Zaginione Technologie i Wynalazki Historii - Opowieści, o których zapomniał czas!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 сен 2024

Комментарии • 506

  • @Podcasthistoryczny
    @Podcasthistoryczny  9 месяцев назад +67

    Miłego słuchania! :) A po wysłuchaniu, mam dla Was pewne wyzwanie✨: Zadajcie sobie pytanie - jakie wynalazki naszych czasów mogą pewnego dnia przejść do historii? I dlaczego?
    Napiszcie w komentarzu, a z najciekawszych odpowiedzi zrobimy sobie specjalny odcinek (Post Scriptum), gdzie wybrane pomysły odczytam i zastanowimy się nad nimi wspólnie!
    Czekam na Wasze propozycje :) Rafał 🫶

    • @preznyinseminator1199
      @preznyinseminator1199 9 месяцев назад +2

      Na pewno taki wynalazek jak ideologia "woke" przejdzie do historii .Podobnie "genderyzm" i "multikulti" zginie śmiercią naturalną. Stanie się tak ponieważ wszelkie ideologie nie uwzględniające ludzkiej natury szybko są weryfikowane przez rzeczywistość i nie przechodzą tej weryfikacji .

    • @KoKoS87
      @KoKoS87 9 месяцев назад +4

      Na pewno wiele "udających przydatnych" przedmiotów z aliexpress. Ciezko mi sobie przypomnieć przykłady ale to podkreśla że te produkty nie są potrzebne..
      Nie wiem czy rozumiecie o co mi chodzi ale mysle że może minąć przyspieszanie, ułatwianie życia w każdym aspekcie chociaż miałoby to np. przyspieszyć jakąś czynność o 3 sekundy na tydzień

    • @chloppkroczny8900
      @chloppkroczny8900 9 месяцев назад +1

      Faks No

    • @preznyinseminator1199
      @preznyinseminator1199 9 месяцев назад +1

      @@KoKoS87 U nas nie jest to popularne ale Chińczycy czy Koreańczycy często mają całą masę osobnych akcesoriów do prostych czynności . Mają deski do składania ubrań czy specjalne etui do gotowania jajek na miękko i naprawdę używają tego ! U nas takie rzeczy walają się tylko po kontach

    • @Saladyn88
      @Saladyn88 9 месяцев назад +1

      Ją zadałbym sobie pytanie, czy takie coś jest w ogóle możliwe? Szczerze powiedziawszy nie widzę możliwości, aby to się stało w dobie internetu oraz cyfryzacji nawet papierowych archiwów. Jestem w stanie sobie wyobrazić wyłącznie sytuację potężnego kataklizmu, który spowodował by cofnięcie do ery analogowej, ale wtedy ilość rzeczy, o których my jako ludzkość byśmy zapomnieli byłaby za długa, żeby się rozpisywać.

  • @tomaszb3745
    @tomaszb3745 6 месяцев назад +8

    gdybym był dzieckiem to chciałbym, żebyś mi opowiadał bajki do snu. Jesteś w tym the best

  • @BRQ_201
    @BRQ_201 8 месяцев назад +20

    Cześć! Jeżeli chodzi o szkło, takie jak opisałeś, to dzisiaj istnieje coś takiego i nazywa się ALON. Jest to przezroczyste aluminium (tak na chłopski rozum). Co prawda, nie znaleziono tego na żadnym stanowisku archeologicznym ale skojażyło mi się. Można powiedzieć, że to niezniszczalne szkło naszych czasów! 😊

    • @grzegorzgabrylewicz3244
      @grzegorzgabrylewicz3244 8 месяцев назад +3

      Które nie istnieje ;)

    • @BRQ_201
      @BRQ_201 8 месяцев назад

      @@grzegorzgabrylewicz3244 co masz na myśli pisząc, że nie istnieje?

    • @bladlogiczny7711
      @bladlogiczny7711 7 месяцев назад +3

      @@BRQ_201Nie istnieje "przezroczyste aluminium", to jest rodzaj ceramiki na bazie aluminium (glinu), a nie metal. Istnieją natomiast tzw. szkła metaliczne. To są metale i nie są przeźroczyste ale mają inne właściwości.

  • @michaelgamer9817
    @michaelgamer9817 7 месяцев назад +3

    Witaj Rafale. Twoje podcasty są tak świetne, że słucham ich godzinami w pracy, czasem do snu. Znalazłem cię przez moje zainteresowanie złotą erą piractwa i bardzo pozytywnie mnie zaskoczyłeś. Od tamtej pory nie wyobrażam sobie, by mogło zabraknąć ciebie i twoich podcastów. Mój szwagier też polubił i bardzo docenił twoją pracę, bo jest świrem na punkcie II WŚ. Mam zatem pomysł i jednocześnie prośbę. Może by tak coś o polskim średniowieczu? Wręcz kocham ten klimat! Coś o naszej matce Polsce, o husarii i lisowczykach w czasach swojej świetności, bo był taki czas, kiedy cały świat drżał przed naszą potęgą! Coś o polskiej szlachcie, królach, jak i chłopach. Jak wygladalo ich życie na codzień, jakie mieli stosunki z innymi państwami, jak przebiegały walki, tu też bym wspomniał o odsieczy wiedeńskiej. Jest tyle tematów do wyczerpania, że z całą pewnością nie zmieści sie to w jednym odcinku! Czekam i gorąco pozdrawiam, kibicuję jednocześnie i życzę najwspanialszych sukcesów.

  • @Wrobelmw
    @Wrobelmw 9 месяцев назад +194

    Cześć Rafale. Staram się nie komentować i wtrącać swojego słowa, jeśli coś jest bardzo dobrze i profesjonalnie wykonane. Ale należą Ci się słowa uznania 🙂 Myślę że nie tylko moje. Wykonujesz świetną robotę. Ja był bym za tym żebyś został zgłoszony do telewizji lub do radia o wysokim zasięgu. Dziękuję że jesteś 🙂

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  9 месяцев назад +21

      Alez mi miło! Pięknie dziękuję za tak mile słowa Wróbel! I cóż, ciesze się ze sprawiam tyle radości tymi podcastami :) MAm nadzieje ze do szybkiego usłyszenia ! :)

    • @Wrobelmw
      @Wrobelmw 9 месяцев назад +4

      @@Podcasthistoryczny Dziękuję Rafał. Na pewno się usłyszymy lub nawet zobaczymy ;)

    • @mattrosss1422
      @mattrosss1422 8 месяцев назад +4

      Na taką wieczorna relacje podczas jazdy samochodem, ojej. Nawet jeśli ktoś nie lubi historii to się zakocha.. skądś to znam 😊

    • @krystiankrystian
      @krystiankrystian 8 месяцев назад +3

      Do telewizji lepiej nie bo karzą mu ich bajki opowiadać

    • @TenBiohaker
      @TenBiohaker 8 месяцев назад +1

      Telewizja to przeżytek! Więc broń Boże przed wikłaniem się w kontrakty na opowianie bajek

  • @olokowalski7533
    @olokowalski7533 9 месяцев назад +3

    Ja też dziękuję patronom.Ale też dziękuję,że los pozwolił mi poznać wspaniałych ludzi.Pozdrawiam serdecznie.

