Dobrze to wszystko wytłumaczyłeś. Fajnie wykonane i dobrze mówisz szczególnie o kombinowaniu użytkowników i zmianach w ustawieniach serwisowych! ☺ Pozdrawiam.
Też właśnie po aktualizacji sterownika defro jutro instaluje taka pompę przewalowa. U mnie i tak jest bardzo niska temperatura powrotu która oscyluje w granicach 40-46 stopni chociaż na piecu 60 stopni. Mam nadzieję że właśnie to rozwiąże moje problemy.
Witam. Rozwiązanie samo w sobie,w kwestii dogrzania powrotu skuteczne,ale średnio ekonomiczne. Jeżeli instalacja jest źle zaprojektowana,a tak chyba było,to i owszem, trzeba się jakoś ratować i tutaj szacun. Jednakże przy prawidłowo wykonanej instalacji ochrona powrotu,to zadanie dla zaworów mieszających, sprzęgła,lub zaworów stałotemperaturowych chociażby typu atv. Ode mnie brawo za kreatywność i skuteczność tego rozwiązania,ale instalator budując instalację z dwoma obiegami dał z pewnością ciała,skutkiem czego były omówione problemy. Nie tak powinna działać ochrona powrotu,ale ważne,że działa,a najważniejsze,że kolega jest zadowolony. Gadżetami, które zapewniają skutecznie dogrzany powrót są ww podzespoły instalacji+oczywiście pompa. Wtedy w celu zapewnienia skutecznej ochrony do kotła trafi tyle gorącej wody,ile trafić musi,u kolegi trafia połowa tego,co idzie na zasilanie...czym to skutkuje???hmmm zapewne wyższymi rachunkami za opał Ale,jak to mawiają,wolnoć Tomku... Osobiście odradzał bym tego typu rozwiązania,bo choć skuteczne,to sprzeczne ze sztuką. Zastanawiam się,gdzie dokładnie umiejscowiony jest czujnik temperatury powrotu. Jakiś nie chce mi się wierzyć,że na powrocie z instalacji,ponieważ bez zastosowania sprzęgła i innych gadżetów nie da się uzyskać na powrocie dokładnie tyle,ile ma zasilanie,a już szczególnie przy dwóch układach grzewczych.A u kolegi jest dokładnie taka sytuacja. Trochę to dziwne,ale nie mój cyrk... Wszystkiego dobrego. Pozdrawiam.
Witam mam pytanie do Pana Mam zamiar zamontować pompe przewalową będzie raczej na wiosna/lato. Teraz wyczytałem można zastosować włączeniem non-stop pompy CWU aby dogrzać powrót uzyskać taki sam efekt jak przy bajpasie Czy pana zdaniem jest to jakaś alternatywa na te kilka miesięcy aby to zastosować.
Witam Czy można się skontaktować? Od niedawna jestem użytkownikiem kotła DEFRO EKOKomfort lux 15 kw i chciałem się poradzić. Mam problem z sadzami oraz wykresem. Pozdrawiam
Witam krajana...Widać na filmie że ta pompa cyrkulacyjna (jako przewałowa) pracuje w cyklu , chyba 0,30 na 1.00 minutę. Czy to w tym sterowniku kotła jest ustawiane?
Panie Wojtku czy dobrze rozumiem pompa przewalowa zamontowana powinna być na przejściu od bojlera wody użytkowej powrotu i do kotła przed zaworem czterodroznym? Proszę o odpowiedź bo mam zamiar po tym filmiku zamontować pompę że względu na niski powrót
Mam takie pytanie. Pompe przewałowa gdzie ja podłączyłeś w sterowniku. Ja mam sterownik k1prv4 i tam nie ma nie ma miejsca na pompe przewałowa. Jest na co cwu i dwie dodatkowe.
W jaki sposób podłączyć tą pompę pod sterownik skoro jest tylko jeden kabel do gniazdka sieciowego? Mam zamiar u siebie taka pompę zainstalować. Może Pan podać jej model?
