GWC glikolowe aktywne jak zrobić 2/3 darmowe ciepło i klima Pompa ciepła nie potrzebna

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 2 дек 2024

Комментарии • 90

  • @valdemar_1305
    @valdemar_1305 9 месяцев назад +1

    Jest bardzo dobra informacja. Dziękuje.
    Pozdrawiam

  • @sawomirb1334
    @sawomirb1334 9 месяцев назад

    Super, własnie robie remont, wiem gdzie kupie, może i droższe ale "nasze"

  • @DamianPietroszek
    @DamianPietroszek 8 месяцев назад +1

    Dziękuje za materiał. Zastanawiam sie jaki GWC zrobić w swoim domu. Bede też wkopywał zbiornik na deszczówkę w ziemię i czy nie warto odrazu wykorzystac koparkę i wykopać głębiej i pod zbiornikiem rozprowadzić 100m rury pod to gwc. Nadmiar wody ze zbiornika szedłby do zwilżania ziemi na której byłby rury. Zbiornik byłby wkopany na ok. 1.40 + 0,25cm warstwa stabilizujaca zbiornik (pisaek cenment) i pod tym te rury. Rury były by wtedy na ok. 1.80 w zienie a pisaek z cementem to byłby taki akumulator jeszcze?

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  8 месяцев назад

      TEN CEMENT RACZEJ NIE BĘDZIE POTRZEBNY ,, LEPIEJ WYKORZYSTAĆ ROZPROWADZENIE OD OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

  • @dariuszgoab3743
    @dariuszgoab3743 8 месяцев назад

    zgadzam sie ale ja bym zrobil fi 25 a wydluzyl dlugosc przewodu przennikanie ciepla szybciej zadziala na mniejsza ilosc glikolu jesli chodzi o zapowietrzenia wystarczy przetoczyc glikol kilka razy pozdrawiam i zycze dalszej owocnej pracy

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  8 месяцев назад

      nie zupełnie

    • @magnetek5171
      @magnetek5171 Месяц назад

      Przetaczanie glikolu? Mowy nie ma żeby takie coś kombinować. To ma działać bez kombinacji długie lata. Robi się odpowietrzenie na początku i zapominamy o tym kolektorze.

  • @mac_612
    @mac_612 4 месяца назад +1

    GWC aktywne, to myślałem w pierwszym momencie, że będzie wspomagane układem chłodniczym. Ciekawy pomysł z tym przełączaniem, z drugiej strony ciekaw jestem, czy połączone dwa równolegle wymienniki nie działały by lepiej ze względu na większą powierzchnie absorpcji/rozpraszania.
    A teraz trochę krytyki popartej doświadczeniem: tak duże zagęszczenie rury (16-20cm przerw) to jest jej marnotrawienie. To powierzchnia/objętość gruntu robi robotę. spokojnie można założyć minimum 60cm miedzy rurami, a jak teren niewielki, to jak ktoś niżej napisał robotę zrobi układ liniowy mniejszą średnicą. Problem z odpowietrzeniem faktycznie występuje ale, tylko przy uruchomieniu. Później szczelny układ nie ma prawa się znowu zapowietrzyć., a takie "pionowe" ustawienie kręgów bywa stosowane, gdy mamy mała powierzchnie terenu do dyspozycji a w miarę spoisty grunt pozwala kopać wąsko i głęboko jednocześnie - znów to objętość gruntu robi robotę. No i glina nie jest taka zła ... ;) Pozdrawiam

  • @tobiaszabuda5974
    @tobiaszabuda5974 9 месяцев назад +2

    Warto rozważyć zawór trójdrożny do selekcji obwodu, raz że jeden zamiast dwa zawory, a dwa to brak ryzyka pracy pompy dead end.

  • @MrDavid7
    @MrDavid7 9 месяцев назад +6

    Panie Piotrze, planuję rozłożyć poziomy kolektor glikolowy dla gruntowej pompy ciepła. Chciałbym przewymiarować tenże kolektor- dodać ok. 150m ekstra i wykorzystać ten kolektor w następujący sposób- zimą korzysta PC, a latem to GWC będę chciał wykorzystać w chłodnicy glikolowej umieszczonej za rekuperatorem. W ten sposób nie tylko ochłodzę gorące/ciepłe powietrze które będzie wdmuchiwał rekuperator ale również w zamyślę szybciej będę regenerował szybciej dolne źródło latem. Czy mój zamysł ma szanse działać tak jak opisałem?

