Tahat nebo tlačit??? dva způsoby svařování MIG/MAG

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 мар 2022
  • Push or pull? To jsou dva typy vedení hořáku při svařování metodou MIG/MAG. Který je lepší? Dají se lehce rozeznat? Je tahání špatné?
    Tak to jsou otázky na které jsem se pokusil podívat v tomhle videu.
    Použitá svářečka LIDL Parkside PMSG 200 A1, drát 0,8mm, ochranný plyn 100% CO2.
    _________________________________________________________
    👉 staňte se členem tohoto kanálu a získejte přístup k těmto výhodám:
    / klimbikovabastlirna
    👉 pokud si chcete koupit můj merch, podtácek, tričko, samolepku "klimbíkova bastlírna": www.klimbik.cz
    👉 pokud mě chcete finančně podpořit:
    / klimbikovabastlirna
    PayPal: paypal.me/klimbik
    bankovní účet: 1086532036/3030
    👉 nezapomeňte sledovat na instagramu:
    / klimbik
    👉 a na facebooku:
    / klimbikovabastlirna
    ________________________________________________________
    #svarovani #migmag #pushOrPull
  • НаукаНаука

Комментарии • 65

  • @pcwo
    @pcwo 2 года назад +22

    Ahoj. Po shlédnutí videa musím reagovat. Kdo to myslí se svařováním vážně. Třeba budoucí svářeč. Určitě se při metodě GMAW učte od začátku tlačit (push). Pokud budete svařovat v polohách, tak tažením nic nesvaříte. Například si vyzkoušejte tažením BW plech plech polohu PF, nebo BW trubka trubka v PH atd. Prostě to nejde. Už ve svářečské škole neuspějete. A to i při základním kurzu. Další důvod proč se nesmí svařovat tažením, je veliká chybovost svarových spojů. (póry atd.) A co poznal i sám tvůrce videa. Není vidět na spoj a to je pak svařování na prd. To vše z dlouholeté praxe. Píši o svařování, ne o lepení co nejvíce kusů za šichtu v kolbence.

    • @k1xdk1xp24
      @k1xdk1xp24 2 года назад

      Zdravím, mohu říci ze jsem si zkusil trubku HL-45° na padáka když jsem byl před týdnem v kurzu od firmy a jako po rozlomení byl špatný kořen, studený spoje a mezi vrstvama :D já tažení pistole nerad užívám i když si to často pletu protože v práci vaříme jak elektrodou tak COčkem ale jde o zvyk :D hlavně při těch stoupačkách je to znát kvůli provaření... Ale záleží na každém...

    • @pcwo
      @pcwo 2 года назад +1

      @@k1xdk1xp24 Ano a proto se na (padáka) PG, metodou MIG/MAG nesvařuje. Trubky v žádném případě. Žádný technolog neudělá WPS s polohou PG pro MIG/MAG. Alespoň ne tam kde se opravdu svařuje podle norem a s konečnými zkouškami. RT, PT, UT, ET atd.

    • @pavelpavlik1214
      @pavelpavlik1214 2 года назад

      @@k1xdk1xp24 a ta trubka měla jakou tloušťku stěny? :D prej se do 4mm na padáka může a není v tom problém.. což třeba u 2 stěny ani tolik nepopaluje a stupačka na 130A nepřipadá v úvahu :D v případě střídání tlouštěk materiálu je hrozná ztráta času to neustále přenastavovat konkrétně u svářečky která nemá synergii a chvilku zabere jí vyladit tak aby vařila co nejlépe a prskala co nejméně

  • @hartman12349
    @hartman12349 2 года назад +10

    Za nasich mladejch let stari mazaci rikavali ze rano je lepsi tlacit , a vecer tahat , ale moc jsme tomu nerozumeli : -)

