ZÁKLADY PRÁVA | ČLK Sursum

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 дек 2024

Комментарии •

  • @nikol702
    @nikol702 2 года назад +3

    Chudák Čeněk , každopádně děkuji za video

  • @matouskrajnak1474
    @matouskrajnak1474 2 года назад +3

    Musím říct že je to nádherně spravované video

  • @robinbaron1725
    @robinbaron1725 Год назад

    Děkuji za video :)

  • @imdarkness_6837
    @imdarkness_6837 3 года назад +2

    Perfektní video 🙈❤️

  • @CzechEnergyGaming
    @CzechEnergyGaming 2 года назад +1

    Moc hezký. Díky! :-) Maturita formalita.

  • @6L1firman
    @6L1firman 2 года назад

    Super

  • @danielkadlec5032
    @danielkadlec5032 3 года назад +3

    Plusko! P. S. Až nyní mi došlo, že si mohu koupit parní válec.

  • @SnahaOvecnyStesti
    @SnahaOvecnyStesti 3 года назад +1

    Existuje nějaká jedna kniha, ve které jsou shrnuty všechny znalosti práva, pro začátečníky, i vysoce pokročilé?

    • @azous1592
      @azous1592  3 года назад +1

      Páni, zajímavá otázka! Takhle.. Právo je úplně nehorázně obsáhle a košatě popsaný obor, na který se dá pohlížet z nespočtu pohledů - podle mě je nemožné obsáhnout "všechny znalosti práva" v jedné knize. Abych mohla užitečně odpovědět, potřebovala bych spíš vědět, za jakým účelem se chceš vzdělávat v právu - zda chceš praktičtější pojetí v našem právu, zabřednout víc do teorie, nebo třeba do mezinárodních dimenzí, jaké oblasti by ses rád věnoval... Je toho opravdu velká spousta, ale moc ráda Ti poradím, pokud mi napíšeš, jaké otázky Tě konkrétně zajímají 😊😄

    • @SnahaOvecnyStesti
      @SnahaOvecnyStesti 3 года назад

      @@azous1592
      Třeba by mě zajímalo, kdo má právo rozhodovat o tom, kolik se ročně vytěží uhlí, a nerostných surovin. A když se z toho uhlí vyrobí třeba elektřina, nebo ocel, a ta elektřina a ocel se prodá lidem, tak se na tom vydělá dost peněz, komu ty peníze patří? Kolik procent ze zisku si nechají majitelé elektráren, a kolik procent, musí odevzdat, na daních státu. A kdybych si chtěl jít někam do měděného dolu zadarmo vytěžit měděnou rudu, nebo železnou rudu, může mi to někdo zakázat, a kdo? A jak na to získal právo?
      Já vím, je to složitá otázka, a mohl bych si to někde vygooglit kdybych nebyl línej, ale já jsem línej, a než abych četl, tak raději sleduji videa na RUclips. Ale na toto téma, jsem v češtině nenašel žádné video. Myslím že to bude pro tebe dost složitá otázka, a o tuto oblast práva se asi nezazajímáš dostatečně do hloubky,
      ale jestli tě napadá nějaká zajímavá odpověď, můžeš odpovědět, jestli se ti chce.
      A ta kniha o Právu kterou hledám, by mohla být klidně v angličtině, protože angličtina je celosvětový jazyk, a v anglicky mluvících zemích jsou o krok napřed, a chci se zdokonalit v angličtině.
      Hledám knihu, která bude hustě popsaná, a bude mít tenké listy,aby se toho do ní vešlo co nejvíc a né že jsou tam široký nepopsaný okraje, malé odstavce, a velké mezery mezi nimi, a o všem se tam zbytečně dlouze a složitě blábolí. Viděl jsem že má někdo doma knihovnu, ve které má vedle sebe třeba deset knih, o rozměrech : výška 30 cm, šířka 20 cm, a tloušťka 5 cm, zajímalo by mě, o čem se v takových knihách píše. Myslím si že je to jen klam těch lidí kteří prodávají knihy, aby si lidé myslely že velká kniha má v sobě velkou moudrost, a aby byli ochotní za ní víc utratit, a proto se snaží dělat zbytečně velké knihy a plýtvat místem, což je velice nepraktické, protože pak to člověku zabírá doma zbytečně moc místa, a když si to chceš vzít někam na cesty tak se ti to ani nevejde do zavazadel. Za svůj život jsem přečetl hodně knih a v některých se plýtvá místem málo, a v některých fakt hodně. Já kdybych byl spisovatel, a nakladatel, tak bych dokázal všechen důležitý obsah z deseti, nebo i dvaceti knih, nacpat do jedné knihy. V angličtině existuje zkratka ASAP znamená to as simple as posilble - čili tak jednoduše, jak to jen jde, bez zbytečného opakování a blábolů.
      A zpátky k té knize o Právu kterou hledám. Měla by být zaměřená na právo z globálního hlediska, abych se v ní dozvěděl jak fungují právní systémy ve všech státech na světě. Měla by být zaměřená na právo z hlediska historie, abych se v ní dozvěděl, jak vůbec právo vzniklo. A měla by jít spíše do šířky, než do hloubky, to znamená že z každé oblasti práva tam budou ty nejzákladnější informace, a nemusí zacházet příliš do detailu. Měla by to být kniha která bere v úvahu budoucí vývoj práva, zároveň s tím jak lidé dobývají vesmír, a vznikají nové problematiky. A tato kniha by měla být psána takovým způsobem že na začátku bude jednoduchá a ke konci bude složitá, aby jí rozuměl člověk který má pouze vystudovanou základní školu, a zároveň aby se z ní dozvěděl nové informace i člověk který už 20 let studuje právo. Je lepší to mít doma v knize, protože kniha se dá číst i když nejde internet, kdyby jednou nastal blackout.

