Pytałam o taki kompost w firmie, która taki sprzedaje. okazało się, że to z zakładu utylizacji ( z wysypiska). Pan poinformował mnie, że na rabaty, pod trawę - jak najbardziej, ale pod warzywa nie polecał.
Mąż mój - informatyk - był bardzo rozbawiony, jak mu zacytowałam Panią! Ja zachwyt rozumiem, sama ogródkuję, ale zdjęć nie wysyłam... a koński obornik pozyskuję osobiście od koni na których jeżdżę. Właściciele stajni zachwyceni, a konie zafrapowane gapią się w te napełniane worki z miną pt "PO CO CI TO???"
Co za wspaniały film! W przyszłym roku będę zakładać ogród i już od wielu miesięcy uczę się od Tych, którzy posiadają wiedzę ogrodową. Dziękuję za to, że zechciał się Pan tą wiedzą podzielić 😊
Uważam że kupna takiego kompostu to opcja warta rozważenia. Przy sadzeniu wielu warzyw i kwiatów koszty ziemi zakupionej w sklepach ogrodniczych może wymknąć się spod kontroli. U nas mamy ziemie gliniastą, wspaniałą pod iglaki ale dla warzyw i owoców kiepsko. Praktyczny i pomocny film:)
no pod warzywa bym sie nie odwazyl, to sa wszelkie odpady bio jakie wpadna im w rece, wiec i trawa z pasow przy ulicy w miescie, pozostalosci chwastow zatrutych glifosatem, jak ktos zakladal ogrod....
Raz Kupiłem taki kompost.. Przesadziłem na probe sadzonki pomidorów... Tez w mojej mieszance ubogiej urosły o połowę wieksze😋 wiec miał ładne dawki npk
Sam mam taką możliwość, kupiłem z wysypiska EkoDolina pod Gdynią. Niestety dowożą do 8 ton, także mi transport wychodzi drugie tyle co zakup. Ale warto. Jak by była możliwość to bym wkleił zdjęcie małku na mnie, 20 ton z Kaszub, a obok górki tych w sumie niecałych 8 ton. Gabarytowo niewiele się równi, za to po opadach wtgladają totalnie inaczej. A cena to szok- chyba 29 zł za tonę, jak ktoś nie wie to to jest ponad 2m sześcienne i tak jest to nazywane czyms do uzdatniania ziemi a nie kompostem. Dzięki za ten film.
Dzień dobry kompost można kupić w Zakładzie Komunalnym w Opolu, ul. Podmiejska. Przesiewany jest na sicie o oczkach 2 x 2. Doradzono, żeby nie stosować na trawnik tam gdzie dzieci będą biegać boso. Na rabaty podwyższone jak najbardziej. Najlepiej pojechać i samemu ocenić
Właśnie zakupiłam 3T kompostu z kompostowni krakowskiej , koszt 550zł (z transportem na terenie Krakowa) czarny , ładnie pachnie -zawiera jednak dużo drobnych gałązek, poza tym ok. Pozdrawiam gorąco .
@@asiafil433 przecież o to chodzi w kompoście, ma być materia a gałęzie są jednym z surowców kompostu i nie powinno się ich usuwać, bo po rozłożeniu będą tylko wzbogacały glebę.
Panie Jacku, czy jest sens zamówienia większej ilości i magazynowanie pod przykryciem, na przykład przez 3 sezony (żeby załatwić sprawę za jednym transportem)?
używam ale absolutnie nie z Szadółek !!! zdarzyło mi się , potem próbowałam sprawdzić kolejne partie ....dramat ...ten który do mnie przyjechał(przywiózł mąż ) to same szkło i folia (które tak naprawdę uwidoczniły się na pryźmie po pierwszych deszczach - bo mokry kompost oblepiał je i nie były widoczne )....wydaje mi się że pan Jacek i pani Kasia Bellinhgam dostają jakiś przesortowany zwykły śmiertelnik dostaje zupełnie co innego . W Eko Dolinie tak -czysty , bez śmieci -zupełnie inna jakość -plastik naprawdę sporadycznie .Oczywiście zrobię jeszcze podejście do Szadółkowego ale jak na razie po każdym przyjeździe do nich widzę ,że szkło i plastik to główny składnik
Dziękuję. To ważna informacja. Nie sądzę żebyśmy otrzymywali jakiś specjalny, inni słuchacze nie zgłaszali takich uwag. Ale wynika z tego, że warto być przy załadunku.
Panie Mateuszu, otrzymałam z Szadółek transport z kompostem w ramach majowej akcji promocyjnej - ponad tydzień temu, przed deszczami, rozścieliłam go w swoim ogrodzie i podzieliłam się jeszcze z kilkorgiem sąsiadów (bardzo zadowolonych). Rozsypaliśmy też ściółkę z kompostu na rabatach przed posesjami, bo mieszkam na małym osiedlu domów szeregowych na Jasieniu. Jestem bardzo zadowolona, bo już po kilku dniach widzę korzyści dla mojego ogrodu, dlatego też zamierzam zamówić kolejny taki transport - m.in. na trawniki oraz rabaty, na które już zabrakło, zwłaszcza te na terenie wspólnym, przed posesjami. W partii otrzymanej w II połowie maja 2020 szkło i resztki worków pojawiały się sporadycznie i nie stanowią problemu. Nawóz jest zmielony i przesiany, a po deszczach zmieszał się z ziemią ogrodową i stworzył ładną, czarną warstwę (nie mieszałam go, by nie zniszczyć siewek i wcześniej posadzonych roślin, które dopiero kiełkowały). Kompost początkowo pachnie specyficznie obornikiem/Szadółkowym smrodkiem, ale szybko ten trochę niemiły zapach wietrzeje. Ładnie się za to ściółkuje, jest lekki i sypki, zaś rośliny mocno po nim ruszyły z wegetacją (mam w ogrodzie tylko rośliny ozdobne). Rozsypałam go cienką, 1-3 cm warstwą, która w całości pokryła rabaty. Same korzyści! Polecam serdecznie! A Panu Jackowi chcę serdecznie podziękować za niniejszy film - dzięki niemu dowiedziałam się o akcji promocyjnej. Do podziękowań dołączają się moi sąsiedzi!
To samo w Poznaniu, Agro Felek 2.0, kupiłam 2 tony i żałuję, bo sobie śmietnisko sprowadziłam. Ręcznie wybieram, ile się da. Worków, szkła (co u licha robi tak szkło?) i kawałków gumy jest co nie miara. Dla mnie to nie jest ekologiczny ogród, wolę chyba chwasty i gliniastą glebę niż tonę mirkoplastiku wokół.
WITAM TU AGNIESZKA , CHCIAŁAM SIĘ ZAPYTAĆ O KATARZYNĘ ?? CZY WSZYSTKO U NIEJ OK? BO OD PRZESZŁO 2 MIESIĘCY NIE MA FILMÓW NA RUclips?! ŻYJE ? JEST ZDROWA !!! KOMPSOST I OBORNIK SĄ BEZCENNE !!! NIESTETY MÓJ ZAKŁAD UTYLIZACYJNY NIE SPRZEDAJE !!! SZCZERZE ZAZDROSZCZĘ !! TE W WORKACH PO 25KG. SĄ BARDZO DROGIE !! POZDRAWIAM CIEPŁO AGNIESZKA POLEROWICZ
@@naturalnieoogrodach TO ZNAKOMITA WIADOMOŚĆ !!! BARDZO SIĘ MARTWIŁAM , CHOĆ KASIA JEST DLA MNIE OBCA !!! DUŻO ZDRÓWKA KOCHANI !!! TRZYMAJCIE SIĘ !! POZDRAWIAM CIEPŁO AGNIESZKA POLEROWICZ
dobry kompost to taki który sam pan sobie zrobi i wie z czego co w nim jest a ta gadka o certyfikaty to pic na wode Randap też ma jakis certyfikat bo jest dopuszczony do obrotu jako bezpieczny dla ludzi a co z glifosatem w nim zawartym??? jedyne na co sie nadaje taki kompost to rabaty kwiatowe bo ich nie jemy
Znajomi kupili taki kompost z MPO w Baryczy w Krakowie. A potem znaleźli w nim sporo szkła. Czy certyfikat nie zakłada, że taki kompost jest dobrze odsiany?
Ale oni nie robią z tego tajemnicy. Jest film na YT - produkcja kompostu MPO. Tam idzie wszystko co wrzucą ludzie + worki od tego. Osobiście nie dałbym tego do warzyw.
Dzień dobry, w kompoście z utylizacji, który dałam do tunelu i podwyższonych grządek, zauważylam dużo ziemiórek. Proszę coś poradzić. Czym mogę opryskać glebę? Czy są jakieś skuteczne domowe oprysk?
Dziękuję bardzo za informację, mam pytanie, czy jak na rozłożonym kompoście, pojawiają się białe naloty to dobrze czy raczej nie Kompost z kompostowni pozdrawiam serdecznie
@@naturalnieoogrodach bardzo dziekuje za blyskawiczna 👍odpowiedz ja taki laik jestem podsłuchuje państwa filmiki i tak trochę się uczę Dziękuję bardzo pozdrawiam
Witam p. Jacku. Dziś również zakupiłem kompost z utylizacji. Ma certyfikat. Co zauważyłem to dużo w nim jest różnych śmieci, jakias folia, papier. czy ten specyficzny zapach to naturalna rzecz? roznosi się po całych ogrodach jak dobrze zawieje ;)
@@naturalnieoogrodachwitam p. Jacku. już drugi tydzień i zapach dalej intensywny, jakby ktoś gnojówkę na polu wylał :/ co zauważyłem, po podlaniu rabat gdzie ciemniej pod tujami, pojawił się biały nalot i czop się zrobił z tego kompostu, czy to normalne? czy to lekko przegrabić? trochę się obawiam bo u pana to ładnie wyglada a u mnie coś nie bardzo. po wysypaniu w pryzmie buzowało gorącem i było dużo białej zbitej materii (chyba to gniło) jakby się to przerabiało - intensywny zapach posiadało - czy to naturalny proces? czy mam się czego obawiać? u mnie to ziemią nie pachnie :/
Witam Panie Jacku ..Pytanie mam odnośnie kompostu ,otóż czekam na informacje z naszego regionalnego zakładu utylizacji ,jestem zapisana w kolejce do odbioru - bo w trakcie tworzenia będzie za około 2 tygodnie. Pani przez telefon na moje pytanie czy nadaje się na uprawy ogródkowe - odpowiedziała : Tak .Nasz kompost biorą głównie rolnicy na pola uprawne ... Tylko ,że na stronie pszok nie ma nic na temat certyfikatu ... Co teraz ? Oglądam dużo Pana filmów i dziękuję za tak wspaniale rady ogrodnika . Pozdrawiam .
