Wymagana jest chyba prawem blokada włączenia urządzenia po podłączeniu wtyczki do gniazdka (gdyby włącznik był załaczony) i to zamieszczają wraz z soft-startem.
Też mam z tym problem. Objawia się u mnie tym że jak jest zimna to przy włączeniu daje odgłos jak by były zużyte szczotki i jak by miało za chwilę coś się zjarać. jak już wejdzie na obroty jest już dobrze.
Makity są dość solidne sam mam jedną starszego typu 900W i jedną taką 720W kupiłem tą słabszą uszkodzoną za bezcen i okazało się, że ktoś musiał spalić wirnik (wirnik sam z siebie raczej się nie pali ktoś musiał zatrzymać silnik) I tak ta 900W rusza błyskawicznie z lekkim szarpnięciem ale jak mialbym wybierać to wolę 720W ze względu na lekką i dobrą do ręki konstrukcję i ten soft start chyba w niej jest Takie układy montuje się chyba zawszę w dużych szlifierkach i być może producent tych soft startów popełnił gafę bo to dobre rozwiązanie tylko jak jest solidnie wykonane na tramwajowych tyrystorach
Kiedyś jak byłem na utrzymaniu ruchu w fabryce, to wszystkie szlifierki były DeWalt i również problem był notoryczny z elektroniką któa obsługiwała softstart+anti restart+regulację obrotów. Widocznie nie jest w stanie wytrzymać zniekształconego prądu silnika.
Ooo Mam podobny problem, tylko że z boschem z 2004 r. 750 W bez soft startu. Zaczął się problem z włączaniem, początkowo pomagał tzw spray do elektryki, ale potem już nie. Przełącznik jest tam wklejony na takie białe coś. Oddałem do naprawy za 50 zł i działała przez chwilę, a potem obroty się mocno zmniejszyły, słychać jakiś hałas i swąd palonej instalacji? Co to może być? Chyba już się trzeba rozstać z nią?
Witam,mam takie pytanko w szlifierce kątowej verto tej małej 125 jest włącznik JMT JM-115 z jakąś płytką w środku ,jest taki problem że pod obciążeniem szlifierka się rozłącza sama choć włącznik jest włączony ,czy to jest wina tego włącznika że szlifierka się rozłącza,z góry dziękuję za odpowiedź
Mi się wydaje że tu nie chodzi o użytkownika tylko o przekładnię ona jest mała co zmniejsza wagę a po za tym można lepiej wykorzystać tarczą bo nie zawadza przy końcu ale coś za coś nie jest tak solidna więc producent chce ją zabezpieczyć.
6:07 , Wtyczkę możesz mieć dobrze spolaryzowaną ale chyba nie otwierasz każdego Gniazdka w Polsce i sprawdzasz z której strony jest faza a z której zero? Te urządzenia są wykonane w drugiej klasie ochronności i nawet jeżeli faza pójdzie na stałe a zerem będziemy załączać to i tak się nic nie stanie….
Ja nie lecę z szlifierką do serwisu. Serwisant to B.... mam 8 makit 720W fi 125. Sam pracowałem sobie smar do przekładni. Orginał kosztuje chyba więcej niż maszyna.
Ten soft start tak działa ? ( czy ktoś to zobaczył na mikroskopie? ) ( lub uzyskał pełny schemat?) Myślę że może to działać inaczej a mianowicie tak : Spodziewam się w środku jest układ Greca oraz tranzystor, który byłby stopniowo otwierany. Tranzystor jak przewodzi przez siebie cały prąd to różnica napięć między wejściem a wyjściem jest niewielka więc i moc na nim się wydziela niewielka. Tranzystor jak nie przewodzi ( to i tak jest wyłącznik więc rozważanie tego przypadku niema sensu ) to przez niego nie leci prąd więc i straty na tranzystorze nie ma więc i tranzystor się nie grzeje. Częste załączanie i wyłączanie szlifierki czyli tranzystora w tym sterowniku ( zgodnie z schematem jaki sobie wyobrażam ) powoduje że często jest tranzystor w stanie pośrednim to znaczy wydziela się na nim moc w postaci ciepła. Jak szlifierka jest używana właśnie w ten sposób to ta temperatura powoduje swoje. Nie przeczę że triak itd... Bo czemu nie.
