję. BARDZO nam potrzeba różnych ale jakoś docelowo zbieżnych wizji. Często słyszało się od sojuszników(?) i innych dobrze życzących , że TYERAZ kolej na nas, Polaków, żebyśmy powiedzieli głośno O CO NAM IDZIE, CZEGO CHCEMY, DO CZEGO DĄŻYMY itp. "Our own song to sing". Może warto nagrać seri wywiadów/wypowiedzi różnych konstruktywnie myślących ludzi o ich wizjach przyszłości? Pozdrawiam.
Świetna rozmowa. Cieszę się, że tak dużo ostatnimi czasy dyskutuje się na temat modelu gospodarczego w Polsce. Sam pod wpływem takich osób jak p. Piątkowski zacząłem zmieniać swoje poglądy ekonomiczne.
Super rozmowa😊 dziekuje i pozdrawiam
Fantastyczna rozmowa.
Teoretycznie 500 + nie przyniosło zamierzonego rezultatu ,no to jaki by był przyrost naturalny bez 500+
Myśle ze przyniosło rezultat . Żeby urodzić dziecko musimy być pewne, że zdołamy je utrzymać i wychować . Dzieci są przyszłością każdego narodu . Każda polityka prorodzinna , jest dobrze widziana.
Taki sam
Też tak uważam .@@jolantawodarska9536
Brak konkretów co należy zrobić. Piękne ogólniki z przeznaczeniem więcej pieniędzy na rozwój i naukę. Jak jednak powinna być zorganizowana aby generowała produkty, jak rozwijać nowe gałęzie przemysłowe.
Poza tym fiskalne, ekonomiczne recepty. Tylko rozwój zaawansowania i wchodzenie w nowe przemysły generuje rozwój i uniknięcie pułapki średniego dochodu - ani nie ma żadnych oznak że takiej pułapki unikniemy.
To jest problem braku kadr w rządach a nawet w katedrach u nas. Nawet Niemcy mają problem żeby ludzie od AI zostali u nich bo zwyczajnie nie ma tam środowiska na bycie milionerem jak w US.
W Polsce musiałaby być burza mózgów na ten temat za zamkniętymi drzwiami. Przy obecnej polaryzacji tego brak.
Tak, tak, tak, i jeszcze raz tak! Przyznam się, że ostatnio troszeczkę w pana zwątpiłem (pszprszm :o)) - ale tylko troszeczkę, pozostając zresztą widzem, subskrybentem, lajkatorem :o) i komentatorem (choćby taktycznym), różnice zdań zdały się narastać... A tu taki gość! Zgadzam się że wszystkim, co tu padło, właściwie nie mam nic do do dania... coś jak u Dylana: "And every one of them words rang true; And glowed like burnin’ coal; Pourin’ off of every page; Like it was written in my soul" :D Ten odcinek to złoto :o) "must see" dla każdego, spod jakiejkolwiek opcji. No, dość już egzaltacji, dziękuję.
Madrych warto posluchac...dzieki.👍
kozackie duo
Pan professor nie mówi czemu zupełnie na co kasa w budżecie jest przepieprzana na emerytury i inny social. Tani dług? Tani dług się skończył jakby nie widział kosztów pożyczkowych państwa. Bardzo jednostronne myślenie jak na professora
Bardzo interesujaca rozmowa , z drugiej strony jako ksiegowa obserwuję ze przedsiebiorcy placa wieksze podatki, nie mowiąc o skladce zdrowotnej
Bardzo dobra rozmowa Bardzo proszę o więcej takich
Dzięki 👍
Bardzo chętnie kupiłbym książkę już przez kogoś przeczytaną.
Proszę rozważyć poniższe:
Postulat wspomagający demografię PL:
=> wyrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 65 r.ż. z możliwością jego obniżenia poprzez wychowanie:
- 2 dzieci (do 60lat)
- 3 dzieci (do 55lat)
- 4(+) dzieci (do 50 lat)
z warunkiem minimalnego stażu pracy.
Zdecydowanie, popieram sprawiedliwe rozwiązania
Zawsze wiedziałem, że praca jest karą 😂😂
Warte poparcia, ale na 100% nie przejdzie.
Jesli chce sie poprawic demografie, to tylko w ten sposob. 👌🇵🇱♥️
Niegłupie. Sam bym te 3 dzieci chyba narobił w zamian za wizję emerytury w wieku 55 lat. Tylko czy ta emerytura starczy na cokolwiek. Bo co z bycia na emeryturze za 1k
Inwestycje w siebie też powinny być mądre. Nie było nas stać na produkcję grafenu, na nowoczesne technologie. Ale na budowę komina w Ostrołęce wydać 2 mld mogliśmy, który to komin został po 4 latach zdemontowany i zapłaciliśmy za to kolejne 2 mld.
