Podłoże popieczarkowe jako nawóz. Siew kukurydzy! 5% próchnicy na IV klasie gleby! | e-pole 139

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 окт 2024

Комментарии • 54

  • @epole_kanal
    @epole_kanal  5 месяцев назад +1

    Nie chcesz oglądać całego odcinka? Skorzystaj z rozdziałów:
    00:00 wstęp
    01:53 Siew kukurydzy
    04:07 Nawożenie
    08:43 Uprawa gleby przed siewem
    13:03 5% próchnicy na IV klasie?
    18:46 Skład podłoża po pieczarkach
    20:34 Uprawa bezorkowa od 8 lat

  • @wojkep
    @wojkep 5 месяцев назад +7

    Pana Jurka poznałem osobiście jakiś czas temu gdy przejazdem odwiedził moje gospodarstwo. Jest pasjonatem, a przede wszystkim profesjonalistą w dziedzinie rolnictwa. Co tu dużo mówić wystarczy obejrzeć, posłuchać… i wszystko jasne.
    Super odcinek.
    Jurku 👏👏

  • @mogardo
    @mogardo 5 месяцев назад +6

    Pan Jurek to facet na wysokim poziomie jeżeli chodzi o wiedzę i kulturę oraz chęć nauki, natomiast rolnictwo to jego konik.
    Pozdrawiam serdecznie 😉

  • @jarekbandosz
    @jarekbandosz 5 месяцев назад +6

    Pozdrawiam również 😉

  • @bogigras1295
    @bogigras1295 5 месяцев назад +4

    Swietny odcinek. Pozdrawiam

  • @joepyra
    @joepyra 5 месяцев назад +2

    jaki mikrogranulat jest stosowany ?:)

  • @tomaszjaspinski268
    @tomaszjaspinski268 5 месяцев назад +1

    Jaka jest cena takiego podłoza pieczarkowego ? Pozdrawiam

  • @BartekGlina-q2y
    @BartekGlina-q2y 5 месяцев назад +1

    Panie Jerzy bardzo ciekawy material. Chcialbym zapytac o wyjsciowa zawartosc wegla organicznego w podlozu pieczarkowym. Czy posiada Pan takie wyniki? Ponadto czy podajac te procentowe wartosci okolo 16 minuty materialu, odnosi sie Pan do próchnicy czy wegla organicznego? PS. Bardzo ladna gleba płowa na zdjęciu. Ponad 40 cm poziomu próchnicznego!
    Pozdrawiam

    • @jerzyklopotek8455
      @jerzyklopotek8455 5 месяцев назад +1

      Panie Profesorze dziękuję za komentarz. Jeśli chodzi o badanie gleby to są wyniki wegla organicznego ,oczywiście w badania napewno trzeba uwzględnić resztki ,pożniwne jak i świeże podłoże, gdyz jsk pan Profesor wie nie zawsze jakosc badania jest prawidłowo wykonana przez firmy usługowe. Natomiast po kilakrotnyvh badaniach msmy zbiżony obraz rzeczywistosci Jednak widzę że ostatnie badania potwierdzają zawartosc wegla org.na tak zw. górkach na ok 5% .Mówię o gruntach tzw. starych nawozonych ok 20-30lat. Enklawy niżej położone to nawet 10% .Srednia z ok 100ha to jakieś 4% ale w tym są niektore grunty w użytkowaniu tylko kilka lat.Nie znam zawartości wegl .org w kompoście. Jeśli Pan Profesor chcialby porozmawiać że mna telefonicznie to kontakt do mnie ma oczywiscie Paweł . Z wielką przyjemnością porozmawiam z Panem Profesorem i myślę że nie raz Dziękuję i pozdrawiam

