Część. Rozłanczanie :) poloniści nie słuchajcie tego :) Prąd w tytule to błąd celowy - algorytmy rządzą się swoimi prawami bo ludzie poszukują rozwiązań wpisując błędne frazy :) W układzie paneli podałem bardzo przybliżoną moc układu bo powinno się przemnożyć tak jak piszecie w komentarzach czyli bierzemy pod uwagę nie moc najsłabszego ogniwa w W lecz max prąd wyrażony w A razy suma napięć wszystkich panelu czyli gdyby A wynosiło 4 to razy 206 więc tylko wtedy układ miałby ok 800W.
Jestem na etapie budowania fotowoltaiki po taniości. Mam dostęp do tanich paneli o różnej mocy. Jak to faktycznie wygląda przy stosowaniu różnych mocy paneli? Kolega, który hobbystycznie montuje panele pv na działkach mówi, żeby różnica w mocy nie była większa niż 10%, bo będą się grzały panele. Jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że będę miał 4 panele po 400w i 2 panele 500w. Będzie to działać bez problemu?
@UCLrNeouI4OuejYzGuXfXajw Do bojlera chcesz zastosować stycznik od tramwaju ? Wiesz ile taki kosztuje ? :) :) Już widzę tą skrzynkę obok bojlera z takim stycznikiem :) Litości to nie jest konkurs na jak najbardziej skomplikowane rozwiązanie .
11:34 - maksymalna moc będzie wynosiła 1030Wp. Liczy się prąd w obwodzie, a nie moc najsłabszego panelu. Nie zawsze najsłabszy(moc) daje najmniej amperów. W tym przypadku najsłabsze ogniwo daje 5A * napięcie całego obwodu 206V, wiec mamy moc 1030Wp. Pozdrawiam
Zgadzam się. Ogniwo w szeregu o najmniejszej wydajności prądowej jest najsłabszym ogniwem, które przebiegunowane przez resztę się spali. Ogólnie przy takich mieszkańcach diody bypassowe są bardzo ważne.
Bardzo porządnie,rzeczowo wręcz łopatologicznie zrobiony tutorial dla chcących. Każdy poprzedni i następny film to doskonałe kompendium wiedzy dla potencjalnych użytkowników tego typu systemów.Malkontenci i wszystko wiedzący specjaliści niestety wszędzie się znajdą :) Prościej już raczej się nie da! P.S świetna narracja
@MrArtuse.Prąd stały w sieci był po wojnie przez dość długi okres czasu. Wyłaczniki i gniazdka zasilające normalnej konstrukcji działały normalnie. Łuk elektryczny powstaje zarówno na prądzie stalym i zmiennym przy wyłączeniu obwodów z indukcyjnoscią , n.p. wyłącznik silnika w pralce automatycznej ma mniejszą trwałość . Są spawarki dzialajace z lukiem na prąd zmienny.
@@Amigo-a44 zdaję sobie z tego sprawę. Używalem spawarki transformatorowej. Z mojej strony nie padło ani jedno słowo dot. prądu przemiennego. Natomiast wyraziłem opinię na temat komentarza. Ot i wszystko.
Idealnie układ dla mnie na działkę bo termin podłączenia przyłącza na działkę ponad rok i podejrzewam że pod sam koniec określonego czasu dopiero uzyskam energe elektryczną.
Pamiętam, jak przed laty kolega z pracy naszkicował samochód podobny do Malucha. Na dachu pojazdu były dwa rzędy zacisków, z których odchodziły przewody w dwie strony świata. Rysunek miał tytuł "Autotransformator" i był powodem uśmiechu wszystkich kolegów z działu. Pozdrawiam
Niestety ja mimo edukacji zakończonej nieco wyżej niż na ósmej klasie szkoły podstawowej nie doświadczyłem w szkole prezentacji autotransformatora. Dzięki za uzupełnienie braku ze szkoły 😉👍
@@danieldaniel8314 Widocznie w naszych szkołach nie było takich na wyposażeniu bo wszystkie poszły do seminarium żeby Pająk mógł później pajacować 🤣 Albo zabrał na wagary i sprzedał za kompot z mirabelek😝
Dobrze dobrana instalacja PV do tego rozwiązania i aż się prosi o licznik przedpłatowy - w zimę zasilasz licznik, a latem masz panele. Jedynie przydałby się mimo wszystko, jakiś minimalny magazyn energii na noc latem.
Grzanie wody/dogrzewanie pomieszczeń to chyba najbardziej rozsądne wykorzystanie tego urządzenia. Ewentualnie na jakieś bezchmurne dni można się pokusić o inne zastosowanie. W innym przypadku może być nieco irytujące i jednak polecał bym magazyn energii.
11:50 Tu popełniasz błąd. Moc układu wyniesie około 1000W. Ponieważ układ jest szeregowy i dotyczy ogniw półprzewodnikowych pn to należy obliczyć go dla możliwego największego prądu do uzyskania. Ten prąd to jest prąd najmniej wydajnego prądowo panelu. I z pokazanych parametrów wynika, że wynosi on 5A (160W). pozostałe od 5,6A do 7,5A. A więc trzeba dodać wszystkie napięcia i policzyć dla prądu 5A, moc ~1030W.
Co do sprawności "potwornic", to faktycznie jest ona wysoka tylko przy większych obciążeniach, bo mają one niestety wysoki prąd jałowy...oczywiście przy PV to nieistotne, ale już przy zasilaniu bateryjnym robi sporą różnicę...
7:10 Taki mały pikuś. Schemat i przykładowe pokazanie napięć mogą mylić. Nie do uzyskania. Od 0V do 230V jak najbardziej. Jeżeli ma być taki poziom napięć, to trza skorygować schemat.
Dokładnie - wg tego schematu, autotransformator nie "wyciągnie" więcej niż napięcie na wejściu. Gdyby miał dawać większe napięcie - trzeba by dorysować parę zwojów u góry, zaś punkt dołączenia Uwe zostawić bez zmiany. Poza tym - ciekawy materiał.
Jak ktoś sę nie zna tą są już na rynku regulatory hybrydowe które robią wszystko automatycznie. Mają wyjście do sieci domowej i bezpośrednie na prąd 230v z inwertera a w razie braku obciążenia ładowany jest akumulator(y).
Ja widziałem pomysłowe rozwiązanie staromodne czyli już użyty akumulator i panele ale zamiast przetwornicy lub falownika był silnik zasilany z paneli który obracał prądnice jednofazową z innego silnika, dodanie stabilizacji napięcia do układu było dość proste bo regulowano prąd wzbudzenia, mniej efwktywne od falowników ale pomysłowe
Sprawność silnika 70%,sprawność prądnicy 70%, łącznie sprawność 50%. Ta technologia już zapomniana, przetwornica do radiostacji w czołgach, samolotach. Lata 50-te,60-te i wcześniej.
bardzo super materiał życzę więcej tak owocnej pracy . W moim przypadku jestem emerytem po kierunku ( elektronik - automatyk ) ale z wielką przyjemnością obejżałem ten materiał jeszcze raz pozdrawiam robisz dobrą robotę dla młodych pasjonatów BRAWO ,BRAWO, BRAWO
Bardzo dziękuję. W końcu ktoś wyjaśnił mi różnicę w prądzie stałym a zmiennym. Myślałem że kilka solarów bezpośrednio zasili grzałkę, a jednak nie,problem to łuk.
No to teraz z tymi panelami Cię zadziwię. W tym konkretnym przypadku uzyskamy moc 1030W. Dlaczego? Bo napięcia w szeregu się sumują, a prąd płynący w obwodzie będzie taki jak najsłabsze ogniwo. W Twoim przykładzie drugie ogniwo z lewej ma 5A toteż 206V razy 5A da nam 1030W. Czyli nie liczy się moc panelu a prąd jaki może przez niego płynąć więc np gdy podłączymy szeregowo panel 56V i 8A (450W) i panel 24V i 8A (190W) to nic nie tracimy i uzyskamy piękną sumę mocy i napięcia tj 640W, 80V Pozdrawiam serdecznie!
