Naučil jsem se 1000 slovíček za dva týdny, fungují asociace a paměťové cesty, říká lektor paměti
HTML-код
- Опубликовано: 8 фев 2025
- PODÍVEJTE SE NA CELÝ ROZHOVOR (1h:54min) ► www.talktv.cz/...
Jakub Pok je lektor paměti a paměťových map. Takže jsme si samozřejmě povídali hlavně o tom, jak se učit a pamatovat si co nejvíc věcí - ať už jde o slovíčka, nebo třeba jména. Příjemný poslech! :)
===
TALK TV
TALK TV je nezávislá internetová televize, která nedělá kompromisy - žádné reklamy, žádné spolupráce, žádné placené recenze. Pořady u nás připravují novináři a odborníci, kteří vědí, o čem mluví. Přinášíme do ČR obsah, který nepodceňuje diváka.
► www.talktv.cz
► / talktv_cz
===
STANDASHOW
Nejdelší podcasty na českém internetu. Politika a společnost, do hloubky a bez předsudků. Obsahují minimálně jednoho Standu.
► TWITTER: / standashow
► INSTAGRAM: / standashow
STANDA
#standashow #jazyky #učení
SHOW
Skvělé memotechnické pomůcky, sám je používám. Myslím, že právě to by se mělo učit hned na základní škole. 👌 Nicméně sám se učím korejsky a ve svém slovníku naučených slov mám asi 1,700 slovíček a dokážu vést jednodušší konverzaci, ale rozhodně nedokážu rozumět 70% článku v novinách a stále se cítím hrozně limitovaný. 😅 Takže s 1000 slovíčky dle mého názoru člověk moc parády neudělá... 🙂
No tak zrovna v Korejštině to nelze aplikovat vole :-D
Odteď uvidím na každé vlajce Banderase. :D
Dobře, asociace jsou fajn. Ale co když se chci učit další jazyk? Teď se mi v hlavě vždycky spojí vlajka a bandera. Ale co když se teď budu učit anglicky? Vzpomenu si vlajka=bandera. Ale v angličtině je to flag. V němčině třeba Flagge. Tak jak si pak ty asociace prohodím podle jazyka? Aby z toho pak nebyl asociační guláš/ estofado/ goulash/ Gulasch.
Nevim jestli je to v tehle casti, ale pri live streamu host rikal, nebo to mozna bylo v jedne z jeho prednasek na YT, ale ze tyhle asociace a pribehy pouzije clovek parkrat, a pak uz to slovicko bude umet i bez toho, aby si musel vybavovat vlajiciho Banderase apod.
Nikoliv, vytvorite si dalsi novou asociaci na slovicko “flag” a pri soustredeni si ze vsech moznych asociaci vyberete jen to, co potrebujete. Kazdopadne tahle technika je dobra na start, pozdeji si to slovicko ukotvite a asociaci s obrazkem ani nebudete potrebovat. A ten asociacni gulas nevznikne, kazdopadne vzdycky je dobre se ucit jen jeden novy cizi jazyk - clovek tak lepe vnima svuj pokrok - a vzdycky dojit do urovne B2, aby se z cloveka nestal vecny zacatecnik. Zaverem - uceni se novemu cizimu jazyku neni tak jednoduche a dojit na uroven B2 zabere cca 2roky a vice pri nejake 1h denne :).
Já si nejsem jistý, že asociace je vhodný způsob učení slovíček. Musí pak v mozku fungovat nějaký garbage collector, protože ke každému slovíčku si uložit ještě nějakou vizualizaci, tak máte uloženou strašnou spoustu metadat, která paměť zahlcují. Mně se slovíčka vždycky učila snadno, ale brzy jsem je zas zapomněl, když jsem je nepoužíval. Hlavně to chce mluvit - ale k tomu většina lidí nemá příležitost, používat jazyk 1x ročně na dovolené je málo.
Jinak je fakt, že jsem celkem před dlouhou dobou poslouchal pana Poka v jiném rozhovoru a toho Banderase tam uváděl taky a uložil se mi. :-D
mluvit, mluvit, mluvit, s rodilým mluvčím. jestli chci jenom mluvit.
babiš v růžovym tričku 😅😅
Prvně jsem viděl Aleše Zbořila. 😅😂
Nepochybuju o jeho kvalitách co se týče paměti, každopádně tvrzení, že slovíčka znamenají úroveň daného jazyka je totálně mimo :D respektive tvrzení, že 1200 slovíček znamená B1 je už úplně mimo. Slovíčka jsou samozřejmě stavební kámen, každopádně i když budu umět 16 000 slovíček - což je odhadovaná slovní zásoba člověka s C2 tak tu úroveň mít člověk nebude, dokud nebude ovládat stejně dobře každý aspekt toho jazyka.
multitasking nefunguje. děkuju!
Jde to o bez metody,ale s metodou to asi půjde líp no
1200 slovíček neznam ani v cestine
To znáš i více
Hodně štěstí u přijímaček, taky nemám zas tak dobrou slovní zásobu :v
Stepstar neco jako prijimacky jsem řešil před 10 lety
what
Učení jazyků je pouhé plýtvání mozkovou pamětí, které nikdy není nazbyt.
Vy si opravdu nedokážete zapamatovat pět čísel za sebou jen tak bez cizí pomoci? Tak to jste chudák. Buď jste hlupák od narození nebo trpíte poruchou paměti.
Proč Češi používají všude zdrobněliny? Proč slovíčka, když jsou to slova? Ten malý národ má tolik komplexů, že se jich už do konce nikdy nezbaví. Ne Češi, ale Čecháčci.