⚡Awaryjne źródła energii: poradnik na blackout / jakie wybrać? [2/2]

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 дек 2024

Комментарии • 64

  • @MrLion-uh7ot
    @MrLion-uh7ot 2 года назад +6

    Witam jestem stałym słuchaczem i widzem masz świetny kontent . Jako osoba która wiedzę w zakresie Energi pozyskuje bardzo długo może się troszkę wypowiem - panele i elektrownie wiatrowe nie należy zestawiać jako alternatyw - inne źródła energi . Ale elektrownia wiatrowa to dobre źródło wspomagania dla paneli bo wiatr występuje też nocą . Tylko co do zdjęcia i elektrowni wiatrowej wybieramy prosta 3 łopatki -bo reszta jest pokazowa a nie sprawna . Teraz magazyny energi typu takie boxy jestem przeciwnikiem lepiej jest kupić komponenty osobno

  • @DJ_Staszic
    @DJ_Staszic 2 года назад +1

    Zabieram się za słuchanie, pozdrawiam! 😀🔥

  • @Zimny384
    @Zimny384 Год назад

    Fakt przez to wszyscy w realu możemy sporo zaoszczędzić 👍 polecam.

  • @elcyrano
    @elcyrano 2 года назад

    Krzyśku, bardzo fajny materiał. Dodam ze swojego podwórka przykład fajnego połączenia domowego źródła prądu, który jednocześnie przydaje mi się na co dzień: bateria do ebike. Baterie do rowerów elektrycznych maja pojemności rzędu 300 do nawet 800 Wh. Moja nominalnie ma ok 500, po kilku latach intensywnego użytkowania znacznie mniej. Kupiłem tani stabilizator DC-DC z regulowanym napięciem wyjściowym i w razie kłopotów mogę naładować z takiej baterii telefon nawet kilkanaście razy. Sama bateria zamiast leżeć w szafie służy mi codziennie przy dojazdach :)

  • @pasjeihobby
    @pasjeihobby 2 года назад

    Pierwsza część była świetnym słuchowiskiem. Zabieram sie za drugą.

  • @Mundoinc.4953
    @Mundoinc.4953 2 года назад

    jak chcesz podłączyć wiatrak pod fotowoltaikę to przez mostek trójfazowy i przetwornicę DC-DC.
    A na przetwornicy ustawisz sobie napięcie podobne do napięcia posiadanych paneli

  • @Ralf86rm
    @Ralf86rm 2 года назад

    Aktualnie jestem na etapie budowy awaryjnego zasilania dla domu. Najważniejsze dla mnie jest by pociągła taka instalacja kocioł gazowy i czasowo lodówkę. Kupiłem przetwornicę 12/230 pełny sinus 2/4 kW. Zostawię sobie akumulator z samochodu bo nie jest najgorszy ale i tak pasuje wymienić przed zimą i do tego panel foto i regulator ładowania. Na stałe podepnę do niego solary do grzania CWU (takie na glikol) one potrzebują prąd tylko przy słonecznej pogodzie więc akumulator będzie się spokojnie ładował. W przypadku braku prądu lodówka będzie pracować głównie w dzień a CO najwyżej kilka godzin w nocy. Jeżeli było by bardzo zimno to odpalę samochód i będę ładował akumulator, a kupiłem mocną przetwornicę z pełnym sinusem by nawet można było uruchomić klimatyzację w domu w trybie grzania w jednym pomieszczeniu.

    • @W4U3K
      @W4U3K 2 года назад

      Oby ta przetwornica miała jego gniazdo na wyjściu. Bo te z dwoma gniazdkami mają 2x1000w i to jest słabe rozwiązanie, tym bardziej, że nie można tego zmostkować.

    • @Ralf86rm
      @Ralf86rm 2 года назад

      @@W4U3K czajnik 1800w uciągła :-D

  • @kane7522
    @kane7522 2 года назад

    Dobry materiał. Pozdrawiam serdecznie .