@@nietypowerozwiazania1659 Ja tylko chciałem podkreślić, że można podłączyć pod jeden string panele o różnej mocy (nawet kilkakrotnie mocniejsze czy słabsze) i nic nie utracimy. Trzeba to tylko dobrać po amperażu.
A jednak realnie uzyskasz bliżej 800W, bo prawie nigdy panel nie daje swojej mocy znamionowej, chyba że przez 5sekund , z tym prądem najsłabszego ogniwa to fakt ale nie do końca, MPPT może nawet zgnieść uzysk ogniwa do zera i prąd pójdzie przez diody baypass. (zacienione ogniwo)
@@sawekzielnik7239 Gwarantuje Tobie, że w każdej części Polski uzyskasz 100% mocy w godzinach od 10:00 do 14:00, a nawet 110% mocy znamionowej przy dobrym producencie.
@@ZeptoBoxpl Czyli instalacja powinna produkować 1kwp=1200kWh rok :), słuchaj mam dwie, widzę też co się dzieje u znajomych i w każdym przypadku jest to nie więcej niż 92% w godz południowych mocy znamionowej ogniwa a instalacje wyrabiają normę roczną taką samą jak u wszystkich, więc pitu pitu, może jak bym polewał wodą z tyłu ogniwo to by i produkowało tyle ale bądźmy poważni.
Szczerze to dla mnie sto razy lepszym rozwiązaniem dla użytkowania jakichkolwiek urządzeń do jakiejkolwiek pracy to jednak akumulator i przetwornica sinus. Natomiast żeby nagrzać wodę to faktycznie zielone pudełko jest spoko.
A czemu nie mogę podłączyć paneli bezpośrednio do grzałki? Tylko jakiś układ do odcinania by trzeba mieć? Przecież grzałka będzie działać na prąd stały
Znalazłbym zastosowanie u siebie dla tego falownika. Z naciskiem do grzania wody. Ale musi być czysty bez czujnika. Byłby bezpośrednio pod panelami w pomieszczeniu. A w miejscu gdzie mam bojlery zrobiłbym sobie sterowanie grzałek na mosfetach - sterwonik Arduino :) Nawet mógłbym dać bezpieczniki na bojlery 80st rozłączenie. Przy AC nieco sprawy się zmieniają. Przy DC i 300V już trudniej to ogarnąć przynajmniej mi. Jak będzie w przystępnej cenie, to kupie. Bo np eko oze wystrzeliło w kosmos. Gdzie tu opłacalność montażu.. Ano niektóre kraje idą w tzw. sprzedaż masową, pieniądz powinien pracować, pieniądz nie lubi być zamrożony. Przez to zyskują i pobijają coraz więcej terenów. Między innymi Chiny. Ceny zaporowe, może raz na duży okres czasu coś wpadnie hehe. A towar leży, produkcja stoi. Proces technologiczny nie rozwija się.
10:05- "...ale nie w przypadku kiedy potrzebujemy pobrać więcej energii niż jesteśmy w stanie dostarczyc"- bo to nie jest perpetum mobile ;). Pozdrawiam.
A co do pompy i braku możliwości użycia jej. Przecież masz studnie która w kilku odcinkach robiles wcześniej... Na działce. Czy nadal jest sprawna i korzystasz z niej ? Można by pod obciążeniem też testować zielone pudełko i pompa.
Uwielbiam odcinek z testowaniem tego właśnie o to urządzenia, czekam na propozycje chciałbym też takie zakupić i użytkować bo mam cztery panele fotowoltaiczne 180 volt
@@nietypowerozwiazania1659 właśnie o to mi chodziło, to wszystko co powiedziałeś, no i czekam na dalsze rezultaty , badań 🙂 i gdzie kiedy można kupić ... Pozdrawiam
Można jeszcze stosować przekaźniki elektroniczna ssr wtedy nie będzie łuku na prądzie stałym będą chodzić kosiarki i opalarki inne rzeczy bez najmniejszego problemu
Widziałem pożar spowodowany przez panele w tamtym roku w mojej miejscowości, też gościu sobie wykonał panele na budynku mieszkalnym, spalone wszystko, totalna pochodnia, nie ma żartów z tym.
Pożary paneli PV ,, spowodowane przez panele" to raptem 0,5 % takich pożarów a w tym przypadku zachodzą przyczyny w sądach fabrycznych paneli.Pozostałe 99,5% takich pożarów to skutek oszczędności na materiałach kablowo połączeniowych oraz przede wszystkim brak umiejętności wykonawczych- czyli ludzka brakoróba.
Pożar nie jest ,,spowodowany przez panele". Pożar jest spowodowany przez człowieka,który nie umiejąc czegoś - podjął się pracy do jakiej się nie nadawał i wskutek jego brakoroboty powstały zjawiska fizyczne prowadzące do pożaru.To człowiek zdecydował o oszczędności że skutkiem wzrostu zagrożenia
@@krzysztoforman6490 Zupełna nieznajomość rzeczy.....Owszem jest temperatura do 87 stopni lecz ten poziom temperatur-nie topi jakichkolwiek izolacji (radosna twórczość kombinatorskiego umysłu)
Dziękuję za ciekawe i pożyteczne porady. Mam instalację 10kw, niestety bez prądu w sieci nie mam z niej pożytku. Pytanie, czy przy pomocy twojego inwertera da się zasilić dwie zamrażarki i dużą lodówkę z zamrażarką. Jaka mocy musiał by być inwerter aby to pracowało. Czy możesz zrobić filmik jak to zrobić. Podejrzewam że wielu ludzi było by tym zainteresowanych. Pozdrawiam
Proszę o odp. A jeżeli zamiast AVR zastosować ups inwertowory. Działa stabilizując napięcie a z małym akumulatorem by może nie nastepywalo wyłączanie odbiornika. Czy dobrze myślę?
Panele używane kupisz już od 1zl/ W , inwerter nie powinien być droższy jak 800 zł a AVR nie wiem ile kosztuje ale to nie jest drogie urządzenie , wszystko do ogarnięcia w granicach 4 tys
Bardzo ciekawy odcinek, może teraz z magazynem energii? Bo tak w nocy to na pewno będzie 0V :) i najważniejsze jaka cena takiego zestawu? Falownik plus avr?
Zależy. Zima to krótkie dni często pochmurne z opadami śniegu. A jak taki śnieg spadnie i przymrozi to nawet słońce następnego dnia może mieć problem z rozpuszczeniem pokrywy śnieżnej na panelach. Z moich obserwacji to od połowy lutego jest szansa na jakieś dogrzewanie za dnia. Oczywiście pogoda ma tu kluczowe znaczenie. Najlepsza opcja to mroźna, słoneczna zimą bez intensywnych opadów.
@@Kenny88 nie wiem gdzie mieszkasz ale u mnie w WLKP. śnieg zima to max tydzień mamy. Co prawda słonecznie nie jest ale myślę że panele coś tam prądu by produkowały. Myślałem nad ogrzewaniem powietrznym/glikolowym z soczewki która skupiała by światło (widziałem na YT) ale to już potrzebuje właśnie pełnego słońca.
@@filipjarza1663 Dolny Śląsk. Faktycznie zeszła zima była łagodna jeśli chodzi o opady śniegu. Jednak ta wcześniejsza już nie, więc nigdy nie wiadomo jak będzie. No metod jest dużo, kolektory powietrzne, wodne. Jednak bez słońca dużo nie zwojują. Przy pv taki plus, że nawet z rozproszonego światła coś tam nam produkuje. Może szalony pomysł, ale jak ktoś ma trochę miejsca to mocno przewymiarować taką instalację. Dowalić używanych, a nawet uszkodzonych paneli (Tomek Żyłka pokazuje, że nawet takie działają całkiem dobrze) i przez wiele lat taki system coś nam będzie wspomagał ogrzewanie. Przy powalonych cenach za opał to może nie głupie wydać więcej i mieć oszczędności na lata. A nawet co roku dokładać po kilka sztuk paneli by nie było to zbyt odczuwalne dla domowego budżetu. A takie panele można na gruncie ustawić pod dużym kątem to by miało dwa plusy. W zimę słońce i tak jest nisko to najlepszy kąt padania promieni, a kolejny to nam ich nie przysypie tak śniegiem.