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  9 месяцев назад +2

      WIDZIAŁEM TAKIE ROZWIĄZANIA I POWINNO BYĆ OK

    • @hublanek
      @hublanek 9 месяцев назад +1

      tylko zwróc uwage na to ze 120+150 to juz jest 270 i pompa bedzie miala co robic zeby rzepchac glikol a tym samym bedzie pradozerna

    • @czekan6689
      @czekan6689 9 месяцев назад +3

      Dlaczego nie użyć glikolowego wymiennika ciepła przed centralą wentylacyjną?
      Piecze się 3 pieczenie na jednym ogniu:
      1. zastępuje grzałkę przed centralą
      2. działa jako chłodzenie w lecie z otwartym bypassem na centrali
      3. regeneruje dolne źródło (może regenerować dolne źródło nawet gdy nie jest wymagane chłodzenie - powietrze będzie przechodzić przez wymiennik krzyżowy)
      Uwagi:
      - Wymagana jest pompa obiegowa mogąca pracować z glikolem i medium o temperaturze niższej niż panujące w pomieszczeniu! (Takie pompy znalazłem tylko u Grundfosa i Circuli)
      - warto dodać zawór trójdrogowy z regulatorem miedzy zasilaniem a powrotem GWC w celu możliwości regulacji temperatury (nie zawsze chcemy chłodzić z pełną mocą)
      - Glikol warto dać w wyższym stężeniu, by zabezpieczyć się przed zatrzymaniem pompy obiegowej przy -20st.C mrozie
      Jak liczyć gruntowe wymienniki ciepła warto poczytać opracowanie które można znaleźć pod hasłem "Viessmann temat nr pompy ciepła cz.4"
      Z osobistych doświadczeń to rura PE 32x2,4 dość dobrze się układa. Średnica naturalna takiej rury to 90cm. Warto by koparka miała łyżkę 80cm. Małe sztychy łopatą pozwalają osadzić rurę w wykopie. Rurę układałem w układzie O_O_O_O_O_ 90cm-45cm-90cm-45cm. Powrót w takim samym układzie równoległą transzeją. Można tym samym wykopem z drugiej strony.

    • @MrDavid7
      @MrDavid7 9 месяцев назад +1

      @@hublanek Pompa ma mięc moc w granicach 12kw i przy moim gruncie będzie wymagała ponad 500m rury więc dodatkowe 150 nie powinno być drastyczną zmianą. Dodatkowo pompka glikolu jest zawsze do zastąpienia nieco wydajniejszą

    • @hublanek
      @hublanek 9 месяцев назад +1

      @@MrDavid7 dla pompy przy PC owszem ale dla pompy do reku juz owszem

  • @FixFit-t4y
    @FixFit-t4y 18 дней назад

    Witam,
    Czy na etapie budowy płyty fundamentowej, rury od gwc można umieścić w chudziaku pod płytą fundamentową ? Czy zdecydowanie lepiej pod chudziakiem w zagęszczonym piasku ?

  • @kamilkluczewski3521
    @kamilkluczewski3521 9 месяцев назад

    Dziekuje 💪 wieczorkiem pooglądam.
    Panie Piotrze mam pytanko odnośnie tych uszczelek do skrzynek rozdzielczych i rozpreznych fi75 klik klak, czy jest sens w nie zainwestowac? Bo wzialem u Pana te uszczelki z zapinkami strong.
    Jednak obejrzałem 💪💪💪.
    Po wcześniejszych Oana filmach i GWC kupiłem 200mb rury fi32.
    Co do rozkładania jeśli jest możliwość to można dać rzadziej te rurki ? I tez tak na leżąco albo bardziej, jak Pan pokazuje?
    W tle po Pana prawej stronie stoi skrzynka rozprężna na kanale bocznym, widze w tym króćcu prostym jakąś piankę. Do czego ona służy ??