Nie potrafię odpowiedzieć... nie znam zakładu i jego produktów. Nie mają na stronie, co nie znaczy, że nie mają. Warto dopytać. Ważna uwaga, skoro jest w trakcie produkcji i będzie za 2 tygodnie, to może być bardzo gorący. Ostrożnie rozkładaniem wokół roślin, jeżeli to planujesz. Lepiej niech ostygnie i dopier wówczas ściółkuj. Chyba, że będzie położony na rabatach, na których nie ma jeszcze roślin.
Panie Jacku, w Opolu jest możliwość zakupu kompostu z zakładu utylizacji. Sprzedają go pod nazwą Organika. 1. Co Pan sądzi o składzie? pH 7-9 Azot min 0.7% Fosfor min 0.15% Potas min 0.37% Substancja .org. min 18% 2. Z certyfikatu przeznaczenie: pod wszystkie rośliny uprawy polowej, na wszystkie gleby Czyli pod warzywa też? 3. W rozmowie tel powiedziano mi, że muszę tę Organikę koniecznie mieszać z ziemią 1:3, bo inaczej będę miała fioletowe rośliny. To się robi problematyczne, bo myślałam o kupnie w celu wyłożenia grzadek wzniesionych lub ściółkowania rabat, które będę zakładać. Jak by Pan stosował? Mieszać ? Będę wdzięczna za odp. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za wszystkie Pana i Pani Katarzyny rady :) Viola
U nas też sprzedają kompost problem w tym,że wiem co ludzie rzucają do tych odpadkow.Częstokroć są to chore rosliny ,zagrzybione gałęzie i można sobie przywlec jakieś świństwo że ci padną rzeczy,które sadzisz.
o choroby grzybowe roślin nie obawiałbym się, choć warto podpytać jak przebiega proces kompostowania w lokalnej kompostowni. W większości przypadków to proces kontrolowany (nawadnianie i napowietrzanie) w wysokich temperaturach. Nie przeżyją ani chwasty, ani nasiona, ani chorobotwórcze grzyby.
W Zabrzu cena ryczałtowa 50pln za max 50 ton a nastepnie za każdą tonę ponad 1pln. Transport w własnym zakresie. Kompost zawiera widoczne większe kawałki, ma dużo szkła, plastiku, folii, nawet jakieś igly i probówki się znalazły, przerażające. W środku pryzmy bardzo gorąco, widać jakby popiół. Dodatkowo okropnie śmierdzi, tego zapachu nie da się opisać, dobrze, że się ochłodziło, bo nie dałoby się posiedzieć na zewnątrz, sąsiedzi by nas chyba zlinczowali. Pozdrawiam
Sporo Pan mówi o tym certyfikacie i dopuszczeniu kompostu do uprawy warzyw. Rozumiem, że kompost z pańskiego kompostownika również posiada taki atest i takie dopuszczenie?
Obejrzałam Pana film i zapragnęłam kompostować rabaty, mieszkam w Gdańsku, więc polowałam na kompost z Szadółek, nakupiłam roślin i czekałam, przezwyciężyłam problemy z transportem i zostałam szczęśliwą posiadaczką 2,5 t kompostu z Szadółek. Niestety radość moja nie trwała długo, ponieważ ten kompost śmierci Szadółkami, jeżeli ktoś mieszka w Gdańsku, to wie o czym mówię. Na filmiku nie widać, żeby Pana kompost wydawał jakieś nieprzyjemne zapachy, ja niestety nie wiem jak do mojego podejść, bo bez maseczki chyba nie dam rady, o ściółkowaniu nie ma mowy, bo sąsiedzi chyba by mnie przeklinali, nie wiem więc co z nim zrobić, chyba muszę zakopać, może Pan mi coś podpowie. Na razie to tylko psy mają radochę, bo lubią takie smrodki.
Sąsiadom można zaoferować taczkę kompostu :) Ten specyficzny zapach ulotni się w kilka dni po rozłożeniu kompostu na rabatach czy zagonach. W tym, że trzeba zwrócić uwagę czy nie jest on nadal gorący, bo przy takiej ilości, przy przerzucaniu mógł się nagrzać na nowo. Ostrożnie więc ze ściółkowaniem roślin gorącym kompostem, bo mogą mieć kłopot z wegetacją. Moich sąsiadów uprzedziłem, że przez kilka dni będzie zapach kompostu odczuwalny. We wtorek rozłożyłem kompost, w sobotę już nie było go czuć. W tym tygodniu sąsiad poprosił mnie o 4 taczki kompostu z pryzmy, która nie została jeszcze rozłożona. :) Obornik też pachnie specyficznie, ale jak mówi Katarzyna - prawdziwej damie obornik nie śmierdzi. :)
Witam, bardzo ciekawi mnie ściółkowanie kompostem. Dopiero zczynam przygodę z ogrodem dlatego moje pytanie, czy mogę ściółkować kompostem na agrowłókninie ?
Niewiele się przez nią składników przedostanie. Najlepiej ściągnąć włókninę, wyściółkować kartonami, jeżeli pozostałe rośliny jeszcze się nie rozrosły (zatrzymają chwasty, a potem się rozłożą, gdy sadzonki już się rozrosną) i wysypać kompostem. Agrowłóknina ogólnie nie służy glebie i sprzyja jej degradacji.
Cenny film, cenne wskazówki, ale jednak nie zdecydowałbym się na zastosowanie takiego kompostu pod warzywa. Zwłaszcza pod takie, które są u nas uprawiane - bez żadnej chemii, sztucznych nawozów, nawet tych ekologicznych. Być może użyłbym pod trawę, ostatecznie pod kwiaty, ale nie pod warzywa i owoce. Do kompostowni komunalnej czy zakładów utylizacyjnych trafia wszystko, łącznie z roślinami, które ludzie wywalają do worków bio, a które to wcześniej były pryskane nie wiadomo czym. A jeśli tam, tak jak Pan wspomniał pojawia się również mięso, nasączone sterydami, hormonami i innym syfem, to nawet z 5 certyfikatami nie chciałbym czegoś takiego. Ja produkuję kompost sam i tylko takiego używam. Można zresztą to zobaczyć u mnie na kanale. Pozdrawiam i czekam na kolejne ciekawe odcinki.
Panie Jacku, proszę o odpowiedź. Czy odczyn pH kompostu z ZU nie jest zbyt wysoki dla warzyw? Na certyfikacie opolskim podali średni - ok. 8. Serdecznie pozdrawiam wszystkich kochających ogrody!
Oczywiście tak. Zieloną trawę (azot) trzeba mieszcać z brązową materią (węgiel) tzn. zrębkami drewna, liśćmi (najlepiej zmielonymi). Sama trawa położona na kompost grubą warstwą, zbije się, słabo będzie się rozkładać.
@@naturalnieoogrodach Moja mama (emerytowany technik ogrodnik) mnie straszy, że świeżo skoszona zbita trawa w dużej jednolitej pryzmie może się tak mocno rozgrzać, że ulegnie samozaplonowi. Ktos tak miał?
@@magorzatap.4739 tak bywało z sianem w stodołach. Sianem, które częściowo było niedosuszone. Świeża trawa nie jest palna, w przeciwieństwie do siana. Ale... Samej trawy nie dodaje się grubą warstwą na kompost. Robi się breja. Trzeba mieszać np. z liśćmi lub zrębkami. Dobry kompost musi się grzać, osiąga temperaturę 70...75 st. C.
Witam. Mam pytanie czy w takim kompoście bezpośrednio z kompostowni Opole który ma certyfikat do wszystkich upraw polowych mogę posadzić ziemniaki w worku czy lepiej wymieszać to ze zwykła glebą, która u mnie jest słabej jakości. Praktycznie piach.
lepiej wymieszać. Taki kompost znakomicie się sprawdza jako ściółka na glebie, gorzej gdy jest sam w worku lub donicy. W tych ostatnich przypadkach zachęcam mieszanie
Nie używałem, nie mam doświadczenia ani wiedzy czy używa się podczas uprawy nawozu sztucznego i środków ochrony roślin. Może nasi widzowie i słuchacze mają tę wiedzę?
Używałam ziemię po pieczarkach. Lekka, czarna i bardzo dobra. Nie wiem jakie było pH ziemi, bo to były moje początki ogrodnictwa. Sądzę, że ziemia była kwaśna. Podłoże do pieczarek jest wymieniane i napewno jest wartościowe.
@@julitawojtowicz5479 właśnie kompost po pieczarach nie jest kwaśny a zasadowy :) Monty Don używa go jako tzw. mulching czyli do ściółkowania, więc chyba jest dobry :)
A jak sie zachowuje taka rabata jak sie bedzie ja dowozilo co roku powiedzmy po 2cm? Czy mam rozumiec, ze tak jak pan wspomina, dzdzownice zrobia swoje i to wszystko spowoduje, ze nie bedzie nam rosla gorka?
Ja od 3 lat kompostuje wg metody No rules więc dodaje do kompostownik mięso, nabiał i tzw rzeczy zabronione. Dodaje również kręty, ptaki oczywiście martwe i po tygodniu nie mogę ich nawet znaleźć tak szybko znikają. Oczywiście muszę wspomnieć że podstawa u mnie jest zebranie gigantycznej ilości liści na jesieni które kompostuję przez zimę a od wczesnej wiosny dodaje resztki z domu zgromadzone przez zimę i kolejno trawę z ogrodu, oraz wszystkie zielone części plus brązowe kartony. Kompost zgrzewa się do 65 stopni co najmniej 3 razy w sezonie, przewracam raz na tydzień z Komory do komory i na jesień czarna ziemia. Rośliny i warzywa rosną jak szalone.
