Mateusz Kłusak: Spoko - moja ciotka ma prawie 85 lat i jest z internetem za pan brat. Teraz wiele osób w wieku ok.90 lat to ludzie, których mijasz na ulicy, niekoniecznie wspierających się na laseczce czy balkoniku. Natomiast ja za lat 50 będą już dawno po użyźnieniu sobą gleby - szkoda, że nie tej leśnej. :)
Mam nadzieję, że pokolenie naszych wnuków będzie mogło cieszyć się tym lasem, dzięki Polskim Leśnikom! Robicie wspaniałą robotę Panie i Panowie, Wielkie Dzięki!!!!
Obserwowałam w zeszłym roku, jak na działce wysiewają się (a może to ptaki przenoszą nasiona?) dęby i to całkiem sporo :) jawory też są piękne, jeden wrósł już prawie w jedno z moich okien w mieszkaniu :) fajnie, że są takie filmy i super, że lasy się odradzają! Łapka w górę, za brodę oczywiście też! :)
las wróci... będziemy na niego czekać i wspierać go... podczas pamiętnej nocy, byłem w Sokolu-Kuźnicy... nawałnica była potworna, lecz to co ukazało się świtem było przerażające, a pobliskie doniesienia, jeszcze bardziej... w nadzym leśn. Różanna - Zbyszko nie miał tyle zmartwień ile Wy... trzymam kciuki... i daję wielkie ❤, jako miłośnik lokalnych habitatów...:)))
Dzięki. Trzeba sobie jakoś rekompensować brak włosów na głowie. ;)
5 лет назад
@@michawojcieszkiewicz6850 a mam pytanie, bo jestem na wyprawie rowerowej i będę w okolicy. Można wpaść do nadleśnictwa, zająć kilka minut i uścisnąć dłoń? :) byłem już w Spychowie i zaraz jade do Kościerzyny :D
Na codzień widzę jak dużo już zrobiono w lasach po nawałnicy. Posadzono już wiele drzew, wyremontowano drogi leśne, a nawet gminne i powiatowe. Za kilka lat będzie już piękny młody las, taki jak obecnie w Trzebcinach. Tylko mój świerk koło domu usycha od nawałnicy.
Witam.Zal patrzec gdy sie czlowik do lasu wybirze a tam ciezko przejsc bo oczwyscie czeremcha. Wycinaja ja na wysokosci o,5m a odrasta kilka kroc wiecej. Do stanow niewolno przewiezdz ani nasionka obcego a u nas....?
Trafiłem na ten film przypadkiem i wiecie co... Zostanę 🙂 Kanał subskrybuję od zaraz. Fakt, jestem motocyklistą i zdaję sobie sprawę, że emituję do atmosfery coś bardzo nieprzyjemnego dla Matki Natury. Jednak zależy mi na dobru Ziemi...
Nie daj się zwariować z tym emitowaniem czegoś nieprzyjemnego. Jeżdżąc motocyklem i tak jest emitujemy mniej niż samochodem stojącym w korkach. Skąd te kompleksy?
Drzewo biocenotyczne (za wikipedią) - wadliwe drzewa pozostawiane w lasach gospodarczych w celu zwiększenia różnorodności biologicznej. Drzewa biocenotyczne mogą być żywe lub martwe. Drzewami biocenotycznymi są drzewa z widoczną miejscową próchnicą, drzewo dziuplaste, z gniazdem ptasim o średnicy ponad 25 cm, drzewa w których ponad 1/3 korony jest martwe, drzewa na których występują huby lub rośliny, zwierzęta lub grzyby chronione. Drzewami biocenotycznymi są także drzewa o nietypowym pokroju lub z nietypowymi formami morfologicznymi (zdeformowane szyszki, narośle). Do drzew biocenotycznych zalicza się też drzewa będące pamiątkami kultury leśnej (okazy egzotyczne, pola doświadczalne założone przed 1945, szpalery itp). Drzewami biocenotycznymi są też "przestoje" czyli drzewa pozostawione na następną kolej rębu. Jako drzewa biocenotyczne traktuje się też gatunki rodzime poprawiające bazę żerową zwierzyny, nektarodajne, urozmaicające krajobraz, (jabłoń, grusza, czereśnia, śliwa ałycza i inne).
Może już się pytałem. Chodzi o krzew (chyba) w lesie. Wysokość 0.5-1m. I ma coś na wzór owoców kasztana z miasta. Wielkością podobne, tylko mniej kolców. Raz widziałem w lesie z 8 lat temu. Niestety zdjęcia przepadły, nie znalazłem ponownie tego. Wiadomo co to może być?
w moim regionie podobne efekty do nawałnicy sprzed 2 lat dają tartaki na całych hektarach lasów nie ma , do lasu nie wejdziesz bo wszędzie tablice ścinka i zrywka drewna , dodatkowo wjedzaja tak ciężkim spzretem że na ruskim poligonie koleiny , doły są mniejsze . wylesiona wielkpolska południowa pozdrawia
Na szczęście na większości powierzchni poklęskowych połamane drzewa zostały już uprzątnięte. Co do sprzętu, to Ci powiem, że w zależności od tego jakie są warunki terenowe trzeba używać odpowiedniego sprzętu. W miejsca grząskie i wilgotne nie każdy sprzęt wjedzie. Koleiny, o których mówisz z czasem znikną. Jeśli są na drodze to ZUL powinien je wyrównać, żeby doprowadzić drogę do stanu sprzed rozpoczęcia pracy. Wiele razy widziałam takie koleiny, które podczas prac wydawały się ogromne, a po roku były praktycznie niewidoczne.
Wszędzie ta czeremcha. Dziwię się że leśnicy nie podejmują z nią walki. Ciekawy sposób sadzenia dębów, chyba to dość nowy pomysł bo niestety zdecydowana większość naszych lasów wygląda jak kukurydziana uprawa sosnowego drewna.
Chciałem zapytać dlaczego ekolodzy chodząc po lesie w Bieszczadach niszczą uprawy gdzie jest wstęp surowo wzbroniony a straż leśna nie reaguje? Czy ekolodzy to święte krowy?
rysi przybyło. serio, bo są wykroty - a ryś wymaga wykrotów do rozrodu. no ale tego pan "cool" leśniczy ci nie powie, że w jego ponoć tak "fajnym" lesie gospodarczym nie było na tyle wykrotów aby rysie mogły bytować w Borach Tucholskich. Dopiero musiała przyjść nawałnica aby rysiom przywrócić naturalne siedliska. A już mrowie pilnych "pomagaczy naturze" uzbrojonych w harwestery i maszyny karczujące pilnie pracuje nad tym aby broń boże nie pozostało za dużo nieuprzątniętych wykrotów. bo z wykrotów (i obecności rysi) LP nie mają hajsu... chyba już rozumiesz o co tu chodzi - w lasach i w tych niby "cool" filmikach ocieplających wizerunek firmy?
Czeremcha amerykańska to niezłe ziółko - potrafi wrosnąć gałązką w ziemię, z tej gałązki wypuścić korzenie i wyrosnąć jako nowy krzew. Na początku lat '90 XX w. sadzono to masowo, a potem już samo poszło. Taki to inwazyjny gatunek.
