Akwarium mam od ponad trzydziestu lat Ja co najwyżej dolewam odparowaną wodę ,od czasu do czasu raz na miesiąc dwa miesiące podmieniam 1/3 wody też prosto z kranu .Nie wiem po co tak częste wymiany.Nigdy nie miałem kłopotów z rybami i roślinami .Podłoża nie ruszałem od początku .Niektóre ryby mają po kilkanaście lat ,rośliny super rosną,Tak naprawdę to brak ingerencji z mojej strony .Na początku też grzebałem w akwarium,nawoziłem uzdatniałem wodę,czyściłem podłoże ,podmieniałem wodę raz w tygodniu itd i wtedy wiecznie były jakieś kłopoty , atak glonów ,padanie rybek czy roślin.mYŚLĘ IM MNIEJ KOMBINOWANIA TYM LEPIEJ DLA FAUNY I FLORY W AKWARIUM.
Dokładnie ja też dolewam tylko odparowana wodę, plus w akwarium posiadam dwa filtry zewnętrzne jeden wypowo biologiczny i drugi mechaniczny i nigdy żadnych problemów a woda trzyma idealnie parametry. Podłoże samo w sobie dzięki bateria filtracyjnym działa jak filtr. Wszystko musi być w odpowiednich proporcjach ryb jak i roślin by nie było problemów.
@@gregor_szczecin7232 Co to znaczy że jeden filtr biologiczny, a drugi mechaniczny? Chcesz powiedzieć, że do biologicznego nie wpadają paprochy? Takie bajki można opowiadać komuś, kto nie ma pojęcia o akwarystyce. Wkłady biologiczne, jeśli mają zostać czystę, to muszą być osłonięte jakimś prefiltrem z gęstej gąbki. Po wkładach biologicznych, a przed pompą, też na wszelki wypadek warto jakąś gęstą gąbkę włożyć. Jeśli chcesz co tydzień nie czyścić gąbki, to tylko podział filtrów na pół.
@@CyprianKozlowicz Może mieć filtry połączone ze sobą, wileu ludzi to odradza, ale też nie raz już widziałem takie zastosowanie, woda z akwarium idzie do zewnętrznego filtra z mechaniką, z tego filtra idzie bezpośrednio do drugiego filtra z biologią i dopiero z tego filtra wraca do akwarium. Nawet na którymś z naszych rodzimych kanałów akwarystycznych widziałem takie połączenie.
akwarysta jestem od roku, może wiele książek nie przeczytałam, ale przeżyłam większość awarii i chorób więc musiała szukać odp i uczyć się na błędach. Od kilku miesięcy zaczęłam podmieniać wodę w akwa kranówką. odradzali mi to ale robiąc testy na wodzie z akwa i kranowej ta druga wypadała 2 razy lepiej więc doszłam do wniosku że gorzej być nie może... od tej pory nie mam problemów z chorymi rybkami
Też tank robiłem jak miałem prętniki , molinezjie. Jakieś dwa lata temu zmieniłem rybki na Dyskowce 7 sztuk. Pierwsza podmiana wody po paru godzinach skrzela im napuchły. Na następny dzień 3 nie mogły pływać, dwie padły po 2 dniach reszta prawie tydzień dochodziła do siebie. Od tamtej pory woda kranowa musi mi odstać chyba że biorę ze studni . Ryba rybie nie równa. Jak bym tyle kranówy wodociągowej nalał teraz co na tym filmiku od razu mógł bym na drugi dzień iść do sklepu po nowe paletki. :)
robie identycznie i nie widze by byly problemy z rybami czy roslinami zapewne woda odstana jest lepsza ale nie zawsze jest gdzie ja przetrzymywac a zwlaszcza jak ktos ma dzieci w domu i mało miejsca
Ciekawe informacje. Ze swojej strony chciałabym jednak przestrzec przed laniem wody prosto z kranu, bez odstania. Ja też kiedyś tak robiłam i to przez okres kilku lat. Nic złego się nie działo. Aż do jednego feralnego dnia, kiedy w zaledwie kwadrans po podmianie padły mi wszystkie brzanki różowe i neonowe (łącznie kilkanaście sztuk), do tego kilka neonek, 3 glonojady niebieskie oraz 1 lamparci. To była dla mnie prawdziwa masakra. Okazało się, że woda wodociągowa była niedawno uzdatniania i moje ryby zabił chlor. Od tej pory mam nauczkę i teraz za każdym razem odstawiam wodę na ok.2 dni a filtr przepłukuję wodą z podmiany. Pozdrawiam Danusia
Wszystko zależy od tego jaką mamy wodę w kranie .Moja woda w kranie sama z siebie ma twardosc około 5 więc więc wystarcza dodac wody z liśćmi dębowymi i mam idealną wode do neonów .Do gupików daje kranówe ,ale daje jej postać ze 2 h żeby temp była pokojowa ,neony na wodzie deszczowej z beczki ,Gorzej z hodowlą limek bo kranówe mam za miękką i musze dodawać niegazowaną wode min itd
Jam mam akwarium 540l i projektujac wszystko zrobilem tak ze jest odplyw do kanalizacji a non stop saczy sie bardzo powolutku nowa woda tylko tak powoli zeby wodomierz sie nie krecil:) i problem z glowy juz wiele lat, nie ma zadnych problemow. To tylko w kwestii wymiany wody.
Też leje kranówę i dodaje aqua safe z tetry dla pewności. Pozdro
5 лет назад+1
Podmieniam podobnie, tylko daję ciśnienie wody na minimum, aby tylko leciała do akwarium. Wtedy mogę lać nawet lodowatą wodę, a grzałki zrobią swoje, nawet nie sprawdzam już temperatury, bo nie spada więcej jak 1 stopień. Fakt, woda leje się parę godzin i trzeba pilnować, aby nie przelać ;) (chociaż zawsze można pomyśleć o jakiejś automatyzacji odcinania wody) Drugi hint: zamiast kombinować z prysznicem można sobie dołożyć rozdzielacz do kranu/zaworu (zazwyczaj jest) przy spłuczce i wtedy mieć dedykowany kran tylko pod wodę do akwa.
Ja podlanczam szlauf do kranu mam elektroniczny termometr temperatury pilnuje zeby woda miala temp. 26-28 po podmianie wody wlewam srodek wytracajacy metale ciezkie miedz olow itd i oczywiscie bakterie jak do tej pory ryby mi nie zdychaja rozmnazaja sie sa zdrowe. Nie mieszam nawozow w tym samym dniu z innymi preparatami.
Te książki były pisane w latach 70-tych i 80-tych, kiedy w kranie miałeś syf, a wielu ludzi na wsiach miało wodę ze studni. Z takiej samej studni, jakie są na ogródkach działkowych do podlewania i na których wiszą karteczki "WODA NIEZDATNA DO PICIA". Z tego samego powodu uczono nas za dzieci że nie wolno popijać owoców wodą. Zwłaszcza pestkowych. Brzoskwinie, śliwki, czereśnie i gruszki zerwane na ogrodzie i popite wodą kończyły się kilkugodzinnym posiedzeniem na kiblu. Wiem, bo za dziecka nie uwierzyłem ojcu i popiłem śliwki wodą. Jeśli owoce umyjesz i popijesz wodą z dzisiejszego kranu (Wrocław ma obecnie najnowocześniejszą stację uzdatniania wody w Europie), to nic ci nie będzie. Zawsze zastanawiało mnie, jak to jest, że kiedy popiłem śliwki wodą z kranu to dostałem biegunki, a kiedy herbatą, to nic mi nie było. Odpowiedzią było PRZEGOTOWANIE WODY. Piwo ma wodę pasteryzowaną, podobnie jak lody, jogurty i wiele wyrobów mlecznych. Dzisiaj wodę z kranu nalewasz do kubeczka i pijesz. Tym bardziej można ją lać do akwarium. W akwarium jest środowisko ustabilizowane, a woda w kranie nie ma nawet chloru, bo jest ozonowana. Jedyne zanieczyszczenia jakie możesz mieć w kranówce to zanieczyszczenia mechaniczne. Ktoś walnął w rurę i odpadły osady (sód, sole mineralne, magnez i wszystko to, co osadza się na dnie czajnika. To nie trucizna. Wystarczy dać do herbaty cytrynę żeby się rozpuściło. Wiele osób używa chemii i odkamieniaczy. Ja pocieram te elementy skórką od cytryny. Do czajnika wyciśnij ze trzy cytryny i zagotuj wodę. Śmiało możesz zalać taką cytrynowa wodą herbatę. Nie doradzam oczywiście dodawania cytryn do akwarium, tak samo jak nie doradzam nawożenia CO2 z lejąc z butelki wodę gazowaną. Chociaż jestem przekonany, że można obliczyć ile takiej wody należałoby nalać na 100 litrów, aby zrobić to bezpiecznie. No i dochodzą jeszcze sami hodowcy i sklepy. Przecież tam też te rybki pływają w kranówce.