@@wojciechwnuk9778 Założyłem dzis tak samo jak Ty masz i kombinuje z ustawieniami na sterowniku. Powiedz proszę jaką masz minimalną temperaturę powrotu ustawioną w menu zaworu 4d?
@@wojciechwnuk9778 Zrobiłem tak jak pisałeś wcześniej. Skoki temeratury pieca 4 max 5 stopni. Powrót mam chłodniejszy bo 45st ale to uważam wynika z miejsca montażu czujnika temperatury powrotu
Sterownik jaki posiadam to K1Pv4 obsługuje cztery pompy, więc wpiąłem w złącze pompy dodatkowej (czwartej) i wybrałem w opcjach (sterownik ma taką możliwość) opcję pompy przewałowej, dodatkowo jest opcja pompy krótkiego obiegu i inne, każda z opcji jest na swój sposób inaczej konfigurowalna. Pozdrawiam :-)
Mam pytanie, może ktoś z was spotkał się z podobną sytuacją. Jeśli na powrocie mam ustawioną pompę krótkiego obiegu wszystko działa w porządku. Pompa załącz się po osiągnięciu na kotle 40 i potem cały czas kręci, różnica kocioł wyjście a powrót to czasem nawet 3 stopnie. Jednak kiedy ustawię pompę jako przewalową po osiągnięciu zadanej temperatury powrotu pompa się wyłącza i jest ok jednak po spadku temperatury poniżej zadanej dla powrotu nie załącza się ponownie
Witam, ponownie. Jak niżej pisałem, jak mam zrobione to omawiam: Majster to przewałkę ale ze mną zrobił.Założyłem termometr i odpowiedź miałem po kilku minutach. Woda która miała dogrzać powrót, to tak naprawdę szła w nieodpowiednim kierunku. Temp ta sama ~48st, jak na wlocie na dole do pieca. Myślałem że powrót z instalacji zassie na zasadzie podciśnienia. Ale Grunfos na l biegu, ma przewagę i ciągnie ten powrót i omija mi kubusia i goni spowrotem na chatę. Pompka musi tam zagnieździć się. Czy rurka ta 18-stka 2 metrowa nie jest za wąska? Co wy na to?
Jak jest 4D to nie montuję nigdy żadnej pompy na powrocie od 4D do kotła. Krótki obieg musi Pan zrobić ze średnicy równej przyłączy kotła, zredukować przed samym 4D, i zminimalizować liczbę kolan. Wszystko to po to, aby nie musiał montować Pan pompy na powrotnym odcinku 4D - kocioł. Jest taniej dać np. czarną rurę i kszrałtki, wszystki skręcić na pakuły, niż dodatkową pompę. Zdziwię Pana może, ale krótki obieg 4D - kocioł, powinien śmigać na grawitacji. Pompa owszem jest, ale wymusza na obiegu dużym 4D - instalacja C.O. A ja mam tak: ruclips.net/video/RYTQW75uKi8/видео.html
Witam chciałbym się dowiedzieć jak wyglądaj u Pana nastawy w trybie letnim. Czy wówczas też pracuje pompa przewałowa i co z funkcją ochrony powrotu Aktualnie na piecu w trybie letnim mam moc kotla 90% zadana temperatura kotla 60 powrut 55-59 pompa przewałowa nie pracuje ochrona jest również wyłączona tak ustawili instalatorzy defro
Witam. Mam 20kw DEFRO I ten tzw. przewał na powrót to mi majster zrobił bez pompki. Tylko że na zasilaniu wpiął się przed pompką główną. Myślę że i tak nie jest źle. Różnica ok 8~12stopni powrotem a bieżącą. Na tej obwodnicy założę termometry cyfrowe i analogowe. Porównam je bo analogowe bardziej wiarygodnie wskazują-moja opinia. Może tą pompkę założę.Na histerezie 3-ch stopni to sinusojdę na wykresie mam przyzwoitą. 3 sezon z tym Kubusiem 👍🏼