Mój leśniczy na odnowieniach, zamiast wycinać Czeremchę co powodowało jeszcze większe odrosty to po prostu ją podwiązywał dopuszczając w ten sposób światło do gleby.
zz bb , i dobrze robił. Czeremcha to nie tylko taki sobie krzak, to z kwiatów czeremch produkuje się leki ziołowe, wystarczy tylko pomyśleć zamiast utyskiwać. Pozdrawiam.
@@michawojcieszkiewicz6850 Dziekujemy za super wiedzę i piękne filmy . Dzięki za ciężką pracę dla ludzi i zwierząt środowiska naturalnego . Życzymy zdrowia i wytrwałości Pozdrawiamy serdecznie całą ekipę 👍 Brawo Pozdrawiamy z CHICAGO 🇵🇱💖🇵🇱💖👍🇵🇱
Często przejeżdżam przez gminę Linia i widzę tereny Lasów Państwowych niby uprzątnięte. Niby. Po pozysku drewna, pozostało masę, ale to naprawdę, masę suszu, karp i nieuprzątniętych resztek koron. Zalega to i może już jest mniej widoczne, bo powoli zieleń zarasta to pobojowisko, bo ciężko mi inaczej te rejony określić. Jedyna lipa, ponad 100-letnia, która stała w leśnictwie Niwepoczołowice, jak się podczas nawałnicy przewróciła tak leży. Owszem, zazieleniła się, ale leży! Pozostawiona jako jedna z nielicznych. Brzozy i sosna pozyskane, a ona porzucona. Jak wielu rzeźbiarzy by marzyło o takich kawałkach jej pnia o obwodzie ponad 2 m. A rosnąć już nie będzie! Cieszę się widząc nowe nasadzenia, jeszcze bardziej - nietknięty nawałnicą las! Ale teren pozostawiony samopas po pracy ciężkich leśnych maszyn - to nie jest pociecha dla oczu... Mam nadzieję, że i dla tych terenów słońce zaświeci!
Tymoteusz w lesie też zostają gałęzie i karpina - to ma na celu powolne dostarczanie substancji mineralnych do gleby kiedy te pozostałości się rozkładają. Wiadomo, że większe "kawałki" rozkładają się dłużej. Co do lipy to trudno się nam tutaj wypowiadać, bo nie znamy sytuacji. Podejrzewam jednak, że mogła być ona pomnikiem przyrody - w takim przypadku musimy zostawić drzewo pomnikowe (całe) do naturalnego rozkładu.
@@domi17ist odnośnie lipy, to muszę ją obejrzeć. Całkiem możliwe, że jest/była pomnikiem przyrody. Jej obwód czyli wiek sugeruje to. Natomiast odnośnie suszu, to po ostatnich regulacjach prawnych w tym temacie to jest go kilkakrotnie więcej, niż było. A co za tym idzie, masy drewna do palenia się przy pożarach lasów odpowiednio więcej. Ugasić je też trudniej i szybciej osiągają temperatury wytwarzające takie prądy wstępujące powietrza, że podrywają całe kawałki palących się materiałów i zrzucają po okolicy wzniecając nowe ogniska. I to nie jest dobra sytuacja. Z wszystkim powinien być umiar. Zresztą o tym też wiecie. Pozdrawiam czekając na kolejne odcinki EL - Tymoteusz.
5:08 widziałem te placówki pod Jakubowem tam gdzie duda "sadził" las. Badyle wysokości 15 cm. w małych prostokątach. Rosnąć to nie chce bo sucho. Zwierzęta przychodzą i mogą to zeżreć. Czy coś z tego będzie?
Kurcze, przed nawałnicą jak jechalismy z żoną z Chojnic do Mylofu to orientowaliśmy sie po drzewach, tu skręcic, tam, tu stanąc...a teraz ..ech...zajedzcie do Mylofu, dobrą rybke z frytkami i nie tylko knajpka serwuje na zaporze.Mam nadzieję , ze jeszcze za mojego zycia chociaz solidne brzóski wyrosną:)
Byłby piękny naturalny las z ogromną ilością biomasy. Gradacje różnych gatunków w cyklach ok 8 - 12 letnich, stopniowo zmierzające do homeostazy i wykształcenia zbiorowiska zgodnego z siedliskiem. Oczywiście to by trwało ale już po kilkunastu latach byłbyś oszołomiony bogactwem takiego młodnika w porównaniu z młodnikiem z nasadzenia odtworzeniowego. Ponoć LP pozostawiły kilka poletek po nawałnicy z 2017 bez ruszania czegokolwiek ale ostatnio był komunikat że przyciągały zbyt dużą uwagę i że ponoć nagle niebezpieczne więc... zamknęli możliwość zwiedzania. Aż tak boją się pokazać siłę w pełni naturalnego odnowienia bez żadnej ingerencji, demolki harwesterami, wywózki drewna z połamanych drzew?
Mam takie pytanie. Jak pomóc w sadzeniu drzew? Czy trzeba zgłosić się do nadleśnictwa czy gdzieś indziej? Może na tym kanale jest o tym film, ale jest ich tyle że ciężko będzie szybko znaleźć 😉
Zbliża się jesień i w wielu miejscach będzie sadzony las. Obserwuj profile facebookowe nadleśnictw. Na pewno będą tam informacje na temat takich akcji.
@@domi17ist Dzięki za info. Muszę wygospodarować trochę czasu i dokładnie przejrzeć strony. Kto wie, może jak rzucę hasło na forum to przyłączą się inni użytkownicy motocykli 🙂
Nie jestem pewien. Ale czy efekt nie był by lepszy gdyby zostawić wszystko naturze, bez ingerencji służb leśnych. No poza efektem finansowym dla tzw. pomagaczom.
Wszystko zależy od tego o jaki efekt nam chodzi. Gdybyśmy zostawili te lasy naturze to na pewno wyrósł by tam las. Chociaż pewnie nie taki jaki sobie wyobrażamy. To są lasy gospodarcze i jeśli chcemy korzystać z drewna to takie lasy są nam potrzebne.
@@michawojcieszkiewicz6850 zwlaszcza ze duzo ludzi mysli ze lasy pieniadze chyba od bursuka maja . :) tak damo komentatze ze lasy zarobily na tej klesce . Bardziej durnych chyba nie widzialem . Pomijajac fakt ze te drzrwa czy w sumie drewjo sa guzik warte bo tsrtaki powykrecamych nie kupia wiec co najwyzej na przemiał na plyty sie nadaja lub opal , wiec cena jest niska . To jeszcze koszty usunięcia, sciagniecia lesnikow z calej polski , sprzetu typu harvester i nawet z po za polski, sadzonki i wiele innych powoduja ze dinansowo lasy państwowe po tylki dostaly a nie zarobily. Niestety wiedza tzw mieszczuchow z wieliich miast na temat lasow wynika z przeczytania jakis durnych artykulow lub ksiazek xD a w dzisiejszych czasach mozna byc kretynem i wydac ksiazke z pseudo wiedza
Panie Michale, takie pytanie :) Czy usunięcie tylu drzew z tego terenu po tym jak całe życie pobierały minerały z ziemi nie wyjałowi terenu? Czy leśnicy jakoś nawożą tereny leśne, albo może to zupełnie nie jest wymagane i drzewa sobie spokojnie poradzą? :) Pozdrawiam i dzięki za odcinek!
