Ingyenes padlásfödém hőszigetelés? Ez mégis hogy sikerült?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 янв 2025

Комментарии • 14

  • @emmaszalai2737
    @emmaszalai2737 2 месяца назад

    Egy kicsit konkrétabban: hogyan induljak el? Mi az első lépés? Hol, kinél kell erre bejelentkezni? Mert nekem ez épp aktuális lenne.

    • @CsakisEnergiatudatosan
      @CsakisEnergiatudatosan  2 месяца назад +1

      Kedves Kommentelő!
      A videóban csak a jelenségre és a lehetőségre hívtam fel a figyelmet, nem konkrét kivitelezői reklámként készült.
      De tippként a google keresőbe az "ingyenes padlásfödém hőszigetelés" kifejezést beírva rögtön több potenciális kivitelezői oldalra eljuthat, melyeken megadják a pontos részleteket és feltételeket, illetve, hogy hogyan lehet jelentkezni.
      Egyébként az EKR intézkedési jegyzék padlásfödém hőszigetelésre vonatkozó feltétele kicsit változott, például 25 cm vastag hőszigetelés helyett már 30 cm vastag hőszigetelés a megkövetelt, de az adott kivitelező erről is tájékoztatni tudja. Sok sikert!

    • @emmaszalai2737
      @emmaszalai2737 2 месяца назад +1

      @@CsakisEnergiatudatosan Nem kivitelező ajánlásra gondoltam, hanem pl. erre, hogy internetre beírom....Beírtam. Köszönöm!

  • @Vinniehun
    @Vinniehun 28 дней назад +1

    Nagyon szépen köszönöm ezt a videót ! Teljesen érthető lett számomra ez a dolog. 😊

  • @nemecsek5082
    @nemecsek5082 3 месяца назад +2

    Azta...Ezt nagyon szuperül érthetően összeraktad!

  • @popy888
    @popy888 Месяц назад

    Köszönjük a videót, jó és érthető lett! 👍😉
    A kérdésem az lenne, hogy magánszemélyként vagy ha van egy kis cégem, akkor ezt az energiamegtakarítást el tudom számolni vagy csak azok a cégek tudják akik ezzel foglalkoznak?
    Mert ha csak az a "néhány" erre szakosodott cég tudja kizárólag elszámolni, akkor nem lenne értelme saját pénzből finanszírozni, hiszen akkor így tud csak beindul a körforgás, amit a videóban láttunk. Viszont ha én elmegyek a tüzépre, megveszem a szigetelést, akkor elköltöttem a pénzem és a kvótát sem tudja senki jóváírni, elszámolni, eladni sehol tehát ez kárba vész? Jól gondolom?
    Előre is köszönöm!

    • @CsakisEnergiatudatosan
      @CsakisEnergiatudatosan  Месяц назад

      Kedves Kommentelő!
      Kérdése elég messze vezet. Elméleti lehetőség talán lenne erre is, de többek között az alábbiakat kell átgondolni:
      1) Az EKR-ben van egy kifejezés, az úgynevezett lényeges hozzájárulás.
      "Lényeges hozzájárulásként a kötelezettnek, vagy bármely más személynek olyan közreműködést kell kifejteni, amely nélkül a végső felhasználó nem döntött volna az egyéni fellépés megvalósítása mellett. A (MEKH) Hivatal vizsgálja a lényeges hozzájárulást kifejtő személy meglétét. E személy lehet a kötelezett, a kivitelező, az energetikai tanácsadó, bármely energiahatékonysági szolgáltató, egyéb harmadik személy, de nem lehet maga a beruházó végső felhasználó."
      Tehát ha Ön magától megvalósítja a födém hőszigetelést, akkor nem volt "lényeges hozzájáruló" személy/szervezet, akinek közreműködésére, hatására döntött a beruházás mellett. Valószínűleg jelen youtube videót sem tekinthetjük jelentős hozzájárulásnak. De tippként például ha készített energetikai tanúsítóval egy energetikai tanúsítványt az épület meglévő állapotára, majd egy energetikai számítást a tervezett állapotra, akkor mondjuk már ebben az esetben az energetikai tanúsító lehet a lényeges hozzájáruló.
      2) Az energiamegtakarítások hitelesítésére is szükség van energetikai auditor által, így keletkeznek a HEM-ek. Az energetikai auditoroknak is van díja. Az auditáló szervezeteknek kedvezőbb, költséghatékonyabb, gyorsabb ha egy kivitelezővel kell koordinálni 10-100 épületet, mintha egyesével szerződne minden egyes lakossági szereplővel. Egyes energetikai auditorok önálló lakossági szintű projektméretet alapból nem vállalnak.
      3) A HEM-eket egyedi szerződéseken keresztül vagy a tőzsdén el kell adni, csak a kötelezettek részére értékesíthető. Magánszemélyként nem érdemes tőzsdére menni "csak egy pici" padlásfödém hőszigeteléssel, illetve feltételezhető, hogy kapcsolatrendszer sincs ehhez.
      Tehát magánszemélyként teljesen egyedül ez egy nagyon nehéz vagy inkább lehetetlen út lenne. De ha a fő cél, hogy a kivitelezői díjat megspórolják saját kivitelezéssel, akkor ez megtehető például egy olyan energetikai auditorral aki adott összegért biztosítja a feltételeket (szerződéses háttér, lényeges hozzájárulás, hitelesítés stb.) és valamilyen módon értékesíti a HEM-et. Az, hogy mely energetikai auditor foglakozik ilyesmivel, nem tudom, sajnos nem tudok ebben segíteni, a videóban csak a jelenség hátterét próbáltam bemutatni.