  • @piotrekturko
    @piotrekturko 9 месяцев назад +1

    Nasuwają mi się dwa pytania:
    1. Dlaczego dwa obwody, działające na zmianę są lepsze niż takie same dwa obwody działające jednocześnie, tyle że na połowie prędkości przepływu? Na logikę wydaje mi się, że wychodzi na to samo. Istnieją jakieś badania, czy pomiary potwierdzające, że korzystanie ze źródła "na 100%" przez połowę czasu jest lepsze niż korzystanie ze źródła "na 50%" przez cały czas?
    2. Dlaczego używamy glikolu zamiast wody? Zakładam, że w ziemi temp jest zawsze co najmniej 8 stopni. Chodzi o ryzyko zamarznięcia w chłodnicy, jeśli pompa nie chodzi a wentylacja tak? Czy bardziej o lepsze przekazywanie ciepła?

    • @mcincin
      @mcincin 9 месяцев назад +1

      1. Mnie się wydaje że tutaj nie chodzi o samą prędkość wymiany . Zresztą rura PE40 RC jest w stanie odebrać tylko część tego ciepła/zimna z ziemi. Tu bardziej chodzi że jak latem nagrzejesz ten kawałem ziemi to możesz się przełączyć na drugi i to samo zimą.
      2. W GGWC stosujesz również chłodnicę. Przez tę chłodnicę zimą może wpadać nawet -30 stopni (choć ostatnimi czasu to mało prawdopodobne), nie mniej jednak dla bezpieczeństwa całego układu powinno się stosować wodę destylowaną wraz z glikolem propylenowym - tworzy to tzw wodę lodową.

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  9 месяцев назад +1

      LEPIEJ NA PRZEMIAN

    • @out_of_the_BOX_life
      @out_of_the_BOX_life Месяц назад

      akurat woda ma najlepsze parametry w kwestii przekazywania ciepła...
      Ja u siebie planuję zrobić podobnie, ale właśnie na wodzie, tylko wejście do budynku musi być dobrze zaizolowane...

    • @magnetek5171
      @magnetek5171 Месяц назад

      @@out_of_the_BOX_life - jest niewielka różnica pomiędzy roztworem glikolu a wodą więc lepiej glikol wlać. On ma w sobie inhibitory korozji i przeciwtlenowe związki więc zapobiegnie gniciu wymienników i starzeniu rur. Woda może jednak przyspieszać starzenie bo posiada dużo tlenu i chloru w sobie. Trzeba taką wodę uzdatniać.

    • @magnetek5171
      @magnetek5171 Месяц назад

      Oczywiście że są prace na ten temat. Tu chodzi o efekt akumulatora ciepła podobnie jak u akumulatora elektrycznego ołowiowego. Pobieranie energii z takiego akumulatora bez przerwy kończy się szybszym wychłodzeniem ziemi w okolicach rur a nawet przymrożeniem co spowalnia napływ ciepła z ziemi. Należy zawsze dać czas na uzupełnienie się energii cieplnej w okolicach rury. Przełączenie się na nowy obieg utrzymuje wysoki parametr temperaturowy pracy układu w wymienniku.

  • @MonsterArt-zu9ob
    @MonsterArt-zu9ob 6 месяцев назад +1

    Witam, Panie Piotrze, czy dla GWC w studni kręgowej 8m i domu 105 mkw wystarczy 150m przewodu typu pex 16mm? Pytam o taką rurę ponieważ myślałem żeby zrobić spiralę a na pexie łatwiej formować kształt niż na rurze niebieskiej. Czy chłodnica/nagrzewnica 20kw będzie wystarczająca?

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  6 месяцев назад

      TO TRZEBA POLICZYĆ ALE MYŚLE ŻE DA RADY

    • @MonsterArt-zu9ob
      @MonsterArt-zu9ob 6 месяцев назад

      @@piotrparuszewski-o3ozon a jak to dokładnie policzyć?

    • @out_of_the_BOX_life
      @out_of_the_BOX_life Месяц назад

      no właśnie ja też się zastanawiam, czy rura taka do powiedzmy podłogówki np. EVOH Haustech - 16 mm, ścianka 2 mm, czy lepiej do wody fi 32 mm, ścianka 2 mm. Ta do wody na pewno bardziej wytrzymała w grunt, przy zasypywaniu, choć wiadomo, zasypywać koniecznie trzeba z medium w środku i to tak ze 2-3 bary.
      fi 32 vs fi 16 ma większą powierzchnię wymiany, to w sumie sobie odpowiedziałem... ;)

    • @magnetek5171
      @magnetek5171 Месяц назад

      Za mało. Rura w wodzie pobiera 20-30W/m więc 150m x 30W= 4500W. A to się będzie jeszcze wychładzać przy dużym poborze energii więc wiadomo, będzie to za mało. A dom 105m2 potrzebuje co najmniej 5-8kW energii.

