Marlena Drozdowska - Blaszany księżyc
HTML-код
- Опубликовано: 4 фев 2025
- Marlena Drozdowska (ur. 15 lipca 1958 w Giżycku jako Marlena Wiśniewska) - polska piosenkarka. Absolwentka Wydziału Piosenkarskiego Średniej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Debiutowała w 1973 na FPiPS w Krakowie. W tym samym roku rozpoczęła współpracę z Grupą I, z którą na XII Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1974 wykonała piosenkę „Radość o poranku” (muz. Juliusz Loranc, sł. Jonasz Kofta) i zdobyła nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Następnie występowała w kabarecie Pod Egidą. W latach 1976-1980 występowała w niemieckim zespole wokalnym Gerd Michaelis Chor. Do 1985 koncertowała z własnym zespołem Hotline głównie w dyskotekach w zachodniej Europie, m.in. w RFN, Austrii oraz Szwajcarii. W 1985 wróciła do Polski i wydała swoją pierwszą solową płytę, będącą wynikiem współpracy z kompozytorem Andrzejem Korzyńskim. Pochodząca z tej płyty piosenka „Bajadera plaża” została przebojem Lata z Radiem w 1986 w plebiscycie słuchaczy. Latem 1991 piosenkarka wraz z aktorem Markiem Kondratem nagrała kasetę, która w zamierzeniu miała być parodią chodnikowo-straganowych przebojów. Ukazanie się tego nagrania wywołało jednak skutek odwrotny od zamierzonego, bowiem piosenka Mydełko Fa, z tekstem Andrzeja Korzyńskiego zdobyła bardzo dużą popularność wśród zwolenników disco polo i stała się wielkim przebojem. Miłośnicy polskiego disco nie zauważyli prześmiewczego charakteru piosenki i przyjęli ją niemalże za swój hymn. Mydełko Fa przez kilka miesięcy utrzymywało się również na pierwszym miejscu międzynarodowej listy przebojów radia For You w Chicago. Współpracowała też z kompozytorem Januszem Piątkowskim, który był najbliższy muzycznym aspiracjom piosenkarki. Jej mężem jest Jan Drozdowski, gitarzysta i szef artystyczny przedsięwzięć muzycznych piosenkarki.
Zapraszam na Naszą stronę na FB: / polskiepiosenki2013
Znajdziecie tam najnowsze informacje i powiadomienia o dodanych piosenkach, a także będziecie mogli zdecydować jaką piosenkę usłyszycie na kanale, a także w jakim kierunku go rozwijać.
TEKST:
Marlena Drozdowska - Blaszany księżyc (1995)
Autor tekstu: Andrzej Mogielnicki Edytuj metrykę
Kompozytor: Janusz Piątkowski
Co robić, co, gdy ciepła letnia noc do dna pragnieniem nas wypełni?
A w górze on bezczelnie świeci wciąż ten gość - blaszany księżyc w pełni.
Halo! Halo! Co to się może stać, gdy jego blask uderzy nam do głowy?!
Halo! Halo! Nie pora chyba spać, gdy letniej nocy chór kołysze nas do snu!
Blaszany księżyc świeci nam, blaszany, wysoko się na niebie ceni.
Do rana będzie świecił tak, kochany, dopóki mu się nie odmieni.
Tak, tak, tak, tak, tak, tak, kochany, blaszany księżyc cały w pełni.
Tak, tak, tak, tak, tak, tak, kochany, dopóki mu się nie odmieni.
Jak schować się przed diabłem, który nam jak coś obieca, to i spełni,
Uwiedzie nas na niebezpieczną grań jak ten blaszany księżyc w pełni.
Halo! Halo! Co z nami może być, gdy jego blask uderzy nam do głowy?!
Halo! Halo! jak się przed sobą skryć, jak udać, że ten czas nic nie obchodzi nas?!
Blaszany księżyc świeci nam... dopóki mu się nie odmieni.
Blaszany księżyc świeci nam... dopóki mu się nie odmieni.
Mieni, mieni, mieni się na niebie w pełni nasz bezsenny letni sen.
Nęci, nęci, nęci nas ten niespokojny jego blask.
Mieni, mieni, mieni się na niebie w pełni nasz bezsenny letni sen.
Nęci, nęci, nęci nas ten niespokojny jego blask.
Powyższy film nie jest naszą własnością, ma na celu propagowania wartości naukowych dla współczesnego pokolenia, tj. artystów, kultury oraz zmian w języku polskim, które nastąpiły na przestrzeni XX wieku. Wykorzystane bibliografie pochodzą z różnych źródeł tj. własne zbiory oraz www.zyciorysy.info . Wartość naukowa kanału wynika z połączenia wizerunku artysty, utworu, życiorysem oraz tekstem poszczególnej piosenki na naszym kanale. Nasz kanał można uznać za muzyczną encyklopedię Polskich artystów.
❤❤❤
Cyt" Miłośnicy polskiego disco nie zauważyli prześmiewczego charakteru piosenki(..)". Nie dziel ludzi ! Nie miłośnicy, a cała Polska, i zauważyła żart. Polacy mieli dość własnych kłopotów w dobie przemian lat 91/94 żeby słuchać smędów puszczanych przez Niedźwieckiego w Radiowej trójce- chcieli mieć trochę radochy i zabawy w w codziennym trudzie.
Najlepszy komentarz w necie jaki od lat czytałem. Bez kitu. Pozdrawiam.
I jak?
Taka pośrednia piosenka, raczej bliższa radiowemu popowi, niż disco polo.