Emocje , mędrca szkiełko i oko, Duszewność. Ducha brak. Pytanie, co się dzieje z chłopami po śmierci? Wiemy co mysłał o tym Slowacki i Mickiewicz - czyli wiara "andrzejkowa", DZiady. Oglądajać , czy czytając Chłopów, myślę, należy sobie zadać wazne pytanie. Jest albo synkretyzm religijny w postaci katolicyznu, albo rzeczywiscie Wiara w Duchu. Reymont przewraca się w grobie , skoro czyśća brak.
Bardzo ciekawe podejście do każdego materiału. Kawał ciężkiej pracy i skarbnica wiedzy, która ratuje mnie z opresji już nie raz. Ciężko o tak przyjemną i rzeczową nauczycielkę. WIELKIE DZIĘKI!
Wspaniale opowiedziane najważniejsze motywy lektury. Taka polonistka to skarb. Ja uwielbiam," chłopów "i wracam do tej książki przynajmniej raz na 5 lat. Jak dla mnie to żałuję że tylko cztery tomy napisał... Najbardziej lubię wątek Nastki i Szymka , którzy z kamienistego pola ciężka pracą stworzyli gospodarkę. I ta pomoc sąsiedzka... Każdy coś podarował. Wiem. Różne były pobotki tych darów.. ale i tak mi się podoba. Cieszę się że Jagne spotkała zasłużona kara. Tak powinno się robić i dziś z niecnotliwymi dziewczynami , tylko gnoju by zabrakło.
Pani Izabelo, dziękuję! Przed chwila dostałem pytanie "Dlaczego Boryna nie chciał oddać ziemi, czego się ba?" I dzieki Pani wiedzialem ze chodzi o strach przed żebraczka. Uratowało mi to skórę, a poskutkowało wysokim wynikiem. Jeszcze raz dziękuję.
Emocje , mędrca szkiełko i oko, Duszewność. Ducha brak. Pytanie, co się dzieje z chłopami po śmierci? Wiemy co mysłał o tym Slowacki i Mickiewicz - czyli wiara "andrzejkowa", DZiady. Oglądajać , czy czytając Chłopów, myślę, należy sobie zadać wazne pytanie. Jest albo synkretyzm religijny w postaci katolicyznu, albo rzeczywiscie Wiara w Duchu. Reymont przewraca się w grobie , skoro czyśća brak.
Pani jest naprawdę świetna! Żałuję tylko, że tak późno tu trafiłam, bo został już ostatni ustny. Widać, a raczej słychać, że jest Pani świetną polonistką : )
Chłopów czytalam może 10 razy, Jagna wróciła do Lipiec i nigdy nie była już sobą... Doprowadzili jej dusze niespokojna do snu. Myślę, że tęskni dusza moja do tamtego życia... Wolałbym odradzać się w tamtych czasach wciąż, zagubić w tej pętli, niż w tych czasach trwać..
Dla mnie "Chłopi" to jest numer jeden polskiej literatury . Ta książka nie powinna być lekturą , a nawet powinni jej zakazać w szkołach bo jest zbyt gorsząca dla młodych ludzi .
Moze omowilaby Pani jeszcze gramatyke ? chodzi mi o pytania gramatyczne jakie moga znalezc sie na ustnej. Ja np. mialam na probnej pytanie o grze slow w tekstach, mialam podac przyklady kultury i byl problem....
Bardzo dobrze omówione najważniejsze zagadnienia powieści. Wydaje mi się jednak, że powieść była publikowana w "Tygodniku Ilustrowanym" od 1902 roku, w związku z czym nie jest możliwe, aby "powstała pomiędzy 1906 a 1909 rokiem". Chyba że coś źle zrozumiałam. Pozdrawiam.