    • @azous1592
      @azous1592  3 года назад

      @@SnahaOvecnyStesti teda nečekala jsem takhle obsáhlou odpověď 😄😄 nicméně děkuju, zamyslím se nad tím a do konce týdne dám nějaké nápady dohromady 😄

    • @azous1592
      @azous1592  3 года назад +2

      @@SnahaOvecnyStesti Nuže, zamýšlela jsem se a hledala - mám pár tipů, snad budou užitečné. Předem říkám, nejsem expert, požadavky jsou hodně konkrétní a nepovedlo se mi sehnat jednu knihu, která by vyhovovala tomu všemu, popravdě pochybuji o její existenci.
      1) v úvodu komentáře píšeš otázky, pro jejichž zodpovězení je dobré nasměrovat svoje soustředění do oblasti mezinárodních vztahů, pak tedy i mezinárodního práva - objevila jsem knihu "Základy mezinárodního práva - Danilo Türk", která by mohla svoji strukturou vyhovovat
      2) Potom vzhledem k tomu, že Tě zajímají i základy - zkusila bych "Základy práva pro neprávníky" - některou z nich, jsou od různých autorů, měly by poskytnout úvod celkově do problematiky práva
      3) co se právní historie týče, jak píšeš v závěru svého komentáře - poměrně se mi zalíbila kniha "Právní dějiny - Karel Schelle" - z anotace vyplývá, že obsahuje výklad o všech relevantních právních systémech. V angličtině - rozsáhlá, ale vypadá, že by to mohlo být něco, co hledáš - "Legal systems of the world: a political, social and cultural encyclopedia - Herbert M. Kritzer"
      Myslím si, že je potřeba se smířit s tím, že když už se někdo pustí do nějakých hrátek s právem, většinou nezůstane u krátkého, stručného a jasného výkladu. Na každý problém se dá nazírat z mnoha pohledů a jednoduchých otázek v tomto oboru moc nenajdeme. Ne nadarmo se říká "dva právníci - tři různé názory". Ale co naplat, o tom to přeci celý je 😄 snad je tato odpověď alespoň trochu užitečná. Přeji krásný den!

  • @MynecraftCZ
    @MynecraftCZ 2 года назад

    Říct, že jsme se ve státu shodli na právu je dost odvážné tvrzení. A nemyslím tím jen detaily jako "jaký trest by měl být za ...". Spousta lidí se neshodne na mnohem základnějších věcech, dokonce i nad tím, jestli by vůbec nějaké právo mělo být.

    • @azous1592
      @azous1592  2 года назад +1

      To je rozhodně dobře směřující myšlenka, nicméně jak jsem říkala, v tomhle videu jsem hodně zjednodušovala - a v demokratickém státě se dá říct, že lid projevil svoji vůli ve volbách, tedy že se většinově shodl na tom, jak by mělo být právo tvořeno (pravidla tvořena) a co by mělo být jeho obsahem. Jak jsem říkala - právo jako takové je mnohem komplikovanější. Dosáhnout stoprocentní shody je utopie, ale to je asi zřejmé. A proto je to právo taky tak mrtě zajímavé :D Díky za Tvůj komentář!