Nie nawozimy lasu. Część drewna, głównie drobniejszych drzew i części wierzchołkowe tych większych, zostają i są rozdrabniane. Dzięki temu ziemia naturalnie się nawozi i wzbogaca. Tam gdzie to możliwe zostawiamy też karpinę, która także pozostanie do naturalnego rozpadu będąc siedliskiem wielu organizmów.
Tam gdzie powierzchnie są już uprzątnięte i nie ma drzewa niebezpiecznych to teoretycznie można wchodzić. Najlepiej sprawdzić to na stronie konkretnego nadleśnictwa.
To nieprawda że nie było tak dużego kataklizmu. W 1992 roku pożar w nadleśnictwie rudy raciborskie spłonęło około 500 ha. Dwóch strażaków zginęło. Dzisiaj po prawie 30 latach las pięknie odnowiony, gdzie nie gdzie widać stare wiekowe dęby, które jakimś cudem ocalaly
@@Elix110 Raczej logiczne że roślina będąca typową dla Ameryki i z nią w nazwie pochodzi z Ameryki. Bardziej chodziło mi czy to samosiejka czy celowo posadzono jako tymczasową "zapchajdziure". Gdzieś czytałem, że na pożarzyskach samorzutnie zaczynają rosnąć brzozy jako pierwsze, a dopiero po około 50 latach Las zaczyna się mieszać iglastymi i resztą drzew liściastych typowych dla terenu na którym nastąpił taki kataklizm. Stąd moje pytanie o czeremche.
nie stosujemy nawożenia podczas sadzenia. Jedynie na szkółkach leśnych, gdzie hodujemy sadzonki, trzeba na bieżąco uzupełniać składniki mineralne poprzez nawożenie.
Dzięki takim filmom można się dowiedzieć, czym zajmuje się ten gigantyczny aparat Lasów Państwowych. Byle było naprawdę tak, jak pan Michał opowiada...No i szacun za dostrzeżenie wysiłku wolontariuszy!
i pomyśleć że są ludzie (chyba większość się domyśli o kogo chodzi), którzy próbują wykreować wizerunek Leśników (celowo i z szacunkiem z dużej litery) jako nieudaczników, ignorantów i tak w ogóle głównych wrogów lasu. Nie dawajmy się zwodzić tym "specjalistom" od przykuwania się do drzew.
weż skończ. od kiedy istnieje piła i siekiera i zawód leśnika, są to wrogowie lasów naturalnych. każde dziecko o tym wie i nie ważne ile byście kłamali i tak sprawa jest oczywista pijak jest wrogiem pełnej flaszki łakomczuch wrogiem pełnej lodówki a erotoman wrogiem dziewictwa. Wystarczy jeden spacer po lesie naturalnym - w dowolnym rezerwacie przyrody lub parku narodowym żeby zrozumieć naocznie i nausznie różnicę między lasem naturalnym lub bardzo zbliżonym do naturalnego a tą sieczko-plantacją, która rozpościera się na większości obszarów zarządzanych przez LP. No chyba że ktoś jest 1. ślepy 2. głuchy 3. po technikum leśnym i już zaśliniony na kasę z wyrębów. PS. Owszem zostało może z kilka procent ideowych leśników ale co z tego skoro nadleśnictwo im przywali taki PUL że albo będą cięli starodrzew albo won z firmy.
Było dużo pracy przy tym, i przy sprzątaniu, i przy odnawianie, ale przez ekologów i tak zawsze będziemy tymi "złymi" którzy tylko wycinaja i niszczą...
To szło chyba tak: Szanuj las, bo nie wiadomo kiedy znów będzie trzeba robić w nim partyzantkę. Chociaż w czasach dronów z czujnikami podczerwieni to może być średnio...
Za ciężką pracę w lesie i film daję łapki w górę 👍👍 dwie, a za zapyziałà nie golonà Twarz 10 👎🏻👎🏻👎🏻👎🏻👎🏻👎🏻👎🏻👎🏻👎🏻👎🏻łapek w dół, niecierpię nie golonych facetów.
Nie byłbym tak pewny że kiedyś będzie tam rósł zdrowy dorosły las, bo wystarczy kilka lat suszy, aby jedyne co tam przetrwało to trawa, a lasy zamieniły się najpierw w pożarzyska, a później w stepy. Przyszłość firmy LP widzę w czarnych barwach, ale '+' za zauważenie natury i oddaniu jej części terenu. Btw, gdybyście nie sadzili uprawa tak gęsto, i młode drzewka miałyby większą masę a niższy wzrost nie byłoby tak gigantycznej klęski.
2000ha zniszczeń, 800ha z powrotem będzie zalesione. Pytanie brzmi: co się stanie z powierzchnią 1200ha jeśli nie zostanie ona zalesiona...? Ładnie przemilczany fakt w tym filmie, w komentarzach też nikt się nie dopytuje... Domyślam się że skoro to już nie będzie las to skarb państwa to sprzeda ( o ile już nie zostało to sprzedane). A może ten ogromny teren pójdzie na poczet restytucji mienia. Ktoś się tu nieźle wzbogaci.
Tereny, które były lasem, muszą zostać odnawiane. Nie wszędzie, tam gdzie wystąpiły szkody, trzeba sadzić las. Jest tam na tyle dużo drzew, że nie trzeba tego robić, lub jest już młode pokolenie lasu. Na niewielkich powierzchniach las sam się odnowi. Co do sprzedaży gruntów leśnych to nikomu nawet przez myśl to nie przejdzie. Pewnie dlatego nikt o tym nawet przez chwilę o tym nie pomyślał.
@@Lugia007PLn tylko że drewno pozyskane po tornadzie maja najnizsza mozliwa klasyfikację , tartaki tego nie kubia , do konstrukcji budynków tez sie nie nadaja , co najwyżej na przemielenie na europalety czy płyty sklejkowe . Dodając do tego koszty usuniecia balaganu , przygotowania pod nowe sadzonki , same sadzonki i pilnowanie by obce gatunki inwazyjne nie zarosły tego . WIęcv zajebistcie sa na plusie ale tak to jest jak miastowy do internetu się dorwie i mysli że na wszystkim się zna :P
@@1991motoboy siedzę w tym to to wiem. Meble mdf, panele, tektura itp. Sprawdź sobie kiedyś na stronach rządowych jak prosperuja lasy. Dostaną dofinansowanie i są już na plusie znów. A ludziom się zabrania wchodzić do nich. Zgodnie z prawem jest zakaz wstępu.
Lasy Państwowe , w żaden sposób nie popieram , zmienione prawo sprzedaży lasu prywatnego gdzie Lasy Państwowe są pierwsze w zakupie od potencjalnego nabywcy
@@michawojcieszkiewicz6850 a ja się spotkałam, sprzedawałam las za cenę 45 tyś zł , miałam klienta , ale konieczne była prawnie wysłanie informacji do lasów państwowych czy są zainteresowani zakupem , przez notariusza . I tak byli , za cenę 20 tyś zł , koniec końców , nikomu nie sprzedałem przez ten wymysl prawny
Las mi podoba sie , a broda Michała nie . Mimo to subskrybuję kanał. Michał i jego koleżka niech lepiej założą swój własny kanał na którym będą chwalili się krzakami na brodzie a nie wygadują głupoty na poważnym kanale przyrodniczym, żenada
o jakich fachowcach mówisz..czlowieku...wchodzi lesnik.. i gajowy.. tnie sie wszystko co cenne. dąb, jesion, wiaz, grab, brzoze..i co sie sadzi >? po horyzont- sosne...
