Snídaně s Novou:Jak to vypadá v ČR s nájemním bydlením do budoucna?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 2 ноя 2024
  • Jak to vypadá v ČR s nájemním bydlením do budoucna?Nejen na toto téma jsem si tentokrát povídala ve Snídani s Novou. S Ondrou a Johanem jsme probrali, jaká je aktuální situace na realitním trhu a jestli je pravda, že je nájemní bydlení na vzestupu. Došlo také na nejčastější mýty v rámci nájemního bydlení a tady je malé shrnutí.
    Jaká je aktuální situace na realitním trhu?
    Změnilo se toho dost a to nejen kvůli covidu. Velký dopad má i inflace a také zpřísnění podmínek pro získání hypoték.
    "Na trhu aktuálně sledujeme zásadní pokles poptávky po nákupech nemovitostí. U některých typů, jako jsou například rodinné domy nad 10 mil. Kč a větší byty se jedná o více než poloviční propad zájmu a třetinové navýšení počtu nabídek. S tím samozřejmě souvisí i redukce cen. U některých typů nemovitostí k tomu již došlo a další snižování se neočekává.
    Velmi dobře se stále prodávají pozemky k výstavbě, těch je na trhu obecně málo a ani zde nelze předpokládat pokles cen.
    Trh nyní ovlivňuje minimální zájem o hypotéky. Většina všech obchodů se odehrává bez využití úvěru.
    Dá se tedy říci, že je nájemní bydlení na vzestupu?
    Ano, určitě. V podstatě se tím přibližujeme Západu, kde je nájemní bydlení trendem. My v tuto chvíli vnímáme opravdu velkou poptávku po nájemním bydlení. O to víc je důležité vybrat pečlivě solidního a solventního nájemce. Zajímavé je, že převyšuje poptávka před nabídkou. Stále je v ČR mnoho lidí, kteří mají své nemovitosti prázdné a nepronajímají je.
    Z jakého důvodu to tak je?
    Většinou se nechtějí pronájmem zabývat. Ví, že jim to zabere čas, vezme energii. Někteří se bojí, že jim nájemci nemovitost zničí a tak to neřeší, i přesto, že by peníze navíc uvítali. Přitom mnoho z nich netuší, že to má řešení. Mohou pronajímat takřka bez starostí a to díky službě "správa pronájmu".
    Co se týká pronájmu, je tam něco nového, co se změnilo o proti dřívějšku?
    Určitě se hodně změnilo to, že je zájem o pronájem nejen u bytů ale i u rodinných domů. Je to logické. Spoustu rodin má zájem bydlet v rodinném domě, ale nemohou si ho v tuto chvíli dovolit a tak je pro ně dlouhodobý pronájem domu řešením.
    Jaké jsou nejčastější mýty v rámci nájemního bydlení?
    Například to, že drobné opravy hradí pronajímatel. Drobné opravy jdou ale na vrub nájemce. Je tam ale stanovený strop. Nájemce má povinnost provádět drobné opravy do limitu 100 Kč/m2 na rok. Co je nad limit platí pronajímatel.
    Dále také to, že pronajímatel může zakázat nájemci v pronajatém bytě psa. Ve skutečnosti je to ale jinak. Pronajímatel nájemci zakázat psa nemůže a to na základě OZ. Praxe je ale taková, že pokud pronajímatel nájemce se psem chtít ve svém bytě nebude, tak dá pravděpodobně přednost někomu beze psa. Pokud si dotyčný pořídí psa v průběhu nájemního vztahu, nemá za povinnost pronajímatele informovat. Musí ale počítat s tím, že pokud s tím pronajímatel nebude souhlasit, pravděpodobně mu neprodlouží smlouvu.

Комментарии •