Dzień dobry, proszę powiedzieć - czy wysiane w ten kompost nasiona kwiatów wzejdą? Poradzą sobie? Mam wyściółkowaną kompostem rabatkę - czy mogę posiać tam nasiona roślin? Pozdrawiam
Panie Jacku kupiłam kompost z certyfikatem pod warzywa z przeznaczeniem do szklarni. Chciałam sadzić pomidory i paprykę bezpośrednio do niego, jednak pani która nam go sprzedawała powiedziała że trzeba mieszać go z inną glebą. Skład jest bardzo zbliżony do tego który pan pokazuje na swoim rachunku zakupu. Proszę o radę
Do kompostu domowego nie zalecam dawania produktów pochodzenia zwierzęcego, choć wiem, że są zwolennicy kompostowania wszystkich odpadków pochodzenia organicznego.
Od zawsze, pod warunkiem, że ma się pryzmę na skalę przemysłową. Np. na wielkich i długich na ileś metrów hałdach rolniczych odpadów to i martwy koń zostanie przerobiony na kompost (to nie jest wyolbrzymienie, tak się w niektórych miejscach robi). Ale w warunkach ogrodów przydomowych nie jest to bezpieczne, a często nawet niemożliwe. Pryzma jest zazwyczaj za mała i nie osiągnie odpowiedniej temperatury do takiego procesu, a do mięsnych odpadków ściągną szczury i inne nieproszone stworzenia z okolicy.
tak, można. Trzeba tylko pamiętać żeby kompost ostygł i najlepiej nabrał wilgoci, czyli trochę odleżał po kupieniu. Często gdy kupujemy, jest gorący i musi odpocząć.
Słuchałem wykład który odbył się na w Uniwersytecie Warszawskim Wydział Biologii. Poruszany był temat kompostów i dowiedziałem się że kompost z tego typu, nie można przeznaczać na warzywach. podobne są zalecenia w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych Proponuję wycofać się
Podano przyczyny? Część kompostów ma certyfikaty min. rolnictwa na używanie do warzyw, wydane po badaniach kompostów. Tego typu komposty są stosowane i zalecane do używania w Europie Zachodniej, np. w wielkiej Brytanii przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze.
@@naturalnieoogrodach nie powtórzę dokładnie przysłowia "każdy chwali swoje,. Tak dużego doświadczenia w ogrodnictwie jak Pan i jak brytyjskie Królewskie Stowarzyszenie ogrodniczy , ale wiem że takie kompozyty trafia wszystko gdyż ludzie są nieuczciwi zarówno ci którzy wyrzucają śmieci a także ci którzy przerabiają te śmieci Przepraszam odpady biologicznie. Wiem że trafiają tam trawy i chwasty z przydrożnych rowów innych sprawach nie będę wspominał Pozdrawiam
to może ja wspomnę są tam często osady z oczyszczalni ścieków jak ktoś sadzi las to i owszem pod warzywa zwłaszcza korzeniowe żadnego kompostu z ZU bym nie zastosowała
@@naturalnieoogrodach kolega kupił ten polecany przez yt i przez Pana kompost , za 60 zl około 2 m3, Nie mamy możliwości sprawdzić co to jest warte. Ale jest dużo strzepów foli, no bo dlaczego foli ma brakować w tym kompoście. Gdy odpady Bio oddajemy w workach foliowych, dodać muszę kompost ma , a raczej nie ma zapachu który ma kopost. Bo dlatego ta podróbka ma mieć zapach kompostu, gdy do worków Bio wrzucamy to co sami nie chcemy wrzucić do naszego kompostu domowego . Zapewne trawa z klombów mieszczących sie na rondach naszych miast nie trafia do tego kompostu ?
Nie sądzę, żeby kompostownie tworzyły same sobie te certyfikaty. Podpadałoby to pod przestępstwo na dokumentach. My zaufaliśmy naszemu ZUT ale nie naszą rolą jest przekonywać.
masz rację, certyfikaty w Polsce obecnie to są guzik warte np. PZH to jest fikcja bo nikt niczego nie bada tylko wystarcza im papier od producenta z deklaracją składu czy tworzywa i na tej podstawie dają certyfikat, a że do stosowania jest dopuszczone wiele toksycznych materiałów więc....
Najlepiej zapytać w firmie transportowej, która działa w danej gminie. Cena usługi uzależniona jest od rodzaju samochodu (ilości zamówionych ton) i odległości do miejsca docelowego od kompostowni. Sądzę, że w 200... 250 zł powinna się Pani zmieścić.
Być może nic, ale certyfikat jest gwarancją bezpieczeństwa stosowania na wskazanych uprawach. Nie mogę polecać używania na warzywa kompostu, który nie posiada takiego zezwolenia.
w tym z szadółkek piszą, że może zawierać kawałki szkła i plastiku i to bardzo możliwe, skoro zrobiony jest z tego co wyrzucamy, a nie każdy jest mistrzem segregacji ;)
kompost można dać i sadzić rośliny, o ile pod świerkami będą chciały rosnąć. Trzeba wybrać rośliny, które dadzą sobie radę w tych trudnych warunkach. Torfu nie zalecamy dodawać do dołków, lepiej użyć ziemi, która tam jest wzbogacając w kompost, obornik granulowany i mączkę rogową.
Ja w zeszłym roku kupowałam z kompostowni na Retkini, niestety nie polecam mnóstwo foli i różnych rzeczy nie do końca przerobiony i przyznam, że jakiegoś specjalnie dużego i obfitego wzrost roślin nie było! Zdecydowanie nie polecam!
Szukam w okolicach Warszawy, ale północno-zach. Własny mimo TRZECH skrzyń jakoś długo się rozkłada i COŚ jest nie HALO, bo takie bardziej błotko w jednej że skrzyń. "Pierwsze koty za płoty". Może z czasem zgłębimy też ten sekret ogrodnictwa. CZY może Pan wie co to za LARWY-BARDZO grube, BARDZO twarde, podobne do pędraków, ale jednak NIE TO SAMO. Ktoś mi powiedział, że to larwy pożyteczne jakiegoś chrabąszcza, który jest podobno BARDZO PIĘKNY w kolorze ciemnego turkusu. Mam tego sporo w kompoście TYM BARDZO MOKRYM.
@@naturalnieoogrodach dziękuję za TAK szybką odpowiedź, ale już wiem, że to LARWY KRUSZCZYCY ZŁOTAWKI - bardzo pożyteczne w kompoście. Przerabiają kompost. Chrząszcze już NIEKONIECZNIE, bo obgryzają kwiaty. U mnie zauważyłam rok temu na różach. Może.komuś ta informacja się przyda. Pozdrawiam.
Fajnie by było, ale boję się jakichś radioaktywnych, toxycznych składników. Ludzie nie są odpowiedzialni a biorąc pod uwagę jak jedzenie w sklepach jest zatrute, to w certyfikaty z zakładów utylizacja tym bardziej nie wierzę a szkoda, bo byłoby fajnie zamówić tyle i to tak tanio...
@@delfinar.3947 Nawet nieźle, drobny, tylko że zanieczyszczenia..no i drogi... Ale ponoć to normalne..na początek jest ok ale polecam zrebki i własny kompost..
Dzień dobry panie Jacku ☺️ czy można zapytać jaką ma pan wystawę rabaty preriowej? Zastanawiam się gdzie i jak wysokie mogę dać wyższe piętro 🤔 No i jaka to odmiana kocimiętki, która nie będzie wyleżana przez koty 😸
Szkoda, że Pan w filmie nie powiedzial czym go Pan przywiózł i ile kosztowal transport. Bo kompost owszem jest w zakładach utylizacji po cenach bardzo korzystnych ale transport już tylko własny. Jak się zagłębić w temat to sie okazuje, że oferta nie dla wszystkich.
Zapłaciłem firmie, której zleciłem usługę dowozu kompostu. Każdy, jak sadzę zna firmę, która świadczy usługi transportowe np żwiru na budowę domu. Zadzwoniłem, wytłumaczyłem, o co chodzi, ustaliłem cenę, następnego dnia mi przywieźli. Nawet nie byłem przy załadunku. Transport kosztował 200 zł.
Dzień dobry, kupiłam 5 ton kompostu z pn-wms (kompostownia niedaleko Wołomina) a właściwie od pana z OLX który od nich ten kompost bierze. Kompost ma certyfikat na warzywa, niestety jest w nim trochę szkieł i plastiku ale najbardziej martwi mnie, że jest zbity i lekko wilgotny, prawie czarny nie taki leciutki jak na filmie :( Ma też dziwny zapach, nie jest nieprzyjemny ale nie pachnie jak świeża próchnica tylko trochę sama nie wiem... lekko kamforowy, jakby gleba z jakimś olejkiem eterycznym. Czy powinnam się martwić? :( Proszę niech mi ktoś odpowie :(
Panie Jacku - Szadułki poinformowały mnie,że nie produkują certyfikowanego kompostu pod warzywa,a w Polsce praktycznie nikt go nie produkuje[ dzwoniłem do wielu producentów]."Nieśmiało "przygotowuje się firma "Wokas",ale to może ,może będzie jesień 2021.
To temat rzeka... ale tak, Szadółki nie mają kompostu certyfikowanego pod warzywa, mówię o tym filmie. I trzeba każdy certyfikat samemu sprawdzać. W Polsce są kompostownie komunalne, które mają certyfikat pod warzywa, tu się Szadółki mylą, że nie ma takich: np. Kraków, Lublin, Radom... Czy kupujemy z kompostowni komunalnej czy komercyjnej, wszędzie trzeba drążyć temat z czego jest ten kompost, bo np. kompost w workach to może być np: przekompostowany torf, przekompostowane podłoże pieczarkowe albo tradycyjny kompost z odpadów zielonych. Przy okazji polecam 79. odcinek podcastu " Własny kompost jest najlepszy" mówimy tam o różnych kompostach. Pozdrawiam
Kompost w Naturze znajduje się pod ściółką. Żeby zachować jego właściwości powinien być pokryty jakąś biomasą, Słońce wszytko wypali. Bardzo ładna grządka!
