Jestem na 2 roku na awf w Katowicach. Nie sądziłem że ten kierunek to taki zapierdol. Jest bardzo dużo anatomii fizjologii i troszkę biologii. Tak naprawdę praktyka jest drenaże czy kineza to jest na moim etapie 10% łącznego wkładu w naukę do przedmiotów. Studia polecam są bardzo fajne. Zupełnie inne podejście do ciała intymności i ogólnie 2 człowieka. Ale jednak nauki jest dużo. Nie można się bać człowieka nigdzie chwycić złapać i też na anatomii czy masażu rozebrać 🙄. Studia dla odważnych ale praca też raczej dla odważnych
@@happyplace8885 Wykładowcy super a pytanie o atmosferę jest trochę głupie. Jak się zachowujesz jak zwykły człowiek to jest normalnie. Nikt nad ciebie z batem nie stoi i wiele prowadzących to fajni ludzie którzy widać że są tam z własnej woli. Jest okej łącznie.
Cześć, czy myślisz, że osoba chcąca iść do Kato na fizjo bez zdanej matury z chemii czy biologii da rade? Czy może potrzebna jest juz na samym starcie wiedza na poziomie rozszerzonym? Jeśli udałoby mi się dostać to byłbym skłonny spróbować nadgonić materiał z biologii przy pomocy repetytorium chociażby
@@panpawe6929 Żaden z tych przedmiotów nie jest potrzebny żeby to studiować. Na kilku przedmiotach trzeba przysiąść kilka godzin więcej i tyle. To nie farmacja albo biologia tylko fizjoterapia
Dzięki za tem film. Ja chcę iść na fizjoterapie, choć jestem już po 30stce, ale nie mam satysfakcji z aktualnego zawodu. Fizjo mnie interesuje bo jestem ambitny, nie boje sie nauki i czuje w sobie powołanie do pomagania ludziom. Obawiam się tylko czy dla osoby o naturze bardziej humanistycznej studia medyczne to dobry pomysł. I choć czuje zajawke, boje się że mogę wymięknąć w trakcie studiów, gdzie potem czekają jeszcze lata specjalizowania się
Myśle, ze jeżeli masz zajawkę to nic ci nie przeszkodzi, żeby być dobrym fizjoterapeutą. Jeżeli włożysz w fizjo czas i chęci to na spokojnie jeszcze będziesz mógł wyciągnąć wiele z tego zawodu.
@@prwdvch1852 cześć. Zdawałem maturę rozszerzoną i dostałem się na studia dzienne, jednak ze względu na brak możliwości pogodzenia studiów z pracą zdecydowałem się że pójdę na studia zaoczne. Natomiast studiów niestacjonarnych z fizjoterapii nie ma, z tego co wiem.
Boję się że nie dostanę się na fizjoterapię. Mam cztery miesiące do matury i 4 lata biologii do przerobienia… a na uczelnię na którą chce iść są takie progi że strach się bać
Pamiętaj, że zawsze możesz spróbować na uczelniach z mniejszym prestiżem i progiem wejścia. Nie oznacza to wcale, że po studiach będziesz gorszym specjalistą. Większa część twojej nauki rozpocznie się po studiach w trakcie kursów i drogi ,,specjalizacji” twojego fachu. Jeżeli masz dużą zajawkę na zawód to będziesz się sam/sama uczył/uczyła tych rzeczy co przełoży się na to, że twoja wiedza będzie podobna a może i lepsza niż osób chodzących na lepszą uczelnię. Nie poddawaj się i pamiętaj że studia to dosłownie totalny start w tym pięknym zawodzie. Wszystko zależy od ciebie 😊 Życzę ci powodzenia 🤞
Ciekawy materiał 😁 Ciekawi mnie czy można zacząć pracę przed ukończeniem studiów (powiedzmy w ramach praktyk)? I jak to wygląda. Czy mozna wtedy pracować na JDG (wlasna dzialalnosc z dojazdem itd.) czy trzeba u kogoś?
Kursy pod koniec studiów - najgorsza rada jaką można dać. Nigdy nie wiesz, gdzie wylądujesz po studiach. Jeżeli akurat Ty miałeś szczęście i jesteś tam, gdzie planowałeś, to super, gratuluję. Jednak nie wszyscy będą mieli tyle szczęścia czy też znajomości w życiu. Większość będzie musiała brać pracę tam gdzie akurat będzie albo tam gdzie będzie się bardziej opłacać finansowo.