2 года назад+3
Bardzo pouczające z tym łukiem. Zastanawiam się jak mój kuzyn (elektryk) zrobił grzanie bojlera grzałką za pomocą prądu stałego z fotowoltaiki 🤔
Są do tego specjalne sterowniki za ok 1500zł , tylko po co ? jak można za połowę tego falownik i wtedy zwykły bojler z termostatem stykowym bez przeróbek
@@nietypowerozwiazania1659 A jak damy na grzałkę np. 250 V prądu stałego z paneli to nie będzie działała? Układ włącz-wyłącz na termostat zasilany z akumulatora. Przecież żarówki starego typu też pójdą na prąd stały. Wiele ledowych tyż. Liczy się, żeby z napięciem nie przesadzać, ale w tym obecnie sprzedawanym zielonym pudełku można ustalić max. 230 V i jest obcinane do tego poziomu.
Witam, masz może możliwość przetestowania pompy do wody tzw "ruskiej" zatapialnej? Pamiętam jak kiedyś pod filmem na temat studni i fotowoltaiki poruszaliśmy temat problemu z nią gdy nie ma "prawdziwego sinusa", gdzie wywalało zabezpieczenia w przetwornicy mimo nie przekraczania mocy przetwornicy.
kolejny super odcinek! Urzadzenie z transformatorem toroidalnym wymiata :D tylko pytanie czy ten silnik skokowy jest wystarczajaco wytrzymaly do wieloletniej pracy (powinien byc bo jest bezszczotkowy wiec chyba tak) pozdrawiam!
Witam zamierzam kupić ze 6 paneli zeby grzac wodę w bojlerze masz jakieś panele dobre do tego i jaki falownik by mogł byc do tego.Chodzi mi o nowe asortymenty nie używane z góry dziękuję
czy regulator Regulator solarny AZO Digital SOL-20S 12 V przy panelu 29V też będzie strzelał w akumulator 12V impulsami 29V? Jeśli chcę 12V instalację to mogę kupić jakiś PWM czy tylko MPPT?
Dzień Dobry! gdzie mógłbym taki inverter zakupić, ten niebieski z filmu? Potrzebowałbym właśnie zrobić coś fajnego do oczka wodnego, tak aby zasiliło mi pompę która będzie filtrować wodę,bez akumulatorów, tylko z panela :) z góry dzięki :)
Dzięki za filmy. Czy zastosowanie AVR w przypadku zasilania awaryjnego z agregatu spalinowego ma sens jako zabezpieczenia wrażliwych urządzeń typu piec gazowy?
Popraw schemat autotrafa , w takiej konfiguracji 6.50 bedzie sluzyl tylko do obnizania napiecia , a podniesienie napiecia bedzie niemozliwe.Ktos mniej zorientowany nie zrozumie zasady dzialania.
@@nietypowerozwiazania1659 czekaj kolego czyli co mam założyć mam jeden panel pv 13a 48 v. I co powinienem zrobić a y woda była ciut cieplejsza w bojlerze ?:)
Rysunek autotransformatora jest nieprawidłowy. W stronę sieci idzie połączenie z końca cewki do odczepu a nie do drugiego końca cewki a ślizgacz na stronę odbiorczą idzie do samego końca
Ile cię wyszło w pln panele + przetwornica + avr? Dobre rozwiązanie na elektryczne ogrzewanie podłogowe (mam na myśli folie grzewcze pod panelami podłogowymi) powiedzmy do 1,8 kW dla powiedzmy do 30m2 tylko czy sterownik temperatury będzie stabilny gdy chmury przyjdą...noni czy ten mały łuczek nie spsuje przekaźnika w regulatorze temperatury gdy będzie się wyłączał i włączał by utrzymywać zadaną temperaturę. Bo wungiel ło bosz trza być dzisiaj bilionerem.... Dam ci suba i łapka w górę. A może zrobisz taki test z matą lub folią grzewczą i regulatorem temperatury żeby ogrzać pomieszczenie i sprawdzić czy taki układ będzie stabilny? Osobiście używam takich folii do grzania paneli w mieszkaniu z tym że niestety prąd z energetyki bo to spółdzielcze M
*Jeśli mam panele na dachu o mocy 3,3 KW i chciałbym mieć awaryjnie prąd w trudnych czasach jakie mogą nadejść i blackoutach to wystarczy mi zwykła przetwornica z sinusem o mocy 3 KW (nigdy tyle nawet nie robią) i ewentualnie AVR ?* Będę wdzięczny za odpowiedź.
w szeregu masz tam z 350V więc bez przepinania paneli z szeregowo na równolegle nie może być zwykła przetwornica tylko taka która ma zakres napięcia wejściowego dopasowane do napięcia generowanego przez panele .
@@nietypowerozwiazania1659 @Nietypowe Rozwiązania niewiele z tego rozumiem, mógłbym prosić o podanie jakiegoś nie najdroższego modelu takiej przetwornicy?
@@Przyciapka Bez zmiany sposobu podłączenia ze sobą paneli fotowoltaicznych tylko taka przetwornica będzie się nadawała a modelu nie podam bo nie ma jej jeszcze w sprzedaży , ponoć ma być w lipcu to wtedy będzie wzmianka o tym na kanale
Dzień dobry. Mam 3 panele o mocy ponad 1200w. I podłączone green bost 3000 . Wytwarzane napięcie ma 110v. W czym jest problem? Myślę żeby zastosować przetwornicę z 110v na 230v. Czy mogę to zrobić.
To znaczy że masz za niskie napięcie na wejściu , green boost nie podbija napięcia tylko przerabia z DC na AC , dołóż paneli by w szeregu było 230-350v max i czerwonym przyciskiem możesz ograniczyć do 230v na wyjściu gdy na wejściu masz więcej jak 230v .
Mam jeszcze taką prośbę jakbyś mógł sprawdzić czy jest czy jest sens czy jest opcja w ogóle, takiego czegoś, żeby podpiąć do tego prostowniki które naładują mi akumulatory,
A co powiesz na układzie na grzałce 1200w 36v podłączenie Pameli równolegle bezpośrednio do grzałki? Oczywiście z układem (bez łuku) który by to odcinał żeby nie zagotować bojlera.
Można tak zrobić lecz niskonapięciowe grzałki są drogie a przy obciążeniu 33A i 36v też będzie łuk przy rozłączaniu i zwykły przekaźnik szybko się wykończy . Ile kosztuje grzałka ? Ile kosztuje układ rozłączający półprzewodnikowy by działało to sprawnie dłużej niż miesiąc ? Osobiście uważam że przetwornica wychodzi o wiele taniej
Witam moze to glupie pytanie ale jesli to moze byc wykozystane na dzialce czy mozna podloczyc pod to telewizor albo komputer. O elektryce nie mam pojecia
@@pajakzly7190 firmę możesz nazwać jak chcesz - to importer i z PL , chinole niegdyś pisali "Made in Germany" bo sobie jakiś region przemysłowy nazwali Germany - i co im zrobisz ?
@@nietypowerozwiazania1659 trzeba wysłać desant hihi Ale masz Pan rację lepsze 3 z Chin niż jeden z UE bo i tak będzie z Chin To na nasze życzenie- chcieliśmy TANIO
@@nietypowerozwiazania1659 Rozwiązał Pan zagadkę tych pił spalinowych z gównolitu Made in Germany ,sam sie kiedyś naciąłem na allegro i kosztowała też niemało
Kurcze wciąż nie rozumiem, czyli czy ja będę mógł podpiąć grzalke bez termostatu bezpośrednio pod pradnice servo motoru, wpisać oczywiście na wyjściu z mostka prostowniczego?
