Hőleadók, felületfűtések

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 11 окт 2022
  • Hőtermelő - hőleadó - szabályozás - ezekből épül fel a fűtési rendszer.
    A videóban ezek közül a hőleadókat tekintjük át röviden, azon belül is elsősorban a felületfűtéseket.
    Felületfűtés fűtőkábelekkel és vizes rendszerekkel. Falfűtés, padlófűtés, mennyezetfűtés és ezek különböző megvalósítási lehetőségei.
    De szó esik még a radiátoros fűtésekről és a fancoilokról is.
    Ballai Zsolt előadása a 2022. szeptemberi Tervcafén, melyben bemutatja, hogyan választotta ki saját fűtési rendszerét és az milyen fogyasztási számokat produkált eddig.
    További hasznos információk a témában:
    A videóban szóba kerülő hőszivattyúkról és elektromos fűtésekről az Építem a házam könyvsorozat 5.2. kötetében olvashatsz részletesen:
    hazepites.epitemahazam.hu/5-2-...
    tudastar.epitemahazam.hu/term...
    tudastar.epitemahazam.hu/term...
    Az építő közösséget azért hoztuk létre, hogy az első gondolat megszületésétől kezdve, az előkészítésen és a kivitelezésen keresztül, egészen az elkészült otthon fenntartásáig segítsünk a családi házat építőknek és felújítóknak.
    Honlap: www.epitemahazam.hu/
    Építem a házam könyvek: konyvaruhaz.epitemahazam.hu/
    Facebook-oldal: / epitokozosseg
    Zárt Facebook-csoport: / 525263750909021

Комментарии • 11

  • @bmarton88
    @bmarton88 Год назад +2

    A 21:00 körül látható rendszerlemezes menyezetfűtésnél mivel fedik le a menyezetet (mi lesz a már festhető felület)? Nálunk ugyanez a rendszer gipszkartonnal van lefedve, de azért ugye az valamennyire szigetel. Érdekelne, hogy esetleg van-e jobb megoldás erre.
    ruclips.net/video/uL87lwx94q8/видео.html

    • @Chaosman88
      @Chaosman88 Год назад +1

      Engem is érdekelne a rétegrendje

    • @kardosferenc3146
      @kardosferenc3146 Год назад +1

      A standard gipszkartont használjuk. Mivel nem a hő síkban való elosztása a feladat - ezt megoldja az acéllemez - a hőátadást kell csak biztosítania. A gipszkarton lambda értéke közel azonos a faanyagokéval. Ismert megoldás, h faburkolat alatt is működhet a padlófűtés, csak figyelembe kell venni a méretezésnél. Szép, egyenletes a hőképe, szemben a gipszkartonba mart változatoknak, annak ellenére is, h 20 cm-es csőosztást használunk.

  • @Peti4973
    @Peti4973 10 месяцев назад

    Csak nekem tűnik túl soknak a fogyasztás? Téli időszakban 2000+ KW/h fűtésre egy 35nm házban, egy 105 nm-ben 6000+ kw/h lenne az pedig nem kevés és nem is olcsó.
    Miért jó, vagy hatékony a mennyezet fűtés, mikor a meleg fölfelé megy? Hűtésnek oké. Falfűtés oké, mert ha meleg a fal akkor nem tud lehűlni az épületben a levegő, negatív ami elhangzott, hogy már tervezésnél tudni kéne a berendezét. Padló jó lenne fűtésnek csak nem lehet rá pakolni. Levegő befújás pl klíma, vagy szellőztető rendszer lehet hangos és a levegő fújás irányába sem jó lenni, bár a folyamatos kis intenzitással ezt ki lehet küszöbölni. Radiátor jónak tűnik bár nem tudom, hogy elektromos fűtés esetén mennyire lehet hatékony, bár ha van egy központi gép ami hőszivattyús megoldással fűti a vizet egész hatékony lehet, bár hűteni nem igazán lehet vele és ha nem muszáj akkor ne legyem két kulon rendszer. Nekem így egy jól szigetelt haznál a légbefújás központi hőszivattyúval folyamatos kis intenzitású működéssel tűnik a legjobbnak. Legalábbis közeli helyiségekhez közös hőszivattyú, mert levegőt nem lehet túl jól messzire vinni csöndben. Ennél viszont a kis helységek mint fürdő, wc túl drága lenne külön beltéri egység. Szobában meg figyelni kell mert szárítja a levegőt. Sok helységnel még közös kültéri egységgel is kell 3-5 belőle, ekkor viszont az esztétika sérül mint ahogy elhangzott. Hol hibádzik szerintetek a gondolatmenetem és miben?

