Hodowla owiec. Dlaczego należy zachować rasy rodzime?
HTML-код
- Опубликовано: 6 фев 2025
- Przełom w opłacalności hodowli owiec? Czy idą dobre czasy dla owczarzy?
Jaki ma związek Brexit z tym, ile zostaje w portfelach producentów owiec? Okazuje się, że bardzo wiele. O opłacalności produkcji owiec i programie pomocy, który pozwolił przetrwać większości fermom owiec w „chudych latach” rozmawiamy z Markiem Gryczem, kierownikiem fermy w Kociugach, która należy do Zakładu Doświadczalnego w Pawłowicach.
Gdyby nie wsparcie finansowe do hodowli, te rasy moglibyśmy spotykać tylko w ZOO czy w agroturystyce - mówi pan Marek, opowiadając m.in. o rasie rodzimej merynosa polskiego w starym typie.
ZD Pawłowice gospodaruje na imponującym areale 1710 hektarach. Oprócz działalności badawczej, zajmuje się uprawą ziemi i hodowlą krów, świń oraz owiec.
Czy aktualna rekordowo wysoka cena na jagnięcinę przekona kolejnych do hodowli owiec? Może tych, którzy aktualnie rezygnują z produkcji świń?
Bardzo ciekawy materiał 🐏🐑
Dotacje... już kiedyś je zabrali i wszystko zdechło. W tym państwie żadna produkcja/hodowla nie jest pewna.
Może rzucić to wszystko i zacząć hodować?
Brawo bardzo dziękuję. Na rynku brakuje (baraniny, jagnięciny).
Sklep otwórzta nie róbta na pośrednika!!!!
Kto was ma tego nauczyć? Dotacje unijne??
Opłaca się rasy szerstno mięsne - brak strzyży, dobra plenność, umięśnienie, odporność, powinni przerobić rodzime rasy z szerstnymi bo wełna jest odpadem. Polecam owce dorper, nolana, easy care, katahdin jak i mięsne z małym owelnieniem: suffolk, charolais, berrichon, owce mleczne liniejace z wełny: lacaune.
własnie do Pawłowic pojade za rok po merynosy:)
i co kupiłeś ?
niestety nie kupilem musialem plany zmienic ale napewno do 2 lat owce beda u mnie :)@@anunnakznibiru5885
Szkoda że zabrakło informacji o owcy romanowskiej w tym materiale
Romanowska nie jest rasą rodzimą, pochodzi z Rosji.
witam ,Pan Grycz nie wspominal za wiele o owcach romanowskich poniewaz reporterka chciala nagrywac reportaz o merynosach a wiem to stad ze rozmawialem z Panem Markiem
Ile jest dopłaty do 1 owcy ?
W filmie mówi, że 412zl/matke/rok z limitem 250szt (103000zł/rok)
Super materiał, ale muszę zgłosić jedną uwagę - nazwiska się odmienia. Proszę nie naśladować telerekruterów.
Nazwiska sie odmiania. Oraz nazwiska sie nie odmienia. Odmiana naziska jest możliwe ale nie konieczne
Nazwisko podane bez odmiany jest w 100% prawidłowe
Czy dużo potrzeba wypasu dla tyłu owiec? Dokarmiane są latem ?
A wełnę ktoś skupuje?
1,5 zł dają kupcy, ale i tak ciężko ze zbytem
Tak, w internecie jak zrobisz szalik albo dywan
W Polsce od zawsze podkreśla się ważność "małych wymagań żywieniowych" zwierząt hodowlanych bo w tym pseudo - państwie poziom hodowli zawsze był gówniany. Zwierzęta ras bardziej wymagających nie dałyby rady w konfrontacji z polskimi pożal się Boże "hodowcami". PS Bez dotacji (czyli pieniędzy ukradzionych panu A i przekazanych panu B ) taka hodowla by upadła. Nie rozumiem na cholerę utrzymywać coś , co na siebie nie zarabia ? To jakiś komuszy PGR dotowany odgórnie ? Skoro nie ma zapotrzebowania na mięso i wełnę z tych owiec tzn, że nie warto się tym zajmować i kropka.
czyli idac Twoim tokiem myslenia wszystko musi na siebie zarabiac ?jesli tak to ciebie na tej palnecie nie powinno byc bo na poczatku swojej "kariery"na planecie tylko generowales straty dla ludzi i planety:)
@@adamkarch7072 Każdy na początku generuje straty. Teraz generuję zyski i to spore.
@@Grzegorz2109 pamietaj zysk to nie wszystko:)
@@adamkarch7072 Przy produkcji niestety wszystko. Jestem zdania, że jeśli jakaś rasa się nie sprawdza i są rasy bardziej wydajne to nie ma sensu utrzymywać tej pierwszej.
@@Grzegorz2109 ja jestem innego zdania i roznorodnosc mi sie podoba i nie wszystko co wieksze, szybsze ,nowsze itp jest lepsze jak to mowi nie wszystko mozna przeliczac na zl