  • @monikakapustka4583
    @monikakapustka4583 2 года назад

    No ja właśnie się nakręcam na kupno takiej stacji (dużej baterii) I paneli... mam tylko problem bo nie ogarniam czy np. Można na okrągło z takiej stacji prądu korzystać i jednocześnie ładować panelami... sorry ja kobita i nie ogarniam. A chciała bym nas jakoś zabezpieczyć w razie braku prądu... coraz częściej się słyszy o blackoutach... 🤷‍♀️🤯

  • @pokrec
    @pokrec 2 года назад

    Możesz policzyć. Energia w ruchomej masie powietrza (walec o średnicy podstawy wirnika i długości l), gęstośc powietrza 1,25 kg/m^3, poruszający się z prędkością v = l/t. Moc to jest ta energia (m*v*v/2) dzielona przez t. Z tego turbina może odebrać max 42% (albo coś około, w praktyce, dla małych zabawekjak odbierzesz 15% to będzie sukces).
    Zalezność mocy od prędkości wiatru wychodzi proporcjonalna do v^3. Oznacza to, że jak turbina przy 15 m/s daje deklarowane przez producenta, dajmy na to 1000W, przy 5 m/s daje 1000/ (3^3) = 1000/27 = 37 W. W Polsce, gdzie wiatry rzadko przekraczają 4 m/s taka turbina da jakieś NIC. Gdyby turbiny wiatrowe małej mocy (przydomowe, do 40 kW) były takie super, to wszędzie by już stały. Tymczasem jest to rzadkość, natomiast fotowoltaika jest na co 3-cim dachu...
    Te ecofloł dla inzyniera to skam. Kupujesz ładowarke do LiFePO4, akumulator takiż 12V 100 Ah, przetwornicę 12V DC -> 230V AC sinus i masz za 60% ceny ecoflow to samo. Możesz dokupić samochodową ładowarkę USB i ew. sterownik solarny i panel PV do ładowania tego aku w razie "W" i masz 1 kWh na czarna godzinę dużo taniej.
    Aku LiFePO4 można też ładować ładowarka do aku AGM / żelowych, nie będziesz doładowywał do maksa (o kilka procent), ale to tez ma zalety (większa trwałość). Akumulatory LiFePO4 można ładowac w 2 godziny jak masz odpowiednią ładowarkę.
    W schronie oprócz jedzenia musisz też mieć tlen. Jeśli na zewnątrz masz skażenie i podaż tlenu jest ograniczona, to odradzam w takim schronie nawet rozmawiać, bo to zwiększa zużycie tlenu. Jakakolwiek zbędna aktywność fizyczna to głupota.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  2 года назад +1

      Można to liczyć, ale jeśli do obliczeń przyjmiesz sprawność z zakresu 15-42%, to wyniki będą w bardzo szerokim zakresie, więc do wywalenia. Dlatego wolę mieć krzywą mocy od producenta.
      [Krzysiek]

    • @pokrec
      @pokrec 2 года назад

      ​@@domowysurvival No to pooglądaj kanał 4nrgy technologie, tam gościu omawia charakterystyki turbin. Stamtąd wziąłem dane typu 1000W przy 15 m/s -> kilkadziesiąt watów przy 5 m/s. Widziałem na własne oczy, co się zgadza z zaleznością P~v^3. Możesz sobie zobaczyć tam charakterystyki, których szukasz. Jak wiesz, przy jakiej v elektrownia daje jaka moc, a oczywiście przy v=0 moc jest 0 W i wiesz, że P ~ v^3, to sobie policzysz wszystko. Zadanie dla przeciętnego ucznia. Sprawność Ci nie jest potrzebna do niczego.
      W skrócie: przy wietrze 2 m/s (przeważającym w okolicach Krakowa, gdzie mieszkam) to daje NIC. Przy 5 m/s spodziewaj się max 50 - 100 W. Ale ile dni w roku wieje min. 5 m/s? Zależy gdzie mieszkasz, na wybrzeżu Bałtyku to może mieć sens, zgadzam się, w Małopolsce nie ma.
      Rząd wielkości jest wlaśnie taki, wiatrak o średnicy 2 m o poziomej osi obrotu daje w normalnym, polskim wietrze góra kilkadziesiąt watów (jak wieje), bo jak nie wieje, to daje zero.
      Wiatraki o pionowej osi obrotu sobie odpuść od razu. To jest scam.
      Edit: z tamtego kanału chyba filmy o wiatrakach zniknęły, ale masz taki link: www.elektro.info.pl/artykul/napedy-i-sterowanie/57677,obliczanie-parametrow-malej-elektrowni-wiatrowej
      Spodziewaj się, że przy wietrze 5 - 6 m/s będziesz miał poniżej 100 W mocy. Jakbyś to miał non - stop - to taki wiatrak byłby fajny. Ty sobie śpisz, pracujesz, robisz co chcesz a akumulator ładuje Ci się na okrągło i masz do dyspozycji 2,4 kWh na dobę. Dla mnie 3 takie wiatraki pracujące non-stop dające średniodobowo po 100 W mocy + ok. 3 akumulatory 12 V po 100 Ah pozwoliłyby mi rozwiązać umowę z dostawcą prądu w ogóle. Miałbym po prostu gniazdko z darmowym prądem o mocy 300 W non-stop. Ale wiatr jest bardziej kapryśny niż fotowoltaika, bo nawet w pochmurny dzień odpowiednio dużym panelem PV naładujesz telefon czy powerbank. i ten panel kosztuje kilka stów a nie kilka tysięcy (jak wiatrak). A w czasie, kiedy nie wieje (zdecydowane 90% czasu u mnie) z wiatraka masz zero koma zero. NIC. Tu nie chodzi o konkretna moc wiatraka, tylko o prędkość wiatru bardziej. Jak masz do dyspozycji normalnie te 5 - 6 m/s dość regularnie i stale, całymi dniami, choćby np. jakąś porą roku - np. zimą - to warto się w to pobawić. Ale na większości obszaru Polski jest tak, że wieje cokolwiek poważniej może przez 10% czasu i w sposób mało przewidywalny.
      Ważniejsza od mocy (powyżej pewnego jej poziomu) jest pewność i stałość dostępu do tej mocy. Wiatrak ma bardzo niską, fotowoltaika - dużo lepszą.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  2 года назад

