UNITRA WZT - VELA T206

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Zarys zasady działania kineskopów monochromatycznych, na przykładzie lamp obrazowych typu AW43-80 i A31-310W produkcji Zakładów Lamp Oscyloskopowych "UNITRA - ZELOS". Prezentacja odbiornika przenośnego nowej generacji, typu VELA T206 produkcji "UNITRA - WZT".
    -
    muzyka: Asher Fulero, Bobby Richards, Patrick Patrikios, TP 1, TP2 - ident - RUclips library.
    -
    Film nie ma na celu naruszania praw autorskich kompozytorów muzyki i innych twórców. Prezentacja ma wyłącznie charakter edukacyjny.

Комментарии • 156

  • @PatrixiaczeK
    @PatrixiaczeK 3 года назад +32

    To niesamowite. Ja akurat nie mogłem zasnąć i tak nagle pomyślałem sobie o starych polskich telewizorach a tu nagle Pana film o polskim telewizorze niesamowite, życzę dobrej nocy.

    • @puciohenzap891
      @puciohenzap891 3 года назад +1

      Oj zasypiało się kiedyś przy starym Neptunie, to chyba był D505. Zawsze bałem sie starych telewizorów, ot tak, no i tak strasznie strzelały kiedy stygły.

  • @Hasztak-ug2gi
    @Hasztak-ug2gi 3 года назад +19

    Tak coś czułem, że się opłaci nocne markowanie :D

  • @MrMarek41
    @MrMarek41 3 года назад +4

    Pracowałem w WZT. Do dzisiaj używam monitora kineskopowego wyposażonego w kineskop Sony Trynitron. Obraz jest znacznie lepszy , niż LCD .

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  3 года назад +1

      O! Miło gościć kogoś prosto z zakładów. Od dawna brakuje mi kontaktu z jakimkolwiek pracownikiem branży elektronicznej. Tej dawnej oczywiście. Dziękuję za odwiedziny.

    • @MrMarek41
      @MrMarek41 3 года назад +1

      @@ARQ-TONTECH Pozdrawiam. Pamietam pożar części zakładów ,gdzie produkowano właśnie Velę. Miłego dnia .

    • @fanstarocizprl3494
      @fanstarocizprl3494 3 года назад +1

      @@MrMarek41 witam serdecznie. super dzięki wielkie dzięki za produkcję tych sprzętów mało zawodnych one są ekologiczne bo nie padają tak jak te nowe a pamięta pan produkcję Heliosa tc 500, jeśli można spytać bo mam i też mam biazeta chce je przystosować żeby działały tylko nie wiem jak mam również franie sztuk 6 farelki sokowirówki i wiele wiele innych dzisiaj brak serwisu AGD RTV wszystko 1raz i śmietnik pozdrawiam. Lub dzikie wysypiska dodam moje telewizory są sprawne tylko nie odbierają powodu odcięcia sygnału analogowego jeszcze raz dziękuję

  • @mareksiuda8664
    @mareksiuda8664 3 года назад +7

    Coś pięknego.Sam to serwisowałem tak ze 30 lat temu i łezka w oku się zakręciła.

  • @motoryzacjonalista
    @motoryzacjonalista 3 года назад +6

    Właśnie przeglądałem sobie w Internecie zg60c201 i miałem iść spać, a tutaj ARQ jak zawsze w środku nocy film dodaje.

  • @antonigrucel4664
    @antonigrucel4664 3 года назад +9

    Jak zawsze sensacyjna produkcja! Gratuluję

  • @TheZZOLTAR
    @TheZZOLTAR 3 года назад +4

    Jak zwykle genialny materiał i genialna muzyka w tle.

  • @ViwiPL
    @ViwiPL 3 года назад +2

    Dla mnie super materiał na dzień dobry i zobaczenie jak wyglądały telewizory turystyczne

  • @artur5471
    @artur5471 3 года назад +2

    Wspaniała lekcja historii. Dziękujemy :)

  • @volvik_92
    @volvik_92 3 года назад +3

    Teraz tylko włączyć Sondę i oglądać... tak jak za dawnych lat.

  • @piotreksz4963
    @piotreksz4963 3 года назад +2

    Super materiał, posiadam ten telewizorek w swojej kolekcji.

  • @Piotr_Polak
    @Piotr_Polak 3 года назад +1

    Dzięki za jak zawsze świetny film. Mam ten telewizor tylko nowszy model z 90r. oczywiście działa, od czasu do czasu używam swojej Veli T-206.

