Drywall putty.Quality level Q2
HTML-код
- Опубликовано: 9 фев 2025
- Шпакловка на гипсокартон до ниво на качество Q2
Ниво на качество Q2 е за повърхности от гипсокартон ,
които „отговарят на основните изисквания“ за стени и тавани.
Основната цел на това ниво на качество е
изравняване на зоната на фугата,
вътрешните и външните ъгли ,
както и непрекъснат преход към повърхността (зануляване)
Достигането на ниво на качество Q2 ,
включва задължително изпълнение
на всички етапи по ниво Q1.
Ниво Q2 e подходящо за боядисване на гипсокартон
с матови бои( ползват се валяци с по дълъг косъм) ,
мазилки с по едра структута , стандартни тапети и
др. по-груби покрития.
Не могат да бъдат изключени някои
несъвършенства особено при
много коса светлина.
Изключително полезно, добре обяснено, с внимание към детайла! Много ви благодаря! Интересно ми е за изминалите години от заснемането му, дали има някакви промени в технологиите и принципите? Предполагам 98% от нещата продължават да са си валидни.
Ако се ползва лента Тренфикс за разделяне на таван и стена, и самия вътрешен ъгъл е запълнен само с шпакловка без лента, пак ли е нужно да се разширява фугата вътрешния ъгъл на тавана за ниво Q2?
Много е субективно това , но по принцип иска поне две ръце.
Ако се шпаклова цялостно на 2 ръце,необходимо ли е да се прави тази процедура(а и 2-ра ръка на ъглите)?
Лично за мен да . Само на една дори и да се постараеш за фабричните фуги и вътрешните ъгли , късите фуги няма как да се разширят достатъчно , за да не си личат на коса светлина . . После и на три ръце да се изкара цялостно (дори и на +1мм слой) , не се ли направят фугите както трябва полимерната шпакловка пак се свива по фугите и кривините , дори преди боята . След боята се свива допълнително още малко. .....Сега ...., ако помещението е тъмно , ще се боядисва само бяло , и няма много големи изисквания към естетиката , може и без Q2 с две ръце цялостно , но не виждам смисъл . В такъв случай бих шпакловал само на фуги .
При ниво Q2 боядисването с латекс е по-приемливо, отколкото при Q1, нали? Осезаема ли е разликата при несъвършенства между двете нива?
Да . При Q2 фугите вече са по широки ,,и ако се направи, както трябва при не много кос поглед боядисано с матова боя изглежда съвсем прилично . Когато се боядисва на Q2 обаче е силно препорачително преди боята да се положи акрилен грунд за да се намали до минимум разликата в адхезията на участъците с фуги и там където е само гипсокартон.
@@gipsokartonPro Благодаря. А освен показаните две готови шпакловъчни смеси, сухата Knauf Gips Finish или TechnogipsPro Saten, подходяща ли е за Q2? Предполагам, че с фюгенфюлера не е подходящо да се работи при Q2?
И един последен въпрос- при Q2 шпакловаме както отстрани на фугата(разширяваме), така и върху самата нея, за да остане отдолу шпаклованото с фюгенфюлер?
Между отделните нива q1, q2, q3 трябва ли да се Шкури? Спомена че се грундира какъв с какъв грунд?
Между Q3 и Q4 ( преди цялостната шпакловка по принцип , защото може и след Q2 да е ), може ( но не задължително) да се прешкури ) . В този случай задължително се грундира след това . Ако не шкурите пак е добре ( но не задължително ) да се грундира преди цялостната шпкловка най- вече от гледна точка на това, че ще си улесните работата , ако нанасяте с валяк , или машина . С маламашка не толкова . .
В тези ситуации най- добре е да се ползва този грунд polaris-bg.com/bg/grund-knauf-finish-grund-5/p842.html
Здрасти искам да ви кажа че видеото ви много е полезно.. Но искам да питам при боядисване защо се отлепва... Имате ли някаква йдея
Нямам идея , ако говорим за отляпяне на шпакловката . При нас не отлепя даже и силно тиксо , ако се залепи . По принцип ,каквато и да е нова шпакловка ,никога не ми е отлепяла на боята .Грунд преди шпакловката не ползваме . Евентуално може да се получи , ако се пришкурва след всяка и не се грундира .