Zainstalowana wersja to 3.4.0 Oprogramowanie 3.5.2 posiada błędy programowe (efekt zasypanie palnika paliwem brak obrotów wentylatora i reakcji wentylatora na spadek temperatury CO oraz temperatury spalin), problem wystepuje po wyjsciu kotla ze stanu nadzoru, pomimo uruchomienia trybu pracy brak właściwej reakcji wentylatora. Wentylator obraca sie z prędkoscią 1% tak jak w początkowej fazie uruchomienia trybu pracy po wyjściu z nadzoru i nie zwieksza obrotów. Na wyświetlaczu sterownika jest monit,/ wyświetla się informacja, że obroty wzrastają sukcesywnie az do 100% a w rzeczywistości wentylator obraca sie z bardzo mała prędkościa 1% jak w początkowej fazie pracy przy wyjściu ze stanu nadzoru. Podawanie paliwa odbywa się zgodnie z algorytmem PID, podawane są dawki paliwa, aby kontynuować pracę pieca, natomiast wentylator dalej kręci się z małymi obrotami co w efekcie doprowadza do spadku temperatur spalin i wymiennika CO oraz zasypania, a tak naprawdę przesypania palinka i w dłuższym efekcie końcowym wygaszenia kotła, no tylko zanim nam wygaśnie całkowicie, to mamy wymiennik cały w smole i mazi. Zdażenie/ bład wystepuje wersji 3.5.2 oraz w wersji 3.5.0. Zdażenie/ błąd nie wystepował każdorazowo po wyjsciu ze stanu nadzoru i możliwe, że do wystąpienia błedu przyczynia się jeszcze jakiś inny parametr? np. spadek temp. spalin do jakiegoś progu i to w efekcie składowym powoduje takie anomalie pracy sterownika?. (sterownik K1Pv4) W wersji oprogramowania 3.4.0 taki błąd nie występował i nie występuje po ponownym przywróceniu tej wersji w sterowniku, tak więc odpada podejrzenie niewłaściwego działania któregoś z podzespołów/ osprzętu pieca współpracującego ze sterownikiem.
Kotłownia wykonana wzorcowo! Piękna robota! Wielki szacun!!! Jedna rzecz... Jeśli ma Pan pompę przewałową, to 3D wystarczyłby zamiast 4D. Łapka w górę! Zapraszam do mnie: ruclips.net/video/RYTQW75uKi8/видео.html
Bardzo schludnie wykonana kotlownia . co to za ocieplenie rur ? . rura od komina tez jest ocieplona ? . Czopuch komina jest okrzyknięty ?. Masz olbrzymi deflektor ale z tego co pamietam to wymieniłeś go na wiekszy
Kierowalem sie mniejszym przeplywem, aby nie zabyrzyc przeplywu na zaworze i instalacji, dziala naprawde bardzo dobrze wiec juz nie eksperymentowalem z wieksza pompa i wieksza srednica rury, dodatkowo koszty mniejsze w porownaniu z wieksza pompa i srednica rur.
Trzeba przyznać że nastawy temperaturowe kotła wzorowe. Jak często widzę u ludzi 55'C na kotle i 40 na powrocie to się zastanawiam dlaczego Oni żyją w niewiedzy .
Witam czy jest możliwość skontaktowania się z Panem telefonicznie? Mam pytanie dotyczące pompy krótkiego obiegu bo tak to się nazywa w sterowniku Tech 550.
pięknie wykonana instalacja , miło popatrzeć
Dobrze to wszystko wytłumaczyłeś. Fajnie wykonane i dobrze mówisz szczególnie o kombinowaniu użytkowników i zmianach w ustawieniach serwisowych! ☺ Pozdrawiam.
Dziękuję :-)
Bardzo dobrze przedstawiłem temat. Kotłownia super, kocioł ustawiony super widać to po kolorze nalotu. Więcej takich filmów.