    • @magnetek5171
      @magnetek5171 Месяц назад

      @@out_of_the_BOX_life - " fi 32 vs fi 16 ma większą powierzchnię wymiany.." - niby tak, ale jak wrzucisz równolegle 2 rury fi 16 to masz powierzchnię wymiany większą niż fi 32 a przy tym ściankę tylko 2mm i szybki dopływ dużej energii w krótkim czasie. Przy tym łatwość układania, odpowietrzania i odporność na dyfuzję tlenu.

  • @rudnypawel
    @rudnypawel 4 месяца назад

    Witam.
    Panie Piotrze, Co Pan myśli o zastopieniu wężownicy w podziemnym zbiorniku na wodę deszczową o poj 10m3 gdzie dno jest na głębokości ok 3m pod powierzchnią ziemi?

  • @torkisz82aa
    @torkisz82aa 4 месяца назад

    Witam,
    Panie Piotrze czy rozważaliście możliwość zastosowania GGWC na nawiewie w celu chłodzenia latem (wraz z recyrkulacją)? W teorii jeden układ z ziemi można by przełączać hydraulicznie na zimę/lato (czerpnia/nawiew). Czy takie rozwiązanie ma sens? Jako alternatywę dla PC?

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  4 месяца назад

      TO SIĘ REALIZUJE NA CENTRALI PONIEWAŻ ZAŁACZAMY BAY-PASS I ON DAJE TO ROBI RAZEM Z CHŁODNICĄ

  • @budowa_NIEdlakazdego
    @budowa_NIEdlakazdego 6 месяцев назад

    Panie Piotrze a mozna zrobic wezownice mam na dzialce studnie wody gruntowej na 3 m gleboka i tam to zamontowac ? czy to byloby wydajne glikolowe gwc

  • @pawelszuwar
    @pawelszuwar 8 месяцев назад

    Witam. Rozważam budowę glikolowego GWC dla ręku i pompy ciepła. Jako że działka jest duża i mam trochę ponad 300m2 dachu myślałem żeby w wykopie ok. 0.5-1m nad rurką z glikolem zakopać rurę drenarska rozsączające deszczówkę z dachu. Czy takie rozwiązanie ma sens ekonomiczny?

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  8 месяцев назад +2

      też ma to sens zwiększy wilgotność gruntu i wtedy grunt lepiej oddaje energie

  • @tomasz1690
    @tomasz1690 8 месяцев назад

    Właśnie przygotowuje sie do tego rozwiązania i zastanawiam się czy nie poprowadzić też rur drenażowych (nad rurą PE wymiennika) z dachu do studzienki chłonnej zawsze zwiększy to wilgotność tym miejscu.

  • @marcinzielinski6603
    @marcinzielinski6603 4 месяца назад

    Dopytam, czy pompka powinna pompowac w kierunku nagrzewnicy czy moze lepiej w kierunku GWC ??

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  4 месяца назад

      tzn nie ma to wielkiego znaczenie kierunek .. zasilanie zawsze dajemy do dołu nagrzewnicy

  • @karolzielinski1992
    @karolzielinski1992 4 месяца назад

    Wie Pan może jakie powinny być minimalne wymiary wykopu aby zmieścić jeden obwód 150m układając według Pana pomysłu?

  • @JarekAdamczyk-uq2re
    @JarekAdamczyk-uq2re 8 месяцев назад

    Panie Piotrze w przypadku 2x150m to jaka rura bedzie lepsza pe32 czy pe 40

  • @noho7428
    @noho7428 9 месяцев назад

    Raczej nie zrobie bo piaszczysta działka i sucha, ale odcinek super. Slyszalem ze niektorzy wsadzaja taki wymiennik w szambo, chociaż nie wiem czy ma to sens.