  • @jochanmucha4466
    @jochanmucha4466 3 года назад +2

    Kiedy pokażesz malucha ?

  • @techniczny84
    @techniczny84 3 года назад +1

    Uczyłem się na tego typu telewizorach crt i zawsze mnie to ciekawiło jak to działa itd.
    Bardzo fajny materiał. Leci łapka w górę.
    Pozdrawiam serdecznie kolegę autora ☺️

  • @zdzisiek1979
    @zdzisiek1979 3 года назад +2

    Witam. Bardzo ciekawy materiał zwłaszcza o kineskopach. Pozdrawiam.

  • @knobs_matrix
    @knobs_matrix 3 года назад +2

    fajna muzyka w tle 🥁👏🏻

  • @matthews6091
    @matthews6091 3 года назад +2

    @ARQbyTontechUNITRA
    7:28 TP1
    8:23 TP2

  • @Kijek2022
    @Kijek2022 3 года назад +3

    Nie spałem i obejrzałem 😉 Pozdrawiam 😀

  • @kuba13567
    @kuba13567 3 года назад +3

    ARQ świetny film ja tydzień temu uratowałem vele t205

  • @tow.JanWinnicki
    @tow.JanWinnicki 3 года назад +5

    Piękny odcinek Towarzyszu. No ale zamiast obrazu kontrolnego moglibyście dać moje wystąpienie na antenie TVP w przerwie meczu. Serwus!

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  3 года назад +2

      Oczywiście macie rację. Pilnowałem, włączyłem o czasie, nawet przełączyłem na drugi program. Okazało się, że przemówienie przeniesiono na chwilę przed Dziennikiem Telewizyjnym i przegapiłem. Za to obejrzałem powtórkę. Mam nadzieję, że trafię na nią następnym razem.
      Serdecznie dziękuję za odwiedziny, które jak zawsze wywołują niezwykłe emocje. Nadzwyczaj pozytywne oczywiście.

    • @jmfjcas6014
      @jmfjcas6014 3 года назад +3

      Coś Pan Towarzyszu...Wasze wystąpienie wzbudziłoby podejrzenia...Czy pan sobie na przykład zdaje sprawę, kto ogląda telewizję? ... sześćdziesiąt procent ludzi nie rozumie dziennika. W związku z tym do tych ludzi trzeba mówić inaczej... trzeba mówić w ten sposób, żeby oni to zrozumieli. Trzeba pewne rzeczy nie ukrywam tego, nawet zawoalować.... ,a poza tym ludzie nie myślą. Ludzie nie myślą. Im się wydaje, że tylko oni oglądają telewizję...

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  3 года назад +1

      @@jmfjcas6014 delektuję się takimi komentarzami. Dziękuję za miły "poczęstunek" :)

    • @jmfjcas6014
      @jmfjcas6014 3 года назад +1

      @@ARQ-TONTECH Ja rozumiem, Pan ma najlepsze intencje, ale tak nie wolno...ja łapówek nie przyjmuję. A poza tym dostał pan komentarz, bo się panu należało i zadecydowała o tym komisja. Moja zasługa w tym żadna....A poważnie - to ja dziękuję za tak smakowite i gustowne materiały, w obecnej, nasilającej się zalewie bylejakości na YT.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  3 года назад +1

      @@jmfjcas6014 bardzo mi miło. Tym bardziej, że skończyły się czasy wszechmocnej telewizji i komentarze otrzymują naprawdę zasługujący :)

  • @Wolf-hd8ut
    @Wolf-hd8ut 3 года назад +1

    Super produkcja.. miałem ten biały ehhh czasy...

  • @TheBarth79
    @TheBarth79 3 года назад

    U mnie na strychu leży jeszcze pierwszy kolorowy telewizor rodziców - czerwona Vela 202.Pozdrawiam

    • @unitra4life
      @unitra4life 3 года назад +1

      Vela 202 nie jest telewizorem kolorowym.

    • @TheBarth79
      @TheBarth79 3 года назад

      @@unitra4life Napisałem że czerwony...

