Obwody fantomowe [RS Elektronika]
HTML-код
- Опубликовано: 7 фев 2025
- Tym razem nieco tajemnicze obwody, nazywane fantomowymi.
W tym odcinku wyjaśnię wam, jak działają i do czego się przydają, również dzisiaj.
Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
/ rselektronika
Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
reduktorszumu@gmail.com
Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce audio -
Reduktor Szumu
/ reduktorszumu
Zapraszamy na stronę reduktorszumu.c... do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.
Z początku myślałem że zamiast do rs trafiłem na kanał o creppypastach. Ale potem się zreflektowałem. Jak zwykle świetny materiał
Jak zwykle SUPER materiał,. Dziś przypominam sobie moich Nauczycieli, Profesorów od podstawówki do czasów studenckich, miałem to szczęście, że większość z nich z nauk ścisłych, przygotowywała się do zajęć w ten sposób, by jak najlepiej wytłumaczyć nam teorię zastosowaną w praktyce i życiu. Oglądam często Pana kanał, wykonuje Pan świetną pracę, tak trzymać! Tak powinny wyglądać zajęcia w szkole Naszych dzieci!
Jak zawsze ciekawy artykuł i jeżeli chodzi o przysłowiową "łapę w górę" to trzeba przyznać, że na kanale rsE nie było odcinka, który by na nią nie zasługiwał. Piękny i wartościowy kanał, dzięki któremu YT jest naprawdę pożyteczny i przydatny.
Na tym kanale można dawać łapę w górę nawet przed oglądnięciem :) Jak zwykle świetny filmik!
Robi Pan super robotę :) Dzięki Panu wróciłem do starej kiedyś porzuconej pasji jaką była elektronika i już pierwsze działające (i nie działające też ;)) układy już mam za sobą :) DZIĘKUJĘ!!!!!! :) ahh gdybym trafił na taki kanał 15 lat temu
Dziękuję za odcinek. Używałem Phantom power wielokrotnie, czułem, że to oznacza jakiś "ukryty prąd" ale nie wiedziałem jak to działa. A teraz wiem. I wiem też skąd się brały przesłuchy w telefonii analogowej. Pamiętam 30 lat temu jak słyszałem cichutką rozmowę w tle. To zawsze była jakaś Pani...
Kurcze, Pan to ma głowę 👍 Oglądam 😃
Twórz dalej! Pełen profesjonalizm.
Od razu sobie skojarzyłem tytuł z zasilaniem Phantom. Jak zawsze w Pana filmach jednak dowiedziałem się czegoś nowego. Nigdy nie podłączyłem niesymetrycznej linii pod Phantom, ale ten odcinek dał mi do myślenia w tym temacie ;)
Autorom podziękowania ślę serdeczne . Budzimy iskierki WIEDZY by je rozdawać.. Sprawdzaj, doświadczaj.. ignorancją arogancją wspieraliśmy system.. podaj dalej. Świetny materiał edukacyjny. Polecam.
Odcinek 1 KLASA. Super się pana "Ogląda" i słucha. Łapa w górę
Nie spodziewałem się takich treści na tym kanale. Mówię o wstępie. Przez pierwsze 5min nie mogłem się skupić na właściwym materiale. Jak widać nie każdy lubi horrory ;)
Aż się chce poprosić o odcinek o zasadzie działania poszczególnych rodzajów mikrofonów. Odnośnie do podłączenia jakiegoś urządzenia audio do XLRa zapewne z phantomem. Będąc w LO podłączaliśmy w auli dźwięk na jakąś uroczystość i trzeba było odtworzyć MP3. Kolega podłączył swój laptop. Ze wzmacniacza poszła duża iskra i trzeba było go naprawiać, a karta dźwiękowa w laptopie przestała działać.
Fajny wstęp
Co do tego iphone'a - ja swojemu samsungowi przypadkiem podałem na wyjście słuchawkowe 12V i wystarczyło, żeby ten kanał odszedł w niepamięć, choć ma on głośniki stereo i po odłączeniu słuchawek oba działają, więc albo elementem który umarł było jakieś sprytne zabezpieczenie, albo głośniki mają osobny wzmacniacz/przetwornik/cokolwiek niezależny od tego napędzającego słuchawki. Nie grzebałem się w tym jednak żeby zweryfikować, zmajstrowałem przejściówkę z jednego kanału na 2 i zadowoliłem się mono. Fakt, że moje 12V nie miało ograniczenia prądowego, może gdyby tam popłynęło te 10mA to nic by się nie stało - ciężko powiedzieć
Ja sobie gniazdo mini jack w Asusie uwaliłem jak wypróbowywałem źle polutowany przedwzmacniacz. Telefon działa, głośniki też, muzyka przez bluetooth również, jednak po podłączeniu słuchawek do jacka słychać jedynie pisk i telefon w ogóle nie wykrywa że coś podłączam (dźwięk dalej leci z głośników)
ja chce więcej ESTRADY! to główny kierunek rozwoju technologii audio
Uwielbiam czołówkę.