@@zdobysawczarnowski5143 koszmary są niczym wobec mentalnosci polskiego lesnika..bliziutko mam chroniony kawalek puszczy kozienickiej... nie wolno tam niczego poza oddychaniem i patrzeniem..pracuja pily..rznie sie smukle zdrowe sosny..na pytanie dlaczego ..lesnik odpowiada..usuwamy przewrocone drzewa i zagrazajace przewróceniem..na moją uwagę, ze drzewo nie wyglada na zagrazajace, przewrócone ani nawet na chore..lesnik odpowiada z blyskiem w oku.. wypierdalay..najlepiej widac stan polskiego lasu zima , lecac nad Polską.... lasy pociete wytrzebione w doskonale, kwadraty i prostokaty golizny..
Super. Zrobcie jeszcze jeden update za jakies 50-70 lat, zebysmy mogli zobaczyc jak to wszystko ladnie wyroslo. :-)
Za 50 to będę mieć 83 lata to już chyba nie będę internetu oglądać
Mateusz Kłusak: Spoko - moja ciotka ma prawie 85 lat i jest z internetem za pan brat. Teraz wiele osób w wieku ok.90 lat to ludzie, których mijasz na ulicy, niekoniecznie wspierających się na laseczce czy balkoniku. Natomiast ja za lat 50 będą już dawno po użyźnieniu sobą gleby - szkoda, że nie tej leśnej. :)
Za tyle lat już będzie wycięty XD
@@mateuszkusak8140 za 50 lat,,,nie bedzie stac cie na intrernet,,niestety,,
@@waldikowalski9821 dlaczego?
Pozdrawiam Lesnikow a Zamrzenicy , tez lesnik Tl Tuchola 70 4a Canada Zbigniew najlepszego zycze dzieki
Bardzo merytorycznie opowiedziany temat, robicie robotę!
Serce rośnie i człek się cały raduję widząc jak pięknie odrasta las,szkoda tylko,że nie w tempie w jakim wichura go niszczyła.
Mam nadzieję, że pokolenie naszych wnuków będzie mogło cieszyć się tym lasem, dzięki Polskim Leśnikom! Robicie wspaniałą robotę Panie i Panowie, Wielkie Dzięki!!!!
Dziękuję za miłe słowa w imieniu wszystkich leśników. :)
Obserwowałam w zeszłym roku, jak na działce wysiewają się (a może to ptaki przenoszą nasiona?) dęby i to całkiem sporo :) jawory też są piękne, jeden wrósł już prawie w jedno z moich okien w mieszkaniu :) fajnie, że są takie filmy i super, że lasy się odradzają!
Łapka w górę, za brodę oczywiście też! :)
Ptaki przenoszą nasiona :D
U mnie wiewiórki pochowały żołędzie w doniczkach i mam doniczkowe sadzonki dębu.
My też dziękujęmy 👍👍🌲🌲
Super! Dzięki za odcinek! :)
las wróci... będziemy na niego czekać i wspierać go... podczas pamiętnej nocy, byłem w Sokolu-Kuźnicy... nawałnica była potworna, lecz to co ukazało się świtem było przerażające, a pobliskie doniesienia, jeszcze bardziej... w nadzym leśn. Różanna - Zbyszko nie miał tyle zmartwień ile Wy... trzymam kciuki... i daję wielkie ❤, jako miłośnik lokalnych habitatów...:)))
I tak nic nie przebije serii o bushcrafcie, CHCEMY WIĘCEJ !!!!
Jestem pewny, że będzie. ;)
Jak zawsze super filmik.
Wielkie dzięki!
Tak szczerze to nie poznałem człowieka jak zobaczyłem, ale głos się nie zmienił więc skojarzyłem ostatecznie :D jak zawsze super materiał :)
Dzięki. Trzeba sobie jakoś rekompensować brak włosów na głowie. ;)
@@michawojcieszkiewicz6850 a mam pytanie, bo jestem na wyprawie rowerowej i będę w okolicy. Można wpaść do nadleśnictwa, zająć kilka minut i uścisnąć dłoń? :) byłem już w Spychowie i zaraz jade do Kościerzyny :D
Dzięki.Z wiadomości takich rzeczy się nie dowiemy.
Pozdrawiam
brawo Michał . super odcinek . pozdrawiam
Wielkie dzięki!
Super odcinek bardzo ciekawy i informacyjny po prostu super kanał
Dzięki!
Fajne są te leśne filmy.
Dzięki. Zapraszamy regularnie.
Siema Panie prezesie Michale.😆 Dawno cię nie było, dzięki za film 🌴👍 Pozdro z mojego ogrodu egzotycznego w Polsce 🏝️🌴🌴
Na codzień widzę jak dużo już zrobiono w lasach po nawałnicy. Posadzono już wiele drzew, wyremontowano drogi leśne, a nawet gminne i powiatowe. Za kilka lat będzie już piękny młody las, taki jak obecnie w Trzebcinach. Tylko mój świerk koło domu usycha od nawałnicy.
Broda w porządku.
Łapka w górę :-)
Witam.Zal patrzec gdy sie czlowik do lasu wybirze a tam ciezko przejsc bo oczwyscie czeremcha. Wycinaja ja na wysokosci o,5m a odrasta kilka kroc wiecej. Do stanow niewolno przewiezdz ani nasionka obcego a u nas....?
Trafiłem na ten film przypadkiem i wiecie co... Zostanę 🙂 Kanał subskrybuję od zaraz. Fakt, jestem motocyklistą i zdaję sobie sprawę, że emituję do atmosfery coś bardzo nieprzyjemnego dla Matki Natury. Jednak zależy mi na dobru Ziemi...
Nie daj się zwariować z tym emitowaniem czegoś nieprzyjemnego. Jeżdżąc motocyklem i tak jest emitujemy mniej niż samochodem stojącym w korkach. Skąd te kompleksy?
Drzewo biocenotyczne (za wikipedią) - wadliwe drzewa pozostawiane w lasach gospodarczych w celu zwiększenia różnorodności biologicznej. Drzewa biocenotyczne mogą być żywe lub martwe. Drzewami biocenotycznymi są drzewa z widoczną miejscową próchnicą, drzewo dziuplaste, z gniazdem ptasim o średnicy ponad 25 cm, drzewa w których ponad 1/3 korony jest martwe, drzewa na których występują huby lub rośliny, zwierzęta lub grzyby chronione. Drzewami biocenotycznymi są także drzewa o nietypowym pokroju lub z nietypowymi formami morfologicznymi (zdeformowane szyszki, narośle). Do drzew biocenotycznych zalicza się też drzewa będące pamiątkami kultury leśnej (okazy egzotyczne, pola doświadczalne założone przed 1945, szpalery itp). Drzewami biocenotycznymi są też "przestoje" czyli drzewa pozostawione na następną kolej rębu. Jako drzewa biocenotyczne traktuje się też gatunki rodzime poprawiające bazę żerową zwierzyny, nektarodajne, urozmaicające krajobraz, (jabłoń, grusza, czereśnia, śliwa ałycza i inne).