6 dni przed maturą :( a ja ratuje się już tylko opracowaniami i streszczeniami na yt. Bo czytając kilkunastostronowe streszczenia po kilku stronach już nic nie wiem i zasypiam :D
+Alisa KTS podejrzewam że słabo skoro autorka komentarza nie potrafi skupić się na chwilę by przeczytać że zrozumieniem streszczenie a co dopiero skupić się na 3 godziny podczas matury
Właśnie skończyłem lekturę całości Chłopów. Akcja dzieje się w rosyjskim zaborze zapewne w latach 90tych XIX wieku. Akurat chłopi otrzymali ziemię od zaborcy, kosztem dworu i są poniekąd wdzięczni Carowi za zniesienie pańszczyzny, choć z drugiej strony są świadomi że mają słabą pozycję względem władzy i rosyjskiej administracji (na przykład muszą się zgodzić na nałożenie nowych podatków, które mają być przeznaczone na szkołę, mimo że głosowali przeciw).
Natrafiłem na twój kanał, gdy szukałem prawdziwej historii życia p. Reymonta. Jest naprawdę ciekawy, ale faktycznie dla leniwego maturzysty, bo podajesz kwintesencje powieści, podkreślając cały czas, że typowy przyszły maturzysta, przeczytał tylko 'Jesień ". Mam nadzieję że na pewno tak nie jest. Według mnie prostego człowieka, z niepełnym srednim wykształceniem, jeśli ktoś zaczął, trochę rozumie, to będzie czytał do końca. Niby banalna ta fabuła powieści, o chłopch.,ale tyle wątków, jak sama nadmienasz. A wszystkie one tak współgrają ze sobą, że powstaje dzieło ponad czasowe, w/g mnie dzieło wszech czasów. Przepraszam za ten patos, ale wydaje mi się, iż. Reymonta w owym czasie gdy pisał powieść nawiedzal anioł arcytalentu, i muskal go swoimi skrzydłami, szepczac pisz, pisz ja dostarcze Ci ten jedyny raz natchnienia. A może to tylko był alkohol. Wszakże nie od dziś wiadomo,iż pochodne destylacji skrobi, u niektórych wyzwalaja geniusz. Reasumując moja prośba taka, jeśli jeszcze prowadzisz kanał na RUclips to zrób o życiu Waldka Stasia Reymonta. To że służył na kolei gdzieś w pobliżu Lipiec, to chyba fakt. Ale czy prawdą jest, że najwięcej tej mieszanej (jak sama nadmieniasz), gwary no i wątków do powieści, połapal przesiadujac w karczmie. Czy prawdą jest, że rzeczywistemu Borynie wisiał sporo kasy bo z uposażenia kolejarza nie starczyło mu na życie i picie. Cz jest również prawda, ze po otrzymaniu wiadomość o Noblu nie mógł wytrzeźwiec aby osobiście jechać po kasiore. Ja broń boże nie krytykuje, chcę tylko wiedzieć.,czy geniusz wspólistnjal z ludzką prostą natura
Jeszcze musz dopisać. Fakt kocham twórczość Henryka, ale jednak Qvo vadis nawet nie ociera się o Chłopów. O pozostałej plejadzie polskich noblistow w dziedzinie literatury nawet nie zamierzam wspominać Ale jest jeszcze wyjątkowy polski laureat, w kategorii "Pokojowy Nobel". W przypadku tego właśnie laureata, szwedzka akademia dała popis niesamowitego poczucia humoru. Notabene ten też nie pojechał sam po kasę, niby z politycznych przyczyn, ale kto tam wie. Sama Danka pisała że z interny wrócił napuchniety jak pożądlony Bąk. Więc może to był syndrom Reymonta
Tak mi się nasunęło podczas oglądania : Wycug to dożywotnie utrzymanie i raczej nie wiązało się z pracą; ewentualnie pomocą. Trudno porównywać wycug starego Bylicy z Maciejem Boryną. Pierwszy z nich był bardzo biedny, drugi najbogatszy we wsi. Myślę, że Boryna nie obawiał się że będzie musiał żebrać :-) Bał się raczej starości, czuł się jeszcze młody. Wycug to trochę taka emerytura dla dawnego rolnika ;-) niby kusząca perspektywa odpoczynku ale z drugiej strony namacalny dowód własnej starości; to czy będzie wysoka czy niska też może napawać lękiem ale Boryna był znanym, szanowanym gospodarzem; na "niską emeryturę" raczej nie byłby narażony
No dobrze - ale jakie masz do mnie pytanie? Wycug wiązał się ze zrzeczeniem się praw do majątku i tego Boryna się obawiał. No bo niby skąd miał wiedzieć jak Antek będzie go traktował. Owszem jego los nie musiał być taki jak Bylicy. Mimo wszystko, jak powiedział synowi : "Na wycug do waju nie pójdę". W mojej opinii porównywanie wycugu z emeryturą we współczesnym wydaniu jest jednak nadinterpretacją. No i gdzie Boryna powiedział i komu, że boi się starości? Czy to nie jest tak Paulino, że próbujesz pisać własną wersję "Chłopów".
