Mam 23 lata (czyli już pokolenie Z) i odkąd zacząłem pracować, wyszedłem z założenia, że nie będę polegał na żadnych zusach srusach w temacie emerytury. Mam 40-50 lat na pracę i zbudowanie majątku, i po prostu muszę zrobić wszystko w swojej mocy, żebym mógł z tego wypracowanego majątku godnie dożyć do końca swoich dni.
I bardzo dobre masz podejście. Szkoda że jak byłem w twoim wieku to nikt nie nakierował mnie w tym kierunku lub że sam do tego nie doszedłem. Ale zacząłem inwestowanie i mam nadzieję że coś z tego będzie. Powodzenia życzę
Racja tylko trzymaj "kasę" a raczej jej siłę nabywczą w dobrych "rzeczach" nieruchomości, obce waluty, złoto, srebro, zabytkowy samochód, bo jeżeli w trakcie Twoich oszczędności przyjdzie duża inflacja to w ciągu 5 lat możesz stracić oszczędności życia hehe. Więc oszczędzać jak najbardziej byle nie w złotówkach, w sumie obce waluty też nie są do końca pewne.
Bardzo słuszne podejście! Będąc zależny od zus jesteś zależny od tych pacanów polityków, którzy kontrolują to dziadostwo i wykorzystują do kiełbasy wyborczej. Najlepiej jest oszczędzać po swojemu, niezależnie.
Nawet nie tyle chodzi o to ile zarabiasz, ile chodzi o to co z tymi zarobionymi pieniędzmi robisz. Aby w cokolwiek zainwestować musisz zebrać kapitał, gdyż gołodupiec w nic inwestować realnie nie może. Aby zebrać kapitał musisz nie tylko zarobić pieniądze, ale jeszcze ich nie wydać na przyjemności co jest jeszcze trudniejsze od ich zarobienia. Odkładanie pieniędzy przez kogoś kto nie ma takiego nawyku jest piekielnie trudne nawet jeżeli dobrze zarabiasz. No więc najpierw zbuduj kapitał abyś mógł zostać inwestorem, czyli zarób i nie wydaj pieniędzy, a to dwie bardzo trudne rzeczy. Jedź na budowę do Anglii, na szparagi do Niemiec, wszystko jedno, ciężko pracuj, ale przywieź kapitał. Tylko wtedy będziesz miał realną szansę zaprzęgnąć SWOJE pieniądze, aby na CIEBIE pracowały. Inaczej to tylko takie teoretyzowanie i gadanie od którego nic realnie się w twoich finansach nie zmieni. Będziesz zarabiał i wydawał, ale twój majątek osobisty będzie stał w miejscu. Trzymam kciuki żebyś dał radę.
Super odcinek. Szacunek za odpowiedź na zarabianie pod stołem ;) Wasza misja edukacyjna prócz budowania świadomości inwestycyjnej wspiera budowanie świadomego dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego. Ten kanał powinien być puszczany w szkołach na lekcjach :)
ZUS to przede wszystkim piramida finansowa, jedyna legalna i przymusowa. Mi nie usmiecha sie tam duzo wplacac, bo uwazam, ze sama lepiej sie tymi pieniedzmi zaopiekuje.
@ tylko szkoda ,że dzisiejszy człowiek żyje dniem jutrzejszym i zażyna się i robi swoją enklawę , autonomię...zakłada ,że będzie żył co rok tak samo...jak to się ma do rzeczywistości ? nijak....taka bańka myślowa pęka w życiu na pierwszym trudnym zakrecie...
Marcin, czy możesz na przyszły tydzień do benchmarku IKE, IKZE wciągnąć też najpopularniejsze platformy pozabankowe? Allianz, Nationale Nederlanden... lub jeśli nie warto to również o tym wspomnieć słuchaczom
Tak jak padło po jednym z pytań z czatu: patrzenie na siłe nabywczą (a już na pewno: patrzenie na jakąś kwotę i myślenie "wow, dużo kasy!") po prostu nie ma żadnego sensu. Jedynym ważnym współczynnikiem jest stopa zastąpienia. Mam nadzieję, że ten pytający nie uważa, że jak co roku pensje w Polsce będą rosły o 20%, to za kilka lat będzie go stać na kilka razy więcej dóbr. ;)
Film fajny, powinien otworzyć oczy ludziom myślącym prostolinijnie i wierzącym władzy, że ona chce dla nich dobrze. Trochę jestem poruszony tematem ponieważ: ZUS POWINIEN BYĆ DOBROWOLNY !!!! Według wielu ekonomistów, ta instytucja to piramida finansowa zarządzana przez władze. Panuje coraz większa biurokracja jak i powiększa się liczba osób pracujących w tej instytucji - Popieram i powinno się zreorganizować te wytwór !!!! Mówią Panowie 25 % lub jak kto woli 1/4... dla mnie jak i wielu osób w kraju to kpina, bo patrząc jak się wszystko posuwa do przodu nie sądzę aby ceny były niższe w roku 2055 dla przykładu gdzie teoretycznie miałbym przejść na emeryturę. Być może będzie inna waluta albo w ogóle będzie pieniądz cyfrowy CBDC i co wtedy z emeryturami?? Była mowa o zarobkach pod stołem... jak dla mnie najbardziej !!!! Tutaj powinna być wola pracownika i przedsiębiorcy czy idą na takie rozwiązanie. Jeżeli ktoś tego nie przewala, a odkłada lub inwestuje to ma to sens. Jego wola i decyzja. Podsumowując: To my powinniśmy decydować co robimy z własnymi pieniędzmi, a nie panowie w garniturkach !!!!!
Przez chwilę zastanawiałam się dlaczego na miniaturce są totalnie obce osoby :) Jeszcze Macka poznałam, ale tego Pana z prawej w ogóle :D :D :D Zakładam słuchawki i idę posłuchać co mądrego macie dziś do powiedzenia :)
Hahaha jak zobaczyłam miniaturkę to pomyślałam, że to tato Marcina (mimo, że nie znam Pana Iwucia seniora) przystojnie Panowie będziecie się starzeć 😉😋🙃🙃🙃
Edukacja finansowa jest w Polsce tragiczna dlatego dzięki za ten materiał. Niektórzy cały czas myślą ze drugi próg podatkowy to wyższe podatki od całego dochodu i dlatego ograniczają prace …
Wieku 45 lat odszedłem na emeryturę mundurową po 21 latach. Obecnie otrzymuję co miesiąc ponad 4 k gwarantowane do końca życia. Po 1,5 roku odpoczynku podjąłem zatrudnienie w pracy, którą lubię, a jak nie polubię to ją zmienię. Póki co perspektywa obietnicy emerytury ZUS-owskej nie napawa mnie optymizmem, mimo że z pracy na etacie mam mieć drugą emeryturę po osiągnięciu ustawowego wieku o połowę niższą od obecnego świadczenia (wariant optymistyczny). Stwierdziłem, że będę wpłacał, ile się da rocznie na IKE i przymierzam się do zakupu 2 mieszkań w przyszłości które według mnie dobrą lokatą kapitału i przyniosą co najmniej 2 x 1500 PLN dodatkowego dochodu na emeryturze po 65 roku życia.
Hej Marcin, mógłbyś nagrać film o tym czy lepiej najpierw odkładać na emeryturę czy te środki przeznaczyć na *pierwsze mieszkanie*? I o tym ile pierwsze mieszkanie powinno kosztować max w zależności od naszych zarobków, ile powinien kosztować max nas samochód etc.
Czy przy omawianiu IKZE możecie uwzglednić ofertę IKZE oszczędnościowego, jakie oferuje ING? Jest to jedyna oferta jaką znalazłam, która gwarantuje stały procent. Jestem bardzo ciekawa Waszej opinii o tym produkcie. Z góry dziękuję.
skladki powinny byc inwestowane , aby w pozniejszym czasie dawaly zysk ,z ktorych placi sie emerytury , Aby zapobiec sytuacji , w ktorej mlodzi musza , utrzymywac emerytow , tak jak to sie dzieje dzis !
Dlaczego miliony ludzi pozwalaja dzis wydawać " nasze" pieniadze na 13,14, 15 emerytury tym "biednym" emerytom ze stopą zastąpienia 55 % ? Kiedy nam prognozuja emerytury w połowie obecnej wysokości! Czy tych pieniedzy nie powinno sie inwestowac dla przyszlych emerytów? No ale ZUSowi nie chodzi o przyszĺe pokolenia, tylko głosy w najbliższych wyborach!
zus to nie jest wcale żaden system emerytalny tylko narzędzie polityków do robienia kiełbasy wyborczej. Wspólny wór z którego na bieżąco wydawane są pieniądze to bardzo zły system
Moim zdanie do zreformowania jest system emerytalny wszystkich pracowników "mundurowych". NIe do utrzymania jest system, że ktoś pracuje 15 lat a emeryturę pobiera przez 40 lat.
Odkladac na emeryture trzeba od czasu podjecia pracy. Wtedy jednak nie myslimy o tym, ze zycie szybko przeleci i zostaniesz bez srodkow do zycia. ZUS nigdy nie zbankrutuje, braki pokrywa budzet panstwa. Mlode pokolenie pracuje na emerytury starszego pokolenia. Tak to dziala od zawsze, jak pamietam.
Wspomniano o etyce wzgledem Państwa. Bardzo bym chciał zeby wszyscy zadali sobie pytanie ile pieniedzy Polacy musza marnowac przez nieudolność swojego Państwa. Ile miliardów (bo myślę ze nie milionów) marnujemy na doradctwo prawne i podatkowe zeby móc zyc w tym kraju. Ciekaw jestem ile kosztuje obsluga PPK w skali kraju. Budowa systemow informatycznych, tony papieru, etaty w kadrach? Jest to przerażające jak marnotrwimy pieniadze zamist inwestowac i oszczędzać. Mam nadzieje ze staniemy sie krajem kapitalistycznym w ktorym ludzie sa odpowiedzialni za siebie a Panstwo jest tylko tlem a nie sensem zycia.
Cześć Stanisław! Konkretnie mówiłem o etyce wobec naszych seniorów, a ogólnie wobec siebie nawzajem, a nie wobec aparatu państwowego per se. Bądźmy realistami - polityka socjalna musi być, żeby w ogóle mówić o życiu w kraju rozwiniętym. Czy jest robiona w Polsce efektywnie i w przemyślany sposób? Pewnie obydwaj zgodzilibyśmy się, że absolutnie NIE. Natomiast kraj, w którym każdy jest niezależny i dba o siebie to nawet nie utopia (a może wręcz dystopia), tylko mrzonka. Jesteśmy od siebie współzależni i tylko razem da się budować zdrowy kraj. Pozdrawiam!
Czy fundusze emerytalne które celują w konkretny rok przejścia na emeryturę i dopasowują stosownie proporcję akcji i obligacji (np. Goldman Sachs) to dobry wybór dla ludzi którzy nie znają się na inwestowaniu?
@Marcin Iwuć - jak zapatrujesz się na dobrowolne płacenie ZUS? Ja od wielu lat pracuję za granicą, więc nie płaciłem na ZUS, ale zastanawiam się czy nie jest dobrą opcją płacenia podstawowej stawki.
Moim Zdaniem ZUS masz szansę powiedzieć pass, jeśli ludzie dostaną 25%-30% to wywiozą tą Instytucje na Taczkach.Składki są rok do roku coraz większe a nie licząc 13/14 to emerytury są śmiesznie dźwiganie.W moim przypadku za 35Lat, nawet jak dostanę 3500-4000 brutto to nie wiem starczy na opłaty licząc inflację rok do roku 4%....Ja od tego roku uciekałem na B2B by jak najmniej płacić do złodziejskiego ZUSu, odkładając do IKE to samo co przekazujemy do ZUS to miałbym Emeryturę 5-6K.
37:36 hipotetyczne pytanie bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem, podatek Belki przy wypłacie z IKE płacimy od zysków jakie tam wypracowaliśmy czy od całej kwoty która tam wpłaciliśmy?
Zamiast powierzać swoje pieniądze na jakiekolwiek fundusze emerytalne i potem nie mieć na nic wpływu, lepiej jest wg mnie samemu zadbać o swoją emeryturę i uzyskać dochód pasywny czyli po prostu zostać rentierem. Lepiej podczas swojej aktywności zawodowej odkładać na wkład własny (np. 20-50%) do zakupu kawalerki w dużym mieście, w dobrej lokalizacji - następnie wynająć ją i z uzyskanego od najemcy czynszu spłacać kredyt hipoteczny. Nawet jeżeli rata kredytu jest wyższa niż to co uzyskujemy z najmu to warto tę różnicę dopłacać z własnej kieszeni zamiast oszczędzać na IKE, IKZE itp Każdego miesiąca kawałek nieruchomości przestaje należeć do banku, a zaczyna do nas. Inflacja przestaje nas tak martwić bo wraz z nią rosną przecież stawki najmu. I to jest wg mnie budowanie finansowej fortecy i zabezpieczenie własnej emerytury. Dodatkowym wiatrem w żagle jest to, że część naszego majątku de facto finansuje nam najemca naszej kawalerki. Ewentualne nadwyżki finansowe warto przeznaczać na przedterminowe nadpłacanie hipoteki, aby tym szybciej uwolnić się od jej ciężaru i uzyskać wolność finansową, czyli możliwość zachowania uzyskiwanych co miesiąc od najemcy pieniędzy dla siebie, zamiast zanoszenia ich do banku. W ten sposób możemy 'obniżyć' swój wiek emerytalny i uzyskać swoją prywatną emeryturę znacznie wcześniej. Piszę to jako praktyk, nie teoretyk-gawędziarz. Nigdy nie powierzyłbym swoich ciężko zarobionych pieniędzy na jakiekolwiek fundusze bo na nic bym nie miał wpływu, nawet wycofać ich z funduszy emerytalnych nie można, zawsze jacyś populistyczni politycy będą mogli mi to ukraść, a niezależnie od wyników tych funduszy i tak z moich pieniędzy będą kupowane beemki dla zarządu, finansowane spotkania integracyjne rady nazdzorczej funduszu w luksusowym spa itd. Dlatego podstawowa zasada - swoje pieniądze inwestować samodzielnie, beemke kupować wyłącznie samemu sobie, nikomu nie powierzać swoich pieniędzy tylko powiększać swój własny majątek osobisty. Serdecznie pozdrawiam i życzę samych sukcesów.