      Jak masz krzywą mocy, to nie potrzebujesz nic liczyć, to proste zadanie w Excelu. :)
      Największy problem miałem, gdy liczyłem to sam, właśnie ze znalezieniem krzywej mocy. Stąd moja propozycja do widzów, że jak ktoś chce, żebym mu to przeliczył, żeby odkopał właśnie tę krzywą.
      [Krzysiek]

    • @pokrec
      @pokrec 2 года назад

      @@domowysurvival No to masz tę krzywą - wielomian 3-go stopnia z jednym, potrójnym miejscem zerowym dla v = 0. To wszystko.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  2 года назад +1

      W sensie, że chcesz mnie przekonać, że kształt tej krzywej jest identyczny dla każdego wirnika turbiny, bez względu na liczbę łopat, na ich profil, moment bezwładności, sprawność elektryczną generatora i tak dalej?
      Bo w zasadzie nie trzeba się bawić w żadne obliczenia, można po prostu znaleźć wzór na moc turbiny i obliczyć potrzebne parametry w oparciu o moc dla znanej prędkości wiatru (jeśli takie parametry są znane).
      Mimo wszystko, ja bym jednak wolał opierać się na krzywej mocy dostarczonej przez producenta. Bo mnie na studiach nauczono, że zdrowy na umyśle unika pracy.
      [Krzysiek]

  • @romanpluskota1138
    @romanpluskota1138 2 года назад

    W kwestii akumulatorów rzadko pojawiają się wzmianki o akumulatorach trakcyjnych, tzw. deep cycle. Do magazynu energii, w moim odczuciu nie ma sensu rozważać innych. Jedyną niewygodą, którą niektórzy mogą uznać za wadę jest konieczność kontrolowania poziomu elektrolitu i dolewanie wody destylowanej (w wersjach ekonomicznych). Prócz tego można je rozładowywać niemal do zera, lepsze mają więcej jak 1000 cykli ładowania i są relatywnie tanie. Nie można ich też używać, jako rozruchowego. Samorozładowanie na poziomie 10% na miesiąc. Liderem jakościowym i cenowym wydaje się firma Trojan, spora cześć profesjonalnego sprzętu bazuje na tych akumulatorach. Ale trakcyjne aku robi/robiła też Varta... Trzeba szukać :)

  • @piotrtg_SP9TDC
    @piotrtg_SP9TDC 2 года назад +4

    Pozdrawiam serdecznie algorytm RUclips'a.

  • @Piotr_T
    @Piotr_T 2 года назад +6

    Z tą turbiną na początku to wyskoczyła jak guma z kalesonów:) Módl się, żeby Arek nie widział tego, bo zawału dostanie ;)
    PS. Tylko nie elektrownia pionowa. Więcej wygeneruje Ci energii wiatraczek z odpustu połączony z dynamem z rowera.

    • @rolenc1977
      @rolenc1977 2 года назад

      Niedługo taką zrobię

  • @pawe1yanek
    @pawe1yanek 2 года назад +1

    Krzysiu czy wziąłeś pod uwage, że turbina wiatrowa produkuję prąd też w nocy a panele nie ? Tam gdzie mieszkam to większe wiatry są od września do listopada. Ogólnie ciekawy format odcinka. Czy mógłbyś zrobić taki odcinek jak np. Zrobić dokładnie taki prosty powerbank ze starego ups itp ?