Nie miałam żadnego pytania, napisałam jedynie własne spostrzeżenia To , że Maciej Boryna bał się starości wnioskuje na podstawie informacji zawartych w książce; Nie wypuszcza z rąk majątku. Ciągle myśli o pomnażaniu posiadanych gruntów oraz o umacnianiu swojej pozycji. Również jego małżeństwo z Jagusią było w pewnej mierze podyktowane chęcią powiększenia posiadłości : "Troje ich, a mają piętnaście morgów, to niby na Jagnę pięć i spłata za chałupę i lewentarz! Pięć morgów to rychtyk te pola za mojem kartofliskiem, żyto, widzi mi się, posiały latoś, tak... Pięć morgów do moich to... trzydzieści pieć bez mała! Karwas pola!... Zatarł ręce i poprawił pasa. - To ino młynarz ma więcej..." Małżeństwo z młodą i bardzo urodną dziewczyną, która mogłaby być jego córką wskazuje, że nie myślał o sobie jak o starym człowieku.
W którym miejscu jest mowa, że stary Bylica umiera? Jest tylko powiedziane, że idzie na żebry, a w zamyśle, ma nawet iść w świat (zapewne nabrawszy chęci zwiedzenia świata i miejsc świętych po rozmowach z panem Jackiem). Jego sytuacja materialna jest zła i rzeczywiście jest traktowany po macoszemu przez Weronkę, ale nie ma informacji jakoby Bylica umarł w powieści..... ????
Ja mam takie pytanko... Czy przypadkiem pierwsze 2 części Chłopów nie zostały wydane w 1904 roku? Pani mówi o latach 1906-1909, ale wtedy powstał tom 3 i 4.
Błąd. Nigdzie nie jest nic napisane na temat śmierci Bylicy. Pani powiedziała, że staruszek umiera jako żebrak. Fakt, na żebry wypędziła ojca Weronika i wśród żebraków znalazła go Hanka, ale nie ma ani słowa na temat jego śmierci.
Maturę zdawałam w 2008 😁👍 ludzie, czytajcie lektury, są cudowne, można w nich utonąć.... A Chłopi to już cudo... Ps. Wiem, że jestem dziwna, nie potrzebuje potwierdzenia.. Żałuję, że posłuchałam mojej polonistki, która ten zawód odradzała... Teraz jestem sales managerem w DE, mam kasę, dom, a wolalabym być polonistką za "tysiąc pińćset".....
Witam. Jeżeli byłaby możliwość - poprosiłabym o omówienie dawnych szkolnych szkolnych, których już niestety nie ma / lub są bardzo pobieżnie omawiane w nielicznych fragmentach - Pani tak bardzo ciekawie wszystko opowiada. Mam na myśli następujące utwory: a) Bolesław Prus - "Faraon" b) Adam Mickiewicz - "Grażyna" c) Albert Camus - "Dżuma" d) Gabriela Zapolska - "Moralność Pani Dulskiej" e) Eliza Orzeszkowa - "Nad Niemnem" f) Henryk Sienkiewicz - "Pan Wołodyjowski" g) Henryk Sienkiewicz - "Potop" h) Molier - "Świętoszek" i) George Orwell - "Folwark zwierzęcy" j) George Orwell - "Rok 1984" k) Maria Kuncewiczowa - "Cudzoziemka" l) Eliza Orzeszkowa - "Gloria victis" ł) Maria Konopnicka - "Mendel Gdański" m) Hanna Krall - "Zdążyć przed Panem Bogiem" n) Witold Gombrowicz - "Trans-Atlantyk" o) Stanisław I. Witkiewicz - "Szewcy"
Ukazanie relacji międzyludzkich , wieś jest tylko tłem dla ukazania masy ludzkich charakterów i ich współzależności w małej społeczności wiejskiej , ale takie relacje są wszędzie , na osiedlach miast , wśród pracowników firm , nawet w szkole .