@@audittcannondalelefty4651 Bez przesady, może powiedz że w tych czasach leci sama źródlana woda. Są miejsca że z kranu leci sam chlor. Duże miasta stać na nowoczesne filtry, ale małe miejscowości czy wioski już nie.
Witam ,mam akwarium od 30 lat i woda w moim akwarium również podmieniałam jak i nadal tak podmieniam wodą bezpośrednio z kranu o odpowiedniej temperaturze tak aby nie było różnicy z temperaturą akwarium. .Nigdy nie miałam problemu z rybami najwidoczniej się do tego przyzwyczaiły nie ma również problemów z ich rozmnażaniem .Pozdrawiam.
z powodów logistycznych zamierzam spróbować podmiany prosto z kranu... w temp takiej by w akwa nie obniżyć o więcej niż 1 stopień. muszę zaryzykować bo w 20m2 "odstać" 20-25l to dość spory wyczyn.
Ja kupiłem dwa zawory trójdrożne (typ L) parę kolan, 1metr rury i dwa śrubunki. Wszystko wielkości 20mm z PVC-U, które łączy się za pomocą kleju. Wszystko podłączyłem tak, że woda wychodząca z akwarium (Mam filtr zewnętrzny, którego pompa znajduje się w akwarium) przepływa przez obydwa zawory i wchodzi do filtra. Jeżeli prawy zawór przekręce w prawo, to woda nie idzie do filtra, tylko wężykiem odprowadzania jest do kanalizacji (w moim przypadku odpływu prysznica). Kiedy odpowiednia ilość wody zostanie odpompowana, przekręcam zawór na poprzednie położenie, wyłączam pompę filtra, przekładam wężyk na lewy śrubunek, a lewy zawór trójdrogowy przekręcam w lewo. Wcześniej drugą stronę węża, która znajdowała się pod prysznicem przykręcam do baterii prysznicowej (Mam termastatyczną, więc mogę ustalić sobie temp. wody) odkręcam wodę i spokojnie uzupełniam jej stan w akwarium. Zawory trójdrogowe są pomiędzy pompą a filtrem, więc woda musi przepłynąć przez filtr. W ten sposób nie muszę już "wiaderkować" oszczędzam czas i energię, a podmiankę robię w pół godziny a nie pół dnia. Dodatkowo Kobieta mi nie nażeka, że parkiet w salonie ciągle mokry :)
cały czas leje wode prosto z kranu na podmianki i w ciagu 24 lat zabawy z akwarylystyką nie miałem z tego powodu zadnych problemów...co innego gdy napełnam cały baniak swieżą wodą,wtedy połowie wody pozwalam odstać 24h;)
Witam! ja na początku wodę wlewałem w baniaki do odstania nawet na 4-5 dni :) teraz stoi max 1 góra 2 dni. z racji tego że mam baniaczki bez pokrywy to dolewam wodę ale już prosto z kranu. Staram się aby woda na dolewkę była o zbliżonej temperaturze. A przy wymianie podgrzewam część wody i mieszam w większym wiadrze. Robię tak bo na początku mojej przygody jak podmieniałem wodę chłodną ryby nabawiły się choróbska (ospy) więc teraz stosuję takie rozwiązanie. Pozdrawiam
Witam ;) polecam zrobic trójnik na wylocie a nie odkrecac co chwile sluchawke. Zdj nie zrobie bo nie ma jak wstawić. Ja mam tak porobione pod umywalka. I tak samo jak Ty leje wode z kranu juz z 10 lat i jest super.
mam zbiornik 240l i w podobny sposób podmieniać wodę różnicą że nie używam wody ciepłej leje bezpośrednio zimną nie wiem dokładnie co się tam zmienia ale po rozmowie z kilkoma doświadczonymi akwarysta mi dowiedziałem się że woda która jest podgrzewana gdzieś na węźle bądź na domowym podgrzewaczu wody ma zmienione parametry które nie za bardzo nadają się do odmiany przy podmianie około 30% wody Millenium zimnej bezpośrednio z kranu temperatura 25 spadam do około 20 stopni i nic mi się z tymi rybami nie dzieje technikę tą stosuję już od ponad 5 lat i wszystko jest OK dzięki za filmik może komuś się przyda powodzenia i pozdrawiam
To zależy, jakie ryby się ma w baniaku. Robiłem tak przy roślinniaku i wszystko było ok. Ale jak spróbowałem lać prosto z kranu przy paletkach, to zgonów ryb było dużo. A one nie są tanie. Więc nie polecam. Problemy się skończyły, jak kupiłem sobie beczkę i zacząłem lać tylko odstaną wodę, i to na dobrych kilka dni. Nawet tydzień czasami.
ja podmieniam wodę raz tak raz tak, patrze tez na rośliny jak widze ze coś się z nimi dzieje to w tedy podmieniam odstałą wodę i z reguły problem znika (nie pisze tu o glonach, jak jest problem z glonami zawsze z kranu )
Robię mniej więcej tak samo, tylko wode wylewam wężem prosto do wanny z buforem wiaderkowym na ew. czyszczenie filtra (nie usmiecha mi się wynoszenie wiaderkami przy psie który kocha wodę) a w trakcie dolewania wody prosto z kranu dodaję uzdatniacz typu aquasafe żeby pozbyć się chloru i ew metali ciężkich. Co ciekawe moja woda kranowa jest bardzo miękka. Ryby są szczęśliwe wybarwione i zdrowe.
Ja osobiście również podmieniam w ten sposób. Tylko ja z braku węża robię to wiadrami. Temperatura na oko i do akwarium. Tak jak to mówił jeden z youtuberów. W dzisiejszej wodzie kranowej nie widzę zagrożenia dla zdrowia ryb.
hej mk. nie lałbym ciepłej wody z kranu ze względu właśnie na miedź. Sam wodę leję do 25 litrowych baniaczków. Woda zazwyczaj stoi mi tydzień więc chcąc nie chcąc dochodzi mi do temp pokojowej 20-22'C. W akwa mam 26'C a że wężyk mam trochę wąski to tak z 20 minut spokojnie mi te 15-20 minut woda do akwa spływa, więc zmiany temp w 180l tak większej nie robię. Wodę wlewam przez filtr wewnętrzy (Juwel Bioflow 3.0 z pompą 600 (l/h)
Kranówa u mnie w mieście jest bezpośrednio ze studni głebinowej i z tego co wiem z nieoficjalnych źródeł (od znajomych akwarystów) niczym nie jest uzdatniana więc nie wiem czemu miała by jeszcze leżeć u mnie w pokoju 4 dni jak w podziemiu leży wystarczająco długo. Dlatego leje bezpośrednio z kranu (pH 7,8). Wiem że przechodzi ona jeszcze przez sieć rur wodociągowych ale nie sądzę aby miało to większy wpływ na skład wody. Ryby żyją. Mam 9 otosków, małe i duże, wszystkie miewają się dobrze a ostatnio podmieniam wodę dość często bo walczę z krasnalami.
Ja mam troche inna opinie co do wody kranowej. Nigdy nie uzywam wody cieplej bo jest bardziej zanieczyszczona od wody zimnej. Napelniam baniaki 20Litrowe z grzalkami do podmian. I zawsze tygodniowe, przy dobrej filtracji od 10 do 40 procent w zaleznosci od akwarium. Zawsze dodaje uzdatniacza ile zalecane jest przez danego producenta by złagodzic szok dla skrzeli ryb spowodowany wymiana wody. I temperatura wymienianej wody maksymalnie 1 stopien chloeniejsza od wody w akwarium. Ryby lubia zimniejsze podmiany wody niz woda w akwarium. Ale nie wiecej niz 1 stopien roznicy. Powodzonka 💪
Od lat podmieniam tak samo. W wodociągach w moim mieście stosują bardzo niewielkie ilości chloru. Co można sprawdzić na stronie www wodociągów miejskich.
Masakra to co czytam kiedyś niebyło jakiś testów i .t.p tylko firtr szklany zapchany pończochom i brzęczyk bez jakiś nawozów i.t.p i to fukcjonowało natuta a ludzie teraz wydziwiają jakieś Co2 i.t.p
@@radoslaaww2008 dokladnie, ja nigdy nie robilem testow i robic nie bede, zawsze leje z kranu i jest git, dodaje tylko uzdatniacz i bakterie, po podmianie
ja leje rowniez kranuwe i tez ciepla znam miejwiecej parametry mojej wody i wiem na co moge sobie pozwolic. Takie podmianki ze swieza woda wplywaja pozytywnie na wzrost roslin i jako ze podmieniam 50% z 300l niewyobrarzam sobie takiej ilosci wody gdzies odstawiac:)
Dyfuzja 02 no właśnie ja mam jedynie 160l i 40l ale miałem jeszcze jakiś czas 120l więc 3 akwaria w domu i podmiana to koszmar, ale u ciebie faktycznie 150l odstawić a potem przelewać wiaderkami to byłby koszmar, ale widzę po komentarzach że ok 90% ludziska tak robi :)
Mk Mk no mi by sie niechcialo, zreszta mowie ze podmianki z kranu bynajmiej u mie jak najbardziej pozytywnie wplywaja na rosliny. Rosliny od razu zaczynaja podwujnie bablowac wygladaja zdrowiej i sa bardziej " soczyste " niewiem jak u ciebie czy tez cos takiego obserwujesz?