  • @cyrilbudac9394
    @cyrilbudac9394 2 года назад +7

    Keď som začínal zvárať MAG, tiež som horák ťahal, prišlo mi to logické, bol som samouk. Druhú zváračku som kupoval zo zváračskej školy, samozrejmosťou bolo poriadne odskúšanie. Majiteľovi školi sa tiež nepáčilo že horák ťahám, ale bol som tak naučený, no nakoniec uznal, že na to že horák ťahám zváram dobre. Ale doma mi to nedalo faktom je, že pri tlačení je povrch zvaru krajší, podľa literatúry by mal byť aj hlbší prievar. Možno ti vychádza menší prievar pri tlačení preto, že vedieš hubicu vyššie ako pri ťahaní. Zásadný vplyv na prievar má uhol vedenia horáku. Obrusovať hubicu nie je šťastné riešenie, jednak prídeš o povrchové chrómovanie, ktoré vydrží najviac a koleduješ si o skrat. Pre Mig zváračky sú skraty nežiadúce a chrozí poškodenie zváračky. Správne musí byť kontaktná špička mierne utopená v hubici. Na druhej strane výlet drôtu teda vzdialenosť kontaktnej špičky od zvarenca je veľmi dôležitá, nakoľko od tejto vzdialenosti závisí zvarovací prúd. V podstate to funguje podobne ako pedál pri TIG. Nebol som zvyknutí na označovanie zvarovacieho výkonu napätím, ale napätie je relevantnejšie, makoľko prúd ovplyvňuje zvarač vzdialenosťou od zvarenca. Vlastne podobne, ale presne naopak to funguje aj pri MMA čím dlhší oblúk, tým viac tepla. Určite to je praxou, ale aj zváračkou, v minulosti som nemal problém robiť studené zvary, na oko pekný zvar, ale prievar žiadny.

  • @riderstodvadsatsest
    @riderstodvadsatsest 2 года назад +10

    Máš tam nastavený strašne malý prúd .
    S takým malým prúdom ti nepomôže ani ťahať a ani tlačiť .
    Zvar sa musí pekne rozlievať .
    Na tvojich zvaroch je vidieť , že drôt sa ti len rozlieva po povrchu ale vôbec neprevaruje do hĺbky.
    Z praxe ti poviem , že taký plech cca 4 mm hrubý už varím na maxime 165A .
    Vodorovný zvar vyžaduje vysoký prúd .
    Zvysle zas musíš ubrať , aby ti to všetko nepadalo dole .

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  2 года назад

      diky, mel jsem 130A. ja myslel ze jen koutovy vyzaduje vetsi proud

    • @riderstodvadsatsest
      @riderstodvadsatsest 2 года назад +1

      @@klimbikovabastlirna Ja by som tu lidlovu zváračku bral trochu s rezervou .Nemusí byť pravda toto , čo ti ukazuje displej .Niektoré staršie zváračky dokonca displej ani nemajú .Moja ho tiež nemá a orientujem sa len podľa polohy prepínača .Moja zváračka ma 6 regulačných stupňov a z toho využívam len posledné 3 polohy .Mám OMI 165 od omicronu .

  • @majstrujeme
    @majstrujeme 2 года назад +3

    Na takom hrubom plechu a nízkom zváracom prúde ako máš vo videu to nepoznáš či je lepšie tlačiť alebo ťahať.
    Zober si plech zhruba 2mm hrubý a skus to na ním .
    Keď budeš tlačiť , zistíš že sa na druhej strane nič nestalo.
    Naopak keď budeš ťahať začne sa ti to pekne prepadať na druhú stranu .
    Hlavne sa neboj zvýšiť prúd.
    Na displej sa sa vyprdní a nastav to tak , aby sa ti zvary pekne rozlievali .
    Vždy kontroluj druhu stranu .
    Ak tam nieje nič , znamená to že si to neprevaril.