+Szonkon : Przykro mi, ale nie. Definicja słownikowa naturalizmu dla Ciebie: «kierunek w socjologii drugiej połowy XIX w., opierający się na założeniu, że społeczeństwo jest częścią przyrody i jej prawa decydują o przebiegu procesów społecznych»
Uwielbiam Panią! Emanuje od pani tyle ciepła i pasji :') Wspaniale się ogląda i słucha takie materiały.
+Loyd Cukrzak dziękuję za miłe słowa :)
dzyn dzyn dzyn kubus popiera w 2018
Klaudia popiera w 2021
Aktualne! Życzę dużo zdrowia!
Emocje , mędrca szkiełko i oko, Duszewność. Ducha brak. Pytanie, co się dzieje z chłopami po śmierci? Wiemy co mysłał o tym Slowacki i Mickiewicz - czyli wiara "andrzejkowa", DZiady. Oglądajać , czy czytając Chłopów, myślę, należy sobie zadać wazne pytanie. Jest albo synkretyzm religijny w postaci katolicyznu, albo rzeczywiscie Wiara w Duchu. Reymont przewraca się w grobie , skoro czyśća brak.
Świetny kanał, dzień przed maturą, ale ciesze się, że tu trafiłem. Dziękuje za włożoną pracę !
+Adrian Bujak : :))))
Haha też jestem dzień przed
'Wesele' i 'Chłopi' to 2 najbardziej powalone lektury xddd. Dziękuję jednak za doszczętne wytłumacznie ;-)
Piękne :) Doszczętne wyobrażenie :)
I potop
si tacuisses philosophus manisisses....
Wesele to akurat sztosik
O chłopie! A czytałeś ty "Proces", albo 3 cz. " Dziadów"?
Bardzo ciekawe podejście do każdego materiału. Kawał ciężkiej pracy i skarbnica wiedzy, która ratuje mnie z opresji już nie raz. Ciężko o tak przyjemną i rzeczową nauczycielkę.
WIELKIE DZIĘKI!
Wielkie podziękowania za to, co Pani robi, a robi to Pani w pięknym stylu.
Wspaniale opowiedziane najważniejsze motywy lektury. Taka polonistka to skarb. Ja uwielbiam," chłopów "i wracam do tej książki przynajmniej raz na 5 lat. Jak dla mnie to żałuję że tylko cztery tomy napisał... Najbardziej lubię wątek Nastki i Szymka , którzy z kamienistego pola ciężka pracą stworzyli gospodarkę. I ta pomoc sąsiedzka... Każdy coś podarował. Wiem. Różne były pobotki tych darów.. ale i tak mi się podoba. Cieszę się że Jagne spotkała zasłużona kara. Tak powinno się robić i dziś z niecnotliwymi dziewczynami , tylko gnoju by zabrakło.
Skorzystałem z wiedzy zdobytej po obejrzeniu Pani filmiku i może zaliczę sprawdzian. Bardzo dziękuje!!!
Świetne uzupełnienie notatek i poukładania wiedzy w głowie. Dziękuje :)
Dzięki Pani nie boję się matury z polskiego, bardzo dziękuję! :)
Pani Izabelo, dziękuję! Przed chwila dostałem pytanie "Dlaczego Boryna nie chciał oddać ziemi, czego się ba?" I dzieki Pani wiedzialem ze chodzi o strach przed żebraczka. Uratowało mi to skórę, a poskutkowało wysokim wynikiem. Jeszcze raz dziękuję.