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  9 месяцев назад

      Hej Olo, przyłączam się do wdzięczności :) Pozdrawiam ! :)

  • @jansuchecki7162
    @jansuchecki7162 9 месяцев назад +21

    Dziękuję za wspaniały podcast, życzę wszystkim słuchaczom i Tobie, Autorze Szczęśliwego Nowego Roku🎉😊

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  9 месяцев назад +2

      Pięknie dziękuję Janie! I z wzajemnością! :) DObrego nowego roku!

  • @mirosawgoofit7252
    @mirosawgoofit7252 7 месяцев назад +4

    Ale Ty chłopie wspaniale opowiadasz. Rewelacja!

    • @RobertGruszczynski-qh3ui
      @RobertGruszczynski-qh3ui 3 месяца назад

      no i co z tego chłopie skoro o stali damasceńskiej wtopa totalna . Szkoda , bo całość na tym traci i sam opowiadacz dokonuje samozaorania. Lepiej było sprawdzić u fachowców temat stali krystalicznej , tzw. "damastu skuwanego" , co robią w tym temacie praktycy kowale na wschodzie i nie tylko . Można było uniknąć tej kompromitacji i tylko pozostaje pytanie - czemu tego chłopina nie zrobił skoro od dziesiątek lat temat jest drążony w tylu miejscach. ( polskie forum nożowe , paru naszych kujących bułat , mnustwo materiałów po rusku czy angielsku ) Jakby przespał to wszystko nasz chłop i tonacja głosu tego nie zastąpi .

  • @prk2543
    @prk2543 9 месяцев назад +9

    Stal damasceńska nie powstawała poprzez skuwanie - tak powstaje dziwer, który jest bardzo podobny wizualnie, ale stalą damasceńską nie jest.
    Stal damasceńska tworzona była z pojedynczego odlewu, co zostało udowodnione naukowo po badaniach zachowanych do dzisiaj ostrzy z tej stali.

    • @RobertGruszczynski-qh3ui
      @RobertGruszczynski-qh3ui 3 месяца назад +1

      wreszcie ktoś to wyciągnął , bo reszta tylko klaszcze :) Stal krystaliczna to się nazywa i właśnie jest w tyglu "warzona" by po procesie krystalizacji zostać pociętą na kawałki i rozkutą na płaskowniki, a docelowo głownie... Poza tym damasceńska , bo z Damaszku , ale podobny proces mogło powtarzać więcej kowali. Kto nie potrafił uzyskać stali krystalicznej robił pakiety z kilku rodzajów stali o różnej zawartości węgla i skuwał uzyskując całkowicie inny rodzaj rysunku na powierzchni - tylko kompletny ignorant może pomylić rysunek stali krystalicznej z czymkolwiek innym . Sposoby obróbki cieplnej stali krystalicznej też były i są liczne co ma wpływ na różnorodność wzoru bułatowego... ( temat udokumentowany w necie wystarczająco obszernie )

  • @belladonna8877
    @belladonna8877 9 месяцев назад +4

    Cóż za wspaniała niespodzianka w Nowym Roku! Balsam na moje uszy, serce i umysł przed jutrzejszym powrotem do pracy. Dziękuję z całego serca. I szczerze podziwiam zaangażowanie i profesjonalizm połączony z pasją. Uwielbiam. Po stokroć ❤

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  9 месяцев назад

      Hej Belladonna, alez mi milo! Dziękuję za tak mile słowa i ciesze się ze mogę uprzyjemnić ten noworoczny, deszczowy ale jedyny w swoim rodzaju dzień :) Pozdrawiam Cie! :)

  • @pawel771a
    @pawel771a 6 месяцев назад +2

    Dziękuję za poświęcony nam czas.

  • @ahimsa1979
    @ahimsa1979 8 месяцев назад +6

    Az mnie ciarki przeszły we fragmencie o kolei atmosferycznej, bo jak mialem +-7 lat podobno bawiac sie strzykawkami i po połaczeniu iich rurka mialem powiedzieć cos w stylu "czemu tramwaje tak nie jeżdza bylo by ciszej "... kuzwa jestem geniuszem :)
    Ps super odcinek, mam tylko 1 uwage ... da Vinci to nie jest nazwisko tylko okreslenie skad pochodził .... z Vinci , i chyba sie nie odmienia na daVincziego :)

  • @Logiteh11
    @Logiteh11 9 месяцев назад +5

    Łooj super się rok zaczyna :D
    Pana podcast jest dla mnie wyjątkowy z tego samego powodu przez który ewidętnie powstaje.
    Takie dobre opracowanie danych zagadnień świadczy o wielkiej pasji.
    Chce Panu podziękować za podcast historyczny i życzyć Panu i słuchającym szczęsliwego nowego roku.

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  9 месяцев назад +2

      Wielkie dzięki i bardzo mi milo! I potwierdzam, bardzo Lubie historię i sprawia mi duża przyjemność opracowanie tych tematów i tworzenie w takiej formie - a skoro to słychać, to jeszcze mi milej :)

    • @jansuchecki7162
      @jansuchecki7162 9 месяцев назад +1

      A ja życzę ewidENtnie pomyślności w Nowym Roku, również nieukom😅

  • @blazkey1268
    @blazkey1268 7 месяцев назад +3

    Kolejny cudowny odcinek z pasją. Miłego słuchania wszystkim.

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  7 месяцев назад +1

      Bardzo mi miło, dziękuję! 🤩 Wszystkiego dobrego Blazkey :)

  • @lukaszapinski6181
    @lukaszapinski6181 9 месяцев назад +12

    Uwielbiam! Dziękuję za twoją twórczość

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  9 месяцев назад +2

      Bardzo mi milo Łukaszu! Do usłyszenia i wszystkiego dobrego!

  • @vladislavkocma7986
    @vladislavkocma7986 9 месяцев назад +3

    ❤dziękuję za super alternatywę w nowy rok

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  9 месяцев назад +1

      Dobrego słuchania! I wszystkiego co najlepsze! :)

  • @85veget
    @85veget 9 месяцев назад +3

    Cudownie. Miło słyszeć Twój miły głos.

