Előtető építés házilag? Mire figyelj, ha polikarbonát a borítás?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 дек 2024

Комментарии • 31

  • @blankasovak702
    @blankasovak702 2 года назад

    Köszönöm nagyon részletesen elmagyarázta hasznos jó imformációt kaptam az egészről!!!

  • @logikuselsosegely
    @logikuselsosegely 2 года назад +3

    Nagyon hasznos! Köszönjük 🤗

  • @cserpakbalazs6342
    @cserpakbalazs6342 Год назад +1

    Nagyon hasznos, köszi! Süllyesztett üvegházat építek fa szerkezettel és lenne két kérdésem: 1. kell-e a számolni hőtágulás különbséggel a fa és a polikarbonát között. 2. függőlege polikarbonát falra milyen szalag és záróelem kell? Előre is köszi!

    • @FemdekorHu
      @FemdekorHu  Год назад +1

      A felső oldalra kell a párazáró és alulra a páraáteresztő. Záróprofilnak U profilt javaslok körben.

    • @cserpakbalazs6342
      @cserpakbalazs6342 Год назад

      @@FemdekorHu nagyon köszönöm a választ!

  • @UzonyiÁrpád
    @UzonyiÁrpád 2 года назад +2

    Klassz videó, köszönet érte. Én most tervezem az előtetőt készíteni, fából készül majd a vázszerkezet. Az alátámasztást mindig gyártói ajánlás alapján érdemes? Ahol 700mm ott annyi, ahol 1050mm ott annyi? Gondolom a sűrűbb nem gond.
    Amire eddig nem találtam választ az az, hogy mennyi lehet a túllógása a polikarbonátnak? Lesz majd pár szarufa ami alátámaszt, és az utolsón mennyit lehet jószívvel túllógatni. Nem gondolom hogy jót tenne a fának ha pont addig érne a polikarbonát mint a szarufa, mert akkor a csapó eső elég hamar kikezdi.
    Mi a minimális tető hajlásszög ami még kivitelezhető?
    A polikarbonát és fal találkozásánál és tennék be hajlított bádoglemezt. Esetleg elég lenne ez az F profil is? Kiszilikonozva lehet olyan jó mint a bádoglemez ami ugye azért méretesebb lenne, a fal flexszel megvágva és oda lenne becsusszantva a lemez meghajtott része.
    A vízorros profilt érdemes-e esetleg helyenként kifúrni (a legmélyebb ponton), hogy a páraáteresztő szalag által kiengedett folyadék ne álljon meg a profilban hanem azon keresztül ki tudjon folyni?
    Előre is köszönöm a válaszokat!

    • @FemdekorHu
      @FemdekorHu  2 года назад +2

      Az www.aplast.hu/ oldalon találsz beépítési útmutatót. Mi 50mm-t szoktuk túllógatni, de 100mm szerintem probléma nélkül elbír. Hosszirányban jó a tartása, keresztiránya kevésbé. Az alátámasztás sűrűbb lehet, ritkább viszont nem. 1m-en 100-150mm között érdemes lejtetni. Falhoz F profil vagy amit írtál, az is tökéletes. Szerintem nem kell kifúrni, ki fog szellőzni, vagy a végeken kiszivárog, ha mégis valami összegyűlik benne.

    • @UzonyiÁrpád
      @UzonyiÁrpád 2 года назад

      @@FemdekorHu Köszönöm a gyors választ. Akkor a pl. 20-30 cm túllógás az már túl van a határon? Néztem már az aplast-ot, mármint hogy ott is van eladó PK :) Az nekik saját márka? Más gyártó (ha lehet így nyilvánosan kérdezni) akikkel még érdemes foglalkozni?

    • @FemdekorHu
      @FemdekorHu  2 года назад +3

      @@UzonyiÁrpád Mi tőlük vesszük. Nem tudom, hogy 100mm felett mit csinál. Hosszirányban valószínű bírja, oldal irányban nem tudom. Nem tudom, hogy saját márka-e. Nem hiszem. Nem érdemes másban gondolkodni. 10 év a gari rá és tényleg jó. 12 éve használjuk probléma mentesen.