Димитър, грундирате ли преди боядисване, дълбокопроникващия грунд уеднаквява адхезията на стената и запечатва и заздравява шпакловката! Груба грешка и напълно безполезно е както някои го правят да размесват грунда с боя, за да спестят труд, обезсмисля се всичкото старание за шпакловка и шкурене. Преди шпакловане на Гипсокартона се грундират само нефабричните фуги, но след шпакловане и ошкурване задължително грундирайте, имам предвид преди да боядисате. Между отделните слоеве шпакловка не е нужно да третирате с грунд! Ако грундирате с мече, при контакта на мечето с тавана размеквате най-тънкия слой шпакловка и с мечето го разнасяте, появяват се ясно очертани граници, къде свършва шпакловката и къде започва гипсокартона, което след боядисване си личи, особено след първата ръка. Нанасяйте грунда с безвъздушна пръскачка безконтактно. При боядисване ако го правите ръчно с мече, при контакта на мечето с повърхността отново разкисвате и разрушавате част от шпакловката. тя се мокри от боята която нанасяте, въпреки че е грундирана, размеква и както вие го наричате отлепя. Не трябва да се връщате по няколко пъти на един и същи участък когато боядисвате. Боядисвайте по двама, първия с грубо мече нанася материала, а втория с по финно, търкаля и само структурира със зиг-заг, но само в една посока, без да връща. Боядисвайте задължително със странично осветена стена, за да виждате ако оставяте неразнесена боя или черти "мечета" по стената защото когато изсъхне, вече не можете да я поправите. Надявам се да ви е бил полезен отговорът ми.
@@idd_airless Много полезен коментар . Някои неща не ги знаех но във всичко написано има логока.
ако сме я разширили с фугенфюлер проблем ли е?
Не е проблем .
bravo ;)
Брат, аз слагам още на замрежването по три маламашки. Една на фугата и две от краищата и. Като гледам фугите ти са препълнени....
С хартиената лентата не пълня , когато я лепя нарчно . Ако имам Курт и аз пълня директно след лепенето но с тази не . Не какзвам , че ако се напълни ще стане , кой знае какво но , ако имам друга работа само я лепя . С галсфазерната на фабричните първо само пълнех с натискане , след това я лепях и пълнене с по три маламашки , както казваш . Ако ще оставям шпакловката само на фуги ( а идеята на това видео е такава ) предпочитам да са една една идея по издути . Всеки си има начин на работа въпроса е лентата да е хванала качествено и фугите да не си личат . Един ми писал във Фейсбук , че фугите ми били гладни 😀 , ти че са препълнени . Какво да отговоря , като няма как да се провери . Ти все пак си много по-близо до истината 👍😊
Zdraveyte ne e li po dobre ako se spaklova cqlostno stenata primerno sled palneneto i postavqneto na lentata sled tova oshte dve race cqlostna spaklovka pozdravi
Естествено , че може и така . Няма по-правилен и неправилен вариант важен е резултата .
Точно за това направих и тези видеа , които само показват стъпките , които Кнауф препоръчват за достигане на определено ниво на качество , така че то да остане финално .Например комкретно в това видео за Q2 показвам как шпакловаме ние при положение , че след Q2 няма да шпакловаме повече , защото може и така и това няма да е грешка в едно складово помещение на магазин например . Това са препоръките на Кнауф , които не са единствения производител и отделно това са само препоръки . В Англия са Бритиш Гипсум и не щпакловат точно така .Американците понеже работят с много големи плочи гипсокартон предпочитат да издуват фугите стабилно , разширяват ги доста повече ,и в повечето случаи не шпакловат цялостно .
Канкретно за Вашия вариант и ние шпакловаме долу горе така , с тази разлика , че за по-сигурно минаваме фабричните фуги още веднъж ( на практика Q2 но само на фабричните фуги ) . Не че не може да се напълнят и от първия път но ми се струва по-лесно така от колкото да се старя много за да ги направя от веднъж. Естествено поне единия слой цялостна шпакловка след това трябва да е по дебел . С два пъти на вятър поне аз не мога да го направя без забележки.
@@gipsokartonPro Колега ПРО, изгледах филмите Ви. С интерес преглеждам и коментарите Ви. Съгласен съм с Вас, че е важен КРАЙНИЯ РЕЗУЛТАТ. За мен крайния резултат е РАВНАТАТА повърхност или възможно най-близкото до равната повърхност. Вечния въпрос на коя шпакловка се казва Q1 кое е Q2, и кое е Q3, Q4. Коя колко се пълни... Ще опитам да направя и да публикувам свое видео по въпроса.