Jak zawsze, super odcinek. Nurtuje mnie taka sprawa, dlaczego nie ma lasów wierzbowych i dlaczego w lasach nie występują wierzby?
Wydaje mi się, że dlatego iż wierzba potrzebuje bardzo mokrej gleby, dlatego występuje najczęściej przy zbiornikach wodnych.
@@cider999oraz drewno wierzby jest gospodarczo bezużyteczne
Poleciał subek dla brody Michała
Dzięki! ;)
Może już się pytałem. Chodzi o krzew (chyba) w lesie. Wysokość 0.5-1m. I ma coś na wzór owoców kasztana z miasta. Wielkością podobne, tylko mniej kolców. Raz widziałem w lesie z 8 lat temu. Niestety zdjęcia przepadły, nie znalazłem ponownie tego. Wiadomo co to może być?
Nic takiego naturalnie nie występuje w polskich lasach. Opisz jakie ta roślina miała liście.
@@WyjadaczPorzeczek Na pewno owalne, Coś jak grab lub oczar. Kolor zielony, długość 5-6cm.
@@marcinp4769 bym powiedział że buk ma nasiona zbliżone do kasztanów, póki ich nie otworzysz, ale są raczej mniejsze.
w moim regionie podobne efekty do nawałnicy sprzed 2 lat dają tartaki na całych hektarach lasów nie ma , do lasu nie wejdziesz bo wszędzie tablice ścinka i zrywka drewna , dodatkowo wjedzaja tak ciężkim spzretem że na ruskim poligonie koleiny , doły są mniejsze . wylesiona wielkpolska południowa pozdrawia
Na szczęście na większości powierzchni poklęskowych połamane drzewa zostały już uprzątnięte.
Co do sprzętu, to Ci powiem, że w zależności od tego jakie są warunki terenowe trzeba używać odpowiedniego sprzętu. W miejsca grząskie i wilgotne nie każdy sprzęt wjedzie. Koleiny, o których mówisz z czasem znikną. Jeśli są na drodze to ZUL powinien je wyrównać, żeby doprowadzić drogę do stanu sprzed rozpoczęcia pracy.
Wiele razy widziałam takie koleiny, które podczas prac wydawały się ogromne, a po roku były praktycznie niewidoczne.
Wroc pan do Polski
No to szacun
Wszędzie ta czeremcha. Dziwię się że leśnicy nie podejmują z nią walki. Ciekawy sposób sadzenia dębów, chyba to dość nowy pomysł bo niestety zdecydowana większość naszych lasów wygląda jak kukurydziana uprawa sosnowego drewna.
Walkę podejmują, ale szanse na wygraną są małe. ;)
Te placówki to nic nowego. Były stosowane już dawno temu.
Spoko filmik. Ciężka praca przed lesnikami. Ps co to za broda Michale ???pozdro
Chciałem zapytać dlaczego ekolodzy chodząc po lesie w Bieszczadach niszczą uprawy gdzie jest wstęp surowo wzbroniony a straż leśna nie reaguje? Czy ekolodzy to święte krowy?
To nie są ekolodzy to są terroryści do wyciągania kasy.
Dokładnie, ekoterroryści, których można "kupić" za odpowiednią kwotę. Dla nich to tylko biznes pod przykrywką szczytnych celów.
Mówicie tylko od drzewostanie.
Mnie interesuje jak tą katastrofę odczuła fauna.
Co z siedliskami? Jakich gatunków ubyło, a jakich przybyło?
Myślę, że to ciekawy temat na osobny odcinek.
to ja Ci odpowiem.O dziwo chwilę przed katastrofą zwierzaki wyszły na otwarty teren, jakby wiedziały co za chwilę się stanie......Niesamowite
rysi przybyło. serio, bo są wykroty - a ryś wymaga wykrotów do rozrodu. no ale tego pan "cool" leśniczy ci nie powie, że w jego ponoć tak "fajnym" lesie gospodarczym nie było na tyle wykrotów aby rysie mogły bytować w Borach Tucholskich. Dopiero musiała przyjść nawałnica aby rysiom przywrócić naturalne siedliska. A już mrowie pilnych "pomagaczy naturze" uzbrojonych w harwestery i maszyny karczujące pilnie pracuje nad tym aby broń boże nie pozostało za dużo nieuprzątniętych wykrotów. bo z wykrotów (i obecności rysi) LP nie mają hajsu... chyba już rozumiesz o co tu chodzi - w lasach i w tych niby "cool" filmikach ocieplających wizerunek firmy?
Witam mocno
Czeremcha amerykańska to niezłe ziółko - potrafi wrosnąć gałązką w ziemię, z tej gałązki wypuścić korzenie i wyrosnąć jako nowy krzew. Na początku lat '90 XX w. sadzono to masowo, a potem już samo poszło. Taki to inwazyjny gatunek.
Mój leśniczy na odnowieniach, zamiast wycinać Czeremchę co powodowało jeszcze większe odrosty to po prostu ją podwiązywał dopuszczając w ten sposób światło do gleby.
zz bb , i dobrze robił. Czeremcha to nie tylko taki sobie krzak, to z kwiatów czeremch produkuje się leki ziołowe, wystarczy tylko pomyśleć zamiast utyskiwać. Pozdrawiam.
Pozdrowienia z południa Polski dla Seby Nowaka.
4:10 będzie jakaś premia mam nadzieję za tę wazelinę :P
a jak susza wplynela na sadzonki?
Susza i przymrozki wczesne zrobiły swoje, ale jesteśmy dobrej myśli.
O kurczę... tak dobry materiał i taki..... taki odmieniec na końcu. Przykro patrzeć.
Że ja? :)
Dziękujemy serdecznie za super filmy Życzymy dużo zdrowia i wytrwałości Pozdrawiamy serdecznie z CHICAGO 👍🇵🇱💖🇵🇱💖🇵🇱
Pozdrawiam!
@@michawojcieszkiewicz6850 Dziekujemy za super wiedzę i piękne filmy . Dzięki za ciężką pracę dla ludzi i zwierząt środowiska naturalnego . Życzymy zdrowia i wytrwałości Pozdrawiamy serdecznie całą ekipę 👍 Brawo Pozdrawiamy z CHICAGO 🇵🇱💖🇵🇱💖👍🇵🇱
Często przejeżdżam przez gminę Linia i widzę tereny Lasów Państwowych niby uprzątnięte. Niby. Po pozysku drewna, pozostało masę, ale to naprawdę, masę suszu, karp i nieuprzątniętych resztek koron. Zalega to i może już jest mniej widoczne, bo powoli zieleń zarasta to pobojowisko, bo ciężko mi inaczej te rejony określić. Jedyna lipa, ponad 100-letnia, która stała w leśnictwie Niwepoczołowice, jak się podczas nawałnicy przewróciła tak leży. Owszem, zazieleniła się, ale leży! Pozostawiona jako jedna z nielicznych. Brzozy i sosna pozyskane, a ona porzucona. Jak wielu rzeźbiarzy by marzyło o takich kawałkach jej pnia o obwodzie ponad 2 m. A rosnąć już nie będzie! Cieszę się widząc nowe nasadzenia, jeszcze bardziej - nietknięty nawałnicą las! Ale teren pozostawiony samopas po pracy ciężkich leśnych maszyn - to nie jest pociecha dla oczu... Mam nadzieję, że i dla tych terenów słońce zaświeci!