  • @barbaraplonder4028
    @barbaraplonder4028 8 месяцев назад +2

    Wspaniały podcast. Dziękuję pięknie. Pozdrawiam serdecznie .😊🍀

  • @jolantacieszynska3312
    @jolantacieszynska3312 9 месяцев назад +1

    Cóz to była za podróż. Dla mnie niektóre wynalazki szczególnie ciekawe.
    Antyczne szkło elastyczne, Sejsmograf chiński, Leonardo da Vinci, Telharmonium i Concorde.
    Niesamowite historie. Wszystko ciekawe niezmiernie.
    Ale wyszczególnione, jeszcze bardziej.Dziękuję za tą dawkę wiedzy😊👌

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  9 месяцев назад

      Pięknie dziękuję Jolu! I bardzo sie cieszę że Ci się podobało! 🤩🥰

    • @odszczepciesie5128
      @odszczepciesie5128 8 месяцев назад

      Leonardo da Vinci był szczególnie ciekawym wynalazkiem

  • @damianpruski7909
    @damianpruski7909 8 месяцев назад +1

    Nie mogłem doczekać się kolejnego odcinka i z niecierpliwością czekam już na kolejny! Wspaniała robota 😊

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  8 месяцев назад

      Hej Damianie, pięknie dziękuję! Alez mi milo :)

  • @sebarosicki9183
    @sebarosicki9183 9 месяцев назад +4

    Szczęśliwego Nowego roku 🎉

  • @Micha-dx2xw
    @Micha-dx2xw 9 месяцев назад +3

    Wolność ! Wolność to coś o co wiele pokoleń walczyło latami, niektórzy nie dożyli, a dziś ludzie chętnie oddają wolność za zasłyszane hasełka, pozory bezpieczeństwa, pseudo ekologię i wygody, które wcale nimi nie są.

  • @AgnesLaczka
    @AgnesLaczka 9 месяцев назад +7

    ❤Drugi dzień Nowego roku i poranek z podcastem historycznym ,czy można lepiej rozpocząć dzień?Do tego temat bardzo pasujący do czasu ,bo w końcu wynalazki są przejawem rozwoju ,tylko czy wszystkie są lub były dobrze wykorzystane ? Wszystkiego najlepszego z Nowym Rokiem dla wszystkich tutaj
    Ps dla mnie do historii mogłyby bez żalu przejść wszelkie petardy i fajerwerki,a co mnie przeraża sztuczna inteligencja,oby była dobrze wykorzystana

    • @dorotaskoczek509
      @dorotaskoczek509 9 месяцев назад +1

      Sztuczna inteligencja... chyba nie jest aż tak niemozliwe, to co st.Lem pisał o buncie robotów., w jednym ze swoich opowiadań

  • @KrzyKryAk
    @KrzyKryAk 8 месяцев назад +2

    Kazde takie wynalazki wyjda na wierzch w momencie kiedy trzeba bedzie. Oraz bedzie mozna na nich zarobic.

  • @malutusia
    @malutusia 8 месяцев назад +2

    Coś wspaniałego! Dziękuję najserdeczniej Rafale! 🙏🪷👌

  • @marianlazarski291
    @marianlazarski291 7 месяцев назад +6

    160 miljardów euro na 7 lat to prawie 25 miljarów a płacimy 35 miliardów euro rocznie a bedzie podwyzka jak widać z tego unia przyznaje polsce tylko ze składek polaków nic więcej

  • @maciusss112
    @maciusss112 9 месяцев назад +3

    idealny dzien na przesluchanie

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  9 месяцев назад

      Dobrego słuchania i udanego nowego roku Maciuss! :)

  • @Kozakprosto
    @Kozakprosto 9 месяцев назад +2

    Nie ma nic lepszego niż odcinek na nowy rok, pozdrawiam :)!

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  9 месяцев назад +1

      Dobrego słuchania zatem i wszystkiego dobrego! :)

  • @mptak0433
    @mptak0433 8 месяцев назад +2

    Najwięcej zawdzięczamy Nikoli Tesli a jednocześnie nie doceniamy jego geniuszu, najwybitniejszy wynalazca i nie tylko w historii...

  • @KrzychuBB
    @KrzychuBB 8 месяцев назад +1

    Ogrom pracy. Materiał na 2-3filmy. Dzięki.👍

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  8 месяцев назад +1

      Bardzo mi miło! :) lubię robić takie długie, wyczerpujące materiały 🥰

  • @piotrwyszowski2797
    @piotrwyszowski2797 5 месяцев назад

    Super odcinek, krótka uwaga techniczna przy Telharmonium, gospodarstwo domowe może zużywać np 600 kWh (kilowatogodzin) czyli energię. Same kW to jednostka mocy, informuje o wartości mocy a nie energii( energię liczymy jako iloczyn mocy*czasu).

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  5 месяцев назад +1

      Racja, kłania się moja awersja do fizyki w liceum ;) Dzięki! ;)

  • @ula3938
    @ula3938 7 месяцев назад

    Wspaniały program, i forma opowieści jak słuchowisko bardzo mi pasuje.
    Odpowiadajac na Twoje pytanie, jakie wynalazki obecnie używane będą zapomnianą technologią ti obawiam się że odpowiedź może brzmieć :praktycznie wszystkie. Żyjemy w czasach gdzie technologia zaczęła wyprzedzać naszą wyobraźnię a rozwój AI stawia pod znakiem zapytania każde obecnie stosowane rozwiązanie.

  • @bladlogiczny7711
    @bladlogiczny7711 7 месяцев назад +1

    Do historii przejdzie, bo już przechodzi tradycyjna telewizja. Ja sam tego doświadczyłem kilka lat temu. A dzisiaj poszedłem pomóc pewnej starszej pani i ze zdziwieniem zauważyłem iż jej telewizor jest wyłączony, mimo iż przebywała w domu i zajmowała się gotowaniem obiadu. Dzięki o Wielki Ministrze za zmiany, ty nawet potrafiłeś starszych ludzi odzwyczaić od ciągłego śledzenia programów informacyjnych. Ta babcia twierdzi iż nie już tam czego śledzić.

  • @crs-tl7rk
    @crs-tl7rk 7 месяцев назад

    Pierwszy odcinek który odsłuchałem i bardzo mi się podoba. Nie tylko jeśli chodzi i wiedzę ale i o sposób przekazu. Słucha się bardzo przyjemnie.

  • @SanczoKokos
    @SanczoKokos 8 месяцев назад +1

    Po pierwsze jak zwykle wciągający odcinek, a po drugie możemy pomyslal byś o odcinku o Aleksandrze wielkim

  • @Adam-nh8fp
    @Adam-nh8fp 8 месяцев назад +1

    Kurde na raz nie dam rady muszę na dwa razy obejrzeć zacny odcinek

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  8 месяцев назад

      Hej Adamie, nie ma sprawy, słyszymy się ponownie ;) Pozdrawiam! :)

  • @koszuu6017
    @koszuu6017 8 месяцев назад +1

    Nie wiem czy to moja nieuwaga czy problem z powiadomieniami bo malo brakowalo i pominalbym odcinek :) pozdrawiam autora!