Też właśnie po aktualizacji sterownika defro jutro instaluje taka pompę przewalowa. U mnie i tak jest bardzo niska temperatura powrotu która oscyluje w granicach 40-46 stopni chociaż na piecu 60 stopni.
Mam nadzieję że właśnie to rozwiąże moje problemy.
W którym miejscu instalujesz pompę czy dobrze rozumiem na powrocie między bojlerem wody użytkowej a kotlem przed zaworem czterodroznym?
A ta pompa nie powinna być na krótkim obiegu kotłowym?
@@jarosawolszewski1094 tak
Witam.
Rozwiązanie samo w sobie,w kwestii dogrzania powrotu skuteczne,ale średnio ekonomiczne.
Jeżeli instalacja jest źle zaprojektowana,a tak chyba było,to i owszem, trzeba się jakoś ratować i tutaj szacun.
Jednakże przy prawidłowo wykonanej instalacji ochrona powrotu,to zadanie dla zaworów mieszających, sprzęgła,lub zaworów stałotemperaturowych chociażby typu atv.
Ode mnie brawo za kreatywność i skuteczność tego rozwiązania,ale instalator budując instalację z dwoma obiegami dał z pewnością ciała,skutkiem czego były omówione problemy.
Nie tak powinna działać ochrona powrotu,ale ważne,że działa,a najważniejsze,że kolega jest zadowolony.
Gadżetami, które zapewniają skutecznie dogrzany powrót są ww podzespoły instalacji+oczywiście pompa.
Wtedy w celu zapewnienia skutecznej ochrony do kotła trafi tyle gorącej wody,ile trafić musi,u kolegi trafia połowa tego,co idzie na zasilanie...czym to skutkuje???hmmm zapewne wyższymi rachunkami za opał
Ale,jak to mawiają,wolnoć Tomku...
Osobiście odradzał bym tego typu rozwiązania,bo choć skuteczne,to sprzeczne ze sztuką.
Zastanawiam się,gdzie dokładnie umiejscowiony jest czujnik temperatury powrotu.
Jakiś nie chce mi się wierzyć,że na powrocie z instalacji,ponieważ bez zastosowania sprzęgła i innych gadżetów nie da się uzyskać na powrocie dokładnie tyle,ile ma zasilanie,a już szczególnie przy dwóch układach grzewczych.A u kolegi jest dokładnie taka sytuacja.
Trochę to dziwne,ale nie mój cyrk...
Wszystkiego dobrego.
Pozdrawiam.
Oczywiście, samym zaworem można uzyskać powyżej 60 stopni na powrocie. Nie trzeba nic kombinować
@@wojas25 można bez pompy kotłowej , problemy zaczynają się jak temperatura na zewnątrz spada poniżej 10 stopni
A niektórzy montują te pompę na powrocie z zaworu. 4 drogowego? Co lepsze? Co Pan o tym myśli?
Witam mam pytanie do Pana Mam zamiar zamontować pompe przewalową będzie raczej na wiosna/lato. Teraz wyczytałem można zastosować włączeniem non-stop pompy CWU aby dogrzać powrót uzyskać taki sam efekt jak przy bajpasie Czy pana zdaniem jest to jakaś alternatywa na te kilka miesięcy aby to zastosować.
Witam
Czy można się skontaktować? Od niedawna jestem użytkownikiem kotła DEFRO EKOKomfort lux 15 kw i chciałem się poradzić. Mam problem z sadzami oraz wykresem. Pozdrawiam
Można się z Panem skontaktować... Oczywiście rozliczyć pomoc
Witam w którym kierunku powinna pracować pompa przewalowa
Witam krajana...Widać na filmie że ta pompa cyrkulacyjna (jako przewałowa) pracuje w cyklu , chyba 0,30 na 1.00 minutę. Czy to w tym sterowniku kotła jest ustawiane?
Co znaczy standardowe ustawienia fabryczne, mam taki sam piec jestem ciekawy...