  • @kolejprl4839
    @kolejprl4839 3 года назад +1

    nowoczesny kineskop ;-) dobre

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  3 года назад +1

      Tak jak wszystkiego, ewolucja dotyczyła również kineskopów. Owszem, rzeczy obecnie mało aktualnej, ale i wśród kineskopów możemy znaleźć te starej, jak i nowej generacji. Silnik benzynowy też ma już ponad 100 lat, a wciąż używamy tego wynalazku :)

    • @kolejprl4839
      @kolejprl4839 3 года назад +1

      @@ARQ-TONTECH no wiem, rozumiem :-) a twój film jak zawsze... genialny i klimatyczny

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  3 года назад

      @@kolejprl4839 serdeczne dzięki! :)

  • @zbyszekadamh6501
    @zbyszekadamh6501 3 года назад +2

    Kiedyś to UNITRA to produkowała takie sprzęty RTV , przecież były wtedy telewizory ,radia . Szkoda że tej firmy już nie ma , bo ją zniszczyła ta reforma kraju , co pozamykano wiele zakładów pracy ,a bardzo dobre firmy zniknęły z rynku .

  • @elektronikaserwis6936
    @elektronikaserwis6936 3 года назад +2

    Miałem taką Velę pod koniec lat 80-tych z kineskopem o zielonej barwie świecenia. Stanowiła ona monitor dla polskiego komputera marki Meritum. Całkiem fajnie działało to jako monitor, choć oczywiście nie była to duża rozdzielczość.

    • @C64Lover
      @C64Lover 7 месяцев назад

      "nie była to duża rozdzielczość" lol, ten monitor mial czesto wejscia TTL na ktorym łapał herculesa (ogolnie 80 kolumn) czyli 720-800 pix w poziomie, to malo? xD

  • @unitramadeinpoland7265
    @unitramadeinpoland7265 3 года назад +2

    Co do kondesatorów filtracyjnych w Jowiszu, którego przywiozłem z pszoku strzeliły oba padła też cewka odchylana przy powielaczu i oczywiscie kilku kondesatorom sie dostało ale tv wróci do żywych wkrótce.

  • @JanJan-fs8mw
    @JanJan-fs8mw 3 года назад +1

    W latach 90 tych były takie telewizory jak Elemis 5550TM, tam pomimo że był kineskop to kineskop był można powiedzieć "całkiem" płaski jak na tamte czasy, no i obrzeża ekranu miały zachowany kąt 90st, ale to za sprawą chyba farby maskującej.

  • @alexplus256
    @alexplus256 3 года назад +5

    Czy to jest ten twój nowy telewizor, o którym mi pisałeś? Piękny! Mam nadzieję, że teraz będzie Ci wiernie służył :) Do seriali w czerni i bieli w sam raz!

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  3 года назад +2

      Tak, to ten! :)

    • @alexplus256
      @alexplus256 3 года назад +2

      @@ARQ-TONTECH Tylko pozazdrościć takiego pięknego egzemplarza :)

  • @92rafas
    @92rafas 3 года назад +1

    Obejrzałem w nocy a teraz jeszcze raz. Ten patent z wysuwanym programatorem kanałów widać już dawno w Unitrze znany był. Posiadałem o wiele młodszego Neptuna M515 i też miał podobny nastawnik :)

    • @moje12a
      @moje12a 3 года назад

      Chyba najbardziej znany element telewizorów unitry. Jestem ciekaw na ile najwięcej kanałów była taka "kaseta" bo podejrzewam że chyba max 6. Wiem że były modele z "pamięcią" 8 programów ale tam przyciski przełączania były na górze.

    • @92rafas
      @92rafas 3 года назад

      @@moje12a mój pamiętam był na 4:)
      Piękne czasy kiedy trzeba było najpierw dostroić się do konału a nie kliknąć tylko pilota :)

    • @moje12a
      @moje12a 3 года назад

      @@92rafas i to było prawdziwe strojenie ręczne nie to co teraz. Teraz jest co najwyżej pół automatyczne a nie ręczne

    • @92rafas
      @92rafas 3 года назад

      @@moje12a w moim przypadku nawet lepiej było. Mieszkałem na wsi i nie wszystkie kanały zbierało z jednego nadajnika:)
      Żeby obejrzeć np tv4 musiałem wyjść na dwór i przekręcić antene w inna stronę:)

  • @abcdezxyz4772
    @abcdezxyz4772 3 года назад +1

    Ale jestem stary, pamiętam te telewizory z dzieciństwa jak normalnie ich się używało. Często w kuchni, a jak trzeba było to zabierało się ze sobą.

  • @Seferful
    @Seferful 3 года назад +1

    Nie no jak oglądam twoje filmy to jak bym się przeniósł 40 lat wstecz.