Nie zgadzam się totalnie :) większość fizjoterapeutów robi kursy takie jak taping czy mtg bo daje im to duża dawkę motywacji do dalszej nauki te kursy są uniwersalne i przydadzą się każdemu zawsze. Mam inne zdanie, ale szanuje! Dzięki za kom🎉
@@mechanikaciala Ja raczej myślę w takich kategoriach: "czy kurs zwiększy moje kwalifikacje w taki sposób, że więcej zarobię?" Podam na swoim przykładzie, pracuję w neurologii (swoją drogą wgl nie planowałam iść w neuro, to było ostatnie miejsce na mojej liście): Taping i MTG kosztują łącznie około 2800zł - nic mi to nie daje; za to dokładam do tego jeszcze 700zł i mam PNF - czyli podwyżkę o 5-6zł za 1h. A umówmy się, kończąc studia nie ma tyle pieniędzy, żeby robić kurs za kursem, więc lepiej iść w jakość. Pewnie, że te kursy są uniwersalne i prędzej czy później nawet wypadałoby je zrobić, natomiast uważam, że nie w pierwszej kolejności.
@@Miyami2137 myśle, ze kurs da ci więcej możliwości pod kątem rozszerzenia swoich możliwości pracy. Ty pracujesz w neuro i na twoim przykładzie mtg napewno nie byłoby wyrzuceniem kasy w błoto… rozumiem, ze metody pracy takie jak chociażby PNF dają ci więcej narzędzi ,,specjalistycznych” do pracy z takim pacjentem jednak film jest dla ,,studentów” gdzie daje im swoją opinie i staram się dać im tipy które pozwolą im na znalezienie siebie w tej branży. Mówię też na swoim przykładzie i to moja rada dla nich bo ja tak zrobiłem i nie żałuje. - wręcz dzięki szybszemu wyjściu spoza grona kolegów nie doszkalajacych się na studiach, szybciej osiągnąłem możliwość pracy takiej jakiej chciałem. Oczywiście rozumiem twoja stronę, ale nie uważam, żeby robienie kursów ,jak ktoś ma możliwość jest złe. Przede wszystkim tak jak mówię te kursy przydadzą się w każdej specjalizacji chociażby z racji praktyki obycia z pacjentem oraz łapania zapału do zawodu.
Hej a ta książka co pokazywałeś na filmiku czyli "Anatomia Funkcjonalna" też może być na początek? Tak aby zacząć przygodę z anatomii czy bardziej Anatomia Bochenka?
Nie ma się czego bać ! Będzie super! Rada ode mnie, ucz się anatomii systematycznie, żebyś później nie miał tragicznie dużej ilości nauki ! Będzie dobrze 🎉 Powodzenia !
Siema,jakie książki polecajki na 1 Rok zakupić? Co tam pokazywałeś na początku filmiku:) chce kupić i poczytac sprawdzić czy mnie to nie przygniecie Pozdro
Żeby było i rzeczowo i ciekawie to polecam - Anatomia funkcjonalna dla fizjoterapeutów - Jutta Hochschild. Jeżeli będziesz to czytał i ci się spodoba to generalnie na 1 roku głównie na tym się będziesz musiał skupić tylko w trochę bardziej rozszerzonej formie, ale też bez przesady. Powodzenia !
Raczej odwrotnie :) warto zrobić kurs trenera Personalego na studiach fizjoterapii. Widziałem, że wyszedł nowy kurs w PST- praktyczna strona treningu, więc polecam :)
@@mechanikaciala robię kurs trenera. Chciałem zobaczyć z czym to się je. Zaczyna mi się podobać. Wiem, że taki kurs to praktycznie nic... Jeśli miałbym wybierać studia I stopnia, żeby iść w tym kierunku to fizjo czy wf ?
@@dietotworczy jak chcesz pracować indywidualnie z człowiekiem i docelowo interesuje cie pomoc drugiemu człowiekowi/dziecku wykorzystując do leczenia trening/znajomość człowieka to WF. Jak czujesz się dobrym pedagogiem i lubisz pracować z dziećmi i wiesz, że twoim celem jest nauka sprawności wśród młodzieży to wf.