    • @jerzyklopotek8455
      @jerzyklopotek8455 5 месяцев назад +1

      Dziękuję panie Profesorze za komentarz. Jeśli chodzi o badanie gleby do były wyniki wegla organicznego. Nie badałem wegla w podłożu popieczarkowym .Widać dość szybki wzrost wegla organicznego dlatego że kompost popieczarkowy jest mocno skoncentrowaną materia organiczną gdyz jest tam dość dużo torfu jak też sloma i pomiot kurzy jest w procesie przygotowania poddany kompostowaniu i pasteryzacji wielokrotnej obróbce mechanicznej oraz tzw "gotowaniu " na hali po skończonych zbiorach pieczarki. Grunty nawożone od 20- 30 lat posiadają od 4 do 10 % wegla organicznego i gleboki poziom prochniczny który wynika nie tylko z uprawy ale chyba i pracy "zwierzątek glebowych".Oczywiscie większość resztek pozniwnych z upraw pozostaje na polu a podłoże jest dodatkiem i od 30 lat nie było na polach upraw które bardzo silnie degradują strukturę i materię organiczną gleby. Pozdrawiam

    • @BartekGlina-q2y
      @BartekGlina-q2y 5 месяцев назад

      @@jerzyklopotek8455 Bardzo dziękuję za odpowiedź. Miłego dnia!

  • @eryk54
    @eryk54 5 месяцев назад +2

    Pytanie?
    Od kiedy podłoże po pieczarkowa staje się kompostem.
    Z tego co wiem to do kompostowania potrzebny jest proces tlenowy.

    • @jerzyklopotek8455
      @jerzyklopotek8455 5 месяцев назад +3

      Podłoże jest przekompostowane juz w procesie produkcji w kompostowni .Słoma zbóż wymieszana z kurzakiem jest poddana procesowi kompostowania i pasteryzacji ,w trakcie uprawy pieczarki grzybnia też "robi robote" .Po skończonej uprawie gotowanie hal uprawy z podłożem itd.

    • @eryk54
      @eryk54 5 месяцев назад +4

      Jednakże że by nie było, podejrzewam że 90% odkładających będzie oglądać z nutą zazdrości słysząc o ilościach dobroci dostępnych na gospodarstwie.
      Ogólny szacunek dla pracy i pomysłu na siebie.

  • @marek_inz
    @marek_inz 5 месяцев назад +1

    Panie Jerzy, czy mógł by Pan powiedzieć jaka dawka podłoża była by dawką dobrą na początek?
    Nie liczę na odpowiedź X ton. Gleby są oczywiście różne. Ale szukam odpowiedzi na pytanie ile ton było by właściwe. Dysponuję działkami IVa z oczkami IIIb oraz glebą IVb z oczkami IVa. W obu przypadkach chciał bym podnieść ilość materii organicznej w glebie. Stosuję wywar gorzelniczy, poplony, tnę słomę. Udało mi się uzyskać źródło podłoża po pieczarkowego, ale nie wiem ile go zamówić.

    • @jerzyklopotek8455
      @jerzyklopotek8455 5 месяцев назад +2

      20 -30 ton /ha jest OK .Przy dawkach 30 ton/ha co drugi rok można zrezygnować z fosforu i potasu i wapniwania będzie też sporo siarki ,magnez lekko do uzupełnienia.. Twoje gleby są spoko klasowo ale podniesienie prochnicy to proces dlugotrwaly jak mówiłem w filmie .Proponował bym poprawiać najsłabsze enklawy na początek , kl3b 4a oby była zasobność i odp. pH da sobie radę .Pozdrawiam

    • @krystian8496
      @krystian8496 5 месяцев назад

      ​@@jerzyklopotek8455czy podloze po pieczarkowe nadaje się pod uprawę ziemniaka( pod względem glownie biologicznym i pod innymi względami również) i czy lepiej je dać na jesień pod ziemniaka czy na wiosnę i w jakiej dawce?

    • @jerzyklopotek8455
      @jerzyklopotek8455 5 месяцев назад

      Jeden z moich odbiorcow stosuje pod ziemniski juz wiele lat ,Uprawia ziemniaki przemyslowe nie porafieie odpowiedzieć czy nadaje się pod jadalne ,mize byc problem z parchem jeśli bez nawadniania.@@krystian8496

  • @XzyMichalpl
    @XzyMichalpl 5 месяцев назад +1

    Szybkie pytanie do Pana Jerzego. Dlaczego w produkcji podkładu do pieczarek stosuje się słomę a nie np siano. Jestem z terenów gdzie mamy sporo siana a niestety nie ma dla niego zastosowania przez brak hodowli w okolicy.