  • @mekleren
    @mekleren 2 года назад +6

    Jelikož jsem začínal s obalenou elektrodou ještě v dobách kdy CO byla neznámá věc,tak je mi silně proti srsti svár tlačit. Nehledě na to že u slabých plechů se to propaluje. Když chci nízký svár, tak si na něj udělám větší mezeru a posuv uberu na minimum,při kterém je ještě oblouk schopen plynule hořet.

  • @frydom5578
    @frydom5578 Год назад

    Skvělé díky moc za video 👍 já tahám a tahat budu 👍

  • @tuammortem7116
    @tuammortem7116 Год назад +3

    Na svářecí škole nám řekli že když táhnu, můžu mít větší průvar, když tlačím, svar bude na oko hezčí ale s menším průvarem.

  • @peterfupso6829
    @peterfupso6829 2 года назад +1

    Rozdiel medzi tlačením a ťahaním môže byť napríklad aj v tom, že pri ťahaní viac "dochladzuješ" zvar plynom z hubice, ale rozdiely tu budú určite menšie ako napr. pri doprednom a spätnom zváraní acetylén-kyslíkom (tam to zase platí opačne).
    Čo sa týka vyloženia elektródy - ovplyvňuje napätie v oblúku, ktoré má vplyv na šírku zvaru. Teoreticky by to mohlo ovplyvniť aj hĺbku prievaru, ale MIG/MAG zdroje by mali meniť s dĺžkou oblúka prúd len minimálne. Čiže keď tlačíš, možno ťa ten návar trochu odoženie, čím sa ti zmení aj vyloženie elektŕody a sú tam nejaké minimálne rozdiely. Prievary sa tiež veľmi líšia v závislosti od použitej atmosféry.
    Inak super zaujímavé video.

  • @janmosor1359
    @janmosor1359 2 года назад +2

    Dosť záleží na tom aj čím zvaras ci máš čisté co2 alebo mix pripadne trubickovy drôt ale pri 130A toto riešiť nemá zmysel pri vyšších amperoch je to celkom veľký rozdiel napríklad pri polohe PD 280A nedokážeš lazen udržať keby si zvar ťahal ale keď ju budeš tlačiť spravíš pekný zvar pri polohe PA je zase lepšie zvar ťahať ale je to aj o tom ako každému vyhovuje
    Uz sa mi stalo aj to ze vyžadovali Horák udržiavať v kolmosti po celú dobu zvaru takže brat to nieako globálne sa nedá a treba sa prispôsobiť aj okolitým podmienkam ale do cca 180A veľké rozdiely nepozorujes
    Este som zabudol ťahanie je náchylnejšie na zápaly a vruby pri tlačení sa to trocha potláča tým smerom zvárania

  • @joseftrnka3393
    @joseftrnka3393 2 года назад +6

    No jestli tlačit nebo tahat je na sváru fakt jedno.Ale všechno to asi vzniklo tak, že když sváříš taháním, tak není přes hubici hořáku vidět na místo kde sváříš.Proto je lepší používat tlačení, protože vidíš, kam vedeš svár.

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  2 года назад

      Jojo, Je to mozne

    • @janhoracek9079
      @janhoracek9079 2 года назад

      @@klimbikovabastlirna určitě tlačit, vždyt na to jinak opravdu pořádně nevidíš.. nehledě na to, že bys neměl utíkat lázni a držet se už přesně nevím dejme tomu v 1/3 a to při tahání nevim nevim..... Však Tigem jedeš zrovna tak, už to musíš mít v ruce

  • @marekjombik2785
    @marekjombik2785 2 года назад

    Všetko je to o nastavení zváračky doma mám podobnú zváračku ako ty tu z Lidl a aby som urobil pekný rovný zvar musím si nahat väčšiu medzeru aby to viac zalialo ten materiál a pridať ampere moja má 210A a keď napríklad dám 150 tak viem že reálna hodnota je niekde okolo 120A , v práci je zváračka 5000€ esab a tá vie urobiť krásny zvar ,ale je tam všetko lepšie je tam kvalitná hubica ,zváračka sa chladí vodou ,je tam kvalitnejší drôt a kopec nastavení čo moja ani nemá , ale určite sa dá aj na tvojej nastaviť indukcia aby zvarala hlbšie do materiálu