@@nietypowerozwiazania1659 mostek mam po to bo jest to silnik trojfazowy, i chciałem spiąć wszystkie fazy w jedeno i zwiększyć tym moc, (jeśli dobrze rozumiem), czy jednak nie trzeba mostka i można bez niego połączyć te trzy fazy? A jeśli chodzi o grzalke to chce ją zastosować żeby trochę zwolnić ta elektrownie wodna, bo obawiam się że może mieć za dużo prądu miz będę potrzebowal
@@aleksandrapietnik7934 Jak mostkujesz 3f razem to będziesz miał grzałkę z uzwojenia :) Na prądzie stałym nie zastosujesz termostatu stykowego na dłużej niż do pierwszego rozłączenia :)
@@Kosmakozyra Spore. Zasadnicze pytanie czemu myśli o off grid? Jak nie ma przyłącza, a doprowadzenie go może być dużo droższe nawet od takiej własnej instalacji. A jak ma i tylko w celach "oszczędności" to z punktu ekonomicznego może to się zwracać bardzo długo lub nawet nigdy. No chyba, że przyjdą mega podwyżki za energię elektryczną. Na szczęście póki co jest tarcza antypodwyżkowa w postaci zbliżających się wyborów. Chociaż po kieszeni dostaniemy i tak. Przekroczenie 1PLN za 1kWh to raczej realna wizja noworoczna.
Można, trzeba jednak zapewnić odpowiednią pojemność akumulatorów i mocną przetwornicę. Ja posiadam 10 paneli po 270 W którymi ładuję 10 akumlatorów 220 Ah. Przetwornica ma moc 3kW/6kW szczyt. Dla klimatyzatora 2.5kW jest to wystarczające. Jeśli klimatyzator jest invertorowy to przetwornica NIE musi być sinus.
A czemu nie można podłączyć 8 paneli 30v w szereg i podłączyć do grzałki w bojlerze (tylko na tym mi zależy), tylko kwestie odłączania termostatu by trzeba rozwiązać bo łuk. Czemu nie mogę tego zrobić bez przetwornika?
Część. Rozłanczanie :) poloniści nie słuchajcie tego :) Prąd w tytule to błąd celowy - algorytmy rządzą się swoimi prawami bo ludzie poszukują rozwiązań wpisując błędne frazy :) W układzie paneli podałem bardzo przybliżoną moc układu bo powinno się przemnożyć tak jak piszecie w komentarzach czyli bierzemy pod uwagę nie moc najsłabszego ogniwa w W lecz max prąd wyrażony w A razy suma napięć wszystkich panelu czyli gdyby A wynosiło 4 to razy 206 więc tylko wtedy układ miałby ok 800W.
Jestem na etapie budowania fotowoltaiki po taniości. Mam dostęp do tanich paneli o różnej mocy. Jak to faktycznie wygląda przy stosowaniu różnych mocy paneli? Kolega, który hobbystycznie montuje panele pv na działkach mówi, żeby różnica w mocy nie była większa niż 10%, bo będą się grzały panele. Jak to wygląda w praktyce?
Załóżmy, że będę miał 4 panele po 400w i 2 panele 500w. Będzie to działać bez problemu?
Bredzisz
@@JAROSLAWBASZTON zobacz film od początku do końca Ten problem jest jasno opisany
@Profesor Prawdy i co jeszcze ? Jesteś teoretykiem czy praktykiem ?
@UCLrNeouI4OuejYzGuXfXajw Do bojlera chcesz zastosować stycznik od tramwaju ? Wiesz ile taki kosztuje ? :) :) Już widzę tą skrzynkę obok bojlera z takim stycznikiem :) Litości to nie jest konkurs na jak najbardziej skomplikowane rozwiązanie .
Na temat prądu wiem niewiele, więc się wolę nie tykać, ale sam materiał bardzo ciekawy i pouczający.
Dzięki za miło spędzony czas.
Witam. Mało jest teraz ludzi o tak wszechstronnej wiedzy.
Tetraz tylko trzeba wiedziec jak instagrama zainstalowac 🤭🤭🤭
11:34 - maksymalna moc będzie wynosiła 1030Wp. Liczy się prąd w obwodzie, a nie moc najsłabszego panelu. Nie zawsze najsłabszy(moc) daje najmniej amperów. W tym przypadku najsłabsze ogniwo daje 5A * napięcie całego obwodu 206V, wiec mamy moc 1030Wp. Pozdrawiam
Dokładnie! Ale "Amper" to takie trudne słowo ...nie wszyscy znają. 🌝
dołoży optymalizatory coś by pomogło :)
Tak , pisze o tym w pierwszym komentarzu
@@nietypowerozwiazania1659 dołożenie djód prostowniczych rozwiązuje problem przynajmniej u mnie działa
Zgadzam się. Ogniwo w szeregu o najmniejszej wydajności prądowej jest najsłabszym ogniwem, które przebiegunowane przez resztę się spali. Ogólnie przy takich mieszkańcach diody bypassowe są bardzo ważne.
Bardzo porządnie,rzeczowo wręcz łopatologicznie zrobiony tutorial dla chcących.
Każdy poprzedni i następny film to doskonałe kompendium wiedzy dla potencjalnych użytkowników tego typu systemów.Malkontenci i wszystko wiedzący specjaliści niestety wszędzie się znajdą :)
Prościej już raczej się nie da!
P.S świetna narracja
dla mnie to trudne sprawy są ale w przy takim objaśnieniu to aż miło
To prosta elektryka jest
Pierwszy raz miałem okazję zobaczyć fizyczne skutki rozłączania prądu stałego. Dziękuję bo dla mnie to olbrzymia nowość.
Do zdjęcia potrafię zrobić większy łuk na prądzie zmiennym.
@@Amigo-a44 super, nakręć film, wrzuć, a potem czytaj komentarze takie jak Twój...
@MrArtuse.Prąd stały w sieci był po wojnie przez dość długi okres czasu. Wyłaczniki i gniazdka zasilające normalnej konstrukcji działały normalnie. Łuk elektryczny powstaje zarówno na prądzie stalym i zmiennym przy wyłączeniu obwodów z indukcyjnoscią , n.p. wyłącznik silnika w pralce automatycznej ma mniejszą trwałość . Są spawarki dzialajace z lukiem na prąd zmienny.
@@Amigo-a44 zdaję sobie z tego sprawę. Używalem spawarki transformatorowej. Z mojej strony nie padło ani jedno słowo dot. prądu przemiennego. Natomiast wyraziłem opinię na temat komentarza. Ot i wszystko.
Idealnie układ dla mnie na działkę bo termin podłączenia przyłącza na działkę ponad rok i podejrzewam że pod sam koniec określonego czasu dopiero uzyskam energe elektryczną.
dla mnie to czarna magia, ale ten film zainspirował mnie do pogłębienia mojej wiedzy na ten temat :) dzięki i pozdrawiam
Dziękuję bardzo za tą pouczającą lekcję- serdeczności
Pamiętam, jak przed laty kolega z pracy naszkicował samochód podobny do Malucha. Na dachu pojazdu były dwa rzędy zacisków, z których odchodziły przewody w dwie strony świata. Rysunek miał tytuł "Autotransformator" i był powodem uśmiechu wszystkich kolegów z działu. Pozdrawiam
🤣
21:43 oj bardzo pomocny dla ciemnej masy tzw Januszy Polskie fotowoltaniki 👍
Niestety ja mimo edukacji zakończonej nieco wyżej niż na ósmej klasie szkoły podstawowej nie doświadczyłem w szkole prezentacji autotransformatora.
Dzięki za uzupełnienie braku ze szkoły 😉👍
Widno byłeś na wagarach albo w seminarium ;)
@@pajakzly7190 Wydaje ci się że jesteś dowcipny.?
Masz rację -tylko ci się wydaje🤣
Ja skończyłem nawet profil elektroniczny i nikt na zadneych zajeciach nie wspomniał nawet o autotransormatorze.