Witam jak wygląda grzanie wody cwu w trybie grzania domu ?
Czy sa faktycznie jakies oszczednosci na ekogroszku?
Panie Wojtku czy dobrze rozumiem pompa przewalowa zamontowana powinna być na przejściu od bojlera wody użytkowej powrotu i do kotła przed zaworem czterodroznym? Proszę o odpowiedź bo mam zamiar po tym filmiku zamontować pompę że względu na niski powrót
Mogles zalozyc zawory Y na filtrach przydaja sie zeby je wyplukac.
Czy. Z pompa przewalową ochrona powrotu. Jest. Włączona?
Ale tam jest napisane temperatura załączania a nie temperatura załanczania ale już lepiej niż załonczania. Pozdrawiam.
Trzeba spuszczać wodę z instalacji? Długo to zajmuje?
A gdzie masz filtr magnetyczny !
Witam masz tą turbinkę na wentylatorze halotron nadmuchu czy masz to wyłączone.
Mam mala turbinke i jej uzywam, spalanie wzorowe.
Jestem za ,kotły powinny pracowac na ustawieniach producenta wtedy nie ma problemów i nie biega sie coraz do kotłowni.Pozdrowienia z Ulsteru.
Mam takie pytanie. Pompe przewałowa gdzie ja podłączyłeś w sterowniku. Ja mam sterownik k1prv4 i tam nie ma nie ma miejsca na pompe przewałowa. Jest na co cwu i dwie dodatkowe.
Podłącz do gniazda pompy dodatkowej
@@wojciechwnuk9778 dziękuję bardzo pozdrawiam
W jaki sposób podłączyć tą pompę pod sterownik skoro jest tylko jeden kabel do gniazdka sieciowego? Mam zamiar u siebie taka pompę zainstalować. Może Pan podać jej model?
Pobierać wode z góry kotła (najwyższa temperatura) i wtłaczać ja na dole kotła tam gdzie jest wlot wody z powrotu instalacji (najniższa temperatura)
W menu zaworu 4d ochrona powrotu jest wyłączona?
Ochrona pozostala wlaczona
@@wojciechwnuk9778 Założyłem dzis tak samo jak Ty masz i kombinuje z ustawieniami na sterowniku. Powiedz proszę jaką masz minimalną temperaturę powrotu ustawioną w menu zaworu 4d?
@@krzysztoflalik4027 w menu zaworu mam 45 stopni, z pompą przewalowa temp. powrotu nie schodzi poniżej 55 stopni.
@@wojciechwnuk9778 Zrobiłem tak jak pisałeś wcześniej. Skoki temeratury pieca 4 max 5 stopni. Powrót mam chłodniejszy bo 45st ale to uważam wynika z miejsca montażu czujnika temperatury powrotu
czy mógłbym się dowiedzieć gdzie pan wpiął się tą pompą do sterownika ?
Sterownik jaki posiadam to K1Pv4 obsługuje cztery pompy, więc wpiąłem w złącze pompy dodatkowej (czwartej) i wybrałem w opcjach (sterownik ma taką możliwość) opcję pompy przewałowej, dodatkowo jest opcja pompy krótkiego obiegu i inne, każda z opcji jest na swój sposób inaczej konfigurowalna. Pozdrawiam :-)
@@wojciechwnuk9778 dziękuje bardzo za odp , pozdrawiam
gdzie pan zamontował czujnik temp powrotu za zaworem 4D , i drugie pytanie co steruje pompą przewałową
W sterowniku w k1pv4 jest opcja
Witam, czy ma Pan może jakiś schemat swojej instalacji?