Podobne rozwiązanie stosuje się w Power over Ethernet - standardzie zasilania poprzez kable do sieci komputerowych.
A czy nie przypadkiem przez cztery nieużywane żyły?
@@panDyletant Nie, to jest januszowe rozwiazanie niezgodne z zadnym standardem.
@@panDyletant To już nie te czasy. Teraz nawet w domach ludzie mają gigabita, gdzie wszystkie 8 żył jest wykorzystywane :)
@@KM-bj7ts A to widzisz, u mnie jeszcze nie ta technologia :)
Posiadacze Volkswagenów znają to: kiedy wyciągniesz originalne radio i zastąpisz je np. Kenwoodem to wtedy nie złapiesz żadnej stacji FM.
Originalne radio podaje przez kabel antenowy +12V do amteny. Radio nieoriginalne nie podaje tego napięcia i wzmacniacz w antenie nie działa. Dlatego trzeba wpiąć coś takiego jak zasilacz fantomowy żeby ten podawał +12V na wzmacniacz antenowy przez kabel antenowy
Kiedys bylo cos takiego T12 czy jakos tak. Byl to wlasnie Phantom 12V i stosowano to podobno w telewizjach. Mikrofony elektretowe dzialaja juz od kilku wolt. Standard jednak dla prawdziwych mikrofonow pojemnosciowych to 36-52V.
Pozdrawiam
G
Fajny odcinek, łapka w górę
Bardzo przydatny materiał, szczególnie dla domorosłych elektroakustyków. Dziesiątki lat temu sam dochodziłem do czego służy fantom w konsolecie.
Z praktyki znam przypadki, gdzie do złącza MIDI (gniazdo DIN5) podawano sygnał z magnetofonu, lub próbowano napędzić z niego wzmacniacz audio :)
Pozdrawiam
dzięki ✋
dobrze wiedzieć ;] pozdrawiam
co do napięcia podawanego na wyjście słuchawkowe, 12V (przynajmniej u mnie tak w telefonie i laptopie niestety było) niszczy sam wzmacniacz słuchawkowy, 48V to już pewnie przebicie może być i kto wie co może zniszczyć, także dla każdego co majsterkuje przy wzmacniaczach/przedwzmacniaczach: NIGDY nie podłączać wyjścia słuchawkowego bezpośrednio pod urządzenie, najlepiej przez kondensator o bardzo małej pojemności, chyba że jest niska impedancja wejściowa, noto wiadomo, lub cokolwiek innego co odizoluje nasz sprzęt
Dawno temu pracowałem na centrali typu Strowger, z braku dostępnych linii stosowało się tzw. PCM-ki. Można sobie wyobrazić jak to działało z liniami wykonanymi z przewodów w ołowianych mufach i papierowej izolacji.
PCM to co innego, tu jest mowa o "obwodach pochodnych i super pochodnych" (nazewnictwo z łączności)
Ja nie wiem o co chodzi ale słuchając gościa wydaje mi się że wiem o co chodzi oooo Pozdrawiam !!!!
Te rezystory 6k8 zwierają symetryczny sygnał z mikrofonu. Jak będą zbyt małe, to mogą po prostu stłumić sygnał symertyczny.
Kolejna dawka bezcennych informacji :D
Mała uwaga odnośnie szybkiego przerobienia schematu zawierającego telefony T1, T2 przedstawionego w 1:12 na schemat zawierający telefony T1, T2 (połączone symetrycznie) oraz T3, T4 (połączone asymetrycznie) w 2:25 : poza dołożeniem odczepów środkowych w transformatorach symetryzujących konieczne jest poprowadzenie trzeciego przewodu w kanale transmisyjnym: potencjału odniesienia/masy. W przypadku klasycznej telefonii analogowej PSTN/POTS dostępną mamy (a raczej mieliśmy ;) jedynie parę symetryczną i takim kanałem nie jesteśmy w stanie przesłać dwóch sygnałów analogowych o tym samym paśmie.