@@danieldaniel8314 Widocznie w naszych szkołach nie było takich na wyposażeniu bo wszystkie poszły do seminarium żeby Pająk mógł później pajacować 🤣
Albo zabrał na wagary i sprzedał za kompot z mirabelek😝
@@grzegorzplewka5445 nic tak nie boli jak usłyszeć prawdę o swej nieudolności
Dobrze dobrana instalacja PV do tego rozwiązania i aż się prosi o licznik przedpłatowy - w zimę zasilasz licznik, a latem masz panele. Jedynie przydałby się mimo wszystko, jakiś minimalny magazyn energii na noc latem.
Dobry kawał interesującej pracy o experymentu! Pozdro takie kombinowania lubie
To i ja się ustawiam w tej kolejce po te urządzenie😉. Pozdrawiam
Grzanie wody/dogrzewanie pomieszczeń to chyba najbardziej rozsądne wykorzystanie tego urządzenia. Ewentualnie na jakieś bezchmurne dni można się pokusić o inne zastosowanie. W innym przypadku może być nieco irytujące i jednak polecał bym magazyn energii.
Bardzo ciekawy film , dziękuję Panie Robercie,,,,
Przydatne urządzenia Pan na tym kanale przedstawia, przyjemnie czas biegnie. Pozdrawiam.
Kolejny merytoryczny odcinek...praktyczne porady... pozdr 👍
Fajny film .przybliża zagadnienie fotowoltaiki i inne sprawy związane z prądem .
Dobry temat- facet wie o czym mówi.
11:50 Tu popełniasz błąd. Moc układu wyniesie około 1000W.
Ponieważ układ jest szeregowy i dotyczy ogniw półprzewodnikowych pn to należy obliczyć go dla możliwego największego prądu do uzyskania. Ten prąd to jest prąd najmniej wydajnego prądowo panelu. I z pokazanych parametrów wynika, że wynosi on 5A (160W). pozostałe od 5,6A do 7,5A. A więc trzeba dodać wszystkie napięcia i policzyć dla prądu 5A, moc ~1030W.
tam widziałem panel 24v 180w a ten 160w miał 32v w panelu 24v nic nie podbija woltów wiec raczej będzie koło 800w
Tak pisze o tym na początku
@@krzychu1977l Nie wiem co chciałeś przekazać. Zjawisko podbijania nie jest mi znane i nie znam wzoru co to wyliczy.
Nic tak dobrze nie uczy jak własne doświadczenie.. powodzenia,, MM Nadarzyn
Za objaśnienie łuku serdeczne dzięki. 😀
Co do sprawności "potwornic", to faktycznie jest ona wysoka tylko przy większych obciążeniach, bo mają one niestety wysoki prąd jałowy...oczywiście przy PV to nieistotne, ale już przy zasilaniu bateryjnym robi sporą różnicę...
Jutro obejrzę bo dziś byłem na spotkaniu że swoją zmiana:):)
Rozumiesz sam co napisałeś bo ja nie
7:10 Taki mały pikuś. Schemat i przykładowe pokazanie napięć mogą mylić. Nie do uzyskania. Od 0V do 230V jak najbardziej.
Jeżeli ma być taki poziom napięć, to trza skorygować schemat.
Dokładnie - wg tego schematu, autotransformator nie "wyciągnie" więcej niż napięcie na wejściu. Gdyby miał dawać większe napięcie - trzeba by dorysować parę zwojów u góry, zaś punkt dołączenia Uwe zostawić bez zmiany.
Poza tym - ciekawy materiał.
Dobre na pocztek a potem można rozbudowac o akumulatory z ładowaniem i do nich porządna przetwornica w sinusie
Jak ktoś sę nie zna tą są już na rynku regulatory hybrydowe które robią wszystko automatycznie. Mają wyjście do sieci domowej i bezpośrednie na prąd 230v z inwertera a w razie braku obciążenia ładowany jest akumulator(y).
Ja widziałem pomysłowe rozwiązanie staromodne czyli już użyty akumulator i panele ale zamiast przetwornicy lub falownika był silnik zasilany z paneli który obracał prądnice jednofazową z innego silnika, dodanie stabilizacji napięcia do układu było dość proste bo regulowano prąd wzbudzenia, mniej efwktywne od falowników ale pomysłowe
Duże straty mechaniczne w stos do znikomych w urządzeniach elektronicznych jak przetwornica
Sprawność silnika 70%,sprawność prądnicy 70%, łącznie sprawność 50%. Ta technologia już zapomniana, przetwornica do radiostacji w czołgach, samolotach. Lata 50-te,60-te i wcześniej.
@@marekcygan4330 porównujesz ogórka do pietruszki ?
@@nietypowerozwiazania1659 bajki człowieku opowiadasz, miałem taką przetwornicę mechaniczną, 230 V, 1A. Pobór z akumulatora 12V 40 A.
@@marekcygan4330 nie chodziłeś do szkoły czy piszesz komentarze po pijaku ?
bardzo super materiał życzę więcej tak owocnej pracy . W moim przypadku jestem emerytem po kierunku ( elektronik - automatyk ) ale z wielką przyjemnością obejżałem ten materiał jeszcze raz pozdrawiam robisz dobrą robotę dla młodych pasjonatów BRAWO ,BRAWO, BRAWO
Bardzo dziękuję. W końcu ktoś wyjaśnił mi różnicę w prądzie stałym a zmiennym. Myślałem że kilka solarów bezpośrednio zasili grzałkę, a jednak nie,problem to łuk.
Grzałkę prądem stałym możesz zasilać przez układ PWM. Wychodzi prościej...
@@Muniek7989 tak, tylko chciałem go ominąć. Solar ,grzałka ,włącznik. Ale byłoby po włączniku,a tego nie wiedziałem. Dzięki jeszcze raz.
@@Muniek7989 a gdyby tak zrobić układ na tranzystorach który by tylko odłączał prądy jak dostanie sygnał że jest zbyt wysoka temperatura na bojlerze?
Można dać równolegle do włącznika kondensator z opornikiem i diodą jako gasik łuku.
@@rakukrakuk1360 proste rozwiązanie, dzięki
6:40 niestety teraz takich rzeczy nie uczą.
Kolejny raz dobra robota 🙂
Dzięki za ciekawy materiał.
Jeszcze brakuje UPS jak przyjdzie chmura i zestaw działkowy gotowy :)
No to teraz z tymi panelami Cię zadziwię. W tym konkretnym przypadku uzyskamy moc 1030W. Dlaczego? Bo napięcia w szeregu się sumują, a prąd płynący w obwodzie będzie taki jak najsłabsze ogniwo. W Twoim przykładzie drugie ogniwo z lewej ma 5A toteż 206V razy 5A da nam 1030W.
Czyli nie liczy się moc panelu a prąd jaki może przez niego płynąć więc np gdy podłączymy szeregowo panel 56V i 8A (450W) i panel 24V i 8A (190W) to nic nie tracimy i uzyskamy piękną sumę mocy i napięcia tj 640W, 80V
Pozdrawiam serdecznie!
Tak pisze o tym w przypiętym komentarzu
@@nietypowerozwiazania1659 Ja tylko chciałem podkreślić, że można podłączyć pod jeden string panele o różnej mocy (nawet kilkakrotnie mocniejsze czy słabsze) i nic nie utracimy. Trzeba to tylko dobrać po amperażu.
A jednak realnie uzyskasz bliżej 800W, bo prawie nigdy panel nie daje swojej mocy znamionowej, chyba że przez 5sekund , z tym prądem najsłabszego ogniwa to fakt ale nie do końca, MPPT może nawet zgnieść uzysk ogniwa do zera i prąd pójdzie przez diody baypass. (zacienione ogniwo)
@@sawekzielnik7239 Gwarantuje Tobie, że w każdej części Polski uzyskasz 100% mocy w godzinach od 10:00 do 14:00, a nawet 110% mocy znamionowej przy dobrym producencie.
@@ZeptoBoxpl Czyli instalacja powinna produkować 1kwp=1200kWh rok :), słuchaj mam dwie, widzę też co się dzieje u znajomych i w każdym przypadku jest to nie więcej niż 92% w godz południowych mocy znamionowej ogniwa a instalacje wyrabiają normę roczną taką samą jak u wszystkich, więc pitu pitu, może jak bym polewał wodą z tyłu ogniwo to by i produkowało tyle ale bądźmy poważni.
