Keszthelyi Sándor - A klímaváltozáshoz kapcsolódó növényvédelmi kihívások

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 авг 2024
  • Az 5. klímaváltozás-értékelés (IPCC, 2013) arra a következtetésre jutott, hogy “az éghajlati rendszer felmelegedése egyértelmű”, és hogy “nagy valószínűséggel az emberi befolyás a legjelentősebb oka a 20. század közepe óta megfigyelt felmelegedésnek”. E klímaszélsőségek több kedvezőtlen következményt generáltak többek között hazánk szántóföldi növénytermesztésében. A nyári aszályok, az intenzív esőzések, a viharok és a jégesők gyakoriságának emelkedése sajnos mind a termesztett kultúrnövények egészségi állapotának romlását, adaptív képességeinek visszaesését okozta.
    Ilyen körülmények között az egészséges habitus kialakításához szükséges tápanyagok beépülése, hasznosulása sérül, a növények vitalitása a legyengült ellenálló képesség és a közvetlen sebzések miatt leromlik. Ez az állapot a továbbiakban kedvező feltételeket biztosít a herbivor fajok súlyos kárképeinek kifejeződéséhez, bizonyos esetben tömeges felszaporodásához. Az előadás témája a klímaváltozás által elsősorban e károsító csoportban kiváltott biológiai és ökológiai háttéreseményeinek, illetve ezek közvetlen szántóföldi vetületeinek körüljárását célozza. Emellett igyekszik rávilágítani az éghajlatváltozás és az eltérő talajművelési rendszerek növénytermesztési és növényvédelmi összefüggéseire, specifikumaira is.
    Előadónk, Prof. Dr. Keszthelyi Sándor 1976-ban született Pécsett. A PATE Georgikon Karán 1999-ben mint okleveles agrármérnök végzett, majd 2002-ben növényorvosi szakmérnöki képesítést szerzett. 2004-ben védte meg “A kukoricamoly bionómiája” című doktori (PhD) értekezését. 2013-ban habilitált, majd 2020-ban a Magyar Felsősoktatási és Akkreditációs Bizottság javaslatára egyetemi tanári címet kapott.
    2004 óta a Kaposvári Egyetemen dolgozik, ami ma a MATE Kaposvári Campusa, ahol a mai napig tanít hagyományos alap-, mester-, szakmérnöki és doktorképzéseken növényvédelmi rovartanhoz és növénytermesztéshez kötődő tárgyakat. Kutatási területei a szántóföldi növények ízeltlábú kártevőinek, valamint a raktári károsítók ökológiájára, biológiájára terjednek ki. Újabban a rejtett életmódú kártevők képalkotó eljárásokon alapuló ökológiai kutatásai foglalkoztatják. E tématerületet érintő máig megjelent tudományos közleményeinek száma 360.
    A gyakorlati tapasztalatait a Somogyszilben található, növénytermesztéssel foglalkozó családi gazdaságukból meríti. Az Agrofórum folyóirat szerkesztőbizottsági, illetve számos hazai és nemzetközi tudományos és szakmai társaság tagja. Munkásságát többek között Dr. Szelényi Gusztáv emlékéremmel, kiváló növényorvos aranygyűrűvel, 2020-ban pedig a VEAB év kutatója címmel ismerték el.
    A videó a 2022. február 10-i webes szeminárium visszajátszása.
    További talajos tudásanyagokért látogass el weboldalunkra: www.talajrefor...

Комментарии • 1