  • @przesterowany8177
    @przesterowany8177 3 года назад +1

    👍

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  3 года назад

      Dzięki za łapkę w górę!

  • @BANANvanDYK
    @BANANvanDYK 3 года назад +1

    Miałem starszy model, Vela 202 w jasnoczerwonej obudowie. Z tego co wiem, był w nich użyty stabilizator /układ hybrydowy/ Telpod który ulegał uszkodzeniom, u mnie był już stabilizator na tranzystorze. Problemem w tym modelu było silne nagrzewanie się obudowy po dłuższej eksploatacji. W dodatku 3-kanałowy przełącznik kanałów, w czasie kiedy nadawano 5 programów TV (RTCN Trzeciewiec). Ja znalazłem myk pozwalający na ustawienie 4 programów TV - poprzez ustawienie częstotliwości trzeciego kanału tak, aby po wciśnięciu kombinacji dwóch klawiszy uzyskać dwa inne.

  • @szymonpawowski5453
    @szymonpawowski5453 3 года назад +1

    a zrobi pan kiedyś taki film bardziej w typie vloga. Np. skąd pan bierze, takie sprzęty i wgl taki bardziej edukacyjny o naprawie i sprzętach z tamtych lat... PROSIMYYYY

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  3 года назад +4

      Nie wykluczam, ale też nie prędko można spodziewać się vloga. Pragnę kontynuować działalność kanału, tak jak dotychczas. Od ponad roku, dużym urozmaiceniem jest narracja, której przez dekadę nie było. Wręcz jej brakowało jak się okazuje. Wraz z moim głosem, pojawiły się też inne, nowe elementy, jak np. zarys historyczny. Są filmy, zawierające trzy odsłony: wątek historyczny, naprawa i zasada działania, lub budowa i zasada działania, oraz uruchomienie - prezentacja działania. Obecnie wszystko bardzo się podoba, dlatego nie myślę o vlogu. Choć nie ukrywam, że ostatnio myślałem nad prezentacjami, w których nieco inaczej będę opowiadał o pokazywanym sprzęcie. Czy wena twórcza, pozwoli diametralnie zmienić styl przynajmniej niektórych filmów? Tego jeszcze nie wiem. Zobaczymy :)
      Dziękuje za zainteresowanie się i sugestię.

    • @szymonpawowski5453
      @szymonpawowski5453 3 года назад

      @@ARQ-TONTECH A może myślał pan o założeniu instagrama o tej tematyce. Tam są większe zasięgi.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  3 года назад +1

      Obecny zasięg jest wystarczający. Nagły przyrost zainteresowanych, odbiłby się negatywnie na możliwościach ogarnięcia wszystkiego, co muszę na co dzień zrobić. Tym bardziej, że staram się nie lekceważyć kontaktu z widzami.

  • @adammalinowski6757
    @adammalinowski6757 3 года назад +1

    Bliźniaczą konstrukcją jest WZT TWM-315, czyli typowy monitor z zieloną poświatą pozbawiony bloku głowicy TV. Za to posiada identyczny problem z kondensatorem filtrującym, który po kilku godzinach eksploatacji wystrzelił :D
    Na szczęście nic więcej się nie stało, został zastąpiony innym i monitor dzielnie służy do dziś.

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin 3 года назад

    Ten telewizorek po lewej piękny. taki po prawej Neptun 150 to mam, mogę komuś sprezentować, sprawny

  • @lukaszhabeer1076
    @lukaszhabeer1076 3 года назад

    Super film. Posiadam taki w stanie idealnym na sprzedaż. Wymieniony Trafo powielacz na nowy, kilka kondziorków i przerobiony na dekoder dvbt. Antena w zestawie.

  • @admineu07
    @admineu07 3 года назад

    Do dzisiaj w domu rodziców jest taka vela . Używałem jej głównie jako monitor do mojego Commodore c64. Służył nienajgorzej , choć programator często się rozstrajal . Telewizorek stoi do dzisiaj na strychu i pewnie już nigdy nie zagra.

  • @malwina_b3841
    @malwina_b3841 3 года назад +1

    Mam pytanie jak pan podłącza te telewizory

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  3 года назад +1

      Tajemnica firmowa :)
      Kiedyś pokażę.

