PCB metodą fotochemiczną, jak robię płytki drukowane

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 23 окт 2024

Комментарии • 27

  • @ozi2277
    @ozi2277 Год назад +1

    Fajny film. Kiedyś byłem zafascynowany "termotransferem" ale ekscytacja mineła tak szybko jak sie pojawiła. A to toner sie nie odbił poprawnie albo podczas trawienia scieżki podjadło a najgorsze to chyba było wiercenie otworów reszta włosów mi wypadła z głowy podczas wkurzania sie przy wierceniu :( druga sprawa to wszystko wymagało dużo czasu dla wykonania płytki. Następnie stwierdziłem że zrobie CNC do pcb i nie tylko. Inwestycja około 7lat temu 1100zł i sprzęt działa do dzis bez problemu (choć przydał by sie jakiś upgrade). Oczywiście musiałem sie nauczyć "ustawień" dla pcb metodą prób i błędów ale zrobienie płytki gdzie scieżka ma 0.2mm i odstęp miedzy scieżkami 0.2mm wychodzi za każdym razem i wiecenie otworów załatwione w jednwj maszynie, nie wyobrażam sobie wiercenie 200 otworów wiertłem 0.5mm .
    Pozdrawiam.
    ruclips.net/video/Uq0TGINQ_24/видео.html

  • @ewaporacja
    @ewaporacja 9 месяцев назад

    Cześć. Fajny materiał. Dobrze jest posłuchać szczególarza, którym z racji wykonywanego zawodu też jestem. A jestem poligrafem i w moim przypadku przesunięcie o 5 setek potrafi często zepsuć efekt końcowy. Mogę potwierdzić Twoją teorię o rozchodzeniu się poszczególnych materiałów. Tak. Papier kredowany się rozłazi wymiarowo i to bardzo, w zależności w którą stronę biegną "włókna" i na którą stronę ( papier kredowany jest mocno dwustronny, tzn drukowanie laserówką na tym papierze rodzi rożne problemy, w zależności którą stronę wybierzesz) go przewrócisz. To odnośnie metody termotransferowej. A jeżeli chodzi o metodę naświetlania stykowego, którą stosujesz to chcę pomóc, bo temat jest mi doskonale znany. Być może folia, którą stosujesz, a jest dedykowana do tej drukarki, nie jest stabilna wymiarowo. My w epoce lodowcowej, czyli w poligrafii kilkanaście lat temu, używaliśmy "astralonu". Poza tym należy maksymalnie zwiększyć styk folii z płytką PCB( oczywiście z dobrą stroną emulsji). U nas to był odpowiedni system w postaci fartucha szczelnego i pomp próżniowych i nie daj *oże dostał się pyłek, bo wiosna i pyli brzoza... Tak że kończąc mój przydługi komentarz. Nie mylisz się. Folia, z której korzystasz ma kluczowe znaczenie. Gdybyś miał więcej pytań, to chętnie pomogę. Sposób na kontakt się znajdzie. Miło mi się oglądało. Nara.

  • @krzysztofmarkowski7183
    @krzysztofmarkowski7183 8 месяцев назад

    Witam. Od lat stosuję metodę termotransferową. Korzystałem w tym czasie z kilku różnych drukarek laserowych. Nigdy nie zaobserwowałem zjawiska rozjeżdżania się wydruku w stosunku do projektu. Projektuję wyłącznie płytki pod montaż SMD (nie lubię wiercić otworów). Bez problemu wychodzą pady układów o rastrze 0,65mm i ścieżki o szerokości ok.0,2mm, co w moich projektach jest wystarczające. Delikatne rozjechanie wymiaru następuje dopiero w trakcie procesu termotransferu, wykonywanego za pomocą papieru. Niezauważalne gdy korzysta się z folii. Na przestrzeni lat w drukarkach laserowych zauważyłem za to znaczne zmniejszenie ilości nanoszonego tonera i zmniejszenie jego przyczepności. Metoda światłoczuła bardzo fajna ale droższa i dłuższa. W razie niepowodzenia, w trakcie wywoływania, laminat można już tylko wykorzystać przy metodzie termotransferowej lub mozolnie (co jest możliwe) nanosić emulsję światłoczułą.