Szczerze to dla mnie sto razy lepszym rozwiązaniem dla użytkowania jakichkolwiek urządzeń do jakiejkolwiek pracy to jednak akumulator i przetwornica sinus. Natomiast żeby nagrzać wodę to faktycznie zielone pudełko jest spoko.
A czemu nie mogę podłączyć paneli bezpośrednio do grzałki? Tylko jakiś układ do odcinania by trzeba mieć? Przecież grzałka będzie działać na prąd stały
@@xxxy7887 oj nie uważałeś podczas oglądania ,łuk elektryczny spali stycznik od termostatu
Normalni ludzie koszą jak słońce zajdzie za chmurę a ten Genialny wynalazek jest dla zwolenników pustynnego klimatu
Znalazłbym zastosowanie u siebie dla tego falownika. Z naciskiem do grzania wody. Ale musi być czysty bez czujnika. Byłby bezpośrednio pod panelami w pomieszczeniu. A w miejscu gdzie mam bojlery zrobiłbym sobie sterowanie grzałek na mosfetach - sterwonik Arduino :) Nawet mógłbym dać bezpieczniki na bojlery 80st rozłączenie. Przy AC nieco sprawy się zmieniają. Przy DC i 300V już trudniej to ogarnąć przynajmniej mi. Jak będzie w przystępnej cenie, to kupie.
Bo np eko oze wystrzeliło w kosmos. Gdzie tu opłacalność montażu..
Ano niektóre kraje idą w tzw. sprzedaż masową, pieniądz powinien pracować, pieniądz nie lubi być zamrożony. Przez to zyskują i pobijają coraz więcej terenów. Między innymi Chiny. Ceny zaporowe, może raz na duży okres czasu coś wpadnie hehe. A towar leży, produkcja stoi. Proces technologiczny nie rozwija się.
Mały kręcony włos na schemacie gratuluję 😃
Zazdrościsz że jeszcze takich nie masz ?:)
Dziękuję! Nawet ja zrozumiałam :)
Bardzo dobra robota
Pozdrawiam Majstra ✌🏻👍👍👍👍👍👍✌🏻🤞🤞
10:05- "...ale nie w przypadku kiedy potrzebujemy pobrać więcej energii niż jesteśmy w stanie dostarczyc"- bo to nie jest perpetum mobile ;).
Pozdrawiam.
Dokładnie , dlatego wtedy AVR głupieje
A co do pompy i braku możliwości użycia jej. Przecież masz studnie która w kilku odcinkach robiles wcześniej... Na działce. Czy nadal jest sprawna i korzystasz z niej ? Można by pod obciążeniem też testować zielone pudełko i pompa.
Studnia jest sto metrów dalej z pompą 24v a żółta to nie jest zatapialna
Niemniej jednak fajnie kumulować gdzieś zbędny prąd....tak na zapas. :D
Uwielbiam odcinek z testowaniem tego właśnie o to urządzenia, czekam na propozycje chciałbym też takie zakupić i użytkować bo mam cztery panele fotowoltaiczne 180 volt
Myślę że będzie kolejka do tego urządzenia
To już można kupić, tylko należy wykazać wysiłek i poszukać.
Podobne z taką różnica że bez ogranicznika 240v tylko ile wejdzie tyle wyjdzie - istotną różnica no i cena sporo wyższa
@@nietypowerozwiazania1659 właśnie o to mi chodziło, to wszystko co powiedziałeś, no i czekam na dalsze rezultaty , badań 🙂 i gdzie kiedy można kupić ... Pozdrawiam
Para buch! Kawa w ruch 🤗
Można jeszcze stosować przekaźniki elektroniczna ssr wtedy nie będzie łuku na prądzie stałym będą chodzić kosiarki i opalarki inne rzeczy bez najmniejszego problemu
przekaźnik wymaga zasilania
O Robciu coś wcześniej dziś
💪👍👋
Widziałem pożar spowodowany przez panele w tamtym roku w mojej miejscowości, też gościu sobie wykonał panele na budynku mieszkalnym, spalone wszystko, totalna pochodnia, nie ma żartów z tym.
Pożary paneli PV ,, spowodowane przez panele" to raptem 0,5 % takich pożarów a w tym przypadku zachodzą przyczyny w sądach fabrycznych paneli.Pozostałe 99,5% takich pożarów to skutek oszczędności na materiałach kablowo połączeniowych oraz przede wszystkim brak umiejętności wykonawczych- czyli ludzka brakoróba.
@@AlladynSolarBatt To fabryki paneli mają swoje sądy? 😲 No cóż sprawiedliwość i tak musi być po naszej stronie 😁
Spalił się dach od paneli słonecznych Tam w lato w pełnym słońcu jest bardzo wysoka temperatura topi izolacje i robi się zwarcie
Pożar nie jest ,,spowodowany przez panele". Pożar jest spowodowany przez człowieka,który nie umiejąc czegoś - podjął się pracy do jakiej się nie nadawał i wskutek jego brakoroboty powstały zjawiska fizyczne prowadzące do pożaru.To człowiek zdecydował o oszczędności że skutkiem wzrostu zagrożenia
@@krzysztoforman6490 Zupełna nieznajomość rzeczy.....Owszem jest temperatura do 87 stopni lecz ten poziom temperatur-nie topi jakichkolwiek izolacji (radosna twórczość kombinatorskiego umysłu)
Fajne urządzenie masz dla mnie do testów
W czerwcu będę robił grzanie wody w bojlerze z solarów, więc jak znalazł. (Buziaki) z Olsztyna
Dziękuję za ciekawe i pożyteczne porady. Mam instalację 10kw, niestety bez prądu w sieci nie mam z niej pożytku. Pytanie, czy przy pomocy twojego inwertera da się zasilić dwie zamrażarki i dużą lodówkę z zamrażarką. Jaka mocy musiał by być inwerter aby to pracowało. Czy możesz zrobić filmik jak to zrobić. Podejrzewam że wielu ludzi było by tym zainteresowanych. Pozdrawiam
Inny inwerter potrzebny i niestety akumulatory
Proszę o odp. A jeżeli zamiast AVR zastosować ups inwertowory. Działa stabilizując napięcie a z małym akumulatorem by może nie nastepywalo wyłączanie odbiornika. Czy dobrze myślę?
.możliwe ale to odcinek bez żadnego magazynu energii, czyli zero aku
Taką instalacje bez problemu bym ogarnął ale pewnie z 10 tys zł taki luksus by kosztował ,panele ,przewód inwerter i stabilizator
Panele używane kupisz już od 1zl/ W , inwerter nie powinien być droższy jak 800 zł a AVR nie wiem ile kosztuje ale to nie jest drogie urządzenie , wszystko do ogarnięcia w granicach 4 tys
AVR 5000W na allegro 690zl
@@nietypowerozwiazania1659 Dziękuje za podpowiedź ,pozdrawiam
Cześć Panie Neptun można namiar na zielone pudełko na działkę jak znalazł
Jest w trakcie produkcji a jak już dopłynie czy doleci to dam znać
Bardzo ciekawy odcinek, może teraz z magazynem energii? Bo tak w nocy to na pewno będzie 0V :) i najważniejsze jaka cena takiego zestawu? Falownik plus avr?
AVR to nie wiem bo pożyczyłem a przetwornica jak już będzie w sprzedazy bo póki co się produkuje lub płynie bo doklad IE nie wiem to ok 700-800zl
Na prądzie się nie znam. Czy dało by się z tego zasilać grzałki które grzały by wodę do bufora ciepła zimą i mieć dzięki temu "darmowe" ogrzewanie?
W lecie tak, w zimie nie.
Zależy. Zima to krótkie dni często pochmurne z opadami śniegu. A jak taki śnieg spadnie i przymrozi to nawet słońce następnego dnia może mieć problem z rozpuszczeniem pokrywy śnieżnej na panelach. Z moich obserwacji to od połowy lutego jest szansa na jakieś dogrzewanie za dnia. Oczywiście pogoda ma tu kluczowe znaczenie. Najlepsza opcja to mroźna, słoneczna zimą bez intensywnych opadów.