Dziękujemy. Co do.kompostu mamy inne doświadczenia. Zachęcamy do ściółkowania rabat kompostem. Nie trzeba go przykrywać,, nie straci właściwości. Nie wypala go słońce. Kładziemy go pod rośliny na glebę.
Sama mam takie obawy patrząc na moja chudą warstwę kompostu, którą wyłożyłam na warzywnik. Aż korci, żeby przekopać i schować do ziemi. Myśle jednakm że przy grubszej warstwie robi sie taki podzial, że wierzchnia warstwa chroni już tą resztę w dole...
@@naturalnieoogrodach Słońce nie wypala kompostu tylko mikroorganizmy które w nim żyją i wszystkie "stworzonka" które go kształtują uciekają od promieni słońca. W naturze jest zawsze okryty, można i inaczej ale nie można zaprzeczać, że tak nie jest.
@@naturalnieoogrodach normalnie jeszcze przed korona wirusem cena była niższa o 5-6 złotych więc niewielka różnica niestety 😓 Chyba będę się musiała przeprowadzić nad morze 😅
Po obejrzeniu tego filmu probowalem znalezc w zachodniopomorskim kompost do warzyw z certyfikatem i nie ma nigdzi nawet ten z gdanska nie jest do warzyw
Proszę poszukać w komentarzach naszych widzów. Ale czy warto sprowadzać z dużych odległości? Może w takim przypadku zagony warzywne ściółkować własnym kompostem, a ten dać na rabaty ozdobne?
@@naturalnieoogrodach wie pan ja w marcu przeprowadzam sie na wies i mam tam slaba ziemie mala żyzna ,i chcialem rozpocząć uprawe i chcę tak około 30cm kompostu warstwe i bede bezposrednio w tej ziemie kompostowej sadzil warzywka ,bardzo popularna metoda w angli a ze warzywniak ma okolo 700m2 to problem z wlasnym kompostem .ziemie wolna od chemi dobra tez ciezko znalezc ,myslalem tez ze moze uzyje na wiosne obornik granulowany pozniej gnojowke i pokrzywowke jako nawoz a na jesien przekopie z obornikiem przegnilym i za rok bedzie fajna ziemia tyle ze ja juz w tym roku bym chcial
Nie wiem, jak jest w innych miejscach, ale jeśli tak jak w Gdańsku , to nie polecam nawet na rabaty kwiatowe - lektura stosowania i przechowywania, delikatnie mówiąc -niepokoi : zut.com.pl/wp-content/uploads/2017/04/SK8_cerrtyfikat.pdf (m.in. nie stosować podczas opadów deszczu, na terenach przykrytych śniegiem, na łąkach i pastwiskach, na terenach wykorzystywanych do produkcji żywności...zwierzęta hodowlane przez 21 dni nie mogą mieć dostępu do miejsc, gdzie zastosowano ten produkt, nie mogą być żywione roślinami pozyskanymi z takiego gruntu zebranego w ciągu 21 dni od zastosowania nawozu... przy pracy z produktem stosować rękawice ochronne...)
Witaj. Mam trzy pytania: 1. Czy po takim ściółkowaniu kompostem konieczne jest rozsypanie kory sosnowej? 2. Czy z takiem kupnym kompostem nie ma problemu z przywiezieniem razem patogenów grzybów, chorób lub szkodników? 3. Jak sobie radzisz z plewieniem w rabacie sciółkowanej kompostem?
My nie stosujemy kory do ściółkowania rabat. Tylko ścieżki. Jeżeli kora ma być stosowana do ściółkowania rabat, to koniecznie przekompostowana. Ściółki z kompostu niczym dodatkowym nie przykrywamy. W sezonie rośliny pięknie się rozrastają i zza liści nawet nie widać ziemi. Około 10 lat używamy tego kompostu, nie mamy problemów z chorobami i szkodnikami. Plewi się znakomicie, bo w kompoście nie ma "żywych" nasion chwastów. Nie przetrzymują temperatury kompostowania. Od czerwca zapraszamy do ogrodu pokazowego Ogród Bellingham w Zgorzałem na Kaszubach. Można obejrzeć rabaty, o których mówimy.
Pytałam o taki kompost w firmie, która taki sprzedaje. okazało się, że to z zakładu utylizacji ( z wysypiska). Pan poinformował mnie, że na rabaty, pod trawę - jak najbardziej, ale pod warzywa nie polecał.
Pięknie. W tym roku zorganizowałam kompost, obornik. Byłam tak szczęśliwa, że zrobiłam dużo zdjęć obornika i.... powysyłałam znajomym. Pozdrawiam
Julia Widzisz jak mało potrzeba nam do szczęścia. 😆
@@danutaczapla6264 Dziękuję za odpowiedź. To prawda do szczęścia potrzeba... niewiele.
Mąż mój - informatyk - był bardzo rozbawiony, jak mu zacytowałam Panią! Ja zachwyt rozumiem, sama ogródkuję, ale zdjęć nie wysyłam... a koński obornik pozyskuję osobiście od koni na których jeżdżę. Właściciele stajni zachwyceni, a konie zafrapowane gapią się w te napełniane worki z miną pt "PO CO CI TO???"
Co za wspaniały film! W przyszłym roku będę zakładać ogród i już od wielu miesięcy uczę się od Tych, którzy posiadają wiedzę ogrodową. Dziękuję za to, że zechciał się Pan tą wiedzą podzielić 😊
Uważam że kupna takiego kompostu to opcja warta rozważenia. Przy sadzeniu wielu warzyw i kwiatów koszty ziemi zakupionej w sklepach ogrodniczych może wymknąć się spod kontroli. U nas mamy ziemie gliniastą, wspaniałą pod iglaki ale dla warzyw i owoców kiepsko. Praktyczny i pomocny film:)
no pod warzywa bym sie nie odwazyl, to sa wszelkie odpady bio jakie wpadna im w rece, wiec i trawa z pasow przy ulicy w miescie, pozostalosci chwastow zatrutych glifosatem, jak ktos zakladal ogrod....
Raz Kupiłem taki kompost.. Przesadziłem na probe sadzonki pomidorów... Tez w mojej mieszance ubogiej urosły o połowę wieksze😋 wiec miał ładne dawki npk
Sam mam taką możliwość, kupiłem z wysypiska EkoDolina pod Gdynią. Niestety dowożą do 8 ton, także mi transport wychodzi drugie tyle co zakup. Ale warto. Jak by była możliwość to bym wkleił zdjęcie małku na mnie, 20 ton z Kaszub, a obok górki tych w sumie niecałych 8 ton. Gabarytowo niewiele się równi, za to po opadach wtgladają totalnie inaczej. A cena to szok- chyba 29 zł za tonę, jak ktoś nie wie to to jest ponad 2m sześcienne i tak jest to nazywane czyms do uzdatniania ziemi a nie kompostem. Dzięki za ten film.
Zgadzam się z Panem. -ziemia to podstawa
Miło Pana widzieć ! Cudownie śpiewają kwiaty w tle ! pozdrawiam !
😲
😂😂😂😂
W Opolu również dostępny jest kompost dopuszczony do warzyw. Pozdrawiam i dziękuję za świetny pomysł.
pozdrawiamy
Witam, gdzie w Opolu jest dostępny kompost?
Dzień dobry kompost można kupić w Zakładzie Komunalnym w Opolu, ul. Podmiejska. Przesiewany jest na sicie o oczkach 2 x 2. Doradzono, żeby nie stosować na trawnik tam gdzie dzieci będą biegać boso. Na rabaty podwyższone jak najbardziej. Najlepiej pojechać i samemu ocenić
Dzień dobry dzięki panu filmikowi załatwiłam sobie kompost hura dziękuję u nas za to na 17 zł
Chciałacym zobaczyć, jak oni w tym zakładzie rozdzielają kompost na dopuszczony od niedopuszczonego.😉
Tak samo jak odróżnić psa rasowego z certyfikatem 😂😂
Jak zapłacą za certyfikat to go mają, jak nie, to go nie mają
Osobna produkcja...
Wczoraj mi mąż kupił. Tak wielka radość 😊😂
Bielsko Biała certyfikat pod warzywa 😍
Właśnie zakupiłam 3T kompostu z kompostowni krakowskiej , koszt 550zł (z transportem na terenie Krakowa) czarny , ładnie pachnie -zawiera jednak dużo drobnych gałązek, poza tym ok. Pozdrawiam gorąco .
super :)
To prawda,gałązek sporo. Kilka razy brałam i przed następnym sciolkowaniem muszę kupić sito, było sporo szkła i innych.
@@asiafil433 przecież o to chodzi w kompoście, ma być materia a gałęzie są jednym z surowców kompostu i nie powinno się ich usuwać, bo po rozłożeniu będą tylko wzbogacały glebę.
Wartościowe informacjje
Super wartościowy i ciekawie zrobiony film! ;)
najleprzy kompost wlasny innym nie wieze
najlepszy
Piękna robota, piękny ogród🌸
Super pozdrawiam serdecznie 😊😊😊😊
no to fajnie 1zł za tone... W Łodzi 50-60zł za tone zależy od ilości.
Panie Jacku, czy jest sens zamówienia większej ilości i magazynowanie pod przykryciem, na przykład przez 3 sezony (żeby załatwić sprawę za jednym transportem)?
używam ale absolutnie nie z Szadółek !!! zdarzyło mi się , potem próbowałam sprawdzić kolejne partie ....dramat ...ten który do mnie przyjechał(przywiózł mąż ) to same szkło i folia (które tak naprawdę uwidoczniły się na pryźmie po pierwszych deszczach - bo mokry kompost oblepiał je i nie były widoczne )....wydaje mi się że pan Jacek i pani Kasia Bellinhgam dostają jakiś przesortowany zwykły śmiertelnik dostaje zupełnie co innego . W Eko Dolinie tak -czysty , bez śmieci -zupełnie inna jakość -plastik naprawdę sporadycznie .Oczywiście zrobię jeszcze podejście do Szadółkowego ale jak na razie po każdym przyjeździe do nich widzę ,że szkło i plastik to główny składnik
Dziękuję. To ważna informacja. Nie sądzę żebyśmy otrzymywali jakiś specjalny, inni słuchacze nie zgłaszali takich uwag. Ale wynika z tego, że warto być przy załadunku.