Дали след Q2 ще лепя тапети или ще продължавам с Q3, винаги завършвам докрай Q2, даже шлайфам, както му казвам "претичвам"с жираф шпаклованите фуги. При цялостна шпакловка полимерните шпакловки са прекалено чувствителни на неравности, докато ги нанасяме са идеално гладки, но като изсъхнат, ужас, всичкия релеф отпреди това се е изкопирал отново.
Отдавна правя Q3 само с безвъдушна машина, но когато го правех с валяк, забелязах че докато търкалях валяка върху фугите се наслояваше повече, от там където е само ГК. т.е. правех всичко като по учебник и накрая пак криво хахаха. Този процлем го реших, като преди да започна Q3, започнах да третирам фугите с дълбоко проникващ грунд, за предпочитане разреден.
@@idd_airless Прав сте за полимерната шпакловка . Към този момент преди фугите да са напълнени окаончателно , разширени на поне 40 см . и сравнитено добре загладени , полирмерната я ползваме само за лепене на хартиената лента. Друго което аз съм забелязал е , че каквото и ниво да е крайната цел само с една ръка полимерна за финал не се получава ( полимерната трябва да е минимум две ръце) . Ако гоним Q3 ( което е нивото на което здаваме повечето обекти ) . КЪМ МОМЕНТА ( защото нещата в днешно време са много динамични ) процедираме по следния начин . .....
Предвирително пълнене на всички фуги с Унифлот или Фюгенфюлер => лепене на хартиена лента по -дългите( заводските ) фуги и вътршните ъгли ( ако ще се обработват , а няма да са с Трен Фикс ) и гласфазерна по късите фуги ( на късите гласфазерната я ляпя повечето пъти отново с гипсова ) => Пълнене отново с гипсова шпакловка ( ако ще шпакловам до Q4 на нула , ако ще е Q3 се старя малко повече и гледам леко да издуе) . До тук си го броя за Q1 и всичко по етапа правя с маламашка и банджо.
=> Разширяване на фугите с полимерна без никакво разреждане , като на късите ( особено на таван ) гледам да стане малко повече от стандартното . До тук го броя за Q2 и отново полвам предимно маламашка .Рядко оставам на това ниво ,защото работим предимно по жиллищни помещения , а в БГ тапетите не са много на мода .
=> За финал минавам нацяло отново с полимерна ,като според големината и спецификата на обекта ,само маламашка , с валяк и нож , а от скоро ползвам и машина . Това за мен е Q3 . Боядисвам с матов латекс от средно висок до висок клас . Функцинални проблеми няма . Визуалните са рядкост и се отстраняват без много усилия .
Това с грунда след Q2 не съм го пробвал . Но отново има логика , защото така полимера ще се свива в по-малка степен . Точно след налагането на полимерните шпакловки Кнауф усилено започнаха да рекламират и грунд преди шпкловка .
Очаквам видеото и ще следя с интерес !
@@gipsokartonPro Колега прочетох внимателно какво сте написали, почти сте напипали правилната техника ама... не съвсем. Късите фуги и аз ги правя с гласфазер и фугенфюлер, фабричните с хартия. Но принципно концепцията ни за шпакловка е различна. Шпакловам винаги със странично осветени стени и само с американски кутии. С маламашка никак не ми се получава. Имах се за виртуоз с маламашките, докато не направих първата си маска с кутия на Tape Tech. Веднага ми стана ясно колко съм ЗЛЕ и всъщност колко лесно ставало. хахаха.
Колега, само равни повърхности, всичко останало е излишно. Зорлем да опитваме да правим дъги не е нужно. Не правя дебели слоеве, не виждам смисъл да наслоявам материал, който след това ще трябва да свалям с жирафа. :)))
От тези шпакловки, многото наслоявания, многото шкурене, прибирам се вечер и всичко ме боли, ръце, рамена, гръб. За съжаление Q1 и Q2 не стават с машина. Пробвал съм, пълна катастрофа. :))) Отработил съм техника да правя го на ДВЕ РЪЦЕ... да не задълбавам с писане, ще кача видео, първия таван или стена която ще правя ще го заснемем.
@@idd_airless Това , че работиш с кутии означава , че пълниш фугите след лепене на лентата отново с полимерна . Или греша?
Получава се ехо и нищо не се разбира