A pewnie nie dość że rybki płyną do nurtu wody to jeszcze roślinki bomblują na maxa, ale to dlatego że wodę w akwa mam miękką i podmianka zwiększa mi twardość węglanową i u ciebie też pewnie tak jest dlatego jest taka wymiana gazowa, roślinki mają więcej węgla i są szczęśliwe :)
A czy wodę ciepłą masz wodociągową czy podgrzewaną piecykiem gazowym na płomień? U mnie niestety woda jest podgrzewana piecykiem gazowym i ciepła jest lekko mleczna nie wiem czy taką wodę moge lać do akwarium? A sama zimna jest za zimna 17 stopni.
Od 10 lat stosuje kranowke.po wymianie 1/3 wody /akwa 160 litrow/ biorę szklankę wody daję 2 łyżki stołowe mieszam i wlewam do akwa wszystko. u mnie w porządku ryby się chowają a rośliny rosną
Wiesz jak szybciej spuszczać wodę? Puść przez zielony wąż z łazienki wodę do akwa, gdy już zacznie lecieć do zbiornika odkręć w łazience od prysznica :) Do podmian kupiłem używaną końcówkę JBL Aqua In-Out. Wodę odstawiało się kiedyś ze względu na chlor. W akwa mam paletki :)
Ok 10lat temu miałem banieczek ponad 500l o robiłem dokładnie tak samo tylko że robiłem to raz na kilka tygodni. Rośliny rosły jak szalone i było ich bardzo dużo, glonów nie miałem wcale, rybki miały się bardzo dobrze i dosyć często się rozmnażały.. Więc to na coś wskazuje...
Ja od wielu lat mam akwa o zawsze podmieniana kranówka mam teraz w domu stacje uzdatniania wody na tabletki solne i wszystko żyje i chwilą bez uwag. W życiu nie używałem chemii.
@@annakrakowiak9992 a jak długo mętna tak nagle zrobiła się mętna? Co do roślin ja nic nie dodaje rosną same światło wymieniłem tylko mocniejsze na led i widocznie roślinką pasuje :)
Dokładnie robię tak samo, czyli woda prosto z kranu!!!, a mam akwaria od 10-go roku życia, czyli od....Triasu? ;)...., u mnie kranówka jest twarda, dlatego wszelkie żyworódki, jak i pyszczaki mają się dobrze? ..., pozdrawiam serdecznie :)
Hehe, no i wyszlo ile akwarystow leje z kranu, ja tez leje kranowe ale na szczescie u mnie leci woda jak z filtra ro, tylko trzeba ja wzbogacic Lapka w gore Pozdrawiam
Spoko robiłem prawie tak samo heh znaczy ja bardziej Dygałem z wiaderkami :D - Herezja to jak czytam na forach komentarze typu: "Standard 40x25x30 czy 30x30x30? Na filtr RO nie ma szans? Ewentualnie kupowanie cały czas wody demineralizowanej/RO?" Ja nawet Paletkom wymieniałem tak wodę. Para się dobrała i składała ikrę czyli luz.
+Łukasz Kuczyński niestety jedni mają to szczęści że woda w kranie jest jak żywiec z butelki a inni lepiej żeby nabrali wody z odry bo jest czystsza a co gorsza mają w kranie coś kto wcześniej wysikał :). Co do podmian to czasy PRL-u minęły i to naprawdę się poprawia, mam nadzieję że osoby takowe wcześniej sprawdzą sobie wyniki pomiarów i testów wody u lokalnego dostawcy, niestety na debilizm i odmużdrzenie nie mamy rady więc jeśli ktoś nie myśli to może sobie napytać biedy jak tak podmienia wodę.
Z kilkoma rzeczami sie nie zgodze, ale jedna jest karygodna i musze napisac komentarz. Lanie wody prosto z kranu jeszcze rozumiem, z reszta sam tak robie, ale jak mozna lac wode ciepla? Nie wiem skad ja masz. Moze ze studni puszczona przez junkersa (co z reszta tez nie jest najlepsze), a co w przypadku jak ktos ma wode z oczyszczalni puszczona przez elektrocieplownie? Wiesz jaka zawartosc miedzi taka woda posiada? Wiesz jakie paramatry ona posiada? Przykladowo u mnie miernik TDS przy wodzie zimnej pokazuje 140, zas przy wodzie cieplej 450. Same wodociagi ostrzegaja ze woda ciepla nie nadaje sie do spozywania. Ty tak robisz i nic zlego sie nie dzieje, ale ktos postanowi zrobic tak jak Ty i wybije cale zycie w akwarium.
Macias No tu się zgadzam w 100%, ja tak robię i dla tego pytałem jak wy robicie ja ponieważ leję wodę z kranu muszę jakoś wyrównać temperaturę i niestety muszę tak ustawić wodę aby miała podobną temperaturę. Co do ilości miedzi w wodzie to nie mam pojęcia :( postaram się podjechać do mnie do wodociągów i wziąć wyniki badań, na pewno napiszę ile mam, kończąc masz rację ja tak robię to nie znaczy że każdy też tak może, Postaram się w kolejnym filmie powiedzieć o tym.
Wiesz, chodzi o to ze wiekszosc widzow to amatorzy ktorzy slepo zrobia to co im kazesz, albo bez nakazywania beda chcieli Cie nasladowac. Co do wodociagow to nie wiem czy dostaniesz wyniki badania wody cieplej. Przynajmniej u mnie ona nie jest kwalifikowana jako spozywcza, co za tym idzie nie ma obowiazku udostepniania aktualnych jej paramatrow. Poza tym jakie by nie byly. U mnie woda ciepla jest oczyszczonym sciekiem, wiec ile roznego "dobra" pochodzacego z oczyszczalni w sobie zawiera to chyba nikt nie wie. Do tego po przejsciu przez elektrocieplownie jest nabita miedzia, olowiem i polowa tablicy mendelejewa. Ja podmieniam 20-25% na wode zimna i temperatura w akwarium spada gora o 2'C.
Kurde teraz widzisz, ja zawsze się zarzekałem że nie będę kręcił poradników :) żeby nikt mnie nie naśladował ale ostatnio sporo osób ogląda mój kanał z czego się oczywiście cieszę, i mnie pyta jak ja prowadzę akwaria więc chyba będę musiał zacząć się pilnować i ostrzegać mówiąc że to że ja tak robię to nie oznacza że inni mogą. Nie chciałbym aby mój kanał zamienił się w kanał mk na 5 :)
Nie przejmuj sie. Do Mistrza na 5 Ci jeszcze duzo brakuje. :) A tak na serio, to niestety takie brzemie popularnosci. Im wiecej ludzi Cie oglada tym trzeba dokladniej wazyc slowa. Inaczej zawsze znajdzie sie taki zgred jak ja i bedzie sie czepial :)
Wiem że dawno to pisałeś Ale ja podmieniał wodę tak: Leje wodę z kranu do czajnika z filtrem wody Przelewam tą wodę do garnków lub misek Odstawiam je na około 1 dzień i przelewam do akwarium Około 25% zawartości całej wody
witaj, nie wiem dlaczego się ,,tłumaczysz'' dla nas ze swojego systemu podmian? Tak jak mowisz są ,,pewne zasady'' podmian, ale są to zasady, wspólny mianownik wszystkich ,,zasad'' jest taki aby podmiany odnosiły pozytywny skutek, a to czy to zrobisz klasycznie czy to zrobisz wg. własnych zasad czy wodę przyniosą Ci kosmici nie jest to ważne, akwarium hula koniec kropka. To jest własnie w tym wyjatkowe, kazde akwarium jest inne obsada inaczej sie zachowuje, Twoj sposób jest jednym z wielu, dla jednych jest elementem do podpatrzenia dla innych już niekoniecznie. Rob tak aby było dobrze dla Ciebie i Twojego akwarium. A ,,hejterzy'' niech zajmują sie swoimi akwariami, wszystkiego dobrego.
Ja do 200l leje kranówę z wymieszaną podgrzaną wodą w celu uzyskania odpowiedniej temperatury. Natomiast do krewetkarium odstawiam wodę na 3 dni przed podmianką. To mój głos wychodzi na 1:1. Pozdro.