Emocje , mędrca szkiełko i oko, Duszewność. Ducha brak. Pytanie, co się dzieje z chłopami po śmierci? Wiemy co mysłał o tym Slowacki i Mickiewicz - czyli wiara "andrzejkowa", DZiady. Oglądajać , czy czytając Chłopów, myślę, należy sobie zadać wazne pytanie. Jest albo synkretyzm religijny w postaci katolicyznu, albo rzeczywiscie Wiara w Duchu. Reymont przewraca się w grobie , skoro czyśća brak.
Bardzo fajnie się pani słucha, zapamiętałem dużo więcej niż z innych filmów tego typu.
Pani jest naprawdę świetna! Żałuję tylko, że tak późno tu trafiłam, bo został już ostatni ustny. Widać, a raczej słychać, że jest Pani świetną polonistką : )
Bardzo dobrze jest takie coś obejrzeć, czytając Chłopów. Dziękuję!
Jutro matura. przez 3 dni obejrzałam chyba 100 odcinków. dziekuje :)
Świetne powtórzenie przed maturą :) Dziękuję bardzo
Z nieba mi spadł ten film, akurat jestem na etapie omawiania "Chłopów" :D
W porę trafiłam na taką cudowną Panią. Jutro sprawdzianik z tego a w maju wiadomo co😅
Hanka to taka Carol z The Walking Dead :-D
Chłopów czytalam może 10 razy, Jagna wróciła do Lipiec i nigdy nie była już sobą... Doprowadzili jej dusze niespokojna do snu. Myślę, że tęskni dusza moja do tamtego życia... Wolałbym odradzać się w tamtych czasach wciąż, zagubić w tej pętli, niż w tych czasach trwać..
Ta kobieta brzmi jakby ta lektura naprawdę jej się podobała :D Coś niesamowitego...
Dla mnie "Chłopi" to jest numer jeden polskiej literatury . Ta książka nie powinna być lekturą , a nawet powinni jej zakazać w szkołach bo jest zbyt gorsząca dla młodych ludzi .
Bardzo fajnie Pani tłumaczy. Pozdrawiam :)
Czekam na ten film z wszystkimi lekturami z gwiazdką, mam nadzieję, że będzie dość długi :)
+MrPuchy11 Film już jest gotowy został nagrany w Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza, będzie opublikowany 17-04-2016, ma formę przewodnika.
Super to Pani opowiada :)
Jutro matura ⚡⚡⚡⚡
wspaniale się Pani słucha :)
Moze omowilaby Pani jeszcze gramatyke ? chodzi mi o pytania gramatyczne jakie moga znalezc sie na ustnej. Ja np. mialam na probnej pytanie o grze slow w tekstach, mialam podac przyklady kultury i byl problem....
Ja przeczytałam 4 tomy i do dziś wracam.
A maturę napisałam z tematu faszyzmu🍀
Uwielbiam "Chłopów" i Hankę :)
+dzikuska sk : ja też, zwłaszcza jak dała popalić niektórym wredotom :)))
Chatka dość mocno przypomina mi ta z kadrów filmu Wołyń :)
Bardzo dobrze omówione najważniejsze zagadnienia powieści. Wydaje mi się jednak, że powieść była publikowana w "Tygodniku Ilustrowanym" od 1902 roku, w związku z czym nie jest możliwe, aby "powstała pomiędzy 1906 a 1909 rokiem". Chyba że coś źle zrozumiałam. Pozdrawiam.
Robert Makłowicz tekstów literackich :)
za 11h matura damy rade :D
Prędkość 1.25 i zaczynamy bo jeszcze pare zostało. A do matury mniej niż 10 godzin
Uwielbiam Panią ❤
Za dwie godzina matura ustna! Dzięki, że Pani jest :)
zdane?
@@julceckavx haha, nawet magisterka obroniona :- D
6 dni przed maturą :( a ja ratuje się już tylko opracowaniami i streszczeniami na yt. Bo czytając kilkunastostronowe streszczenia po kilku stronach już nic nie wiem i zasypiam :D
+Alisa KTS podejrzewam że słabo skoro autorka komentarza nie potrafi skupić się na chwilę by przeczytać że zrozumieniem streszczenie a co dopiero skupić się na 3 godziny podczas matury
Właśnie skończyłem lekturę całości Chłopów. Akcja dzieje się w rosyjskim zaborze zapewne w latach 90tych XIX wieku. Akurat chłopi otrzymali ziemię od zaborcy, kosztem dworu i są poniekąd wdzięczni Carowi za zniesienie pańszczyzny, choć z drugiej strony są świadomi że mają słabą pozycję względem władzy i rosyjskiej administracji (na przykład muszą się zgodzić na nałożenie nowych podatków, które mają być przeznaczone na szkołę, mimo że głosowali przeciw).