Tak na szybko. Gość odkłada ponad 2500 miesięcznie przez 35 lat żeby przez 20 lat emerytury mieć te 2500. A żeby mieć 2500 przez 35 lat powinien odkładać 5234 przez 35 lat. Ciekawa propozycja ;)
Mając zgromadzone prawie 2 mln w momencie przejścia na emeryturę, ZUS wypłaca jako emeryturę ok 3,5 % zgromadzonej kwoty rocznie. Czyli można uznać, że cała kwota przeszła na własność ZUS, a on wypłaca tylko jakieś marne odsetki od tej kwoty. O dziesiątkach lat gromadzenia nie wspomnę.
W normalnym czasie temat wydaje się odległy przez co zaniedbywany, ale w czasach gdzie widzimy co się dzieje z walutami fiat i wielkimi krokami zbliżającym się CBDC i 2030 wydaje mi się że lepiej inwestować i odkładać w metale szlachetne bo może kiedyś dostaniemy "uczciwie" po równo od kraju i tyle będzie z naszych składek. Wiadomo za metale też mogą się zabrać , a korzystanie z srebra czy złota jako środka płatności to może być mocno zwalczana szara strefa, ale wybaczcie nie wieżę w ten system.
W system lepiej i bezpieczniej jest nie wierzyć, najwyżej się miło zaskoczymy. Natomiast co do CBDC, to spokojnie - trochę nie wierzę, że gotówka zostanie wycofana. W dobie kryzysów energetycznych, katastrof naturalnych, bądź po prostu awarii gotówka jest potrzebna.
Cześć, bardzo fajny materiał, dzięki! Mam pytanie. Niezostało wytłumaczone skąd tak na prawdę bierze się stopa zastąpienia. Włąśnie tego elementu nie rozumiem. Według zasad nowej emerytury, tyle ile odłożę tyle dostanę podzielone na średniodnią liczbę miesięcy długości życia w momencie przejścia na emeryturę. Czy ktoś może mi to wyjaśnić?
Marcin odnosnie optymistycznych obliczeń ZUS sa one jak najbardziej prawidlowe na dzien dzisiejszy wykonania obliczen. kapital jest przeliczany po prognozach jakis waloryzacji mniej lub bardziej prawdziwych a czas na dozycie jest liczony niezwykle korzystnie przez niezwykle korzystne tabele dozycia na lata 2021/2022. Stad dzisiejsza prognoza jest nie adekwatna do przyszlosci i bardziej wierze w te 25% niz to co oblicza ten kalkulator, w szczegolnosci ze jestem z pokolenia Y nie mam kapitalu poczatkowego. Osobiscie uwazam ze ZUS jest najbardziej korzystna forma oszzczedzania na starosc i zadne inne malo ryzykowne programy nie sa w stanie pobic wyniku % ZUS w przypadku przekroczenia czasu na dozycie oczywiscie
Год назад+1
ZUS jest ok. Po prostu nie wolno poprzestać tylko na ZUS, bo będzie biednie.
@ zgadzam się z Tobą, odkladam dodatkowo w dosc korzystym PPE w przyszłym roku zamierzam wejsc w IKE bo liczę na dość ostre zwiększenie dochodów w związku z awansem
50 lat to bardzo dużo czasu ja zacząłem trochę pózńiej i w wieku 64 lat będę miał ok. 6 tyś emerytury prywatnej, plus parę zł emerytury z USA, Norwegii i Polski.
Czy kalkulator da nam odpowiedź jaką kwotę mamy inwestować dzisiaj i powiększać ją o inflację w latach następnych aby odłożyć wymagane środki na emeryturę?
A pro po pytania o strategię po przejściu na emeryturę, to bazując, co mówi Dave Ramsey i osobiście się z tym zgadzam, to po przejściu na emeryturę nie należy zwiększać udziału "bezpiecznych" dłużnych papierów, czy jak tam ich zwał, tylko trzeba utrzymywać udział akcji na obecnym poziomie - im więcej, tym lepiej, ponieważ: przy założeniu, że będzie się 20 lat na emeryturze - przez wzrost inflacji może zabraknąć pieniędzy (obligacje średnio chronią przed inflacją) a po drugie - proszę sobie wyobrazić, że w 2022 przechodzi się na emeryturę, czyli od 2002 nie ma się akcji - większość obecnych gigantów wtedy praktycznie nie istniało. Proszę Apple 20 lat temu kosztował poniżej 0,2$ za 1 akcję. Generalnie nie należy bać się akcji na rzecz obligacji, ponieważ w dobie inflacji i ciągłego życia ponad stan rządów obligacje będą dawały stopę poniżej inflacji, natomiast w akcjach niejako zaszyta jest inflacja - sprzedają coraz to droższe dobra, tak więc mają wbudowaną ochronę przed inflacją. Przykład z przed paru dni - wzrost sprzedaży w cenach stałych 0,7% a w cenach nominalnych 18%. Ktoś musi te droższe produkty sprzedawać. Oczywiście nie wszystkie firmy jednakowo dobrze sobie radzą w trudnych warunkach, ale to temat na inne rozważania. Obligacje indeksowane inflacją to ewenement i nie ma możliwości, aby długoterminowo rząd był w stanie płacić >10% odsetek od długu. Tak więc pewnego poranka zbudzimy się i nie będzie już teleranka....
Trzeba, nie trzeba. Tu nie ma jednej wyrytej w kamieniu zasady. Szanuję pracę Dave'a Ramsey'a ale jego inwestycyjne porady...cóż, co najmniej można kontestować. Gorąco polecam rozkminić w kontrze do Ramseya koncepcję "lifecycle investing". Poza tym to nie jest czarno-biały wybór - można przecież bardzo stopniowo redukować ryzyko portfela. No i mieć różne portfele - w jednych np. redukować ryzyko, a w np. ofensywnym dawać upust swojej pasji do inwestowania :) Pozdrawiam!
Czy jeśli posiadam w IKE obligacje EDO to czy przed 60 rokiem zycia moge dokonać wielokrotnie wykupu częściowego płacąc 19% podatku Belki? (a pozostałe EDO w IKE wciąż sobie pracują do 60 roku życia i mogę je również częściowo wykupować po 60 roku życia bez zapłaty podatku Belki?) Czy wiąże się to z zamknięciem IKE?
Do 60ki - tak możesz robić częściowe ZWROTY i będzie podatek Belki Po 60ce - możesz zrobić WYPŁATĘ jednorazową lub w ratach i wtedy nie ma podatku Belki ale już kończysz przygodę z IKE Po 60ce - wydaje mi SIĘ (do potwierdzenia z BM PKO BP), że przepisy nie zabraniają robić ZWROTÓW częściowych, ale wtedy jest PODATEK.
Nie widzę linku do kalkulatora w opisie. Czyżby się zawieruszył?
Год назад+5
Cześć Kamila, w czwartek na blogu pojawi się artykuł, a w nim będzie dostępny kalkulator (potrzebujemy czasu, aby z filmu powstał wpis na blog). Wtedy podepniemy także właściwy link pod filmem.
Marcinie pamiętam, że od niedawna jesteś właścicielem nieruchomości w Portugalii. Szczerze mówiąc samemu planuje spędzić emeryturę zza granicą, w cieplejszym miejscu. O ile z własnoręcznie uzbieranymi środkami na kontach bez udogodnień podatkowych sprawa jest jasna, to co z IKE i IKZE? Czy posiadanie tych kont ma sens, w sytuacji gdybyśmy podlegali pod rezydencje podatkowa innego kraju? Czy żyjąc gdzieś indziej emerytura z ZUS nadal się nam należy - w UK władza już jakiś czas temu marudziła, że chcą ograniczyć emerytury dla ludzi, którzy przebywają poza granicami kraju (dużo Brytyjczyków ucieka do Hiszpanii, Portugalii na emeryturę).
Год назад+2
Chcę spędzać tan zimy, więc rezydencji podatkowej raczej zmieniać nie będę. Fajny temat do zbadania, dziękuję :)
Od 18 roku płaci się 1500 zł za ZUS przez 47 lat, to mamy 846 000 zł (to tyle kasy można inwestować przez cały czas i pomnożyć niesamowicie...). Mogę sobie brać kiedy chce i ile chce, a podwyżki za PO (2-3 zł) czy za PIS (chodź tu już coś jest konkretnego...13-14-15 Emerytury to pic na wodę... . ZUS to jest legalna Mafia, która bierze haracz, to Kościół nie bierze kasy za uczęszczanie, tak jak to jest na Zachodzie (tam się płaci abonament za Wiarę). ZUS to taka opłata dla urbanistyki ludzi mieszkających w miastach... . Ludzie nie dożywają emerytury, po to jest to robione...,by Elity mogły nic nie robić... . ZUS rok 2014 wyjeżdża szkolić w Palermo Mafię (100% fakt dokonany). Lekarze w ZUS ja z opowieści ich znałem 20 lat temu, przeżyłem to ostatnio (a pracowałem lata za granicą...), te stare mendy to są nie ludzie, traktują wszystkich jak szmaciarzy, przedmiotowo... . Ta tabela Pokoleniowa jest zła... . Sam fakt, że ci co w środku mają podwójne cechy, jak zodiakalne... . Poza tym gdy ZUS by został rozwiązany, a boją się tego kadry, to byśmy zobaczyli ile ludzi z ZUS-u dałoby sobie radę w sektorze prywatnym. Brak ZUS-u więcej firm, niech otwierają Biura Rachunkowe ci "ekonomiści" to wyszłoby ile ludzie z ich okręgu przychodziłoby do nich po usługi, to samo się lekarzy tyczy. ZUS już padał 3 razy i Państwo go ratowało, tacy z nich ekonomiści, a ci lekarze nie otworzyliby gabinetu lekarskiego, bo nie potrafią wyleczyć, a leczyć ewentualnie (ale w ZUS kto nie przyjdzie, to jest odprawiany z kwitkiem, by tylko mogła ta instytucja istnieć. Tam za odprawionego klienta są procenty, jak u Akwizytorów Telefonii Cyfrowych... . PS Pewien Człowiek zakończył pracę, był na imprezie pożegnalnej z pracy i zmarł na tym pożegnaniu... .
Czy będzie odcinek o IKE w mBanku? Po ostatnich zmianach w regulaminie mówił Pan, że do końca roku zdecyduje czy zostać w mBanku czy przenieść konta. Co z osobami które nie mają jeszcze ike?
Już spieszę z odpowiedzią - planujemy ranking IKE/IKZE już w kolejny wtorek, 29 listopada. Ranking będzie w ramach #wtorku oraz przygotowujemy artykuł na ten temat. Zapraszamy :)
Cześć, Ja miałbym trochę inne pytanie. Czy dla osoby która od kilku lat pracuje na umowie o dzieło opłaca się przejśc na umowę o pracę. Przejście z umowy o dzieło na umowę o pracę wiązałoby się z z obniżeniem pensji (netto) o około 25/30% Biorąc przykładowo 11 000 wynagrodzenia na umowie o dzieło otrzymujemy około 10 000 netto, przy umowie o pracę około 7500 I teraz pytanie , czy lepiej przejśc na umowę o pracę i mieć opłacane składki czy może jednak lepiej zostać na umowie o dzieło i te zaoszczędzone pieniądze (w tym przypadku 2500zł) odkładać/inwestować?
Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Na umówie o prace chroni Cię kodeks pracy (np 3 miesięczny okres wypowiedzenia po 3 latach, urlop, itd), płacisz za to 9% składki ZUS. Sprawdź swoją prognozę emerytury na koncie ZUS i sam zdecyduj czy warto. Ja mam działalność, płace minimalne składki ZUS, ale odkładam na IKE/IKZE
Można inwestować w FUNDUSZ inwestycyjny -program EMERYTALNY , wpłacając 1000 zł miesięcznie ! Obliczyli mi ,że po 15 latach wpłat odbiorę jednorazowe ok 200.000 pln minus opłata 6%.😁
Mnie dziwi zaprezentowany przykład. Chcąc przeżyć na emeryturze 20 lat za 5 500 miesięcznie trzeba przez 35 lat odkładać nieco ponad 2 500. Przez te 35 lat trzeba całkiem nieźle zarabiać by odłożyć 2 500 zł a przykład odnosi się do przeciętnego wynagrodzenia.
Za 20 lat a tak naprawdę duuużo wcześniej, będziemy mieć gwarantowany dochód podstawowy i cyfrowy pieniądz. To są realia a nie teorie spiskowe. Inwestycja zaś w piramidę finansową typu ZUS to porażka systemu i widoczne fakty złodziejstwa społecznego.