  • @andrzejjaszczuk7499
    @andrzejjaszczuk7499 3 года назад +1

    Niestety moja mama niedawno pozbyła się veli narzekając na przestazałosc i kupiła nowoczesny telewizor który podziała może 3 4 lata a wela nadal działała

  • @radekstaniszewski1883
    @radekstaniszewski1883 3 года назад +1

    Szkoda ze tak krótko. Ciekawy film.

  • @wiesawwysocki5059
    @wiesawwysocki5059 2 года назад +1

    Super sprzęt w latach prl zawsze taki chciałem mieć

  • @fortesso
    @fortesso 3 года назад

    Jak zawsze znakomita prezentacja, zawsze z niecierpliwością oczekuję na nowości z Pana kanału. Aż łza się w oku kręci gdy pomyślę ileż to już lat minęło od mojego pierwszego telewizora w pokoju jakim była właśnie Vela, sprawowała się na prawdę znakomicie niestety na fali telewizji kablowych (braku możliwości zaprogramowana tylu kanałów) mój tato wymienił dla mnie Velę na nowszy kolorowy odbiornik

    • @moje12a
      @moje12a 3 года назад

      Można zauważyć że tutaj zakres programów jest tylko do 60 podczas gdy kablówka ma do 69 nie mówiąc o innych kanałach których tu nie ma.

    • @fortesso
      @fortesso 3 года назад

      @@moje12a Dokładnie, pamiętam że nawet nowszy następca Veli (kolorowy z pilotem) nie był w pełni dostosowany do norm mojego operatora gdyż musieliśmy zastosować nową głowice z Hyperband-em

    • @moje12a
      @moje12a 3 года назад

      @@fortesso pewnie obsługa oprócz kanałów C1-C12 i C21-C69 tylko S1-S17 natomiast S18-S38 pewnie już nie.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  3 года назад

      WESTA TC201

  • @oktokote7834
    @oktokote7834 3 года назад +1

    Świetny film :>

  • @rupiecnr1
    @rupiecnr1 3 года назад

    Ta Vela ze zdjęcia katalogu to jakaś wersja exportowa? Bo nazwa w rogu odbiornika jest inna. Telewizor ma też osłonę na kineskop.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  3 года назад +2

      Tak. "Bristol".

    • @rupiecnr1
      @rupiecnr1 3 года назад

      @@ARQ-TONTECH dzięki za odpowiedź. Znalazłem w internecie informacje że Bristol to wersja eksportowa na Francję ;)

  • @interruptrequest8301
    @interruptrequest8301 3 года назад

    Świetny film! Mam identyczny telewizorek, jest niezniszczalny. Po wyciągnięciu z piwnicy po ok 40 latach działał. Co do kondensatora przeciwzakłóceniowego to w pełni się zgadzam z jego wymianą, można dostać zawału jak coś takiego wybuchnie w TV. Mam pytanie czy zdarzyło się panu że dioda wn przy trafopowielaczu była spalona? Pozdrawiam.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  3 года назад

      Raz dawno temu padła lampa prostownicza w telewizorze "Saturn" 201. Podstawiłem wtedy diodę. Natomiast sama dioda, bardzo rzadko ulega uszkodzeniu. Praktycznie nie miałem przypadku w żadnym odbiorniku.

  • @SzymonWlazlowski
    @SzymonWlazlowski 3 года назад

    Czy można gdzieś jeszcze takie cuda naprawić? Mam jeden sprzężony ze starym ZX Spectrum który chciałbym zafundować rezurekcję.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  3 года назад

      Trudno wskazać konkretny warsztat, w danej miejscowości. Zresztą oni tam teraz nie za bardzo potrafią coś naprawdę naprawić. Wymieniają kompletne płytki w płaskich telewizorach i w ten sposób przywracają do ewentualnej sprawności. Są pasjonaci, ale ci naprawiają w "zaciszu serwisu domowego", tak jak ja.

    • @SzymonWlazlowski
      @SzymonWlazlowski 3 года назад

      @@ARQ-TONTECH to ZX Specrum było złożone domowym sposobem za komuny w z klawiatura zrobiona ze starej maszyny do pisania i osobnym pudełku. Może z naprawy tego wyszło by fajne video na Pański Kanał?

  • @DoubleSuper8
    @DoubleSuper8 3 года назад

    Piraczowi ten kondensator zrobił PSSSST! Sam się przestraszyłem 😂 To dobre wynalazki do podłączenia polskiego Ponga ;)

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  3 года назад

      Tak. Długo go szukał. Jak już znalazł, wyciął zupełnie. Nie wstawiwszy niczego w zamian, pozbawił kineskop masy.