    • @jerzyklopotek8455
      @jerzyklopotek8455 5 месяцев назад +2

      Kompost z siana posiadałby dużo gorszą strukturę, więcej miejsc beztlenowych i byłby poprostu gorszym jakościowo produktem i droższym więc te cechy go eliminują

    • @dawidg.9270
      @dawidg.9270 4 месяца назад

      Jak masz siano czy trawę to można ją kompostować i rozrzucać na pola orne. Dodatkowo można coś dodać co ma więcej węgla niż azotu, coś pochodzenia drzewnego, trociny, kora, zrębka jeśli jest dostęp.

    • @jerzyklopotek8455
      @jerzyklopotek8455 4 месяца назад

      @@dawidg.9270 Zgadza się, tylko Michał pytał o podłoże do produkcji pieczątki i do tego siano się nie nadaję

  • @axesmajor571
    @axesmajor571 5 месяцев назад +1

    Na moim gospodarstwie mam próchnicę średnio na poziomie 2,5 , zasobność w makro elementy na poziomie optymalny lub wysoki poza azotem mineralnym gdzie jest poniżej 28

  • @mskotnick
    @mskotnick 5 месяцев назад +1

    Czyli przez 30lat dając 30t podłoża popieczarkowego można podnieść próchnicę o 3%? To będzie 0,1% rocznie wzrostu. Jakby był obornik w tej samej ilości to przyrost byłby jeszcze mniejszy tj 0,02%.

    • @jerzyklopotek8455
      @jerzyklopotek8455 5 месяцев назад +5

      Jeśli chodzi o obornik to z tego co wiem gospodarstrw Brody UP POZNAN robi wieloletnie doświadczenia że stosowaniem obornika. Poszukaj w internecie .Pozdrawiam

  • @dawidg.9270
    @dawidg.9270 5 месяцев назад +5

    Czy producenci pieczarek widzą jakaś alternatywę dla torfu? Który może nie jest zakazywany ale są argumenty by go używać coraz mniej.

    • @jerzyklopotek8455
      @jerzyklopotek8455 5 месяцев назад +1

      Tak widzimy ten problem ze wzgledu na ochronę torfowisk .Firmy zajmujące się pozyskiwanie torfow dla ogrodnictwa szloklkarstwa warzywnictwa i uprawy grzybów szukają alternatywnych rozwiązań ale to nie jest łatwe .

    • @dawidg.9270
      @dawidg.9270 5 месяцев назад +1

      @@jerzyklopotek8455 dla ogrodnictwa są alternatywy jak włókno kokosowe (czy ekologicznie i ekonomicznie transportowane do UE to inna kwestia), podłoża z węgla brunatnego, podłoża z węglem drzewnym.

    • @jerzyklopotek8455
      @jerzyklopotek8455 5 месяцев назад +1

      @@dawidg.9270 W uprawach pieczarek też można stosować różne produkty np włókno kokosowe przekomposyiwany kompost po produkcji pieczarek i inne ale niestety jakościowo dużo słabsze

    • @krystian8496
      @krystian8496 5 месяцев назад

      ​@@jerzyklopotek8455witam czy mógl by pan napisać jakiego agregatu bezorkowego pan używa jakiej firmy i model aby móc zobaczyć jego konstrukcje. Bo modeli jest multum a większość z nich rozwiązania i budowę ma mizerną.

  • @KrzysztofWlkp
    @KrzysztofWlkp 5 месяцев назад +2

    Pan Jerzy Kłopotek - dobrze kojarzę z portalu HW?
    Pozdrawiam 😊

    • @jerzyklopotek8455
      @jerzyklopotek8455 5 месяцев назад +2

      Krzysztof również pozdrawiam

    • @marcinpytel7247
      @marcinpytel7247 5 месяцев назад +3

      ​@@jerzyklopotek8455
      Proszę o kontakt.
      Chciałbym u Pana zamówić takie podłoże.