Mam pytanie, może ktoś z was spotkał się z podobną sytuacją. Jeśli na powrocie mam ustawioną pompę krótkiego obiegu wszystko działa w porządku. Pompa załącz się po osiągnięciu na kotle 40 i potem cały czas kręci, różnica kocioł wyjście a powrót to czasem nawet 3 stopnie. Jednak kiedy ustawię pompę jako przewalową po osiągnięciu zadanej temperatury powrotu pompa się wyłącza i jest ok jednak po spadku temperatury poniżej zadanej dla powrotu nie załącza się ponownie
Witam, ponownie. Jak niżej pisałem, jak mam zrobione to omawiam: Majster to przewałkę ale ze mną zrobił.Założyłem termometr i odpowiedź miałem po kilku minutach. Woda która miała dogrzać powrót, to tak naprawdę szła w nieodpowiednim kierunku. Temp ta sama ~48st, jak na wlocie na dole do pieca. Myślałem że powrót z instalacji zassie na zasadzie podciśnienia. Ale Grunfos na l biegu, ma przewagę i ciągnie ten powrót i omija mi kubusia i goni spowrotem na chatę. Pompka musi tam zagnieździć się. Czy rurka ta 18-stka 2 metrowa nie jest za wąska? Co wy na to?
Jak jest 4D to nie montuję nigdy żadnej pompy na powrocie od 4D do kotła. Krótki obieg musi Pan zrobić ze średnicy równej przyłączy kotła, zredukować przed samym 4D, i zminimalizować liczbę kolan. Wszystko to po to, aby nie musiał montować Pan pompy na powrotnym odcinku 4D - kocioł. Jest taniej dać np. czarną rurę i kszrałtki, wszystki skręcić na pakuły, niż dodatkową pompę. Zdziwię Pana może, ale krótki obieg 4D - kocioł, powinien śmigać na grawitacji. Pompa owszem jest, ale wymusza na obiegu dużym 4D - instalacja C.O.
A ja mam tak:
ruclips.net/video/RYTQW75uKi8/видео.html
@@termont3idzie załamać ręce z takimi fachowcami
Witam chciałbym się dowiedzieć jak wyglądaj u Pana nastawy w trybie letnim. Czy wówczas też pracuje pompa przewałowa i co z funkcją ochrony powrotu
Aktualnie na piecu w trybie letnim mam moc kotla 90% zadana temperatura kotla 60 powrut 55-59 pompa przewałowa nie pracuje ochrona jest również wyłączona tak ustawili instalatorzy defro
Duza moc kotla. Ja mam 36% mocy a czasem i mniej 32%.
Dzięki za ten filmik ;)
;)
Aa powiedz mi czym ty u siebie czyścisz piec że masz taką czysta kotłownie bez grama popiołu.😋
Jak to mówią "jak dbasz tak masz" ;-) nic staram się powoli i spokojnie zasypywać zasobnik paliwem :-) a worki po paliwie trzepie na zewnątrz hihi ;-)
Witam. Mam 20kw DEFRO I ten tzw. przewał na powrót to mi majster zrobił bez pompki. Tylko że na zasilaniu wpiął się przed pompką główną. Myślę że i tak nie jest źle. Różnica ok 8~12stopni powrotem a bieżącą. Na tej obwodnicy założę termometry cyfrowe i analogowe. Porównam je bo analogowe bardziej wiarygodnie wskazują-moja opinia. Może tą pompkę założę.Na histerezie 3-ch stopni to sinusojdę na wykresie mam przyzwoitą. 3 sezon z tym Kubusiem 👍🏼
Jaka masz wersje oprogramowania w sterowniku ?
