Pohod na Leliju - Obalj; Kladovo polje; Vrh Mali Maglaj 1961 m.n.v.; Muranske strane

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 сен 2024
  • LELIJA je krška planina koja čini dio masiva Zelengore - u širem smislu (masiv čine Lelija, planina Zelengora te više planinsko-gorskih grebena na sjeveroistoku masiva).
    Lelija se prostire jugoistočno od područja Oblja (nom. Obalj), južno od toka rijeke Jezernice, te visoravni Zagorje (općina Kalinovik). Prema sjeveroistoku proteže se kroz šumovito područje Ravna planina (odn. Ravna gora) sve do Husad planine (odn. Usad), jedne od tzv. "jelečkih planina" (prema mjestu Jeleč), koja je zapravo krajnji greben Lelije prema sjeveroistoku. Na istoku, jugoistoku i jugu oštru granicu prema planini Zelengori čine rijeka Govza, Urdenske stijene te Muravska strana (ponegdje se može pronaći i naziv Murmovska stijena). Prema zapadu, prirodnu granicu Lelije čine Kladovsko polje i dio gornjeg toka rijeke Neretve oko mjesta Obalj u regiji Zagorje.
    Naš današnji zimski uspon je upravo pohod na Leliju i njen slabo posjećeni vrh Mali Maglaj. Polazna tačka selo Obalj gdje smo i ostavili auto. Dobrodošlicu su nam priredili lokalni psi čuvari i za one koji imaju strah od pasa napomena da su oni ti tokom cijele godine prisutni na tom području.
    To u biti ne treba da bude prepreka jer su isti "velike maze" i neće vas napasti ako im se javite.
    Na samoj polazištu nema snijega ali tog jutra minus nije izostao. Krećemo se makadamskim putem koji vodi sve do Kladovog polja i štala. Društvo na pohodu će nam svo vrijeme praviti dva mala psića križanca. Na Kladovom polju se naziru i prve nakupine snijega, a lokalne bare i jezerce su pod ledenim pokrivačem. Sunce koje je netom prije izašlo se stidljivo krije iza oblaka te nam to daje još ljepši ambijent i pogled na snijegom prekrivene vrhove Zelengore i Lelije. Sa makadamskog puta umjesto da idemo pravcem prema Čengića barama mi idemo ranije pripremljenom rutom put vrha Mali Maglaj koji nije markiran i nepostoji trasirana ruta kretanja. Sa prelaskom preko livada i početkom ozbiljnijeg uspona nailazimo na prve veće nanose snijega koji je pod uticajem hladnoće suh i prhak te ga nije teško savladati. Mic po mic i dolazimo do poddno vrha gdje pravimo kraću pauzu jer smo uvjereni da nas na samom vrhu čeka jaći vjetar i nećemo biti u mogućnosti duže se zadržati. Kretko slikanje i bježanija prema Muranskim stranama je propraćena i razigranim psićima koji su se također obradovali spuštanju sa vjetrovitog vrha Mali Maglaj 1961 m.n.v. Preko Muranskih strana stižemo tačno iznad Kladopoljskog jezera i VIP lože sa koje se idealno vidi cijelo jezero i potoci koji se slijevaju u njega. Sa Muranskih strana dolazimo ponovo do Kladovog polja. Rezime današnjeg zimskog pohoda je pređenih 17 km i savladanih cca. 900 m.n.v., za nekih ukupno 6h i 30 minuta. Sa obzirom da je kratak dan jedna odlična tura za sve ljubitelje zimskog planinarenja.

Комментарии • 2

  • @Mema-ph6fi
    @Mema-ph6fi 9 месяцев назад +2

    Ponajbolji sadržaj ovog tipa. Svaka čast. Usput i pitanje , da li postoji neka aplikacija ili slično za ove staze po našim planinama? Lijep pozdrav.

    • @explorethebosnianmountains9268
      @explorethebosnianmountains9268  9 месяцев назад

      Hvala na lijepom komentaru, informacije o turama i izletima na naše BIH planinske ljepotice možete naći na više web stranica tj. uz pomoć Google pretraživača.Za neke ture postoje track-ovi. Ipak neke od ovih tura nemaju snimljene track-ove da ne govorim da nepostoje markirane staze.