Ekspert Ci udowodnił że to i tak nie ma znaczenia… (sarkazm)
Tak naprawdę to, co mówi Piątkowski, to zachodni mainstream dzisiaj (zresztą azjatycki też, jeśli kogoś Zachód razi), stanowisko w Banku Światowym nie jest przypadkiem. Jak ktoś na poważnie interesuje się ekonomią, ale nie sloganami i filmikami na YT, to będzie to wiedział. Z drugiej strony że w Polsce takie poglądy są uznawane za jakąś zupełną nowość i wzbudzają zdumienie, to bardzo źle świadczy o nas. Oczywiście Piątkowski to ekspert klasy światowej i bardzo przenikliwy badacz. Powinniśmy mu dziękować, bo to on dzisiaj "sprzedaje" na świecie naszą historię o złotym wieku. To na niego powołują się wszyscy sensowni autorzy piszący o Polsce.
Tak zadłużanie w inwestycje nie w socjal
Nie uważam, że nasze firmy nie sa innowacyjne. Handluje chemią techniczną z wieloma firmami z różnych branż i każda jest innowacyjna, każda stawia na nowe produkty, nowe technologie. Od 33 lat.
Jak słyszę że zrobić system podatkowy bardziej progresywny, to znowu się okażę że jestem bogatym miliarderem, mimo że mieszkam na 44m kwadratowych.
No, bogaty kraj, gdzie połowa 26-35-latków mieszkają z rodzicami 😂
a z drugiej strony kazda wykopana dziura w ziemi jest w 80% sprzedana w 6 miesiecy. od znajomych co w tym siedza wiem ze kupuja to gl os fizyczne na pierwsze lokum, fundusze to kilka %
Jeśli w Warszawie to za max 3 lata będziesz milionerem , mieszkanie będzie tyle warte😂😂😂
@@murmur4498 85 % Niemców nie ma mieszkania. Całe życie wynajmują😂😂😂
@@pawel7929I co chcesz przez to powiedzieć?
Idąc tokiem rozumowania Pana profesora. Czemu ja mam chodzić do pracy i utrzymywać kogoś komu się nie chce ponieść minimum wysiłku i pójść pracy? Są takie czasy i zdrowa osoba znajdzie pracę. Trzeba dawać ulgi podatkowe dla pracujących a nie zasiłki.
Ty lepiej nie próbuj isc jego tokiem rozumowania bo twój wpis i tobie podobnych wyraznie wskazuje że jestes upośledzony intelektualnie i nie potrafisz nawet prostych hipotez weryfikować .
To własnie skrajny liberalizm prowadzi do wieksza liczba darmozjadów bo prowadzi do skrajnego rozwarstwenia społecznego a pozniej degeneracji społecznej tych grup które trafiają na dno . Takie grupy potem k tworzą potem różnego rodzaje getta różnych patologi i darmozjadów żyjących z róznych patologii czesto nienawidzących reszty społeczeństwa . Całe dzielnice narkomanów w takich USA to własnie dzieło skrajnych liberałów ekonomicznych . Jak cos takiego stworzysz to takich zniszczonych ludzi już nie naprawisz co zostali bezdomnymi i spadli na same dno czy wpadli w jakas narmkomania . To skrajny liberalizmy , indywidualizm i wyścig szczurów bez zadnych osłon socjalnych kreuje tak swiat i problemy dlatego mądre kraje starają sie równomiernie rozwijać swoje społeczeństwo i państwo .
Ale jeżeli się zastanowisz i uważnie posłuchasz rozmowy to okaże się, że bezrobocie jest bardzo niskie, a poziom zatrudnienia bardzo wysoki. Z czego można wysnuć wniosek, że nie utrzymujesz nierobów, a generalnie podwyższa się poziom życia społeczeństwa. Daje wielu osobom szansę na np. poprawę możliwości edukacyjnych.
Tu nie chodzi o ciebie typie to raz. A dwa, że bezrobocie wskazuję że sytuacja o której mówisz nie istnieje. Od 2008 mieliśmy wzrost pracujących o 2 mln. Przy czym większość ludzi mówiących takie hasła jak ty nie zarabia wiele a dla nich 7-8 k miesięcznie to już "elita". Nie róbmy sobie jaj, po coś to państwo i ta społeczność ma być.
Teraz już tylko rozbiory, bez silnej armii Polski nie bedzie.
1:19 Na szczęście , stosunkowo krótkie rządy PIS-u, nie zdołały popsuć tego , co naród polski wypracował, przynajmniej od końca wojny. Po prostu- normalniejemy, mamy już silny system ekonomiczny, a także , to ważne , jesteśmy członkami UE.
Co z przyszłością ? Najważniejsze , nie powinno być wojny, polski rzad powinien byc spokojny i przewidywalny..
Mądrego warto posłuchać.
Super
Ok, ale fragmentami powiało socjalizmem.
Dziękuję za dobrą analizę.
Bardzo, przyjemny i ciekawy materiał. Wielkie cele które na dodatek są możliwe, aż chce się przeżyć kolejne 30 lat w Polsce.
Za 30 lat w Polsce będzie o 10 mln mniej Polaków. Chcesz widzieć ten upadek?