    • @DoubleSuper8
      @DoubleSuper8 3 года назад

      @@ARQ-TONTECH on wyciął ten na pierwotnym uzwojeniu trafa. To raczej na pewno nie jest masa kineskopu. No ale telewizor działał

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  3 года назад

      @@DoubleSuper8 właśnie, po pierwotnej stronie transformatora. Niestety, to jest masa kineskopu. Zresztą nie tylko. W tym telewizorze, wszystko po stronie masy, łączy się z filtrem. Potwierdza to schemat.

    • @DoubleSuper8
      @DoubleSuper8 3 года назад

      @@ARQ-TONTECH dziwaczne rozwiązanie... ;)

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  3 года назад

      @@DoubleSuper8 ale skuteczne. W "neptunach" też tak jest :)

  • @aboczek007
    @aboczek007 2 года назад

    unitra vela t206 to był mojim zdaniem telewizor o takim dosyć nowoczesnym wyglądzie jak na tamte czasy. Pomimo tego że był czarno-biały zawsze mi się kojarzył z taką nowoczesnością - był już z przodu taki kwadratowy jak późniejsze popularne Sanyo kolorowe na pilota. Zawsze taki chciałem mieć, ale dzisiaj to już pewnie żadko który działa ze względu na wypalone z wiekiem lampy kineskopu.
    pozdrawiam filmik 10/10.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  2 года назад

      Postęp robił swoje. Kolorowa przenośna była "Westa" na pilota. Bardzo nowoczesny wówczas telewizor.

    • @aboczek007
      @aboczek007 2 года назад

      @@ARQ-TONTECH westy nie kojarzyłem nigdy, ale teraz patrze i faktycznie elegancki telewizorek.

  • @dozer159
    @dozer159 3 года назад

    Miał byś zdjęcia klawiatury MSA 80 ? Moja nie posiada oznaczeń.

  • @krystiandrwal7679
    @krystiandrwal7679 3 года назад +1

    Mistrzu miałem takie coś znalezione dosłownie w śmietniku plus Neptun 150 kolor biały okleina w veli 206 biała

  • @kato7611
    @kato7611 3 года назад +1

    Łezka się kręci. To były czasy.

  • @KH-lg3xc
    @KH-lg3xc 3 года назад +1

    Teraz nie dałoby się wyprodukować polskiego telewizora, bo Polska nie ma technologii.

  • @elektron2301
    @elektron2301 2 года назад

    piękny

  • @andyboa8107
    @andyboa8107 3 года назад +1

    Ten beżowy kupiłem jako monitor do Atari, spod lady w domu towarowym w małym miasteczku przez znajomych. Dostałem cynk, że jest odłozony i specjalnie jechalem maluchem 20 kilometrów. Dzisiejszy złom LCD nic nie warty to i nie wykupują ;-) Rok jakis 1986.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  3 года назад +5

      Fantastyczne wspomnienia! Odnoszę wrażenie, że teraz to tak się kupuje wszystko bez większych uczuć. Najwyżej z obawami, czy wybrany sprzęt będzie służył bezawaryjnie, czy nie padnie zaraz po gwarancji, czy przypadkiem nie jest taniej gdzieś, gdzie jeszcze nie byliśmy. Zresztą sprzętu już po kilku miesiącach od rozpoczęcia eksploatacji, nie szanuje się tak jak w chwili zakupu, czy tak jak dawniej. Jest nadpodaż. Ludzie wybrzydzają, wymyślają, a w końcu i tak nie są zbyt zadowoleni z tego co kupili. Poza wyjątkami oczywiście.
      Dawniej bywało, że sprzętu nie było w nadmiarze. Gdy się udało coś upolować, a jeszcze gdy było to wymarzone, radość była ogromna i to przez wiele lat! Człowiek miał szacunek do wszystkiego! Obecny konsumpcjonizm psuje ludzi, a nawet dehumanizuje. Stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego. Nie wiem. Może nie mam racji. Ale ja nie potrafię i nie chcę żyć, jak typowy konsumpcjonista.

  • @Photographic486
    @Photographic486 3 года назад

    Świetna prezentacja!
    Czy nadawał pan sygnał analogowy przez magnetowid?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  3 года назад +9

      Tajemnica firmowa.
      Ale kiedyś zaprezentuję jak uruchomić stary odbiornik w domu. Może wreszcie starsze telewizorki, zaczną znowu żyć. Nie tylko u kolekcjonerów.