Osobiście planując swoje finanse, w tym wypadku finansową emeryturę patrzę wstecz i tam widzę denominacje z roku 1995, hiperinflacje, reformę walutową z 1950, II WŚ, nie odkupione obligacje II RP. A zatem uważam, że zanim przejdę na emeryturę (lat 30) dojdzie do co najmniej jednej grabieży oszczędności Polaków, więc najpierw trzeba główny nacisk położyć na to w jakiej formie oszczędzamy na emeryturę (PLN, waluty obce, dochód pasywny z nieruchomości, akcje, obligacje, metale szlachetne, dzieci etc.), a dopiero później zastanawiać się na szczegółami. Co nie zmienia faktu, że samo działanie w kierunku lepszej emerytury, jest dobrym kierunkiem.
@@BlessoPL Może i masz rację co do 1995r., ale aż taki ostry komentarz chyba nie jest potrzebny ;) Szczególnie, że dalej Mieszko przywołuje też lata 50-te, a zakładam, że wiesz co jakie były skutki nieekwiwalentnej denominacji 29 października 1950 r....
@@maciejpielok Tak . Taki komentaż jest potrzebny bo uświadami innym jakimi są nieukami . W latach 50tych w Polsce rzadzili pseudokomuniści i do 1989 roku wymiana walut była ..NIELEGALNA ! Byliśmy zupełnie innym krajem o innym ustroju . Dzisiaj planmowanie przyszłości bazuje na tym co mamy w tej chwil ia nie na tym co było 70 lat temu ! Czy w 1950 roku były dostępne obligacje indeksowne inflacją , dostęp do giełdy papierów wartościowych , handel opcjami oraz np złotymi monetami ? HIstoria pokazuje to czego nie powinno się robić ale nie wskazuje przyszłości. PS TO mój post do tego filmu ( pare wątków niżej) : Ogłupiająca rozmowa . 1 . Żadne PPE/PPK oraz IKE/IKZE to nie są składniki EMERYTURY ! NIE są wypłacane do końca życia osoby je posiadającej. 2. Profesor Marek Góra -twórca reformy emerytalne jz poczatk ulat 90tych XX wieku stwierdził, iż te młode osoby, które myślą, iż będą pracowały do 60/65 roku życia są naiwne. Wiek emerytalny zostanie w przyszłości podniesiony tak jak w całej EuropieZachodniej gdyż nie można w prosty sposób zwiększyć dzietnośći ( typu rozdawnictwo 500+) 3. Wysokość emerytury uzależniona jest od (między innymi) wieku przejścia na emeryturę ( j/w). 4. ZUS wypłaca świadczenia od 90 lat i jednym z obywatelskich obowiązków ( co brzmi trochę naiwnie ) jest dbanie między innymi o ten system a nie opowiadanie głupot, że ktoś potrafi sobie zabezpifczyć przyszłość inwestując w akcje czy ETFy. Wiedza społeczeństwa o systemie emerytalnym oraz sposobie oszczędzania jest znikoma , nie można ludziom wmawiać, że są lepsze sposoby na to, że ma się ( jako społeczeństwo) lepsze rozwiązanie 5. Dbanie o odpowiednie wpłacanie składek do ZUS ( przez jak najdłuższy okres) zabezpiecza ubepieczonego przed niskim świadczeniem .Trzeba zachęcać ludzi do jak najdłuższego okresu składkowania lub do takiego oszczędzania by później wystąpić o świadczenie. 5 . Śroki zapisane na kontach ZUS są takimi samymi "oszczędnościami" jak np obligacje skarbowe ( to taka sama "obietnica") - więc umniejszanie im tylko źle świadczy o prowadzących rozmowę. 6. Zamiaast kalkulatora w PUE warto skorzystać z innej formy obliczenia przyszłej emerytyry za pomocą portalu zusowskiego ( PUE-> informacje o stanie konta-> zaznaczenie ostatniego roku np 2021 -> szczegóły -> hipotetyczna emerytura ). NAwwet tego Wam się nie chciało sprawdzić ?! 7 Nie wskazują Panowie ŻANEGO konkretnego sposobu na ZWIĘKSZENIE świadczenia emerytalnego ! [ dłuższa praca -> dbanie o zdrowie-> późniejsze wystąpienie o naliczenie emerytury-> drugi etat w firmie opłacającej ZUS -> odpowiedni wybór zawodu-> praca w warunkach szczególnych ] i co najważniejsza dla wszystkich nas zwiększanie dzietności czyli wybory (polityczne) tych osób , kótre nie zadłużają przyszłych pokoleń tak jak to się czyni dzisiaj .
@@BlessoPL Czuję podskórnie, że masz dobre intencje, ale takie "uświadamianie" ciężko mi nazwać konstruktywnym. Chodzi mi o obraźliwą formę przekazu. A odnośnie merytorycznej części Twojego komentarza: - sam sobie przeczysz -> najpierw piszesz jak to było mało dostępnych kiedyś instrumentów, a potem załączasz komentarz, w którym umniejszasz ich znaczenia - to czy były dostępne w latach 50-tych wspomniane przez Ciebie możliwości czy nie, nie zmienia faktu, że ówczesna denominacja pozbawiła ludzi ogromnej części oszczędności. - tak ZUS jest ważny, ale czy to wystarczający argument, by tylko na niego stawiać wszystkie karty? Każdy niech odpowie sobie sam w serduszku. Nie chcesz zabezpieczać sobie przyszłości innymi sposobami - Twoje święte prawo i wolny wybór :) - tymi sposobami na zwiększenie świadczenia emerytalnego są właśnie besztane przez Ciebie III i IV filar - PPK, PPE, IKE, IKZE, własne inwestycje - porównując ZUS do obligacji skarbowych przykładasz jabłka do gruszek (i ujmuję to najdelikatniej jak potrafię powstrzymując się od epitetów, których Ty nie szczędziłeś). Tu ja kończę dyskusję z Tobą i najzwyczajniej, bez żadnych podtekstów, Cię pozdrawiam! :)
Tylko prywatne, zgromadzone u siebie zasoby, zapewnią gwarancję "godnej emerytury".. wszystkie inne "systemy" to banialuki dla mniej ogarniętego gminu, by dało się go na maksa "rzeźbić". :)
Wysoka emerytura liczona od ostatniego "wysokiego" wynagrodzenia to tylko 'mundurówki', nie pozdrawiam uprzywilejowanych objętych tą jawną niesprawiedliwością.
No postarzony Marcin wygląda dokładnie tak jak Brian Kerringham xD jak zobaczyłem miniaturkę filmiku to zastanawiałem się co język C ma wspólnego z finansami :P
Ja tam kocham moją żonę, więc chętnie dożyję 100tki w jej towarzystwie. Na razie prawie 20 wspólnych lat za nami, a mam wrażenie, jakby to była chwilka :)
Ja mam pytanie o IKZE, na końcu zapłacimy 10% ryczałtowego podatku od całości, lub jak zerwiemy wcześniej to zapłacimy 19%. Czy kwota, którą możemy odebrać z US jest w stanie pokryć te opłaty i inflacje? I czemu jak odkładamy normalnie poza IKZE to płacimy 19% od zysków... a tutaj od całości oddajemy?
Nie mam odpowiedzi na twoje pytanie, ale mam potencjalnie kluczową uwagę. Jak zrywasz wcześniej IKZE to to dolicza się do twojego przychodu więc w zależności od tego jak się rozliczasz (możesz zapłacić nawet 32% podatku jeżeli jesteś w drugim progu skali podatkowej).
O co mi chodzi, załóżmy że wpłacam 10.000, z US mam zwrot 12%, czyli mam odłożone + 12%... na końcu oddaje 10%, czyli zostaje mi jakieś 2% (załóżmy że inwestycja nie wyszła i nic więcej nie doszło - bez procentu składanego, bo nie wiadomo jak będzie przecież). Zatem mam +2% (różnica zwrotu US i podatku końcowego 10%), i przy inflacji (optymistycznej) 5% jestem całe -3% z całości... A teraz bez IKZE, trzymam w skarpecie (nic nie kapie), na końcu mam -5% (inflacja). Czyli IKZE -3% vs skarpeta -5% :) Podałem tutaj takie proste przykłady, ale np. jak ktoś ma IKZE bardziej agresywne (mieszane), to może okazać się, że będzie na minusie + minus 10% US, true? Panie Marcinie, dobrze rozumiem, czy coś mi umknęło?
@@bialekpa dobrze rozumujesz, ikze nic nam nie zapewnia zysków - gdy stracimy na inwestycjach i wycofany środki - to stracimy podwójnie. Będzie bolało. Dlatego ikze jest gorsze od ike, gdy zakładamy wcześniejszą wypłatę, ale dużo lepsze, gdy dotrwam do końca. Tylko w wielu wypadkach "koniec" jest niezwykle daleko, dlatego ja jako 30 latek mam priorytet na wypełnianie ike, ikze wypełniam w drugiej kolejności
Kwota, którą odbierasz z US, może być reinwestowana. Masz ją od razu, a podatek od wypłaconego kapitału z ikze płacisz za X lat po przejściu na emeryturę. Poza IKZE nie masz możliwości odpisać sobie od razu oszczędności od dochodu. IKZE w szczególności opłaca sie jak jesteś w drugim progu podatkowym, bo dostajesz zwrot 32% z US, a jak kiedyś przypadkiem spadniesz do pierwszego progu to nawet likwidując IKZE zapłacisz 19% od przynajmniej części kapitału
Wśród generacji Y jest jednak najwięcej wolnorynkowców. Generacje X i Z łączy wiara w Państwo Dobrobytu. Jest szansa, że Z zmieni podejście kiedy wejdzie na rynek pracy.
35 lat odkładać po 2500 aby później przez 20 lat mieć po 2500.Niezły kalkulator,nawet licząc podatek Belki i inflację (5% rocznie będziemyna plusie)!Według mnie nadaje się do kosza.
Na logikę coś nie tak kest z tym kalkulatorem. Odkladamy na procent skladany 2500 zł miesiecznie przez 35 lat, aby po tym okresie przez 20 lat otrzymywać 2500 zł? Przy załozeniach zerowej stopy zwrotu i inflacji, 35 lat razy 12 miesiecy razy 2,5 tys zł daje w sumie 1,05 mln zł zgromadzonego kapitału, po podzieleniu przez 240 miesiecy daje 4375zł miesiecznie.
@@maciejpielok poprostu najważniejsza jest rodzina i przyjaciele a praca nie ucieknie, pieniądze zainwestowałem prace oddelegowalem kupiłem kampera i zaczynam podróżować i korzystać z życia
@@marcinsznn narazie tak, ale raczej zima jest tego powodem ... Pozatym zzr1400 którym jeździłem należy do kategorii motocykla który ciężko kupić bo zazwyczaj jest ich 10-20szt na kraj
18:37 a dlaczego demografia miala by sie przełozyc na nizsza stooe zastąpienia? Wiek przejscia na emeryture, srednia długosc zycia owszem. Ale dopoki kazdy ma swoje wirtualne konto i obiecaną emeryture na podstawie uzbieranego tam kapitalu to nie ma znaczenia ile osob bedzie w przyszlosci w tym systemie.
Dlatego, że zabraknie płatników składek i państwo może nam powiedzieć "przepraszamy, ale nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobisz". Podczas bankructwa Grecji obcięto wszystkie emerytury pow. 1000 Euro.
Odcinek bardzo wartościowy, ale prawdopodobieństwa dożycia do emerytury wśród kobiet i mężczyzn zostały ewidentnie źle obliczone. To dość oczywiste, że osoba mająca 50lat ma większe szanse na dożycie do emerytury niż 20latek (ten ma 30 lat więcej na śmierć z różnego rodzaju przyczyn).
Cześć Robert! Polecam zajrzeć do metodyki w samym badaniu Przewodnik Emerytalny przygotowany przez Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych. BTW gdzieś słyszałem anegdotę, że jak już przejdziesz przez 33 urodziny to już z górki ;) Pozdrawiam!
@@maciejpielok Faktycznie - nie pomyślałem, że w badaniu może być wzięte pod uwagę to, że młodzi ludzie mają większe szanse aby żyć dłużej - dzięki za wskazówkę i miłego dnia!
Od 40 roku zycia bardzo szybkonspada nasza wydajnosc. Choroby, wypadki losowe. Najlepszy okres to 23-35 lat. Wtedy trzeba zasuwac na maxa, splacic mieszkanie, odkladac, miec firme. Potem jest coraz ciezej. Pokażą sie dzieci i inne ograniczenia.
Cześć! Nie zgodzę się z Tobą. Myślę, że wiek nie stoi na przeszkodzie osiąganiu rzeczy. Poznałem setki bisnesmenów, menedżerów, eskpertów, którzy ten najlepszy okres przeżywają grubo po 40ce i ani im się śni spowalniać! Każdy okres w życiu ma swoje plusy i minusy. Co nie zmienia faktu, że im szybciej "zasuwaniem" zaczniesz sobie budować przyszłość tym lepiej :) Pozdrawiam!
Mamy niż demograficzny. Jak ja z generacji X umrę, a żyłem po to by pracować i gromadzić kapitał , moje wnuki z generacji Z odziedziczą to wszystko. Pracować nie muszą i martwić się emeryturą. Odziedziczą po babciach, wujkach i ciociach z generacji X, Y, które nie miały dzieci.
@ ja, będę żył z wynajmu tego co mam. Oni z wynajmu tego co uzbierały 2 pokolenia.
Год назад+1
@@romedix8104 ok, teraz rozumiem :) Przestraszyłem się, że myślisz tylko o przyszłych pokoleniach :) Super, że o siebie już zadbałeś. Niestety, wiele osób z generacji "z" nie będzie miało przywileju posiadania tak zaradnych rodziców.