    • @UzonyiÁrpád
      @UzonyiÁrpád 2 года назад

      @@FemdekorHu Köszönöm!

  • @Nobody-uc5zw
    @Nobody-uc5zw Год назад

    Tisztelt Ákos,
    Nagyon hasznos a videó, köszönjük!
    Épp egy kisebb polikarbonát tetőt építünk és felmerült néhány kérdés a rögzítés kapcsán.
    A tető mindössze 4m széles, 2m hosszú.
    40x40x2-es zártszelvény megfelelő a polikarbonát alá? (csak a két lemez toldásánál lenne 60x40x2 az átfedések miatt)
    A csavarozás miatt érdekel. Önmetsző csavarokat adtak a a zártszelvényhez.
    A polikarbonátot előfúrjuk a gyártó által megadott információ alapján majd az önmetsző csavarral rögzítjük a zártszelvényhez.
    45mm hosszú csavarokat adtak. A polikarbonát 16mm vastag, plusz a szelvény és a poli között a gumi (kb 5mm) a dialtációs mozgások miatt. Ez a kettő együtt kb 21 mm.
    Megfelelő itt a 45mm-es önmetsző csavar?
    Ha nem, akkor milyen csavarokkal kellene dolgoznom?
    Köszönöm!
    Dávid

    • @FemdekorHu
      @FemdekorHu  Год назад +1

      Amennyiben a csavar menetes része átér a szelvény falán, akkor megfelelő.

    • @Nobody-uc5zw
      @Nobody-uc5zw Год назад

      @@FemdekorHu Köszönöm!

  • @ngyuri86
    @ngyuri86 2 года назад +3

    Ėn megszívtam.. méretre vágták és nem ragasztották le a szélét. Kint tároltam. Nem értettem hozzá. A mesterek meg csak fél év múlva jöttek. A műanyag fóliát napokig magasnyomásúztam, wd40- eztem. Hogy lejöjjön mert ráégett. A kosz pedig a vágott oldalakon bement. Kimostam, de olyan mint a pohár. Meglátszik benne. Nagyon mérgel de sokba került. Mit csináljak ez van.

    • @FemdekorHu
      @FemdekorHu  2 года назад

      Sajnos igen... le kell zárni a végeket még tárolás közben is a gyári végek le vannak zárva.

  • @lucidworldalomvilag6081
    @lucidworldalomvilag6081 2 года назад

    A csavarokról kerdeznék. Nekem pont azt mondta a gyártó hogy önfúró csavar kell hozzá. Ezt adtak. Lehet hogy azért mert fa szerkezet van? Kell ilyenkor alá a szivacs szalag?

    • @FemdekorHu
      @FemdekorHu  2 года назад +1

      A szivacsnak az a funkciója, hogy tapadásmentes mozgást biztosítson a polikarbonátnak. Festett felületnél hozzá is tapadna, ha nem lenne szivacs. Nem látom a fa szerkezet minőségét, de szerintem a fára nem szükséges.

  • @attilavarga7269
    @attilavarga7269 3 года назад

    Szia ha a celák nen a lejtés irányában vannak akkor be ázhat?

    • @FemdekorHu
      @FemdekorHu  3 года назад +2

      A beázást nem az irány határozza meg. Ha már így alakult, akkor a cellák mindkét végére páraáteresztő kerüljön.