Panie Mateuszu, otrzymałam z Szadółek transport z kompostem w ramach majowej akcji promocyjnej - ponad tydzień temu, przed deszczami, rozścieliłam go w swoim ogrodzie i podzieliłam się jeszcze z kilkorgiem sąsiadów (bardzo zadowolonych). Rozsypaliśmy też ściółkę z kompostu na rabatach przed posesjami, bo mieszkam na małym osiedlu domów szeregowych na Jasieniu.
Jestem bardzo zadowolona, bo już po kilku dniach widzę korzyści dla mojego ogrodu, dlatego też zamierzam zamówić kolejny taki transport - m.in. na trawniki oraz rabaty, na które już zabrakło, zwłaszcza te na terenie wspólnym, przed posesjami.
W partii otrzymanej w II połowie maja 2020 szkło i resztki worków pojawiały się sporadycznie i nie stanowią problemu. Nawóz jest zmielony i przesiany, a po deszczach zmieszał się z ziemią ogrodową i stworzył ładną, czarną warstwę (nie mieszałam go, by nie zniszczyć siewek i wcześniej posadzonych roślin, które dopiero kiełkowały). Kompost początkowo pachnie specyficznie obornikiem/Szadółkowym smrodkiem, ale szybko ten trochę niemiły zapach wietrzeje. Ładnie się za to ściółkuje, jest lekki i sypki, zaś rośliny mocno po nim ruszyły z wegetacją (mam w ogrodzie tylko rośliny ozdobne). Rozsypałam go cienką, 1-3 cm warstwą, która w całości pokryła rabaty.
Same korzyści! Polecam serdecznie!
A Panu Jackowi chcę serdecznie podziękować za niniejszy film - dzięki niemu dowiedziałam się o akcji promocyjnej. Do podziękowań dołączają się moi sąsiedzi!
W łodzi również samo szklo i worki foliowe
To samo w Poznaniu, Agro Felek 2.0, kupiłam 2 tony i żałuję, bo sobie śmietnisko sprowadziłam. Ręcznie wybieram, ile się da. Worków, szkła (co u licha robi tak szkło?) i kawałków gumy jest co nie miara. Dla mnie to nie jest ekologiczny ogród, wolę chyba chwasty i gliniastą glebę niż tonę mirkoplastiku wokół.
Panie Jacku kiedy program w tv?
WITAM TU AGNIESZKA , CHCIAŁAM SIĘ ZAPYTAĆ O KATARZYNĘ ?? CZY WSZYSTKO U NIEJ OK? BO OD PRZESZŁO 2 MIESIĘCY NIE MA FILMÓW NA RUclips?! ŻYJE ? JEST ZDROWA !!! KOMPSOST I OBORNIK SĄ BEZCENNE !!! NIESTETY MÓJ ZAKŁAD UTYLIZACYJNY NIE SPRZEDAJE !!! SZCZERZE ZAZDROSZCZĘ !! TE W WORKACH PO 25KG. SĄ BARDZO DROGIE !! POZDRAWIAM CIEPŁO AGNIESZKA POLEROWICZ
Żyje, czyje się dobrze i ciężko pracujemy w ogrodzie :)
@@naturalnieoogrodach TO ZNAKOMITA WIADOMOŚĆ !!! BARDZO SIĘ MARTWIŁAM , CHOĆ KASIA JEST DLA MNIE OBCA !!! DUŻO ZDRÓWKA KOCHANI !!! TRZYMAJCIE SIĘ !! POZDRAWIAM CIEPŁO AGNIESZKA POLEROWICZ
Duża czcionka w internetach oznacza krzyk. Taka była intencja?
Dzięki pozdrawiam z Lęborka
dobry kompost to taki który sam pan sobie zrobi i wie z czego co w nim jest a ta gadka o certyfikaty to pic na wode Randap też ma jakis certyfikat bo jest dopuszczony do obrotu jako bezpieczny dla ludzi a co z glifosatem w nim zawartym??? jedyne na co sie nadaje taki kompost to rabaty kwiatowe bo ich nie jemy
Lepsze niz nic, ja bym tego za zycua nie dala kompost warzywny
Znajomi kupili taki kompost z MPO w Baryczy w Krakowie. A potem znaleźli w nim sporo szkła. Czy certyfikat nie zakłada, że taki kompost jest dobrze odsiany?
Ale oni nie robią z tego tajemnicy. Jest film na YT - produkcja kompostu MPO. Tam idzie wszystko co wrzucą ludzie + worki od tego. Osobiście nie dałbym tego do warzyw.
idealny do ogrodu :) szkoda ze u nas takiego nie sprzedaja..ja pod warzywa sama robie,takiemu nie ufam,bo nie wiadomo co tam w nim jest ;)
💚💚💚Booskie wiadomości 💚💚💚
Witam Panie Jacku😊Czy do samego kompostu można sądzić paprykę i pomidory?czy trzeba dodać trochę ziemi z ogrodu?Pozdrawiam.
Czy mogę użyć kompostu na trawnik pod dosiewkę po zniszczonym trawniku po suszy? Czy zmieszać go z piaskiem?
Dzień dobry, w kompoście z utylizacji, który dałam do tunelu i podwyższonych grządek, zauważylam dużo ziemiórek. Proszę coś poradzić. Czym mogę opryskać glebę? Czy są jakieś skuteczne domowe oprysk?
Dziękuję bardzo za informację, mam pytanie, czy jak na rozłożonym kompoście, pojawiają się białe naloty to dobrze czy raczej nie
Kompost z kompostowni pozdrawiam serdecznie
Być może grzyby pracują na kompoście i rozrasta się grzybnia. Można lekko przemieszać kompost. Takie grzyby, to żaden klopot.
@@naturalnieoogrodach bardzo dziekuje za blyskawiczna 👍odpowiedz ja taki laik jestem podsłuchuje państwa filmiki i tak trochę się uczę Dziękuję bardzo pozdrawiam
Piekna rabata
Witam p. Jacku. Dziś również zakupiłem kompost z utylizacji. Ma certyfikat. Co zauważyłem to dużo w nim jest różnych śmieci, jakias folia, papier. czy ten specyficzny zapach to naturalna rzecz? roznosi się po całych ogrodach jak dobrze zawieje ;)
po tygodniu zapachu nie będzie.
@@naturalnieoogrodachwitam p. Jacku. już drugi tydzień i zapach dalej intensywny, jakby ktoś gnojówkę na polu wylał :/ co zauważyłem, po podlaniu rabat gdzie ciemniej pod tujami, pojawił się biały nalot i czop się zrobił z tego kompostu, czy to normalne? czy to lekko przegrabić? trochę się obawiam bo u pana to ładnie wyglada a u mnie coś nie bardzo. po wysypaniu w pryzmie buzowało gorącem i było dużo białej zbitej materii (chyba to gniło) jakby się to przerabiało - intensywny zapach posiadało - czy to naturalny proces? czy mam się czego obawiać? u mnie to ziemią nie pachnie :/
@@kamilkosinski907 Panie Kamilu i jak sytuacja z Pana kompostem? Czy może Pan powiedzieć , gdzie go kupował?
witam, teraz zachodzi pytanie z czego/jak robiony jest kompost że nie jest dopuszczony do zastosowania z warzywami?
Z tego samego, tylko certyfikat na warzywa do długi i szczegółowy proces kontroli i badania. Nie wszystkie kompostownie wchodzą w niego.
Witam Panie Jacku ..Pytanie mam odnośnie kompostu ,otóż czekam na informacje z naszego regionalnego zakładu utylizacji ,jestem zapisana w kolejce do odbioru - bo w trakcie tworzenia będzie za około 2 tygodnie. Pani przez telefon na moje pytanie czy nadaje się na uprawy ogródkowe - odpowiedziała : Tak .Nasz kompost biorą głównie rolnicy na pola uprawne ... Tylko ,że na stronie pszok nie ma nic na temat certyfikatu ... Co teraz ? Oglądam dużo Pana filmów i dziękuję za tak wspaniale rady ogrodnika .
Pozdrawiam .
Nie potrafię odpowiedzieć... nie znam zakładu i jego produktów. Nie mają na stronie, co nie znaczy, że nie mają. Warto dopytać. Ważna uwaga, skoro jest w trakcie produkcji i będzie za 2 tygodnie, to może być bardzo gorący. Ostrożnie rozkładaniem wokół roślin, jeżeli to planujesz. Lepiej niech ostygnie i dopier wówczas ściółkuj. Chyba, że będzie położony na rabatach, na których nie ma jeszcze roślin.
@@naturalnieoogrodach Panie Jacku ZZO Olszowa w WLKP . Ogródek dopiero będzie się tworzył z rabatami i podniesionymi zagonami.
Dziekuje
Czy można na jesień wysciolkować warstwą kompostu i położyć na to karton żeby ziemia nie obsychala? Pozdrawiam
Panie Jacku, w Opolu jest możliwość zakupu kompostu z zakładu utylizacji. Sprzedają go pod nazwą Organika.
1. Co Pan sądzi o składzie?
pH 7-9
Azot min 0.7%
Fosfor min 0.15%
Potas min 0.37%
Substancja .org. min 18%
2. Z certyfikatu przeznaczenie: pod wszystkie rośliny uprawy polowej, na wszystkie gleby
Czyli pod warzywa też?
3. W rozmowie tel powiedziano mi, że muszę tę Organikę koniecznie mieszać z ziemią 1:3, bo inaczej będę miała fioletowe rośliny.
To się robi problematyczne, bo myślałam o kupnie w celu wyłożenia grzadek wzniesionych lub ściółkowania rabat, które będę zakładać.
Jak by Pan stosował? Mieszać ?
Będę wdzięczna za odp.
Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za wszystkie Pana i Pani Katarzyny rady :)
Viola
kompost, normalny. Wydaje się, że na wszystkie uprawy, także warzywa. Nie trzeba mieszać z ziemią.
U nas też sprzedają kompost problem w tym,że wiem co ludzie rzucają do tych odpadkow.Częstokroć są to chore rosliny ,zagrzybione gałęzie i można sobie przywlec jakieś świństwo że ci padną rzeczy,które sadzisz.
o choroby grzybowe roślin nie obawiałbym się, choć warto podpytać jak przebiega proces kompostowania w lokalnej kompostowni. W większości przypadków to proces kontrolowany (nawadnianie i napowietrzanie) w wysokich temperaturach. Nie przeżyją ani chwasty, ani nasiona, ani chorobotwórcze grzyby.