@@mioszbies903 będą nowi polacy, z zagranicy
@@ceplusista dobre sobie, ilu? W najlepszym scenariuszu 500 tys więcej ludzi przyjedzie niż wyjedzie z tego kraju w ciągu dekady. Kropla w morzu
@@mioszbies903 Czemu tylko 10 milionów? Nie ograniczaj się, powiedz o 100 milionach, będzie brzmiało jeszcze bardziej dramatycznie.
Pewnym pocieszeniem niech będzie fakt że może ubędzie 10mln ludzi z Polski ale głównie starych 🤭
Panowie, to co proponujecie to etatyzm i socjalizm. To nie działa zarówno wersji light jak i hard.
Dziwne, działało po II wojnie światowej przy największym rozwoju i wzroście dzietności. Oczywiście do czasu jak w latach 70 przyleźli neoliberałowie. O PL nawet nie mówię, bo ostatnie 20 lat to właśnie wycofanie państwa doprowadziło do braku strategicznych inwestycji.
Leseferzym nie działa.
Japonia jest bardzo mało efektywna - większość tych nadgodzin przynosi mało.
Ale Japonia też nie ma złodziei, więc nie potrzeba tyle agencji ochrony i ludzie chętnie kupują drogie rzeczy.
Petru chodzi po wywiadach i opowiada o długu publicznym. Jeśli będzie miał wpływ na wydatki to może być z tymi inwestycjami krucho.
Pozwolę sobie zwrócić panom uwagę na jeszcze jeden aspekt. Za rządów PiS dzięki forsownemu podwyższaniu dochodów ludzi (płaca minimalna , socjal zwany rozdawictwem, brak bezrobocia mimo Kowidu ) powstrzymano EMIGRACJĘ zarobkową. To niemal najważniejsze osiągnięcie .
Rządy Tuska wygnały na emigrację za chlebem 2 miliony ludzi. To dopiero są NIEPOWETOWANE STRATY SPOŁECZNE a nie nieco niższa stopa inwestycji
Póki są jeszcze na rynku pracy pokolenia wyżu demograficznego, ludzi ambitnych i pracoholików, trzeba lać paliwo pieniędzy inwestycyjnych. To okienko się zamknie i za 10 lat będzie już ich mniej, a za 20 będzie za późno.
Nie rozumiem. Proszę mi wytłumaczyć, skoro i tak większość jest na skali podatkowej, to i tak do 60k nie będzie płaciła PITu. A ci, którzy zarabiają dużo bedą te podatki płacić. To w jaki sposób niby to zwiększa nierówności, skoro biedniejszym zostanie więcej w kieszeni?
Dochody państwa w ciągu 8 lat wzrosły o 100% a nie spadają... co on mówi?
Trzeba być naiwnym, aby wierzyć, że 500+ miało zwiększyć dzietność. To była wprost forma redystrybucji, której celem było a) wyrównanie dochodów b) likwidacja biedy wśród polskich rodzin. Oba cele zostały osiągnięte, co jest fenomenalnym sukcesem. Także odróżniajmy realia, od frazeologii politycznej.
No fajnie ... jest wzrost PKB, jest 500+/800+, itd., itp ... a co z rozwarstwieniem dochodów? co z rozszerzającymi się nożycami dochodowymi? co z niskimi dochodami (średnia, mediana) większości społeczeństwa? co z usługami społecznymi (szkolnictwo, służba zdrowia)? Jak to się zmianiało i jak może się zmieniać w najbliższych latach? jakieś ryzyka? jakieś szanse?
Bardzo dobra rozmowa o gospodarce
Pana Profesora można słuchać bez końca 😊
Z tym 500+ to niezły odlot…
Może państwo bogate ,ale ludzie biedni ,mediana zamoznosci w PL jest niższa niż w Rumunii. Niżna tez niż średnia światowa . Bogate państwo to takie co ma bogatych obywatelii. Pkb dzis jest jutro nie ma ,ważne ile zostaje w kieszeni, a z tym słabo
Super pomysł z narodową dywidendą
Pan Profesor jest dobry: najpierw się cieszy, że rząd się zmieni, a parę minut później wyraża nadzieję, że nie powróci ideologia fiskalnego fundamentalizmu po 8 latach przerwy.
jako wyborca PiS od 3 kadencji, moze sie nie ciesze, ale tez widze plusy w przegranej. ja i moja rodzina jestesmy w na tyle dobrej sytuacji materialnej, ze zadne z programow PiSu nas nie objely. Polski Lad tez nie zmienil nic w naszych przychodach. a jako osoba, ktora bardzo liczy na rozwoj glownie energetyki (ale tez duzych inwestycji infr. typu porty czy CPK) troche mnie wkurza, ze zamiast ladowac pieniadze w przyspieszenie projektu Lubiatowo-Kopalino i prace nad druga duza EJ, pieniadze ida na 14 emeryture czy waloryzacje 500+. a potem slysze od emerytow i beneficjentow, ze ta kasa im sie nalezy jak psu micha i oni ida glosowac na Konfe, TD i PO.
