Zdravim Dneska se mi taky dostala na stul. Nekdo se snazil setrit protoze primo na desce je priprava pro konektor k potenciometru ma rizeni teploty. Jenze misto nej dali klemu takze pajka jede na max. Staci dany odpor (0ohm odstranit) a bud tam dat napevno 39Ohm pro 340° (bezolovo) nebo 47 Ohm na oloveny cin. ja si to vytahl a dal tam v serii odpor 22 Ohm a potenciometr 47 Ohm ma to ted rizeni cca 200-400 ° nebi by stacilo dat tam jen maly prepinac na dve hodnoty. Trochu se bojim kde ak sezenu dalsi hroty. Jinak mou upravu opravdu doporucim i ta nejjednoduzssi dat tam R 39 Ohm hodne pomuze i kdyz to bude tepoota vyssi porad pouzitelna v pohode. Mam to jako mahrazku plynovky kdyz nekam jedu a je to fajn.
Souhlasím s tím, že houbička je nepoužitelná. Hrot po namočení zmodrá, začne cín odpuzovat a přestane předávat teplo. Ještě raději než zlatou drátěnku mám tu nerezovou z drogerie za pár korun. Kolega mi na tuto páječku posílal odkaz, protože jsem před pár měsíci pro sebe i do práce “přebastloval” Quicko T-12 na použití s akumulátorem. Tedy jsem si vyrobil v podstatě to stejné, jen na tom mám regulaci teploty, sehnatelné hroty a ještě dvě USB a LEDku. Šéfovi se tento bastl tak líbil, že mi přikázal objednat na firmu další dvě T-12 a jednu předělat na akumulátory Makita a druhou na Stanley. Protikus ke Stanley jsem musel vytisknout, k Makitě existuje podobný bazmek, jako má Lidl s LEDkou a USB. Jinak děkuji za zmínku, komentář jsem psal v první třetině videa, ještě před zmínkou.
Ano, přesně takto se chová s houbičkou čínské hakko. Nevím o jiných hrotech, které by toto dělaly, ale vím naprosto přesně co to znamená - povrchové vrstvy slitiny hrotu jsou kontaminované železem v množství větším, než malém a houbička není navlhčená, ale utopená jak u vodníků. Ono když se železo zahřáté nad 300°C potká se studenou vodou, hmota toho hrotu je zanedbatelná, tudíž tepelná setrvačnost taky a současně se řídící jednotka musí nejdřív zeptat čínského politbyra než zvedne výkon, musí nastat brutální undershoot a co udělá železo při prudkém poklesu teploty asi všichni víme. Takže zbývají v zásadě dvě možnosti. Buď drátěnkou čistit hrot pořádně, což je ale namáhavé a stojí nemálo času, nebo to o tu drátěnku jen lehce otřít a zanášet si marast do spojů. Což zase tak moc nevadí, pokud se pájí olovnatými slitinami a výrobek se nepotkává ani se slabými signály ani s RF. No a nebo si pořídit nějakou normální pájecí stanici, nikoliv šrot z banggoodu, amazonu, aliexpresu, či vím já kde ještě tohle prodávají.
Jaká stanice je tedy podle Vás “dobrá”? V práci máme mimo jiné stanice od Diametralu, Solomonu a slavné ZD-929 a takto se ve spojení s houbičkou chovaly všechny. Já osobně si tu T-12 nemůžu vynachválit hlavně kvůli tomu, že topné tělísko je součástí hrotu a tím pádem se rychle nahřívá a nevzniká mezi tělískem a hrotem vůle, která by bránila přenosu tepla. O drátěnku to dokážu bez problému očistit. A jak jsem psal výše, nejsem jediný, kdo v práci přešel na Quicko. Dost lidí to u mě vidělo a do měsíce se jich objednávalo snad šest.
Po každém pájení jemně zánořím hrot do kalafuny a hbitě vyčistím o navlhčenou houbičku. Hrot díky tomu vydrží opravdu hodně dlouho a dobře drží čin. V životě jsem nepoužil zmíněnou drátěnku.
To je snad osud. Právě jsem přišel domů z Parcelshopu s Lidl balíčkem obsahujícím aku pájecí stanici. Řekl jsem si, že než ten balík rozbalím, tak si dám nejprve kafe. Při kávě jsem si pustil RUclips a první co na mě vyskočilo byla právě tvá recenze. SUPER. Jen doufám, že na toto video zareaguje nekdo s návodem na tepelnou regulaci.
Super recenze, díky za ni. Potřebuji řešit "terénní páječku". Asi půjdu cestou Kuby64. Přestavba stanice T12 na Lídlovské aku X20. Jinak jako pionýr jsem používal ERS 50 s úpravami z Amára. Teď jako velký kluk jsem si na stůl pořídil ERSA i-con 1. Různé druhy poželezněných výměnných hrotů. Plná spokojenost. Samozřejmě používám "vlhčenú špongiu" -podle potřeby často a zlatou drátěnku-občas. Pájku (Cín) používám bezolovnatý ALMIT 0,8 mm, na SMD 0,5 mm. Při správné teplotě super lesklé spoje. Almit doporučuji!
pekne video ... skoda ze tam nedali jeden potenciometer .... aj ked s tou spongiou celkom nesuhlasim vlhka spongia sice chladi hrot ale ja som s tym nikdy nemal problem nadherny hrot vzdy samozrejme ked tam necham pekne oxidovat cin :D ... robieval som 12ky kde som robil technika mali sme weller pajky isli 24hod 7dni v tyzdni jako parada .... nastavene boli sa mi zda okolo 380 nikdy som to nemenil lebo naco pajkovali sme od malych smd po st obvody menily flashky atd a hrot stale pocinovany kvoli zivotnosti ...ten siroky hrot je skor naodsavanie pomocou pajky... pred pajkovanim utret hrot a pajkujem nikdy sa mi nestalo zeby mi spoj ostal zoxidovany idealny spoj trva 3sec ano treba byt rychli ale zase vedet ako na to aby to nebol studeny spoj a ani aby sa to neprehievalo a tym prehriatim mam na mysli ze trpi suciastka plosak proste vsetko... oxidacia cinu no ked sa mi nepacil spoj len som ho prebehol znova a bol krasny az taky problem by som v tom nevidel ale ano ta regulacia tam chyba ...