Marku Ty jak stary windows95 grafika w 16 kolorach hehe ja Ci napisze jeszcze większą herezję, napij się szklankę wody ze swojego kranu na noc jak się rano obudzisz to spokojnie możesz robić podmianę w taki właśnie sposób i nic się nie stanie ja robię tak podmiankę od długiego czasu, nawet w paletkach tak robiłem, ale niestety nie każdy jest szczęściarzem i ma taką dobrą wodę w kranie u mnie regulacją temperatury zajmuje się ktoś kto steruje kurkami w łazience, krzyczę ciepłej lub zimnej a sam na wylocie kontroluję
mirekkon1 Heh no moja cura też czasem mi pomaga :) na komendę ciepłej, zimnej, zakręć :) co do testów to mam straszny problem z tą wadą wzroku, bo czasem skala jest straszna:), z tym windowsem to uważam to za komplement 95 to nawet czołg by odpalił :) a nie teraz kó..wa kafelki porobili ja nie glazurnik.
Mk Mk nie przejmuj się ja nie mam wady i tak samo nie rozróżniam tych skali, zresztą wiele osób ma z tym problem, a każdy facet widzi raczej w 16 kolorach bo kobiety to co innego :)
Kurcze, a ja do swojej 200 leję z kranu i nic się nie dzieje. Nigdy nie zastanawiałem się nad niczym oprócz temperatury wody. Reszta jakoś nigdy mnie nie interesowała. Pozdrawiam
Chyba dzięki Twoim filmom wrócę do tego pięknego hobby po 10 latach przerwy (zatrułem kiedyś akwarium mrożonym pokarmem). Mam tylko jedno pytanie - co ile czasu w takim akwarium jak to na filmie robisz "całkowite sprzątanie" (chodzi mi o normalne warunki bez jakichś specjalnych zdarzeń) ? Pozdrawiam !!!
Piotr Kurzawa u mnie terz się tak dzieje że się pchają do nurtu a o bąbelkowaniu nie wspomnę zaraz po podmianie mam taką wymianę gazową że jest śiwo :)
O ile samo Twoje postępowanie podmiany bezpośrednio z kranu jest do przyjęcia pod warunkiem bardzo niskiej zawartości chloru o tyle Twój komentarz zawiera bardzo dużą ilość błędów merytorycznych, które niepotrzebnie wprowadzają w błąd osoby nie będące w temacie. Z laniem wody podgrzewanej w elektrociepłowni też byłbym ostrożny - przed taką operacją należy najpierw zmierzyć poziom żelaza i miedzi. Odnośnie błędów: - Po pierwsze praktycznie wszystkie rośliny wolą pobierać azot z NO2 niż NO3, ponieważ wiąże się to dla nich z mniejszym wysiłkiem energetycznym, jeszcze lepszym i łatwiejszym źródłem azotu dla roślin jest mocznik, jednak w akwarium stosujemy NO3 ze względu na najmniejszą szkodliwość dla fauny. - Po drugie związki amoniaku oraz NO2 powinny być na poziomie niewykrywalnym przez testy w każdym etapie życia akwarium - nawet przed podmianą - jeżeli jest inaczej oznacza to, że masz niewydajną filtrację. NO2 jest szkodliwe na poziomie 0,2mg/l - 0,5mg/l i powoduje pogorszenie kondycji i zdrowia ryb, 0,5mg/l-1mg/l powoduje nieodwracalne zmiany w narządach ryb, natomiast NO2 pow 1mg/l jest bardzo silna trucizną i w przeciągu kilku dni możemy spodziewać się pierwszych zgonów. - Po trzecie twardość węglanowa ma niewiele wspólnego z dostarczaniem dla roślin węgla - co prawda węglan wapnia pod wpływem temperatury rozpada się na CO2 i CaO, jednak ilość CO2 jest znikoma w porównaniu do tego ile produkują go chociażby ryby - jest natomiast dobrym źródłem wapnia, który również jest potrzebny roślinom do wzrostu, jednak w dużo mniejszych ilościach niż węgiel. Ponadto twardość węglanowa ma bezpośredni wpływ odczyn pH wody, ten natomiast ma bezpośredni wpływ na dostępność składników odżywczych dla poszczególnych gatunków roślin. - Po piąte spadek temp. o 4st.C w tak krótkim okresie czasu może być zabójczy dla wrażliwszych gatunków ryb. Życzę powodzenia w prowadzeniu akwarium, jednak zaczniesz publikować podobne materiały najpierw sprawdź czy to co chcesz powiedzieć jest prawdą, bo ktoś po oglądnięciu takiego materiału może narobić sobie biedy w zbiorniku.
Od kiedy to elektrociepłownia podgrzewa wodę? Woda jest podgrzewana w bloku za pomocą wymiennika ciepła do którego jest doprowadzana para z elektrociepłowni ;-)
To był skrót myślowy. Sposób wymiany ciepła nie zmienia faktu, że gorąca woda ma kontakt z elementami metalowymi. Wymienniki ciepła są zbudowane najczęściej z aluminium i miedzi (skorupiaki?).
+Pablo Morales spoko u mnie też nic się nie działo ale niewiele osób potrafi zrozumieć ze jak ma kiepską wodę w kranie z beznadziejnymi parametrami to lepiej ją odstać lub lać RO. No niestety nie każdy może sobie na takie coś pozwolić ale jest paru szczęściarzy z mineralną w kranie :)
Dziekuje za te wiadomosci; dzisiaj zdechl mi duzy skalar i wlasnie podmieniam tak jak pan sugerowal, dziekuje bardzo.
Akwarium mam od ponad trzydziestu lat Ja co najwyżej dolewam odparowaną wodę ,od czasu do czasu raz na miesiąc dwa miesiące podmieniam 1/3 wody też prosto z kranu .Nie wiem po co tak częste wymiany.Nigdy nie miałem kłopotów z rybami i roślinami .Podłoża nie ruszałem od początku .Niektóre ryby mają po kilkanaście lat ,rośliny super rosną,Tak naprawdę to brak ingerencji z mojej strony .Na początku też grzebałem w akwarium,nawoziłem uzdatniałem wodę,czyściłem podłoże ,podmieniałem wodę raz w tygodniu itd i wtedy wiecznie były jakieś kłopoty , atak glonów ,padanie rybek czy roślin.mYŚLĘ IM MNIEJ KOMBINOWANIA TYM LEPIEJ DLA FAUNY I FLORY W AKWARIUM.
Dokładnie ja też dolewam tylko odparowana wodę, plus w akwarium posiadam dwa filtry zewnętrzne jeden wypowo biologiczny i drugi mechaniczny i nigdy żadnych problemów a woda trzyma idealnie parametry. Podłoże samo w sobie dzięki bateria filtracyjnym działa jak filtr. Wszystko musi być w odpowiednich proporcjach ryb jak i roślin by nie było problemów.
Stwfan i nie ma problemu z brudem osadzającym się na liściach, żwirku i ściankach ?
A jaki masz filtr?
@@gregor_szczecin7232 Co to znaczy że jeden filtr biologiczny, a drugi mechaniczny? Chcesz powiedzieć, że do biologicznego nie wpadają paprochy? Takie bajki można opowiadać komuś, kto nie ma pojęcia o akwarystyce. Wkłady biologiczne, jeśli mają zostać czystę, to muszą być osłonięte jakimś prefiltrem z gęstej gąbki. Po wkładach biologicznych, a przed pompą, też na wszelki wypadek warto jakąś gęstą gąbkę włożyć.
Jeśli chcesz co tydzień nie czyścić gąbki, to tylko podział filtrów na pół.
@@CyprianKozlowicz Może mieć filtry połączone ze sobą, wileu ludzi to odradza, ale też nie raz już widziałem takie zastosowanie, woda z akwarium idzie do zewnętrznego filtra z mechaniką, z tego filtra idzie bezpośrednio do drugiego filtra z biologią i dopiero z tego filtra wraca do akwarium. Nawet na którymś z naszych rodzimych kanałów akwarystycznych widziałem takie połączenie.
W końcu ktoś do rzeczy mówi,fajnie jak Byś mógł to rób więcej takich filmów np.o glonach,roślinach itp.
akwarysta jestem od roku, może wiele książek nie przeczytałam, ale przeżyłam większość awarii i chorób więc musiała szukać odp i uczyć się na błędach. Od kilku miesięcy zaczęłam podmieniać wodę w akwa kranówką. odradzali mi to ale robiąc testy na wodzie z akwa i kranowej ta druga wypadała 2 razy lepiej więc doszłam do wniosku że gorzej być nie może... od tej pory nie mam problemów z chorymi rybkami
Jesteś od sześciu lat teraz
Jak teraz wygląda podmiana po tych 5 latach?