@@naturalnieoogrodach grzyby patologiczne i pleśnie przeżywają temp ponad 100 stopni...
W Zabrzu cena ryczałtowa 50pln za max 50 ton a nastepnie za każdą tonę ponad 1pln. Transport w własnym zakresie. Kompost zawiera widoczne większe kawałki, ma dużo szkła, plastiku, folii, nawet jakieś igly i probówki się znalazły, przerażające. W środku pryzmy bardzo gorąco, widać jakby popiół. Dodatkowo okropnie śmierdzi, tego zapachu nie da się opisać, dobrze, że się ochłodziło, bo nie dałoby się posiedzieć na zewnątrz, sąsiedzi by nas chyba zlinczowali. Pozdrawiam
Sporo Pan mówi o tym certyfikacie i dopuszczeniu kompostu do uprawy warzyw. Rozumiem, że kompost z pańskiego kompostownika również posiada taki atest i takie dopuszczenie?
tak. Kompost z Szadółek ma certyfikat także na warzywa
Obejrzałam Pana film i zapragnęłam kompostować rabaty, mieszkam w Gdańsku, więc polowałam na kompost z Szadółek, nakupiłam roślin i czekałam, przezwyciężyłam problemy z transportem i zostałam szczęśliwą posiadaczką 2,5 t kompostu z Szadółek. Niestety radość moja nie trwała długo, ponieważ ten kompost śmierci Szadółkami, jeżeli ktoś mieszka w Gdańsku, to wie o czym mówię. Na filmiku nie widać, żeby Pana kompost wydawał jakieś nieprzyjemne zapachy, ja niestety nie wiem jak do mojego podejść, bo bez maseczki chyba nie dam rady, o ściółkowaniu nie ma mowy, bo sąsiedzi chyba by mnie przeklinali, nie wiem więc co z nim zrobić, chyba muszę zakopać, może Pan mi coś podpowie. Na razie to tylko psy mają radochę, bo lubią takie smrodki.
Sąsiadom można zaoferować taczkę kompostu :) Ten specyficzny zapach ulotni się w kilka dni po rozłożeniu kompostu na rabatach czy zagonach. W tym, że trzeba zwrócić uwagę czy nie jest on nadal gorący, bo przy takiej ilości, przy przerzucaniu mógł się nagrzać na nowo. Ostrożnie więc ze ściółkowaniem roślin gorącym kompostem, bo mogą mieć kłopot z wegetacją. Moich sąsiadów uprzedziłem, że przez kilka dni będzie zapach kompostu odczuwalny. We wtorek rozłożyłem kompost, w sobotę już nie było go czuć. W tym tygodniu sąsiad poprosił mnie o 4 taczki kompostu z pryzmy, która nie została jeszcze rozłożona. :) Obornik też pachnie specyficznie, ale jak mówi Katarzyna - prawdziwej damie obornik nie śmierdzi. :)
Super odcinek ....a z jakiego materiału te rurki białe pod agrowłókninę, gdzie takie kupić??? szukam i szukam pozdr:)
Tu opowiadam ruclips.net/video/32wGGbGWv1M/видео.html
@@naturalnieoogrodach no właśnie znalazłam już, ale BARDZO BARDZO DZIĘKUJĘ !! dobrego dnia :)
Witam, bardzo ciekawi mnie ściółkowanie kompostem. Dopiero zczynam przygodę z ogrodem dlatego moje pytanie, czy mogę ściółkować kompostem na agrowłókninie ?
Niewiele się przez nią składników przedostanie. Najlepiej ściągnąć włókninę, wyściółkować kartonami, jeżeli pozostałe rośliny jeszcze się nie rozrosły (zatrzymają chwasty, a potem się rozłożą, gdy sadzonki już się rozrosną) i wysypać kompostem. Agrowłóknina ogólnie nie służy glebie i sprzyja jej degradacji.
Cenny film, cenne wskazówki, ale jednak nie zdecydowałbym się na zastosowanie takiego kompostu pod warzywa. Zwłaszcza pod takie, które są u nas uprawiane - bez żadnej chemii, sztucznych nawozów, nawet tych ekologicznych. Być może użyłbym pod trawę, ostatecznie pod kwiaty, ale nie pod warzywa i owoce. Do kompostowni komunalnej czy zakładów utylizacyjnych trafia wszystko, łącznie z roślinami, które ludzie wywalają do worków bio, a które to wcześniej były pryskane nie wiadomo czym. A jeśli tam, tak jak Pan wspomniał pojawia się również mięso, nasączone sterydami, hormonami i innym syfem, to nawet z 5 certyfikatami nie chciałbym czegoś takiego. Ja produkuję kompost sam i tylko takiego używam. Można zresztą to zobaczyć u mnie na kanale. Pozdrawiam i czekam na kolejne ciekawe odcinki.
Czy Pana zdaniem mozna uzywac kiszonki tzn paszy dla zwierzat w balotach do kompostowania i sciolkowania?
Nie wiem... nie praktykowałem. Może ktoś inny odpowie...
@@naturalnieoogrodach dziekuje za odpowiedz. Dowiedzialam sie ze to pasuje jako sciolka na zime ale nie do kompostowania
Panie Jacku, proszę o odpowiedź. Czy odczyn pH kompostu z ZU nie jest zbyt wysoki dla warzyw? Na certyfikacie opolskim podali średni - ok. 8. Serdecznie pozdrawiam wszystkich kochających ogrody!
warto sprawdzić samemu, nasz gdański nie ma tak zasadowego odczynu.
Czyli poleca Pan trawę z koszenia na kompostownik?bo wywoziłem do pojemnika bio bo różne zdania o tym słyszałem.
Oczywiście tak. Zieloną trawę (azot) trzeba mieszcać z brązową materią (węgiel) tzn. zrębkami drewna, liśćmi (najlepiej zmielonymi). Sama trawa położona na kompost grubą warstwą, zbije się, słabo będzie się rozkładać.
@@naturalnieoogrodach dziękuję za informację,podziwiam Pana wiedzę.
@@naturalnieoogrodach Moja mama (emerytowany technik ogrodnik) mnie straszy, że świeżo skoszona zbita trawa w dużej jednolitej pryzmie może się tak mocno rozgrzać, że ulegnie samozaplonowi.
Ktos tak miał?
@@magorzatap.4739 tak bywało z sianem w stodołach. Sianem, które częściowo było niedosuszone. Świeża trawa nie jest palna, w przeciwieństwie do siana. Ale... Samej trawy nie dodaje się grubą warstwą na kompost. Robi się breja. Trzeba mieszać np. z liśćmi lub zrębkami. Dobry kompost musi się grzać, osiąga temperaturę 70...75 st. C.
Witam. Mam pytanie czy w takim kompoście bezpośrednio z kompostowni Opole który ma certyfikat do wszystkich upraw polowych mogę posadzić ziemniaki w worku czy lepiej wymieszać to ze zwykła glebą, która u mnie jest słabej jakości. Praktycznie piach.
lepiej wymieszać. Taki kompost znakomicie się sprawdza jako ściółka na glebie, gorzej gdy jest sam w worku lub donicy. W tych ostatnich przypadkach zachęcam mieszanie
💚
Panie Jacku, a co Pan sądzi kompośce popieczarkowym?
Nie używałem, nie mam doświadczenia ani wiedzy czy używa się podczas uprawy nawozu sztucznego i środków ochrony roślin. Może nasi widzowie i słuchacze mają tę wiedzę?
Używałam ziemię po pieczarkach. Lekka, czarna i bardzo dobra. Nie wiem jakie było pH ziemi, bo to były moje początki ogrodnictwa. Sądzę, że ziemia była kwaśna. Podłoże do pieczarek jest wymieniane i napewno jest wartościowe.
@@julitawojtowicz5479 właśnie kompost po pieczarach nie jest kwaśny a zasadowy :) Monty Don używa go jako tzw. mulching czyli do ściółkowania, więc chyba jest dobry :)
Rany! Nie wiem, co jest z kompostownią w Krakowie nie tak, że żądają za tonę kompostu 120zł!
No właśnie, jak to jest w innych miastach 5 zł albo 18 zł a w Krakowie ponad 100. Poprostu mamy super kompost 😁
@@AM-ty8fn Zapewne. 😁
Krakowski kompost ma dużą zawartość metali ciężkich, nie używałam do warzyw
A jak sie zachowuje taka rabata jak sie bedzie ja dowozilo co roku powiedzmy po 2cm? Czy mam rozumiec, ze tak jak pan wspomina, dzdzownice zrobia swoje i to wszystko spowoduje, ze nie bedzie nam rosla gorka?
Kompost ulega mineralizacji i górka nie rośnie. Można co roku dokładać i mieści się.
Super, ale nie dajemy mięsa do bio odpadów tylko do zmieszanych
No właśnie. Ani mięsa, ani nabiału
Tak, nie dajemy surowego mięsa i kości. Resztki jedzenia mogą trafiać do bio. czystemiasto.gdansk.pl/chapter_76344.asp
Ja od 3 lat kompostuje wg metody No rules więc dodaje do kompostownik mięso, nabiał i tzw rzeczy zabronione. Dodaje również kręty, ptaki oczywiście martwe i po tygodniu nie mogę ich nawet znaleźć tak szybko znikają. Oczywiście muszę wspomnieć że podstawa u mnie jest zebranie gigantycznej ilości liści na jesieni które kompostuję przez zimę a od wczesnej wiosny dodaje resztki z domu zgromadzone przez zimę i kolejno trawę z ogrodu, oraz wszystkie zielone części plus brązowe kartony. Kompost zgrzewa się do 65 stopni co najmniej 3 razy w sezonie, przewracam raz na tydzień z Komory do komory i na jesień czarna ziemia. Rośliny i warzywa rosną jak szalone.