Jen malá technická k té houbičce. My, co jsme si koncem osmdesátých, nebo spíše počátkem devadesátých let koupili socialistickou ERS-50, tak víme, že je tam nápis: Pred použitím špongiu navlhčiť. A ono to má význam, vlhká ta houba funguje asi tak 1000x lépe. Proto taky bývají houbičky ve vaničce u snad všech páječek. Jenže dneska už to nikde nepíšou.
Na videu je houbička mokrá, je to na ní vidět jak je větší než miska, tmavá a rovná. Samozřejmě že se před použitím namočí. Ale i namočená nestojí za nic, to je opravdu lepší mít v ruce ten na čtyřikrát přeložený hadr
Náhodou namočená funguje perfektně !!! Mám ji na mé ERS-50 už přes 30 let a je pořád OK!!! Před použitím se musí ale namočit neboli "Špongiu navlhčit" !!!
@@jiribekr Nevím, jak tahle, ale třeba ty k ERS jsou docela dobré. Tahle mi přijde strašně tenká. A spousta youtuberů ji používá na sucho, což je pitomost. Váš případ to není. Jen jsem na to chtěl upozornit, v návodech to nebývá.
No, asi počkám na neořezanou verzi II, jesli bude s regulací :). Tohle je opravdu jen na hrubou práci, bál bych se, že zničím dps. Ty T12 jsou super, jen ty mé na jmenovitý výkon pořebují 24 V a mají 8 ohmů. Na 18V mi vychází 40W a to už je dost omezující.
Já jsem si zbastlil adaptér na Makita akumulátory pro páječku TS-100. A funguje to bezvadně. Nevýhoda je, že TS-100ka je celkem drahá ale suprová. Adaptér vytisknutý, podpětová ochrana aku. zbastlená, USB modul koupený. ruclips.net/video/7Ig2Qt7aniU/видео.html
Zdavím, dneska na mě vykouklo video o úpravě této pájky na potenciometr a pod videem byl krátký návod jak na stanici naprogramovat teplotu, pod tímto komentářem se objevily odpovědi, že to funguje. Stanici bohužel zatím nemám, tak prosím někoho o vyzkoušení a případnou referenci. There is a calibration mode for this soldering iron: 1) power it on, let it turn solid green 2.a) to reduce the temperature press and hold power until it turn solid red 2.b) to increase the temperature press and hold power until it turn blinking green 3) short press power to increase or decrease the temperature (3 clicks around 10 degrees change) 4) to end the calibration press and hold power button until it turns solid green Video se jmenuje: Parkside 20V cordless iron temperature control HACK! PLSA20-Li A1, vše je zde krásně vysvětleno. Myslím že by to chtělo video o úpravě na potenciometr v češtině případně pokud funguje to programování tak se na něj taky podívat. Snad nevadí reference na cizí tvorbu.
Jirko chci se zeptat, bude ksger t12 vhodna i na pajeni kabelu k sobe? Autokabely vetsinou potrebuji dva k sobe. Mam ted klasickou trafopajku 125W a silene se to pali, je mo c silna. Diky
ano, KSGERo T12 stačí na tohle naprosto bohatě, a na autokabely bude dobrý zejména díky přesné regulaci. Akorát pro motání se s pájkou v autě bych možná volil nějakou kompaktnější, třeba tu GVDA napájenou z powerbanky co jsem recenzoval
to220 na to delal regulaci. Vevnitr staci pripojit potenciometr. Dps je na to pripravené. Ma i zpětnou vazbu. Uprava TO220 je super. Doporucuji pripnnout sem jeho video. Jeho druha uprava obsahuje i display. Video se jmenuje ako si prestavujem funkcni spajovacku.
Regulaci na ni dělalo víc lidí, akorát to bylo už déle po vydání mého videa, takže jsem to tam samozřejmě nemohl zmínit. Dobře na to přišel i bigclivedotcom
Dobrý den, moc rád sleduji Vaše videa. Mam na Vás velký dotaz ohledně nikoliv pájení ale svařování baterií do akupacku. Nikdy jsem to nedělal, ale chtěl bych s tím začít. Co koupit za mašinku z Alíka? Ps: mám doma i invertorovou klasickou svářečku Kemppi Minarc 150, tak mě trochu i napadlo, jestli by to při vyměně za klasický bodovací hroty taky nefungovalo. 😀... Něco jako HB-70B Spot Welding Pen handle For 18650
Klasické svářečky fungují jinak než ty bodovací. Klasická svářečka udržuje zapálený oblouk podobně jako ve výbojce. Tečou tam jen desítky amper. Bodové svářečky mají za úkol topit zkratem, tečou tam stovky amper.