  • @stanislavnovak1975
    @stanislavnovak1975 2 года назад +4

    Americki svreci zistili, ze ....
    Mam rad vase videa, ale preco je podla vas dobre len to americke? Dam 100 prikladov v com su americania horsi ako ostatni. Pokial ovsem ti zvaraci neboi z Juznej Ameriky. :D .
    Vela zdaru pri dalsich videach. Drzim palce.

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  2 года назад +1

      ja jsem nerekl ze jsou nejlepsi, jen ze to zkouseli a natocili a ja jsem videl jejich vysledky.

  • @peckinovadilna
    @peckinovadilna 2 года назад +1

    Škoda že děláš jen housenky. Možná stálo za to z těch plíšků svarit nějaké výrobky, kde bys vyzkoušel různé druhy svárů. Samozřejmě na jednom tlačením a na druhém taháním.

  • @liborpazout7698
    @liborpazout7698 11 месяцев назад

    Podle toho jakej chceš pruvar

  • @jirivizdal6209
    @jirivizdal6209 2 года назад +2

    Super video ale v praxi je jedno jestli tahaš nebo tlačís s céočkem hlavní je abys viděl kde svařuješ. Nikdy nemáš optimalní podmínky jak ty na stole přístup ze všech stran.

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  2 года назад +1

      diky!

    • @k1xdk1xp24
      @k1xdk1xp24 2 года назад

      Tak v tom případě dáme sraz a zavaříte mi HL-45° trubku? Dle vašeho názoru to je jedno, tak bych se rád přesvědčil :) samozřejmě rozlomit a podívat se na to :)

    • @jirivizdal6209
      @jirivizdal6209 2 года назад

      @@k1xdk1xp24 Jo tak to asi neklapne mam to trochu z ruky, jinak by to nebyl problem ale ja to beru z toho videa. Pokud dobre chapu to oznaceni svaru jestli je to to co myslím(Sklonena osa). A co jsem videl a svaroval v praxi ,ze cockem je to jedno protoze nikdy není pristup ze vsech stran. Ja jsem elektrotechnik takze jsem obycejna lopata.Mozna mas pravdu ja ti to neberu je to jen muj nazor.

    • @k1xdk1xp24
      @k1xdk1xp24 2 года назад

      Chápu, já jsem s tím ve styku každý den tak vím :)... Z mého pohledu tažení pistole jako elektrodu prostě ne... Je tam riziko vad a všeho možného... Ja COčku říkám ženská protože to je citlivka 👌😂

  • @-RaDiX-
    @-RaDiX- 2 года назад +7

    tahaj amatéři profíci tlačej musíš vidět co vaříš.

  • @mhelektronikmhelektronik3420
    @mhelektronikmhelektronik3420 2 года назад +3

    Klimbíku načo máš tú plavaciu čapicu ???😂😂😂

  • @wanesska6635
    @wanesska6635 2 года назад

    Zajimave🙂

  • @prokopbuben1742
    @prokopbuben1742 Год назад +1

    aby byl svár nižší stačí podle mne dělat s hořákem nepatrný kyvný pohyb aby došlo jakože k " roztečení "

  • @petrrek227
    @petrrek227 2 года назад +1

    Nás učili že tahaci svar do 3mm materialu a tlačící metoda nad 3mm a navic vidíš kam svařuješ a nekryješ si hubicí výhled

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  2 года назад

      taky zajimave, ze by se to rozhodovalo podle tloustky materialu, diky!