Oczywiście problem znika w schemacie wykorzystującym dwa tory symetryczne przedstawionym w 4:30
W końcu czołówka ;)
Ale do przesłania składowej stałej, nie potrzeba symetrycznego sygnału. Każdy kondek wytnie co trzeba. A druga sprawa: zdałem obie właśnie sprawę jak analogowa telefonia jest trudnym tematem. Chyba nie doceniałem panów koło wieżyczki tele, w drelichach i termosikiem... :D
Podanie zasilania Phantom na wyjście iPhone'a/telefonu lub komputera powoduje uszkodzenie układ wzmacniacza słuchawkowego A w przypadku części telefonów nawet całej płyty głównej. Zjawisko to wielokrotnie sprawdziłem omyłkowo w warunkach techniki estradowej. Na szczęście serwisy gwarancyjne uznają tę awarię i dokonują zwykłej naprawy gwarancyjnej. Podając zasilanie Phantom można też uszkodzić bufory wyjściowe niektórych urządzeń posiadających wyjście XLR, ponieważ rzadko takie wyjście symetryczne posiadają izolację za pomocą kondensatorów.
Prawie się wystraszyłem :D
Siemka reduktorze! 😁
Mogę ci powiedzieć jakie skutki są podłączenie do iPhona czy do laptopa właśnie fantomowego zasilanie płonie karta dźwiękowa A to kosztowna naprawa
Od razu przypomniała mi się scena z filmu "Yesterday", w której wokalista został porażony prądem z mikrofonu
wiedza,wiedza,wiedza szacun
Pozdro :)
❤
Lampa migota bo się uszkodziła, musisz poszukać jakiegoś elektronika co ci ją naprawi :-)
Niekoniecznie. Moja matka ma sąsiada, który zajmuje się blacharką samochodową. Jak uruchamia TIGa to spadki napięcia sięgają 180V i wszystkie źródła światła przygasają (żarnikowe) lub migoczą (świetlówki). Jak sąsiad nie spawa, światło świeci normalnie.
RCF Art 322A w tle widzę czy mi sie wydaje ? :D Mamy takie w zespole, klasa kolumny.
Czyli zasilanie anteny siatkowej po składowej stałej to też jest zasilanie Phantom ????
Nie.
Jeśli dobrze zrozumiałem odcinek, w obwodzie fantomowym musi być symetria (jeśli siatkówka transmitowałaby sygnał obwodem symetrycznym, zapewne tak by było), tutaj mamy zasilanie prądem stałym który jest wycinany kondensatorem we wzmacniaczu. Podobnie działa też zasilanie konwertera w antenie satelitarnej.
To jest rozwiazanie o ktorym byla mowa na samym poczatku: filtry pasmowe.
Filtry pasmowe ???? Czyli Phantom to tylko dla układów audio, a np. anteny aktywne, sondy aktywne które wykorzystują np. jeden kabel koncentryczny to już nie. Nie rozumiem takiego myślenia.
Może odcinek o wyświetlaczach VFD?
Czy był odcinek o sygnale symatrycznym i niesymetrycznym? Nigdy do końca nie mogłem pojąć jak w polaczeniu symetrycznym "kasowane" są zakłócenia zbierane na dlugmi odcinku od mikrofonu do przedwzmacniacza
Był. Na drugim kanale. Zresztą gdybyś oglądał ten film, to zauważyłbyś link do niego.
@@RSElektronika Nie wszyscy zwracają uwagę na migające dodatki - efekt otaczającego nas szumu informacyjnego. Można więc założyć, że koledze umknęło. Pozdrawiam
Reduktorze mam pytanie. Przedłużacz elektryczny długości np. 50m z czego część pozostała nawinięta na bębnie. Czy ma to jakiś niekorzystny wpływ na "jakość" przepływającego prądu? Czy zaleca się rozwijanie całego przedłużacza? Czy materiał z którego wykonano bęben (plastik, metal) ma znaczenie?
Tak. Ma to niekorzystny wpływ. Spotykałem się z metką na bębnie mówiącą, że maksymalne obciążenie rozwiniętego przedłużacza to (dajmy na to) 10A a zwiniętego 3A. Nie pamiętam dokładnie ale różnica była znacząca.
Zależy co przesyłasz tym przewodem i jaki to przewód. Sprecyzuj jeśli chodzi o przewód sieciowy to nie. Niekorzystny wpływ mają zakłócenia jesli przesyłasz sygnał niesymetryczny ale jeśli przesyłasz sygnał symetryczny tzn w fazie i w przeciw fazie to zakłócenia się znoszą.