Czy da się studiować fizjoterapię zaocznie gdy się pracuje. Czy praktyki nie będą kolidować z pracą? Ile jest tych praktyk? Wiadomo urlop jest ograniczony.
Praktyk jest sporo, ale myśle ze jeżeli pracujesz i weekendy poświecisz na praktyki to dasz radę na spokojnie je zrealizować ! Jeżeli jesteś osobą która wie, ze bardzo chce iść w kierunku fizjoterapii to nic nie stoi na przeszkodzie żebyś skończył studia w systemie zaocznym i był tak samo dobrym fizjoterapeutą jak koledzy ze studiów dziennych. Sam robiłem Magistra zaocznie i jeżeli twoja pasją jest fizjoterapia to chcąc nie chcą w wolnym czasie czytając i się ucząc możesz być na koniec studiów dobrze wyedukowany! Życzę ci powodzenia i jak będziesz chciał tylko na pewno dasz radę !
@@aerismirabile3531 uważam, ze aktualnie urofizjotetapia jest na strasznym hypie. Kończysz studia a następnie dziubiesz kursy. Uważam, ze bardzo dobrym rozwiązaniem jest podięcie praktyk w gabinecie w którym są tacy specjaliści i przede wszystkim zwrócenie uwagi na to czy to dla ciebie. Jeżeli jest to jednak kierunek który cię ,,jara” to kontynuujesz w tym kierunku edukacje przez te kursy i pracy masz masę :) ! Powodzenia !
Jesli nie miałem rozszerzonej biologi a bym się dostał na fizjoterapię, to jest szansa, że dałbym sobie radę na studiach ? Czy po prostu będę zbyt daleko w tyle i raczej ciezko bez tej biologi rozszerzonej ?
Na spokojnie! Na studiach będą zupełnie nowe rzeczy praktycznie nie związane z tym co jest w liceum ( start od 0 ). Jeżeli lubisz tylko ruch i chciałbyś pracować z drugą osobą to polecam i nie będziesz odstawać w żaden sposób ! Powodzenia !🎉
@@mechanikaciala to tą odpowiedzią mnie zaszkoczyłeś bo niektórzy mi mówią że bez matury rozszerzonej z biologii, chemii, to mega ciężko wtedy na fizjoterapi na początku
Jest to w żywności nie prawda. Wszystkie przedmioty które masz na 1 roku będą dla ciebie nowością w stosunku co do liceum. Zupełnie się bym tym nie przejmował 😊
@@mechanikaciala Czyli to znaczy, mimo, że nawet jak nie miałem biologi, chemi rozszerzonej w szkole, to na studiach z fizjoterapi, będę miał w miarę taki sam start jak osoby, które miały tą biologię i chemię rozszerzoną? Nie będę jakoś mocno w tyle za nimi ?
W ogóle nie będziesz w tyle. Na studiach to przedmioty takie jak fizjologia, anatomia, biomechanika etc. Są to rzeczy jakich w liceum nie ma. Na rozszerzonej biologi jest tyle anatomii co nic.
Jestem na 2 roku na awf w Katowicach. Nie sądziłem że ten kierunek to taki zapierdol. Jest bardzo dużo anatomii fizjologii i troszkę biologii. Tak naprawdę praktyka jest drenaże czy kineza to jest na moim etapie 10% łącznego wkładu w naukę do przedmiotów. Studia polecam są bardzo fajne. Zupełnie inne podejście do ciała intymności i ogólnie 2 człowieka. Ale jednak nauki jest dużo. Nie można się bać człowieka nigdzie chwycić złapać i też na anatomii czy masażu rozebrać 🙄. Studia dla odważnych ale praca też raczej dla odważnych
Później będzie ciekawiej :) jednakże te podstawy to klucz do dalszej praktyki. Powodzenia !
A jak wykładowcy i ogólnie atmosfera? Bo zastanawiam się czy tam iść ;)
@@happyplace8885 Wykładowcy super a pytanie o atmosferę jest trochę głupie. Jak się zachowujesz jak zwykły człowiek to jest normalnie. Nikt nad ciebie z batem nie stoi i wiele prowadzących to fajni ludzie którzy widać że są tam z własnej woli. Jest okej łącznie.