  • @oscarviktor5480
    @oscarviktor5480 4 месяца назад

    roztavení více méně zaleží na nastavení svařečky ! u COčka hlavně napětí tedy Volty a pak samozřejmně ampery ! ale taky hodně zaleží jak rychle jedete ... a jak daleko máte hubici od svaru a taky hodně zaleží na plynu jestli čístě CO2 nebo smněs ... smněsi jsou 30x lepší než co2 !
    ono vše zaleží na všem a pokud někdo chce aspon nájkou mizernou kavlitu tak si rozhodně nekoupi absolutní šítku parside šrot ! protože tyhle svařečky ala parkside nejsou snad ani na hoby svařovaní ! da se řící že sněma něco možná polepíte ale to je vše :(

  • @pavelpavlik1214
    @pavelpavlik1214 2 года назад

    test celkem dobrý ale z praxe o ničem :) cením tvojí tvorbu a aj sleduji snad skoro každé video od tebe :) Ale to tahání a tlačení nejvíc poznáš v praxi když třeba vyvařuješ rožek a jednu stranu svařuješ tlačením a místo toho aby ses v rožku vytočil, tak začneš tahat :) a jak někteří pišou tak z praxe to tahání prostě nefunguje :) navíc sám vidíš že když jsi tlačil tak jsi ten svár měl rovnoměrnější a měl jsi zkusit i kouťák tam by to třeba šlo vidět více :) Jinak pokračuj v tom co děláš a neber to jako hate :)

  • @Jurious86
    @Jurious86 2 года назад +4

    Ahoj, výňatek z příručky svářeče od ESAB (strana 18): "Svar vždy táhněte. Při tlačení může mít svár přijatelný vzhled, ale průvar je často nedostatečný. Existuje také riziko předběhnutí strusky před svarovou lázeň, což vede k následným vadám svarů (vytvoření struskových vměstkům a nedostatečnému roztavení strusky). Totéž platí i pro tažení při příliš malém úhlu hořáku." A už jen z logiky svařování. Při tlačení je svarová lázeň a svar samotný nedostatečně chráněn ochrannou atmosférou plynu, protože je plynu foukán před svár. Při tažení svaru je svarová lázeň a svár samotný po celou dobu chladnutí v ochranné atmosféře plynu, plyn je foukán do sváru. Výšku svaru si určuješ vzdáleností hořáku od svařence. Čím dál bude hořák od svařence, tím bude svár vyšší. A pozor na průtok ochranného plynu. Při vysokém průtoku dochází ke sfoukávání plamene a rozfoukávání svarové lázně, ale to určitě víš od TIGu. Bastlení zdar.

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  2 года назад

      tak ale to jsi vykopiroval z prirucky pro vareni obalenou elektrodou asi. u MIG/MAG se moc struska neresi. tam je jen ten kremik ci co a to je detail

    • @Jurious86
      @Jurious86 2 года назад +2

      @@klimbikovabastlirna jedna se o vareni mig mag metodou. Jestli mas zajem muzu ti ji zaslat na mail. Strusta se tvori vzdy.

    • @pcwo
      @pcwo 2 года назад +1

      Ano je to tak, ale pro rutilové plněné dráty. Není drát jako drát. Celé video je o metodě GMAW a vy jste četl určitě o metodě FCAW. A vůbec bych se nedivil, kdyby autor videa sledoval amíky co svařují právě metodou FCAW. Která je v USA rozšířenější a oblíbenější než u nás v Evropě. Tady se používá hlavně metoda GMAW (plný drát). A s tou struskou si děláte asi srandu ne. Vy někde vidíte strusku u GMAW metody?