@ rozmawiam ze znajomymi, wszyscy maja choć jedna nieruchomość. Np. było troje rodzeństwa, każdy ma po nieruchomości, spłacają obecnie kredyty, są koło 50.Obecnie w tej rodzinie są 4 nieruchomości i tylko 2 dzieci. Mam w swoim otoczeniu dużo takich przykładów. Ja bym się pokoleniem Z nie martwił 😉
@@qbek_san niestety rodzice wolą przekazać swój majątek po śmierci, zamiast przekazać części za życia, gdy dzieci mają ~30-35 lat, kiedy ten majątek realnie by im pomógł. Co mi z olbrzymiego spadku jak rodzice umrą w wieku 90 lat, a ja sam będę miał 60. Zdrowia i chęci już może brakować żeby go dobrze wykorzystać.
Marcin, z całym szacunkiem ale jeśli w Polsce zawaliłby się system emerytur (bo za mało pracujących na emeryta, lub wypłaca groszowe emerytury) to tym bardziej zawali się nasz lokalny rynek nieruchomości. A przecież do nieruchomości namawiasz jako składnika portfela długoterminowego! więc sorry, ale parafrazując wpis z miniaturki, to Twój porfel długoterminowy w połowie to BZDURA?!
Год назад+1
Jestem o to spokojny. Mury to mury. Szczególnie w dobrej lokalizacji. Poza tym - jak słusznie zauważyłeś - to połowa portfela dlugotetminowego. Jest jeszcze druga połowa, jest poduszka bezpieczeństwa i jest portfel ofensywny. Jednym zdaniem - dywersyfikacja jako sposób na różne scenariusze.
Jeżeli się zawali to zawsze ma gdzie mieszkac i nie musi płacić czynszu :) To już spora oszczędność, a po drugie kolejną nieruchomość może sprzedać i mieć już na podróż dookoła świata, albo kupić coś w Tajlandii, żeby móc zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie xd
@ piszesz poważnie? Przecież w obecnym modelu, to co ma przeciętny emeryt kończący pracę to nieruchomość - co potwierdza statystyka. Ten model jest niezmienny do poziomu powiedzmy 20-kilkulatka, który woli już najem. Każdy inny - kredyt na 30 lat, i jazda. w momencie emerytury dostanie 30% ostatniego wynagrodzenia, garstkę oszczędności i wolnego od zadłużenia nierucha. Jeśli nie będzie demografii (ludzi pracujących) gotowych odkupić od niego po godziwej stawce to kto odkupi? Inny bieda-emeryt, co nie ma środków? Kto wynajmie za dobrą kasę, jeśli na emeryta przypadnie 1.5 pracującego? ;) Emerytury można oprzeć o model podatkowy (opodatkować roboty, wprowadzić kataster), ewentualnie jasno powiedzieć że to taki "uzasadniony dochód gwarantowany". Mieszkań bez popytu ludzi bogatych w gotówkę /posiadających zdolność nie sprzeda się korzystnie (czego przykład będziemy mieli w 2023/24 w trakcie kryzysu braku płynności/transakcji na rynku nieruchomości w PL).
Год назад
@@pw2839 piszę poważnie, bo bardzo solidnie to przeanalizowałem, więc jestem zupełnie spokojny. Jeśli coś się zmieni w moich założeniach, to sprzedam nieruchomości i zamienię na inne aktywa. Czymś innym jest nieruchomość w wyludniającej się miejscowości, a czym innym w centrum Warszawy. Trendy demograficzne warto analizować dla konkretnego rynku lokalnego, a nie uogólniać wnioski wynikające z demografii całego państwa.
Co Pan sądzi o możliwości reformy na wzór systemu emerytalnego jaki jest np. w Holandii? Czyli likwidacja wspólnego wora kontrolowanego przez polityków jakim jest ZUS i wprowadzenie możliwości ubezpieczenia się u wielu mniejszych, akredytowanych ubezpieczycieli, tak, że te pieniądze są odkładane na nasze prywatne konto a nie odrazu wydawane ze wspólnego wora na bieżące przekupstwa wyborcze?
Przy tego typu materiałach zawsze zadaję sobie pytanie czemu rzekomo dyskryminowane kobiety, żyjące średnio sporo dłużej, idą na emeryturę 5 lat wcześniej. Czekam na sensowne argumenty i uprzedzam - rodzenie dzieci takim argumentem dla mnie nie jest.
Przez pozwolenie kobietom na przejscie na emeryture 5 lat wczesniej, panstwo polskie zrzuca na nie opieke nad swoimi rodzicami / tesciami gdyz samo jest niewydolne pod tym wzgledem. Niska emerytura jest tansza niz profesjonalna opieka geriatryczna.
Tak jak się spodziewałem, nie zobaczyłem sensownych argumentów. Same generalizacje i stereotypy. Oczywiście wszyscy mężczyźni piją i palą, żaden nie opiekuje się swoimi starszymi bliskimi, a każda kobieta oczywiście wydaje na świat 2+ dzieci. Aż dziwne, że Polska zwija się demograficznie, a domów "opieki" coraz więcej. Pozostaję więc przy swoim przekonaniu, że taki system emerytalny jest skrajnie nieuczciwy i dyskryminujący mężczyzn.
Ogłupiająca rozmowa . 1 . Żadne PPE/PPK oraz IKE/IKZE to nie są składniki EMERYTURY ! NIE są wypłacane do końca życia osoby je posiadającej. 2. Profesor Marek Góra -twórca reformy emerytalne jz poczatk ulat 90tych XX wieku stwierdził, iż te młode osoby, które myślą, iż będą pracowały do 60/65 roku życia są naiwne. Wiek emerytalny zostanie w przyszłości podniesiony tak jak w całej EuropieZachodniej gdyż nie można w prosty sposób zwiększyć dzietnośći ( typu rozdawnictwo 500+) 3. Wysokość emerytury uzależniona jest od (między innymi) wieku przejścia na emeryturę ( j/w). 4. ZUS wypłaca świadczenia od 90 lat i jednym z obywatelskich obowiązków ( co brzmi trochę naiwnie ) jest dbanie między innymi o ten system a nie opowiadanie głupot, że ktoś potrafi sobie zabezpifczyć przyszłość inwestując w akcje czy ETFy. Wiedza społeczeństwa o systemie emerytalnym oraz sposobie oszczędzania jest znikoma , nie można ludziom wmawiać, że są lepsze sposoby na to, że ma się ( jako społeczeństwo) lepsze rozwiązanie 5. Dbanie o odpowiednie wpłacanie składek do ZUS ( przez jak najdłuższy okres) zabezpiecza ubepieczonego przed niskim świadczeniem .Trzeba zachęcać ludzi do jak najdłuższego okresu składkowania lub do takiego oszczędzania by później wystąpić o świadczenie. 5 . Śroki zapisane na kontach ZUS są takimi samymi "oszczędnościami" jak np obligacje skarbowe ( to taka sama "obietnica") - więc umniejszanie im tylko źle świadczy o prowadzących rozmowę. 6. Zamiaast kalkulatora w PUE warto skorzystać z innej formy obliczenia przyszłej emerytyry za pomocą portalu zusowskiego ( PUE-> informacje o stanie konta-> zaznaczenie ostatniego roku np 2021 -> szczegóły -> hipotetyczna emerytura ). NAwwet tego Wam się nie chciało sprawdzić ?! 7 Nie wskazują Panowie ŻANEGO konkretnego sposobu na ZWIĘKSZENIE świadczenia emerytalnego ! [ dłuższa praca -> dbanie o zdrowie-> późniejsze wystąpienie o naliczenie emerytury-> drugi etat w firmie opłacającej ZUS -> odpowiedni wybór zawodu-> praca w warunkach szczególnych ] i co najważniejsza dla wszystkich nas zwiększanie dzietności czyli wybory (polityczne) tych osób , kótre nie zadłużają przyszłych pokoleń tak jak to się czyni dzisiaj .
@@gromosawsmiay3000 Można opowiadać kretyństwa ale czemu akurat tutaj? Myślisz, że państwo upadnie ? Ale które ? Polska ? Czechy czy Francja ? Czy to Szwedzi najadą Polskę czy Polacy wylądują w Moskwie? Twoje pierwsze zdanei świadczy o tym , iż jestes totalnym ignorantem. Z trollowaniem idź w inne rejony. I małe ps: Proste pytanie - z jakich składek były wypłacane emerytury osobom orzymującym świadczenie w 1950 roku ?
@@BlessoPL a Ty uważasz że ZUS lepiej zadba o Twoje pieniądze przekładając je z jednej kupki na drugą niż Ty świadomie inwestując i pomnażając oszczędności przez kilkadziesiąt lat? 🤔
@@lapserdak123 Z każdej wypłaty prawie każdy Polak odkłada na swoją starość. Wysokość skłądki to 19% . 33% naszego społeczeństwa nie posiada ŻĄDNYCH oszczędności. I to oni mają zadbać o swoją starość ? ZUS to PEWNOŚĆ otrzymania świadczenia bazująca na PODATKU(składce) przyszłych pokoleń, tak jka np obligacja USA też bazuje na podatku z przyszłych dochodów państwa. ZUS daje pewność otrzymania emerytury nawet wtedy gdy osiągnie ktoś wiek 100lat. Czy np kobieta pracująca 35 lat odłoży tyle by wypłacać sobie sma świadczenie przez najbliższe 40 lat ? Jak widac wiedza ekonomiczna w narodzie jest ZNIKOMA>
Mam 23 lata (czyli już pokolenie Z) i odkąd zacząłem pracować, wyszedłem z założenia, że nie będę polegał na żadnych zusach srusach w temacie emerytury. Mam 40-50 lat na pracę i zbudowanie majątku, i po prostu muszę zrobić wszystko w swojej mocy, żebym mógł z tego wypracowanego majątku godnie dożyć do końca swoich dni.
I bardzo dobre masz podejście. Szkoda że jak byłem w twoim wieku to nikt nie nakierował mnie w tym kierunku lub że sam do tego nie doszedłem. Ale zacząłem inwestowanie i mam nadzieję że coś z tego będzie. Powodzenia życzę
Racja tylko trzymaj "kasę" a raczej jej siłę nabywczą w dobrych "rzeczach" nieruchomości, obce waluty, złoto, srebro, zabytkowy samochód, bo jeżeli w trakcie Twoich oszczędności przyjdzie duża inflacja to w ciągu 5 lat możesz stracić oszczędności życia hehe. Więc oszczędzać jak najbardziej byle nie w złotówkach, w sumie obce waluty też nie są do końca pewne.
Bardzo słuszne podejście! Będąc zależny od zus jesteś zależny od tych pacanów polityków, którzy kontrolują to dziadostwo i wykorzystują do kiełbasy wyborczej. Najlepiej jest oszczędzać po swojemu, niezależnie.
Kim będziesz? Będziesz zwycięzcą... Kim będziesz? Będziesz zwycięzcą 😀
Sam już kombinuje by nie opierać się na socjalach, może się uda.
Nawet nie tyle chodzi o to ile zarabiasz, ile chodzi o to co z tymi zarobionymi pieniędzmi robisz. Aby w cokolwiek zainwestować musisz zebrać kapitał, gdyż gołodupiec w nic inwestować realnie nie może. Aby zebrać kapitał musisz nie tylko zarobić pieniądze, ale jeszcze ich nie wydać na przyjemności co jest jeszcze trudniejsze od ich zarobienia.
Odkładanie pieniędzy przez kogoś kto nie ma takiego nawyku jest piekielnie trudne nawet jeżeli dobrze zarabiasz. No więc najpierw zbuduj kapitał abyś mógł zostać inwestorem, czyli zarób i nie wydaj pieniędzy, a to dwie bardzo trudne rzeczy. Jedź na budowę do Anglii, na szparagi do Niemiec, wszystko jedno, ciężko pracuj, ale przywieź kapitał. Tylko wtedy będziesz miał realną szansę zaprzęgnąć SWOJE pieniądze, aby na CIEBIE pracowały. Inaczej to tylko takie teoretyzowanie i gadanie od którego nic realnie się w twoich finansach nie zmieni. Będziesz zarabiał i wydawał, ale twój majątek osobisty będzie stał w miejscu. Trzymam kciuki żebyś dał radę.
Super odcinek. Szacunek za odpowiedź na zarabianie pod stołem ;) Wasza misja edukacyjna prócz budowania świadomości inwestycyjnej wspiera budowanie świadomego dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego. Ten kanał powinien być puszczany w szkołach na lekcjach :)
Będąc mocno, poza półmetkiem życia- cały rok 2022 porządkowałam 'bałagan', w tym finansowy. Przyczyniliście się do tego. Dziękuję 🙂
"Ryzyko dożycia emerytury" podoba mi się to określenie
Autentyk :) Pozdrawiam!
Ryzyko znalezienia żony jest większe.
dobitne ale prawdziwe, pod ziemią nie będziemy mieli zmartwień
Dla ZUS to ryzyko.
@@snapdwa Na żonę też trzeba trochę pieniędzy zainwestować.
ZUS to przede wszystkim piramida finansowa, jedyna legalna i przymusowa. Mi nie usmiecha sie tam duzo wplacac, bo uwazam, ze sama lepiej sie tymi pieniedzmi zaopiekuje.
Jak zwykle bardzo wartościowy odcinek :)
Bardzo miło znów widzieć Ciebie i Maćka w jednym odcinku!
Urabiam go, żeby do mnie dołączył na stałe ;)
"Przynajmniej fryzura jest już docelowa" ❤️
Serdeczne pozdrowienia od równie bezwłosego 😉 Dzięki za robotę, którą robicie!