Liczy na naiwność i głupotę Polaków.
No to wyobraź sobie co mysli o odchodzącym rządzie.
Bo może bierze pod uwagę nie tylko ekonomię, ale też pewną higienę władzy, żeby jedna opcja nie rządziła cały czas.
Oglądałem pierwszy wywiad. Na początku myślałem, że jest ok ale teraz widzę, że "śliski" gość. Mówi ogólniki i ślizga się po tematach. Widać, że dużo lat w USA spędził.
To może załóżmy fundusz celowy na badania i rozwój, ciągnijmy to społecznie ponad politycznymi podziałami, promujmy składkę jako dobrowolną inicjatywę podatkową, zobaczmy co z tego wyjdzie...
50% na bieżące finansowanie 50% na inwestycje na zasadzie funduszu inwestycyjnego, albo coś...
@Krzysztof Wojczal a ty przeczytałeś te książkę? Byłoby dobrze uslyszec twoja ocenę
pozdrawiam
słucham drugi aby nic nie umknęło Legnica pozdrawia
Wywiad z komunistą.
Panie Krzysztofie, warto pewną rzecz sprostować, a mianowicie, że to osoby bez dzieci łożą na tych z dziećmi i 500+, to jest po prostu nieprawda. Po pierwsze osoby z dziećmi płacą takie same podatki jak ci bez. A dwa w Polsce budżet opiera się niemal wyłącznie na konsumpcji, to kto bardziej utrzymuje budżet poprzez wspomnianą konsumpcję duża rodzina z dziećmi czy osoba samotna?
Na dodatek, dopłacając do cudzych dzieci,inwestujesz w to że za 20lat będziesz mijał na ulicy swojaków a nie dzikich którzy lepiej posługują się maczetą niż długopisem
✌️
Duża część rozmowy polegała na tym, że państwo powinno mieć więcej pieniędzy w budżecie.
Skąd założenie, że pieniądze w rękach państwa będą lepiej wydane niż w rękach obywateli?
Dlaczego zakładamy, że skoro obniżenie podatków obniża wpływy budżetowe jest to zjawisko negatywne?
Nie mogę też się zgodzić, że jak chcemy być jak Francja i Niemcy to musimy kopiować ich obecne rozwiązania, moim zdaniem powinniśmy naśladować rozwiązania które doprowadziły ich do obecnego stanu.
Koniec końców jako osoba na etacie nie mogę naśladować nawyków i rozwiązań kogoś kto ma własną firmę i zatrudnia 10000 pracowników.
Twój wpis pokazuje własnie sposób myslenia ludzi wychowanych w bananowej republice czy postkomunistycznym kraju gdzie ludzie nie mają zaufania do państwa i gdzie obywatele nigdy nie mieli sensownych elit oraz sprawnego państwa problem w tym że bez czegos takeigo na dłuższa meta daleko sie nie zajedzie i własnie o tym mówi ten gość
Ty potrafisz słuchac ze zrozumieniem ?? Zadaniem elit jest stworzyc sprawne państwo gdzie własnie te pieniądze będą odpowiednio zarządzane i inwestowane w strategicznie ważne projekty dające impulsy rozwojowe w bardzo wielu obszarach jak nauka , infrastruktura i connectivity , energetyka etc . . Bez sprawnego państwa ogarnietych elit w tym temacie osiaga sie szklany sufik jak np. pułapka średniego dochodu .
Chodzi o to że od wysokości podatków tak na prawde wazniejsze jest żeby byly one zwyczajnie proste i przewidywalne a państwo sprawne i dobrze dzikałające stwarzające równe warunki dla wszystkich . Podatki mogą byc i wyższe pod warunkiem że sa przewidywalne i proste a elity umieją inwestować w strategicznie wazne obszary i projekty dla państwa wspierające rozwój własnych firm , miast i potencjał ludzki w skali całego kraju . Realnie nikt poza państwem nie zasypie np. przepasci infrastrukturalnej miedzy wschodnia Polska a zachodnia itp . a prywatne firmy bedą inwestowac w mniej dostępnych regionach dopiero jak im państwo zbuduje tam jakies dobre drogie itd i w takiej kolejności to działa i im dane miejsce jest lepiej skomunikowane tym ma wieksza wartośc na rynku i jest to lepsze miejsce dla inwestycji . Czy to dotyczy jakiegos CPK i centrum logistycznego blisko najwiekszego miasta regionu , atomu i cen energii , metra w wawie , wydatków na nauke itd. to wszystko pieniądze wydane na inwestycje które mają stope zwrotu i przyczyniają sie do zwiekszania PKB długoterminowo i są to rzeczy na które warto wydawać pieniądze nawet jak sie troche zadłużasz czy zwiekszasz troche podatki żeby to zbudowac
@@mr.komentarz8416pułapka średniego rozwoju jest związana z bazowaniem jedynie na kapitale zagranicznym, więc o czym ty piszesz? W tej rozmowie ta kwestia nie była poruszona w ogóle, tylko gadanina o jakichś magicznych inwestycjach. Co nam po wykwalifikowanych pracownikach, skoro oni będą pracować w zagranicznych korporacjach? Rozwijana infrastruktura też będzie przynosić korzyści w głównej mierze korpo, a nie państwu.