Też tank robiłem jak miałem prętniki , molinezjie. Jakieś dwa lata temu zmieniłem rybki na Dyskowce 7 sztuk. Pierwsza podmiana wody po paru godzinach skrzela im napuchły. Na następny dzień 3 nie mogły pływać, dwie padły po 2 dniach reszta prawie tydzień dochodziła do siebie. Od tamtej pory woda kranowa musi mi odstać chyba że biorę ze studni . Ryba rybie nie równa. Jak bym tyle kranówy wodociągowej nalał teraz co na tym filmiku od razu mógł bym na drugi dzień iść do sklepu po nowe paletki. :)
robie identycznie i nie widze by byly problemy z rybami czy roslinami zapewne woda odstana jest lepsza ale nie zawsze jest gdzie ja przetrzymywac a zwlaszcza jak ktos ma dzieci w domu i mało miejsca
dodajesz może uzdatniacz
swietna obsada roslin podoba mi sie twoje akwarium
+andrzej731731 dzięki
Ciekawe informacje. Ze swojej strony chciałabym jednak przestrzec przed laniem wody prosto z kranu, bez odstania. Ja też kiedyś tak robiłam i to przez okres kilku lat. Nic złego się nie działo. Aż do jednego feralnego dnia, kiedy w zaledwie kwadrans po podmianie padły mi wszystkie brzanki różowe i neonowe (łącznie kilkanaście sztuk), do tego kilka neonek, 3 glonojady niebieskie oraz 1 lamparci. To była dla mnie prawdziwa masakra. Okazało się, że woda wodociągowa była niedawno uzdatniania i moje ryby zabił chlor. Od tej pory mam nauczkę i teraz za każdym razem odstawiam wodę na ok.2 dni a filtr przepłukuję wodą z podmiany. Pozdrawiam Danusia
Wszystko zależy od tego jaką mamy wodę w kranie .Moja woda w kranie sama z siebie ma twardosc około 5 więc więc wystarcza dodac wody z liśćmi dębowymi i mam idealną wode do neonów .Do gupików daje kranówe ,ale daje jej postać ze 2 h żeby temp była pokojowa ,neony na wodzie deszczowej z beczki ,Gorzej z hodowlą limek bo kranówe mam za miękką i musze dodawać niegazowaną wode min itd
robię tak od 30 lat i nigdy nic złego się nie stało super pozdro
Jam mam akwarium 540l i projektujac wszystko zrobilem tak ze jest odplyw do kanalizacji a non stop saczy sie bardzo powolutku nowa woda tylko tak powoli zeby wodomierz sie nie krecil:)
i problem z glowy juz wiele lat, nie ma zadnych problemow. To tylko w kwestii wymiany wody.
Też leje kranówę i dodaje aqua safe z tetry dla pewności. Pozdro
Podmieniam podobnie, tylko daję ciśnienie wody na minimum, aby tylko leciała do akwarium. Wtedy mogę lać nawet lodowatą wodę, a grzałki zrobią swoje, nawet nie sprawdzam już temperatury, bo nie spada więcej jak 1 stopień. Fakt, woda leje się parę godzin i trzeba pilnować, aby nie przelać ;) (chociaż zawsze można pomyśleć o jakiejś automatyzacji odcinania wody)
Drugi hint: zamiast kombinować z prysznicem można sobie dołożyć rozdzielacz do kranu/zaworu (zazwyczaj jest) przy spłuczce i wtedy mieć dedykowany kran tylko pod wodę do akwa.
Pozdrawiam , ja robie podmianke identycznie i jest ok
Ja podlanczam szlauf do kranu mam elektroniczny termometr temperatury pilnuje zeby woda miala temp. 26-28 po podmianie wody wlewam srodek wytracajacy metale ciezkie miedz olow itd i oczywiscie bakterie jak do tej pory ryby mi nie zdychaja rozmnazaja sie sa zdrowe. Nie mieszam nawozow w tym samym dniu z innymi preparatami.
W takim razie ja idę się napić.Wszytko co do tej pory czytałem na temat podmian wody ch.j strzelił.
Idę z Tobą.
wypiliście ?
@@keramzytowymocarz7104 mi odpowiedział ale nie wiem co znaczy "aśnaebaem"
Te książki były pisane w latach 70-tych i 80-tych, kiedy w kranie miałeś syf, a wielu ludzi na wsiach miało wodę ze studni. Z takiej samej studni, jakie są na ogródkach działkowych do podlewania i na których wiszą karteczki "WODA NIEZDATNA DO PICIA".
Z tego samego powodu uczono nas za dzieci że nie wolno popijać owoców wodą. Zwłaszcza pestkowych.
Brzoskwinie, śliwki, czereśnie i gruszki zerwane na ogrodzie i popite wodą kończyły się kilkugodzinnym posiedzeniem na kiblu. Wiem, bo za dziecka nie uwierzyłem ojcu i popiłem śliwki wodą.
Jeśli owoce umyjesz i popijesz wodą z dzisiejszego kranu (Wrocław ma obecnie najnowocześniejszą stację uzdatniania wody w Europie), to nic ci nie będzie.
Zawsze zastanawiało mnie, jak to jest, że kiedy popiłem śliwki wodą z kranu to dostałem biegunki, a kiedy herbatą, to nic mi nie było.
Odpowiedzią było PRZEGOTOWANIE WODY.
Piwo ma wodę pasteryzowaną, podobnie jak lody, jogurty i wiele wyrobów mlecznych.
Dzisiaj wodę z kranu nalewasz do kubeczka i pijesz. Tym bardziej można ją lać do akwarium.
W akwarium jest środowisko ustabilizowane, a woda w kranie nie ma nawet chloru, bo jest ozonowana. Jedyne zanieczyszczenia jakie możesz mieć w kranówce to zanieczyszczenia mechaniczne. Ktoś walnął w rurę i odpadły osady (sód, sole mineralne, magnez i wszystko to, co osadza się na dnie czajnika. To nie trucizna. Wystarczy dać do herbaty cytrynę żeby się rozpuściło. Wiele osób używa chemii i odkamieniaczy. Ja pocieram te elementy skórką od cytryny. Do czajnika wyciśnij ze trzy cytryny i zagotuj wodę. Śmiało możesz zalać taką cytrynowa wodą herbatę.
Nie doradzam oczywiście dodawania cytryn do akwarium, tak samo jak nie doradzam nawożenia CO2 z lejąc z butelki wodę gazowaną. Chociaż jestem przekonany, że można obliczyć ile takiej wody należałoby nalać na 100 litrów, aby zrobić to bezpiecznie.
No i dochodzą jeszcze sami hodowcy i sklepy. Przecież tam też te rybki pływają w kranówce.
@@audittcannondalelefty4651 Bez przesady, może powiedz że w tych czasach leci sama źródlana woda. Są miejsca że z kranu leci sam chlor. Duże miasta stać na nowoczesne filtry, ale małe miejscowości czy wioski już nie.
Witam ,mam akwarium od 30 lat i woda w moim akwarium również podmieniałam jak i nadal tak podmieniam wodą bezpośrednio z kranu o odpowiedniej temperaturze tak aby nie było różnicy z temperaturą akwarium. .Nigdy nie miałam problemu z rybami najwidoczniej się do tego przyzwyczaiły nie ma również problemów z ich rozmnażaniem .Pozdrawiam.
z powodów logistycznych zamierzam spróbować podmiany prosto z kranu... w temp takiej by w akwa nie obniżyć o więcej niż 1 stopień. muszę zaryzykować bo w 20m2 "odstać" 20-25l to dość spory wyczyn.
maam ten sam bol hahaha
Jak ta podmiana, udała się?
@@MrZenbin kurczaki, nie pamietam, trochę to dawno było;)
Ja kupiłem dwa zawory trójdrożne (typ L) parę kolan, 1metr rury i dwa śrubunki. Wszystko wielkości 20mm z PVC-U, które łączy się za pomocą kleju. Wszystko podłączyłem tak, że woda wychodząca z akwarium (Mam filtr zewnętrzny, którego pompa znajduje się w akwarium) przepływa przez obydwa zawory i wchodzi do filtra. Jeżeli prawy zawór przekręce w prawo, to woda nie idzie do filtra, tylko wężykiem odprowadzania jest do kanalizacji (w moim przypadku odpływu prysznica). Kiedy odpowiednia ilość wody zostanie odpompowana, przekręcam zawór na poprzednie położenie, wyłączam pompę filtra, przekładam wężyk na lewy śrubunek, a lewy zawór trójdrogowy przekręcam w lewo. Wcześniej drugą stronę węża, która znajdowała się pod prysznicem przykręcam do baterii prysznicowej (Mam termastatyczną, więc mogę ustalić sobie temp. wody) odkręcam wodę i spokojnie uzupełniam jej stan w akwarium. Zawory trójdrogowe są pomiędzy pompą a filtrem, więc woda musi przepłynąć przez filtr. W ten sposób nie muszę już "wiaderkować" oszczędzam czas i energię, a podmiankę robię w pół godziny a nie pół dnia. Dodatkowo Kobieta mi nie nażeka, że parkiet w salonie ciągle mokry :)
cały czas leje wode prosto z kranu na podmianki i w ciagu 24 lat zabawy z akwarylystyką nie miałem z tego powodu zadnych problemów...co innego gdy napełnam cały baniak swieżą wodą,wtedy połowie wody pozwalam odstać 24h;)
Witam! ja na początku wodę wlewałem w baniaki do odstania nawet na 4-5 dni :) teraz stoi max 1 góra 2 dni. z racji tego że mam baniaczki bez pokrywy to dolewam wodę ale już prosto z kranu. Staram się aby woda na dolewkę była o zbliżonej temperaturze. A przy wymianie podgrzewam część wody i mieszam w większym wiadrze. Robię tak bo na początku mojej przygody jak podmieniałem wodę chłodną ryby nabawiły się choróbska (ospy) więc teraz stosuję takie rozwiązanie. Pozdrawiam
Konios 1980 Super dzięki im więcej komentarzy i sposobów tym lepiej.