  • @andreasjohansen1658
    @andreasjohansen1658 Год назад

    to z tym przesunięciem na drukarce laserowej to nie wiedziałem. Sam mam drukarkę Samsunga ML-2240 ale i tak będę się jej pozbywać bo nie łapie papieru i zostawia jakieś ślady na papierze, więc będę planował kupić inną drukarkę. To dobry pomysł żeby porównać druk laserowej z atramentową i skalibrować sobie skalę.

  • @adamz_magnetofonem
    @adamz_magnetofonem Год назад

    Dobry wieczór. Jaką moc mają grzałki akwariowe ? Która długość fali lepiej pasuje czy 390-400 nm z taśmy LED czy 365 nm jak w naświetlarkach profesjonalnych ? Niestety producenci światłoczułych laminatów milczą w tym temacie.

  •  5 месяцев назад +1

    Moja opinia jest taka: laserówki nie nadają się do PCB. Jak odkryłeś - deformują one materiał, na którym drukujemy. Jest też drugi aspekt: toner daje bardzo niskie zaczernienie i w dodatku bywają w nim liczne przerwy. W efekcie nie dosyć, że precyzyjne elementy SMD pasować nie będą, ale np. 12 pinowe gniazdo z rastrem 2.54 młotkiem wbijać musiałem. Cienkie ścieżki są zawodne - nierzadko bywają poprzerywane. Niskie zaczernienie wydruku powoduje, że ciężko trafić z czasem naświetlania - albo płytka jest niedoświetlona, albo prześwietlona. Jest bardzo wąskie okno czasowe na prawidłowe naświetlenie.
    Same wady - nie wiem po co się tak męczyć. Drukarki atramentowe są perfekcyjne, szczególnie pigmentowe. Do tego dobra folia do klisz i nie będzie wyzwaniem ścieżka rzędu 5 mils. Naświetlasz wtedy np. minutę, albo półtorej - zawsze się uda. Nie dbasz o sekundę w tę czy tamtą stronę. Jeszcze uwaga do atramentówek: w trybie borderless wyłączyć należy opcję rozszerzania wydruku. Zwykle jest ona głęboko zaszyta w ustawieniach. Można się zdziwić, gdy maszyna CNC nie trafi nam w pady, co jest normą przy laserowych wydrukach.

    • @Marcin-d7g9o
      @Marcin-d7g9o 21 день назад

      Musisz dodać więcej węgla, czyli
      - czy to folia czy papier, wkładasz do pudełka po butach na 30 minut i obok w małej misce wlewasz aceton tak by parował, opary powodują zaczernianie tonera, są też preparaty do spryskiwania pod nazwą toner darkerer
      Polecam to 1 i to 2

    •  21 день назад

      @@Marcin-d7g9o Próbowałem tych preparatów zaczerniających. Średni skutek. T, na YT w wielu poradnikach ścieżki wydrukowane poprawiane są mazakami, więc nie tylko ja dostrzegłem problem.
      Po drugie tak, czy owak, występuje problem zniekształceń materiału wskutek wysokiej temperatury drukarki laserowej. Więc nie uda się projekt większy niż kilka cm. Jak wcześniej napisałem - maszyna CNC będzie wierciła otwory coraz bardziej obok padów w takt wzrostu odległości od punktu zerowego.
      Moim zdaniem - nie ma po co kopać się z koniem, tylko dobrać technologię pozbawioną tych wad i prawdopodobnie tańszą niż laserówka.Żadnych pudełek po butach. Zwyczajnie robimy wydruk i od razu z niego PCB z jakością nie ustępującej fabryce.

  • @jakubbarciok
    @jakubbarciok Месяц назад

    Jaka jest realna najmniejsza ścieżka do wykonania?

  • @PolishLoLGamer
    @PolishLoLGamer 2 года назад

    Ile jest droższa atramentowa(tak na oko)? Bo nie wykluczone, że 1 raz zrobienie dobrze, jest tańsze niż robienie wiele razy i to często bez efektów, jak w Pana przypadku.

    • @cnchobbypl
      @cnchobbypl  2 года назад

      Różnica w cenie laminatu jest kilkakrotna np. laminat jednostronny z powłoką światłoczułą 150x200 mm to około 34 zł natomiast laminat zwykły o takich wymiarach to około 10 zł. Przy metodzie fotochemicznej folie z wydrukiem można używać wielokrotnie, jest to plus. Pozostałe koszty są zbliżone

  • @Olilen1323
    @Olilen1323 Год назад

    Jakich diod UV pan urzył w naświetlarce?