To że właśnie Francja i Niemcy tak się rozwijały ostatnie 200 lat a zwłaszcza po II wojnie gdy była odbudowa po wojnie. Polecam poczytać o historii gospodarczej bo dzisiejsze bzdury o tym, że to tylko "wolny rynek" zbudował dobrobyt zachodu to kłamstwa i przeinaczenia.
srednia krajowa to 7k, bogolem jestes od 10k, dla wielu ludzi przeliczenie zarobkow na eur i przeniesienie do niemiec spowoduje wielka optymalizacje podatkowa 😂 tak naprawde fachowcy w polsce maja 2-3x tyle to juz calkiem 😅 naprawde bogaci nie siedza na uop tylko maja kilka spolek a tam podatek rzedu 3%. ogolnie to siedzenie w polsce to glupota jezeli patrzec na podatki
Niestety większość naszego PKB wychodzi na "Zachód" są to setki mld złotych, to koncerny zachodnie eksportują wypracowany w Polsce zysk.
Przez ostatnie dwa lata wychodzą wielkie pieniądze również "do wschodu", ciekawe kiedy komornik zjawi się po swoje pieniądze?
USA też jest w wielkim kłopocie i wspomaga się swoimi wasalami.
W tej chwili jest dobrze, jak ktoś kto wziął duży kredyt i mówi "teraz to będę żył jak panisko..."
Proszę o jeden laik, sprawdzam czy nadal jestem wykluczony.
Złoty wiek, dopiero przed nami. Czasy obecne, to tylko wstęp.
Na domiar złego wszystko może zostać zaprzepaszczone jeśli ruSScy nas najadą. Kto wie kto zasiądzie w Bialym Domu i czy jak Thrump to dobrze dla Polski i naszego bezpieczeństwa. Pomysł z podatkiem celowym na wojsko uważam za bardzo sensowny i z chęcią bym go płacił jeśli by faktycznie te pieniądze szły na wydatki zbrojeniowe i ogólnie wojskowe.
Rosja nie ma ŻADNEGO powodu, aby atakować Polskę.
Trochę nie rozumiem argumentu o zmniejszeniu inkluzywności przy podwojeniu kwoty wolnej. W 2024r minimalna płaca to 4300 miesięcznie, czyli 51 tys. Rocznie. W jaki sposób kwota wolna 60 tys ma zmniejszyć inkluzywność?
Przy dochodzie gwarantowanym Pan profesor nie bierze pod uwagę psychologi, bo nawet jesli obecne badania (o ktorych nie slyszalem) pokazują ze dochod gwarantowany nie ma wplywu na aktywność zawodową to z pewnością wynika to z przyzwyczajenia do pracy, natomiast kolejne pokolenie przyzwyczai się do brania "dywidendy" bez pracy. Ponadto to wlasnie przez "dywidendę" zachodnie państwa mają problemy z migracją.
Mam pytanie Panie Krzysztofie dla Pana, z czego wynika to że Indie na czele z Premierem Narendrą Modim zdecydowały się poprzeć Izrael? Czy jedyną motywacją było tu to że Pakistan (czyli wróg Indii) wspiera Palestynę więc Indie popierają Izrael na złość Pakistanowi, czy była tu jeszcze może jakaś inna motywacja?
Mysle ze sam sobie odpowiedziales na swoje pytanie. Indie tez maja problemy z muzulmanami w swoim kraju.
W sumie to ten konflikt Izrael-Palestyna jest trochę podobny do konfliktu Indie-Pakistan. Jest oczywiście dużo różnic, ale dostrzec można też pewne podobieństwa.
Kolejna merytoryczna dyskusja i ludzie którzy potrafią wyjść poza tępy fanatyzm PO/PIS. Widać że tacy ludzie interesują się Polską, kochają Polskę i wg mnie powinni mieć wpływ na losy naszej ojczyzny.
Dobra, książka kupiona. Dam jej szansę. Chociaż nie jestem aż takim optymista że prof ma ze wszystkim rację i wszystko jest realizowane, oraz może się ułożyć korzystnie.
Świetna dyskusja. Pomysł o oparcie socjalu na PKB jest genialny i to powinno odnosic sie do wiekszosci stawek ale 500+ jest dobrym początkiem. Nie zgadzam się tylko z tym, że ograniczanie podatków to zły kierunek. Tzn równie dobrze mogą zostać takie jakie są ale zamiast wydawać na pseudo artystów, tvp, jakieś nic niewnoszące organizacje "społeczne" to wydać to na innowacje, szkolnictwo, lekarzy, policje etc.