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  8 месяцев назад +1

      W takim razie dobrze, ze tu jesteś :) Być może cos powiadomienia zaszwankowały, ja nic w ustawieniach nie zmieniałem :)

  • @jozefstaszkiewicz5488
    @jozefstaszkiewicz5488 2 месяца назад +2

    Jestem ślusarzem. Moje uwagi. Dziś stosujemy w ślusarstwie podzielnice. To są tarcze z kręgami odbitych równomiernie punktów. Ile zębów ma być wyciętych na obwoszie przyszłego koła zębatego, tyle napunktowań wybieramy na podzielnicy. Dziś stosujem niemechaniczne podzielnice cyfrowe. Ale też do wycięcia ewołwenty zęba, stosujemy frezy kształtowe. I tak samo było w pradawnych czasach. Któryś z myślących pradawnych ślusarzy, zastapił ręczne piłowanie zębów pilnikiem właśnie podzelbicą i kształtowymi frezami. Ale aby konkurować z tymi co obrabiali metal ręcznie piłując materiał, w ścisłej tajemnicy. Wraz z jego śmiercią, jego wiedza poszła w zapomnienie. Dlaczego jego mechanizm podróżował statkiem. Był zrobiony na zamówienie kogoś kto mieszkał za morzem. Ale też ten zdolny mechanik miał zmysł matematyczny. Precyzyjnie obliczał ilość zazębiających się zębów w każdych dwu zazębiających się kołach. Zatem rozumiał czym jest całkowanie i procentowanie. I wiele innych trygonometrycznych umiejętności posiadał. Ja jestem w stanie zrozumieć i w pełni odtworzyć mechanizm z Antykitiery. Bo jestem zdolnym informatykiem i ptogramistą. Ale ja żyję zbyt skromnie, aby nawiązać kontakt z posiadaczami tego mechanizmu. A bez mechanizmu w mych dłoniach biewiele mogę tu zdziałać. Jestem też uzdolniony na pilu fizyki opisowej. I więcej talentów posiadam. Jeśli by mi ktoś pomógł, jestem w stanie zbudować replikę mechanizmu z Antykitiery dosłownie jeden do jeden. A także precyzyjnie określić zastosowanie tego mechanizmu. Ale także dobudować do tego mechanizmu - oczywiście komputerowo mechanizmy dodatkowe. Mechanizmy dołączone do jądra programowego jako programowe mechanizmy jako przeliczone koła zębate, zapisane w postaci cyfrowej na komputerze. Mój tel. 603 294 015. Ale mam pomysł na zbudowanie symulatora mechanicznego kół zębatych na zasadzie joło w kole - pojedynczego kubita informatycznego komputera kwantowego. I taki kubit informatyczny można powielać jako komórki sieci neuronowych, połączonych programowymi przekładniami mechanicznymi, przeliczonymi informatycznie na bity i bajty. Ale też rozbudować pojedyncze połączenia między informatycznymi kubitami jako zwielokrotnione szyny danych. Telestrady informatyczne. Ale nawet jeśli nikt do mnie nie zadzwoni, ja zainspirowany mechanizmem z Antykitiery, będę pracował nad zbudowaniem symulacji kół zębatych pojedynczego kubita informatycznego. Ile stanów ma kubit informatyczny. Mój będzie ich miał nieskończenie wiele. W przeciwieństwie do obecnie budowanych kubitów informatycznych. Mają one ogromną ilość stanów. Ale jednak w przeciwieństwie do mojego kubita, ta liczba jest liczbą skończoną. A mój trygonometryczny w przeciwieństwie do obecnie budowanych, w ogóle nie będzie miał szumów informatycznych. Oczekuję na kontakt kogoś, kto zajmuje się budowaniem kubitów informatycznych. Interaz. Jeden mój kubit obraca się informatycznie o ileś tam procent pełnego obrotu momentu obrotowego. Drugi kubit obraca się o inny radian momentu obrotowego. Trzeci połączony mechanicznie (informatycznie po prawdzie) z dwoma z pewnymi radianami .... sumuje te dwa radiany. Jest dalsza rozkmina bo proces jest trygonometrycznie skomplikowany. Ale tyle wystarvzy, aby zrozumieć moją trygonometryczno - programistyczną konstrukcję. Moja praca dostanie Nobla i patent, gdy zostanie skończona. Zapraszam do współpartycypacji w przyszłej nagrody, zapraszając do współpracy potencjalnych inżynierów informatyków.

    • @userr04212
      @userr04212 29 дней назад

      O kurwa szur🤣🤣🤣 skasuj ten numer telefoniczny i nie pracuj nad projektem, bo Cię znajdą Panowie

    • @0leksandrsvintsitskyi787
      @0leksandrsvintsitskyi787 4 дня назад

      Szukaj instytucjonalnie najlepiej na uczelniach inzynierynych oraz z branży informatycznej. Coś w tym stylu co napisałeś tutaj powieś jako ogłoszenia tam że. Jak masz pójść dalej to trafisz na swego. Powodzenia

  • @MrKonopna34
    @MrKonopna34 9 месяцев назад +2

    Według mnie to silnik rakietowy przejdzie do historii

  • @Krzysztof_Topolewski
    @Krzysztof_Topolewski 9 месяцев назад +4

    Panie Rafale... Odnośnie Concorde... NASA pracuje nad własnym projektem komercyjnego samolotu ponaddźwiękowego. Z tego co słyszałem mają już nawet prototyp także ta technologia może być niedługo "odzapomniana" 😀

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  9 месяцев назад

      W takim razie jestem bardzo ciekaw czy tym razem wejdzie do użycia na stałe! Ale trochę się obawiam że problemy (koszt, hałas, dostosowanie lotnisk) będą ponownie blokada do szerszej adaptacji

  • @Dexter00000
    @Dexter00000 8 месяцев назад +1

    Ciekawe, że w Święta oglądałem najnowszą część przygód Indiany - UWAGA SPOILER - Jones'a i tam cała akcja toczy się właśnie z Mechanizmem z Antykothiry w roli głównej, a dzisiaj słucham, jest bohaterem i Twojego odcinka 😃. Polecam film - tam Archimedes był jego twórcą i pozwalał on na podróże w czasie 😊.

  • @Gregory.2000
    @Gregory.2000 8 месяцев назад +1

    Ciekawy materiał :)

  • @Dawid-gg3hp
    @Dawid-gg3hp 9 месяцев назад +2

    Ale będzie zaraz słuchane.