Głównie do tego cały skonstruowany jest zielony inwerter
@@Kenny88 nie wiem gdzie mieszkasz ale u mnie w WLKP. śnieg zima to max tydzień mamy. Co prawda słonecznie nie jest ale myślę że panele coś tam prądu by produkowały. Myślałem nad ogrzewaniem powietrznym/glikolowym z soczewki która skupiała by światło (widziałem na YT) ale to już potrzebuje właśnie pełnego słońca.
@@filipjarza1663 Dolny Śląsk. Faktycznie zeszła zima była łagodna jeśli chodzi o opady śniegu. Jednak ta wcześniejsza już nie, więc nigdy nie wiadomo jak będzie.
No metod jest dużo, kolektory powietrzne, wodne. Jednak bez słońca dużo nie zwojują. Przy pv taki plus, że nawet z rozproszonego światła coś tam nam produkuje. Może szalony pomysł, ale jak ktoś ma trochę miejsca to mocno przewymiarować taką instalację. Dowalić używanych, a nawet uszkodzonych paneli (Tomek Żyłka pokazuje, że nawet takie działają całkiem dobrze) i przez wiele lat taki system coś nam będzie wspomagał ogrzewanie. Przy powalonych cenach za opał to może nie głupie wydać więcej i mieć oszczędności na lata. A nawet co roku dokładać po kilka sztuk paneli by nie było to zbyt odczuwalne dla domowego budżetu. A takie panele można na gruncie ustawić pod dużym kątem to by miało dwa plusy. W zimę słońce i tak jest nisko to najlepszy kąt padania promieni, a kolejny to nam ich nie przysypie tak śniegiem.
Bardzo pouczające z tym łukiem. Zastanawiam się jak mój kuzyn (elektryk) zrobił grzanie bojlera grzałką za pomocą prądu stałego z fotowoltaiki 🤔
Są do tego specjalne sterowniki za ok 1500zł , tylko po co ? jak można za połowę tego falownik i wtedy zwykły bojler z termostatem stykowym bez przeróbek
@@nietypowerozwiazania1659 A jak damy na grzałkę np. 250 V prądu stałego z paneli to nie będzie działała?
Układ włącz-wyłącz na termostat zasilany z akumulatora. Przecież żarówki starego typu też pójdą na prąd stały. Wiele ledowych tyż. Liczy się, żeby z napięciem nie przesadzać, ale w tym obecnie sprzedawanym zielonym pudełku można ustalić max. 230 V i jest obcinane do tego poziomu.
Witam, masz może możliwość przetestowania pompy do wody tzw "ruskiej" zatapialnej? Pamiętam jak kiedyś pod filmem na temat studni i fotowoltaiki poruszaliśmy temat problemu z nią gdy nie ma "prawdziwego sinusa", gdzie wywalało zabezpieczenia w przetwornicy mimo nie przekraczania mocy przetwornicy.
Sprawdzę
kolejny super odcinek! Urzadzenie z transformatorem toroidalnym wymiata :D tylko pytanie czy ten silnik skokowy jest wystarczajaco wytrzymaly do wieloletniej pracy (powinien byc bo jest bezszczotkowy wiec chyba tak) pozdrawiam!
Silnik na pewno a szczotka węglowa do uzwojenia trafa także
Ja trawę koszę szwedzką kosą spalinową. To nie potrzebuje prądu a benzynki. 5l wachy z olejem starczy na jakiś czas.
miłej niedzieli👋👊
Witam zamierzam kupić ze 6 paneli zeby grzac wodę w bojlerze masz jakieś panele dobre do tego i jaki falownik by mogł byc do tego.Chodzi mi o nowe asortymenty nie używane z góry dziękuję
Nie znam asortymentu tego co jest na rynku
Mysle nad montazem bojlera elektrycznego do ogrzewania wody, wpiac go w układ grzejnikow pieca CO i podłączyć do fotowoltaiki.
Jak
Byle jaki akumulator i przetwornica rozwiązują cały ten "problem".
Dzięki za filmik
czy regulator Regulator solarny AZO Digital SOL-20S 12 V przy panelu 29V też będzie strzelał w akumulator 12V impulsami 29V? Jeśli chcę 12V instalację to mogę kupić jakiś PWM czy tylko MPPT?
Mppt potrzebny
Dzień Dobry! gdzie mógłbym taki inverter zakupić, ten niebieski z filmu?
Potrzebowałbym właśnie zrobić coś fajnego do oczka wodnego, tak aby zasiliło mi pompę która będzie filtrować wodę,bez akumulatorów, tylko z panela :) z góry dzięki :)
pisz na nietypowe_rozwiazania@wp.pl
@@nietypowerozwiazania1659 Poszło :)
O! Miałem taka kosiarkę. służyła mi 12 lat, a kupiłem kilkuletnią.
Hehe. U mnie jeszcze działa.
Witam Pana Majstra 🤗
Dzięki za filmy. Czy zastosowanie AVR w przypadku zasilania awaryjnego z agregatu spalinowego ma sens jako zabezpieczenia wrażliwych urządzeń typu piec gazowy?
Do chińskiego agregatu AVR to warunek konieczny bo jest masa wpisów jakie odbiorniki zostały zniszczone tanim agregatem
Dziękuję.
Popraw schemat autotrafa , w takiej konfiguracji 6.50 bedzie sluzyl tylko do obnizania napiecia , a podniesienie napiecia bedzie niemozliwe.Ktos mniej zorientowany nie zrozumie zasady dzialania.
Kto chce ten zrozumie :
www.edupedia.pl/words/index/show/532509_slownik_fizyczny-autotransformator.html
@@nietypowerozwiazania1659 czekaj kolego czyli co mam założyć mam jeden panel pv 13a 48 v. I co powinienem zrobić a y woda była ciut cieplejsza w bojlerze ?:)
Praktyka to praktyka👍
Rysunek autotransformatora jest nieprawidłowy. W stronę sieci idzie połączenie z końca cewki do odczepu a nie do drugiego końca cewki a ślizgacz na stronę odbiorczą idzie do samego końca
www.edupedia.pl/words/index/show/532509_slownik_fizyczny-autotransformator.html
👍
Ile cię wyszło w pln panele + przetwornica + avr? Dobre rozwiązanie na elektryczne ogrzewanie podłogowe (mam na myśli folie grzewcze pod panelami podłogowymi) powiedzmy do 1,8 kW dla powiedzmy do 30m2 tylko czy sterownik temperatury będzie stabilny gdy chmury przyjdą...noni czy ten mały łuczek nie spsuje przekaźnika w regulatorze temperatury gdy będzie się wyłączał i włączał by utrzymywać zadaną temperaturę. Bo wungiel ło bosz trza być dzisiaj bilionerem....
Dam ci suba i łapka w górę.
A może zrobisz taki test z matą lub folią grzewczą i regulatorem temperatury żeby ogrzać pomieszczenie i sprawdzić czy taki układ będzie stabilny?
Osobiście używam takich folii do grzania paneli w mieszkaniu z tym że niestety prąd z energetyki bo to spółdzielcze M
Odpal OLXa i zobacz za ile kupisz używane panele , przetwornicy tej jeszcze nie ma w sprzedaży a avr widziałem identyczny za 690zł
*Jeśli mam panele na dachu o mocy 3,3 KW i chciałbym mieć awaryjnie prąd w trudnych czasach jakie mogą nadejść i blackoutach to wystarczy mi zwykła przetwornica z sinusem o mocy 3 KW (nigdy tyle nawet nie robią) i ewentualnie AVR ?* Będę wdzięczny za odpowiedź.
w szeregu masz tam z 350V więc bez przepinania paneli z szeregowo na równolegle nie może być zwykła przetwornica tylko taka która ma zakres napięcia wejściowego dopasowane do napięcia generowanego przez panele .