Powiązanie 500+ ze wzrostem pkb jest w mojej opinii nie najlepszym pomysłem. Sam w sobie wzrost pkb nie powinien być celem, celem powinien być zrównoważony i długotrwały wzrost. Tak samo jak pkb rosnie o 6% w danym roku to mogą się pojawić pewne znaki inflacyjne tzn popyt ludzi jest większy niż zdolnosci produkcyjne (nawet chwilowo) i wtedy dosypanie do 500+ tych 6% przy prawie pelnych mocach produkcyjnych wplynie tylko proinflacyjnie. A w czasach recesji jezeli obnizymy ten dodatek to wplynie to jeszcze bardziej prorecesyjnie. 500+ w mojej opinii powinno być aspektem polityki antycyklicznej. Jesli jest dobra koniunktura i nie ma zadnych strukturalnych klopotow typu za maly popyt to utrzymujemy na +- stalej wartosci a w momencie kryzysu gdzie jest zbyt maly popyt i spada produkcja wtedy waloryzacja to dodatkowy kop dla gospodarki
Już nas do wyższych podatków przyzwyczajają... pięknie... bo na JDG za mało oddaję...
Tak, za mało
Haczyk jest taki, że wśród ekspertów jest 10% ogarniętych a wśród tych 10%, 5% jest kupionych przez organizacje i partie polityczne. Więc zostaje 5% i teraz trzeba wybrać, którzy to są ci zajebiści.
Te marzenia założenia Pana gościa raczej w przyszłości się nie spełnią bo właśnie do koryta dostali się ludzie którzy jeszcze nie zaczęli rządzić a już mówią że się nie da. Duch Balcerowicz powrócił. :)
Bo się nie da. Nie udało się PISowi i nie uda się KO. Tu nie chodzi o braku materialne ale wiele innych czynników, analogicznych jak na zachodzie.
Dlatego PIS chciał ściągnąć dodatkowe 400 tys ludzi z Afryki i Azji. Hipokryzja polega na tym, że nimi straszą. Ale prawda jest taka, że PIS wie, że są ci ludzie potrzebni. I nie chodzi tylko o demografię ale o to, że w wielu zawodach Polacy nie chcą podejmować już pracy. Na tę chwilę brakuje ok. 2 mln rąk do pracy.
@@mizootv Ukraińcy ;]
@@flajflajukraincy już w Niemczech
@@mizootvjakos PiSowi wychodzi zrobienie z Orlenu regionalnej potęgi, projekty portów przeładunkowych, CPK itp to coś tam jednak robią
Minimalne wynagrodzenie ma w przyszłym roku wynosić 4300 zł, czy w skali roku 51 600 zł. Nie rozumiem zatem krytyki podnoszenia kwoty wolnej od podatku. Takie rozwiązanie wesprze przede wszystkim osoby najmniej zarabiające.
Otóż to. W jaki sposób miałoby się to przyczynić do tego, że bogaci będą jeszcze bardziej bogatsi. Rozwala mnie to lewackie pitolenie.
Rozmowa interesująca-szkoda tylko że Pan profesor nie jest wstanie powstrzymać się od politycznych (wprawdzie dosc subtelnych) komentarzy. To powoduje że jest mniej wiarygodny , zwłaszcza gdy wyraża nadzieję co do działań ewentualnego rządu totalnej opozycji. Jeśli spojrzy się na wszelkie dokonania tuska nadzieje pana są zupełnie nie zasadne. Poziom intelektualny i merytoryczny totalnej opozycji pchającej się do stołków jest żenująco niski. Czego dokonał tusk w swoim rządzie lat 2007-2015 oprócz zniszczeń? Skąd te Pana oczekiwania ?tusk siebie nie przeskoczy , pomijam tu jego ukryte intencje jako wysłannika Webera
35:45 😂podniesienie kwoty wolnej od podatku jest benefitem dla najbogatszych? Co za bzdura. 60 tys rocznie wolne od podatku nie wystarcza na utrzymanie osoby doroslej i dziecka.
"Ideologia fiskalnego fundamentalizmu, fiskalna anoreksja" - uwielbiam pana panie Marcinie :D
Tacy eksperci,ktorzy twierdza, ze w Polsce infrastruktura jest gorsza niz na zachodzie.
Drogi panie Piatkowski, prosze sie przejechac po amerykanskiej infrastrukturze, ktora ostatnio byla modernizowana i budowana kilkadziesiat lat temu i porownac ja do polskiej, prosze sie przejsc na przystanek autobusowy w UK i sprawdzic, czy ma pan tam takie opcje sprawdzenia, czy kupienia biletu jak w Polsce, prosze sie przejsc po sklepie osiedlowym, czy galerii handlowej w Polsce, a w Szkocji i sprawdzic jaka jest jakosc i jaki wybor ma pan tutaj i tam?
Dziwia mnie tacy eksperci, ktorzy tylko patrza na slupki w excelu, a w zyciu, zycia nie widzieli i taki ktos, chce robic polska przyszlosc, gdzie PKB Wloch, czy Japonii na lepka jest takie same, a z jego gadki wynika, ze Japonia to jakis kosmos jest wzgledem Wloch, czy reszty .
