Zasā amatnieki demonstrē savas prasmes

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Lietuvas koktēlnieks Gintars Varnas ir viens no amatniekiem, kas piedalījās festivālā “Amatam ir zelta pamats” Zasā. Viņš demonstrēja savas amata prasmes, uz vietas gatavojot koka skulptūru.
    “Sēdēs putniņš uz zieda un vienkārši skatīsies kaut kur tālumā. Skulptūra top no ozola,” stāsta koktēlnieks. “Tas var izturēt ilgāku laiku, tam ir ilgāks dzīves turpinājums.”
    Amatniecības centrs “Rūme” šādu pasākumu organizē ar mērķi parādīt iedzīvotājiem, cik sarežģīts ir amata meistaru ikdienas darbs. Apmeklētāji varēja ne vien vērot, bet arī paši iesaistīties procesā. Bērniem bija liela interese par Zasas meistares Andas Svarānes vadītajām māla virpošanas nodarbībām. Keramiķe ļāva interesentiem pašiem izdomāt, ko viņi vēlas veidot uz virpas. Daudzi dalībnieki ar virpu strādāja pirmo reizi.
    “Man ļoti patīk,” stāsta pasākuma dalībniece Amēlija. “Man patiktu visu laiku virpot, arī mājās gribētos to darīt.”
    “Man diezgan labi patīk,” stāsta dalībniece Dārta. “Man šķiet, ka tas ir ļoti labi, ka var pamēģināt kaut ko.”
    Vietējais namdaris Dainis Vecums demonstrēja, kā ar slīmestu tiek mizoti baļķi guļbūvei, kā arī rādīja citus namdara darbarīkus. Savukārt no Kurmenes bija ieradies rotkalis Uģis Drava, kurš piedāvāja klātesošiem izmēģināt roku kalšanas procesā. Uģis jau vairākus gadu desmitus kaļ bronzas un sudraba rotas, kādas nēsājuši mūsu senči līdz kristietības periodam.
    “Ir, ko paķēpāties, jāpierod un nedaudz pacietību vajag, bet tāpēc man te ir arī grāmatiņa, ko parādīt interesentiem, kas grib apgūt šo amatu,” stāsta Uģis Drava. “Es pats apguvu pašmācības ceļā, kā arī konsultējoties ar kolēģiem. Skatos publicētos materiālus par arheoloģiju, kā arī esmu apmeklējis vēstures muzeju, lai tuvplānā paskatītos dažādas lietas.”
    Pasākumu kuplināja arī citi amatnieki un mājražotāji, kuri piedāvāja klātesošajiem savu produkciju. Savukārt par muzikālo atmosfēru gādāja īpašs viesis - leijerkastnieks Gatis Grīnbergs no Rīgas. Leijerkastnieka aroda pārstāvju Latvijā nav daudz, un arī instrumenti tiek iegādāti pārsvarā no ārzemēm. Gatis Grīnbergs ārzemēs pērk arī mūzikas lentes, kas nepieciešamas, lai skanētu konkrēts skaņdarbs.
    “Leijerkaste ir mazas ērģeles, un tā strādā ar stabulēm,” skaidro Gatis Grīnbergs. “Plēšas velk gaisu caur stabulēm, un, ja visās stabulēs iepūš bez notīm, tad ir dziesma par vilcienu. Man ir “burvju” lente ar notīm, kuru es ielikšu. Tā aizvērs stabules, kurām nav jāpūš, un atvērs stabules, kurās vajag iepūst.”
    Amatniecības centrā “Rūme” plāno arī turpmāk organizēt šādus pasākumus, lai iedzīvotājiem pavērtu priekškaru uz amatniecības raibo pasauli.
    Sandra Paegļkalne

Комментарии •