Natrafiłem na twój kanał, gdy szukałem prawdziwej historii życia p. Reymonta. Jest naprawdę ciekawy, ale faktycznie dla leniwego maturzysty, bo podajesz kwintesencje powieści, podkreślając cały czas, że typowy przyszły maturzysta, przeczytał tylko 'Jesień ". Mam nadzieję że na pewno tak nie jest. Według mnie prostego człowieka, z niepełnym srednim wykształceniem, jeśli ktoś zaczął, trochę rozumie, to będzie czytał do końca. Niby banalna ta fabuła powieści, o chłopch.,ale tyle wątków, jak sama nadmienasz. A wszystkie one tak współgrają ze sobą, że powstaje dzieło ponad czasowe, w/g mnie dzieło wszech czasów. Przepraszam za ten patos, ale wydaje mi się, iż. Reymonta w owym czasie gdy pisał powieść nawiedzal anioł arcytalentu, i muskal go swoimi skrzydłami, szepczac pisz, pisz ja dostarcze Ci ten jedyny raz natchnienia. A może to tylko był alkohol. Wszakże nie od dziś wiadomo,iż pochodne destylacji skrobi, u niektórych wyzwalaja geniusz. Reasumując moja prośba taka, jeśli jeszcze prowadzisz kanał na RUclips to zrób o życiu Waldka Stasia Reymonta. To że służył na kolei gdzieś w pobliżu Lipiec, to chyba fakt. Ale czy prawdą jest, że najwięcej tej mieszanej (jak sama nadmieniasz), gwary no i wątków do powieści, połapal przesiadujac w karczmie. Czy prawdą jest, że rzeczywistemu Borynie wisiał sporo kasy bo z uposażenia kolejarza nie starczyło mu na życie i picie. Cz jest również prawda, ze po otrzymaniu wiadomość o Noblu nie mógł wytrzeźwiec aby osobiście jechać po kasiore. Ja broń boże nie krytykuje, chcę tylko wiedzieć.,czy geniusz wspólistnjal z ludzką prostą natura
Jeszcze musz dopisać. Fakt kocham twórczość Henryka, ale jednak Qvo vadis nawet nie ociera się o Chłopów. O pozostałej plejadzie polskich noblistow w dziedzinie literatury nawet nie zamierzam wspominać Ale jest jeszcze wyjątkowy polski laureat, w kategorii "Pokojowy Nobel". W przypadku tego właśnie laureata, szwedzka akademia dała popis niesamowitego poczucia humoru. Notabene ten też nie pojechał sam po kasę, niby z politycznych przyczyn, ale kto tam wie. Sama Danka pisała że z interny wrócił napuchniety jak pożądlony Bąk. Więc może to był syndrom Reymonta
matura 2k20 lecimy
poproszę film dla mnie ;) jak nie stresować się (a przynajmniej mniej) ,na ustnej .....i jak się NIE zaciąć .jak to przeżyć ??xd
+JusTyna B nie
a do CB nie kieruję komentarza ,więc nie odzywaj się nie pytany
JusTyna B nie? :D
bardzo jesteś śmieszny,,,,,,
Kto ogląda 2 dni przed maturą? 😁
Super film! :D
a czy przypadkiem nie było tak że Reymont publikował fragmenty "Chłopów" w prasie a w wersji książkowej ukazał pierwszą cześć w 1904 roku?