@@jiribekr dobrý den, no a co třeba tu modrošedou mašinku (5000W Mini Spot Welder Kit DIY 18650 Battery Pack Welding Tools Portable Spot welding Machine Pen for 0.1/0.15mm Nickel) - z alíka byste si koupil nebo ne? Děkuji
No tak především. KDE se vzala představa toho, že teplota hrotu je stabilizovaná zpětnovazební elektronickou regulací? Jakýkoliv pozitivní termistor bude při konstantním napětí držet konstantní teplotu. Například. Způsobů, jak toto udělat, je mnoho, pokud vím, nikdo to nekuchnul. Takže je otázka, zda to vůbec půjde upravit. Upřímně řečeno, nerozumím use case té věci. Rework (což zahrnuje pájení) se dělá v místech k tomu určených, to nejde dělat někde na koleně. Při instalaci zase nemá být pájení potřeba. Pokud je, je to vada konstrukce. Takže tohle má použití při nouzovém řešení nějakého bastlu, kde absence regulace nebude zase až takový problém, byť teplota měla být výrazně menší. Otázkou navíc zůstává jak stabilní ta regulace je, jinými slovy, jestli je vůbec vhodné tu teplotu snižovat, ono to může dělat takové undershooty, že ta teplota prostě musí být takhle vysoká, aby se s tím vůbec dalo pájet. Ony bohužel ty věci z lídlu jsou všechny stejné, nebylo by to špatné, ale vždycky to má nějaké "ale". No, také jsem si pár jejich blbostí musela koupit, ale vyšla jsem z toho docela levně. Naštěstí…
Ta představa toho, že teplota je stabilizovaná se vzala z měření PWM, kterým je napájen hrot. PWM má velice nízkou frekvenci, a duty cycle je buďto 0 nebo cca 70% (odhad, neměřil jsem to kurzorama) Jinak taky nevím k čemu to má být. Při tak vysoké teplotě snad jen vypalování do dřeva, i ten hrot zmodral.
@@jiribekr pravda, dnes mi přišla tak jsem to otevřel. A je tam dokonce plus mínus na desce, kde není nic napájeno. Tak tam jsem to připojil. Funguje díky za radu a úplně za zmínění páječky samotné ve videu. Je skvělá. Co jsem vypozoroval tak fakt funguje při napojení na DC už od 6V ne li méně.. (jestli jsi to zmiňoval, nevím, nepamatuji ) díky ahoj
Recenzia pekná, výrobok nie :) . Tiež mi robí radosť KSGER T12 a vstup pre baterkové napájanie je dobrý nápad, asi spácham aj ja. Ale pre blbovzdornosť tam vopchám aj prepínacie relé s napájaním cievky z výstupu AC/DC, v kludovej polohe napajanie z baterky, v zopnutej z AC/DC. Alebo dvojitú schotky :) Predsalen samec XT60 nie je optimálny pri chode z AC, je na ňom DC napätie a zároveň je možný "prúser" ak tam ostane pripojený menejčlánkový LiPo a zapne "sa" AC :)
Je pravda že mé provedení není průseruvzdorné. Asi nejlepší je opravdu 24V relé, které bude rozpínat externí DC vstup a spínat interní 24V zdroj. A cívka relé bude přímo na 24V zdroji. Pak to bude takový automat s prioritou 230V
Právě jsem na Lidlu viděl novou pájecí stanici už s regulací teploty, ale zase bez 900M hrotů... Bože proč ??? 900M hrotů mám doma desítky, určitě bych koupil tu s regulací, mít alespoň nějakej normální hrot. Nebude video ? Přestavba třeba na T12 ??? To by byla bomba...
@@jiribekr moje chyba, je to tak... 🤦🏼♂️ Každopádně co jsem koukal teď, tak stačí přidat trimmer přímo na tistaku té pájecí stanice pro regulaci teploty je na to příprava, ale neosazeno... Ještě jednou se omlouvám... 🤦🏼♂️🤦🏼♂️
mně parkside plynovka odešla velmi rychle, dokonce v záruce, reklamoval jsem to.. vrátili mně peníze.. vedl jsem s lidlem spor o výkladu slova "záruka" bohužel neúspěšně .. šlo mně o to, že jsem čekal, že mně jí opraví.. :)
Lidl ty záruky řeší podle sebe a nebere ohled na to co chce zákazník. Ale aspoň u nich člověk uspěje. Co jsem občas slyšel na reklamace Narexu, Hechtu a Makity, tak lidi nemají nejlepší zkušenosti.
Za mne je to marný výkřik do prázdna. Trafopájky mají své renomé jen proto, že byly dostupné všem a pájelo se s nimi snadno, byly ideální pro domácí opravy. V dnešní době, kdy si člověk za stejnou cenu pořídí TS80, TS100, KSGER T12, Quicko T12 apod, podobné pájky nemá smysl používat. Neexistuje zde regulace teploty, je to těžké a nemotorné, a brzy začne ruka bolet. Zrovna v pondělí jsem v práci musel použít tamní trafopájku z šuplíku, a jak jsem si zanadával, holt jsem rozmlsán KSGERem T12.
@@jiribekr já vyrůstal s trafopájkou v ruce a na mikro mě učili až ve škole. Ale to, že jsem si jednou rukou nabral cín na očko a pak něco zapájel mi pořád chybí. Stejně jako, že topí jen když chci 🙂
A když bylo tenké očko, tak ten cín i vystřelovalo, moc dobře to znám, daly se s tím dělat triky. U mikrošky je nabírání cínu na hrot někdy problém, hrot musí být dokonale očištěný a kvalitní, jinak cím dělá bobky kde nechceme. Ale s mikroškama se dělá stejně jinak, a to tak že si přiložím pájku a pak přidávám cín z drátu. Přenos tepla se zlepší tím, že už na hrotu trochu cínu bude. S odstupem času když jsem zase vzal do ruky trafo jsem si uvědomil jak blbě se s tím cínují dráty (vždycky začne couvat izolace), jak malou tepelnou kapacitu ten hrot má, a jak rychle přepálí cín.
No a ještě lepší, než nějaká blbá drátěnka, je správně použitá špongia. Ne každý ale ví, že špongia má být vlhká, nikoliv mokrá ani suchá a pak na to neoprávněně nadává. Drátěnka žere místo na stole, dělá bordel a blbě čistí. Prostě jen v nejvyšší nouzi, na běžné použití ani náhodou. Ale pokud někdo pájí jen dráty a čistota hrotu je mu buřt, tak to asi nerozliší. Při každodenním pájení mnohavývodových SMD součástek, je to rozdíl zcela zásadní.
