Čí je tohle vlastně track?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 сен 2024
  • Malá video esej na téma, jak se dá AI v hudbě připodobnit k revoluci, kterou zapříčinil sampler. ...a taky o tom, jak ta zajímavá část týhle revoluce možná skončí dřív, než zvládne pořádně začít.
    Odkazy na track:
    Spotify: open.spotify.c...
    RUclips: • noctucat - Headroskwev...
    Soundcloud: / headro
    Další: listen.noctuca...
    Znělka: listen.noctuca...
    Výbornej kanál o crate-diggingu:
    / @diggingthegreats
    Zmínění umělci:
    Adventures: / adventures.band
    Davide Laura: / davosmusic
    nxtime: / nxtimemusic
    Malcuth: / malcuth_music
    Facutum: / facutum
    Petr Knedlík Music: / petrknedlik.music
    Použité zdroje:
    • Gershon Kingsley - The...
    • Some Fairlight CMI IIX...
    • 𝙋𝙚𝙩𝙚𝙧 𝙂𝙖𝙗𝙧𝙞𝙚𝙡 - Docume...
    • Malcuth & Facutum - Cl...
    • Jai Wolf - Want It All...
    Všechny zdroje byly použité v transformativním a edukativním obsahu, v souladu s Fair Use v USA a obvyklou praxí audiovizuální citace v České Republice.

Комментарии • 9

  • @adysamadeus1847
    @adysamadeus1847 24 дня назад +1

    super video, jen tak dal🙂

  • @MrDejv
    @MrDejv 22 дня назад +1

    Pecka video! Souhlasím s tím, co v komentech popsal @fatborg, tedy že AI se vyloženě nedá přirovnat k samplerům, protože na samplery stále hraje člověk a tvoří tu hudbu na základě svých znalostí a kreativity. Nicméně věřím, že ten strach z AI je mimořádnej.
    V budoucnu bych rád skládal hudbu do filmů. Můj bratr studoval film a režii, takže máme totožné cíle v tvorbě filmových děl (on film, já k němu hudbu) a tak jsme přirozeně o AI a budoucnosti umění už mluvili.
    Myslím si, že v nejblížší době AI lidi nenahradí. A když už se AI do průmyslu dostane nějak víc, tak budou hudebník a AI pracovat bok po boku způsobem, že si jen lidé ulehčí práci ať už mixováním, balancováním nebo čímkoliv jiným, co nebude vyloženě využívat AI k tvoření nápadů. Třeba ve filmovém průmyslu si velká studia budou stále najímat lidi, protože na to peníze mít budou, a tak by nedávalo smysl, aby využívali kontroverzní AI.
    Stejně tak jako velká filmová studia platí živé orchestry nebo hudebníky místo používání samplerů, i když už v roce 2007 byl Thomas Bergersen schopen složit realistický mock-up s užitím pouze VST knihovny ''Vienna Symphonic Library''. V roce 2013 Bergersen složil skladbu ''That's a Wrap'', o který kdyby mi nikdo neřekl, že to není živý orchestr, tak bych si myslel opak. A teď se blížíme k roku 2025, v dnešní době se dá pomocí samplerů dosáhnout realismu jednodušeji, než kdy předtím a stejně se preferuje živý orchestr a živý hudebník. (Vyjímka je například trailer industry, kde je třeba trailer dodat do cca 2 dnů a tak většinou skladatelé nemůžou volit nic jiného než samply)
    Stejně tak si myslím, že to bude s AI, protože když májí studia peníze, mají i hodně důvodů k tomu dělat umění co nejvíc lidské.
    Rozdíl bude tam, kde peníze nebudou - tam se většina vždy uchýlí k nejlevnějším variantám. Třeba já do filmových projektů tvořím hudbu pouze za pomoci virtuálních nástrojů, protože na orchestr nemám. Ale mít ten budget, tak volím živé hudebníky 100 ze 100 případů=)
    Každopádně souhlasím s tím, že to, že je AI schopno vydávat hotové kvalitně zpracované songy, mu nepřidává nutně na té zajímavosti a mysterioznosti. Touhle schopnosti nicméně AI schazuje jak sebe, tak i lidskou tvorbu, protože se obecně nabízí otázka, proč by měly být tracky od lidí v něčem lepší, když je AI dokáze udělat stejně dobře a dokonce i mnohem rychleji? No ale jde to i naopak - proč by AI tracky měly být něčím zajímavější, když to stejný dokážou lidi?:D

    • @noctucat
      @noctucat  22 дня назад

      Krásnej příspěvek do diskuze. Díky. :) Ona ta hranice je i u tech samplerů docela máznutá. Romplery a klasický samplery jsou nástroj, co jen střídá textury na ručně hranejch notách. Ale když mrknem na takovej AKAI MPC2000, tak ten se vyloženě využíval tak, že hiphopeři samplovali cizí tracky. Noty na něj nehráli. Pouštěli celý pasáže. ...ten bod, co jsem chtěl vyzdvihnout je, že existujou podobně kreativní využití AI, který inherentně nikoho nenahrazujou a furt vyžadujou uměleckej input. Kombinatoriku, judgement, storytelling. Bohužel to odchází s těma starejma modelama a Suno a Udio to dostávaj právě do tý líný "smáčknu čudlík a mam písničku" polohy. To je podle mě škoda. Zabijem tim kreativní potenciál tý technologie v podstatě jen pro prachy. Protože čudlík co vyhodí komplet písničku platí víc. :'(