Zbijam wirtualną piątkę! 🖐️
Grafika z postarzałymi prowadzącymi zrobiła mi wieczór! 😀
My również dobrze się przy tym bawiliśmy :) Ale też daje to do myślenia, że czas robi swoje, więc my też musimy robić swoje ;)
@ tylko szkoda ,że dzisiejszy człowiek żyje dniem jutrzejszym i zażyna się i robi swoją enklawę , autonomię...zakłada ,że będzie żył co rok tak samo...jak to się ma do rzeczywistości ? nijak....taka bańka myślowa pęka w życiu na pierwszym trudnym zakrecie...
Marcin, czy możesz na przyszły tydzień do benchmarku IKE, IKZE wciągnąć też najpopularniejsze platformy pozabankowe? Allianz, Nationale Nederlanden... lub jeśli nie warto to również o tym wspomnieć słuchaczom
Jeszcze nie zacząłem oglądać ale już napisze że świetny materiał 👍
Super! Dzięki! Fajnie, że można to łatwo policzyć i trochę mniej martwić się o swoją emeryturę :)
Tak jak padło po jednym z pytań z czatu: patrzenie na siłe nabywczą (a już na pewno: patrzenie na jakąś kwotę i myślenie "wow, dużo kasy!") po prostu nie ma żadnego sensu.
Jedynym ważnym współczynnikiem jest stopa zastąpienia.
Mam nadzieję, że ten pytający nie uważa, że jak co roku pensje w Polsce będą rosły o 20%, to za kilka lat będzie go stać na kilka razy więcej dóbr. ;)
Film fajny, powinien otworzyć oczy ludziom myślącym prostolinijnie i wierzącym władzy, że ona chce dla nich dobrze.
Trochę jestem poruszony tematem ponieważ: ZUS POWINIEN BYĆ DOBROWOLNY !!!!
Według wielu ekonomistów, ta instytucja to piramida finansowa zarządzana przez władze. Panuje coraz większa biurokracja jak i powiększa się liczba osób pracujących w tej instytucji - Popieram i powinno się zreorganizować te wytwór !!!!
Mówią Panowie 25 % lub jak kto woli 1/4... dla mnie jak i wielu osób w kraju to kpina, bo patrząc jak się wszystko posuwa do przodu nie sądzę aby ceny były niższe w roku 2055 dla przykładu gdzie teoretycznie miałbym przejść na emeryturę. Być może będzie inna waluta albo w ogóle będzie pieniądz cyfrowy CBDC i co wtedy z emeryturami??
Była mowa o zarobkach pod stołem... jak dla mnie najbardziej !!!! Tutaj powinna być wola pracownika i przedsiębiorcy czy idą na takie rozwiązanie. Jeżeli ktoś tego nie przewala, a odkłada lub inwestuje to ma to sens. Jego wola i decyzja.
Podsumowując:
To my powinniśmy decydować co robimy z własnymi pieniędzmi, a nie panowie w garniturkach !!!!!
Przez chwilę zastanawiałam się dlaczego na miniaturce są totalnie obce osoby :) Jeszcze Macka poznałam, ale tego Pana z prawej w ogóle :D :D :D Zakładam słuchawki i idę posłuchać co mądrego macie dziś do powiedzenia :)
Hahaha jak zobaczyłam miniaturkę to pomyślałam, że to tato Marcina (mimo, że nie znam Pana Iwucia seniora) przystojnie Panowie będziecie się starzeć 😉😋🙃🙃🙃
Edukacja finansowa jest w Polsce tragiczna dlatego dzięki za ten materiał. Niektórzy cały czas myślą ze drugi próg podatkowy to wyższe podatki od całego dochodu i dlatego ograniczają prace …
Super jak zawsze🥳
Dziękujemy :)
Kolejny ciekawy i interesujacy odcinek🙂👍Duzo przydatnych informacji🙂👍👍👍👍Czekam na ranking kont , ktory besdzie za tydzien🙂
Wieku 45 lat odszedłem na emeryturę mundurową po 21 latach. Obecnie otrzymuję co miesiąc ponad 4 k gwarantowane do końca życia. Po 1,5 roku odpoczynku podjąłem zatrudnienie w pracy, którą lubię, a jak nie polubię to ją zmienię. Póki co perspektywa obietnicy emerytury ZUS-owskej nie napawa mnie optymizmem, mimo że z pracy na etacie mam mieć drugą emeryturę po osiągnięciu ustawowego wieku o połowę niższą od obecnego świadczenia (wariant optymistyczny). Stwierdziłem, że będę wpłacał, ile się da rocznie na IKE i przymierzam się do zakupu 2 mieszkań w przyszłości które według mnie dobrą lokatą kapitału i przyniosą co najmniej 2 x 1500 PLN dodatkowego dochodu na emeryturze po 65 roku życia.
Hej Marcin, mógłbyś nagrać film o tym czy lepiej najpierw odkładać na emeryturę czy te środki przeznaczyć na *pierwsze mieszkanie*? I o tym ile pierwsze mieszkanie powinno kosztować max w zależności od naszych zarobków, ile powinien kosztować max nas samochód etc.
Czy przy omawianiu IKZE możecie uwzglednić ofertę IKZE oszczędnościowego, jakie oferuje ING? Jest to jedyna oferta jaką znalazłam, która gwarantuje stały procent. Jestem bardzo ciekawa Waszej opinii o tym produkcie. Z góry dziękuję.
Witam proponuje zrobić ciemne tło żeby lepiej się oglądało. Pozdrawiam
skladki powinny byc inwestowane , aby w pozniejszym czasie dawaly zysk ,z ktorych placi sie emerytury , Aby zapobiec sytuacji , w ktorej mlodzi musza , utrzymywac emerytow , tak jak to sie dzieje dzis !
Panie Marcinie co Pan myśli na temat poduszki bezpieczeństwa w dolarze/franku w ten niepewny czas, zwłaszcza że inflacja zjada PLN....
Dlaczego miliony ludzi pozwalaja dzis wydawać " nasze" pieniadze na 13,14, 15 emerytury tym "biednym" emerytom ze stopą zastąpienia 55 % ? Kiedy nam prognozuja emerytury w połowie obecnej wysokości! Czy tych pieniedzy nie powinno sie inwestowac dla przyszlych emerytów? No ale ZUSowi nie chodzi o przyszĺe pokolenia, tylko głosy w najbliższych wyborach!
zus to nie jest wcale żaden system emerytalny tylko narzędzie polityków do robienia kiełbasy wyborczej. Wspólny wór z którego na bieżąco wydawane są pieniądze to bardzo zły system
Moim zdanie do zreformowania jest system emerytalny wszystkich pracowników "mundurowych". NIe do utrzymania jest system, że ktoś pracuje 15 lat a emeryturę pobiera przez 40 lat.
Marcin! Co słychać w temacie nowych opłat za przechowywanie papierów wartościowych na koncie emakler ?
Za tydzień materiał właśnie o tym.
Marcin jak Papa Smerf 🙂
Odkladac na emeryture trzeba od czasu podjecia pracy. Wtedy jednak nie myslimy o tym, ze zycie szybko przeleci i zostaniesz bez srodkow do zycia. ZUS nigdy nie zbankrutuje, braki pokrywa budzet panstwa. Mlode pokolenie pracuje na emerytury starszego pokolenia. Tak to dziala od zawsze, jak pamietam.
Wspomniano o etyce wzgledem Państwa. Bardzo bym chciał zeby wszyscy zadali sobie pytanie ile pieniedzy Polacy musza marnowac przez nieudolność swojego Państwa. Ile miliardów (bo myślę ze nie milionów) marnujemy na doradctwo prawne i podatkowe zeby móc zyc w tym kraju. Ciekaw jestem ile kosztuje obsluga PPK w skali kraju. Budowa systemow informatycznych, tony papieru, etaty w kadrach? Jest to przerażające jak marnotrwimy pieniadze zamist inwestowac i oszczędzać. Mam nadzieje ze staniemy sie krajem kapitalistycznym w ktorym ludzie sa odpowiedzialni za siebie a Panstwo jest tylko tlem a nie sensem zycia.
Cześć Stanisław! Konkretnie mówiłem o etyce wobec naszych seniorów, a ogólnie wobec siebie nawzajem, a nie wobec aparatu państwowego per se. Bądźmy realistami - polityka socjalna musi być, żeby w ogóle mówić o życiu w kraju rozwiniętym. Czy jest robiona w Polsce efektywnie i w przemyślany sposób? Pewnie obydwaj zgodzilibyśmy się, że absolutnie NIE. Natomiast kraj, w którym każdy jest niezależny i dba o siebie to nawet nie utopia (a może wręcz dystopia), tylko mrzonka. Jesteśmy od siebie współzależni i tylko razem da się budować zdrowy kraj. Pozdrawiam!
dywersyfikacja: trochę złota/srebra, jakaś nieruchomość na wynajem i na emeryturę wystarczy :), ale to trzeba mieć nawyk odkładania
Czy fundusze emerytalne które celują w konkretny rok przejścia na emeryturę i dopasowują stosownie proporcję akcji i obligacji (np. Goldman Sachs) to dobry wybór dla ludzi którzy nie znają się na inwestowaniu?
Jakos duzo ludzi w wieku emerytalnym nie narzeka na ZUS.Narzekaja cwaniacy, ktorzy pracowali na samozatrudnieniu lub wplacali minimally ZUS
+ do zasięgów
takie przenosinu ikze to ciekawy temat - jak to wyglada z formalnosciami/ oplatami? czy mozna zmienic ikze z domu maklerskego na lokate itd?
@Marcin Iwuć - jak zapatrujesz się na dobrowolne płacenie ZUS? Ja od wielu lat pracuję za granicą, więc nie płaciłem na ZUS, ale zastanawiam się czy nie jest dobrą opcją płacenia podstawowej stawki.
Ten facet ci na to nie odpowie, on umie tylko hejtowac ale za konkretne rady trzeba płacić albo co, beznadziejny koło, szkoda go ogladac
Moim Zdaniem ZUS masz szansę powiedzieć pass, jeśli ludzie dostaną 25%-30% to wywiozą tą Instytucje na Taczkach.Składki są rok do roku coraz większe a nie licząc 13/14 to emerytury są śmiesznie dźwiganie.W moim przypadku za 35Lat, nawet jak dostanę 3500-4000 brutto to nie wiem starczy na opłaty licząc inflację rok do roku 4%....Ja od tego roku uciekałem na B2B by jak najmniej płacić do złodziejskiego ZUSu, odkładając do IKE to samo co przekazujemy do ZUS to miałbym Emeryturę 5-6K.
37:36 hipotetyczne pytanie bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem, podatek Belki przy wypłacie z IKE płacimy od zysków jakie tam wypracowaliśmy czy od całej kwoty która tam wpłaciliśmy?
Od zysków
@@mikolaj78 dzięki
Zamiast powierzać swoje pieniądze na jakiekolwiek fundusze emerytalne i potem nie mieć na nic wpływu, lepiej jest wg mnie samemu zadbać o swoją emeryturę i uzyskać dochód pasywny czyli po prostu zostać rentierem. Lepiej podczas swojej aktywności zawodowej odkładać na wkład własny (np. 20-50%) do zakupu kawalerki w dużym mieście, w dobrej lokalizacji - następnie wynająć ją i z uzyskanego od najemcy czynszu spłacać kredyt hipoteczny.
Nawet jeżeli rata kredytu jest wyższa niż to co uzyskujemy z najmu to warto tę różnicę dopłacać z własnej kieszeni zamiast oszczędzać na IKE, IKZE itp
Każdego miesiąca kawałek nieruchomości przestaje należeć do banku, a zaczyna do nas. Inflacja przestaje nas tak martwić bo wraz z nią rosną przecież stawki najmu. I to jest wg mnie budowanie finansowej fortecy i zabezpieczenie własnej emerytury. Dodatkowym wiatrem w żagle jest to, że część naszego majątku de facto finansuje nam najemca naszej kawalerki. Ewentualne nadwyżki finansowe warto przeznaczać na przedterminowe nadpłacanie hipoteki, aby tym szybciej uwolnić się od jej ciężaru i uzyskać wolność finansową, czyli możliwość zachowania uzyskiwanych co miesiąc od najemcy pieniędzy dla siebie, zamiast zanoszenia ich do banku.
W ten sposób możemy 'obniżyć' swój wiek emerytalny i uzyskać swoją prywatną emeryturę znacznie wcześniej.
Piszę to jako praktyk, nie teoretyk-gawędziarz. Nigdy nie powierzyłbym swoich ciężko zarobionych pieniędzy na jakiekolwiek fundusze bo na nic bym nie miał wpływu, nawet wycofać ich z funduszy emerytalnych nie można, zawsze jacyś populistyczni politycy będą mogli mi to ukraść, a niezależnie od wyników tych funduszy i tak z moich pieniędzy będą kupowane beemki dla zarządu, finansowane spotkania integracyjne rady nazdzorczej funduszu w luksusowym spa itd.
Dlatego podstawowa zasada - swoje pieniądze inwestować samodzielnie, beemke kupować wyłącznie samemu sobie, nikomu nie powierzać swoich pieniędzy tylko powiększać swój własny majątek osobisty. Serdecznie pozdrawiam i życzę samych sukcesów.
Tak na szybko. Gość odkłada ponad 2500 miesięcznie przez 35 lat żeby przez 20 lat emerytury mieć te 2500. A żeby mieć 2500 przez 35 lat powinien odkładać 5234 przez 35 lat. Ciekawa propozycja ;)
Mając zgromadzone prawie 2 mln w momencie przejścia na emeryturę, ZUS wypłaca jako emeryturę ok 3,5 % zgromadzonej kwoty rocznie. Czyli można uznać, że cała kwota przeszła na własność ZUS, a on wypłaca tylko jakieś marne odsetki od tej kwoty. O dziesiątkach lat gromadzenia nie wspomnę.