    • @Jurious86
      @Jurious86 2 года назад

      @@pcwo Kouknul jsem ještě jednou do té příručky, a je to tak. Menší šedé písmo hned pod nadpisem příručka svářeče. "RUTILOVÉ PLNĚNÉ ELEKTRODY PRO SVAŘOVÁNÍ NELEGOVANÝCH
      A NÍZKOLEGOVANÝCH OCELÍ VE VŠECH POLOHÁCH". Nic méně to nemění nic na tom, že při tlačení svár není chráněn ochrannou atmosférou plynu po celou dobu chladnutí. Kdežto při tažení tomu tak je. Svár který chladne mimo atmosféru ochranného plynu je náchylnější na vnitřní vady a tudíž i na praskání.

    • @fotr8612
      @fotr8612 Год назад

      😂😂😂😂😂😂😂

  • @drtil3850
    @drtil3850 2 года назад +2

    Ve svářecí škole byla řada hodin teorie na učebně a potom zase praxe ve svařovně. Mistři byli staří chlapi, dva na směnu. Pustit si dnes několik videí - pokus omyl a metoda MIG/MAG je zvládnutá. Dobré řemeslo se přece dělá jinak. Školy jsou úplně zbytečné...?

    • @jandolezi9624
      @jandolezi9624 2 года назад +6

      Je ti jasné, že člověk se může učit i jinde, než jen ve škole, že?

  • @adamdemikat2433
    @adamdemikat2433 2 года назад

    Nas ucily ze kdyz taham lazen pred sebou predehrivam si trochu material kdyz tahnu za sebou udrzuju teplotu lazne zase 🙂

    • @adamdemikat2433
      @adamdemikat2433 2 года назад

      A hubice by mela byt daleko podle tloustky dratu a vzdalenost by mela byt desetinasobek dratu aspon tak nas to ucily 🙂

  • @MrDusky1
    @MrDusky1 2 года назад +1

    Z praxe mozem povedať....TLAČIŤ...krajši zvar...aj leší prievar by tam mal byť.

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  2 года назад +3

      pruvar je lepsi prave pri tahani, to jsem i dokazal ja, i to rikali ti amici

    • @staryvaricpervitinu7898
      @staryvaricpervitinu7898 2 года назад +1

      Ty sa vyser na amikov stroskotanych to neni lepsi prievar ale skor "prepal" do materialu...si nevim predstavit ze zvaram 20cm alebo viac kutovy zvar tahanim smerom to sa tak prostě nerobi!!!!!! 😎Tahanim mozes akurat tak rezat na silnych amperoch v zavislosti od hrubky materialu samozrejme.... Schvalne to vyskusaj nekedy ked budes tahat zvar tak chvilku zadrz a uvidis jak material lahko prepalis... 😉

  • @23speedman23
    @23speedman23 5 месяцев назад

    Netahat netlačit ideální je přímí úhel někteří svářeči tady mi přijdou že jejich nejlepší praxe je z knížek a že mám rámy větrných elektráren v moři pod UT a RTG zkoušky takže vím o čem mluvím.

  • @LordDeTyr
    @LordDeTyr 2 года назад +8

    Sorry chceš "bastlit" ale nevíš o tom nic lidi koukají kopírují tvůj styl už v základním kurzu svařování bys měl znát PF a PB. Držet ty tvoje sváry budou ale kolik toho vydrží

  • @patrik9345
    @patrik9345 2 года назад +5

    Celé zle 🤦‍.... nemáš o zváraní ani šajnu .... zájdi si do zváracej školy aspoň na jeden deň, aby si videl, čo je zváranie... namiesto pozerania amerických youtoberov :D

  • @fotr8612
    @fotr8612 Год назад

    Tahat se vyplatí při slabším materiálu při silnějších proudech spolu spolu s delším výletem drátu aby jsi neprojel
    Sváření popředu je zase opak pro silnější materiál aby jsi ten materiál pořádně provařil
    Jinak mi přijdeš že na nastavené hodnoty jedeš moc rychle a máš tam o trochu moc drátu

  • @fotr8612
    @fotr8612 Год назад +2

    Borci borci šířka sváru a výška.. Hm,... Ampéry a watty vám nic neříkají že 😂😂😂😂