Tymoteusz w lesie też zostają gałęzie i karpina - to ma na celu powolne dostarczanie substancji mineralnych do gleby kiedy te pozostałości się rozkładają. Wiadomo, że większe "kawałki" rozkładają się dłużej.
Co do lipy to trudno się nam tutaj wypowiadać, bo nie znamy sytuacji. Podejrzewam jednak, że mogła być ona pomnikiem przyrody - w takim przypadku musimy zostawić drzewo pomnikowe (całe) do naturalnego rozkładu.
@@domi17ist odnośnie lipy, to muszę ją obejrzeć. Całkiem możliwe, że jest/była pomnikiem przyrody. Jej obwód czyli wiek sugeruje to. Natomiast odnośnie suszu, to po ostatnich regulacjach prawnych w tym temacie to jest go kilkakrotnie więcej, niż było. A co za tym idzie, masy drewna do palenia się przy pożarach lasów odpowiednio więcej. Ugasić je też trudniej i szybciej osiągają temperatury wytwarzające takie prądy wstępujące powietrza, że podrywają całe kawałki palących się materiałów i zrzucają po okolicy wzniecając nowe ogniska. I to nie jest dobra sytuacja. Z wszystkim powinien być umiar. Zresztą o tym też wiecie. Pozdrawiam czekając na kolejne odcinki EL - Tymoteusz.
5:08 widziałem te placówki pod Jakubowem tam gdzie duda "sadził" las. Badyle wysokości 15 cm. w małych prostokątach. Rosnąć to nie chce bo sucho. Zwierzęta przychodzą i mogą to zeżreć. Czy coś z tego będzie?
Po to się sadzi 20 sztuk na jednej placówce, żeby zwierzęta mogły jeść, a ostatecznie ma zostać jedno drzewo
Kurde fajne i ciekawe. Pozdro.
Dzięki.
Kurcze, przed nawałnicą jak jechalismy z żoną z Chojnic do Mylofu to orientowaliśmy sie po drzewach, tu skręcic, tam, tu stanąc...a teraz ..ech...zajedzcie do Mylofu, dobrą rybke z frytkami i nie tylko knajpka serwuje na zaporze.Mam nadzieję , ze jeszcze za mojego zycia chociaz solidne brzóski wyrosną:)
nagrajcie jakiś odcinek z nadleśnictwa Szubin
Jest las!👍
Mamy pytanie. Co by było jakbyśmy nic nie zrobili? W sensie, co by było gdybyśmy las lub to co po nim zostało po tej klęsce zostawili samo sobie?
Byłby piękny naturalny las z ogromną ilością biomasy. Gradacje różnych gatunków w cyklach ok 8 - 12 letnich, stopniowo zmierzające do homeostazy i wykształcenia zbiorowiska zgodnego z siedliskiem. Oczywiście to by trwało ale już po kilkunastu latach byłbyś oszołomiony bogactwem takiego młodnika w porównaniu z młodnikiem z nasadzenia odtworzeniowego. Ponoć LP pozostawiły kilka poletek po nawałnicy z 2017 bez ruszania czegokolwiek ale ostatnio był komunikat że przyciągały zbyt dużą uwagę i że ponoć nagle niebezpieczne więc... zamknęli możliwość zwiedzania. Aż tak boją się pokazać siłę w pełni naturalnego odnowienia bez żadnej ingerencji, demolki harwesterami, wywózki drewna z połamanych drzew?
Na kanale Moto crew policja zatrzymała całó ekipę w minucie 4:44 ten policjant to bliżniak zdobka identyczny kto za 👍
Mam takie pytanie. Jak pomóc w sadzeniu drzew? Czy trzeba zgłosić się do nadleśnictwa czy gdzieś indziej? Może na tym kanale jest o tym film, ale jest ich tyle że ciężko będzie szybko znaleźć 😉
Zbliża się jesień i w wielu miejscach będzie sadzony las. Obserwuj profile facebookowe nadleśnictw. Na pewno będą tam informacje na temat takich akcji.
@@michawojcieszkiewicz6850 No a jak nie mam Facebooka, pozostanie mi kontrolować informacje na stronie rodzimego nadleśnictwa.
@@motopasja6753 możesz też zaglądać na stronę Nadleśnictw Lipusz, Bytów, Runowo, Zamrzenica, Rytel....
@@domi17ist Dzięki za info. Muszę wygospodarować trochę czasu i dokładnie przejrzeć strony. Kto wie, może jak rzucę hasło na forum to przyłączą się inni użytkownicy motocykli 🙂
@@motopasja6753
To świetny pomysł, więc życzę powodzenia :)
Nie jestem pewien. Ale czy efekt nie był by lepszy gdyby zostawić wszystko naturze, bez ingerencji służb leśnych. No poza efektem finansowym dla tzw. pomagaczom.
nie , bo jak wszystko zostawisz naturze to to będzie znacznie dłużej trwało :]
Wszystko zależy od tego o jaki efekt nam chodzi. Gdybyśmy zostawili te lasy naturze to na pewno wyrósł by tam las. Chociaż pewnie nie taki jaki sobie wyobrażamy.
To są lasy gospodarcze i jeśli chcemy korzystać z drewna to takie lasy są nam potrzebne.
@@michawojcieszkiewicz6850 zwlaszcza ze duzo ludzi mysli ze lasy pieniadze chyba od bursuka maja . :) tak damo komentatze ze lasy zarobily na tej klesce . Bardziej durnych chyba nie widzialem . Pomijajac fakt ze te drzrwa czy w sumie drewjo sa guzik warte bo tsrtaki powykrecamych nie kupia wiec co najwyzej na przemiał na plyty sie nadaja lub opal , wiec cena jest niska . To jeszcze koszty usunięcia, sciagniecia lesnikow z calej polski , sprzetu typu harvester i nawet z po za polski, sadzonki i wiele innych powoduja ze dinansowo lasy państwowe po tylki dostaly a nie zarobily. Niestety wiedza tzw mieszczuchow z wieliich miast na temat lasow wynika z przeczytania jakis durnych artykulow lub ksiazek xD a w dzisiejszych czasach mozna byc kretynem i wydac ksiazke z pseudo wiedza
No fakt. Prawdziwych lasów jest już bardzo malutko. To co widzimy idąc na grzyby to są raczej uprawy leśne.
@@edwardkulesza2741 nie masz juz lasow pierwotnych, w ktorych czlowiek nihdy nic nie majstrowal ;)
A w jednym miejscu w Nadleśnictwie Rytel wichura obalił duże sosny, a masa dębów i klonów z podszytu takich na 3-4 metry ocalała. I co? Wycięto je.