Kilka różnych pojęć. We wszystkich coś jest ale nie do końca. W soft starcie zamontowane są tyrystory. Kluczowanie tranzystorów to bardzo długi temat. Przełączanie np. mosfetow w nieskończenie krótkim czasie (tak aby nie działał jako zmienny rezystor) to rzecz nieosiągalna. Zawsze powstanie jakaś pochyła (np przez pojemność bramki, itd). Ciepło zawsze się wydzieli, dlatego że występuje spadek napięcia. To o czym mówisz to miękkie kluczowanie tyrystora. Czyli przełączenie go kiedy sinusoida przechodzi przez 0. Np. przekaźniki SSR przeważnie mają detekcję przejścia przez 0.
@@technicznygaraz5445 Przepraszam czy Pan mam na myśli triaka ? Ja mam na myśli tranzystor. Ja właśnie bardziej bym widział w tym rozwiązaniu tranzystor. Pan myśli w domenie sinusa i załączania w odpowiednim czasie. (ścinania od do ) Ja myślę o tym by tranzystor był stopniowo powoli przełączany i ten proces w moim myśleniu trwa z setkę takich połówek. ( czyli całą sekundę ) A że tranzystor nie przewodzi w jednym kierunku to musi układ Greca być co będzie raz przewodzić jedna para raz druga tak by z jednej strony tranzystora było zawsze napięcie dodatnie z drugiej ujemne A moje myślenie o tym że tam jest tranzystor wynika z tego że silnik to jest przecież cewka. Prąd przez triaki w jedna stronę przewodzenia tego elementu załączony może zostać przeciągnięty poprzez element indukcyjny na druga połówkę pracy triaka a z tej znowu na pierwszą . Te zjawisko wynika z tego że tyrystory wyłączają się gdy przestaje przez nie lecieć prąd. Nie oznacza to że konstruktor nie mógł wymyślić lub wprowadzić elementu który nie pozwoli na przepływ prądu gdy napięcie przechodzi przez zero. (może będę kontynuował w innym komentarzu zupełnie inny watek )
@@technicznygaraz5445 Czy jest Pan Pewny tego że tam był triak ? Był bo zanim się spalił. Odpowiedz na to pytanie może zamknąć temat. ( dlatego jest te pytanie zawarte jako osobny komentarz )
Mostek Graetza, jeżeli o niego chodzi, to zespół diód prostujących dla lepszego sprostowania prądu! Mówisz bardziej o przetwornicy impulsowej. W soft starcie są tyrystory! Triak to odmiana tyrystora.
@@technicznygaraz5445 1)Triak to nie odmiana tyrystora. tylko dwa tyrystory w jednej obudowie w jednej strukturze krzemowej 2) Wspomniałeś o przekształtnikach napięcia to uświadamiam. Przekształtniki napięcia można podzielić na cztery typy 1) AC/AC 2) AC/DC 3) DC/DC 4) DC/AC W wszystkich tych grupach przekształtników występują dwa wejścia i dwa wyjścia. To który Ci pasuje żeby miał tylko dwa wyprowadzenia ? ( No po prostu brednia ) 3) Myślę że na tym etapie mogę zakończyć dyskusję. Postaram się mimo wszystko kontynuować. ( Nawet być śmieszny) O sof starcie piszę, czyli o powolnym łączeniu silnika do sieci. (Takim spokojnym niczym buddyjski mnich podczas medytacji.) Więc nie ma mowy tu o takim szarpanym załączaniu. Myślę, że w tym układzie, który jest pokryty żywicą nie musi być układ z triakiem. To mi nie pasuje ( Jak film impreza z reniferem ) • Triak mi nie pasuje również dlatego że : „Jako, że triak przewodzi w obu kierunkach nie można go włączać tak samo jak zwykłego tyrystora. Aby zapewnić niezawodność wyłączenia triaka, konieczne jest obniżenie prądu natężenia mniejszego od wartości prądu w stanie podtrzymania. Aby akcja wyłączenia zaszła poprawnie triak powinien znaleźć się w tym stanie w ciągu przedziału czasu, który jest