"Fenomenalna" XDDD
Super, plus za jakość
Ta pani jest świetna 😃
Tak mi się nasunęło podczas oglądania : Wycug to dożywotnie utrzymanie i raczej nie wiązało się z pracą; ewentualnie pomocą. Trudno porównywać wycug starego Bylicy z Maciejem Boryną. Pierwszy z nich był bardzo biedny, drugi najbogatszy we wsi. Myślę, że Boryna nie obawiał się że będzie musiał żebrać :-) Bał się raczej starości, czuł się jeszcze młody. Wycug to trochę taka emerytura dla dawnego rolnika ;-) niby kusząca perspektywa odpoczynku ale z drugiej strony namacalny dowód własnej starości; to czy będzie wysoka czy niska też może napawać lękiem ale Boryna był znanym, szanowanym gospodarzem; na "niską emeryturę" raczej nie byłby narażony
No dobrze - ale jakie masz do mnie pytanie? Wycug wiązał się ze zrzeczeniem się praw do majątku i tego Boryna się obawiał. No bo niby skąd miał wiedzieć jak Antek będzie go traktował. Owszem jego los nie musiał być taki jak Bylicy. Mimo wszystko, jak powiedział synowi : "Na wycug do waju nie pójdę". W mojej opinii porównywanie wycugu z emeryturą we współczesnym wydaniu jest jednak nadinterpretacją. No i gdzie Boryna powiedział i komu, że boi się starości? Czy to nie jest tak Paulino, że próbujesz pisać własną wersję "Chłopów".
Nie miałam żadnego pytania, napisałam jedynie własne spostrzeżenia
To , że Maciej Boryna bał się starości wnioskuje na podstawie informacji zawartych w książce;
Nie wypuszcza z rąk majątku. Ciągle myśli o pomnażaniu posiadanych gruntów oraz o umacnianiu swojej pozycji. Również jego małżeństwo z Jagusią było w pewnej mierze podyktowane chęcią powiększenia posiadłości :
"Troje ich, a mają piętnaście morgów, to niby na Jagnę pięć i spłata za chałupę i lewentarz! Pięć morgów to rychtyk te pola za mojem kartofliskiem, żyto, widzi mi się, posiały latoś, tak... Pięć morgów do moich to... trzydzieści pieć bez mała! Karwas pola!...
Zatarł ręce i poprawił pasa. - To ino młynarz ma więcej..."
Małżeństwo z młodą i bardzo urodną dziewczyną, która mogłaby być jego córką wskazuje, że nie myślał o sobie jak o starym człowieku.
W którym miejscu jest mowa, że stary Bylica umiera? Jest tylko powiedziane, że idzie na żebry, a w zamyśle, ma nawet iść w świat (zapewne nabrawszy chęci zwiedzenia świata i miejsc świętych po rozmowach z panem Jackiem). Jego sytuacja materialna jest zła i rzeczywiście jest traktowany po macoszemu przez Weronkę, ale nie ma informacji jakoby Bylica umarł w powieści..... ????
Za 1,5h maturka!
matura 2018?
gorzej
Jeszcze gorzej
To jazda z polskm 47h przed maturą 2020
Matura 2019? ://
Nawet 2021
@@barantivi1419 powodzenia
@@draqula457 JAK CI POszlo
@@lakaaan3003 zdane 78%, od dwóch lat na studiach 😊
@@draqula457 miło ze dobrze ci sie wiedzis
Ale ładne tło ten wielki dzik też
Ja mam takie pytanko... Czy przypadkiem pierwsze 2 części Chłopów nie zostały wydane w 1904 roku? Pani mówi o latach 1906-1909, ale wtedy powstał tom 3 i 4.
Gdzie jest ten skansen? Chetnie bym zwiedzil, takze z Pania. Lubie takie klimaty
Błąd. Nigdzie nie jest nic napisane na temat śmierci Bylicy. Pani powiedziała, że staruszek umiera jako żebrak. Fakt, na żebry wypędziła ojca Weronika i wśród żebraków znalazła go Hanka, ale nie ma ani słowa na temat jego śmierci.
ale nie dosłownie przecież umiera. chodziło o to, że przez warunki w których żył ledwo się trzymał przy życiu
@@mcamelliass Jest wyraźnie powiedziane przez prowadzącą, że umiera
Ktoś mi wyjaśni panoramiczny obraz wsi w Chlopach ?