Panie Michale, takie pytanie :) Czy usunięcie tylu drzew z tego terenu po tym jak całe życie pobierały minerały z ziemi nie wyjałowi terenu? Czy leśnicy jakoś nawożą tereny leśne, albo może to zupełnie nie jest wymagane i drzewa sobie spokojnie poradzą? :) Pozdrawiam i dzięki za odcinek!
Nie nawozimy lasu. Część drewna, głównie drobniejszych drzew i części wierzchołkowe tych większych, zostają i są rozdrabniane. Dzięki temu ziemia naturalnie się nawozi i wzbogaca. Tam gdzie to możliwe zostawiamy też karpinę, która także pozostanie do naturalnego rozpadu będąc siedliskiem wielu organizmów.
Czy broda Michała jest z odnowienia naturalnego?
Pozazdrościł Maciejowi i mi ;)
@@zdobysawczarnowski5143 dokładnie tak jak mówisz. ;)
@@zdobysawczarnowski5143 czekamy jeszcze na brodę u Dominiki! A nie, wróć....
Jak wyglądają kamienne kręgi po przejściu nawałnicy? W Odrach nie ucierpiały a do Leśna już się nie szło dostać.
Wiem, że po katastrofie był zakaz wstępu na te tereny. Czy w tym momencie można już wejśc na te tereny aby podziwiać jak odnawia się las??
Tam gdzie powierzchnie są już uprzątnięte i nie ma drzewa niebezpiecznych to teoretycznie można wchodzić. Najlepiej sprawdzić to na stronie konkretnego nadleśnictwa.
Tylko ta czeremche troche przy hamujcie, ona się przydaje o ptactwo pomaga przy naturalnym odnowieniu
Walczymy, ale to trudna walka. ;)
Sadzilem razem z ekipą buachcraftowcow w nadlesnictwie Lipusz las i w 2018 i 2019 😉. Mam nadzieje ze wszystkie sie przyjeły 😀
Trzeba się będzie wybrać za kilka lat, by sprawdzić osobiście :)
@ na tyle zakochałem się w kaszubskich lasach ze tegoroczne wakacje będę tam spędzał i być może sprawdzę jak rośnie sadzony przez nas las 😉
To nieprawda że nie było tak dużego kataklizmu. W 1992 roku pożar w nadleśnictwie rudy raciborskie spłonęło około 500 ha. Dwóch strażaków zginęło. Dzisiaj po prawie 30 latach las pięknie odnowiony, gdzie nie gdzie widać stare wiekowe dęby, które jakimś cudem ocalaly
był pożar wywołany przez człowieka
Dlaczego u mnie w lesie wycinane sa ładne proste duże drzewa całymi hektarami a zostawiane są małe chude krzywe drzewa
Bo kasa musi się zgadzać...
Ja się pytam setny raz... kto i czym fotografuje z powietrza. Wiem że dji ... Magic czy phantom ?
Phantom
Phantom
Czyli część tej czeremchy urośnie do swoich rozmiarów maksymalnych?
Skąd w ogóle wzięła się ta czeremcha w tym miejscu?
Od amerykanów. Tak jak w latach 80-siątych stonke
@@Elix110 Raczej logiczne że roślina będąca typową dla Ameryki i z nią w nazwie pochodzi z Ameryki.
Bardziej chodziło mi czy to samosiejka czy celowo posadzono jako tymczasową "zapchajdziure".
Gdzieś czytałem, że na pożarzyskach samorzutnie zaczynają rosnąć brzozy jako pierwsze, a dopiero po około 50 latach Las zaczyna się mieszać iglastymi i resztą drzew liściastych typowych dla terenu na którym nastąpił taki kataklizm.
Stąd moje pytanie o czeremche.
@@jakubthomas8947 to jest samosiejka. Kiedys sprowadzona do Polski i nie ma nad nią kontroli. Tak samo jak z barszczem Sosnowskiego
Pozdrowienia dla Marioli ;-)
czy ta wazelina dla dyrekcji była konieczna???
Wazelina zawsze się przyda Dyrekcji. Dyrekcja ją zapewne użyje. Na przykład gdy coś się zakleszczy. Wtedy wazelina jak znalazł.
nawozicie czymś młode nasadzenia szczególnie takie po nawałnicy?
nie stosujemy nawożenia podczas sadzenia.
Jedynie na szkółkach leśnych, gdzie hodujemy sadzonki, trzeba na bieżąco uzupełniać składniki mineralne poprzez nawożenie.
🌵🌵🌵🌵🌵🌵🌵🙂
Żeby tak szybko rósł las jak broda to by było dobrze
Dzięki takim filmom można się dowiedzieć, czym zajmuje się ten gigantyczny aparat Lasów Państwowych. Byle było naprawdę tak, jak pan Michał opowiada...No i szacun za dostrzeżenie wysiłku wolontariuszy!
7:00 - moje oczy
i pomyśleć że są ludzie (chyba większość się domyśli o kogo chodzi), którzy próbują wykreować wizerunek Leśników (celowo i z szacunkiem z dużej litery) jako nieudaczników, ignorantów i tak w ogóle głównych wrogów lasu. Nie dawajmy się zwodzić tym "specjalistom" od przykuwania się do drzew.
weż skończ. od kiedy istnieje piła i siekiera i zawód leśnika, są to wrogowie lasów naturalnych. każde dziecko o tym wie i nie ważne ile byście kłamali i tak sprawa jest oczywista pijak jest wrogiem pełnej flaszki łakomczuch wrogiem pełnej lodówki a erotoman wrogiem dziewictwa. Wystarczy jeden spacer po lesie naturalnym - w dowolnym rezerwacie przyrody lub parku narodowym żeby zrozumieć naocznie i nausznie różnicę między lasem naturalnym lub bardzo zbliżonym do naturalnego a tą sieczko-plantacją, która rozpościera się na większości obszarów zarządzanych przez LP. No chyba że ktoś jest 1. ślepy 2. głuchy 3. po technikum leśnym i już zaśliniony na kasę z wyrębów. PS. Owszem zostało może z kilka procent ideowych leśników ale co z tego skoro nadleśnictwo im przywali taki PUL że albo będą cięli starodrzew albo won z firmy.
Jak ja mam na imię?
O.. Marcin Gortat prowadzi kanał? :P
No patrz. Grałem kiedyś w kosza. ;)
Było dużo pracy przy tym, i przy sprzątaniu, i przy odnawianie, ale przez ekologów i tak zawsze będziemy tymi "złymi" którzy tylko wycinaja i niszczą...
Szanuj las bo jutro moze byc Twojim domem
To szło chyba tak: Szanuj las, bo nie wiadomo kiedy znów będzie trzeba robić w nim partyzantkę.
Chociaż w czasach dronów z czujnikami podczerwieni to może być średnio...
Za to TWOIM motto powinno być: Polska trudna język!
broda kozak ale jeszcze troszkę trzeba nad nią popracować :)
A ty masz brode ? ;)
Za ciężką pracę w lesie i film daję łapki w górę 👍👍 dwie, a za zapyziałà nie golonà Twarz 10 👎🏻👎🏻👎🏻👎🏻👎🏻👎🏻👎🏻👎🏻👎🏻👎🏻łapek w dół, niecierpię nie golonych facetów.
elo leśne świry
Joł!
Grzyby są?