  • @noctucat
    @noctucat  23 дня назад

    Pro upřesnění: Tohle byl pokus využít AI opravdu kreativně. Tím, kam to odvětví díky Sunu a Udiu aktuálně míří, absolutně opovrhuju. A naprosto NIKDY se nestane, že bych něco z těch platforem vydával za svoje dílo. To jen kdyby to nebylo z toho konce jasný. Veškerá hudba (krom tohohle jednoho experimentu) a grafika na tomhle kanále jsou ručně dělaný. Ableton a Blender, nic víc... 😊

  • @davidjurka5456
    @davidjurka5456 25 дней назад +1

    Nádherné zpracování. Osobně jsem zastáncem názoru, že AI bude pracovat po boku hudebních tvůrců, ovšem ten lidský faktor si minimálně citově ke konzumentům cestu najde...
    PS: Při sledování mě napadla otázka, jak se s AI vyvinou podcasty.🤔

  • @faktores428
    @faktores428 23 дня назад

    SUNO je silné ale je repetetívne preto že je asi slabo nakŕmené. To znamená že je to strašne generické a hudobne tam nevzniká nič čo by prekvapilo,. Iba taký mainstream. Dokonca aj ta tvrdšia hudba je skoro ako diskotéková. Zaujímavé bolo keď som použil úryvok z piesne Karla Kryla .... nebolo to dokonalé ale bol som prekvapený. Obávam sa že zapára rokov to bude zase niekde inde. A naozaj budú vznikať celé albumy Nirvany , Beatles či Queen. Čo sa týka využitia pre skutočné kapely že nemusia už nič vymýšľať ani text písať. Iba zoberú hotovú vec zahrajú ju , upravia , nejaké aranžmá a majú komerčné hity bez námahy.

    • @noctucat
      @noctucat  23 дня назад

      Hele jo i ne. Tam je rozdíl mezi tim, jestli ten model "overfitneš" nebo "underfitneš". Když bys udělal 100% overfitted model, bude ti ven házet 1:1 data z datasetu. To si ani Suno ani Udio nemůžou dovolit, protože by je (po právu, tbh) zažalovaly labely. (Taky se o to snaží už teď.) Ty starý modely, co jsem použil, byly naopak trochu "underfitted", což znamená, že to víc kombinuje a míň se to drží zdrojovejch dat. A tam je imho ten problém, na kterej jsem v tom videu chtěl upozornit. To jádro pudla. Jakýkoliv kreativní využití tak trochu počítá s tim, že ten model bude underfitted. Že bude kombinovat. Že ti ukáže nějakou novou špetku inspirace, co v tobě něco zažehne. Ale to neprodává. Prodávaj overfitted modely, co ti vyblejou ven "skoro-Beatlsáky" a "skoro-Nirvanu". Tohle nesmíme normalizovat, jinak kreativita končí.

  • @fatborg
    @fatborg 25 дней назад

    Chápu kam svým filosofováním míříš, ale přístup k samplerům, jakožto jednoho jediného nástroje je rozdíl, na ten poté reálně hraje člověk, oproti tomu AI generuje umění na základě textu, tzn. využitím jiné platformy/média, vytvoříš jinou platformu/médium. Sampler stále zůstal hudebním nástrojem, ostatně to jsi popsal hezky, ale AI není hudební nástroj, ani vlastně žádný jiný nástroj, je to pouze rozhraní ke generování matematických modelů, na základě hudební nauky a rozborů desítek miliónů písní a tracků. Jsou muzikanti, co se inspirují, či kopírují music někoho jiného, ale jsou muzikanti, kteří si jedou svojí hudební linku, výrazně neovlivněni prostředím. To ale AI nemá a hudba by se díky ní ubírala stále zužujícím se směrem. Člověk svojí kreativitou hudbu obohacuje, AI jí bude zužovat, byť bude občas využívána ke generování abstraktní zvukové kompozice. Za video chválím, ale já tomu nehodlám otevírat dveře, srovnat se to prostě s nástupem samplerů nedá.

    • @noctucat
      @noctucat  25 дней назад +1

      Naprosto validní příspěvek do diskuse. Děkuju za něj. Je otázkou, jestli by v těch 70. letech v hudebních intervalech přelazenej zvuk rozbitý televize tenkrát někdo považival za hudbu, nebo by je to uráželo stejnym stylem. Dostáváme se doslova do teritoria Johna Cage. 🙂 Já si myslim, že ta diskuse je zdravá. Že se daji hledat vyuzití AI na generování stemů, které si sám zahraju, nebo na přikrášlování textur na mnou zahraných notách. Ale jak zmiňuju na konci. Vyžaduje to, aby po takovém využití byla poptávka. Aby to opravdu, jak sám říkáte, neskončilo jen u toho textu a hotové mp3ky. Na tom žádná kreativita není. To je nuda.