    • @cnchobbypl
      @cnchobbypl  Год назад +1

      Są to taśmy ledowe UV kupione na allegro, Chyba w przyszłym tygodniu zrobię film o naświetlarce, podam wtedy dokładnie jakie to taśmy, bo muszę to odkopać :-)

  • @bartoszkaczmarczyk3676
    @bartoszkaczmarczyk3676 2 года назад

    Jakiego filamentu Pan używa?

    • @cnchobbypl
      @cnchobbypl  2 года назад

      Od pewnego czasu używam filamentu NEBULA zwłaszcza jeśli chodzi o ABS, a jeśli chodzi o pla to używam także COLORFIL

  • @SiBex_ovh
    @SiBex_ovh 26 дней назад +1

    A teraz mamy CNC i laserem robione płytki

  • @Jacek380
    @Jacek380 Год назад

    Witam Artur naświetlarkę mam również w walizce 😀 dodatkowo mam zrobiony docisk podciśnieniowy ruclips.net/video/mRQhGfHxiyg/видео.html , sterownik to projekt pobrany z internetu moją robiłem hi już 6 lat minęło ruclips.net/video/X8Z35H8k1kU/видео.html mam pytanie czy robisz w domu metalizację pcb na tym filmie ruclips.net/video/XQFxBWAhRPg/видео.html gdzie pokazujesz pcb wykonane w domu chyba widzę metalizację otworów do montażu THT proszę o odpowiedź.
    pozdrawiam Jacek.

    • @cnchobbypl
      @cnchobbypl  Год назад

      Witam :-) Gratuluje, fajna lampa, nawet podobna, no i zrobiona wcześniej niż moja. Mój sterownik jest nieco inny choć funkcjonalnie pewnie bardzo podobny. Nie ma encodera tylko 3 przyciski ,wyświetlacz led no i zamiast przekaźników mosfety. Co do metalizacji to nie znam dobrego sposobu. Przez jakiś czas używałem takich malutkich kołków miedzianych właśnie do tego celu ale się źle je lutowało bo praktycznie jak się je kupiło już były lekko zaśniedziałe. Dlatego wróciłem da starego wynalazku i drutuje. A ty jak robisz metalizacje? Pozdrawiam Artur

    • @Jacek380
      @Jacek380 Год назад

      @@cnchobbypl Witam hi ja również robię "metalizację drucikową" jak robię projekt w KiCAD to daje dodatkowe przelotki.
      pozdrawiam Jacek.

  • @ur3338
    @ur3338 2 года назад

    Ile kosztuje licencja amatorska na program Eagle?

    • @szymon4602
      @szymon4602 2 года назад

      Zainteresuj się KiCadem. Może Ci podpasuje. Jest darmowy, zaawansowany, potrafi importować projekty z Eagle.

    • @cnchobbypl
      @cnchobbypl  2 года назад

      Trzeba się zarejestrować i do celów własnych można używać bezpłatnie. Jedyne ograniczenia dotyczą wielkości płytki, chyba do 80 x100 mm, oraz
      ilości warstw do 2. W większości projektów to wystarcza

    • @FIREMAN-ff3cj
      @FIREMAN-ff3cj 2 года назад

      easy EDA jest spoko

    • @Crazy23123
      @Crazy23123 2 года назад +1

      Eagle jest przestarzałym programem, który kupił AutoCAD jak chcesz robić tylko dla swoich celów to KiCAD a jak chcesz się nauczyć czegoś porządniejszego i to ze stajni Altiuma jest CIrcuit maker z internetową bazą komponentów

    • @dominikbadura9501
      @dominikbadura9501 Год назад

      Możliwość szybkiej i łatwiej opcji przerzucania plików eala do inventora/fushiona i odwrotnie jest czymś co rozwala resztę, jak się robi płytki o skomplikowanym kształcie. Co jest lepsze w Circuit makerze od eagla?

  • @ricardomatuszewski2835
    @ricardomatuszewski2835 Год назад

    e kafejki CNC potrzebne' Euipo

  • @michaanonim9072
    @michaanonim9072 Год назад

    "Doszłem" ja piernicze chłopie