  • @sebek9241
    @sebek9241 8 месяцев назад

    Kolejny świetny odcinek. Fascynujący podcast. 👏🏻👏🏻👏🏻

  • @Revolwerowiec2137
    @Revolwerowiec2137 8 месяцев назад

    Gratulacje 100 tys 🎊

  • @Darkandyouu
    @Darkandyouu 9 месяцев назад +2

    Jesteś kozak ! 😊

  • @maciekmaciejewski6185
    @maciekmaciejewski6185 8 месяцев назад

    Oryginalny i ciekawy odcinek! Jakże dobrze się słuchało:)

  • @martaz-b9176
    @martaz-b9176 9 месяцев назад +1

    Dziękuję

  • @ZbigniewDabrowski-ip9km
    @ZbigniewDabrowski-ip9km 9 месяцев назад +2

    Super odcinek 😂😂😂😂😂

  • @BuBiK_PoLsKa
    @BuBiK_PoLsKa 9 месяцев назад +2

    Szczęśliwego Nowego Roku ✌️ Zaczynając ten rok w dobrym humorze odpowiem na wyzwanie dość prześmiewczo "Polski Grafen" 🤓🤡👍🏻Patrząc na niektóre znaleziska i odkrycia uważam że postawa naukowa jest bierna w tym temacie i trzyma sie dawno nieaktualnych informacji, powodów może być kilka a jeden z nich to taki iż "Tylko elity mają dostęp do tych aktualnych ustaleń archeologów natomiast reszta ludzi jest trzymana w nieświadomości i karmiona ciągle tym samym dodając co jakiś czas szczątkowe informacje) miało by to na celu lepszą kontrolę nad zasobem ludzkim druga rzecz nikt nie jest w 100 % pewny jaki wpływ na ludzkość miało by nagle ogłoszenie ze to co do tej pory sądziliśmy było błedem i ogłoszenie jak było naprawde.

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  9 месяцев назад +1

      Wzajemnie! I dopisuje do potencjalnej listy, czemu nie ! :)

    • @BuBiK_PoLsKa
      @BuBiK_PoLsKa 9 месяцев назад

      Luzik, miało być krótko ale niestety musiałem to nieco rozwinąć 😉

  • @aurorae666
    @aurorae666 9 месяцев назад

    Ależ to bylo dobre! Dziękuję za superhistorie i Twoją pracę. Przyszlo mi tez do głowy, że o telharmonii można by zrobić swietny film ;)

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  9 месяцев назад +1

      Pięknie dziękuję! I zgadzam się, że to byłby dobry film, taki o wynalazcy który do końca wierzy w swój wynalazek i proboje ze wszystkich sił pokonać przeciwności 🤩😯

    • @aurorae666
      @aurorae666 9 месяцев назад

      @@Podcasthistoryczny a jakie sceny ukazujące ogrom urządzenia! Normalnie widzę już pracę kamery 😀

  • @rysiekwisniewski2550
    @rysiekwisniewski2550 8 месяцев назад

    Bardzo fajny pomysł, warto aby tą myśl kontynuować i uzupełniać.

  • @anonimowyczowiek5463
    @anonimowyczowiek5463 8 месяцев назад +1

    Jaka szkoda że tak rzadko🙄

  • @bogdan7491
    @bogdan7491 5 месяцев назад

    Wszystkie wynalazki istniały na długo przed pojawieniem się człowieka.. trzeba było tylko odnaleźć je!

  • @theHerami
    @theHerami 8 месяцев назад +1

    Do lamusa bardzo szybko odchodzą nowinki typu NFT. Mam ogromną nadzieję, że ten sam los czeka AI, że po pierwszych zachwytach odejdzie i zostanie jako narzędzie wspierające ludzi, a nie zastępujące ludzką pracę tanią tandetą. Z rzeczy bardziej namacalno-materialnych ciężej coś wymyślić... Jestem bardzo ciekawa tego Post Scriptum. Trafiłam tu przypadkowo, ale chyba rozsiądę się posłuchać na dłużej ;)

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  8 месяцев назад +1

      Hej Herami, witaj! :) I dzięki za podrzucenie tematu NFT, będzie w odcinku :) Do usłyszenia, a w międzyczasie zapraszam do pozostałych odcinków :)

  • @Adam-vk5uq
    @Adam-vk5uq 8 месяцев назад +1

    Jesli kiedykolwiek podejmiesz sie pracy nad audiobookiem koniecznie daj znac. Masz niesamowity glos.

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  8 месяцев назад +1

      Bardzo mi milo! :) Kto wie, może kiedyś? A na razie robię długie podcasty ;)

  • @silverrambo1508
    @silverrambo1508 8 месяцев назад +1

    Mozna zrobic podcast o kilku odkryciach ?

  • @ksAndrzej
    @ksAndrzej 9 месяцев назад +1

    świetny odcinek
    PS: mam na sprzedaż wysokościomierz z Concorda

  • @holahopper
    @holahopper 3 месяца назад

    1:38:00 Wydaje mi sie ,że jednak był samolot który przynajmniej w jakimś stopniu przypominał wyglądem Concorda, a mianowicie Tu-144, pewnie to była jakaś kopia konkorda, no ale technicznie rzecz biorąc jednak był taki samolot.

  • @_fully_motivated_
    @_fully_motivated_ 7 месяцев назад

    Świetne😊

  • @foltapiotrfolta5148
    @foltapiotrfolta5148 8 месяцев назад +1

    Jaka jest pewność, że to są ludzkie wynalazki?

  • @vstm3950
    @vstm3950 8 месяцев назад

    Może zrobi Pan materiały o Odwiercie Kolskim oraz Katastrofie Tunguskiej

  • @amslezak8501
    @amslezak8501 8 месяцев назад

    Dziękuję
    Gratuluję

  • @piotrszatko4017
    @piotrszatko4017 7 месяцев назад +1

    Bardzo przyjemny, miły głos. Świetnie się Ciebie słucha.

  • @yokas88
    @yokas88 9 месяцев назад

    Super!!!