Cześć, czy myślisz, że osoba chcąca iść do Kato na fizjo bez zdanej matury z chemii czy biologii da rade? Czy może potrzebna jest juz na samym starcie wiedza na poziomie rozszerzonym? Jeśli udałoby mi się dostać to byłbym skłonny spróbować nadgonić materiał z biologii przy pomocy repetytorium chociażby
@@panpawe6929 Żaden z tych przedmiotów nie jest potrzebny żeby to studiować. Na kilku przedmiotach trzeba przysiąść kilka godzin więcej i tyle. To nie farmacja albo biologia tylko fizjoterapia
Dobry materiał. Dzięki Kamil!
Proszę bardzo 🎉🎉
Dzięki za tem film. Ja chcę iść na fizjoterapie, choć jestem już po 30stce, ale nie mam satysfakcji z aktualnego zawodu. Fizjo mnie interesuje bo jestem ambitny, nie boje sie nauki i czuje w sobie powołanie do pomagania ludziom. Obawiam się tylko czy dla osoby o naturze bardziej humanistycznej studia medyczne to dobry pomysł. I choć czuje zajawke, boje się że mogę wymięknąć w trakcie studiów, gdzie potem czekają jeszcze lata specjalizowania się
Myśle, ze jeżeli masz zajawkę to nic ci nie przeszkodzi, żeby być dobrym fizjoterapeutą. Jeżeli włożysz w fizjo czas i chęci to na spokojnie jeszcze będziesz mógł wyciągnąć wiele z tego zawodu.
Też jestem po 30stce i myślę nad fizjo bo dotychczas wykonywane zajęcia były tylko na chwilę. Boję się że już za późno.
@@4balkon811 absolutnie nie jest za późno. Ja właśnie zdawałemmature z biologii i będę skladał papiery na uczelnie. Trzeba się realizować ;)
@@bateptesicus Hej, zdawałeś maturę z rozszerzonej biologii? Wybierasz się na studia stacjonarne czy niestacjonarne?
@@prwdvch1852 cześć. Zdawałem maturę rozszerzoną i dostałem się na studia dzienne, jednak ze względu na brak możliwości pogodzenia studiów z pracą zdecydowałem się że pójdę na studia zaoczne. Natomiast studiów niestacjonarnych z fizjoterapii nie ma, z tego co wiem.
Dziękuję za pomoc!!
Bardzo merytoryczny film !
Bardzo fajny materiał, dzięki.
Powodzonka !
Dziekujeee
Super pomocy materiał!
Piękne dzięki Kamil !!
Super! Dzięki :)
dzięki za pomoc
Super film!
😍
Bardzo ciekawy i merytoryczny filmik 👌
Boję się że nie dostanę się na fizjoterapię. Mam cztery miesiące do matury i 4 lata biologii do przerobienia… a na uczelnię na którą chce iść są takie progi że strach się bać
Pamiętaj, że zawsze możesz spróbować na uczelniach z mniejszym prestiżem i progiem wejścia. Nie oznacza to wcale, że po studiach będziesz gorszym specjalistą. Większa część twojej nauki rozpocznie się po studiach w trakcie kursów i drogi ,,specjalizacji” twojego fachu. Jeżeli masz dużą zajawkę na zawód to będziesz się sam/sama uczył/uczyła tych rzeczy co przełoży się na to, że twoja wiedza będzie podobna a może i lepsza niż osób chodzących na lepszą uczelnię. Nie poddawaj się i pamiętaj że studia to dosłownie totalny start w tym pięknym zawodzie. Wszystko zależy od ciebie 😊
Życzę ci powodzenia 🤞
Czy udałoby się połączyć pracę w np. weekendy tak żeby się utrzymać z dziennym studiowaniem fizjo?
Ciekawy materiał 😁 Ciekawi mnie czy można zacząć pracę przed ukończeniem studiów (powiedzmy w ramach praktyk)? I jak to wygląda. Czy mozna wtedy pracować na JDG (wlasna dzialalnosc z dojazdem itd.) czy trzeba u kogoś?
Niestety, aktualnie nie :/ wcześniej można było po licencjacie, ale bez prawa wykonywania zawodu nie można pracować jako fizjoterapeuta.