    • @popy888
      @popy888 Месяц назад

      @@CsakisEnergiatudatosan Köszönöm válaszát! Reméljük hamarosan más energiakorszerűsítési beruházásokra is lesz lehetősége az embereknek, hogy fejlesszenek házaikon. Egyébként van rá esély? Pl. falszigetelés, kazáncsere?

    • @CsakisEnergiatudatosan
      @CsakisEnergiatudatosan  Месяц назад

      Kedves Kommentelő!
      A csatornán több videó is található, így ezeket javaslom megtekintésre. Az EKR esetén például bemutatásra kerül, hogy a napelemes rendszer nem, de a kazán-csere adott feltételek mentén elszámolható. A homlokzati hőszigetelés is elszámolható az EKR-ben, csak ugye ott már nem fedezi a HEM értéke a kivitelezést.
      Szintén van a csatornán egy tippsorozat a 2024-es otthonfelújítási programhoz (amely azonban elég vontatottan halad a sok adminisztrációs és feltételrendszeri nehézség miatt, így csak a nagyon vállalkozó kedvűek vágjanak bele).
      Tehát igen, remélhetőleg lesz lehetőség, pénzügyi támogatás egyéb energetikai korszerűsítésekre is.

  • @martonj
    @martonj 4 месяца назад +2

    Tök oké a video, jól összeszedted. Annyit hozzátennék a “ki fizeti, ha ingyen van?” kérdésre mindig a “mi” a válasz. De én inkább a piaci alapon működő kereskedést fizetem szívesebben, aminek a mellékhatása, hogy energetikailag korszerűbbek lesznek a házak, mint a video elején az 70000Ft/GJ vagy 50000Ft/GJ bírságot, mert azt is mi fizetnénk (mert ha nincs EKR, akkor bírság van), mindenféle előrehaladás/eredmény nélkül. Így valami haszna is van.

    • @CsakisEnergiatudatosan
      @CsakisEnergiatudatosan  4 месяца назад

      Kedves Kommentelő!
      Igen, végső soron "mi". :)
      Igen, a bírság vagy a járulék díja is landolna valahol, és nem a kereskedőnél.
      Egyébként ebben az esetben elvileg ez történne, szóval így is lenne valamilyen energetikai célú előrehaladás, bár ezt már nehéz lenne lekövetni:
      "Az energiahatékonysági járulékból származó bevételeket elsődlegesen a támogatandó háztartások energiahatékonyságát javító alternatív szakpolitikai intézkedések finanszírozására kell felhasználni. Az energiahatékonysági járulékból származó bevételek felhasználásáról az energiapolitikáért felelős miniszter a fejezeti kezelésű előirányzatok felhasználásának szabályairól szóló rendelete szerint gondoskodik."

  • @tiborjakab3013
    @tiborjakab3013 27 дней назад

    Bocsi, hogy ilyet kérdezek, de utólagosan már megvalósult megtakarítást nem lehet értékesíteni? Pl. Énmár megcsináltam "önerőből" nyílászáró cserét, most rakom a homlokzati szigetelést... Az elnúlt két évhez képest min 20 000 Mj megtekarítottam csak a gázon...
    Tudom nem lesz ingyenes s mit csináltam, de én nem Lölö vagyok kevésért is lehajolok.

    • @CsakisEnergiatudatosan
      @CsakisEnergiatudatosan  26 дней назад

      Kedves Kommentelő!
      Elméletileg még 2021-es beruházás is elszámolható lehet, de szükséges a feltételek teljesítése, például az előzetes "lényeges hozzájárulás".
      Hasonló jellegű kérdés érkezett korábban ehhez a videóhoz, Kérem az ahhoz tartozó válaszokat olvassa el! Sajnos azon túl újat, konkrétabbat nem tudok.