W normalnym czasie temat wydaje się odległy przez co zaniedbywany, ale w czasach gdzie widzimy co się dzieje z walutami fiat i wielkimi krokami zbliżającym się CBDC i 2030 wydaje mi się że lepiej inwestować i odkładać w metale szlachetne bo może kiedyś dostaniemy "uczciwie" po równo od kraju i tyle będzie z naszych składek. Wiadomo za metale też mogą się zabrać , a korzystanie z srebra czy złota jako środka płatności to może być mocno zwalczana szara strefa, ale wybaczcie nie wieżę w ten system.
W system lepiej i bezpieczniej jest nie wierzyć, najwyżej się miło zaskoczymy. Natomiast co do CBDC, to spokojnie - trochę nie wierzę, że gotówka zostanie wycofana. W dobie kryzysów energetycznych, katastrof naturalnych, bądź po prostu awarii gotówka jest potrzebna.
32:54 Nie jest to prawda - jeśli ktoś ma odpowiedni staż - to niezależnie od sumy składek otrzyma emeryturę minimalną.
Cześć, bardzo fajny materiał, dzięki! Mam pytanie. Niezostało wytłumaczone skąd tak na prawdę bierze się stopa zastąpienia. Włąśnie tego elementu nie rozumiem. Według zasad nowej emerytury, tyle ile odłożę tyle dostanę podzielone na średniodnią liczbę miesięcy długości życia w momencie przejścia na emeryturę. Czy ktoś może mi to wyjaśnić?
Marcin, trochę spięty jesteś na tych spotkaniach, widać Twój profesjonalizm, ale po co się tak stresować.
Marcin odnosnie optymistycznych obliczeń ZUS sa one jak najbardziej prawidlowe na dzien dzisiejszy wykonania obliczen. kapital jest przeliczany po prognozach jakis waloryzacji mniej lub bardziej prawdziwych a czas na dozycie jest liczony niezwykle korzystnie przez niezwykle korzystne tabele dozycia na lata 2021/2022. Stad dzisiejsza prognoza jest nie adekwatna do przyszlosci i bardziej wierze w te 25% niz to co oblicza ten kalkulator, w szczegolnosci ze jestem z pokolenia Y nie mam kapitalu poczatkowego. Osobiscie uwazam ze ZUS jest najbardziej korzystna forma oszzczedzania na starosc i zadne inne malo ryzykowne programy nie sa w stanie pobic wyniku % ZUS w przypadku przekroczenia czasu na dozycie oczywiscie
ZUS jest ok. Po prostu nie wolno poprzestać tylko na ZUS, bo będzie biednie.
@ zgadzam się z Tobą, odkladam dodatkowo w dosc korzystym PPE w przyszłym roku zamierzam wejsc w IKE bo liczę na dość ostre zwiększenie dochodów w związku z awansem
@@Zkosz Trzymam kciuki za awans... i potem IKE :) Pozdrawiam!
Będzie więcej jak 25%. Zakładając, że przepracujesz 40 lat odkładając ca 20% wynagrodzenia, to pobierając emeryturę 18 lat otrzymasz pow. 40%.
50 lat to bardzo dużo czasu ja zacząłem trochę pózńiej i w wieku 64 lat będę miał ok. 6 tyś emerytury prywatnej, plus parę zł emerytury z USA, Norwegii i Polski.
Brawo! :)
Czy kalkulator da nam odpowiedź jaką kwotę mamy inwestować dzisiaj i powiększać ją o inflację w latach następnych aby odłożyć wymagane środki na emeryturę?
A pro po pytania o strategię po przejściu na emeryturę, to bazując, co mówi Dave Ramsey i osobiście się z tym zgadzam, to po przejściu na emeryturę nie należy zwiększać udziału "bezpiecznych" dłużnych papierów, czy jak tam ich zwał, tylko trzeba utrzymywać udział akcji na obecnym poziomie - im więcej, tym lepiej, ponieważ: przy założeniu, że będzie się 20 lat na emeryturze - przez wzrost inflacji może zabraknąć pieniędzy (obligacje średnio chronią przed inflacją) a po drugie - proszę sobie wyobrazić, że w 2022 przechodzi się na emeryturę, czyli od 2002 nie ma się akcji - większość obecnych gigantów wtedy praktycznie nie istniało. Proszę Apple 20 lat temu kosztował poniżej 0,2$ za 1 akcję. Generalnie nie należy bać się akcji na rzecz obligacji, ponieważ w dobie inflacji i ciągłego życia ponad stan rządów obligacje będą dawały stopę poniżej inflacji, natomiast w akcjach niejako zaszyta jest inflacja - sprzedają coraz to droższe dobra, tak więc mają wbudowaną ochronę przed inflacją. Przykład z przed paru dni - wzrost sprzedaży w cenach stałych 0,7% a w cenach nominalnych 18%. Ktoś musi te droższe produkty sprzedawać. Oczywiście nie wszystkie firmy jednakowo dobrze sobie radzą w trudnych warunkach, ale to temat na inne rozważania. Obligacje indeksowane inflacją to ewenement i nie ma możliwości, aby długoterminowo rząd był w stanie płacić >10% odsetek od długu. Tak więc pewnego poranka zbudzimy się i nie będzie już teleranka....
Trzeba, nie trzeba. Tu nie ma jednej wyrytej w kamieniu zasady. Szanuję pracę Dave'a Ramsey'a ale jego inwestycyjne porady...cóż, co najmniej można kontestować. Gorąco polecam rozkminić w kontrze do Ramseya koncepcję "lifecycle investing". Poza tym to nie jest czarno-biały wybór - można przecież bardzo stopniowo redukować ryzyko portfela. No i mieć różne portfele - w jednych np. redukować ryzyko, a w np. ofensywnym dawać upust swojej pasji do inwestowania :) Pozdrawiam!
Czy jeśli posiadam w IKE obligacje EDO to czy przed 60 rokiem zycia moge dokonać wielokrotnie wykupu częściowego płacąc 19% podatku Belki? (a pozostałe EDO w IKE wciąż sobie pracują do 60 roku życia i mogę je również częściowo wykupować po 60 roku życia bez zapłaty podatku Belki?) Czy wiąże się to z zamknięciem IKE?
Do 60ki - tak możesz robić częściowe ZWROTY i będzie podatek Belki
Po 60ce - możesz zrobić WYPŁATĘ jednorazową lub w ratach i wtedy nie ma podatku Belki ale już kończysz przygodę z IKE
Po 60ce - wydaje mi SIĘ (do potwierdzenia z BM PKO BP), że przepisy nie zabraniają robić ZWROTÓW częściowych, ale wtedy jest PODATEK.
Nie widzę linku do kalkulatora w opisie. Czyżby się zawieruszył?
Cześć Kamila, w czwartek na blogu pojawi się artykuł, a w nim będzie dostępny kalkulator (potrzebujemy czasu, aby z filmu powstał wpis na blog). Wtedy podepniemy także właściwy link pod filmem.
Marcin, super film jak zwykle, ale chciałbym się zapytać czy będziesz coś wrzucał przed styczniem na temat migracji z emaklera do BOŚ? Pozdrawiam
Tak, na kolejnym #wtorkuzfinansami
@ Pięknie 😀🙌
@ super czekam na to !! :))
Marcinie pamiętam, że od niedawna jesteś właścicielem nieruchomości w Portugalii. Szczerze mówiąc samemu planuje spędzić emeryturę zza granicą, w cieplejszym miejscu. O ile z własnoręcznie uzbieranymi środkami na kontach bez udogodnień podatkowych sprawa jest jasna, to co z IKE i IKZE? Czy posiadanie tych kont ma sens, w sytuacji gdybyśmy podlegali pod rezydencje podatkowa innego kraju? Czy żyjąc gdzieś indziej emerytura z ZUS nadal się nam należy - w UK władza już jakiś czas temu marudziła, że chcą ograniczyć emerytury dla ludzi, którzy przebywają poza granicami kraju (dużo Brytyjczyków ucieka do Hiszpanii, Portugalii na emeryturę).
Chcę spędzać tan zimy, więc rezydencji podatkowej raczej zmieniać nie będę. Fajny temat do zbadania, dziękuję :)
Od 18 roku płaci się 1500 zł za ZUS przez 47 lat, to mamy 846 000 zł (to tyle kasy można inwestować przez cały czas i pomnożyć niesamowicie...). Mogę sobie brać kiedy chce i ile chce, a podwyżki za PO (2-3 zł) czy za PIS (chodź tu już coś jest konkretnego...13-14-15 Emerytury to pic na wodę... . ZUS to jest legalna Mafia, która bierze haracz, to Kościół nie bierze kasy za uczęszczanie, tak jak to jest na Zachodzie (tam się płaci abonament za Wiarę). ZUS to taka opłata dla urbanistyki ludzi mieszkających w miastach... . Ludzie nie dożywają emerytury, po to jest to robione...,by Elity mogły nic nie robić... . ZUS rok 2014 wyjeżdża szkolić w Palermo Mafię (100% fakt dokonany). Lekarze w ZUS ja z opowieści ich znałem 20 lat temu, przeżyłem to ostatnio (a pracowałem lata za granicą...), te stare mendy to są nie ludzie, traktują wszystkich jak szmaciarzy, przedmiotowo... . Ta tabela Pokoleniowa jest zła... . Sam fakt, że ci co w środku mają podwójne cechy, jak zodiakalne... . Poza tym gdy ZUS by został rozwiązany, a boją się tego kadry, to byśmy zobaczyli ile ludzi z ZUS-u dałoby sobie radę w sektorze prywatnym. Brak ZUS-u więcej firm, niech otwierają Biura Rachunkowe ci "ekonomiści" to wyszłoby ile ludzie z ich okręgu przychodziłoby do nich po usługi, to samo się lekarzy tyczy. ZUS już padał 3 razy i Państwo go ratowało, tacy z nich ekonomiści, a ci lekarze nie otworzyliby gabinetu lekarskiego, bo nie potrafią wyleczyć, a leczyć ewentualnie (ale w ZUS kto nie przyjdzie, to jest odprawiany z kwitkiem, by tylko mogła ta instytucja istnieć. Tam za odprawionego klienta są procenty, jak u Akwizytorów Telefonii Cyfrowych... . PS Pewien Człowiek zakończył pracę, był na imprezie pożegnalnej z pracy i zmarł na tym pożegnaniu... .
Tylko, że z tych 1500 na emeryturę odkładasz ca 500.
Czy będzie odcinek o IKE w mBanku? Po ostatnich zmianach w regulaminie mówił Pan, że do końca roku zdecyduje czy zostać w mBanku czy przenieść konta. Co z osobami które nie mają jeszcze ike?
Już spieszę z odpowiedzią - planujemy ranking IKE/IKZE już w kolejny wtorek, 29 listopada. Ranking będzie w ramach #wtorku oraz przygotowujemy artykuł na ten temat. Zapraszamy :)
Cześć. W najbliższy wtorek 29.11 będzie ten temat przez Marcina omówiony :)
Dzięki za info! Nie mogę się doczekać 😄
Cześć,
Ja miałbym trochę inne pytanie. Czy dla osoby która od kilku lat pracuje na umowie o dzieło opłaca się przejśc na umowę o pracę.
Przejście z umowy o dzieło na umowę o pracę wiązałoby się z z obniżeniem pensji (netto) o około 25/30%
Biorąc przykładowo 11 000 wynagrodzenia na umowie o dzieło otrzymujemy około 10 000 netto, przy umowie o pracę około 7500
I teraz pytanie , czy lepiej przejśc na umowę o pracę i mieć opłacane składki czy może jednak lepiej zostać na umowie o dzieło i te zaoszczędzone pieniądze (w tym przypadku 2500zł) odkładać/inwestować?
Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Na umówie o prace chroni Cię kodeks pracy (np 3 miesięczny okres wypowiedzenia po 3 latach, urlop, itd), płacisz za to 9% składki ZUS. Sprawdź swoją prognozę emerytury na koncie ZUS i sam zdecyduj czy warto. Ja mam działalność, płace minimalne składki ZUS, ale odkładam na IKE/IKZE
Można inwestować w FUNDUSZ inwestycyjny -program EMERYTALNY , wpłacając 1000 zł miesięcznie ! Obliczyli mi ,że po 15 latach wpłat odbiorę jednorazowe ok 200.000 pln minus opłata 6%.😁
Masz na myśli fundusz PPK?
@@maciejpielok...Raczej... Fundusz SKARBIEC lub AGIO
Panie Dionizy, a czapka Napoleona jest?
Zawsze można zarobić więcej, nawet jak zostanie 10 lat do emerytury. i bez problemu.
Czy można liczyć na film o PPK i PPE? Co to jest, jakie ma wady i zalety, dla kogo tak, a dla kogo nie?
Mnie dziwi zaprezentowany przykład.
Chcąc przeżyć na emeryturze 20 lat za 5 500 miesięcznie trzeba przez 35 lat odkładać nieco ponad 2 500.
Przez te 35 lat trzeba całkiem nieźle zarabiać by odłożyć 2 500 zł a przykład odnosi się do przeciętnego wynagrodzenia.
To będzie smutne dojść do chwili w której nadejdzie czas wypłat z PPK, ike ikze...
Dionizy Złotopolski:)
Faktycznie podobny :)))
Za 20 lat a tak naprawdę duuużo wcześniej, będziemy mieć gwarantowany dochód podstawowy i cyfrowy pieniądz. To są realia a nie teorie spiskowe. Inwestycja zaś w piramidę finansową typu ZUS to porażka systemu i widoczne fakty złodziejstwa społecznego.