Upřímně mám u drátěnky lepší výsledky než špongie. A co jsem si pak zjišťoval, moderním vícevrstvým hrotům špongie vadí, protože jsou z materiálů s odlišnou tepelnou roztažností, a běžně se na ocelovém povlaku udělají trhliny, kterými se cín dostane až na měděné jádro, které pak vykotlá. U nepřímo žhavených hrotů z mědi, případně poniklované mědi je to asi buřt, ty nevydrží skoro nic tak jako tak. A trafopájka jedině do špongie, drátěnku vytahá. Ale to už se dostávám příliš do doby černobílé.
@@jiribekr Ano, když je houba příliš mokrá, tak se děje to, co popisuješ. Proto jsem psal, že musí být pouze vlhká, nikoliv mokrá. Čemu říkáš, že hrot nevydrží nic? U mě má hrot obvykle životnost tak dva roky v režimu, kdy jede každý pracovní den od rána do večera. To mi nepřijde jako něco, co by mě trápilo. Kratší životnost mají hroty do odsávačky, tam je to kolem půl roku. Zdá se ti to málo, při každodenním používání?
Pokud jedeš každej den profi pájení, tak je dvouletá životnost asi v normě, já pájím defakto jen na svoje hobby účely, a teď co je venku test měničů, tak už ani nepájím každý den. A klasických nepřímých hrotů 900M jsem už pár zničil, T-12 a nejpoužívanější BC3 mi stále drží. Každopádně do Aixunu jsem si koupil jak origo JBC C245 hroty, tak z alíku a budu pozorovat. Ohledně špongie, možná že jen vlhká nebude dělat takový teplotní šoky a tak špinit hrot (kdo používá do špongie destilku i doma, ruku nahoru). Každopádně její inferiorní čistící vlastnosti jsou tu pořád, zejména selhává v čištění spáleného kontaminovaného fluxu kolem aktivní části hrotu. Ony asi firmy jako JBC, ale i ten Aixun nejspíš vědí proč k dražším pájkám dávájí už jen drátěnky.
@@jiribekr Používat destilku na hubku mi přijde poněkud přehnané. Pro mě je podstatné, že jsem nikdy s drátěnkou nedosáhl takové čistoty hrotu a je na to třeba více pohybů, dělá to bordel (pak jsou kuličky cínu všude). Několikrát jsem to zkoušel, a vždy se vrátil pokorně zase k houbičce. V zásadě ale ať si používá každý co chce. Dokonce bych se k tomu ani nevyjadřoval nebýt toho, že jsi řekl, že ta špongia je jako všechny na prd. S tím prostě nesouhlasím. Klidně řekni, že ti to nevyhovuje a máš raději drátěnku a já ti na to neřeknu ani čárku.
Zvuk je tak, aby ve videu nebyly špičky mimo, respektive ořezání zvuku, to se zde konkrétně vyskytuje pouze dvakrát. U hlasu musí být rezerva v zesílení pro náhlé zvuky. Proto je trochu tišší
neviem ci to tu bolo spomenute, dost vela komentov, ale vraj ide nastavit regulaciu teploty, vid napr. video od BigClivedotcom ruclips.net/video/ZkvocvlF8jw/видео.html
Zdravim Dneska se mi taky dostala na stul. Nekdo se snazil setrit protoze primo na desce je priprava pro konektor k potenciometru ma rizeni teploty. Jenze misto nej dali klemu takze pajka jede na max. Staci dany odpor (0ohm odstranit) a bud tam dat napevno 39Ohm pro 340° (bezolovo) nebo 47 Ohm na oloveny cin. ja si to vytahl a dal tam v serii odpor 22 Ohm a potenciometr 47 Ohm ma to ted rizeni cca 200-400 ° nebi by stacilo dat tam jen maly prepinac na dve hodnoty. Trochu se bojim kde ak sezenu dalsi hroty. Jinak mou upravu opravdu doporucim i ta nejjednoduzssi dat tam R 39 Ohm hodne pomuze i kdyz to bude tepoota vyssi porad pouzitelna v pohode. Mam to jako mahrazku plynovky kdyz nekam jedu a je to fajn.
dobrý den, můžete mi prosím poslat odkaz na fotky, kde jsou úpravy provedené?
Díky za typ. Sám používám ERS50 z roku 1988.. Synek parksida dostal od dědy jako dárek. Předeláme ;)
Souhlasím s tím, že houbička je nepoužitelná. Hrot po namočení zmodrá, začne cín odpuzovat a přestane předávat teplo. Ještě raději než zlatou drátěnku mám tu nerezovou z drogerie za pár korun.
Kolega mi na tuto páječku posílal odkaz, protože jsem před pár měsíci pro sebe i do práce “přebastloval” Quicko T-12 na použití s akumulátorem. Tedy jsem si vyrobil v podstatě to stejné, jen na tom mám regulaci teploty, sehnatelné hroty a ještě dvě USB a LEDku. Šéfovi se tento bastl tak líbil, že mi přikázal objednat na firmu další dvě T-12 a jednu předělat na akumulátory Makita a druhou na Stanley. Protikus ke Stanley jsem musel vytisknout, k Makitě existuje podobný bazmek, jako má Lidl s LEDkou a USB.
Jinak děkuji za zmínku, komentář jsem psal v první třetině videa, ještě před zmínkou.
Ano, přesně takto se chová s houbičkou čínské hakko. Nevím o jiných hrotech, které by toto dělaly, ale vím naprosto přesně co to znamená - povrchové vrstvy slitiny hrotu jsou kontaminované železem v množství větším, než malém a houbička není navlhčená, ale utopená jak u vodníků. Ono když se železo zahřáté nad 300°C potká se studenou vodou, hmota toho hrotu je zanedbatelná, tudíž tepelná setrvačnost taky a současně se řídící jednotka musí nejdřív zeptat čínského politbyra než zvedne výkon, musí nastat brutální undershoot a co udělá železo při prudkém poklesu teploty asi všichni víme. Takže zbývají v zásadě dvě možnosti. Buď drátěnkou čistit hrot pořádně, což je ale namáhavé a stojí nemálo času, nebo to o tu drátěnku jen lehce otřít a zanášet si marast do spojů. Což zase tak moc nevadí, pokud se pájí olovnatými slitinami a výrobek se nepotkává ani se slabými signály ani s RF. No a nebo si pořídit nějakou normální pájecí stanici, nikoliv šrot z banggoodu, amazonu, aliexpresu, či vím já kde ještě tohle prodávají.
