Замки України. Чортківський замок
HTML-код
- Опубликовано: 10 фев 2025
- Замок у Чорткові споруджено з ініціативи першовласника цих земель Єжи Чартковського. Спочатку укріплення були дерев’яними і призначені стримувати напади кримських татар і волохів.
Новий власник Чорткова - Станіслав Гольський, який був добрим господарем та дбав про оборону своїх маєтків, у 1610 році заклав новий кам’яний замок на місці старого деревʼяного. Реконструювавши старі укріплення, Гольський звів у замковому дворі ренесансний палац з аркадними галереями. У ті часи це була прекрасна фортеця, п’ятикутна в плані, з чотирма вежами на кутах, підступи до якої прикривали численні земляні укріплення.
У 1655 р. твердиню, після кількаденної облоги, здобуло козацько-московське військо, а власник міста брацлавський воєвода Павло Потоцький з усією родиною на довгі роки потрапив до московського полону. У 1672 та 1676 рр. замок займали турецькі війська: там до 1683 р. розташовувалась їх залога і резиденція субпаші.
З відвоюванням у османів Поділля Потоцькі повернули свої володіння і перетворили замок у розкішну панську садибу. Потім Чортків перейшов до родини Садовських. У них замок деякий час винаймав уряд для складів тютюну. Відтак пам’ятку орендував австрійський гарнізон, а у 1863 р. її перетворили на в’язницю для польських повстанців. Занедбаний і спустошений, він поволі перетворювався на руїну.
Останній власник Єронім Садовський подарував її місцевим благодійним організаціям. Ще в середині ХІХ століття у фортеці були житлові кімнати, цілі дахи, у приміщеннях деякий час розташовувалися склади.
Між двома світовими війнами на території фортеці розмістилося місцеве відділення Подільського туристично-краєзнавчого товариства, яке, провівши консервацію і часткову відбудову замку, використовувало його як туристичний об’єкт. В совєцький період та на початку незалежності на його території діяла заправна газова станція.
Сьогодні є спроби повернення замку до життя Національним заповідником “Замки Тернопілля”.
У Чортківському замку з літа 2022 року тривають реставраційні роботи. Проектом передбачено відтворення стіни палацової частини, двох веж та накриття їх автентичною іспанською черепицею. Кошти на відновлення пам’ятки архітектури вдалось отримати завдяки програмі Президента України «Велика реставрація».
Спроба 3D реконструкції замку в м. Чортків за матеріалами науковців Національного заповідника "Замки Тернопілля". • Спроба 3D реконструкці...
#дачнімандри #палац #чортківськийзамок #замок #дача #руїни #тернопільщина #чортків #чортков #великареставрація
Підтримка нашого каналу
карта ПРИВАТ UA 5168745106690180
Ви можете фінансово нам допомогти - це буде накопичення коштів для наступної відеопригоди.
You can help us financially - it will be the accumulation of funds for the next video adventure.
Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.
Обов'язково підпишись на мій канал
/ @dachnimandri