Witam ;) polecam zrobic trójnik na wylocie a nie odkrecac co chwile sluchawke. Zdj nie zrobie bo nie ma jak wstawić. Ja mam tak porobione pod umywalka. I tak samo jak Ty leje wode z kranu juz z 10 lat i jest super.
mam zbiornik 240l i w podobny sposób podmieniać wodę różnicą że nie używam wody ciepłej leje bezpośrednio zimną nie wiem dokładnie co się tam zmienia ale po rozmowie z kilkoma doświadczonymi akwarysta mi dowiedziałem się że woda która jest podgrzewana gdzieś na węźle bądź na domowym podgrzewaczu wody ma zmienione parametry które nie za bardzo nadają się do odmiany przy podmianie około 30% wody Millenium zimnej bezpośrednio z kranu temperatura 25 spadam do około 20 stopni i nic mi się z tymi rybami nie dzieje technikę tą stosuję już od ponad 5 lat i wszystko jest OK dzięki za filmik może komuś się przyda powodzenia i pozdrawiam
U brata podmienialem identycznie , u mnie robię podobnie.Nawet jak mialem paletki ,które mi się udalo wychować .
Marek Wojewodzic Dla mnie paletki to za wysokie loty :), ale gratuluję dobrej wody i akwa :)
Pewnie też dalbyś rade gdybyś tylko chcial :)
To zależy, jakie ryby się ma w baniaku. Robiłem tak przy roślinniaku i wszystko było ok. Ale jak spróbowałem lać prosto z kranu przy paletkach, to zgonów ryb było dużo. A one nie są tanie. Więc nie polecam. Problemy się skończyły, jak kupiłem sobie beczkę i zacząłem lać tylko odstaną wodę, i to na dobrych kilka dni. Nawet tydzień czasami.
ja podmieniam wodę raz tak raz tak, patrze tez na rośliny jak widze ze coś się z nimi dzieje to w tedy podmieniam odstałą wodę i z reguły problem znika (nie pisze tu o glonach, jak jest problem z glonami zawsze z kranu )
ja tez tak podmieniałem wode i wszystko dobrze :)
Robiłem tak 20 lat temu i powiem masz rację nigdy nie miałem chorób ryb ...super pozdro...
Robię mniej więcej tak samo, tylko wode wylewam wężem prosto do wanny z buforem wiaderkowym na ew. czyszczenie filtra (nie usmiecha mi się wynoszenie wiaderkami przy psie który kocha wodę) a w trakcie dolewania wody prosto z kranu dodaję uzdatniacz typu aquasafe żeby pozbyć się chloru i ew metali ciężkich. Co ciekawe moja woda kranowa jest bardzo miękka. Ryby są szczęśliwe wybarwione i zdrowe.
Ja osobiście również podmieniam w ten sposób. Tylko ja z braku węża robię to wiadrami. Temperatura na oko i do akwarium. Tak jak to mówił jeden z youtuberów. W dzisiejszej wodzie kranowej nie widzę zagrożenia dla zdrowia ryb.
Graoth no to mamy kolejnego, ciekawe ile procentowo wyjdzie ? postaram się podliczyć głosy i powiem w następnym filmie jakie są wyniki. Pozdrawiam
a lejesz uzdadniacz wody
Przydatny film. Pozdrawiam
hej mk. nie lałbym ciepłej wody z kranu ze względu właśnie na miedź. Sam wodę leję do 25 litrowych baniaczków. Woda zazwyczaj stoi mi tydzień więc chcąc nie chcąc dochodzi mi do temp pokojowej 20-22'C. W akwa mam 26'C a że wężyk mam trochę wąski to tak z 20 minut spokojnie mi te 15-20 minut woda do akwa spływa, więc zmiany temp w 180l tak większej nie robię. Wodę wlewam przez filtr wewnętrzy (Juwel Bioflow 3.0 z pompą 600 (l/h)
edmunek super też niezły pomysł :) pozdrawiam
Łapa w górę, bardzo fajne akwa !
Kranówa u mnie w mieście jest bezpośrednio ze studni głebinowej i z tego co wiem z nieoficjalnych źródeł (od znajomych akwarystów) niczym nie jest uzdatniana więc nie wiem czemu miała by jeszcze leżeć u mnie w pokoju 4 dni jak w podziemiu leży wystarczająco długo. Dlatego leje bezpośrednio z kranu (pH 7,8). Wiem że przechodzi ona jeszcze przez sieć rur wodociągowych ale nie sądzę aby miało to większy wpływ na skład wody. Ryby żyją. Mam 9 otosków, małe i duże, wszystkie miewają się dobrze a ostatnio podmieniam wodę dość często bo walczę z krasnalami.
AquaSelf87 no to super co do pH to ja w wodzie kranowej mam ok 7,2 więc jest dość miękka. głos zaliczony :)
Piona! Ja też zauważam tylko podstawowe kolory.
Ja mam troche inna opinie co do wody kranowej. Nigdy nie uzywam wody cieplej bo jest bardziej zanieczyszczona od wody zimnej. Napelniam baniaki 20Litrowe z grzalkami do podmian. I zawsze tygodniowe, przy dobrej filtracji od 10 do 40 procent w zaleznosci od akwarium. Zawsze dodaje uzdatniacza ile zalecane jest przez danego producenta by złagodzic szok dla skrzeli ryb spowodowany wymiana wody. I temperatura wymienianej wody maksymalnie 1 stopien chloeniejsza od wody w akwarium. Ryby lubia zimniejsze podmiany wody niz woda w akwarium. Ale nie wiecej niz 1 stopien roznicy. Powodzonka 💪
Wyskoczył mi film z 2015 roku i choć go nigdy wcześniej nie oglądałem, to od roku 2021 robię dokładnie to samo.
ja tak samo daje ale daje uzdatniacz do wody dla rybek akwariowych i rybki maja sie dobrze
Od lat podmieniam tak samo. W wodociągach w moim mieście stosują bardzo niewielkie ilości chloru. Co można sprawdzić na stronie www wodociągów miejskich.
Masakra to co czytam kiedyś niebyło jakiś testów i .t.p tylko firtr szklany zapchany pończochom i brzęczyk bez jakiś nawozów i.t.p i to fukcjonowało natuta a ludzie teraz wydziwiają jakieś Co2 i.t.p
@@radoslaaww2008 dokladnie, ja nigdy nie robilem testow i robic nie bede, zawsze leje z kranu i jest git, dodaje tylko uzdatniacz i bakterie, po podmianie
ja leje rowniez kranuwe i tez ciepla znam miejwiecej parametry mojej wody i wiem na co moge sobie pozwolic. Takie podmianki ze swieza woda wplywaja pozytywnie na wzrost roslin i jako ze podmieniam 50% z 300l niewyobrarzam sobie takiej ilosci wody gdzies odstawiac:)
Dyfuzja 02 no właśnie ja mam jedynie 160l i 40l ale miałem jeszcze jakiś czas 120l więc 3 akwaria w domu i podmiana to koszmar, ale u ciebie faktycznie 150l odstawić a potem przelewać wiaderkami to byłby koszmar, ale widzę po komentarzach że ok 90% ludziska tak robi :)
Mk Mk no mi by sie niechcialo, zreszta mowie ze podmianki z kranu bynajmiej u mie jak najbardziej pozytywnie wplywaja na rosliny. Rosliny od razu zaczynaja podwujnie bablowac wygladaja zdrowiej i sa bardziej " soczyste " niewiem jak u ciebie czy tez cos takiego obserwujesz?
A pewnie nie dość że rybki płyną do nurtu wody to jeszcze roślinki bomblują na maxa, ale to dlatego że wodę w akwa mam miękką i podmianka zwiększa mi twardość węglanową i u ciebie też pewnie tak jest dlatego jest taka wymiana gazowa, roślinki mają więcej węgla i są szczęśliwe :)
ja identycznie podmieniam wode od 2 lat i nic sie z nimi nie dzieje ;-)
Witam ja robię taka sama podmiane co 7 dni i jestem zadowolony i rybki chyba też bo jeszcze żadna nie zdechła i bardzo długo nie miały żadnej choroby
A czy wodę ciepłą masz wodociągową czy podgrzewaną piecykiem gazowym na płomień? U mnie niestety woda jest podgrzewana piecykiem gazowym i ciepła jest lekko mleczna nie wiem czy taką wodę moge lać do akwarium? A sama zimna jest za zimna 17 stopni.