Jaká stanice je tedy podle Vás “dobrá”? V práci máme mimo jiné stanice od Diametralu, Solomonu a slavné ZD-929 a takto se ve spojení s houbičkou chovaly všechny. Já osobně si tu T-12 nemůžu vynachválit hlavně kvůli tomu, že topné tělísko je součástí hrotu a tím pádem se rychle nahřívá a nevzniká mezi tělískem a hrotem vůle, která by bránila přenosu tepla. O drátěnku to dokážu bez problému očistit. A jak jsem psal výše, nejsem jediný, kdo v práci přešel na Quicko. Dost lidí to u mě vidělo a do měsíce se jich objednávalo snad šest.
Po každém pájení jemně zánořím hrot do kalafuny a hbitě vyčistím o navlhčenou houbičku. Hrot díky tomu vydrží opravdu hodně dlouho a dobře drží čin. V životě jsem nepoužil zmíněnou drátěnku.
dratenka ti zničí ochrannú vrstvu hrotu, preto špongia. nikdy som s ňou nemal problém, stačí dobre namočiť.
To je snad osud. Právě jsem přišel domů z Parcelshopu s Lidl balíčkem obsahujícím aku pájecí stanici. Řekl jsem si, že než ten balík rozbalím, tak si dám nejprve kafe.
Při kávě jsem si pustil RUclips a první co na mě vyskočilo byla právě tvá recenze. SUPER.
Jen doufám, že na toto video zareaguje nekdo s návodem na tepelnou regulaci.
ruclips.net/video/cZpataOhXo4/видео.html
Super recenze, díky za ni. Potřebuji řešit "terénní páječku". Asi půjdu cestou Kuby64. Přestavba stanice T12 na Lídlovské aku X20. Jinak jako pionýr jsem používal ERS 50 s úpravami z Amára. Teď jako velký kluk jsem si na stůl pořídil ERSA i-con 1. Různé druhy poželezněných výměnných hrotů. Plná spokojenost. Samozřejmě používám "vlhčenú špongiu" -podle potřeby často a zlatou drátěnku-občas. Pájku (Cín) používám bezolovnatý ALMIT 0,8 mm, na SMD 0,5 mm. Při správné teplotě super lesklé spoje. Almit doporučuji!
nemám tě rád! doufám že kuba 64 bude rozumější. já tu páječku nechci! ne! já chci T12 s parkside adaptérem na aku... :D vlastně to už mám :D
pekne video ... skoda ze tam nedali jeden potenciometer .... aj ked s tou spongiou celkom nesuhlasim vlhka spongia sice chladi hrot ale ja som s tym nikdy nemal problem nadherny hrot vzdy samozrejme ked tam necham pekne oxidovat cin :D ... robieval som 12ky kde som robil technika mali sme weller pajky isli 24hod 7dni v tyzdni jako parada .... nastavene boli sa mi zda okolo 380 nikdy som to nemenil lebo naco pajkovali sme od malych smd po st obvody menily flashky atd a hrot stale pocinovany kvoli zivotnosti ...ten siroky hrot je skor naodsavanie pomocou pajky... pred pajkovanim utret hrot a pajkujem nikdy sa mi nestalo zeby mi spoj ostal zoxidovany idealny spoj trva 3sec ano treba byt rychli ale zase vedet ako na to aby to nebol studeny spoj a ani aby sa to neprehievalo a tym prehriatim mam na mysli ze trpi suciastka plosak proste vsetko... oxidacia cinu no ked sa mi nepacil spoj len som ho prebehol znova a bol krasny az taky problem by som v tom nevidel ale ano ta regulacia tam chyba ...
Jen malá technická k té houbičce. My, co jsme si koncem osmdesátých, nebo spíše počátkem devadesátých let koupili socialistickou ERS-50, tak víme, že je tam nápis: Pred použitím špongiu navlhčiť. A ono to má význam, vlhká ta houba funguje asi tak 1000x lépe. Proto taky bývají houbičky ve vaničce u snad všech páječek. Jenže dneska už to nikde nepíšou.
A tak to je snad jasné, ne?
@@heinrichjager3855 Podle toho, co vidím na YT, to tak polovině prezentujících jasné není.
Na videu je houbička mokrá, je to na ní vidět jak je větší než miska, tmavá a rovná. Samozřejmě že se před použitím namočí. Ale i namočená nestojí za nic, to je opravdu lepší mít v ruce ten na čtyřikrát přeložený hadr
Náhodou namočená funguje perfektně !!! Mám ji na mé ERS-50 už přes 30 let a je pořád OK!!! Před použitím se musí ale namočit neboli "Špongiu navlhčit" !!!
@@jiribekr Nevím, jak tahle, ale třeba ty k ERS jsou docela dobré. Tahle mi přijde strašně tenká. A spousta youtuberů ji používá na sucho, což je pitomost. Váš případ to není. Jen jsem na to chtěl upozornit, v návodech to nebývá.
No, asi počkám na neořezanou verzi II, jesli bude s regulací :). Tohle je opravdu jen na hrubou práci, bál bych se, že zničím dps.
Ty T12 jsou super, jen ty mé na jmenovitý výkon pořebují 24 V a mají 8 ohmů. Na 18V mi vychází 40W a to už je dost omezující.
Já jsem si zbastlil adaptér na Makita akumulátory pro páječku TS-100. A funguje to bezvadně. Nevýhoda je, že TS-100ka je celkem drahá ale suprová.