Kursy pod koniec studiów - najgorsza rada jaką można dać. Nigdy nie wiesz, gdzie wylądujesz po studiach. Jeżeli akurat Ty miałeś szczęście i jesteś tam, gdzie planowałeś, to super, gratuluję. Jednak nie wszyscy będą mieli tyle szczęścia czy też znajomości w życiu. Większość będzie musiała brać pracę tam gdzie akurat będzie albo tam gdzie będzie się bardziej opłacać finansowo.
Nie zgadzam się totalnie :) większość fizjoterapeutów robi kursy takie jak taping czy mtg bo daje im to duża dawkę motywacji do dalszej nauki te kursy są uniwersalne i przydadzą się każdemu zawsze.
Mam inne zdanie, ale szanuje! Dzięki za kom🎉
@@mechanikaciala Ja raczej myślę w takich kategoriach: "czy kurs zwiększy moje kwalifikacje w taki sposób, że więcej zarobię?" Podam na swoim przykładzie, pracuję w neurologii (swoją drogą wgl nie planowałam iść w neuro, to było ostatnie miejsce na mojej liście): Taping i MTG kosztują łącznie około 2800zł - nic mi to nie daje; za to dokładam do tego jeszcze 700zł i mam PNF - czyli podwyżkę o 5-6zł za 1h. A umówmy się, kończąc studia nie ma tyle pieniędzy, żeby robić kurs za kursem, więc lepiej iść w jakość.
Pewnie, że te kursy są uniwersalne i prędzej czy później nawet wypadałoby je zrobić, natomiast uważam, że nie w pierwszej kolejności.
@@Miyami2137 myśle, ze kurs da ci więcej możliwości pod kątem rozszerzenia swoich możliwości pracy. Ty pracujesz w neuro i na twoim przykładzie mtg napewno nie byłoby wyrzuceniem kasy w błoto… rozumiem, ze metody pracy takie jak chociażby PNF dają ci więcej narzędzi ,,specjalistycznych” do pracy z takim pacjentem jednak film jest dla ,,studentów” gdzie daje im swoją opinie i staram się dać im tipy które pozwolą im na znalezienie siebie w tej branży. Mówię też na swoim przykładzie i to moja rada dla nich bo ja tak zrobiłem i nie żałuje. - wręcz dzięki szybszemu wyjściu spoza grona kolegów nie doszkalajacych się na studiach, szybciej osiągnąłem możliwość pracy takiej jakiej chciałem.
Oczywiście rozumiem twoja stronę, ale nie uważam, żeby robienie kursów ,jak ktoś ma możliwość jest złe. Przede wszystkim tak jak mówię te kursy przydadzą się w każdej specjalizacji chociażby z racji praktyki obycia z pacjentem oraz łapania zapału do zawodu.
Może ktoś opowiedzieć jak jest na sum w Kato na fizjo terapii i czy lepiej iść na AWF jednak 🙏🙏🙏
Jaką poleciłbyś książkę do anatomii aby zaliczyć 1 rok?
Dzieki z góry za odpowiedź.
Anatomia człowieka- Bochenek
@@mechanikaciala trochę duże te tomy. Są jakieś inne mniejsze, ale też dobre książki?
Gdzie studiowałeś fizjoterapię? Chodzi mi o miasto.
@@krzysiekb2344 Warszawa
Hej a ta książka co pokazywałeś na filmiku czyli "Anatomia Funkcjonalna" też może być na początek? Tak aby zacząć przygodę z anatomii czy bardziej Anatomia Bochenka?
Ja zaczynam w tym roku i ciut się boje choć tez mnie to interesuje i chciałbym pracować w tej branży. Masz jakieś rady na początek?
Nie ma się czego bać ! Będzie super!
Rada ode mnie, ucz się anatomii systematycznie, żebyś później nie miał tragicznie dużej ilości nauki !
Będzie dobrze 🎉
Powodzenia !
@@mechanikaciala dziękuję bardzo za radę i dziękuję 🤗!
Siema,jakie książki polecajki na 1 Rok zakupić? Co tam pokazywałeś na początku filmiku:) chce kupić i poczytac sprawdzić czy mnie to nie przygniecie
Pozdro
Żeby było i rzeczowo i ciekawie to polecam - Anatomia funkcjonalna dla fizjoterapeutów - Jutta Hochschild.