    • @jerzyklopotek8455
      @jerzyklopotek8455 5 месяцев назад

      ​@marcinpytel724 Towar jest niedostepny sa zamowienia od stsłych odbiorcow

  • @epole_kanal
    @epole_kanal  5 месяцев назад

    Pan Jerzy jest widzem kanału e-pole, którego możecie kojarzyć z częstych komentarzy pod filmami (szczególnie tymi dotyczącymi uprawy i gleby). Jeżeli macie pytania do niego w kontekście podłoża po pieczarkowego, nawożenia pomiotem kurzym czy samej uprawy gleby, piszcie śmiało pod tym filmem. Warto komentować pod naszymi filmami, może i do Was kiedyś przyjedziemy z kamerami? :)

  • @hobysta123
    @hobysta123 5 месяцев назад +1

    Czy te dane o składzie podłoża są napewno poprawne? Z tego wychodzi, że przy 30 tonach podłoża wprowadza się 120-180 kg N a potem jeszcze RSM to ile wychodzi całkowicie azotu pod QQ?? 200? 250 kg??

    • @jerzyklopotek8455
      @jerzyklopotek8455 5 месяцев назад +3

      Komposty uwalnisja składniki, azot przez kilka lat W podkascie nie powiedziałem że na części pól robię przerwy w nawożeniu podłożem .Na wyprodukowanie 1 tony ziarna kukurydzy potrzeba ok 20-30 kg N

    • @tomasztomaszuk2060
      @tomasztomaszuk2060 5 месяцев назад +1

      ​@@jerzyklopotek8455może i tyle potrzeba ale należy ująć zasobnosc glebowa w azot mineralny i zostaje polowa. Mikro granulat jaki? Pewnie timac agro 😢

    • @jerzyklopotek8455
      @jerzyklopotek8455 5 месяцев назад +1

      ​@@tomasztomaszuk2060Na przyklad na 13 ton ziarna 14%. kukurydzy potrzeba trochę azotu .W tym roku podałem 80N w RSM

    • @gosc147
      @gosc147 5 месяцев назад +1

      Popieczarkowy kompost mnie wiece skladniki npk podone jak obornik mieszany ilosc pruchnicy moze byc wysza .Nie mialem tego duzo ja tego nawet 10% tej dawki nie dawalem

  • @szymonseweryn114
    @szymonseweryn114 5 месяцев назад +1

    Jak stosowac bobek kurzy pod zboża ozime ile ton?

    • @jerzyklopotek8455
      @jerzyklopotek8455 5 месяцев назад +2

      Szymon powiem Ci szczerze nie stosuje kurzaka w w swoim gospodarstwie ponieważ mam tak dużo podłoża popieczarkowego którego też zużywam ok 30-35% więc nie mam pełnej wiedzy na ten temat. Rozsądne dawki to do 10 ton tzw kurzak bez słomy i 15 slomiasty /ha.Pozdrawiam

    • @joepyra
      @joepyra 5 месяцев назад

      ​@@jerzyklopotek8455można u Pana kupić podłoże ?:)

    • @jerzyklopotek8455
      @jerzyklopotek8455 5 месяцев назад

      @@joepyraObecnie wszystko jest zagospodarowane

  • @cyganostre3525
    @cyganostre3525 4 месяца назад

    Co do zasady, podłoże po uprawie pieczarek jest traktowane przez WIOŚ jako odpad, a nie jako biomasa. Inną sprawą jest to, że jeśli wytwórca podłoża popieczarkowego chce wprowadzać je do obrotu jako nawóz, musi wówczas uzyskać stosowne pozwolenie. W 4:16 nazwano podłoże popieczarkowe biomasą, mówiąc, że "Dyrektywa Unijna nazwała podłoże biomasą". Czy mogę prosić o dokładną podstawę prawną (akt prawny i artykuł), z którego wynika taka klasyfikacja?