  • @alfonzsenki1905
    @alfonzsenki1905 3 года назад +2

    Valamit nem értek. De ésszerű magyarázat legyen a válasz. Miért kell párazáró a felső részre? Mondok pár gondolatot. Ha nedvesség kerül be a cellába az nagyrészt amiatt van hogy a csavarok átlukasszák a karbonátot, és az idő múlásával az alatta lévő fa szerkezet száradásából adódóan fellazul a csavar körüli szigetelés. Fentről nemigen kerülhet bele nedvesség. Miért ne lenne jó oda is a páraáteresztő szalag? Párazárónál eleve meg sem indulhat az áramlás hiszen csak egy bejárat van. Ha alul felül páraáteresztő van akkor áramlás alakul ki, még ha kurva minimális is ez, még mindig több a nullánál ami akkor van ha az egyik része teljesen le van zárva. És így a kiszellőzés is dupla annyi felületen zajlik. Hozzáteszem hogy kurvára nem szellőzik ki ha egyszer bekerül oda a víz. Meg akkor még egy érv az igazam erősítésére. Félkörben hajlított tetőnél hová kerül a párazáró? Hmm? Minden esetre én biztos hogy kihagyom az aluragasztót otthon. Ha meg másnak csinálom kötelező betartani az előírásokat, mert nincs gari. Hozzáteszem a gyártó mindig kibújik a felelősség alól. Nem rosszból írom ezt, egyszerűen ez a tapasztalat.

    • @FemdekorHu
      @FemdekorHu  3 года назад

      Nem szeretnék erre válaszolni, hiszen nem én találtam ki. Van egy technológiai leírás és azt be kell tartani. Kár ezt elemezni. Pára képződik zárt helyen is. A lecsapódó folyadékot ki kell vezetni. Élőlények nem költözhetnek bele. Por ne jusson bele. Ezt kell megoldania a szalagoknak.

    • @alfonzsenki1905
      @alfonzsenki1905 3 года назад +2

      @@FemdekorHu Az hogy ez van a technológiai leírásba még nem biztos hogy jó is. Volt erre példa az elmúlt húsz évben ezer. De mindegy sejtettem hogy nem kapok választ. Nem a te feladatod. Viszont akkor nem értem miért tartasz belőle kiselőadást. Na minden jót.

    • @FemdekorHu
      @FemdekorHu  3 года назад +5

      @@alfonzsenki1905 Azért tartok kiselőadást, mert rengetegen hibásan szerelik fel a tetőket és ezzel rengeteg kárt okoznak a nem tájékozott embereknek. Segítő szándékkal készült ez a videó.

    • @FemdekorHu
      @FemdekorHu  3 года назад +4

      Válaszok: “Miért kell párazáró a felső részre?” - Azt gondolom, hogy azért, mert a csapadékvíz ott tud leginkább bejutni a szerkezetbe, valamit jóval olcsóbb mint a páraáteresztő.
      Fa szerkezetre mi nem szerelünk, csak fémre. Ha fa a szerkezet, akkor érdemes H profilt rakni és abba csavarozni, így a polikarbonát lapokat nem kell átfúrni. Hosszirányba alátámasztást nem igényel, oldalirányban 1050 milliméterenként pedig elég a H profil. 10mm-es PC lemez esetén. Fa esetén én tennék fém hordozót és abba rögzítenék.
      “Miért ne lenne jó oda is a páraáteresztő szalag?” - Nem ideális mert azon át tud jutni a víz. Olyan helyre kell rakni ahol a víz csak kifelé tud folyni. Drágább is, így felesleges költség.
      “Félkörben hajlított tetőnél hová kerül a párazáró?” - Sehova. Elmondtam a videóban. Mindkét végére áteresztő kerül.
      “Hozzáteszem a gyártó mindig kibújik a felelősség alól.” - Ez a gyártóval való kapcsolaton is múlik. Nekünk cseréltek úgy is, hogy igazából semmi baja nem volt. Amikor elköltesz évi 5-8-10 M Ft-ot csak PC lapra, akkor mindent cserélnek. Én a 11 év alatt hibás lappal nem találkoztam. Olyan volt, hogy karcos volt, vagy megsérült, benyomódott, de semmi más nem.

    • @alfonzsenki1905
      @alfonzsenki1905 3 года назад +2

      @@FemdekorHu Kösz a válaszokat. Tényleg értékelem. Minden jót és további jó munkát.

  • @ferenckovacs2157
    @ferenckovacs2157 Год назад +2

    Jó a videó csak nagyon szájbarágós.

  • @laszlogergely1652
    @laszlogergely1652 2 года назад

    Apárazáró nagyon fontos mert a büdös én ék igen jól