@@nietypowerozwiazania1659 @Nietypowe Rozwiązania niewiele z tego rozumiem, mógłbym prosić o podanie jakiegoś nie najdroższego modelu takiej przetwornicy?
@@Przyciapka Bez zmiany sposobu podłączenia ze sobą paneli fotowoltaicznych tylko taka przetwornica będzie się nadawała a modelu nie podam bo nie ma jej jeszcze w sprzedaży , ponoć ma być w lipcu to wtedy będzie wzmianka o tym na kanale
Dzień dobry. Mam 3 panele o mocy ponad 1200w. I podłączone green bost 3000 . Wytwarzane napięcie ma 110v. W czym jest problem? Myślę żeby zastosować przetwornicę z 110v na 230v. Czy mogę to zrobić.
To znaczy że masz za niskie napięcie na wejściu , green boost nie podbija napięcia tylko przerabia z DC na AC , dołóż paneli by w szeregu było 230-350v max i czerwonym przyciskiem możesz ograniczyć do 230v na wyjściu gdy na wejściu masz więcej jak 230v .
Mam jeszcze taką prośbę jakbyś mógł sprawdzić czy jest czy jest sens czy jest opcja w ogóle, takiego czegoś, żeby podpiąć do tego prostowniki które naładują mi akumulatory,
do tego regulator ładowania - jest tańszy niż inwerter , prostownik pójdzie każdy
@Nietypowe Rozwiązania czy Twoim zdaniem jest sens się bawić w taki system off grid? Po drugie, jeśli tak to gdzie taką przetwornicę najlepiej kupić?
Nie ma jej jeszcze w sprzedaży a mając PV w domu warto mieć opcje z niej skorzystać gdyby zawiodło wszystko inne
A co powiesz na układzie na grzałce 1200w 36v podłączenie Pameli równolegle bezpośrednio do grzałki? Oczywiście z układem (bez łuku) który by to odcinał żeby nie zagotować bojlera.
Można tak zrobić lecz niskonapięciowe grzałki są drogie a przy obciążeniu 33A i 36v też będzie łuk przy rozłączaniu i zwykły przekaźnik szybko się wykończy .
Ile kosztuje grzałka ? Ile kosztuje układ rozłączający półprzewodnikowy by działało to sprawnie dłużej niż miesiąc ? Osobiście uważam że przetwornica wychodzi o wiele taniej
Do tego trzeba mądrego doświadczonego elektronika ,trzeba prąd stały zmodyfikować ale z paneli trzeba 250 , i co najmniej 10 A
Witam moze to glupie pytanie ale jesli to moze byc wykozystane na dzialce czy mozna podloczyc pod to telewizor albo komputer. O elektryce nie mam pojecia
Raczej tak ale nie sprawdzalwm
Na udary dodać dużą baterię kondensatorów na HV DC
co sądzisz o zakupie UPSa - z zewnętrznym pakietem akumulatorów ?
wszystko zależy do czego i jaki ups generalnie lepiej cokolwiek kupić niż nic :)
Witam. Poruszysz temat wytwarzania pelletu dla siebie?? Jakaś prosta pelleciarka? np pellet ze słomy?
Pellet ze słomy jest daremny, chlor bardzo szybko wykończy kocioł w którym będziesz tym palił
Sporo o tym na YT
A jeżeli do tego podłączyć dobrego upsa czy nie będzie można korzystać z większej gamy urządzeń i przy okazji ładować akumulator?
to zależy jaki UPS
W Volt Polska najlepsze jest to że jest z Chin;) Pozdro z Rybnika
Z nigdzie indziej nic nie znajdziesz a jak się już trafi to cena za to samo razy 3
@@nietypowerozwiazania1659 fakt Bracie Tylko czemu " Polska " ?
@@pajakzly7190 firmę możesz nazwać jak chcesz - to importer i z PL , chinole niegdyś pisali "Made in Germany" bo sobie jakiś region przemysłowy nazwali Germany - i co im zrobisz ?
@@nietypowerozwiazania1659 trzeba wysłać desant hihi Ale masz Pan rację lepsze 3 z Chin niż jeden z UE bo i tak będzie z Chin To na nasze życzenie- chcieliśmy TANIO
@@nietypowerozwiazania1659 Rozwiązał Pan zagadkę tych pił spalinowych z gównolitu Made in Germany ,sam sie kiedyś naciąłem na allegro i kosztowała też niemało
Witam gdzie mogę kupić taki falownik zielony będę wdzięczny pozdrawiam
napisz na priv nietypowe_rozwiazania@wp.pl
@@nietypowerozwiazania1659 Witam a może jakiś numer tel mógłbym poprosić
Bym był wdzięczny
@@tomaszciesielski1105 napisz na priv
Kurcze wciąż nie rozumiem, czyli czy ja będę mógł podpiąć grzalke bez termostatu bezpośrednio pod pradnice servo motoru, wpisać oczywiście na wyjściu z mostka prostowniczego?
po co ci mostek ?
@@nietypowerozwiazania1659 mostek mam po to bo jest to silnik trojfazowy, i chciałem spiąć wszystkie fazy w jedeno i zwiększyć tym moc, (jeśli dobrze rozumiem), czy jednak nie trzeba mostka i można bez niego połączyć te trzy fazy? A jeśli chodzi o grzalke to chce ją zastosować żeby trochę zwolnić ta elektrownie wodna, bo obawiam się że może mieć za dużo prądu miz będę potrzebowal
@@aleksandrapietnik7934 Jak mostkujesz 3f razem to będziesz miał grzałkę z uzwojenia :) Na prądzie stałym nie zastosujesz termostatu stykowego na dłużej niż do pierwszego rozłączenia :)
instaluje pv zastanawia mnie czy jak podalbym zasilanie z np przetwornicy 3f na falownik czy wystartuje i utrzyma
Falownik się co chwilę synchronizuje
a czy klimatyzator split można by podłączyć off-grid?
Nie
Wg mnie to tak, ale trzeba by było mieć off grid z prawdziwego zdarzenia.
@@Kenny88 no patrząc z innego punktu widzenia dało by się tylko jakie by to były koszty ?
@@Kosmakozyra Spore. Zasadnicze pytanie czemu myśli o off grid? Jak nie ma przyłącza, a doprowadzenie go może być dużo droższe nawet od takiej własnej instalacji. A jak ma i tylko w celach "oszczędności" to z punktu ekonomicznego może to się zwracać bardzo długo lub nawet nigdy. No chyba, że przyjdą mega podwyżki za energię elektryczną. Na szczęście póki co jest tarcza antypodwyżkowa w postaci zbliżających się wyborów. Chociaż po kieszeni dostaniemy i tak. Przekroczenie 1PLN za 1kWh to raczej realna wizja noworoczna.
Można, trzeba jednak zapewnić odpowiednią pojemność akumulatorów i mocną przetwornicę.
Ja posiadam 10 paneli po 270 W którymi ładuję 10 akumlatorów 220 Ah.
Przetwornica ma moc 3kW/6kW szczyt.
Dla klimatyzatora 2.5kW jest to wystarczające. Jeśli klimatyzator jest invertorowy to przetwornica NIE musi być sinus.
10:01 włączał, wyłączał 🙈
Srącza
A czemu nie można podłączyć 8 paneli 30v w szereg i podłączyć do grzałki w bojlerze (tylko na tym mi zależy), tylko kwestie odłączania termostatu by trzeba rozwiązać bo łuk. Czemu nie mogę tego zrobić bez przetwornika?
możesz ale potrzebujesz kupić regulator elektroniczny za tysiąc z hakiem to jaki sens ? skoro można przetwornice za 700 i nie przerabiać bojlera ?
Podłączyć można. Tylko z wyłączeniem będzie problem.
Jest może szansa na jakiś destrukcyjny test wyłączania prądu stałego łącznikiem przystosowanym do prądu przemiennego?
Termostat się upali a w większości styki są niewidoczne
Tyle co najsłabszy panel. Panele mogą być różne tylko prądy muszą się zgadzać i wtedy można dodać wszystkie moce. Napięcia są mniej ważne.
Obecny