    • @jerzyklopotek8455
      @jerzyklopotek8455 3 месяца назад +1

      Ministerstwi Rolnictwa przekazało do SBGU Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych pismo w sprawie interpretacji przepisów o uznaniu podłoża popieczarkowego jako biomasa z 07 0 6 2024r Pozdrawiam

    • @matiroltv1545
      @matiroltv1545 2 месяца назад

      ​@@jerzyklopotek8455 czyli można to stosować legalnie na pola czy jak to wygląda bo ostatnio zaczołem się interesować tematem podłoża jako nawóz ?

  • @Krystiano10.
    @Krystiano10. 5 месяцев назад +2

    Oczywiście filmik bez poruszenia bezorki jest filmem straconym. Właśnie dlatego mało kiedy wchodzę w te filmy! Stop dla chorego lobby które nieobiektywnie podchodzi do tematu. Bo o to właśnie się mi rozchodzi.

    • @jerzyklopotek8455
      @jerzyklopotek8455 5 месяцев назад +4

      Krystian ja nie jestem producentem masxyn do upraw bezorkowych ani nikt nie płaci mi za to o czym mówię w tym filmie i dzielę się spostrzeżeniami wśród znajomych rolników. Ani nie jestem administratorem kanału ,ale fajnie ze jednak oglądałeś ten film i zapewniam Cię ze jeśli będę widział więcej zalet w uprawie orkowej to kupię pług i to dużo większy. Pozdrawiam

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  5 месяцев назад +4

      Nam też nikt nie płaci za mówienie o tym, nie mamy maszyn do bezorki w sprzedaży (ani prototypów na przyszłość ;) ). Będę/będziemy mówić o bezorce dużo, bo to system, który prawidłowo wykonywany bardzo dobrze wpływa na glebę, jej strukturę, życie biologiczne. Nie szukaj lobby tam gdzie go nie ma. Pozdrawiam

    • @Krystiano10.
      @Krystiano10. 5 месяцев назад +3

      @@jerzyklopotek8455 Witam, miałem okazję być u Pana i wszystko widzieć naocznie, a nawet rozmawiać.
      Moje spostrzeżenia nie tyczą nie Pana, a kanału i całego lobby które potrafi wymieniać uprawę bezorkowa w samych superlatywach, natomiast orkę traktuje się jako największe zło.
      Osobiście uważam że każdy system uprawy roli ma swoje plusy i minusy, i nie ważne kto jakie ma poglądy to orka ma swoje plusy i minusy, tak samo systemy uprawy bezpłużnej. Nie rozumiem dlaczego jedynie na siłę się tak chce wciskać te nowe rozwiązania? Jeśli coś (produkt, metoda) jest lepsze, to samo się obroni i wyprze to gorsze. Gleby są różne, warunki i agrotechnika również i jak dla mnie nie ma złotego środka w uprawie roli.
      Niemniej dyspunuje Pan cenną wiedzą, doświadcza Pan tego i bardzo to doceniam bo dzięki doświadczaniu i dzieleniu się wiedzą człowiek się uczy i rozwija a także staje się lepszym.
      Niemniej kanał e-pole który kiedyś oglądałem bardzo regularnie, bardzo zniechęcił mnie swoją stronniczością i usilnym parciem tylko i wyłącznie w jednym kierunku.
      Serdecznie pozdrawiam. 👋

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  5 месяцев назад +1

      @@Krystiano10. Dzięki za komentarz. Nie wahaj się oglądać kolejnych odcinków, jak tylko poczujesz, że jest bezpiecznie (tzn nie będzie nic o uprawie ;)).
      Każdy system ma swoje wady i zalety, to prawda. Tak samo jak każdy może dążyć do innego celu. Nie będziemy tutaj raczej chwalić orki, bo trudno chwalić coś, co prowadzi do degradacji gleby (to że ułatwia pracę, i łatwo usuwa powstające problemy to inna sprawa, która dla wielu bedzie plusem).
      Nieraz się może wkurzysz widząc miniaturki filmów, ale wiedz, że nie stoi za tym żadne lobby (jak już to fascynacja).

    • @klodawiak89
      @klodawiak89 5 месяцев назад

      ​@@Krystiano10. Tez mnie zniecheca to ciagłe gadanie o bezorce, sa duzo wazniejsze tematy i sprawy niz system uprawy