Tylko do kalkulatora trzeba dodać dane z subkonta i OFE a tego nie wiem.
Osobiście planując swoje finanse, w tym wypadku finansową emeryturę patrzę wstecz i tam widzę denominacje z roku 1995, hiperinflacje, reformę walutową z 1950, II WŚ, nie odkupione obligacje II RP. A zatem uważam, że zanim przejdę na emeryturę (lat 30) dojdzie do co najmniej jednej grabieży oszczędności Polaków, więc najpierw trzeba główny nacisk położyć na to w jakiej formie oszczędzamy na emeryturę (PLN, waluty obce, dochód pasywny z nieruchomości, akcje, obligacje, metale szlachetne, dzieci etc.), a dopiero później zastanawiać się na szczegółami. Co nie zmienia faktu, że samo działanie w kierunku lepszej emerytury, jest dobrym kierunkiem.
Cześć. To co piszesz jest mi bardzo bliskie :) Dzięki za ten komentarz. Piątka!
Denominacja była kradzieżą?
Wracaj po wiedzę do szkoły!
Podstawowej !
@@BlessoPL Może i masz rację co do 1995r., ale aż taki ostry komentarz chyba nie jest potrzebny ;) Szczególnie, że dalej Mieszko przywołuje też lata 50-te, a zakładam, że wiesz co jakie były skutki nieekwiwalentnej denominacji 29 października 1950 r....
@@maciejpielok Tak . Taki komentaż jest potrzebny bo uświadami innym jakimi są nieukami .
W latach 50tych w Polsce rzadzili pseudokomuniści i do 1989 roku wymiana walut była ..NIELEGALNA !
Byliśmy zupełnie innym krajem o innym ustroju .
Dzisiaj planmowanie przyszłości bazuje na tym co mamy w tej chwil ia nie na tym co było 70 lat temu !
Czy w 1950 roku były dostępne obligacje indeksowne inflacją , dostęp do giełdy papierów wartościowych , handel opcjami oraz np złotymi monetami ?
HIstoria pokazuje to czego nie powinno się robić ale nie wskazuje przyszłości.
PS
TO mój post do tego filmu ( pare wątków niżej) :
Ogłupiająca rozmowa .
1 . Żadne PPE/PPK oraz IKE/IKZE to nie są składniki EMERYTURY ! NIE są wypłacane do końca życia osoby je posiadającej.
2. Profesor Marek Góra -twórca reformy emerytalne jz poczatk ulat 90tych XX wieku stwierdził, iż te młode osoby, które myślą, iż będą pracowały do 60/65 roku życia są naiwne. Wiek emerytalny zostanie w przyszłości podniesiony tak jak w całej EuropieZachodniej gdyż nie można w prosty sposób zwiększyć dzietnośći ( typu rozdawnictwo 500+)
3. Wysokość emerytury uzależniona jest od (między innymi) wieku przejścia na emeryturę ( j/w).
4. ZUS wypłaca świadczenia od 90 lat i jednym z obywatelskich obowiązków ( co brzmi trochę naiwnie ) jest dbanie między innymi o ten system a nie opowiadanie głupot, że ktoś potrafi sobie zabezpifczyć przyszłość inwestując w akcje czy ETFy. Wiedza społeczeństwa o systemie emerytalnym oraz sposobie oszczędzania jest znikoma , nie można ludziom wmawiać, że są lepsze sposoby na to, że ma się ( jako społeczeństwo) lepsze rozwiązanie
5. Dbanie o odpowiednie wpłacanie składek do ZUS ( przez jak najdłuższy okres) zabezpiecza ubepieczonego przed niskim świadczeniem .Trzeba zachęcać ludzi do jak najdłuższego okresu składkowania lub do takiego oszczędzania by później wystąpić o świadczenie.
5 . Śroki zapisane na kontach ZUS są takimi samymi "oszczędnościami" jak np obligacje skarbowe ( to taka sama "obietnica") - więc umniejszanie im tylko źle świadczy o prowadzących rozmowę.
6. Zamiaast kalkulatora w PUE warto skorzystać z innej formy obliczenia przyszłej emerytyry za pomocą portalu zusowskiego ( PUE-> informacje o stanie konta-> zaznaczenie ostatniego roku np 2021 -> szczegóły -> hipotetyczna emerytura ). NAwwet tego Wam się nie chciało sprawdzić ?!
7 Nie wskazują Panowie ŻANEGO konkretnego sposobu na ZWIĘKSZENIE świadczenia emerytalnego ! [ dłuższa praca -> dbanie o zdrowie-> późniejsze wystąpienie o naliczenie emerytury-> drugi etat w firmie opłacającej ZUS -> odpowiedni wybór zawodu-> praca w warunkach szczególnych ] i co najważniejsza dla wszystkich nas zwiększanie dzietności czyli wybory (polityczne) tych osób , kótre nie zadłużają przyszłych pokoleń tak jak to się czyni dzisiaj .
@@BlessoPL Czuję podskórnie, że masz dobre intencje, ale takie "uświadamianie" ciężko mi nazwać konstruktywnym. Chodzi mi o obraźliwą formę przekazu.
A odnośnie merytorycznej części Twojego komentarza:
- sam sobie przeczysz -> najpierw piszesz jak to było mało dostępnych kiedyś instrumentów, a potem załączasz komentarz, w którym umniejszasz ich znaczenia
- to czy były dostępne w latach 50-tych wspomniane przez Ciebie możliwości czy nie, nie zmienia faktu, że ówczesna denominacja pozbawiła ludzi ogromnej części oszczędności.
- tak ZUS jest ważny, ale czy to wystarczający argument, by tylko na niego stawiać wszystkie karty? Każdy niech odpowie sobie sam w serduszku. Nie chcesz zabezpieczać sobie przyszłości innymi sposobami - Twoje święte prawo i wolny wybór :)
- tymi sposobami na zwiększenie świadczenia emerytalnego są właśnie besztane przez Ciebie III i IV filar - PPK, PPE, IKE, IKZE, własne inwestycje
- porównując ZUS do obligacji skarbowych przykładasz jabłka do gruszek (i ujmuję to najdelikatniej jak potrafię powstrzymując się od epitetów, których Ty nie szczędziłeś).
Tu ja kończę dyskusję z Tobą i najzwyczajniej, bez żadnych podtekstów, Cię pozdrawiam! :)
Tylko prywatne, zgromadzone u siebie zasoby, zapewnią gwarancję "godnej emerytury".. wszystkie inne "systemy" to banialuki dla mniej ogarniętego gminu, by dało się go na maksa "rzeźbić". :)
Wysoka emerytura liczona od ostatniego "wysokiego" wynagrodzenia to tylko 'mundurówki', nie pozdrawiam uprzywilejowanych objętych tą jawną niesprawiedliwością.
No postarzony Marcin wygląda dokładnie tak jak Brian Kerringham xD jak zobaczyłem miniaturkę filmiku to zastanawiałem się co język C ma wspólnego z finansami :P
czekam na odcinek za tydzień
Żyć 65 lat i bez żony to szczyt szczęścia w PL.
Ja tam kocham moją żonę, więc chętnie dożyję 100tki w jej towarzystwie. Na razie prawie 20 wspólnych lat za nami, a mam wrażenie, jakby to była chwilka :)
Ja mam pytanie o IKZE, na końcu zapłacimy 10% ryczałtowego podatku od całości, lub jak zerwiemy wcześniej to zapłacimy 19%.
Czy kwota, którą możemy odebrać z US jest w stanie pokryć te opłaty i inflacje?
I czemu jak odkładamy normalnie poza IKZE to płacimy 19% od zysków... a tutaj od całości oddajemy?
Nie mam odpowiedzi na twoje pytanie, ale mam potencjalnie kluczową uwagę. Jak zrywasz wcześniej IKZE to to dolicza się do twojego przychodu więc w zależności od tego jak się rozliczasz (możesz zapłacić nawet 32% podatku jeżeli jesteś w drugim progu skali podatkowej).
O co mi chodzi, załóżmy że wpłacam 10.000, z US mam zwrot 12%, czyli mam odłożone + 12%... na końcu oddaje 10%, czyli zostaje mi jakieś 2% (załóżmy że inwestycja nie wyszła i nic więcej nie doszło - bez procentu składanego, bo nie wiadomo jak będzie przecież). Zatem mam +2% (różnica zwrotu US i podatku końcowego 10%), i przy inflacji (optymistycznej) 5% jestem całe -3% z całości...
A teraz bez IKZE, trzymam w skarpecie (nic nie kapie), na końcu mam -5% (inflacja). Czyli IKZE -3% vs skarpeta -5% :)
Podałem tutaj takie proste przykłady, ale np. jak ktoś ma IKZE bardziej agresywne (mieszane), to może okazać się, że będzie na minusie + minus 10% US, true?
Panie Marcinie, dobrze rozumiem, czy coś mi umknęło?
@@maziasty czyli podwójny przychód... raz już zapłaciłem nadwyżkę oddałem do IKZE a potem bam... drugi podatek od podatku...
@@bialekpa dobrze rozumujesz, ikze nic nam nie zapewnia zysków - gdy stracimy na inwestycjach i wycofany środki - to stracimy podwójnie. Będzie bolało. Dlatego ikze jest gorsze od ike, gdy zakładamy wcześniejszą wypłatę, ale dużo lepsze, gdy dotrwam do końca. Tylko w wielu wypadkach "koniec" jest niezwykle daleko, dlatego ja jako 30 latek mam priorytet na wypełnianie ike, ikze wypełniam w drugiej kolejności
Kwota, którą odbierasz z US, może być reinwestowana. Masz ją od razu, a podatek od wypłaconego kapitału z ikze płacisz za X lat po przejściu na emeryturę. Poza IKZE nie masz możliwości odpisać sobie od razu oszczędności od dochodu. IKZE w szczególności opłaca sie jak jesteś w drugim progu podatkowym, bo dostajesz zwrot 32% z US, a jak kiedyś przypadkiem spadniesz do pierwszego progu to nawet likwidując IKZE zapłacisz 19% od przynajmniej części kapitału
Wśród generacji Y jest jednak najwięcej wolnorynkowców. Generacje X i Z łączy wiara w Państwo Dobrobytu. Jest szansa, że Z zmieni podejście kiedy wejdzie na rynek pracy.
35 lat odkładać po 2500 aby później przez 20 lat mieć po 2500.Niezły kalkulator,nawet licząc podatek Belki i inflację (5% rocznie będziemyna plusie)!Według mnie nadaje się do kosza.
Policzyłem na szybko, przy składce 2500 wychodzi 5800 emerytury.
Za szybko liczyłem, wychodzi 4800.
Najpierw niech ten rząd odda nasze składki wtedy będziemy mieli kapitał itd.
Na chwile obecną zabierają mi 40% mojej wypłaty brutto
zamiast dawac 13 i 14ta emeryture niech zlikwiduja emerytom cit!
Na logikę coś nie tak kest z tym kalkulatorem. Odkladamy na procent skladany 2500 zł miesiecznie przez 35 lat, aby po tym okresie przez 20 lat otrzymywać 2500 zł? Przy załozeniach zerowej stopy zwrotu i inflacji, 35 lat razy 12 miesiecy razy 2,5 tys zł daje w sumie 1,05 mln zł zgromadzonego kapitału, po podzieleniu przez 240 miesiecy daje 4375zł miesiecznie.
PUE-> informacje o stanie konta-> zaznaczenie ostatniego roku np 2021 -> szczegóły -> hipotetyczna emerytura ( info z mojego postu )
@@BlessoPL to chyba nie do tego wątku
A jak wprowadzą gwarantowany dochód gwarantowany i każdy dostanie 2000 zł na miesiąc a jak ci braknie to sobie radź sam?
Tym bardziej warto już teraz zadbać o opcję "radź sobie sam".
Dochód gwarantowany? Czyli powtórka z "czy się stoi czy się leży, 2000 się należy"? Nie, dziękuję....
Mnie wypadek na drodze motocyklem odrobinę poukładał priorytety 🤔
Cześć! Podziel się - na jakie? Pozdrwaiam!
@@maciejpielok poprostu najważniejsza jest rodzina i przyjaciele a praca nie ucieknie, pieniądze zainwestowałem prace oddelegowalem kupiłem kampera i zaczynam podróżować i korzystać z życia
@@fatbobsexotics7630 Wow, super historia! Trzymam kciuki za trafione inwestycje i niezapomniane przygody!
@@fatbobsexotics7630 a z motocykla zrezygnowałeś, bo nie dopisałeś?
@@marcinsznn narazie tak, ale raczej zima jest tego powodem ... Pozatym zzr1400 którym jeździłem należy do kategorii motocykla który ciężko kupić bo zazwyczaj jest ich 10-20szt na kraj
Po tych wszystkich latach, nic sie nie zmieniliscie chlopaki 😄
18:37 a dlaczego demografia miala by sie przełozyc na nizsza stooe zastąpienia? Wiek przejscia na emeryture, srednia długosc zycia owszem. Ale dopoki kazdy ma swoje wirtualne konto i obiecaną emeryture na podstawie uzbieranego tam kapitalu to nie ma znaczenia ile osob bedzie w przyszlosci w tym systemie.
Dlatego, że zabraknie płatników składek i państwo może nam powiedzieć "przepraszamy, ale nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobisz". Podczas bankructwa Grecji obcięto wszystkie emerytury pow. 1000 Euro.
Czu ZUS ma prawo zabierać z zachodniej emerytury olbrzymiej sumy ??? - a z polskiej również!