niezbędny do rekombinacji zebranego ładunku.” A przecież silnik to cewka to i gdy napięcie jest na drugiej połówce prąd jeszcze leci w poprzedniej to i o takie sprawne wyłączenie traka nie możemy liczyć. To, co ja sobie w głowie wyobrażam, że jest pod tom warstwą silikonu to jest układ rozruchu rezystancyjnego. kener.elektr.polsl pl/epedlab/wykl b3 54.png Nawet dość konkretnie sobie wyobrażam jak wygląda schemat tego układu. ( układ Greca tranzystor mikrokontroler) Czyli moim zdaniem może tam być zupełnie inna elektronika od tej opisanej w filmie. Moje domysły kierują mnie do tego, że w środku jest układ rozruchu rezystancyjnego kener.elektr.polsl pl/epedlab/wykl b3 54.png A że niema tam jakiegoś szeregu rezystorów i krasnala, co by to przełączał to musi być to zrealizowane poprzez układ elektroniczny. (Dajmy na imię naszemu krasnalowi "Mikrokontroler". Będzie to nasz krasnal z świata elektroniki.) • Na zaciskach takiego "sztucznego rezystora" mamy prąd zmienny, więc musimy go wyprostować żeby nasz krasnal miał, co jeść. Kolejne stopnie łączenia tranzystora są jak na tym schemacie zwierane kolejne klucze. Proces przełączania trwa krótko ( pół może całą sekundę do pełnego zamknięcia), więc nasz krasnal jest w tym naprawdę szybki jak i powolny jak mnich. 4) Proszę nie tłumacz mi jak dział dioda albo tranzystor. Ta moja wypowiedz jest ostateczna i zamykająca. Ponieważ nie otrzymałem odpowiedzi na moje pytanie : "Czy jest Pan pewny że w środku był traiak " Uważam że tam go nie było bo zaprezentowałem rozwiązanie które, jest lepsze i bezpieczniejsze oraz pod względem THD korzystniejsze od rozwiązania z triakiem.
Tak zwany miękki start ważne przy tarczach powyżej 125
mm i większych mocach szlifierek kontowych
Wymagana jest chyba prawem blokada włączenia urządzenia po podłączeniu wtyczki do gniazdka (gdyby włącznik był załaczony) i to zamieszczają wraz z soft-startem.
Też mam z tym problem. Objawia się u mnie tym że jak jest zimna to przy włączeniu daje odgłos jak by były zużyte szczotki i jak by miało za chwilę coś się zjarać. jak już wejdzie na obroty jest już dobrze.
Makity są dość solidne sam mam jedną starszego typu 900W i jedną taką 720W kupiłem tą słabszą uszkodzoną za bezcen i okazało się, że ktoś musiał spalić wirnik (wirnik sam z siebie raczej się nie pali ktoś musiał zatrzymać silnik)
I tak ta 900W rusza błyskawicznie z lekkim szarpnięciem ale jak mialbym wybierać to wolę 720W ze względu na lekką i dobrą do ręki konstrukcję i ten soft start chyba w niej jest
Takie układy montuje się chyba zawszę w dużych szlifierkach i być może producent tych soft startów popełnił gafę bo to dobre rozwiązanie tylko jak jest solidnie wykonane na tramwajowych tyrystorach
Kiedyś jak byłem na utrzymaniu ruchu w fabryce, to wszystkie szlifierki były DeWalt i również problem był notoryczny z elektroniką któa obsługiwała softstart+anti restart+regulację obrotów. Widocznie nie jest w stanie wytrzymać zniekształconego prądu silnika.
Ooo
Mam podobny problem, tylko że z boschem z 2004 r. 750 W bez soft startu.
Zaczął się problem z włączaniem, początkowo pomagał tzw spray do elektryki, ale potem już nie.
Przełącznik jest tam wklejony na takie białe coś.
Oddałem do naprawy za 50 zł i działała przez chwilę, a potem obroty się mocno zmniejszyły, słychać jakiś hałas i swąd palonej instalacji?
Co to może być?
Chyba już się trzeba rozstać z nią?