Od 10 lat stosuje kranowke.po wymianie 1/3 wody /akwa 160 litrow/ biorę szklankę wody daję 2 łyżki stołowe mieszam i wlewam do akwa wszystko. u mnie w porządku ryby się chowają a rośliny rosną
Wiesz jak szybciej spuszczać wodę? Puść przez zielony wąż z łazienki wodę do akwa, gdy już zacznie lecieć do zbiornika odkręć w łazience od prysznica :) Do podmian kupiłem używaną końcówkę JBL Aqua In-Out. Wodę odstawiało się kiedyś ze względu na chlor. W akwa mam paletki :)
Cykor Cykorzewski a wiesz dobry patent :) dzięki
Tak samo z kranu leje i jest ok mój zbiornik to 550 l
Ok 10lat temu miałem banieczek ponad 500l o robiłem dokładnie tak samo tylko że robiłem to raz na kilka tygodni. Rośliny rosły jak szalone i było ich bardzo dużo, glonów nie miałem wcale, rybki miały się bardzo dobrze i dosyć często się rozmnażały.. Więc to na coś wskazuje...
Jak będziesz miał palety z narybkiem to podmień im kranówe.
Ja od wielu lat mam akwa o zawsze podmieniana kranówka mam teraz w domu stacje uzdatniania wody na tabletki solne i wszystko żyje i chwilą bez uwag. W życiu nie używałem chemii.
Super film jaka ta roślina na sirotku jak się nazywa.
Ja podmieniam w taki sposób, że
2 dni przed podmianą do dwóch baniakow 5 l leje wodę i uzdatniam
We Włocławku jest bardzo dobra w skali Polski woda kranowa i podmianę wody robię tak samo bezpośrednio z kranu do akwarium. Pozdrawiam.
Witam też leję kranówkę i wszystko dobrze dobry filmik Pozdrawiam :)
Mateusz KosiaR mam problem z akwarium metnom wodę i rośliny nie chcemy rosnoc i na roślinach som glony czarne co mam robić.
@@annakrakowiak9992 a jak długo mętna tak nagle zrobiła się mętna? Co do roślin ja nic nie dodaje rosną same światło wymieniłem tylko mocniejsze na led i widocznie roślinką pasuje :)
też tak samo podmieniam wodę i wszystko ok z rybkami:)
Ja też tak robię i jest wszystko w porządku
Jeszcze jedno. Ja używam takiego plastikowego pływającego kotnika do lania wody. Leje w niego nie robiąc zamieszanie w akwarium.
Dokładnie robię tak samo, czyli woda prosto z kranu!!!, a mam akwaria od 10-go roku życia, czyli od....Triasu? ;)...., u mnie kranówka jest twarda, dlatego wszelkie żyworódki, jak i pyszczaki mają się dobrze? ..., pozdrawiam serdecznie :)
Witam serdecznie Łapka w góry i pozdrawiam serdecznie
2:58 A można się ich pozbyć w inny sposób np. dolewając coś ?
NIE
Siemka film wart obejrzenia :) Łapka wpadła :)
ja mam akwa i też leje kranówe tylko na pierwsze podmiany odstawiałem wode
Hehe, no i wyszlo ile akwarystow leje z kranu, ja tez leje kranowe ale na szczescie u mnie leci woda jak z filtra ro, tylko trzeba ja wzbogacic
Lapka w gore
Pozdrawiam
aquamaniak nom taż to będzie z 90% :)
czym wzbogacasz wodę z kranu
pod słuchawką [przy baterii ]jest gwint 1/2 cala wąż ogrodowy pasuje
ja tez takim sposobem podmieniam wode i jest wszystko ok
Hej a mam pytanie czy powinno się mieć przez cały dzień włączony filtr do ryb?🤨
Spoko robiłem prawie tak samo heh znaczy ja bardziej Dygałem z wiaderkami :D - Herezja to jak czytam na forach komentarze typu:
"Standard 40x25x30 czy 30x30x30?
Na filtr RO nie ma szans? Ewentualnie kupowanie cały czas wody demineralizowanej/RO?"
Ja nawet Paletkom wymieniałem tak wodę. Para się dobrała i składała ikrę czyli luz.
+Łukasz Kuczyński niestety jedni mają to szczęści że woda w kranie jest jak żywiec z butelki a inni lepiej żeby nabrali wody z odry bo jest czystsza a co gorsza mają w kranie coś kto wcześniej wysikał :). Co do podmian to czasy PRL-u minęły i to naprawdę się poprawia, mam nadzieję że osoby takowe wcześniej sprawdzą sobie wyniki pomiarów i testów wody u lokalnego dostawcy, niestety na debilizm i odmużdrzenie nie mamy rady więc jeśli ktoś nie myśli to może sobie napytać biedy jak tak podmienia wodę.
polecam testy JBL - duzy kontrast kolorow - i 8 parametrow naraz
paski czy krople?
Z kilkoma rzeczami sie nie zgodze, ale jedna jest karygodna i musze napisac komentarz. Lanie wody prosto z kranu jeszcze rozumiem, z reszta sam tak robie, ale jak mozna lac wode ciepla? Nie wiem skad ja masz. Moze ze studni puszczona przez junkersa (co z reszta tez nie jest najlepsze), a co w przypadku jak ktos ma wode z oczyszczalni puszczona przez elektrocieplownie? Wiesz jaka zawartosc miedzi taka woda posiada? Wiesz jakie paramatry ona posiada? Przykladowo u mnie miernik TDS przy wodzie zimnej pokazuje 140, zas przy wodzie cieplej 450. Same wodociagi ostrzegaja ze woda ciepla nie nadaje sie do spozywania. Ty tak robisz i nic zlego sie nie dzieje, ale ktos postanowi zrobic tak jak Ty i wybije cale zycie w akwarium.
Macias No tu się zgadzam w 100%, ja tak robię i dla tego pytałem jak wy robicie ja ponieważ leję wodę z kranu muszę jakoś wyrównać temperaturę i niestety muszę tak ustawić wodę aby miała podobną temperaturę. Co do ilości miedzi w wodzie to nie mam pojęcia :( postaram się podjechać do mnie do wodociągów i wziąć wyniki badań, na pewno napiszę ile mam, kończąc masz rację ja tak robię to nie znaczy że każdy też tak może, Postaram się w kolejnym filmie powiedzieć o tym.
Wiesz, chodzi o to ze wiekszosc widzow to amatorzy ktorzy slepo zrobia to co im kazesz, albo bez nakazywania beda chcieli Cie nasladowac. Co do wodociagow to nie wiem czy dostaniesz wyniki badania wody cieplej. Przynajmniej u mnie ona nie jest kwalifikowana jako spozywcza, co za tym idzie nie ma obowiazku udostepniania aktualnych jej paramatrow. Poza tym jakie by nie byly. U mnie woda ciepla jest oczyszczonym sciekiem, wiec ile roznego "dobra" pochodzacego z oczyszczalni w sobie zawiera to chyba nikt nie wie. Do tego po przejsciu przez elektrocieplownie jest nabita miedzia, olowiem i polowa tablicy mendelejewa. Ja podmieniam 20-25% na wode zimna i temperatura w akwarium spada gora o 2'C.
Kurde teraz widzisz, ja zawsze się zarzekałem że nie będę kręcił poradników :) żeby nikt mnie nie naśladował ale ostatnio sporo osób ogląda mój kanał z czego się oczywiście cieszę, i mnie pyta jak ja prowadzę akwaria więc chyba będę musiał zacząć się pilnować i ostrzegać mówiąc że to że ja tak robię to nie oznacza że inni mogą. Nie chciałbym aby mój kanał zamienił się w kanał mk na 5 :)
Nie przejmuj sie. Do Mistrza na 5 Ci jeszcze duzo brakuje. :) A tak na serio, to niestety takie brzemie popularnosci. Im wiecej ludzi Cie oglada tym trzeba dokladniej wazyc slowa. Inaczej zawsze znajdzie sie taki zgred jak ja i bedzie sie czepial :)
Macias to nie czepianie ale konstruktywna krytyka :) Pozdrawiam
Coz tam masz za termometr na ściance na wprost?
Czy można podmienić wodę z czajnika filtrującego np. Dafi? Mam małe akwarium 25L
Wiem że dawno to pisałeś
Ale ja podmieniał wodę tak:
Leje wodę z kranu do czajnika z filtrem wody
Przelewam tą wodę do garnków lub misek
Odstawiam je na około 1 dzień i przelewam do akwarium
Około 25% zawartości całej wody
Ja tez podmieniam wode prosto z kranu,ale wlewam do filtra uzdatniacza
witam a jesli u mnie w wodzie czuc chlor jak leje z kranu to rybki moga popadac od takiej wody?
To czy z kranu czy nie, rozbija się o to czy wodociągi wasze chlorują czy ozonują wodę. U mnie jest to drugie, leje prosto z kranu.