Adaptér vytisknutý, podpětová ochrana aku. zbastlená, USB modul koupený.
ruclips.net/video/7Ig2Qt7aniU/видео.html
Ja mám Mini TS80 a dokúpené všetky hroty (dokopy cena 200+€) a som snou nad mieru spokojný...pripojím powerbanku a spajkujem kde chcem :)
Za mňa je super kombinácia TS80p a powerbanka s Quickcharge 3. Nevýhodou sú ale drahé hroty.
TS80 A TS100 mají výhodu v jejich skladnosti. Jsou malinké a dobře použitelné. Pokud ale mám aspoň trochu místa, za mne KSGER T12 top
Tu akupajku sy určitě koupím líbí se mi
Zdavím, dneska na mě vykouklo video o úpravě této pájky na potenciometr a pod videem byl krátký návod jak na stanici naprogramovat teplotu, pod tímto komentářem se objevily odpovědi, že to funguje. Stanici bohužel zatím nemám, tak prosím někoho o vyzkoušení a případnou referenci.
There is a calibration mode for this soldering iron:
1) power it on, let it turn solid green
2.a) to reduce the temperature press and hold power until it turn solid red
2.b) to increase the temperature press and hold power until it turn blinking green
3) short press power to increase or decrease the temperature (3 clicks around 10 degrees change)
4) to end the calibration press and hold power button until it turns solid green
Video se jmenuje: Parkside 20V cordless iron temperature control HACK! PLSA20-Li A1, vše je zde krásně vysvětleno. Myslím že by to chtělo video o úpravě na potenciometr v češtině případně pokud funguje to programování tak se na něj taky podívat. Snad nevadí reference na cizí tvorbu.
ruclips.net/video/cZpataOhXo4/видео.html
ako je vôbec možné, že autor recenzie nezistil, že to regulovať ide, power butonom?
Jirko chci se zeptat, bude ksger t12 vhodna i na pajeni kabelu k sobe? Autokabely vetsinou potrebuji dva k sobe. Mam ted klasickou trafopajku 125W a silene se to pali, je mo c silna. Diky
ano, KSGERo T12 stačí na tohle naprosto bohatě, a na autokabely bude dobrý zejména díky přesné regulaci. Akorát pro motání se s pájkou v autě bych možná volil nějakou kompaktnější, třeba tu GVDA napájenou z powerbanky co jsem recenzoval
@@jiribekr Bezva dekuji. Vetsinou jsou to autokabely mimo auto. Super, jdu se poohlednout.
Jeste by me zajimalo, zda se da koupit nastavec na parkside baterii s vyvodem, kdybych chtel predelat napajeni jak mas ve videu na baterii misto 220v.
Jedině si tak upravit adaptér PAA, nebo 3D vytisknout redukci s kabely
to220 na to delal regulaci. Vevnitr staci pripojit potenciometr. Dps je na to pripravené. Ma i zpětnou vazbu. Uprava TO220 je super. Doporucuji pripnnout sem jeho video. Jeho druha uprava obsahuje i display. Video se jmenuje ako si prestavujem funkcni spajovacku.
Regulaci na ni dělalo víc lidí, akorát to bylo už déle po vydání mého videa, takže jsem to tam samozřejmě nemohl zmínit. Dobře na to přišel i bigclivedotcom
Dobrý den, moc rád sleduji Vaše videa. Mam na Vás velký dotaz ohledně nikoliv pájení ale svařování baterií do akupacku. Nikdy jsem to nedělal, ale chtěl bych s tím začít. Co koupit za mašinku z Alíka? Ps: mám doma i invertorovou klasickou svářečku Kemppi Minarc 150, tak mě trochu i napadlo, jestli by to při vyměně za klasický bodovací hroty taky nefungovalo. 😀... Něco jako HB-70B Spot Welding Pen handle For 18650
Klasické svářečky fungují jinak než ty bodovací. Klasická svářečka udržuje zapálený oblouk podobně jako ve výbojce. Tečou tam jen desítky amper.
Bodové svářečky mají za úkol topit zkratem, tečou tam stovky amper.
@@jiribekr ok. Děkuji za objasnění problematiky. Co byste doporučil ke koupi?
osobně mám kondenzátorové. Fungují i s bateriemi, ale nejběžnější jsou transformátorové
@@jiribekr dobrý den, no a co třeba tu modrošedou mašinku (5000W Mini Spot Welder Kit DIY 18650 Battery Pack Welding Tools Portable Spot welding Machine Pen for 0.1/0.15mm Nickel) - z alíka byste si koupil nebo ne? Děkuji
mrknul bych na recenze, třeba i na youtube a na webu
Čaute ,
Potreboval by som pomoc, zháňam hroty na veterána MP-01.
Kto mi poradí?
Vopred dík.
No tak především. KDE se vzala představa toho, že teplota hrotu je stabilizovaná zpětnovazební elektronickou regulací? Jakýkoliv pozitivní termistor bude při konstantním napětí držet konstantní teplotu. Například. Způsobů, jak toto udělat, je mnoho, pokud vím, nikdo to nekuchnul. Takže je otázka, zda to vůbec půjde upravit.
Upřímně řečeno, nerozumím use case té věci. Rework (což zahrnuje pájení) se dělá v místech k tomu určených, to nejde dělat někde na koleně. Při instalaci zase nemá být pájení potřeba. Pokud je, je to vada konstrukce. Takže tohle má použití při nouzovém řešení nějakého bastlu, kde absence regulace nebude zase až takový problém, byť teplota měla být výrazně menší. Otázkou navíc zůstává jak stabilní ta regulace je, jinými slovy, jestli je vůbec vhodné tu teplotu snižovat, ono to může dělat takové undershooty, že ta teplota prostě musí být takhle vysoká, aby se s tím vůbec dalo pájet.
