Dwa lata Biura do spraw Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej"

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • W 2020 w klasach wojskowych było 8 400 kadetów, dziś jest ich 15 500, służba przygotowawcza trwa 12 dni dla nich a dla wszystkich innych ochotników nie 3 miesiące a 28 dni. Nie trzeba wychodzić z domu żeby rozpocząć proces aplikacji a wszystkie formalności wykonać można w jednym miejscu, jednego dzień.
    24 stycznia 2022 r. Biuro do spraw Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej obchodziło swoją drugą rocznicę utworzenia.
    Na mocy Decyzji nr 1/MON z 10 stycznia 2020 Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak powołał Biuro do spraw Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej. Jego głównym zadaniem jest m.in. opracowanie koncepcji optymalizacji procesu rekrutacji w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej jak również prowadzenie spraw z zakresu nieodpłatnego przekazywania mienia ruchomego Skarbu Państwa, koordynowanie szkolenia kandydatów - ochotników z organizacji proobronnych i klas wojskowych, realizacji programu edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej, na potrzeby rezerw osobowych Sił Zbrojnych.
    Minister Obrony Narodowej 10 stycznia 2020 postawił przed Biurem poważne zadanie związane z uproszczeniem systemu rekrutacji do Wojska Polskiego ale również nakazał koordynację działalności ukierunkowanej na ochotnika ze szkoły średniej. Biuro koordynuje działania kadetów w klasach wojskowych, które odnotowują dziś rekordowe zainteresowanie. 15 500 kadetów uczy się w ponad 600 klasach w 278 szkołach. W tym roku we wrześniu do szkół średnich prowadzących klasy wojskowe przyjmiemy kolejnych ponad 1200 ochotników. Dziś limit określony przez Ministra Obrony Narodowej utworzenia dodatkowych 40 szkół już jest przekroczony a do końca zbierania wniosków pozostało jeszcze dwa miesiące.
    Kolejna grupa, którą koordynuje Biuro to studenci, którzy biorą udział w ochotniczym przeszkoleniu wojskowym pod nazwą Legia Akademicka. W szkoleniu dotychczas uczestniczyło blisko 9 000 ochotników w module podstawowym i 7 500 w podoficerskim. Nowością w programie jest uruchomiony w roku 2020/21 pilotażowy moduł oficerski, który ukończyło 54 ochotników.
    Trzecią grupę wsparcia realizowanego przez MON za pośrednictwem Biura stanowią członkowie organizacji proobronnych. W tej części nowością jest wprowadzona partnerska umowa proobronna, którą do tej pory podpisały cztery liczące się organizacje w Polsce. W dwustronnej umowie organizacja zobowiązuje się do szkolenia kadetów klas wojskowych za pośrednictwem certyfikowanych instruktorów a organizacja natomiast ma m.in. pierwszeństwo w organizowanych przez Biuro szkoleniach czy otrzymuje dodatkowe punkty przy pozyskiwaniu mienia ruchomego.
    Warto wymienić jeszcze jeden projekt, który koordynuje Biuro. To „Strzelnica w Powiecie”, której celem jest rozbudowa infrastruktury strzelnic w Polsce, w tym budowa strzelnic będących poza zasobami infrastrukturalnymi Sił Zbrojnych, umożliwienie prowadzenia szkolenia strzeleckiego uczniom klas wojskowych czy aktywizacja organizacji pozarządowych zainteresowanych strzelectwem. Od początku istnienie Biura dofinansowano 46 strzelnic.
    Wszystkie te działania zwiększają zainteresowanie służbą wojskową. Dzięki wprowadzonym ułatwieniom jesteśmy atrakcyjnym pracodawcą, który oferuje rozwój, stabilizację i bezpieczeństwo dla wszystkich decydujących się na pracę w Wojsku Polskim.
    -----------------------------------------------------------------------------
    DOŁĄCZ DO #WojskoPolskie!!
    ZAINTERESOWANY?
    Aplikuj przez: www.zostanzolnierzem.pl
    #BiuroProgramu #ZostańŻołnierzem
    koordynuje #LegiaAkademicka, #CWKM, #OPW,
    #CYBERMILzKLASĄ, #PROobronni, #Rekrutacja
    i inne programy w #WojskoPolskie

Комментарии •