To tak jak wlasciciel, czy zarzadca fabryki, slupki w excelu sie zgadzaja, ale to, ze na linii produkcyjnej polityka firmy wzgledem swoich pracownikow jest fatalna to nie ma znaczenia tylko slupki w excelu sie licza i wskazuja, ze wszystko jest ok.
Ekspercie, zejdz na ziemie bo widac, ze wszystkie rozumy pozjadales i straciles kontakt z rzeczywistoscia i prawdziwym zyciem i chcesz swoje glupoty uskuteczniac innym.
👍
Balcerowicz musi odejść do końca
Zgoda. a odejdzie jak przestaniemy myśleć o nim jak o dobrodzieju i cudotwórcy.
Balcerowicz owszem powinien się usunąć, ale jego reformy po 89 dały bezsprzecznie podwaliny pod rozwój kraju, który wychodził z realnego socjalizmu. Można dyskutować nad poszczególnymi decyzjami, ale przeprowadzić takie zmiany, w tak trudnej sytuacji, za to należy się szacunek. Skrajne obwinianie Balcerowicza i liberalnych reform jest równie nieuczciwe co mówienie, że za każdym kryzysem stoi PIS.
Eee... 😐 a kiedy tak myśleliśmy?
@@jangosciniak4785 Co najmniej połowa Polski nie miała wtedy co jeść, miliony młodych ludzi wyjechało, prawie wszystkie fabryki padły i zostały sprywatyzowane. Bezrobocie było ogromne. A ludzi sparaliżowało, stracili bezpieczeństwo i radość życia.
@@mirosawapaucka2597A wiesz dlaczego? Bo Polska zbankrutowała przez głupią politykę Gierka. Jej efekty były widoczne na przełomie lat 80-tych i 90-tych... Ale to przecież wina Balcerowicza była... przytaczanie takich faktów bez stanu gospodarczego państwa to demagogia.
Polska byla Botswana a teraz jest Polska 😅 A reszta panstw co wchodzila z nami do ue jest dalej Botswana?
Krzysztof, w kolejnej rozmowie zadaj proszę pytanie o postulat Warsaw Enterprise Institute aby wprowadzić podatek od przychodu (ok. 1.5%) oraz o podatek katastralny jako sposób przeciwdziałania rozwarstwieniu społecznemu
Katastralny zabije najbiedniejszych. Pokaż mi kogoś kto będzie w stanie wywalić np. 8 tys. zł rocznie za dom, albo 4-5 za mieszkanie.
@@krzysztofwidzinski223
Kataster może być z minimalną kwotą wolną albo z metrażem na osobę To jest do ogarnięcia Ale mądrze skonstruowany kataster dla zdrowej gospodarki jest niezbędny.
@@krzysztofwidzinski223a kto powiedział, że taki podatek ma dotyczyć posiadaczy jednego mieszkania/domu?
Panie Krzysztofie sympatyzuję z panem bo wydaje mi się na tle tak licznych ekspertów człowiekiem bardzo uczciwym ale proszę trochę popracować nad schematem spotkania, dobrym wstępem i podsumowaniem. Po wysłuchaniu pana wstępu jestem bardzo skonsternowany i niepewny co pan chciał przekazać. To nie wygląda dobrze.
1. Nie znam żadnego kraju który wprowadzając coraz wyższe podatki szybciej się rozwijał.
2. Pań prof za wzór pokazuje Niemcy Hiszpanów itp trzeba wyższych podatków bo u nas za niskie, ale z tych krajów tylko Polska się rozwija
Moja propozycja: 80% socjalów skasować, a system ustawić tak, żeby każdemu bardziej się opłacało na swoje utrzymanie samemu pracować zamiast okradać innych z jego zarobków. Każdy, kto ma dwie nogi i dwie ręce w miarę sprawne - powinien pracować. Jeśli zarobi za mało, to trzeba mu dopłacać do najniższej krajowej płacy. Te 20% zasiłków tylko dla ludzi z niepełnosprawnością uniemożliwiającą fizycznie lub psychicznie jakąkolwiek pracę. Dotyczy także wszystkich odbywających kary więzienia, część zarobionych pieniędzy zostawić im na nowy początek po wyjściu na wolność. Żadnych darmozjadów!
Demagogię zastąpić inną denagogią.:D jeszcze większą i jeszcze bardziej wyrosłą na negatywnych emocjach. To co piszesz to proste rady dla gromady. 😂
Nie panie leseferysto. To nie działa, więc jak nie podoba Ci się "kradzież" to jedź sobie do jakiegoś małego kraju w Ameryce Południowej bez infrastruktury, policji, szpitali. I będzie cacy.
Dr Piątkowski dowiózł 😌
Ja bardzo poważnie zastanawiam się dlaczego ludzie którzy już byli u władzy 8 lat i się skompromitowali maja teraz być tymi co poprowadzą dalej rozwój kraju. Te wszystkie Nitrasy, Kierwińscy, Myrchy, Tomczyki i Kosniaki nagle doznali jakiejś przemiany??