    • @huberts2006
      @huberts2006 2 года назад

      @@ARQ-TONTECH to czekamy arq

    • @PSM-05
      @PSM-05 Год назад

      Ja też czekam

  • @MrKwinto29
    @MrKwinto29 3 года назад +1

    Ty lutujesz, a ja czuję zapach kalafonii :) Czy to jest normalne?

  • @unitraunima
    @unitraunima 3 года назад +1

    Ja posiadam biazet monitor

  • @robertosciak552
    @robertosciak552 3 года назад

    Witam ja wczoraj otrzymałem od znajomego taki telewizor unitra vela t 206 i on ma 6 kanałów i moje pytanie czy to jest model z wyszej pułki a na aukcji zakupiłem taki jak jest na filmiku jest z 4ma kanałami .

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  3 года назад

      Aby stwierdzić, czy jest to fabryczne rozwiązanie i czy z pewnością jest to ten sam telewizor, musiałbym go zobaczyć.

    • @robertosciak552
      @robertosciak552 3 года назад

      @@ARQ-TONTECH puścił bym fotki ale niema jak dodać - obudowa taka sama jak na filmie tylko szuflatka ma 6 kanałów i wąskie włączniki kanałów a zasilanie czerwone duży czerwony guzik jest.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  3 года назад

      @@robertosciak552 czyli modyfikacja. Ciekawe jaki typ programatora. Zawsze można nagrać choćby krótką prezentację telewizorka. Unikatem warto się pochwalić :)

    • @robertosciak552
      @robertosciak552 3 года назад

      Jutro po postaram się zrobić krótki filmik.

    • @robertosciak552
      @robertosciak552 3 года назад

      Modefikacia to nie wiem mi wygląda na fabryczne rozwiązanie .

  • @MrOprawca1978
    @MrOprawca1978 3 года назад

    Jakieś pół roku temu widziałem takiego na śmietniku. Nawet nie za mocno zniszczony był.

  • @m.r8656
    @m.r8656 3 года назад

    Mój telewizorek, moze wie pan czemu działa mi na 12v a na 230v włączyć sie nie chcę

    • @adampaszowski597
      @adampaszowski597 3 года назад

      Coś zepsute jest

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  3 года назад

      Pierwsze co, sprawdzić bezpiecznik.

    • @m.r8656
      @m.r8656 3 года назад

      @@ARQ-TONTECH sprawdzałem i nic koedys normalnie działał na 230v potem stał kilka lat nieużywany i na 230v nie działa a na 12v z zasilacza działa normalnie dodam do tego że na 12v przycisk wyłączania nie działa ani włączania trzeba poprostu wyjąć zasilacz z gniazdka.

  • @user-dn6cf1ks5k
    @user-dn6cf1ks5k 6 месяцев назад

    UNITRA Unimor Neptun MTVC 557 jaki ma rodzaj fonii ? Czy w oryginale występuje moduł dekodera pal ?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  6 месяцев назад

      Jest to odbiornik dwusystemowy, fonia 5,5/6,5MHz, PAL SECAM.

    • @user-dn6cf1ks5k
      @user-dn6cf1ks5k 6 месяцев назад

      @@ARQ-TONTECH a w oryginale też ma pal

    • @user-dn6cf1ks5k
      @user-dn6cf1ks5k 6 месяцев назад

      @@ARQ-TONTECH a jak w nim pal ustawić i fonię 5,5 mhz

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  6 месяцев назад

      Dekodery działają samoczynnie.

    • @user-dn6cf1ks5k
      @user-dn6cf1ks5k 6 месяцев назад

      @@ARQ-TONTECH występują w oryginale ?
      Same ze starości mogły się uszkodzić ?Telewizor nie znajduje sygnału z modulatora i dlatego takie pytanie .

  • @ITGuyinaction
    @ITGuyinaction 3 года назад

    😎👍
    Skąd masz tak bogatą kolekcję? Sam co nieco kolekcjonuję, ale moja jest bardzo skromna przy Twojej. Fajnie, że robisz te filmy, bo dzięki nim nie zapomina się o tych urządzeniach. A odbiornik Vela pamiętam! Taki trochę luksusowy, jak na tamte czasy. Ładnie zrobiony.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  3 года назад +3

      Jak się człowiek zajmuje czymś bardzo poważnie i od najmłodszych lat, a w moim przypadku trwa to już ponad trzy dekady, to w końcu musi się sporo tego i owego uzbierać :)

    • @ITGuyinaction
      @ITGuyinaction 3 года назад

      @@ARQ-TONTECH 👍

  • @peetrasspz
    @peetrasspz 3 года назад

    Ja miałem taki biały neptun.