Rozwinięty lepiej odprowadza ciepło niż zwinięty.
Generalnie z długimi przedłużaczami trzeba uważać i mieć na uwadze to że w razie zwarcia na końcu przedłużacza, zabezpieczenia mogą nie zadziałać z prędkością taką jak powinny
Czyli problemem jest tylko odprowadzanie ciepła. Wychodzi, że jeśli nie ma dużego obciążenia, to nic złego się nie dzieje.
Spotkałem się z różnymi argumentami, np. rozwiń bo robi się transformator, albo że będą brumy w sieci, albo że napięcie się podwyższy ;)
@@danielwrotny nic takiego się nie stanie, nic tam się nie zaindukuje, kolega tam wyżej napisał dlaczego. jak faza i neutral idą obok siebie, to wszystkie zjawiska indukcji znoszą się wzajemnie
Może odcinek o radiostacjach numerycznych?
Obwody fantomowe to najciekawszy zakamarek elektroniki, nawet tej prymitywnej, gdzie o elektronice jeszcze nie bardzo można mówić, ale nie jest to już energetyka. Takie coś na bazie niczego. Występują w wielu, nawet niepozornych miejscach - choćby w domofonach elektrozamek sterowany jest poprzez taki obwód złożony z jednej żyły głośnika i masy
Czołówka w pytkę - musi być!
7:41 a nie przypadkiem męskie? Złącze xlr od strony miksera / interfejsu ma bolce
Przypadkiem żeńskie. Wejście XLR zawsze ma otwory.
Czy istnieje lepszy kanal na polskim YT?
Nie !!! :)
Pewnie tak ale napewno nie o tej tematyce.
Przepraszam ale duch jest jasno określony w języku angielskim to ghost nie phanthome
Niech mi ktos powie czym sie rozni linia cold od hot? Bo nie wiem.
Odwróconą fazą sygnału.
Pierfszy
Nie prafda. Ja pierszy
Spóźniony odc na halloween
pozdro z wiezienia elo
Hehe ;D yhym... taaa...
@@zeber29 przynajmniej nie pierwszy
Kolega sobie spalił iphona przez zapomnienie o włączonym phantomie 😐
Świetny film!😁
na razie nie kumam ale mysle ze cos pomyslimy
Fajny odcinek. Ciekawosta jeśli poda się napięcie na wyjście jack telefonu to sie spali wyjście nie polecam :(.
Ja tak uwalilem kiedys jakiegos SoundBlastera. Musialem wymienic opampa i dzialal dalej :)
ja sie kiedys nadzialem w sklepie DJskim... kupilem zasilacz phantomowy do mikrofonow pojemnosciowych. dopiero jak przyszedl okazalo sie ze byl na 18v -.- ale moze i to sie kiedys ustandaryzuje...
Fajnie by było podłączyć iPhone pod xlr przynajmniej złomu byś się pozbył ;)
Nie wiedziałem że złom jest tak drogi
@@Kocis99 niestety jest :(
Podobnie działą zasilanie na lan rj-45 PoE
Nie. PoE wykorzystuje nieużywane pary przewodów.
@@arturkos3982, Nieprawda, lub częściowa prawda tylko w przypadku pasywnego PoE i sieci 100MBPS. Poczytaj o 802.11AF/AT
@@dktr2 Dzięki. Zastanawiałem się jak jest realizowane zasilanie PoE. Teraz już wiem.
No i ok
a co będzie gdy telefon 1 będzie chciał pogadać z 4
Jak kogoś ciekawi co się stanie gdy podłączymy zasilanie fantomowe do ... (w typ przypadku laptopa) ruclips.net/video/Qj8AXxsXT24/видео.html
Pierwszy
Czyli yyyy 7 miliamperów :|
;}
Pięć tysięcy siedemset osiemdziesiąty szósty! Kogo obchodzi kto jest który?
Czy jeżeli mnie nie obchodzi to powinienem zaminusować?
Zrobił byś jakieś filmiki z wiązane z utrzymaniem ruchu, sterowaniem lub coś związanego z energetyką, przesyłem itd.
To nie tematyka tego kanalu.
Porąbany wstęp. xD
Czyli obwód fantomowy to nie to samo, co wielkości pasożytnicze?
Za co są te nie polubienia ?
mamy 3 rok 699 olimpiady