    • @kardosferenc3146
      @kardosferenc3146 9 месяцев назад +1

      Szia Péter!
      Csak Neked tűnik soknak, mivel az előadó nem 35 nm-ről beszélt, hanem két szinten összesen 200 nm-ről.
      A 2 787 kWh H tarifás fogyasztás (nem KW/h, mert az a teljesítmény sebessége lenne, ha létezne ilyen fizikai mennyiség) szorozva 23,5 Ft/kWh-val, 65 495 Ft/tél. Ezek a számok mind ott vannak a diákon, vagy elhangzanak, nézd meg figyelmesen még egyszer.
      Ez a "meleg fölfelé megy" újra és újra előkerül, senkinek sem jut eszébe, h akkor hogyan fűti a Nap nevű csillag a Föld nevű bolygót?
      A 9. percnél látható egy mérés grafikonja és oda is van írva, h a padlófűtés sugárzó fűtés (ahogyan a mennyezeti hőleadó is).
      Vegyük sorra felvetéseid:
      "Falfűtés oké, mert ha meleg a fal" ................ezzel aztán megnövekedhet a hőáramlás a kültér felé, vagy egy szomszédos helyiség irányában, tehát ott is fűt, ahol nincs rá szükség.
      "Levegő befújás pl klíma, vagy szellőztető rendszer lehet hangos és a levegő fújás irányába sem jó lenni, bár a folyamatos kis intenzitással ezt ki lehet küszöbölni".................a levegő fajlagos hőszállító képessége 0,3 W/m3K!
      Lecsökkentheted a légáram intenzitását, csak nem tudod kifűteni a helyiséget. Lefordítva: befújsz 100 m3/h levegőmennyiséget 20 fokkal magasabb hőmérsékleten, akkor 100 x 20 x 0,3 = 600 W. Elég lesz vajon?
      Valóban észrevehető huzathatással jár, csőrendszert el kell helyezni jól szigetelve (álmennyezet épül hozzá?), áthallás lesz a helysiégek közt, rengeteg hangcsillapító kell hozzá (40 eFt/db), keveredni fog a levegő, konyhaszag lesz a szobákban, amennyit befújsz, annyit el is kell szívni valahonnan. Soroljam még?
      Még egy jól megépített passzívházat is nehéz frisslevegő ágon kifűteni, és akkor még nem beszéltünk az elszívással rendelkező helyiségekről, fürdő, WC, konyha, stb.
      "Radiátor jónak tűnik bár nem tudom, hogy elektromos fűtés esetén mennyire lehet hatékony"...............ez nem értelmezhető, a radiátornak mindegy mivel fűtöm, az előremenő/visszatérő hőmérséklet határozza meg a hőleadását.
      Véleményem szerint egy új építésű háznál ugyanannyi a padlófűtés bekerülési költsége, mint a radiátorok beszerelése. A padlóval mégis lehet hűteni, sokan használják, bár a városi legendák szerint nem lehetséges🙂
      További téveszmék, hogy sugároz és lebegteti a port. Szőnyeget viszont valóban ne tegyél rá, ahogyan az előadásban is elhangzik.
      Egyébként miért akarnál elektromos fűtést? Keresed a lehető legdrágább energiaformát?
      "Szobában meg figyelni kell mert szárítja a levegőt."................azt vajon hogyan teszi? Kevered a klímával való hűtéssel, az valóban szárítja a levegőt.
      Elég sok helyen hibádzik a gondolatmeneted, ezen a felületen aligha tudjuk mind helyretenni.
      Javalatom egy ingyenes konzultáció: kardoslabor.hu/konzultacio/

    • @azrael834
      @azrael834 8 месяцев назад

      @@kardosferenc3146 H-tarifát megszüntetném a f@szba. Miért van az hogy egyesek 3-ad annyiért kapják a villamos energiát? Mikor lesz egységes az ország? És ne feledd amíg az egyik olcsóbban kapja azt a másikkal fizettetik meg. Összes árkülönbséget megszüntetném és akkor fizethetne mindenki normális elfogadható egységes árat mindenért. Az egész csak a lehúzásokról szól. Már egy H-tarifa, kiépítésre, bekötésére is 1 milliós árajánlatokat adnak. Sokan azért nem is köttetik be. De hát ez az ország ilyen egyeseknek minden jár és olcsón vagy állami támogatásokkal hozzá jutnak míg mások tönkremennek a kiadásokba. Mocskos egy ország ez! Nincs Európában mocskosabb ország. A 27% áfával és rendszerhasználati díjakkal, meg aztán főleg.

  • @laszlobardoczky7928
    @laszlobardoczky7928 Год назад

    A kondenzációs kazánnal én 40 fok os előre menő vízzel fűtőm a radiátorokat és semmi gond nincs vele.

    • @antaltamasi9944
      @antaltamasi9944 Год назад

      Akkor a radiátor mennyiséged jól túl van tervezve

    • @kardosferenc3146
      @kardosferenc3146 Год назад

      Miért lenne vele gond? 52°C-os visszatérő hőmérséklet alatt a kazán maximálisan kondenzációs üzemben működik.
      Hűteni azért aligha tudsz vele.
      A Pex csövek élettartama töbszöröse az acéllemez radiátoroknak.
      Sok szempontot érdemes figyelembe venni, tudnék még sorolni néhányat...

    • @laszlobardoczky7928
      @laszlobardoczky7928 Год назад

      @@antaltamasi9944 Régi Radar alu radiátor vas csővekkel.

    • @antaltamasi9944
      @antaltamasi9944 Год назад

      @@laszlobardoczky7928 szia! Úgy gondoltam,H a semmi gond sincs vele,azt jelenti,H jól működik és kifutod vele a házat....ha így van,akkor az eredeti sima (gáz) kazanos megoldásnal(mert gondolom valamikor az volt hozzá) túl sok radiatorfelületet terveztek be. Ami akkor pazarlás volt,most jól jön..