Ony bohužel ty věci z lídlu jsou všechny stejné, nebylo by to špatné, ale vždycky to má nějaké "ale". No, také jsem si pár jejich blbostí musela koupit, ale vyšla jsem z toho docela levně. Naštěstí…
Ta představa toho, že teplota je stabilizovaná se vzala z měření PWM, kterým je napájen hrot. PWM má velice nízkou frekvenci, a duty cycle je buďto 0 nebo cca 70% (odhad, neměřil jsem to kurzorama)
Jinak taky nevím k čemu to má být. Při tak vysoké teplotě snad jen vypalování do dřeva, i ten hrot zmodral.
táto pájkovačka reguláciu má, stačí si pozrieť návod. podržať Power tlačítko a prejde sa na režim programovania... viac na videu od TO220
ruclips.net/video/cZpataOhXo4/видео.html
Existuje video nebo návod, jak a odkud vyvést konektor XT60 v KSGER T12? díky
Možná to udělám v rámci nadcházejícího videa o vybavení Elektro dílny
Tož dík. Jsem si ten KSGER teda objednal :-D
Tak to byl fičák. Objednal jsem z českého skladu Baggoodu a už ji mám na stole (y)
Jak s tím předěláním na Aku? Byl by nějak menší návod, být i s verzí kterou mohou vzniknout ty "prusery" AC/DC? Děkuji
Je to hrozně jednoduchý. Prostě na vnitřních 24V napojit konektor
@@jiribekr pravda, dnes mi přišla tak jsem to otevřel. A je tam dokonce plus mínus na desce, kde není nic napájeno. Tak tam jsem to připojil. Funguje díky za radu a úplně za zmínění páječky samotné ve videu. Je skvělá. Co jsem vypozoroval tak fakt funguje při napojení na DC už od 6V ne li méně.. (jestli jsi to zmiňoval, nevím, nepamatuji ) díky ahoj
Nešla by zadělat do páječky hakko t12 deska?
je moc malá, ale na thingiverse jsou krabičky na X20V kam se ksger/quicko vejde
Recenzia pekná, výrobok nie :) . Tiež mi robí radosť KSGER T12 a vstup pre baterkové napájanie je dobrý nápad, asi spácham aj ja. Ale pre blbovzdornosť tam vopchám aj prepínacie relé s napájaním cievky z výstupu AC/DC, v kludovej polohe napajanie z baterky, v zopnutej z AC/DC. Alebo dvojitú schotky :) Predsalen samec XT60 nie je optimálny pri chode z AC, je na ňom DC napätie a zároveň je možný "prúser" ak tam ostane pripojený menejčlánkový LiPo a zapne "sa" AC :)
Je pravda že mé provedení není průseruvzdorné. Asi nejlepší je opravdu 24V relé, které bude rozpínat externí DC vstup a spínat interní 24V zdroj. A cívka relé bude přímo na 24V zdroji. Pak to bude takový automat s prioritou 230V
400°C+? Fajne na okapy :D :D
Asi tak
reguláciu to má...
bez nastavenia teploty a s tak vysokou teplotou je to pre začiatočníkov úplne nevhodné. a skúsenejší to tiež nebudú chcieť používať
přesně
Až na to, že teplota nastavit jde.
zajímavé ok
Prosím ta ako náhle ju zapneš ide na plný výkon? Ideálne na auto káble a spoje v autoritárske nie však plošaky či?
stačilo by oblbnout teplotní regulaci nebo zkratovat mosfet
má to reguláciu, digitálnu.
Ahoj, TO220 ji upravil na regulaci
Hodně lidí to upravilo doopravdy a lépe, třeba bigclivedotcom, ale bohužel ta pájka furt stojí totálně za houby
Já pájim všechno trafopájkou a jsem spokojen :D
Právě jsem na Lidlu viděl novou pájecí stanici už s regulací teploty, ale zase bez 900M hrotů... Bože proč ??? 900M hrotů mám doma desítky, určitě bych koupil tu s regulací, mít alespoň nějakej normální hrot. Nebude video ? Přestavba třeba na T12 ??? To by byla bomba...
není to náhodou ta 230 voltová? ta je nanic celá
@@jiribekr moje chyba, je to tak... 🤦🏼♂️ Každopádně co jsem koukal teď, tak stačí přidat trimmer přímo na tistaku té pájecí stanice pro regulaci teploty je na to příprava, ale neosazeno... Ještě jednou se omlouvám... 🤦🏼♂️🤦🏼♂️
mně parkside plynovka odešla velmi rychle, dokonce v záruce, reklamoval jsem to.. vrátili mně peníze.. vedl jsem s lidlem spor o výkladu slova "záruka" bohužel neúspěšně .. šlo mně o to, že jsem čekal, že mně jí opraví.. :)
Lidl ty záruky řeší podle sebe a nebere ohled na to co chce zákazník. Ale aspoň u nich člověk uspěje. Co jsem občas slyšel na reklamace Narexu, Hechtu a Makity, tak lidi nemají nejlepší zkušenosti.
Stálo by za to se podívat dovnitř, jestli tam není trimr nebo tak něco.
Uvnitř žádný trimr není
@@jiribekr pretože tam regulácia je, stačí podržať power tlačítko...
Než takový předražený krám z Lidlu, tak jedině KSGER T12, anebo např. MINI T12 OLED 12 až 24V za 600 Kč.
Však jsem o tom ve videu mluvil
@@jiribekr no vždyť ;)
a Procraft jenom: Hold my beer Parkside... pojďme to udělat s regulací xD EZ stonks xD
Teď tu mám na recenzi Procraft aku vrtačku, recenze bude dlouhá, zkoumám ji dopodrobna
Pájka jedině TS100 , nic jiného nmnemá smysl, za pár korun super věc :)
Dělal jsem s ní, kamarád ji má. T12 je lepší a to o dost ;)
nebo můžete pájku napájet z powerBankwh :-D
KDyž budu počítat průměrný příkon řekněme 25W, jsme na 46 hodinách nepřetržitého pájení :D
Sice nemají Parkside verzi, ale vypadá to zajímavě ruclips.net/video/ZZjQDmN_Jwk/видео.html
Za mne je to marný výkřik do prázdna. Trafopájky mají své renomé jen proto, že byly dostupné všem a pájelo se s nimi snadno, byly ideální pro domácí opravy. V dnešní době, kdy si člověk za stejnou cenu pořídí TS80, TS100, KSGER T12, Quicko T12 apod, podobné pájky nemá smysl používat. Neexistuje zde regulace teploty, je to těžké a nemotorné, a brzy začne ruka bolet. Zrovna v pondělí jsem v práci musel použít tamní trafopájku z šuplíku, a jak jsem si zanadával, holt jsem rozmlsán KSGERem T12.