  • @kuba13567
    @kuba13567 3 года назад

    W końcu pokazałeś dziadka Neptuna a jak czuję się twój zefir bo dawno go Nie pokazywałeś

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  3 года назад

      "Zefir" ma się dobrze :) Za jakiś czas pewnie znów się pojawi.

  • @elektron2301
    @elektron2301 2 года назад

    co nadawało obraz kontrolny?

  • @user-wq2dy8wn8l
    @user-wq2dy8wn8l 4 месяца назад

    Jak robi pan napis na ekranie "arku-tontech" ?😮

    • @user-wq2dy8wn8l
      @user-wq2dy8wn8l 4 месяца назад

      I jak zrobił pan napis "tp"?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  4 месяца назад

      Napisy i grafiki robię w typowym programie grafiki komputerowej. W sieci jest mnóstwo fotografii i znaków, czasem też fotografuję ekran i powstały w ten sposób obraz odpowiednio obrabiam, tworząc filmy i grafiki. Takie trochę "samplowanie" obrazem.

    • @user-wq2dy8wn8l
      @user-wq2dy8wn8l 4 месяца назад

      @@ARQ-TONTECH bardzo mądre! A o czym nowy odcinek będzie?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  4 месяца назад

      W kolejce czekają materiały zgromadzone do kolejnych "Wiadomości telekomunikacyjnych". Może jeszcze jeden "Przegląd prasy", a wcześniej coś ze sprzętu grającego - naprawa i coś ze sprzętu zmechanizowanego, budowa składanie z części gotowego urządzenia. Lecz co to będzie na razie nie zdradzę 🙂

  • @hismastersvoice2729
    @hismastersvoice2729 3 года назад

    Kiedy 12-lecie twojego kanału?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  3 года назад

      Jeśli 12-lecie okaże się jubileuszem szczególnym, to pewnie za rok.

  • @user-wq2dy8wn8l
    @user-wq2dy8wn8l 4 месяца назад

    Czemu w moim Neptunie 171 jest czechosłowaćki kineskop Tesla?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  4 месяца назад

      To nic. Masz wyjątkowy egzemplarz. Kineskopy czeskie i radzieckie stosowano na przemian z polskimi. Przy czym proszę zwrócić uwagę na kolor poświaty. Radziecki - w odbiorniku "Vela" jest cieplejszy, jakby bardziej neutralny. Polski - zastosowany w "neptunie 150" ma chłodniejszą, bardziej niebieską poświatę. Jak emitują pogodę, to szyby są niebieskie. Od telewizorów 😄

  • @wielowieprzwieprz1637
    @wielowieprzwieprz1637 3 года назад

    Fajny telewizorek. Niestety jego era przeminęłą, nie odbierze już żadnej stacji.

  • @polonezcaro1.6gle53
    @polonezcaro1.6gle53 Год назад

    Ten telewizor ma warstwe antyrefleksyjną?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Год назад

      Telewizor może być wyposażony w antyrefleksyjną osłonę ekranu, widoczną na fotografii wersji eksportowej.

    • @polonezcaro1.6gle53
      @polonezcaro1.6gle53 Год назад

      @@ARQ-TONTECH A na rynku krajowym był w takąwa warstwe wyposażony?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Год назад

      @@polonezcaro1.6gle53 spotkałem się z tym rozwiązaniem w "neptunach 150".

    • @polonezcaro1.6gle53
      @polonezcaro1.6gle53 Год назад

      @@ARQ-TONTECH Neptunach z jakich roczników?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Год назад

      @@polonezcaro1.6gle53 1987

  • @przemysawzielinski4430
    @przemysawzielinski4430 3 года назад

    Miałem tego małego białego neptuna bardziej kremowy niż biały ale miałem. Żałuje ze mi go ojciec wyrzucił

  • @majtej2403
    @majtej2403 2 года назад

    Za cicho.

  • @artofwar3992
    @artofwar3992 3 года назад

    Jak by Pan podał mi swój adres przysłał bym Panu TWM-315 ;)