Dzień dobry, proszę powiedzieć - czy wysiane w ten kompost nasiona kwiatów wzejdą? Poradzą sobie? Mam wyściółkowaną kompostem rabatkę - czy mogę posiać tam nasiona roślin? Pozdrawiam
tak, wzejdą i to ładnie. :)
@@naturalnieoogrodach dziękuję bardzo 😊
Panie Jacku kupiłam kompost z certyfikatem pod warzywa z przeznaczeniem do szklarni. Chciałam sadzić pomidory i paprykę bezpośrednio do niego, jednak pani która nam go sprzedawała powiedziała że trzeba mieszać go z inną glebą. Skład jest bardzo zbliżony do tego który pan pokazuje na swoim rachunku zakupu. Proszę o radę
ja nie mieszam, tylko ściółkuję. Katarzyna w ogrodzie pokazowym w Zgorzałem także nie miesza. Ściółkujemy i sadzimy.
Bardzo dziękuję za odpowiedź 😀
Popieram
Witam serdecznie
Mogę prosić o adres i telefon miejsca gdzie kupiłeś kompost?
zut.com.pl/ochrona-srodowiska/certyfikowany-kompost/
@@naturalnieoogrodach
Bardzo dziękuję za odpowiedź Pozdrawiam serdecznie:)
Ja już zwariowałam przez te filmiki Cały internet mi się wyczerpał😁😆😁
Od kiedy mięso do kompostu ?
Do kompostu domowego nie zalecam dawania produktów pochodzenia zwierzęcego, choć wiem, że są zwolennicy kompostowania wszystkich odpadków pochodzenia organicznego.
Od zawsze, pod warunkiem, że ma się pryzmę na skalę przemysłową. Np. na wielkich i długich na ileś metrów hałdach rolniczych odpadów to i martwy koń zostanie przerobiony na kompost (to nie jest wyolbrzymienie, tak się w niektórych miejscach robi). Ale w warunkach ogrodów przydomowych nie jest to bezpieczne, a często nawet niemożliwe. Pryzma jest zazwyczaj za mała i nie osiągnie odpowiedniej temperatury do takiego procesu, a do mięsnych odpadków ściągną szczury i inne nieproszone stworzenia z okolicy.
Ile od siebie sadzone brzozy pożyteczne?
Panie Jacku mój kompost przywieziony z kompostowni ma pH 7. Czy mogę sadzić w nim pomidory. Co robić. Proszę o radę
będą rosły, w normie
Czy można kompostować rabaty z rododendronami i różanecznikami?
tak, można. Trzeba tylko pamiętać żeby kompost ostygł i najlepiej nabrał wilgoci, czyli trochę odleżał po kupieniu. Często gdy kupujemy, jest gorący i musi odpocząć.
Słuchałem wykład który odbył się na w Uniwersytecie Warszawskim Wydział Biologii. Poruszany był temat kompostów i dowiedziałem się że kompost z tego typu, nie można przeznaczać na warzywach. podobne są zalecenia w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych Proponuję wycofać się
Podano przyczyny? Część kompostów ma certyfikaty min. rolnictwa na używanie do warzyw, wydane po badaniach kompostów. Tego typu komposty są stosowane i zalecane do używania w Europie Zachodniej, np. w wielkiej Brytanii przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze.
@@naturalnieoogrodach nie powtórzę dokładnie przysłowia "każdy chwali swoje,. Tak dużego doświadczenia w ogrodnictwie jak Pan i jak brytyjskie Królewskie Stowarzyszenie ogrodniczy , ale wiem że takie kompozyty trafia wszystko gdyż ludzie są nieuczciwi zarówno ci którzy wyrzucają śmieci a także ci którzy przerabiają te śmieci Przepraszam odpady biologicznie. Wiem że trafiają tam trawy i chwasty z przydrożnych rowów innych sprawach nie będę wspominał Pozdrawiam
to może ja wspomnę
są tam często osady z oczyszczalni ścieków
jak ktoś sadzi las to i owszem
pod warzywa zwłaszcza korzeniowe żadnego kompostu z ZU bym nie zastosowała
@@naturalnieoogrodach kolega kupił ten polecany przez yt i przez Pana kompost , za 60 zl około 2 m3, Nie mamy możliwości sprawdzić co to jest warte.
Ale jest dużo strzepów foli, no bo dlaczego foli ma brakować w tym kompoście. Gdy odpady Bio oddajemy w workach foliowych, dodać muszę kompost ma , a raczej nie ma zapachu który ma kopost. Bo dlatego ta podróbka ma mieć zapach kompostu, gdy do worków Bio wrzucamy to co sami nie chcemy wrzucić do naszego kompostu domowego . Zapewne trawa z klombów mieszczących sie na rondach naszych miast nie trafia do tego kompostu ?
@@naturalnieoogrodach kolega kupił kompost w Polsce nie w Anglii
Ile w tym jest chemii? Takie certyfikaty to sobie robię w Paint.
Nie sądzę, żeby kompostownie tworzyły same sobie te certyfikaty. Podpadałoby to pod przestępstwo na dokumentach. My zaufaliśmy naszemu ZUT ale nie naszą rolą jest przekonywać.
Naturalnie o ogrodach oczywiście, na maseczki też były certyfikaty i co się okazało...? Ech, ludzie we wszystko uwierzą.
masz rację, certyfikaty w Polsce obecnie to są guzik warte np. PZH to jest fikcja bo nikt niczego nie bada tylko wystarcza im papier od producenta z deklaracją składu czy tworzywa i na tej podstawie dają certyfikat, a że do stosowania jest dopuszczone wiele toksycznych materiałów więc....
Panie Jacku, czy jest Pan w stanie powiedziec ile kosztuje transport kompostu z szadółek np do gminy pruszcz albo żukowo?
Najlepiej zapytać w firmie transportowej, która działa w danej gminie. Cena usługi uzależniona jest od rodzaju samochodu (ilości zamówionych ton) i odległości do miejsca docelowego od kompostowni. Sądzę, że w 200... 250 zł powinna się Pani zmieścić.
Pytałam,transport we własnym zakresie A tona kompostu .....21zł
U nas na podkarpaciu w Krośnie cena 54 zł za tonę. Zawsze wszystko najdroższe mamy :/
Krakow 120zl ;)
A co może być w takim kompoście że nie można go używać do warzywnika?
Być może nic, ale certyfikat jest gwarancją bezpieczeństwa stosowania na wskazanych uprawach. Nie mogę polecać używania na warzywa kompostu, który nie posiada takiego zezwolenia.
w tym z szadółkek piszą, że może zawierać kawałki szkła i plastiku i to bardzo możliwe, skoro zrobiony jest z tego co wyrzucamy, a nie każdy jest mistrzem segregacji ;)
A gdzie można wykorzystać torf? Mam świerki na działce i czy tam można go dać i potem wsadzić rośliny
kompost można dać i sadzić rośliny, o ile pod świerkami będą chciały rosnąć. Trzeba wybrać rośliny, które dadzą sobie radę w tych trudnych warunkach. Torfu nie zalecamy dodawać do dołków, lepiej użyć ziemi, która tam jest wzbogacając w kompost, obornik granulowany i mączkę rogową.
Gdzie w okolicy Aleksandrowa Ludzkiego. jest kompostownia
Łodź: www.zgo.uml.lodz.pl/?kompostownia,30
Ja w zeszłym roku kupowałam z kompostowni na Retkini, niestety nie polecam mnóstwo foli i różnych rzeczy nie do końca przerobiony i przyznam, że jakiegoś specjalnie dużego i obfitego wzrost roślin nie było! Zdecydowanie nie polecam!
Jacku, gdzie kupiłeś rozsadę werbeny patagońskiej? Wysiewałam, ale miałam złe podłoże do wysiewów i nic nie wzeszło. Szukam.
Werbena potrafi bardzo długo wschodzić. A pan Jacek robi sam z tego co wiem ;)
Własna uprawa. W szkółkach jeszcze nie widziałem.
Naturalnie o ogrodach A już miałam nadzieję, że gdzieś w okolicy. Pozdrawiam.
Szukam w okolicach Warszawy, ale północno-zach. Własny mimo TRZECH skrzyń jakoś długo się rozkłada i COŚ jest nie HALO, bo takie bardziej błotko w jednej że skrzyń. "Pierwsze koty za płoty". Może z czasem zgłębimy też ten sekret ogrodnictwa. CZY może Pan wie co to za LARWY-BARDZO grube, BARDZO twarde, podobne do pędraków, ale jednak NIE TO SAMO. Ktoś mi powiedział, że to larwy pożyteczne jakiegoś chrabąszcza, który jest podobno BARDZO PIĘKNY w kolorze ciemnego turkusu. Mam tego sporo w kompoście TYM BARDZO MOKRYM.
nie wiem, ale to jednak chyba opuchlaki
@@naturalnieoogrodach dziękuję za TAK szybką odpowiedź, ale już wiem, że to LARWY KRUSZCZYCY ZŁOTAWKI - bardzo pożyteczne w kompoście. Przerabiają kompost. Chrząszcze już NIEKONIECZNIE, bo obgryzają kwiaty. U mnie zauważyłam rok temu na różach. Może.komuś ta informacja się przyda.
Pozdrawiam.
Szkoda, że tego n
Fajnie by było, ale boję się jakichś radioaktywnych, toxycznych składników. Ludzie nie są odpowiedzialni a biorąc pod uwagę jak jedzenie w sklepach jest zatrute, to w certyfikaty z zakładów utylizacja tym bardziej nie wierzę a szkoda, bo byłoby fajnie zamówić tyle i to tak tanio...
Witam
O której kompostowni w Krakowie Pan wspomina?
Może jeszcze są też inne? Ale znalazłem tę: www.suezmalopolska.pl/kompost.php
@@naturalnieoogrodach dziekuje o tym samym myśleliśmy, drogi jest kompost u nich ale i tak kupilam 5 ton..
Bardzo dziękuje za inspirujący kanał,
@@ewaa-stanek4633 Jak sprawdził się Pani ten kompost z Suezu?
@@delfinar.3947 Nawet nieźle, drobny, tylko że zanieczyszczenia..no i drogi... Ale ponoć to normalne..na początek jest ok ale polecam zrebki i własny kompost..
Jak długo jest ważny certyfikat? Obok mnie jest z 2015 roku, czy to ok?
jest wydawany na kilka lat, proszę podpytać w ZU
Niewierze im zawsze znajdą normy na to.tgz.bezpieczne tak jak chemia w chlebie.