  • @bartdr5146
    @bartdr5146 9 месяцев назад +1

    Według mnie swego rodzaju zapomnianą, a właściwie nieużywaną technologią mogą stać się pociągi magnetyczne.
    1. Koszty budowy magnetycznych linii kolejowych są ogromne, dodatkowo utrzymanie ich namagnesowania wymaga ogromnego zużycia prądu.
    2. Linie te muszą być budowane nad ziemią
    3. Zwrotnice dla pociągów magnetycznych są strasznie skomplikowane i wymagają dużego obniżenia prędkości, aby bezpiecznie ich używać
    4. Oczywista oczywistość, ale z linii kolei magnetycznych nie mogą korzystać tradycyjne pociągi
    5. Jedyną przewagę jaką oferują koleje magnetyczne to ich ogromna prędkość (ok 500km/h), ale już "tradycyjne" koleje wysokich prędkości mogą rozwijać prędkość ok 350km/h.
    Według mnie jest duża szansa, że koleje magnetyczne skończą jak Concord, ich wysoka prędkość będzie miała mniejsze znaczenie niż względy ekonomiczne, co w ostateczności może doprowadzić do ich upadku (po prostu zaprzestanie się budowy nowych linii, te stare pewnie przez jakiś czas będą jeszcze eksploatowane).

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  9 месяцев назад

      oooo, bardzo dziękuję za tak wyczerpujące podejście do tematu Bart! Zapisuje sobie do listy do post scriptum :)

    • @teczowependolino8194
      @teczowependolino8194 9 месяцев назад

      Pogląd może i miałby sens przy założeniu zerowego rozwoju ludzkości. Gdybanie słuszne, tylko w tym wypadku ale raczej niezgodne zgodne z rzeczywistoscia.
      Po pierwsze nie wiesz co zostanie wynalezione, Ale z pewnością trwają intensywne prace i drobne przełomy w kwestii nadprzewodników wysoko temperaturowych.
      Porządny przełom w tej technologii mógłby zmienić sposób lewitowania takiego pociągu, i zmniejszenie kosztów lewitacji.
      Dalej mamy zbliżającą się technologię fuzji jądrowej, co mógłby ugryźć temat od strony energetycznej, w sensie nikt już nie przejmował by się wysokim zużyciem energii bo byłoby jej w bród.
      To są dwie technologie które już widać na horyzoncie, a nie wspomne o masie tych których jeszcze nie widać I nawet ich nie przewidujemy bo jesteśmy na to za głupi.
      Concord w porównaniu do pociągu miał ten minus, że ostatecznie przekreśliły go częste wypadki.
      Także ja nie ryzykowałbym takich stwierdzeń i ustawiam się w opozycji :) czas pokaże pozdro

  • @rysiekwisniewski2550
    @rysiekwisniewski2550 8 месяцев назад +1

    Szkoda ze nic nie powiedziano o Heronie z Alexandrii, I o jego wynalazkach, oraz o łączności telegraficznej, poczcie Taxisa telegrafie optycznym, chętnie stosowanym na pierwszych kolejach, a wynalazek semaforu jest starszy od kolei, będący wynalazkiem braci Chape we Francji

  • @grzegorzkolbrecki8344
    @grzegorzkolbrecki8344 9 месяцев назад +1

    Pojazdy "próżniowe" tracą sens po ogarnięciu podręcznika do fizyki. Napęd parowy ma niską sprawność aczkolwiek dalej niektóre silniki spalinowe używają dotrysku wody aby poprawić osiągi. BMW opracowało taki system który nie wymaga uzupełniania zbiornika na wodę, ta odzyskiwana jest ze spalin.

    • @zdzislawdardzinski7434
      @zdzislawdardzinski7434 8 месяцев назад

      Dotrysk wody tak pomaga jak krem Nivea na porost włosów

    • @grzegorzkolbrecki8344
      @grzegorzkolbrecki8344 8 месяцев назад

      @@zdzislawdardzinski7434 fakt ale dawno temu w lotnictwie pomagał bombardować szkopa ;)

  • @Xlud_
    @Xlud_ 8 месяцев назад

    Fajnie że jest też podcast na Spotify - choć nie ma linka w opisie :/

  • @ks2884
    @ks2884 8 месяцев назад +1

    A co z zapomnianym wynalazkiem Lucjana Łągiewki?

  • @Anubis2976
    @Anubis2976 4 месяца назад

    To jeszcze można przeanalizować Arkę Przymierza jako też rodzaj urządzenia technicznego.

  • @kamilmikoajczuk5833
    @kamilmikoajczuk5833 9 месяцев назад +1

    Zapomniana technologia obecnie masowo rozpowszechniana i nam wciskana jest samochod elektryczny, maly zasieg samozaolony dlugosc ladowania. Moim zdaniem nie przetrwa to w tej formie, musi byc jakos zmieniene.

  • @Kanzi--
    @Kanzi-- 9 месяцев назад +3

    Plastik. Mam taką nadzieję, że jak najszybciej to się stanie. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  9 месяцев назад +1

      Wielkie dzięki Kanzii i wzajemnie! Propozycję dopisuje do listy! :)

  • @michalwaker
    @michalwaker 8 месяцев назад

    Super

  • @BorysMadrawski
    @BorysMadrawski 8 месяцев назад

    Mechanizm z Antykithiry był ponoć dość standardowym mechanizmem liczącym (zaawansowanym kalendarzem astralnym). Nie sądzę że był grecki, ale że był heleński - Grecy odziedziczyli większość kultury i wynalazków po Helenach, podobnie jak Italczycy (Rzymianie) niewiele wymyślili i stworzyli, a jedynie odziedziczyli po Etruskach (Słowianach, bo udało się odczytać ich pismo i jest ono słowiańskie) - nawet Rzym już tam stał, gdy Italczycy do niego weszli i go przejęli po tym, jak Etruskowie niemal wyginęli (być może erupcja wulkanu to spowodowała, albo jakaś super nova).

  • @marcinbaczkowski9524
    @marcinbaczkowski9524 9 месяцев назад +3

    No i teraz można odpoczywać po baletach...

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  9 месяцев назад +1

      W takim razie życzę dobrego odpoczynku i udanego noworocznego odpoczynku Marcinie! :)

  • @timisato5563
    @timisato5563 9 месяцев назад +1

    Nie wiem czy dokładnie o to chodziło w końcowym pytaniu, ale pierwsze co przyszło mi do głowy to smartwatch, który jest tak rozwinięty i za razem kompaktowy, że wygryzie smartfony, które z tego co zauważyłem jest coraz trudniej upchnąć do kieszeni.

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  9 месяцев назад

      Wielkie dzięki, dokładnie o to ! Będę zapisywać pomysły od Was :)

    • @magdalenach3343
      @magdalenach3343 9 месяцев назад

      Też o tym pomyślałam :)

    • @timisato5563
      @timisato5563 9 месяцев назад

      Albo rozwój technologii składanych ekranów pójdzie tak do przodu, że będzie można np. zastosować pierścionek zamiast zegarka.