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  2 года назад

      Jest o tym mowa na filmie.
      [Krzysiek]

    • @pawe1yanek
      @pawe1yanek 2 года назад +1

      @@domowysurvival Chodziło mi o pokazanie jak to zrobić od A do Z ale wiem, że jest to czasochłonne więc nie nalegam.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  2 года назад

      Pal sześć, że czasochłonne, ale przede wszystkim parę rzeczy musiałbym kupić.
      [Krzysiek]

    • @pawe1yanek
      @pawe1yanek 2 года назад

      @@domowysurvival Rozumiem. Nie zaprzątaj sobie tym głowy. Ja tylko spytałem z ciekawości 😊 pozdrawiam.

  • @leogo4706
    @leogo4706 2 года назад

    Dla zasięgu

  • @dancomando
    @dancomando 2 года назад

    Nowe samochody elektryczne mogą działać jak bateria UPS a co z spalinowcem? Można podpiąć auto pod przetrwonice?

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  2 года назад

      Przecież jest o tym mowa na filmie...
      [Krzysiek]

  • @Zmiana_Pogody
    @Zmiana_Pogody 2 года назад

    ja pracuję w firmie, w której jest dużo samochodów firmowych. kupiłam więc ostatnio zapasowe zasilacze do firmowych laptopów, które mogą być podłączone do gniazdka zapalniczki w aucie. mam nadzieję, że nie będzie blackoutu, ale jeśli będzie, to zapunktuję u szefa, oj, zapunktuję ;)
    zastanawiam się teraz nad przetwornicą samochodową, taką ze zwykłymi gniazdkami, to nawet chyba router i drukarkę małą dam radę podłączyć? myślę o takiej: Duracell DRINV15-EU 175W
    jako osoba bez kompletnego orientu w sprawach prądu mam utrudnione zadanie, ciężko zorientować się, co do czego..., co z czym zadziała, a co nie.
    czytam też zawsze komentarze użytkowników, i bardzo często rezygnuję z zakupu, w którym pokładałam nadzieję, że rozwiąże moje problemy, bo niestety na rzetelność sprzedawców i sensowne opisy nie ma co liczyć :(
    PS. zaś prywatnie, na ewentualną zimną zimę bez ogrzewania nabyłam najcieplejszą kołdrę w szwedzkim sklepie z meblami (śpiwór ciepły mam) i ogromny XXXL ciepły polar z kapturem.
    wcześniej, w lutym, po ataku Rosji na Ukrainę, nabyłam kuchenkę na kartusze, i kuchenkę na patyczki oraz czajnik turystyczny i kilka porcji żywnościowych, spakowałam też plecak.

    • @pablopablo4208
      @pablopablo4208 2 года назад

      ruclips.net/video/XdvDNVb8ZhM/видео.html
      ruclips.net/video/1cP5FPlloeQ/видео.html

    • @Zmiana_Pogody
      @Zmiana_Pogody 2 года назад

      @@pablopablo4208 bardzo Ci dziękuję, obejrzę!

  • @leszekmikoajun4843
    @leszekmikoajun4843 2 года назад +1

    Ciężko znaleźć 2 część, udało się przez link na końcu pierwszej.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  2 года назад +1

      Bo premiera drugiej części dopiero jutro. ;)
      [Krzysiek]

    • @leszekmikoajun4843
      @leszekmikoajun4843 2 года назад +1

      @@domowysurvival A to by wszystko wyjaśniało 😃

  • @andrzejw2731
    @andrzejw2731 2 года назад

    Najlepszy jest kocioł parowy :)😀😉

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  2 года назад +1

      Tak średnio, bym powiedział, bo o ile w dużej skali to trudno znaleźć o lepszą metodę zamiany ciepła na energię mechaniczną i elektryczną, to w skali domowej będzie miał żenującą sprawność przy dużej komplikacji układu.
      [Krzysiek]

  • @zbigniewdeni9474
    @zbigniewdeni9474 2 года назад

    Jak coś lepiej kupić akumulator 100 Ah LIFPO4 ponad 3000 ładowań drogi ale bezpieczniejszy od li-ion