Dzień dobry panie Jacku ☺️ czy można zapytać jaką ma pan wystawę rabaty preriowej? Zastanawiam się gdzie i jak wysokie mogę dać wyższe piętro 🤔 No i jaka to odmiana kocimiętki, która nie będzie wyleżana przez koty 😸
ruclips.net/video/oBhJtuMbROI/видео.html to rabata, która powinna być dobrze naświetlona
@@naturalnieoogrodach juz odsluchane 🥰 pytam, bo widzę, że jednak i pan i pani Kasia macie na niej również drzewka.
W Krakowie,o ktorym Pan wspomina 1 m3 kompostu z zakladu utylizacyjnego kosztuje 108 zł,wiec jest drogi
spory koszt.
Szkoda, że Pan w filmie nie powiedzial czym go Pan przywiózł i ile kosztowal transport. Bo kompost owszem jest w zakładach utylizacji po cenach bardzo korzystnych ale transport już tylko własny. Jak się zagłębić w temat to sie okazuje, że oferta nie dla wszystkich.
Zapłaciłem firmie, której zleciłem usługę dowozu kompostu. Każdy, jak sadzę zna firmę, która świadczy usługi transportowe np żwiru na budowę domu. Zadzwoniłem, wytłumaczyłem, o co chodzi, ustaliłem cenę, następnego dnia mi przywieźli. Nawet nie byłem przy załadunku. Transport kosztował 200 zł.
Tanio Pana wyniosło 😊
Witam serdecznie :)
Korzenie chwastów to materia zielona czy brązowa? Są dość wysuszone po wyrwaniu🤔
Pozdrawiam
Dzień dobry, kupiłam 5 ton kompostu z pn-wms (kompostownia niedaleko Wołomina) a właściwie od pana z OLX który od nich ten kompost bierze. Kompost ma certyfikat na warzywa, niestety jest w nim trochę szkieł i plastiku ale najbardziej martwi mnie, że jest zbity i lekko wilgotny, prawie czarny nie taki leciutki jak na filmie :(
Ma też dziwny zapach, nie jest nieprzyjemny ale nie pachnie jak świeża próchnica tylko trochę sama nie wiem... lekko kamforowy, jakby gleba z jakimś olejkiem eterycznym. Czy powinnam się martwić?
:( Proszę niech mi ktoś odpowie :(
to normalny zapach, który szybko ulotni się. Jest wilgotny to i lepiej się trzymają siebie te drobiny. Z opisu wygląda na typowy kompost z ZU
@@naturalnieoogrodach bardzo dziękuję! :)
Panie Jacku - Szadułki poinformowały mnie,że nie produkują certyfikowanego kompostu pod warzywa,a w Polsce praktycznie nikt go nie produkuje[ dzwoniłem do wielu producentów]."Nieśmiało "przygotowuje się firma "Wokas",ale to może ,może będzie jesień 2021.
To temat rzeka... ale tak, Szadółki nie mają kompostu certyfikowanego pod warzywa, mówię o tym filmie. I trzeba każdy certyfikat samemu sprawdzać. W Polsce są kompostownie komunalne, które mają certyfikat pod warzywa, tu się Szadółki mylą, że nie ma takich: np. Kraków, Lublin, Radom... Czy kupujemy z kompostowni komunalnej czy komercyjnej, wszędzie trzeba drążyć temat z czego jest ten kompost, bo np. kompost w workach to może być np: przekompostowany torf, przekompostowane podłoże pieczarkowe albo tradycyjny kompost z odpadów zielonych. Przy okazji polecam 79. odcinek podcastu " Własny kompost jest najlepszy" mówimy tam o różnych kompostach. Pozdrawiam
W Łodzi jest pod warzywa:) www.zgo.uml.lodz.pl/
Gdyby ktoś szukał to do końca maja nie ma kompostu w Nowym Sączu 😥
Kompost w Naturze znajduje się pod ściółką. Żeby zachować jego właściwości powinien być pokryty jakąś biomasą, Słońce wszytko wypali. Bardzo ładna grządka!
Dziękujemy. Co do.kompostu mamy inne doświadczenia. Zachęcamy do ściółkowania rabat kompostem. Nie trzeba go przykrywać,, nie straci właściwości. Nie wypala go słońce. Kładziemy go pod rośliny na glebę.
Sama mam takie obawy patrząc na moja chudą warstwę kompostu, którą wyłożyłam na warzywnik. Aż korci, żeby przekopać i schować do ziemi. Myśle jednakm że przy grubszej warstwie robi sie taki podzial, że wierzchnia warstwa chroni już tą resztę w dole...
@@naturalnieoogrodach Słońce nie wypala kompostu tylko mikroorganizmy które w nim żyją i wszystkie "stworzonka" które go kształtują uciekają od promieni słońca. W naturze jest zawsze okryty, można i inaczej ale nie można zaprzeczać, że tak nie jest.
Co jeśli posadzimy na takim kompocie warzywa?
Sadziłem, prócz korzeniowych w pierwszym roku. Piękne plonowanie. Filmy są dostępne
Zazdroszczę takiej ceny za kompost. U mnie prawie 60 zł za m3 😔
To na wiosnę była promocja i się skończyła. Teraz ceny w różnych częściach Polski są różne.
@@naturalnieoogrodach normalnie jeszcze przed korona wirusem cena była niższa o 5-6 złotych więc niewielka różnica niestety 😓 Chyba będę się musiała przeprowadzić nad morze 😅
Kraków w tym momencie to 135 zł🤯
@@Micha-dl1sy to może warto dopłacić za transport z innego miasta?🤔
@@ulawojcik8874 wysłałem zapytania do kilku zakładów utylizacji i czekam na odpowiedź.
Kompost na kompostownia miejskich jest zatruty bo oni zbierają wszędzie na ulicach,parkach itp.
Ministerstwo nie bada na glifosat w organizmach zwierzecych w glebie tak?na metale ciezkie? wez zastanow sie o czym mowisz!
Czyli ten kompost nawet mogę brakujące miejsca na trawniku trzy 4 cm posypać i posiać trawę na tym i będzie ok
zdecydowanie tak
@@naturalnieoogrodach dziekuje bardzo ...czyli normalnie jako podliże i jak trawa urośnie to nie będzie tam miękko?
@@slawoful nie rozumie ??
My płacimy za śmieci, a złodzieje jeszcze raz nam sprzedają :)).
Tylko słaby ogrodnik i rolnik pozbywa się zielonych odpadów z uprawianego ogrodu, pola.
Patrząc jak ludzie sortują śmieci, nie ufałbym zbytnio takiemu kompostowi.
Po obejrzeniu tego filmu probowalem znalezc w zachodniopomorskim kompost do warzyw z certyfikatem i nie ma nigdzi nawet ten z gdanska nie jest do warzyw
To prawda. Z Gdańska nie jest certyfikowany dla warzyw. W niektórych miejscach w Polsce są.
@@naturalnieoogrodach mógłby Pan podac miejsce gdzie mozna taki kupic
Proszę poszukać w komentarzach naszych widzów. Ale czy warto sprowadzać z dużych odległości? Może w takim przypadku zagony warzywne ściółkować własnym kompostem, a ten dać na rabaty ozdobne?
@@naturalnieoogrodach wie pan ja w marcu przeprowadzam sie na wies i mam tam slaba ziemie mala żyzna ,i chcialem rozpocząć uprawe i chcę tak około 30cm kompostu warstwe i bede bezposrednio w tej ziemie kompostowej sadzil warzywka ,bardzo popularna metoda w angli a ze warzywniak ma okolo 700m2 to problem z wlasnym kompostem .ziemie wolna od chemi dobra tez ciezko znalezc ,myslalem tez ze moze uzyje na wiosne obornik granulowany pozniej gnojowke i pokrzywowke jako nawoz a na jesien przekopie z obornikiem przegnilym i za rok bedzie fajna ziemia tyle ze ja juz w tym roku bym chcial
Nie wiem, jak jest w innych miejscach, ale jeśli tak jak w Gdańsku , to nie polecam nawet na rabaty kwiatowe - lektura stosowania i przechowywania, delikatnie mówiąc -niepokoi : zut.com.pl/wp-content/uploads/2017/04/SK8_cerrtyfikat.pdf (m.in. nie stosować podczas opadów deszczu, na terenach przykrytych śniegiem, na łąkach i pastwiskach, na terenach wykorzystywanych do produkcji żywności...zwierzęta hodowlane przez 21 dni nie mogą mieć dostępu do miejsc, gdzie zastosowano ten produkt, nie mogą być żywione roślinami pozyskanymi z takiego gruntu zebranego w ciągu 21 dni od zastosowania nawozu... przy pracy z produktem stosować rękawice ochronne...)
o miłego... my wyrzucamy do tych Bio odpadów podagrycznik... jak ten kompost się źle im przekompostuje, to... powodzenia!
Nie uwierze nigdy w takie komposty!
pozdrawiam :)
W Toruniu 43 zł z podatkiem VAT za tonę
tanio :)
Witaj. Mam trzy pytania:
1. Czy po takim ściółkowaniu kompostem konieczne jest rozsypanie kory sosnowej?
2. Czy z takiem kupnym kompostem nie ma problemu z przywiezieniem razem patogenów grzybów, chorób lub szkodników?
3. Jak sobie radzisz z plewieniem w rabacie sciółkowanej kompostem?
My nie stosujemy kory do ściółkowania rabat. Tylko ścieżki. Jeżeli kora ma być stosowana do ściółkowania rabat, to koniecznie przekompostowana. Ściółki z kompostu niczym dodatkowym nie przykrywamy. W sezonie rośliny pięknie się rozrastają i zza liści nawet nie widać ziemi. Około 10 lat używamy tego kompostu, nie mamy problemów z chorobami i szkodnikami. Plewi się znakomicie, bo w kompoście nie ma "żywych" nasion chwastów. Nie przetrzymują temperatury kompostowania.
Od czerwca zapraszamy do ogrodu pokazowego Ogród Bellingham w Zgorzałem na Kaszubach. Można obejrzeć rabaty, o których mówimy.
nigdy kompostu z zakładu utylizacyjnego
Tylko obornik