  • @dariusz_k._ladziak
    @dariusz_k._ladziak 8 месяцев назад

    35:17 Ustawianie tej figury na podstawie różnicy przebiegu kół, pod warunkiem dobrego skalibrowania obwodów kół, jest, jak sugeruje rachunek prawdopodobieństwa, mało wrażliwe na nierówności terenu. Raz jedno koło przebędzie jedną drogę, raz drugie, średnia pozostaje podobna. I to należy zestawić z pojęciem "południe". Czy był to kierunek wyznaczony teodolitem z ruchu gwiazd (pojedyncze minuty kątowe przy dzisiejszym sprzęcie, a pewnie i lepiej), czy "o tam (tu wskazanie ręką) słońce jest najwyżej".
    Sądzę, że to drugie, do chodzenia po terenie wystarcza busolą z podziałką co pięć stopni. Przynajmniej mnie.

    • @antonibieganowski8889
      @antonibieganowski8889 8 месяцев назад

      Litości!! Ludzie co wy macie w głowach? przecieżą to był kompas.
      Figura była wykonana z magnetytu występującego naturalnie w przyrodzie i była pozłocona listkami cienkiego złota co nie miało wpływu na wskazania
      Figura myślę była wydrążona w środku aż do głowy i osadzona na ostrej igle, czyli po prostu kompas.
      Były też wersje kopasu w postaci chińskiej łyżeczki.
      Żeby tego nie wiedzieć to aż strach.

    • @antonibieganowski8889
      @antonibieganowski8889 8 месяцев назад

      Innym wyjaśnieniem jest żyrokompas ustawiany zawsze w poludnie ze względu, że słońce w południe pokazuje dokładnie ten kierunek.
      Warunkiem poprawnego działania jest ciągłe utrzymywanie obrotów koła żyroskopowego.
      Napęd koła żyroskopowego na postoju mogła zapewniać sprężyna nakręcana kołami pojazdu podczas jazdy poprzez odpowiedni mechanizm zębaty.
      Jednak zgodnie z zasadą brzytwy Oldhama najprostsze rozwiązanie jest najwłaściwsze, dlatego stawiam na kompas

  • @aurealia
    @aurealia Месяц назад

    ❤❤❤

  • @nihilistycznyateista
    @nihilistycznyateista 8 месяцев назад

    Jest coś prostszego, niż mechanizm różnicowy, zwłaszcza, że ten rydwan miał działać na płaskim terenie... Żyroskop, stosowany wspolcsesbie, co prawda nie do wskazywania kierunku w poziomie a w pionie - bo używany jest do korekcji płaszczyzby tak zwanego sztucznego horyzontu, co pozwala utrzymywać samolotowi stałą wysokość, niemniej nadal działało by długo i ja płaskim bez problemu również do wskaxywania stałego kierunku.
    Dałoby się nawet zbudować prostsze urządzenie, które jednak działało by wyłącznie w ruchu, co tłumaczy kalibrację przed każdym użyciem, oparte na olowianym ciężarku, wychylajacym się przez siłę odśrodkową na zakrętach. Dokładając do tego przekładnię kątową moglibyśmy wywołać ruch sekretny postaci. Tylko tak, jak mówię, takie coś działa wyłącznie w ruchu, tym dokładniej im szybszy ten ruch.

  • @lunaweeks4001
    @lunaweeks4001 5 месяцев назад

    Dzieło twoje jest też odbiciem twoich opinii, poglądów jak i spojrzenia człowieka nowoczesnego, co jest zrozumiałe. Przyczepię się do okresu Średniowiecza i katedr ziemi francuskiej . W tamtych czasach wiara w Boga była oczywista jak oddychanie, katedra zaś miejscem spotkania z Bogiem i jego surową nauką . Do dzisiaj średniowieczna katedra jest wypełniona niesamowitym klimatem, Dążeniem budowniczych katedr było wyrażeniem dążenia człowieka do bliskości z Twórcą (min). Z upływem wieków , człowiek zaczął tracić poczucie sakralności . Mówisz tu o drapaczach chmur w Dubaju jąko miejących " coś gotyckiego" . Dubajskie kreacje są raczej symbolem pychy , zadufania w technologii i bogactwach. Mistrzowie i rzemieślnicy Średniowiecza poza olbrzymią wiedzą mieli autentyczną miłość Boga , sakrum i głęboką wiarę . Czego dzisiejszy człowiek niestety już nie ogarnia. Pozdro

  • @Atlantis1986
    @Atlantis1986 8 месяцев назад

    Drobna uwaga: "komputer analogowy" nie jest synonimem komputera mechanicznego. To dwie zupełnie różne rzeczy. Istniały analogowe komputery elektroniczne, można też zbudować całkowicie mechaniczny komputer cyfrowy. W komputerach analogowych wartości są przechowywane i liczone za pomocą odpowiadających im bezpośrednio (analogicznych) wartości jakiegoś elementu - napięcia elektrycznego albo kąta obrotu koła zębatego. Uwzględnia się przy tym wszystkie wartości pośrednie. Czyli na przykład wartość liczby pi możemy zapisać bezpośrednio za pomocą napięcia 3.14V, wykonując na niej operacje poprzez przepuszczanie przez układy, które będą ją modyfikowały.
    W komputerach cyfrowych natomiast stany są skwantyfikowane i używamy konkretnych przedziałów napięć do kodowania konkretnych wartości (np. 0 i 1 w układach binarnych).
    Komputer analogowy nie jest też komputerem w takim sensie, jak rozumiemy je obecnie. To urządzenie zaprojektowane do wykonywania konkretnego zestawu obliczeń. Nie może być programowany - zmiana algorytmu wymaga jego przebudowania.

  • @krzysztof_drzewiecki
    @krzysztof_drzewiecki 8 месяцев назад

    Artefakt z Antykithiry był zaawansowanym kalendarzem. A ze znaleziono tylko 1 taki egzemplarz możliwe że był to prezent dla kogos bardzo bogatego a nie ogolno dostepne urzadzenie. Samo zbudowanie nie jest bardzo wymagajacenawet z narzedziami z tamtej epoki. Potrzebna wiedza do wyznaczenia poszczegolnych wydarzen astronomicznych jest imponujaca lecz nie niemozliwa dla tamtych czasów.
    Bateria z bagdadu mozliwe że była tylko prototypem ktory nie spełnil pokładanych w nim mozliwosci.
    W chinach byly tez okresy długotrwałej stagnacji i zakazu wprowadzania nowych rozwiązań.

  • @MajorSpawn403Squad
    @MajorSpawn403Squad 9 месяцев назад +2

    Komentarz taktyczny. Pzdr.

