Činnosť Slovenského klubu sokoliarov pri SPK

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 сен 2024
  • Čo je sokoliarstvo
    Sokoliarstvo je umenie lovu divej zveri pomocou vycvičených dravých vtákov, ktoré vzniklo pred viac ako 4000 rokmi za účelom obstarania obživy.
    Dnešný záujemca o lov pomocou sokoliarsky vycvičených dravých vtákov musí mať platný poľovný lístok, absolvovať sokoliarsku skúšku, ovládať a predovšetkým dodržiavať množstvo právnych noriem upravujúcich držanie sokoliarsky použiteľných dravých vtákov.
    V súčasnosti používané dravé vtáky na sokoliarsky výcvik pochádzajú vo veľkej väčšine z odchovov v zajatí. Na Slovensku už boli vyliahnuté v zajatí mláďatá orla skalného, sokola sťahovavého a sokola rároha.
    Pýchou sokoliarov na Slovensku je výuka sokoliarstva ako výberového predmetu, prebiehajúca niekoľko rokov na Strednej lesníckej škole v Banskej Štiavnici. V žiadnom štáte Európy sa Sokoliarstvo takýmto spôsobom nevyučuje.
    Každý kto sa chce stať sokoliarom musí absolvovať sokoliarsku prax o dĺžke minimálne jedného roka a musí zložiť sokoliarsku skúšku.
    K sokoliarstvu vedú slovenskú mládež stredné lesnícke školy v Banskej Štiavnici a Prešove, ako aj lesnícka fakulta Technickej univerzity vo Zvolene. Sú to štátom podporované inštitúcie a vyučuje sa v nich sokoliarstvo v celom rozsahu a okruhoch: história, anatómia dravcov, morfologické a ekologické charakteristiky jednotlivých rodov dravcov, rozpoznávanie dravcov na ruke a za letu, choroby dravcov, opatera o dravce, výstroj dravca a sokoliara, podstata sokoliarskeho výcviku, pes v sokoliarstve, rádiotelemetria, výcvik jednotlivých druhov dravcov (jastraba, krahulca, harrisa, orla skalného, sokoly lovecké, sťahovavé, rárohy, lanery, lugery a kobce), lovy s dravcami, biologická ochrana, právne predpisy. Tieto predmety sú aj súčasťou sokoliarskej skúšky, ktorú zabezpečuje Slovensky klub sokoliarov pri SPK.

Комментарии •