Witam,mam takie pytanko w szlifierce kątowej verto tej małej 125 jest włącznik JMT JM-115 z jakąś płytką w środku ,jest taki problem że pod obciążeniem szlifierka się rozłącza sama choć włącznik jest włączony ,czy to jest wina tego włącznika że szlifierka się rozłącza,z góry dziękuję za odpowiedź
Być może. Nie wiem co ta płytka ma za zadanie
Czy ten model 5030r ma faktycznie miękki start? Pozdrawiam
O ile wszystko działa jak powinno to tak
@@technicznygaraz5445 Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam:)
Mi się wydaje że tu nie chodzi o użytkownika tylko o przekładnię ona jest mała co zmniejsza wagę a po za tym można lepiej wykorzystać tarczą bo nie zawadza przy końcu ale coś za coś nie jest tak solidna więc producent chce ją zabezpieczyć.
6:07 , Wtyczkę możesz mieć dobrze spolaryzowaną ale chyba nie otwierasz każdego Gniazdka w Polsce i sprawdzasz z której strony jest faza a z której zero? Te urządzenia są wykonane w drugiej klasie ochronności i nawet jeżeli faza pójdzie na stałe a zerem będziemy załączać to i tak się nic nie stanie….
Ja nie lecę z szlifierką do serwisu. Serwisant to B.... mam 8 makit 720W fi 125. Sam pracowałem sobie smar do przekładni. Orginał kosztuje chyba więcej niż maszyna.
Jaki to powinien być smar ?
Ten soft start tak działa ?
( czy ktoś to zobaczył na mikroskopie? )
( lub uzyskał pełny schemat?)
Myślę że może to działać inaczej a mianowicie tak :
Spodziewam się w środku jest układ Greca oraz tranzystor, który byłby stopniowo otwierany.
Tranzystor jak przewodzi przez siebie cały prąd to różnica napięć między wejściem a wyjściem jest niewielka więc i moc na nim się wydziela niewielka.
Tranzystor jak nie przewodzi ( to i tak jest wyłącznik więc rozważanie tego przypadku niema sensu ) to przez niego nie leci prąd więc i straty na tranzystorze nie ma więc i tranzystor się nie grzeje.
Częste załączanie i wyłączanie szlifierki czyli tranzystora w tym sterowniku ( zgodnie z schematem jaki sobie wyobrażam ) powoduje że często jest tranzystor w stanie pośrednim to znaczy wydziela się na nim moc w postaci ciepła.
Jak szlifierka jest używana właśnie w ten sposób to ta temperatura powoduje swoje.
Nie przeczę że triak itd... Bo czemu nie.
Kilka różnych pojęć. We wszystkich coś jest ale nie do końca. W soft starcie zamontowane są tyrystory. Kluczowanie tranzystorów to bardzo długi temat. Przełączanie np. mosfetow w nieskończenie krótkim czasie (tak aby nie działał jako zmienny rezystor) to rzecz nieosiągalna. Zawsze powstanie jakaś pochyła (np przez pojemność bramki, itd). Ciepło zawsze się wydzieli, dlatego że występuje spadek napięcia.
To o czym mówisz to miękkie kluczowanie tyrystora. Czyli przełączenie go kiedy sinusoida przechodzi przez 0. Np. przekaźniki SSR przeważnie mają detekcję przejścia przez 0.
@@technicznygaraz5445 Przepraszam czy Pan mam na myśli triaka ?
Ja mam na myśli tranzystor.
Ja właśnie bardziej bym widział w tym rozwiązaniu tranzystor.
Pan myśli w domenie sinusa i załączania w odpowiednim czasie. (ścinania od do )
Ja myślę o tym by tranzystor był stopniowo powoli przełączany i ten proces w moim myśleniu trwa z setkę takich połówek. ( czyli całą sekundę )
A że tranzystor nie przewodzi w jednym kierunku to musi układ Greca być co będzie raz przewodzić jedna para raz druga tak by z jednej strony tranzystora było zawsze napięcie dodatnie z drugiej ujemne
A moje myślenie o tym że tam jest tranzystor wynika z tego że silnik to jest przecież cewka.
Prąd przez triaki w jedna stronę przewodzenia tego elementu załączony
może zostać przeciągnięty poprzez element indukcyjny na druga połówkę pracy triaka a z tej znowu na pierwszą . Te zjawisko wynika z tego że tyrystory wyłączają się gdy przestaje przez nie lecieć prąd.
Nie oznacza to że konstruktor nie mógł wymyślić lub wprowadzić elementu który nie pozwoli na przepływ prądu gdy napięcie przechodzi przez zero.