Jeżeli będziesz to czytał i ci się spodoba to generalnie na 1 roku głównie na tym się będziesz musiał skupić tylko w trochę bardziej rozszerzonej formie, ale też bez przesady.
Powodzenia !
Dziękuję!!
warto robić studia fizjoterapeutyczne, żeby mieć bazę do trenera personalnego?
Raczej odwrotnie :) warto zrobić kurs trenera Personalego na studiach fizjoterapii. Widziałem, że wyszedł nowy kurs w PST- praktyczna strona treningu, więc polecam :)
@@mechanikaciala robię kurs trenera. Chciałem zobaczyć z czym to się je. Zaczyna mi się podobać. Wiem, że taki kurs to praktycznie nic... Jeśli miałbym wybierać studia I stopnia, żeby iść w tym kierunku to fizjo czy wf ?
@@dietotworczy jak chcesz pracować indywidualnie z człowiekiem i docelowo interesuje cie pomoc drugiemu człowiekowi/dziecku wykorzystując do leczenia trening/znajomość człowieka to WF.
Jak czujesz się dobrym pedagogiem i lubisz pracować z dziećmi i wiesz, że twoim celem jest nauka sprawności wśród młodzieży to wf.
Czy da się studiować fizjoterapię zaocznie gdy się pracuje. Czy praktyki nie będą kolidować z pracą?
Ile jest tych praktyk? Wiadomo urlop jest ograniczony.
Praktyk jest sporo, ale myśle ze jeżeli pracujesz i weekendy poświecisz na praktyki to dasz radę na spokojnie je zrealizować ! Jeżeli jesteś osobą która wie, ze bardzo chce iść w kierunku fizjoterapii to nic nie stoi na przeszkodzie żebyś skończył studia w systemie zaocznym i był tak samo dobrym fizjoterapeutą jak koledzy ze studiów dziennych. Sam robiłem Magistra zaocznie i jeżeli twoja pasją jest fizjoterapia to chcąc nie chcą w wolnym czasie czytając i się ucząc możesz być na koniec studiów dobrze wyedukowany! Życzę ci powodzenia i jak będziesz chciał tylko na pewno dasz radę !
@@mechanikaciala dzięki za tak szybką odpowiedź
@@aerismirabile3531 uważam, ze aktualnie urofizjotetapia jest na strasznym hypie. Kończysz studia a następnie dziubiesz kursy. Uważam, ze bardzo dobrym rozwiązaniem jest podięcie praktyk w gabinecie w którym są tacy specjaliści i przede wszystkim zwrócenie uwagi na to czy to dla ciebie. Jeżeli jest to jednak kierunek który cię ,,jara” to kontynuujesz w tym kierunku edukacje przez te kursy i pracy masz masę :) !
Powodzenia !
Jesli nie miałem rozszerzonej biologi a bym się dostał na fizjoterapię, to jest szansa, że dałbym sobie radę na studiach ? Czy po prostu będę zbyt daleko w tyle i raczej ciezko bez tej biologi rozszerzonej ?
Na spokojnie! Na studiach będą zupełnie nowe rzeczy praktycznie nie związane z tym co jest w liceum ( start od 0 ).
Jeżeli lubisz tylko ruch i chciałbyś pracować z drugą osobą to polecam i nie będziesz odstawać w żaden sposób !
Powodzenia !🎉
@@mechanikaciala to tą odpowiedzią mnie zaszkoczyłeś bo niektórzy mi mówią że bez matury rozszerzonej z biologii, chemii, to mega ciężko wtedy na fizjoterapi na początku
Jest to w żywności nie prawda. Wszystkie przedmioty które masz na 1 roku będą dla ciebie nowością w stosunku co do liceum.
Zupełnie się bym tym nie przejmował 😊
@@mechanikaciala Czyli to znaczy, mimo, że nawet jak nie miałem biologi, chemi rozszerzonej w szkole, to na studiach z fizjoterapi, będę miał w miarę taki sam start jak osoby, które miały tą biologię i chemię rozszerzoną? Nie będę jakoś mocno w tyle za nimi ?
W ogóle nie będziesz w tyle. Na studiach to przedmioty takie jak fizjologia, anatomia, biomechanika etc. Są to rzeczy jakich w liceum nie ma.
Na rozszerzonej biologi jest tyle anatomii co nic.