  • @JarekAdamczyk-uq2re
    @JarekAdamczyk-uq2re 8 месяцев назад

    Panie piotrze jak rura bedzie w przypadku 2x150m pe32 czy pe40?

  • @WhiteTiger5149
    @WhiteTiger5149 9 месяцев назад

    Czy elektrozawór kulowy z siłownikiem może być ?

  • @MonsterArt-zu9ob
    @MonsterArt-zu9ob 6 месяцев назад

    Witam. Chciałbym wykorzystać do GWC studnię głębinową (nie używaną) o głębokości 25m i średnicy 12cm. Czy ktoś robił już wymiennik spiralny np z pexa? Ile takiej rury muszę użyć dla domu jednorodzinnego 105mkw żeby było efektywnie?

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  6 месяцев назад

      troche mała moc 300-400W

    • @MonsterArt-zu9ob
      @MonsterArt-zu9ob 6 месяцев назад

      Mam też studnie kręgową głęboką na ok 8m i średnicy 1m. Czy taka będzie ok? Jaki wymiennik użyć w takiej studni?

  • @arekraczka4204
    @arekraczka4204 8 месяцев назад

    Robiłac taki układ gwc z rekuperatorem to wymiennik powinien być na czerpni centrali czy za wymiennikiem rekuperatora?

  • @darekgaska13
    @darekgaska13 9 месяцев назад

    Witam panie Piotrze co trzeba dokupić żeby sterowac przez internet WENTYLATOR RECYRKULACYJNY FI 200 EC 1200M3/H
    Dziękuję

  • @grafpro3975
    @grafpro3975 9 месяцев назад

    A czy wg Pana opinii może być stosowana rura 32X2,0, czy musi być 32X3,0 ?

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  9 месяцев назад

      KAŻD ROZWIĄZANIE DOBRE

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  9 месяцев назад

      ALE LEPIEJ TĄ GRUBSZĄ

    • @magnetek5171
      @magnetek5171 9 месяцев назад +1

      A ja 20 lat temu zastosowałem AluPexa 20mm o ściance 2mm i działa mi to super do dziś. Mam odwierty pionowe 8m głębokie.

  • @piotrekturko
    @piotrekturko 9 месяцев назад

    A i można prosić o wrzucenię tego schematu do opisu filmu jako pdf/jpg? Dziękuję i pozdrawiam.

  • @Dkolcz
    @Dkolcz 9 месяцев назад

    Niepotrzebne udziwnienie. Pieniądze wpakowane w aramaturę i automatykę można wydać na więcej rury. W ten sposób wydajność grzewcza/chłodnicza zwiększy się.

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  9 месяцев назад

      też mozna tak zrobić

    • @Dkolcz
      @Dkolcz 9 месяцев назад

      @@piotrparuszewski-o3ozon Napisałem tak, bo tak sam zrobiłem.

  • @piaskownica7648
    @piaskownica7648 9 месяцев назад

    jestem zawiedziony że ze sklepu zniknęła opcja projektu rekuperacji z uwzględnieniem rozłożenia przewodów

  • @OK-bp9tr
    @OK-bp9tr 9 месяцев назад

    Panie Piotrze, Panie Piotrze. "...darmowe ciepło i klima Pompa ciepła nie potrzebna"?
    Wentylacja to wentylacja, grzanie to grzanie a chłodzenie to chłodzenie.
    Czy można to połączyć? Można, ale nie na zwykłym budynku i nie na bazie rekuperatora! Nie te parametry czynników i nie te przepływy.
    Pompa ciepła potrzebna i/lub klima potrzebna. Duży gwc o odpowiedniej dla danego budynku mocy chłodniczej w połączeniu z normalnie zaprojektowaną rekuperacją nie jest w stanie zastąpić klimatyzacji, że o ogrzewaniu nie wspomnę. Gwc dobrze dobrany do wydajności rekuperatora może natomiast wspomóc chłodzenie czy zmniejszyć straty na rekuperatorze w sezonie grzewczym?
    Czy warto robić taki gwc? Uważam, że warto.

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  9 месяцев назад +1

      nie jest potrzebna pompa ,, tzn gwc jak jest dobrze zrobione i mamy dobre źródło to w pomieszczeniu do 4c jesteśmy wstanie temp. obniżyć ale do grzania jest potrzebne dodatkowe źródło