Dziękuje!!!
Matura 2019?
Maturę zdawałam w 2008 😁👍 ludzie, czytajcie lektury, są cudowne, można w nich utonąć.... A Chłopi to już cudo... Ps. Wiem, że jestem dziwna, nie potrzebuje potwierdzenia.. Żałuję, że posłuchałam mojej polonistki, która ten zawód odradzała... Teraz jestem sales managerem w DE, mam kasę, dom, a wolalabym być polonistką za "tysiąc pińćset".....
A czy nie wkradł się błąd z datą powstania powieści? Pierwsze wydanie w częściach, źródła podają 1904 r. cz. 1 i 2
12 godzin do matury
jak poszło?
Matura 2021?
Witam.
Jeżeli byłaby możliwość - poprosiłabym o omówienie dawnych szkolnych szkolnych, których już niestety nie ma / lub są bardzo pobieżnie omawiane w nielicznych fragmentach - Pani tak bardzo ciekawie wszystko opowiada.
Mam na myśli następujące utwory:
a) Bolesław Prus - "Faraon"
b) Adam Mickiewicz - "Grażyna"
c) Albert Camus - "Dżuma"
d) Gabriela Zapolska - "Moralność Pani Dulskiej"
e) Eliza Orzeszkowa - "Nad Niemnem"
f) Henryk Sienkiewicz - "Pan Wołodyjowski"
g) Henryk Sienkiewicz - "Potop"
h) Molier - "Świętoszek"
i) George Orwell - "Folwark zwierzęcy"
j) George Orwell - "Rok 1984"
k) Maria Kuncewiczowa - "Cudzoziemka"
l) Eliza Orzeszkowa - "Gloria victis"
ł) Maria Konopnicka - "Mendel Gdański"
m) Hanna Krall - "Zdążyć przed Panem Bogiem"
n) Witold Gombrowicz - "Trans-Atlantyk"
o) Stanisław I. Witkiewicz - "Szewcy"
na rozszerzeniu realizowałam wszystkie i to bardzo dokładnie, "Potop", "Gloria victis", "Rok 1984" są też na pewno na podstawie
Przeczytałam tylko pierwszy tom,, Chłopów,,
Miesiąc... Damy radę? 🙄
Magda Evil jeden dzień... DAMY 😂
@@salivan3413 właśnie uświadomiłam sobie ze cala wiedza wyparowala....
kocham Panią
matura 2019? :D
Pozdrawiam tych, co nie uczą się na ostatnią chwilę. :P #matura2019
predkosc 1.5 bo 3 godziny zostaly
Matura 2022 ,kto też piszę?
nie da się oglądać tyle reklam w 12 minutach...
pozdrawiam grupę polski podstawa
pozdrawiam klase 2 a :)
Bardzo chciałabym zrozumieć za co ten Nobel no ale ok i tak nie zrozumiem :D
Za ukazanie obyczajów wsi polskiej, wykorzystując gwary, jak dorośniesz to być może ją zrozumiesz.
Ukazanie relacji międzyludzkich , wieś jest tylko tłem dla ukazania masy ludzkich charakterów i ich współzależności w małej społeczności wiejskiej , ale takie relacje są wszędzie , na osiedlach miast , wśród pracowników firm , nawet w szkole .
Mitologizacja a mityzacja? To to samo?
Ta Jagna to taka trochę dupodajka 😉
Matura 2019?:D
ta pani jest nauczycielką z polaka?
Tak
Matura za 6 dni :(
Pani tu mieszka?
matura 2019? XD
👌
ale freestyle
Matura 2025 :)
Chłopi sropi
Taki dzisiejszy Smarzowski.
Błąd rzeczowy - poprzez kontakt z naturą nie stają się bardziej 'naturalistyczni', radzę zapoznać się z definicją naturalizmu c:
+Szonkon : Przykro mi, ale nie. Definicja słownikowa naturalizmu dla Ciebie: «kierunek w socjologii drugiej połowy XIX w., opierający się na założeniu, że społeczeństwo jest częścią przyrody i jej prawa decydują o
przebiegu procesów społecznych»