Są
Czyli chwała wam leśnicy
skoro tak bardzo nie chcą ingerować w poczynania przyrody to dlaczego posprzątali miejsce kataklizmu robiąc miejsce dla czeremchy?
"kasa, misiu, kasa"
Nie byłbym tak pewny że kiedyś będzie tam rósł zdrowy dorosły las, bo wystarczy kilka lat suszy, aby jedyne co tam przetrwało to trawa, a lasy zamieniły się najpierw w pożarzyska, a później w stepy. Przyszłość firmy LP widzę w czarnych barwach, ale '+' za zauważenie natury i oddaniu jej części terenu. Btw, gdybyście nie sadzili uprawa tak gęsto, i młode drzewka miałyby większą masę a niższy wzrost nie byłoby tak gigantycznej klęski.
2000ha zniszczeń, 800ha z powrotem będzie zalesione. Pytanie brzmi: co się stanie z powierzchnią 1200ha jeśli nie zostanie ona zalesiona...? Ładnie przemilczany fakt w tym filmie, w komentarzach też nikt się nie dopytuje... Domyślam się że skoro to już nie będzie las to skarb państwa to sprzeda ( o ile już nie zostało to sprzedane). A może ten ogromny teren pójdzie na poczet restytucji mienia. Ktoś się tu nieźle wzbogaci.
Tereny, które były lasem, muszą zostać odnawiane. Nie wszędzie, tam gdzie wystąpiły szkody, trzeba sadzić las. Jest tam na tyle dużo drzew, że nie trzeba tego robić, lub jest już młode pokolenie lasu. Na niewielkich powierzchniach las sam się odnowi.
Co do sprzedaży gruntów leśnych to nikomu nawet przez myśl to nie przejdzie. Pewnie dlatego nikt o tym nawet przez chwilę o tym nie pomyślał.
Głupia sytuacja. Broda spoko, więc niech i lajk poleci, ale żeby nie było - jestem staroświecki, zgodny z naturą, także nohomo!
Nas nie będzie a las będzie..TL Goraj 88-93
Michał jaka broda
Susza nie pomaga w odnowie lasu. W wielkopolsce nasadzenia się nie przyjęły.
Niestety wiele drzew uschło. Miejmy nadzieję, że przyszły rok będzie mokry.
Widać jak zaludniona jest Polska ,tereny niezaludnione przewarzają .I oto chodzi .Pozdro
Troll pyta: skoro las będzie mógł wrócić z powrotem, to z czym wrócić nie będzie mógł?
z czeremchą amerykańską ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Tutaj to ja się nazywam!
Kawał terenu. Powierzchnia całkowita to ok. dwukrotność powierzchni Warszawy. Wiatr wykonał pozysk, za 25lat
Lasy państwowe znów zarobiły i jak to zwykle bywa tylko oni są na plusie zysków. Ale materiał fajny
na czym zarobiły ? xD
Lasy państwowe są takie potężne, że wywołują tornada, dla zwiększenia zysków xD
@@Lugia007PLn tylko że drewno pozyskane po tornadzie maja najnizsza mozliwa klasyfikację , tartaki tego nie kubia , do konstrukcji budynków tez sie nie nadaja , co najwyżej na przemielenie na europalety czy płyty sklejkowe . Dodając do tego koszty usuniecia balaganu , przygotowania pod nowe sadzonki , same sadzonki i pilnowanie by obce gatunki inwazyjne nie zarosły tego . WIęcv zajebistcie sa na plusie ale tak to jest jak miastowy do internetu się dorwie i mysli że na wszystkim się zna :P
@@1991motoboy Chyba miałeś odpowiedzieć temu wyżej, bo ja się z niego nabijam z tych samych powodów co ty.
@@1991motoboy siedzę w tym to to wiem. Meble mdf, panele, tektura itp. Sprawdź sobie kiedyś na stronach rządowych jak prosperuja lasy. Dostaną dofinansowanie i są już na plusie znów. A ludziom się zabrania wchodzić do nich. Zgodnie z prawem jest zakaz wstępu.
A gdzie ksiądz.? Bóg tak chciał
No proszę, kiedyś Amerykanie zrzucali z samolotów stonkę ziemniaczaną, a teraz jakieś "czeremchy" ....
Czeremchę to my sami sobie załatwiliśmy. ;) Znaczy się Polacy.
1:15 - 1:30 idealne podsumowanie obecnej niejawnie okupowanej przez USA Polski.
To akurat zasługa polskiego naukowca. ;)
pokażę Wam ścieżkę od domu i w dal...
Odcinek spoko, broda do bani, ogol się Michał i wyglądaj jak człowiek :)
Lasy Państwowe , w żaden sposób nie popieram , zmienione prawo sprzedaży lasu prywatnego gdzie Lasy Państwowe są pierwsze w zakupie od potencjalnego nabywcy
Lasy Państwowe nie stanowią prawa. Nie spotkałem jeszcze się z sytuacją, w której LP z tego skorzystały.
@@michawojcieszkiewicz6850 a ja się spotkałam, sprzedawałam las za cenę 45 tyś zł , miałam klienta , ale konieczne była prawnie wysłanie informacji do lasów państwowych czy są zainteresowani zakupem , przez notariusza . I tak byli , za cenę 20 tyś zł , koniec końców , nikomu nie sprzedałem przez ten wymysl prawny
Las mi podoba sie , a broda Michała nie . Mimo to subskrybuję kanał.
Michał i jego koleżka niech lepiej założą swój własny kanał na którym będą chwalili się krzakami na brodzie a nie wygadują głupoty na poważnym kanale przyrodniczym, żenada
Leśnicy pasjonaci. Miło, że są takowi
Po prostu podsadzić tam gdzie rośnie dąb debem
Dlaczego społeczne jak pozyskaliście tyle drewna że kasy z teo drewna było mega dużo ciekawe gdzie są te pieniądze ;)
Nie było żadnego drzewa a te dęby po 10 czy 15 metrów wyrosły w ciągu 2lat
o jakich fachowcach mówisz..czlowieku...wchodzi lesnik.. i gajowy.. tnie sie wszystko co cenne. dąb, jesion, wiaz, grab, brzoze..i co sie sadzi >? po horyzont- sosne...
Obudź się masz koszmary :)
U mnie też internet słabo działa i czasami oglądam filmy po kilka klatek. ;)
Warto obejrzeć cały odcinek.
@@zdobysawczarnowski5143 koszmary są niczym wobec mentalnosci polskiego lesnika..bliziutko mam chroniony kawalek puszczy kozienickiej... nie wolno tam niczego poza oddychaniem i patrzeniem..pracuja pily..rznie sie smukle zdrowe sosny..na pytanie dlaczego ..lesnik odpowiada..usuwamy przewrocone drzewa i zagrazajace przewróceniem..na moją uwagę, ze drzewo nie wyglada na zagrazajace, przewrócone ani nawet na chore..lesnik odpowiada z blyskiem w oku.. wypierdalay..najlepiej widac stan polskiego lasu zima , lecac nad Polską.... lasy pociete wytrzebione w doskonale, kwadraty i prostokaty golizny..
Waldi Kowalski , mam to samo spostrzeżenie, aż żal patrzeć jak nam w Górach Świętokrzyskich znikają lasy.