Dlaczego od tego samego zestawu przeciętnych aparatczyków partyjnych wymagamy teraz nowej jakości. Nie upieczesz chleba z trocin. Nie można oczekiwać ze wkładając gówno wyjmiemy smaczny lizak.😂😂😂
Pan profesor pewno straciłby 3/4 znajomych gdyby powiedzial ze te wybory to była tragedia.
Żadnego programu poza odsunienciem pisu od władzy. O jakich wizjach można mówić jeśli ta nowa jakość reprezentują nazwiska wymienione wyżej? Jedyny co może ma wizję to nitras jak się na wącha mąki.. 😂😂
+
Mam nadzieję, że pan profesor znajdzie się kiedyś w jakimś gronie doradczym przy ośrodkach władzy w PL
Panie Krzysztofie. Znowu trochr wywiad rozczarowujacy. Liczylem ze bardziej bedzie Pan zadawal trudniejsze pytania a tak to tylko niestety taka troche laurkę Pan zlozyl Panu Profesorwi. Jedynm z przykladowych pytan mogloby byc czemu w swojej ksiazce wychwala kolege z uniwersytetu a nie wspomina nic o innym ministrach finansow probujac zrobic z Pana Kolodki Balcerowicza ( w sensie bohatera transformacji). Kolejna kwestia mogloby byc to ze wspolczynnik Giniego bardzo spadal za rzadow Po i na poczatku Pisu tez a teraz znowu rosnie bardzo szybko. Nie wierze w dobre dzialania programu 500 plus dlatego ze ludzie biedni wydaja to na konsumpcje a nie inwestuja w siebie i dzieci a takie pieniadze moznaby wpompowqc w edukacje czy sluzbr zdrowie. Dodatkowo Pan Piatkowski mowi de facto o zwiększoniu zadluzenia Polski do jakich poziomow ono mialoby nastapic? Nie jestem przekonany czy w trudnych czasach nalezy sie zapozyczac bez opamiętania. Mam nadzieje ze na 3 spotkaniu poruszy Pan kwestie o ktorych mowiq inni ekonomisci np. Pan Zuber.
Po słowach pana eksperta, że dobrze się stało, iż będziemy mieli nowy rząd (Tuska) zmuszony byłem przestać traktować pana eksperta poważnie.
najlepiej wyjedż na białorus, tam ciągle rzadzi twoja opcja
Jak to by ktoś powiedział „rozwój to już był „. !!!!!!!!!!!!!
Europa upada i w tym upadaniu Polska jest liderem. Czy tych panów Bóg opuścił, że opowiadają takie rzeczy?
O bosz... zeby porownac inflacje pazdzirnik 2022 do pazdziernika 2023 musimy poczekac do kwietnia 2025 zeby sprawdzic czy zanizenie cen paliwa przez Orlen wplynelo na obnizenuie inflacji za pazdziernik 2023 podawana w listopadzie 2023? Coz za konstrukcja intelektualna 😂
zamiast waloryzowac 500+ można podniesc kwote wolna od podatku
Panu Wojczalowi lepiej "wychodzą" pogadanki w temacie geopolitycznym aniżeli ekonomii gospodarczej Polski. Po drugie gość, który polityczne preferencje przedkłada nad zdrowy rozsądek i "klepie" ideologiczne farmazony tzw opozycji staje się niewiarygodny i śmieszny zarazem. Po latach pogardy i okradania na bezczela polskiego społeczeństwa PIS musiał znaleźć sposób na odbudowę małych i średnich przedsiębiorstw. Negowane przez "profesora" 13,14 emerytury, 500plus i inne tego typu programy z jednej strony budowały siłę ekonomiczną polskiej gospodarki z drugiej zaś stanowiły element likwidacji ubóstwa i ekonomicznej niemożności. To dzięki tym środkom Polska Powiatowa "stanęła na nogi" i okrzepła. Powstało tysiące firm, które swe istnienie zawdzięczają właśnie impulsom socjalnym. Zyskał na tym również budżet, gdyż zwielokrotniony obrót gospodarczy znacząco zwiększył dochody podatkowe, głównie VAT. Skąd ten strumień pieniędzy się wziął? Głównie z zatrzymania powszechnego za czasów PO-PSL złodziejstwa i korupcji. Za ich czasów olbrzymia część należnych dochodów podatkowych była wprost eksportowana i lokowana w krajach trzecich, w tym również UE. Holandia, Niemcy, Belgia mocno na tym procederze zyskiwali. Szacunki mówią o około 300 mld zł. Wg. mnie skala była jeszcze większa. No cóż, profesor musi się umieć "sprzedać" i jakże często profesorowie nauk humanistycznych robią to w łajdacki sposób wbrew swojej wiedzy i logice.
Czapka z glow panowie. Slucha sie znakomicie. Panie Krzysztofie - powinien Pan zglosic akces do profesjonalnego doradztwa dla nowego MSZ lub MON. Pozdrawiam serdecznie,
powiesić chyżego ruja?