  • @przemekwa6709
    @przemekwa6709 7 месяцев назад

    Masz bardzo podobny głos do Alberta Świdzińskiego ze strategy and future. Pozdrawiam

  • @ZapytajFotografa
    @ZapytajFotografa 8 месяцев назад

    18:00 Zabawnie usłyszeć o boraksie w tym odcinku :-) Używałem go do fotografii

    • @ZapytajFotografa
      @ZapytajFotografa 8 месяцев назад

      1:20:00 hihi, a tydzień temu po raz pierwszy byłem w Plymouth. Szkoda, że nie miałem okazji obejrzeć odcinka wcześniej. Mógłbym poszukać śladów omawianej kolei

  • @inkaziolowa
    @inkaziolowa 8 месяцев назад +1

    1:00 epoka renesansu a nie era renesansu

  • @marvju209
    @marvju209 9 месяцев назад +1

    Wg mnie telefon mobilny a potem internet nieodwracalnie zmieniły świat. Kolejną innowacją jest podcast, który spowoduje odejście od kultury słowa pisanego i powrót do słowa mówionego, co skróci drogę do wiedzy dla miliardów ludzi

    • @Kamillo041285
      @Kamillo041285 9 месяцев назад +2

      Podcast innowacją? Masz 15 lat ? Włączałeś kiedyś radio?

    • @marvju209
      @marvju209 9 месяцев назад +1

      @@Kamillo041285 Rusz głową 🙄

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  9 месяцев назад

      Hej Marvju, zapisuje do listy, nie wiem czy się zgadzam z tym ze podcast zastąpi słowo pisane ale to całkiem ciekawa idea, dlatego myślę ze trafi do odcinka :)

    • @marvju209
      @marvju209 9 месяцев назад

      @@Podcasthistoryczny Jeśli wyjedzie się poza wykształconą Europę chyba łatwiej dostrzec skalę tej rewolucji 😉
      Na świecie jest tak strasznie dużo analfabetów...

  • @krzysztofkraczek9546
    @krzysztofkraczek9546 8 месяцев назад +1

    Przy Conkorde trzeba powiedzieć o Tu 144 jego Sowickim kuzynie . Wszak on wystartował pierwszy.

  • @waldikowalski9821
    @waldikowalski9821 9 месяцев назад +3

    ale lipa..przypadki owówione setki razy.. doglebnie.. rozczarowujace...mialem nadzieje ze moze , prommiennik orgonu Reiha. naped Victora Schaubergera, itd.... ok stal damascenska zgoda ale audycja do kitu.

    • @marvju209
      @marvju209 9 месяцев назад

      Szerokiej drogi. I daj znać, jak nagrasz lepszą skacowany frustracie 😁

    • @starymetall3
      @starymetall3 9 месяцев назад

      Dokładnie w koło Macieju.. Ps połowa to udowodnione bzdury

  • @gorgar6059
    @gorgar6059 9 месяцев назад +1

    Pewnie zniknie
    1.bitcoin,
    2 samochody spalinowe (za sprawą polityki),
    3. dyski twarde,
    4. możliwość kupowania prywatnie wielu rzeczy - wszystko będzie na abonament, leasing - bez możliwości kupienia na stałe -- nie pracujesz za muszelki, nie jesz.
    5 fizyczne waluty

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  9 месяцев назад +1

      Woow, dzięki za taka duża listę! Zapisuje! :)

  • @tonyhowk7507
    @tonyhowk7507 Месяц назад

    Mamy pełno takigo szkła, w oceanach

  • @robertkaminski1088
    @robertkaminski1088 9 месяцев назад +1

    Ciekawie to robisz ale tekst jest za długi. Wstęp strasznie długi.

    • @Podcasthistoryczny
      @Podcasthistoryczny  9 месяцев назад +1

      Hej, wcześniejszą część to wstęp, natomiast oczywiście rozumiem ze ktoś może od razu chcieć posłuchać o samych wynalazkach, stad oznaczam rozdziały w treści (na pasku) :)

  • @kolobielau1708
    @kolobielau1708 8 месяцев назад

    Muszę napisać komentarz. Proszę nie jechać po mnie za niego bo bardzo lubię twoje słuchowisko. W tym odcinku było bardzo dużo chaotycznego odnoszenia się do pojęcia technologii. A na dobrą sprawę tylko przy stali damasceńskiej i nie tłukącym szkle był to właściwy termin. Odsyłam choćby do Wikipedii. Lepszym słowem w moim odczuciu były by zapomniane innowacje jako pojęcie szersze. I druga sprawa zawodowa skali barwowej do określania temperatury stosuje się cały czas i dalej naucza. Owszem pirometr powie mi że jest 935’C a na oko powiem że jest ok 900’C -950’C pomijalny błąd w większości przypadków. Prawdziwym dobrodziejstwem jest co iniego. Nowoczesne stałe są o niebo bardziej jednolite i homogeniczne. Nie mamy istotnych zmian składu w obrębie całego elementu i skład jest powtarzalny dla każdego innego elementu z tego samego materiału/ gatunku. Brak w naszej stali wtrąceń i zanieczyszczeń, stal posiada dodatki i dzięki obróbce ma mniejszą zawartość tych niekorzystnych pierwiastków np siarki. Reszta bez zmian. Dla mnie brakuje jeszcze jakiegoś bardziej nowoczesnego przykładu np. Holtz Gazu - wytwornicy gazu drzewny. Na takie coś jeździły niemieckie samochody w 2 wś.

  • @katherinewolak2233
    @katherinewolak2233 9 месяцев назад

  • @ZbigniewPiatek
    @ZbigniewPiatek 8 месяцев назад

    jak się robi to elastyczne szkło i gdzie się je dziś wykorzystuje?

  • @jarosawkucharczyk9078
    @jarosawkucharczyk9078 7 месяцев назад

    Pierwsze 6 minut można sobie odpuścić.

  • @michaelsedzikowski3669
    @michaelsedzikowski3669 8 месяцев назад +1

    Jeszcze w życiu nie słyszałem tak egzaltowanego głosu. Coś jakby Adaś Niezgódka dorobił się kanału na yt 😅
    Opowieść o nietłukącym się szkle, jest anegdotą. Nie ma żadnych historycznych dowodów, że coś takiego miało miejsce. Poza tym reakcja cesarza nie pasuje do zachowania rzymskich cesarzy (może z wyjątkiem Heliobalasa) a raczej do wodzów stepów w rodzaju Atylli. Rzymscy władcy byli bardzo łasi na nowinki technologiczne, to między innymi dlatego Rzym stał się Imperium. Wystarczy zresztą spojrzeć na zjawisko wchłonięcia przez Rzymian myśli i kultury helleńskiej.

  • @michalk.sikorski882
    @michalk.sikorski882 8 месяцев назад

    Podoba się Wam moi drodzy obecni sposób narracji, i tony w jakich się porusza?

  • @karolostaowski5292
    @karolostaowski5292 8 месяцев назад

    dla zasiegow