Zainstalowana wersja to 3.4.0
Oprogramowanie 3.5.2 posiada błędy programowe (efekt zasypanie palnika paliwem brak obrotów wentylatora i reakcji wentylatora na spadek temperatury CO oraz temperatury spalin), problem wystepuje po wyjsciu kotla ze stanu nadzoru, pomimo uruchomienia trybu pracy brak właściwej reakcji wentylatora. Wentylator obraca sie z prędkoscią 1% tak jak w początkowej fazie uruchomienia trybu pracy po wyjściu z nadzoru i nie zwieksza obrotów. Na wyświetlaczu sterownika jest monit,/ wyświetla się informacja, że obroty wzrastają sukcesywnie az do 100% a w rzeczywistości wentylator obraca sie z bardzo mała prędkościa 1% jak w początkowej fazie pracy przy wyjściu ze stanu nadzoru. Podawanie paliwa odbywa się zgodnie z algorytmem PID, podawane są dawki paliwa, aby kontynuować pracę pieca, natomiast wentylator dalej kręci się z małymi obrotami co w efekcie doprowadza do spadku temperatur spalin i wymiennika CO oraz zasypania, a tak naprawdę przesypania palinka i w dłuższym efekcie końcowym wygaszenia kotła, no tylko zanim nam wygaśnie całkowicie, to mamy wymiennik cały w smole i mazi. Zdażenie/ bład wystepuje wersji 3.5.2 oraz w wersji 3.5.0. Zdażenie/ błąd nie wystepował każdorazowo po wyjsciu ze stanu nadzoru i możliwe, że do wystąpienia błedu przyczynia się jeszcze jakiś inny parametr? np. spadek temp. spalin do jakiegoś progu i to w efekcie składowym powoduje takie anomalie pracy sterownika?. (sterownik K1Pv4) W wersji oprogramowania 3.4.0 taki błąd nie występował i nie występuje po ponownym przywróceniu tej wersji w sterowniku, tak więc odpada podejrzenie niewłaściwego działania któregoś z podzespołów/ osprzętu pieca współpracującego ze sterownikiem.
@@wojciechwnuk9778 wielkie dzieki za odpowiedz, dobrze ze nie zrobilem aktualizacji, uffff.
Kotłownia wykonana wzorcowo! Piękna robota! Wielki szacun!!!
Jedna rzecz... Jeśli ma Pan pompę przewałową, to 3D wystarczyłby zamiast 4D.
Łapka w górę!
Zapraszam do mnie:
ruclips.net/video/RYTQW75uKi8/видео.html
w 7:52 widać że 4D nie ma pompy na powrocie, może lepiej było dodać pompkę i na tym zakończyć ?
Hej czy ten zawór zwrotny musi być
Bardzo schludnie wykonana kotlownia . co to za ocieplenie rur ? . rura od komina tez jest ocieplona ? . Czopuch komina jest okrzyknięty ?. Masz olbrzymi deflektor ale z tego co pamietam to wymieniłeś go na wiekszy
Nasówa się pytanie dlaczego taka pompa czy chodzi o jej przepływ 0.5 m/h aby nie ściągała zbyt dużo wody z zaworu czy poprostu taka była pod ręką.
Kierowalem sie mniejszym przeplywem, aby nie zabyrzyc przeplywu na zaworze i instalacji, dziala naprawde bardzo dobrze wiec juz nie eksperymentowalem z wieksza pompa i wieksza srednica rury, dodatkowo koszty mniejsze w porownaniu z wieksza pompa i srednica rur.
@@wojciechwnuk9778 jako że to pompa cyrkulacyjna to nie było z nią problemu ?
Błąd w opisie filmu. "zużyciu", a nie "zurzyciu".
Dzięki :-)
Trzeba przyznać że nastawy temperaturowe kotła wzorowe.
Jak często widzę u ludzi 55'C na kotle i 40 na powrocie to się zastanawiam dlaczego Oni żyją w niewiedzy .
przecież 40st jest lepiej niż 55st
A gdyby zadać na kotle 55 czy nie spali mniej ekogroszku niż przy 65
Nie można tak ustawić kotła, ponieważ wróci chłodny powrót, i kocioł będzie kondensował. Pytał Pan, czy mniej spali. Tak mniej.
Ten kocioł wg konstruktora osiąga optymalną sprawność około 80 stC. Jeżeli zadasz 55 to resztę energii wydmuchasz w komin.
Witam czy jest możliwość skontaktowania się z Panem telefonicznie? Mam pytanie dotyczące pompy krótkiego obiegu bo tak to się nazywa w sterowniku Tech 550.