(może będę kontynuował w innym komentarzu zupełnie inny watek )
@@technicznygaraz5445 Czy jest Pan Pewny tego że tam był triak ?
Był bo zanim się spalił.
Odpowiedz na to pytanie może zamknąć temat.
( dlatego jest te pytanie zawarte jako osobny komentarz )
Mostek Graetza, jeżeli o niego chodzi, to zespół diód prostujących dla lepszego sprostowania prądu! Mówisz bardziej o przetwornicy impulsowej. W soft starcie są tyrystory! Triak to odmiana tyrystora.
@@technicznygaraz5445 1)Triak to nie odmiana tyrystora.
tylko dwa tyrystory w jednej obudowie
w jednej strukturze krzemowej
2) Wspomniałeś o przekształtnikach napięcia to uświadamiam.
Przekształtniki napięcia można podzielić na cztery typy
1) AC/AC
2) AC/DC
3) DC/DC
4) DC/AC
W wszystkich tych grupach przekształtników występują dwa wejścia i dwa wyjścia.
To który Ci pasuje żeby miał tylko dwa wyprowadzenia ?
( No po prostu brednia )
3) Myślę że na tym etapie mogę zakończyć dyskusję. Postaram się mimo wszystko kontynuować. ( Nawet być śmieszny)
O sof starcie piszę, czyli o powolnym łączeniu silnika do sieci.
(Takim spokojnym niczym buddyjski mnich podczas medytacji.)
Więc nie ma mowy tu o takim szarpanym załączaniu.
Myślę, że w tym układzie, który jest pokryty żywicą nie musi być układ z triakiem. To mi nie pasuje ( Jak film impreza z reniferem ) •
Triak mi nie pasuje również dlatego że : „Jako, że triak przewodzi w obu kierunkach nie można go włączać tak samo jak zwykłego tyrystora. Aby zapewnić niezawodność wyłączenia triaka, konieczne jest obniżenie prądu natężenia mniejszego od wartości prądu w stanie podtrzymania. Aby akcja wyłączenia zaszła poprawnie triak powinien znaleźć się w tym stanie w ciągu przedziału czasu, który jest niezbędny do rekombinacji zebranego ładunku.”
A przecież silnik to cewka to i gdy napięcie jest na drugiej połówce prąd jeszcze leci w poprzedniej to i o takie sprawne wyłączenie traka nie możemy liczyć.
To, co ja sobie w głowie wyobrażam, że jest pod tom warstwą silikonu to jest układ rozruchu rezystancyjnego.
kener.elektr.polsl pl/epedlab/wykl b3 54.png
Nawet dość konkretnie sobie wyobrażam jak wygląda schemat tego układu. ( układ Greca tranzystor mikrokontroler)
Czyli moim zdaniem może tam być zupełnie inna elektronika od tej opisanej w filmie. Moje domysły kierują mnie do tego, że w środku jest układ rozruchu rezystancyjnego
kener.elektr.polsl pl/epedlab/wykl b3 54.png
A że niema tam jakiegoś szeregu rezystorów i krasnala, co by to przełączał to musi być to zrealizowane poprzez układ elektroniczny.
(Dajmy na imię naszemu krasnalowi "Mikrokontroler". Będzie to nasz krasnal z świata elektroniki.) •
Na zaciskach takiego "sztucznego rezystora" mamy prąd zmienny, więc musimy go wyprostować żeby nasz krasnal miał, co jeść.
Kolejne stopnie łączenia tranzystora są jak na tym schemacie zwierane kolejne klucze.
Proces przełączania trwa krótko ( pół może całą sekundę do pełnego zamknięcia), więc nasz krasnal jest w tym naprawdę szybki jak i powolny jak mnich.
4) Proszę nie tłumacz mi jak dział dioda albo tranzystor. Ta moja wypowiedz jest ostateczna i zamykająca.
Ponieważ nie otrzymałem odpowiedzi na moje pytanie :
"Czy jest Pan pewny że w środku był traiak "
Uważam że tam go nie było bo zaprezentowałem rozwiązanie które, jest lepsze i bezpieczniejsze oraz pod względem THD korzystniejsze od rozwiązania z triakiem.