Ja też tak podmieniam to też prawidłowy sposób
Mam pytanie jak przygotowuje się wodę do akwrium to wystarczy wlac tylko uzdatniacz czy trzeba też bakterie typu bactosan?
Uzdatniacz.
witaj, nie wiem dlaczego się ,,tłumaczysz'' dla nas ze swojego systemu podmian? Tak jak mowisz są ,,pewne zasady'' podmian, ale są to zasady, wspólny mianownik wszystkich ,,zasad'' jest taki aby podmiany odnosiły pozytywny skutek, a to czy to zrobisz klasycznie czy to zrobisz wg. własnych zasad czy wodę przyniosą Ci kosmici nie jest to ważne, akwarium hula koniec kropka. To jest własnie w tym wyjatkowe, kazde akwarium jest inne obsada inaczej sie zachowuje, Twoj sposób jest jednym z wielu, dla jednych jest elementem do podpatrzenia dla innych już niekoniecznie. Rob tak aby było dobrze dla Ciebie i Twojego akwarium. A ,,hejterzy'' niech zajmują sie swoimi akwariami, wszystkiego dobrego.
Ja tez tak podmieniam wodę prosto z kranu tylko wiadra mi akwarium 240 z paletkami i kakadu z tego co widzę i robię testy woda ok ryby zadowolone
Ja do 200l leje kranówę z wymieszaną podgrzaną wodą w celu uzyskania odpowiedniej temperatury.
Natomiast do krewetkarium odstawiam wodę na 3 dni przed podmianką.
To mój głos wychodzi na 1:1.
Pozdro.
sa jakies rosliny odporne na welony?
hmm ja zawsze syszalem ze trzeba dodac water conditioner przed dodaniem do akw ?
Marku Ty jak stary windows95 grafika w 16 kolorach hehe
ja Ci napisze jeszcze większą herezję, napij się szklankę wody ze swojego kranu na noc jak się rano obudzisz to spokojnie możesz robić podmianę w taki właśnie sposób i nic się nie stanie
ja robię tak podmiankę od długiego czasu, nawet w paletkach tak robiłem, ale niestety nie każdy jest szczęściarzem i ma taką dobrą wodę w kranie
u mnie regulacją temperatury zajmuje się ktoś kto steruje kurkami w łazience, krzyczę ciepłej lub zimnej a sam na wylocie kontroluję
mirekkon1 Heh no moja cura też czasem mi pomaga :) na komendę ciepłej, zimnej, zakręć :) co do testów to mam straszny problem z tą wadą wzroku, bo czasem skala jest straszna:), z tym windowsem to uważam to za komplement 95 to nawet czołg by odpalił :) a nie teraz kó..wa kafelki porobili ja nie glazurnik.
Mk Mk nie przejmuj się ja nie mam wady i tak samo nie rozróżniam tych skali, zresztą wiele osób ma z tym problem, a każdy facet widzi raczej w 16 kolorach bo kobiety to co innego :)
Kurcze, a ja do swojej 200 leję z kranu i nic się nie dzieje. Nigdy nie zastanawiałem się nad niczym oprócz temperatury wody. Reszta jakoś nigdy mnie nie interesowała. Pozdrawiam
Wiele zależy od tego czy w kranie nacie wodę chlorowaną czy ozonowaną.
Piękne akwarium cudowne,ta roślinność
Może mi pomożesz z moją wodą w akwarium mam mętną i to dość bardzo, dostałem tabletki i taki płyn ale nic nie daje
Mój tata robi tak samo i nic się nie dzieje wszystko prawie robi tak samo jak pan i to już dobre kilka lat
Fajny filmik
Tez tak robilem i bylo ok ale pewnego razu w wodzie bylo wiecej chloru i stadko ktewetek amano i red wybralo sie na tamten swiat rybką nic niebylo
A jak połączyłeś wąż od prysznica do szlaufa pokazał byśmy wypili fotka bo coś daj znać pozdro oczywiście łapka w górę
Ja może tak nie robię że prosto z kranu ale do wiaderka i uzdatniacz np Esklarin.
kiedy pogadamy na skejpie ? bo mam pare pytani
Chyba dzięki Twoim filmom wrócę do tego pięknego hobby po 10 latach przerwy (zatrułem kiedyś akwarium mrożonym pokarmem). Mam tylko jedno pytanie - co ile czasu w takim akwarium jak to na filmie robisz "całkowite sprzątanie" (chodzi mi o normalne warunki bez jakichś specjalnych zdarzeń) ? Pozdrawiam !!!
Wróciłeś do hobby?
@@MrZenbin tak od 5 lat mam 200l i 2 restarty za sobą
@@krzysztofhalupka dlatego ja zaczym podam ochotke czy coś innego moczę w wodzie i plukam na sitku
jak często pod mieniasz wodę Powiec mi czy na 40 l. ile można pod mienic litrów wody
Wiem że dwa lata temu ten kom ale 10l co 2 tygodnie:)
Ja robie tak samo wszystko żyję a co leprze to jak wsadze węża do akwarium to wszystkie ryby stoją w nurcie 😊
Piotr Kurzawa u mnie terz się tak dzieje że się pchają do nurtu a o bąbelkowaniu nie wspomnę zaraz po podmianie mam taką wymianę gazową że jest śiwo :)
Co to są za rośliny?
Jaki litraż?
Jakie wymiary?
O ile samo Twoje postępowanie podmiany bezpośrednio z kranu jest do przyjęcia pod warunkiem bardzo niskiej zawartości chloru o tyle Twój komentarz zawiera bardzo dużą ilość błędów merytorycznych, które niepotrzebnie wprowadzają w błąd osoby nie będące w temacie. Z laniem wody podgrzewanej w elektrociepłowni też byłbym ostrożny - przed taką operacją należy najpierw zmierzyć poziom żelaza i miedzi. Odnośnie błędów:
- Po pierwsze praktycznie wszystkie rośliny wolą pobierać azot z NO2 niż NO3, ponieważ wiąże się to dla nich z mniejszym wysiłkiem energetycznym, jeszcze lepszym i łatwiejszym źródłem azotu dla roślin jest mocznik, jednak w akwarium stosujemy NO3 ze względu na najmniejszą szkodliwość dla fauny.
- Po drugie związki amoniaku oraz NO2 powinny być na poziomie niewykrywalnym przez testy w każdym etapie życia akwarium - nawet przed podmianą - jeżeli jest inaczej oznacza to, że masz niewydajną filtrację. NO2 jest szkodliwe na poziomie 0,2mg/l - 0,5mg/l i powoduje pogorszenie kondycji i zdrowia ryb, 0,5mg/l-1mg/l powoduje nieodwracalne zmiany w narządach ryb, natomiast NO2 pow 1mg/l jest bardzo silna trucizną i w przeciągu kilku dni możemy spodziewać się pierwszych zgonów.
- Po trzecie twardość węglanowa ma niewiele wspólnego z dostarczaniem dla roślin węgla - co prawda węglan wapnia pod wpływem temperatury rozpada się na CO2 i CaO, jednak ilość CO2 jest znikoma w porównaniu do tego ile produkują go chociażby ryby - jest natomiast dobrym źródłem wapnia, który również jest potrzebny roślinom do wzrostu, jednak w dużo mniejszych ilościach niż węgiel. Ponadto twardość węglanowa ma bezpośredni wpływ odczyn pH wody, ten natomiast ma bezpośredni wpływ na dostępność składników odżywczych dla poszczególnych gatunków roślin.
- Po piąte spadek temp. o 4st.C w tak krótkim okresie czasu może być zabójczy dla wrażliwszych gatunków ryb.
Życzę powodzenia w prowadzeniu akwarium, jednak zaczniesz publikować podobne materiały najpierw sprawdź czy to co chcesz powiedzieć jest prawdą, bo ktoś po oglądnięciu takiego materiału może narobić sobie biedy w zbiorniku.
Od kiedy to elektrociepłownia podgrzewa wodę? Woda jest podgrzewana w bloku za pomocą wymiennika ciepła do którego jest doprowadzana para z elektrociepłowni ;-)
To był skrót myślowy. Sposób wymiany ciepła nie zmienia faktu, że gorąca woda ma kontakt z elementami metalowymi. Wymienniki ciepła są zbudowane najczęściej z aluminium i miedzi (skorupiaki?).
ja sie kompletni na tym nie znam ale w skepach leja prosto z kranu do aqarium i tyle
Ilona Bajran W sklepach robią jeszcze wiele innych rzeczy o których lepiej nie wspominać.
Też tak robię
Podmieniam tak wode juz 2 lata i jak narazie wszystko jest ok.
+Pablo Morales spoko u mnie też nic się nie działo ale niewiele osób potrafi zrozumieć ze jak ma kiepską wodę w kranie z beznadziejnymi parametrami to lepiej ją odstać lub lać RO. No niestety nie każdy może sobie na takie coś pozwolić ale jest paru szczęściarzy z mineralną w kranie :)