Serdecznie Pozdrawiam !
Odcinek bardzo wartościowy, ale prawdopodobieństwa dożycia do emerytury wśród kobiet i mężczyzn zostały ewidentnie źle obliczone. To dość oczywiste, że osoba mająca 50lat ma większe szanse na dożycie do emerytury niż 20latek (ten ma 30 lat więcej na śmierć z różnego rodzaju przyczyn).
Cześć Robert! Polecam zajrzeć do metodyki w samym badaniu Przewodnik Emerytalny przygotowany przez Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych. BTW gdzieś słyszałem anegdotę, że jak już przejdziesz przez 33 urodziny to już z górki ;) Pozdrawiam!
@@maciejpielok Faktycznie - nie pomyślałem, że w badaniu może być wzięte pod uwagę to, że młodzi ludzie mają większe szanse aby żyć dłużej - dzięki za wskazówkę i miłego dnia!
A skad pieniadze na emerytury mundorowych? Mundurowka ma bardzo wysokie emerytury….100% Keko ostatniego wynagrodzenia
Szkoda, że muszę płacić 4000 zł miesięcznie na ZUS jak z tego i tak nic nie bede mial...
Ale jak to nic. Przecież pokazaliśmy, że coś jednak będzie :)
Te spamerskie komentarze wygladaja tak, jakby ten kanal byl jednym wielkim scamem...
Od 40 roku zycia bardzo szybkonspada nasza wydajnosc. Choroby, wypadki losowe. Najlepszy okres to 23-35 lat. Wtedy trzeba zasuwac na maxa, splacic mieszkanie, odkladac, miec firme. Potem jest coraz ciezej. Pokażą sie dzieci i inne ograniczenia.
Cześć! Nie zgodzę się z Tobą. Myślę, że wiek nie stoi na przeszkodzie osiąganiu rzeczy. Poznałem setki bisnesmenów, menedżerów, eskpertów, którzy ten najlepszy okres przeżywają grubo po 40ce i ani im się śni spowalniać! Każdy okres w życiu ma swoje plusy i minusy. Co nie zmienia faktu, że im szybciej "zasuwaniem" zaczniesz sobie budować przyszłość tym lepiej :) Pozdrawiam!
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣👍👍👍👍
ZUS niema kasy więc technicznie zbankrutować nie może
Mamy niż demograficzny. Jak ja z generacji X umrę, a żyłem po to by pracować i gromadzić kapitał , moje wnuki z generacji Z odziedziczą to wszystko. Pracować nie muszą i martwić się emeryturą. Odziedziczą po babciach, wujkach i ciociach z generacji X, Y, które nie miały dzieci.
No tak, tylko... Co z Tobą? :)
@ ja, będę żył z wynajmu tego co mam. Oni z wynajmu tego co uzbierały 2 pokolenia.
@@romedix8104 ok, teraz rozumiem :) Przestraszyłem się, że myślisz tylko o przyszłych pokoleniach :) Super, że o siebie już zadbałeś. Niestety, wiele osób z generacji "z" nie będzie miało przywileju posiadania tak zaradnych rodziców.
@ rozmawiam ze znajomymi, wszyscy maja choć jedna nieruchomość. Np. było troje rodzeństwa, każdy ma po nieruchomości, spłacają obecnie kredyty, są koło 50.Obecnie w tej rodzinie są 4 nieruchomości i tylko 2 dzieci. Mam w swoim otoczeniu dużo takich przykładów. Ja bym się pokoleniem Z nie martwił 😉
@@qbek_san niestety rodzice wolą przekazać swój majątek po śmierci, zamiast przekazać części za życia, gdy dzieci mają ~30-35 lat, kiedy ten majątek realnie by im pomógł. Co mi z olbrzymiego spadku jak rodzice umrą w wieku 90 lat, a ja sam będę miał 60. Zdrowia i chęci już może brakować żeby go dobrze wykorzystać.
Jeju , ale mieszacie ludziom w głowach....zrozumcie ,że nikt nie jest samotna wyspą......
Nie rozumiem gdzie co miesiąc powinniśmy odkładać te 2500zł? Do zusu?
Nie. Np. na IKE, itp.
@ Mam wrażenie że inne systemy emerytalne znikną wcześniej. Mogę się mylić.
Marcin, z całym szacunkiem ale jeśli w Polsce zawaliłby się system emerytur (bo za mało pracujących na emeryta, lub wypłaca groszowe emerytury) to tym bardziej zawali się nasz lokalny rynek nieruchomości. A przecież do nieruchomości namawiasz jako składnika portfela długoterminowego!
więc sorry, ale parafrazując wpis z miniaturki, to Twój porfel długoterminowy w połowie to BZDURA?!
Jestem o to spokojny. Mury to mury. Szczególnie w dobrej lokalizacji. Poza tym - jak słusznie zauważyłeś - to połowa portfela dlugotetminowego. Jest jeszcze druga połowa, jest poduszka bezpieczeństwa i jest portfel ofensywny. Jednym zdaniem - dywersyfikacja jako sposób na różne scenariusze.
Jeżeli się zawali to zawsze ma gdzie mieszkac i nie musi płacić czynszu :) To już spora oszczędność, a po drugie kolejną nieruchomość może sprzedać i mieć już na podróż dookoła świata, albo kupić coś w Tajlandii, żeby móc zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie xd
@ piszesz poważnie? Przecież w obecnym modelu, to co ma przeciętny emeryt kończący pracę to nieruchomość - co potwierdza statystyka. Ten model jest niezmienny do poziomu powiedzmy 20-kilkulatka, który woli już najem. Każdy inny - kredyt na 30 lat, i jazda. w momencie emerytury dostanie 30% ostatniego wynagrodzenia, garstkę oszczędności i wolnego od zadłużenia nierucha. Jeśli nie będzie demografii (ludzi pracujących) gotowych odkupić od niego po godziwej stawce to kto odkupi? Inny bieda-emeryt, co nie ma środków? Kto wynajmie za dobrą kasę, jeśli na emeryta przypadnie 1.5 pracującego? ;)
Emerytury można oprzeć o model podatkowy (opodatkować roboty, wprowadzić kataster), ewentualnie jasno powiedzieć że to taki "uzasadniony dochód gwarantowany". Mieszkań bez popytu ludzi bogatych w gotówkę /posiadających zdolność nie sprzeda się korzystnie (czego przykład będziemy mieli w 2023/24 w trakcie kryzysu braku płynności/transakcji na rynku nieruchomości w PL).
@@pw2839 piszę poważnie, bo bardzo solidnie to przeanalizowałem, więc jestem zupełnie spokojny. Jeśli coś się zmieni w moich założeniach, to sprzedam nieruchomości i zamienię na inne aktywa. Czymś innym jest nieruchomość w wyludniającej się miejscowości, a czym innym w centrum Warszawy. Trendy demograficzne warto analizować dla konkretnego rynku lokalnego, a nie uogólniać wnioski wynikające z demografii całego państwa.
Co Pan sądzi o możliwości reformy na wzór systemu emerytalnego jaki jest np. w Holandii? Czyli likwidacja wspólnego wora kontrolowanego przez polityków jakim jest ZUS i wprowadzenie możliwości ubezpieczenia się u wielu mniejszych, akredytowanych ubezpieczycieli, tak, że te pieniądze są odkładane na nasze prywatne konto a nie odrazu wydawane ze wspólnego wora na bieżące przekupstwa wyborcze?
Polska Meksyk 0 - 0. W Polsce jest ZUS i smutek. W Meksyku nie ma ZUS i jest radość. Chcesz być szczęśliwszy to jedź do Meksyku.
Przy tego typu materiałach zawsze zadaję sobie pytanie czemu rzekomo dyskryminowane kobiety, żyjące średnio sporo dłużej, idą na emeryturę 5 lat wcześniej. Czekam na sensowne argumenty i uprzedzam - rodzenie dzieci takim argumentem dla mnie nie jest.
Przez pozwolenie kobietom na przejscie na emeryture 5 lat wczesniej, panstwo polskie zrzuca na nie opieke nad swoimi rodzicami / tesciami gdyz samo jest niewydolne pod tym wzgledem. Niska emerytura jest tansza niz profesjonalna opieka geriatryczna.
Żyją statystycznie dłużej bo statystycznie mniej palą i piją i częściej korzystają z opieki lekarskiej przez co wcześniej diagnozują poważne choroby.
Sam wydaj na świat dwoje dzieci, to wtedy zrozumiesz.
Tak jak się spodziewałem, nie zobaczyłem sensownych argumentów. Same generalizacje i stereotypy. Oczywiście wszyscy mężczyźni piją i palą, żaden nie opiekuje się swoimi starszymi bliskimi, a każda kobieta oczywiście wydaje na świat 2+ dzieci. Aż dziwne, że Polska zwija się demograficznie, a domów "opieki" coraz więcej. Pozostaję więc przy swoim przekonaniu, że taki system emerytalny jest skrajnie nieuczciwy i dyskryminujący mężczyzn.
Pielok, ale bedziesz brzdki:)
Ale ciągle uśmiechnięty!
Ogłupiająca rozmowa .
1 . Żadne PPE/PPK oraz IKE/IKZE to nie są składniki EMERYTURY ! NIE są wypłacane do końca życia osoby je posiadającej.
2. Profesor Marek Góra -twórca reformy emerytalne jz poczatk ulat 90tych XX wieku stwierdził, iż te młode osoby, które myślą, iż będą pracowały do 60/65 roku życia są naiwne. Wiek emerytalny zostanie w przyszłości podniesiony tak jak w całej EuropieZachodniej gdyż nie można w prosty sposób zwiększyć dzietnośći ( typu rozdawnictwo 500+)
3. Wysokość emerytury uzależniona jest od (między innymi) wieku przejścia na emeryturę ( j/w).
4. ZUS wypłaca świadczenia od 90 lat i jednym z obywatelskich obowiązków ( co brzmi trochę naiwnie ) jest dbanie między innymi o ten system a nie opowiadanie głupot, że ktoś potrafi sobie zabezpifczyć przyszłość inwestując w akcje czy ETFy. Wiedza społeczeństwa o systemie emerytalnym oraz sposobie oszczędzania jest znikoma , nie można ludziom wmawiać, że są lepsze sposoby na to, że ma się ( jako społeczeństwo) lepsze rozwiązanie
5. Dbanie o odpowiednie wpłacanie składek do ZUS ( przez jak najdłuższy okres) zabezpiecza ubepieczonego przed niskim świadczeniem .Trzeba zachęcać ludzi do jak najdłuższego okresu składkowania lub do takiego oszczędzania by później wystąpić o świadczenie.
5 . Śroki zapisane na kontach ZUS są takimi samymi "oszczędnościami" jak np obligacje skarbowe ( to taka sama "obietnica") - więc umniejszanie im tylko źle świadczy o prowadzących rozmowę.
6. Zamiaast kalkulatora w PUE warto skorzystać z innej formy obliczenia przyszłej emerytyry za pomocą portalu zusowskiego ( PUE-> informacje o stanie konta-> zaznaczenie ostatniego roku np 2021 -> szczegóły -> hipotetyczna emerytura ). NAwwet tego Wam się nie chciało sprawdzić ?!
7 Nie wskazują Panowie ŻANEGO konkretnego sposobu na ZWIĘKSZENIE świadczenia emerytalnego ! [ dłuższa praca -> dbanie o zdrowie-> późniejsze wystąpienie o naliczenie emerytury-> drugi etat w firmie opłacającej ZUS -> odpowiedni wybór zawodu-> praca w warunkach szczególnych ] i co najważniejsza dla wszystkich nas zwiększanie dzietności czyli wybory (polityczne) tych osób , kótre nie zadłużają przyszłych pokoleń tak jak to się czyni dzisiaj .
Mądry głos
@@gromosawsmiay3000 Można opowiadać kretyństwa ale czemu akurat tutaj?
Myślisz, że państwo upadnie ? Ale które ? Polska ? Czechy czy Francja ? Czy to Szwedzi najadą Polskę czy Polacy wylądują w Moskwie?
Twoje pierwsze zdanei świadczy o tym , iż jestes totalnym ignorantem. Z trollowaniem idź w inne rejony.
I małe ps:
Proste pytanie - z jakich składek były wypłacane emerytury osobom orzymującym świadczenie w 1950 roku ?
@@BlessoPL a Ty uważasz że ZUS lepiej zadba o Twoje pieniądze przekładając je z jednej kupki na drugą niż Ty świadomie inwestując i pomnażając oszczędności przez kilkadziesiąt lat? 🤔
@@gromosawsmiay3000 Bo jedyną pewną rzeczą na tym świecie jest śmierć i podatki.
Emerytury w 1950 roku były wypłacane z PODATKÓW ! .
@@lapserdak123 Z każdej wypłaty prawie każdy Polak odkłada na swoją starość. Wysokość skłądki to 19% .
33% naszego społeczeństwa nie posiada ŻĄDNYCH oszczędności. I to oni mają zadbać o swoją starość ?
ZUS to PEWNOŚĆ otrzymania świadczenia bazująca na PODATKU(składce) przyszłych pokoleń, tak jka np obligacja USA też bazuje na podatku z przyszłych dochodów państwa.
ZUS daje pewność otrzymania emerytury nawet wtedy gdy osiągnie ktoś wiek 100lat. Czy np kobieta pracująca 35 lat odłoży tyle by wypłacać sobie sma świadczenie przez najbliższe 40 lat ?
Jak widac wiedza ekonomiczna w narodzie jest ZNIKOMA>
Szczepionki receptą na emerytów?
Papa Smerf