@@jiribekr já vyrůstal s trafopájkou v ruce a na mikro mě učili až ve škole. Ale to, že jsem si jednou rukou nabral cín na očko a pak něco zapájel mi pořád chybí. Stejně jako, že topí jen když chci 🙂
A když bylo tenké očko, tak ten cín i vystřelovalo, moc dobře to znám, daly se s tím dělat triky. U mikrošky je nabírání cínu na hrot někdy problém, hrot musí být dokonale očištěný a kvalitní, jinak cím dělá bobky kde nechceme. Ale s mikroškama se dělá stejně jinak, a to tak že si přiložím pájku a pak přidávám cín z drátu. Přenos tepla se zlepší tím, že už na hrotu trochu cínu bude.
S odstupem času když jsem zase vzal do ruky trafo jsem si uvědomil jak blbě se s tím cínují dráty (vždycky začne couvat izolace), jak malou tepelnou kapacitu ten hrot má, a jak rychle přepálí cín.
Teplota sa dá nastavovať za pomoci tlačítiek na ovladači.
to isté označenie má aj reflektor... sranda...
No ty halo hroty na to připojit dou a teplotu změnit předpětím termostat ķ,ale zkus jbc sou
Nad zkouškou JBC jsem taky přemýšlel. Takové srovnání JBC, T12 a 900M
Zlatej aliexpres
No a ještě lepší, než nějaká blbá drátěnka, je správně použitá špongia. Ne každý ale ví, že špongia má být vlhká, nikoliv mokrá ani suchá a pak na to neoprávněně nadává. Drátěnka žere místo na stole, dělá bordel a blbě čistí. Prostě jen v nejvyšší nouzi, na běžné použití ani náhodou. Ale pokud někdo pájí jen dráty a čistota hrotu je mu buřt, tak to asi nerozliší. Při každodenním pájení mnohavývodových SMD součástek, je to rozdíl zcela zásadní.
Upřímně mám u drátěnky lepší výsledky než špongie. A co jsem si pak zjišťoval, moderním vícevrstvým hrotům špongie vadí, protože jsou z materiálů s odlišnou tepelnou roztažností, a běžně se na ocelovém povlaku udělají trhliny, kterými se cín dostane až na měděné jádro, které pak vykotlá.
U nepřímo žhavených hrotů z mědi, případně poniklované mědi je to asi buřt, ty nevydrží skoro nic tak jako tak. A trafopájka jedině do špongie, drátěnku vytahá. Ale to už se dostávám příliš do doby černobílé.
@@jiribekr Ano, když je houba příliš mokrá, tak se děje to, co popisuješ. Proto jsem psal, že musí být pouze vlhká, nikoliv mokrá. Čemu říkáš, že hrot nevydrží nic? U mě má hrot obvykle životnost tak dva roky v režimu, kdy jede každý pracovní den od rána do večera. To mi nepřijde jako něco, co by mě trápilo. Kratší životnost mají hroty do odsávačky, tam je to kolem půl roku. Zdá se ti to málo, při každodenním používání?
Pokud jedeš každej den profi pájení, tak je dvouletá životnost asi v normě, já pájím defakto jen na svoje hobby účely, a teď co je venku test měničů, tak už ani nepájím každý den. A klasických nepřímých hrotů 900M jsem už pár zničil, T-12 a nejpoužívanější BC3 mi stále drží. Každopádně do Aixunu jsem si koupil jak origo JBC C245 hroty, tak z alíku a budu pozorovat.
Ohledně špongie, možná že jen vlhká nebude dělat takový teplotní šoky a tak špinit hrot (kdo používá do špongie destilku i doma, ruku nahoru). Každopádně její inferiorní čistící vlastnosti jsou tu pořád, zejména selhává v čištění spáleného kontaminovaného fluxu kolem aktivní části hrotu. Ony asi firmy jako JBC, ale i ten Aixun nejspíš vědí proč k dražším pájkám dávájí už jen drátěnky.
@@jiribekr Používat destilku na hubku mi přijde poněkud přehnané. Pro mě je podstatné, že jsem nikdy s drátěnkou nedosáhl takové čistoty hrotu a je na to třeba více pohybů, dělá to bordel (pak jsou kuličky cínu všude). Několikrát jsem to zkoušel, a vždy se vrátil pokorně zase k houbičce. V zásadě ale ať si používá každý co chce. Dokonce bych se k tomu ani nevyjadřoval nebýt toho, že jsi řekl, že ta špongia je jako všechny na prd. S tím prostě nesouhlasím. Klidně řekni, že ti to nevyhovuje a máš raději drátěnku a já ti na to neřeknu ani čárku.
Technická poznámka. Nevím jak u ostatních, ale zvuk je příliš slabý.
Zvuk je tak, aby ve videu nebyly špičky mimo, respektive ořezání zvuku, to se zde konkrétně vyskytuje pouze dvakrát. U hlasu musí být rezerva v zesílení pro náhlé zvuky. Proto je trochu tišší
zvuk mám asi na 40% a úplně v pohodě
neviem ci to tu bolo spomenute, dost vela komentov, ale vraj ide nastavit regulaciu teploty, vid napr. video od BigClivedotcom ruclips.net/video/ZkvocvlF8jw/видео.html