  • @empe3332
    @empe3332 2 года назад

    Od kilku dni zastanawiam się i szukam informacji o boilerze parowym/ parowym silniku stacjonarnym jako źródle energii elektrycznej i ciepła. Technologia stara i sprawdzona od wieków. Wszystko zachęcające tylko muszę poszukać konstrukcji która zadowoli się niskokalorycznym paliwem typu drewno i moze torf.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  2 года назад

      Wszystko zachęcające, poza ceną i sprawnością.
      [Krzysiek]

    • @empe3332
      @empe3332 2 года назад

      @@domowysurvival hmm, w UK są takie kluby "engineering" w wielu miastach. Panowie sobie tworzą parowe zabawki, statki, traktory, lokomotywy. Moc to na oko kilkaset do tysiąca, dwóch kW. Cena, bojler można zbudować już za kilkaset funtów. Zależy czy miedziany lutowany czy spawany itd. W gruncie rzeczy zajawka fajna na hobby plus coś tak jakby zabezpieczenie na trudne czasy.

    • @informatykzielony6760
      @informatykzielony6760 2 года назад

      Silnik Stirlinga . Skandynawowie są najlepszym źródłem doświadczenia . Ciekawostka "fotowoltaika" na silniku stirlinga ( grzałka na dachu jako panel słoneczny , chłodnica w ziemi ) jest wydajniejsza , trwalsza , tańsza w eksploatacji niż fotopanele czy pompy ciepła. Skandynawia ma to od 30 lat nadal działa - tylko nie próbują komercjalizować - chcesz to zrób sam.

    • @pokrec
      @pokrec 2 года назад

      @@informatykzielony6760 Jeśli coś nie jest skomercjalizowane, to albo nie działa (jak tzw. "generator wolnej energii" = "perpetuum mobile"), albo nikogo (poza ekscentrycznymi bogaczami) na to nie stać.

    • @informatykzielony6760
      @informatykzielony6760 2 года назад

      @@pokrec Robienie dzieci jest niby skomercjalizowane a nie działa . Jak sobie sami nie zrobicie to nie macie.

  • @dublet11
    @dublet11 2 года назад

    Krzyśku co to za Albrecht? Pozdrawiam.

  • @Tomek.K.C
    @Tomek.K.C 2 года назад

    Jeżeli do tej kuchenki na patyczki dać garnek z ogniwem to można ładować 2 rzeczy na raz?

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  2 года назад

      Owszem. Choć nie próbowałem i nie wiem, czy przypadkiem płomienie nie będą za bardzo na boki wychodzić. W materiale omawiającym ten garnek pokazałem, że w takim przypadku to nie chce działać poprawnie.
      [Krzysiek]

    • @Tomek.K.C
      @Tomek.K.C 2 года назад

      @@domowysurvival dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam i fajnie by było 3 część bo tematyka świetna

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  2 года назад

      A o czym nagrać w trzeciej części?
      [Krzysiek]

  • @piotrpiotr3873
    @piotrpiotr3873 2 года назад

    👍

  • @perun4428
    @perun4428 Год назад

    z turbiną wiatrową warto pamiętać że nie trzeba odpowiednią wybrać, jak się kupi turbine pionową albo albo z 5 skrzydłami to po prostu wyjebiemy hajs w błoto bo zyski będą marginalne

  • @wegenarodowy9129
    @wegenarodowy9129 2 года назад

    jest znacznie coś lepszego ,to nie jest urządzenie typu akumulator itp .......niestety cena nie jest przystępna ba szokująca !!! .... jednak możliwości wytwarzania energi beż zadnych paliw , czy wcześniejszego ładowania z sieci aby po korzystać ... są 2 wersje - 3 kw i 5kw .... sami zobaczcie ....rewelacja całkowita niezależność , .... sami zobaczcie ( nie jestem akwizytorem itp związki z ) znalazłem to urządzenie filmik przy okazji przeglądania filmików feree energy .. sami zobaczcie - ruclips.net/video/WiM7pwWmU9k/видео.html

  • @mateuszbystron6394
    @mateuszbystron6394 2 года назад

    Krzysiu przydałby się subiektywny ranking takich rzeczy. Cena/wydajność/ własna ocena kilka zalet i wad.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  2 года назад +3

      Może ktoś kiedyś tutaj zrobi:
      wiedza.domowy-survival.pl/Strona_g%C5%82%C3%B3wna
      [Krzysiek]

  • @piotrekj.1277
    @piotrekj.1277 2 года назад

    kasa, kasa, kasa

  • @rolenc1977
    @rolenc1977 2 года назад +1

    Zaczynam projekt : spalinowy power bank, zapraszam na mój kanał